I Interessant programma /oor liefhebbers blokfluitmuziek Culturade 1986 in grote tent itSÊLl MM 4ÊHÊÊT iWP r- -fff .ijgyfi leusiler krant Werkloosheid daalt op alle fronten •~J> 155ma Eerste optreden blokfluitschool 13 september: Geslaagde fancy fair Klein Duimpje Gemeenteraad vergadert Zwangerschaps- kursus in Achterveld BIJ WOL: GEZONDE VOEDING BIJ OUDER WORDEN Parkiet Ongeval op Middenweg Getuigen gezocht Caravan op hol KPJ nam deel aan sportief weekend DWS zoekt nieuwe leden steeds met drie tamboers de Sportdag voor jeugd Achterveld Geen krant ontvangen? Frühschoppen in Achterveld DONDERDAG 29 MEI 1986 plaatselijk nieuws Van één onzer medewerkers) ,EUSDEN - Op vrijdagavond 23 mei vond er een ensem- ile-avond plaats van Blokfluitschool Loes van den Akker lit Leusden. Sinds drie jaar leidt zij met veel enthousisme en groep - merendeels - Leusdenaren die zich willen be- wamen in het blokfluitspel. Op het allerlaatste ogenblik jegen wij de tip, dat er in het Claverenblad te Leusden en zeer interessant programma geboden werd voor de mre liefhebbers van goede blokfluitmuziek. Diverse oerderingen-groepen traden beurtelings op en lieten lerken wat zij tot nu toe konden presteren op blokfluitge- lied. llereerst kwamen naar voren inke Holwerda, Rini Gootjes, udolf Weih, Daniëlla van den kker en haar zus Loes. Zij na- len deels een programma uit e middeleeuwen voor hun re ening, deels uit de renais- ince-periode. Voor de lief- ebbers hier de gegevens: van en anonieme componist van mstreeks 1310: 'Sumer is ïcu- len in', van Glogau (rond 180): 'Ich sachs eins mals'. Uit e renaissance werden ten ge- ore gebracht: 'Blow thy horn, unter' (anoniem), 'The three ivens' van T. Ravenscroft 582-1635) en 'Kommt, iht G's- ielen' van Melchior Franck imstreeks 1630). ipvallende instrumenten wa rn hier een draailier en een tvedel. Over het algemeen raren de blokfluiten goed op Ikaar afgestemd, iets wat voor lokfluitgroepen vaak het loeilijkste punt is. Een ïnte- jssant gegeven was, dat de jelers zowel instrumentaal als ocaal telkens eventjes actief aren. De zangstemmen had- en, wat mij betreft wat meer me kunnen zijn. udolf Weih bleek behoorlijk agvaardig op zowel de draai er als de luit. De sfeer was erg ïstig en ontspannen bij deze eerste groep spelers. Heerlijk was het om te ervaren, dat ze er geen enkel probleem mee had den om een stuk nog eens op nieuw in te zetten. Mooi was een perfect uitgevoerde afwis seling van forte- en pianostuk ken (hard en zacht). GECONCENTREERD Vervolgens trad er een tweede groep aan die bestond uit me vrouw Van den Akker (de moe der van Loes), Marjolein Groos, de heer Worn man en wederom Loes. Zeer geconcentreerd werd er gespeeld door deze groep, waarvan ik de indruk had dat zij wat minder ervaring hadden. Hier en daar werd er wat ongelijk gespeeld. Toch was deze groep voor mij zeker met onvoldoende. Niet geheel ondenkbaar is het dat ook de zenuwen hier een rol hebben gespeeld: het is immers de eer ste uitvoering geweest. Ver tolkt werden van Henry VIII: 'Helas Madame', van Clemens non Papa: 'Wilt doch belijen' en van Melchior Franck: 'In- trada', alle renaissancewerkjes Eveneens uit deze periode stamt het 'De profundis cla- mavi' van Thomas Morley die leefde van 1557 tot 1603. Met veel muzikaal gevoel werd deze wat langere compositie uitgevoerd door Gerda van de Berg, Els Vink, Ineke van de Watering en Loes van den Ak ker. Een overgang niet alleen naar een andere groep, maar ook naar betere techniek en speelvaardigheid had hiermee plaatsgevonden. Hulde voor de sopraanblokfluit. die een voor treffelijke eerste stem speelde, totaal ontspannen en onbe vreesd met veel gevoel voor muzikaliteit. Jos de Bruin, Gerda Plantinga, Aagje Metworst, Marijke Mul der en Siem de Jong vormden de vierde groep. Ritmisch uit stekend, perfecte inzetten Grote bewondering bij de me deleerlingen oogstten zij met hun uitvoering van drie vroeg- barokke werkjes, met name: 'Symphonie', 'Pipes are sweet on summer's day' en 'Song of Victory', alle van Henry Purcell (1659-1695). Correct volgens de historische volgorde verschenen drie werkjes uit de tijd van de hoog- barok. We zijn daarmee aange land in de tijd van eind zeven tiende, begin achttiende eeuw. Inmiddels hebben we ook ken nis gemaakt met alle leerlingen van de blokfluitschool van Loes van den Akker. In wisselende bezettingen werden tijdens dit onderdeel ten gehore gebracht van J A. Hasse: 'Bourée', van J.K.F. Fischer: 'Fuga' en van G.P. Telemann: 'Allegro' De prestaties van Ine van de Watering, Gerda van de Berg en Els Vink waren van een hoog muzikaal niveau waar men rustig aan professiona lisme kan denken. Een der spe lers merkte spontaan na de ver Loes van de Akker (Foto Archief Leusder Krant) tolking op, dat de groep dit werk nog nooit zo snel had ge speeld. Dat was maar goed ook, want juist daardoor kreeg de uitvoering grote klasse. PROFESSIONALS Van James Hook (1746-1827) werd uit de klassieke periode een Trio ten gehore gebracht door dezelfde groep, nu ver sterkt met Loes van den Akker. Evenals bij het vorige werk had men hier de indruk met profes sionals te doen, hetgeen trou wens ook gold voor het laatste uux ac ^aazc, een mo dern stuk van Arnold Cooke (in 1906 geboren). Van hem werd vertolkt 'Suite'. Tijdens de koffiepauze konden de leerlingen en aanwezigen van gedachten wisselen over i de geleverde prestaties. Na de j pauze kon men een demonstra- tieles van blokfluitdocente Loes van den Akker meema- j ken Op een leuke manier werd het publiek - dat wel erg klein was: er was ook geen ruchtbaarheid gegeven aan dit optreden - bij de les betrokken. Alle leerlingen waren inmid dels naar voren gekomen. Zij kregen een achtstemmige par tituur van het werk: 'lm kühlen Maien' van Hanz Leo Hassler (1564-1612). Vervolgens werd er een aantal malen geoefend, waarna het aanwezige publiek de kans kreeg om de zangstemmen mee te zingen. Gelukkig was er inderdaad een aantal enthou siastelingen, zodat er niet al leen een leuk geheel ontstond, maar eveneens een fraaie wis selwerking tussen vertolkers en muziek, iets wat naar mijn mening veel te weinig gebeurt. Hulde voor dit leuke initiatief is dan ook terecht. Tot slot van de avond werd ingestudeerd van Girolamo Frescobaldi een can- zona. In korte tijd leverde dit een behoorlijk resultaat op. Aan Loes van den Akker werd een bos bloemen als dank ge geven voor haar werk. Na af loop was er nog een gezellig samenzijn. Loes vertelde mij nog, dat zij sind drie jaar nu deze blokfluitschool leidt, dat zij verschillende groepjes heeft van diverse niveaus. Sommige van die groepjes komen weke lijks oefenen, andere met een geringere frequentie. Het is duidelijk te doen om het ple zier van het samenspelen. Loes laat weten, dat zij nog plaats over heeft voor nieuwe leerlin gen. Telefonisch is zij bereik baar onder nummer 033-946922. Jaap Riewald LEUSDEN - De Culturade 1986 wordt gehouden op za terdag 13 september aan staande in de buurt van win kelcentrum De Hamershof. Om er zeker van te zijn dat iedereen een droog pak houdt, is besloten om de hele happe ning in een grote tent onder te brengen. Die tent kan zeker vijfhonderd mensen herber gen. Zoals bekend viel de Cul turade van vorig jaar, tevens de eerste in de geschiedenis, letterlijk in het water omdat het weer niet meewerkte. De Culturele Raad, organisator van het spektakel, verwacht dat dit jaar nog meer mensen dan vong jaar op 13 september van de partij zullen zijn. Behalve toneel-, muziek-, belangen- en dansverenigingen zijn ook mensen met een interes sante hobby (zoals tekenen, potten bakken, boetseren en handwer ken'1 u Men kan de activiteiten onder de aandacht wan het publiek brengen in een kraam op de infomarkt. Ook kan men zich op het podium pre senteren. Het gebruik van kraam en podium is geheel gratis. Voor de bezoekers aan de Culturade wordt op deze manier een aantrekkelijk overzicht geboden van alles wat Leusden op cultureel gebied in huis heeft. Behalve de Leusdenaren die meedoen aan infomarkt en de po diumoptredens, is de werkgroep druk bezig om ook een aantal landelijk bekende artiesten naar Leusden te halen. Om zeker te zijn van een goede plaats op de infomarkt en een optreden op het podium, dient men zich zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval vóór 30 mei (vrijdag aanstaande dus), aan te melden bij Hetty van den Ham, Maanweg 2, telefoon 033-946047 of bij Fransje Bouvy, Roggeland 5, telefoon 033- 948715. ACHTERVELD - In ver band met het 12V2-jarig jubi leum is op 18 augustus. In verband met het feit dat een aantal kinderen dan reeds naar de basisscholen zijn gegaan heeft men het nu georganiseerd tenemde ook deze kmderen nog mee te laten gemeten. Het werd een zeer geslaagd eve nement. Hoewel er momenten wa ren dat er weinig bezoek was het enkele ogenblikken later weer ge zellig druk. Voor de kmderen was er onder andere een grabbelton, enveloppen trekken en ballen gooien. De ouderen konden er leu ke voorwerpen kopen, ook mee doen aan het ballen gooien en ook de behendigheid proberen met de spiraal De opbrengst wordt bestemd voor aanschaf van speelgoed en dergelijke voor de speelzaal. De hoofdzaak was echter het 12 V2-jarig jubileum en het weer wat meer in de belangstelling komen van de ouders van peuters. Na afloop bleek er weer een aantal peuters voor het nieuwe sei zoen na de vakanties te zijn opge geven. LEUSDEN - Het werkloosheidspercentage voor de ge meente leusden is in de maand april 1986 wederom gedaald. In maart was dat cijfer nog 8,6 procent. Vorige maand daalde het naar 8,2 procent. Dat blijkt uit de cijfers van het arbeidsbureau Gewest Amersfoort. Ook in dat gewest daalde de werkloosheid, en wel van 10,9 in maart naar 10,5 procent in april. Op provinciaal en landelijk mveau is eveneens een teruggang waar te nemen van respektievelijk 0,2 procent en 0,6 procent. Het aanbod van werknemers in de gemeente Leusden daalde zowel bij de mannen (van 324 naar 307) als bij de vrouwen (van 284 naar 275). De vraag naar arbeidskrachten daalde echter ook: van 36 in maart naar 30 in april. De totaalcijfers van het gewest Amersfoort zijn wat positiever. Daar steeg de vraag namelijk van 598 (in maart) naar 627 (in april). Bovendien nam het aantal werkloze mannen af met 264 personen en het aantal werkloze vrouwen met 90 personen. Het grootste deel van de werklozen is tussen de 23 en 49 jaar: 68 procent van de mannen en 62 procent van de vrouwen. Voor de maand maart waren die percentages respektievelijk 68 en 61. LEUSDEN - Vanavond komt de Leusdense gemeenteraad in het gemeentehuis bijeen. De vergadering begint om 20.00 uur. Naast de gebruikelijke punten, zoals de mededelingen, de notulen en de ingekomen stukken, staan op de agenda: - Beleidsprogramma 1986-1990; - verordening commissies advies en bijstand; - benoeming leden commissies; - subsidie brandweer; - gemeentelijke herindeling; - vernieuwde marktverordening; - vaststelling „Lozingsverordening riolering gemeente Leusden"; - aanvraag ex artikel 74 WBO voor de gereformeerde basisschool; - voorzieningen openbare basis- juiycvuige artikel 74 WBO; - nadere vaststelling exploitatie vergoeding 1984 voor de protes tants-christelijke lagere school De Regenboog m Achterveld; - diverse onderwijsvoorzieningen; - extra subsidie bibliotheekwerk; - goedkeuring jaarrekening 1985 Groenstichting Rozendaal; - aankoop grond in 't Ruige Veld; - aangaan van een overeenkomst inzake exploitatie van bouwterrein in het plan 't Ruige Veld; - rondvraag; - sluiting. ienstregeiing entxaal Nederland Uitvoeringen Muziekschool Vervoersmaatschappij Centraal Ne- irland kent met ingang van 1 juni een ïuwe dienstregeling omdat het Minis- rie van Verkeer en Waterstaat het sluit heeft genomen om op trajecten aar meer dan één buslijn rijdt het intal bussen te verminderen. Dit heeft meeste gevolgen voor het weekend- tiema Zo rijdt lijn 52 tussen Utrecht en mersfoort voortaan op zaterdag elk i Lijn 55 van Amersfoort via Zeist, corn en Woudenberg naar Amers- ort kent geen vroege zaterdagochtend- meer van 7.02 uur uit Woudenberg iar Amersfoort en van 7 40 uur van mersfoort naar Doorn. Vanaf Doorn irtrekt de bus weer normaal om 8.19 i Op de zondagochtend vervallen fee vroege ritten. De vertrektijden van bjn 81 gaan een ïlf uur „om": alle ntten van twaalf over hele uur naar Utrecht vertrekken et ingang van 1 juni om twaalf over ïlf. Van Woudenberg naar Utrecht lan de bussen weg op het halve en niet eer op het hele uur. Op zaterdag 81 mei is er een Kamermu ziekuitvoering door gevorderde leerlin gen van de muziekschool. Aan het programma werken zowel ensembles als individuele leerlingen mee. Het con cert begint om 19.30 uur en is in de St Aegtenkapel. Voorjaarsexcursie IVN De afdeling Amersfoort van het IVN houdt op zaterdag 7 juni een landschap pen-excursie door het Kromme Rijnge bied en de Veluwe. De deelnemers vertrekken om 8.00 uur met een autobus vanaf het Stationsplein. Tegen 18.00 uur is men terug Belangstellenden kunnen zich opgeven via de telefoonnummers 621013 en 723141 LEUSDEN - Op vrijdagoch tend 30 mei a.s. van 9.30 tot 11.30 uur zal in het ontmoe tingscentrum "de Wol boom" voorlichting worden gegeven over "gezonde voeding als men ouder wordt". Deze bijeenkomst wordt geor ganiseerd door de WOL in sa menwerking met de Kruisver eniging Leusden-Achterveld en een diëtiste van de Provin ciale Utrechtse Kruisver eniging. Aan de orde komen: - gezond en lekker eten - samenstelling van een dag menu - voedingsquiz Vanzelfsprekend bestaat er mo gelijkheid tot het stellen van vragen. Voor nadere inlichtingen kan telefonisch contact worden op genomen met de wijkverpleeg kundigen tijdens het spreekuur van maandag t/m vrijdag tus sen 8.15 en 9.00 uur; tel. 033- 941218. Belangstellende oudere Leus denaren zijn van harte welkom op 30 mei a.s. in de WOL- boom", Hamersveldseweg 2A, Leusden-c. De toegang is vrij en een kopje koffie wordt gra tis verstrekt ACHTERVELD - De kruis vereniging organiseert weer een kursus zwangerschaps- gymnastiek. Op woensdag 4 juni a.s. om 19.30 uur start de kursus. Het aantal lessen be draagt 10, ze worden gegeven op de daaropvolgende woens dagavonden van 19.30-20.30 uur en zijn bestemd voor vrou wen, die in de maanden au gustus, september en begin oktober zullen bevallen. In de kursus wordt aandacht besteed aan het onderhouden van verbeteren van de lichamelijke konditie en voorbereiding op de bevalling. Je leert b.v. hoe je kunt ontspannen tijdens de bevalling, hoe je moet persen en hoe je het beste kunt ademhalen. Ook het vergroten van kennis en begrip over zwangerschap en bevalling, het verwerken en omgaan met de meuwe situatie, de lichamelijke ge voelens en/of ongemakken zullen aandacht krijgen. Op één van de avonden worden ook de aanstaan de vaders uitgenodigd, terwijl er ook een filmavond is, waar in aan wezigheid van een huisarts en wijk verpleegkundige een film van een bevalling wordt getoond, waarover nagepraat wordt. De kursus wordt gegeven m het wijkgebouw aan de Walter van Amersfoortstraat 38 m Achterveld en is gratis voor leden van de kruisvereniging. Aanmelding kan tijdens het spreekuur van de wijk verpleegkundige maandag tot en met vrijdag, tel. 03425-1333, s.v.p. voor 3 juni. Nadere informatie bij Anja Buurman, fysiotherapeute, tel. 03425-36159, die de kursus geeft. Het is raadzaam van te voren even te overleggen met huisarts of ver loskundige. LEUSDEN - Het niet op tijd stop pen zorgde zondagochtend rond 01.40 uur voor een aanrijding op de kruising Middenweg/Noorderin- Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 LEUSDEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn er vier personenauto's de banden lek gestoken, de voertuigen stonden gepar keerd in de Visotter, de Barbeel en Wierickewijk. Eventuele getuigen worden verzocht om contact op te nemen met de politie in Leusden-Zuid, telefoon 033- 944444. LEUSDEN - E.A.S. uit Leusden beleefde afge lopen zaterdag rond 17.30 uur de schrik van zijn leven Hij reed over de Zwarteweg toen door een nog onbekende oor zaak zijn caravan van de auto losraakte. Na een korte tocht kwam de caravan tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Persoonlijke ongeluk ken deden er zich zich niet voor. Wel ontstond er een behoorlijke schade aan caravan en lantaarnpaal. slag. Twee personenauto's liepen daarbij blikschade op. W. J. D. uit Leusden reed over de Noorderinslag en moest stoppen ter hoogte van de splitsing met de Middenweg. Zijn achterligger, me vrouw L. W., reageerde te laat en knalde boven op de auto van D. Omdat de politie vermoedde dat er drankgebruik in het spel was, moest de vrouw een bloedproef ondergaan. Bij een gezin in Leusden is eerder deze week een kuifparkiet komen aanvliegen. Het beestje heeft een gele kop, oranje vleugeltjes en is verder grijs van kleur. De eigenaar wordt verzocht contact op te nemen met telefoonnummer 033-940520. ACHTERVELD - Zondag morgen zal er weer Früh schoppen worden gehouden. Bij gunstig weer zal het dit maal buiten worden gehou den. Bij minder goede weers omstandigheden heden zal het plaats vinden in D' Ouwe Peerdestal. De aanvang is om 11.30 uur. De muziek zal ook nu weer wor den verzorgd door de Hinterfelder Musikanten met de beide zange ressen. Liefhebbers van Oosten rijkse muziek zullen ook nu weer volop kunnen gemeten en de vakantiegangers naar Oostenrijk kunnen vast een voorproefje krij gen als zij daar het Frühschoppen zullen bezoeken en eventueel Hei- matavonden zullen bijwonen. ACHTERVELD - De Ach- terveldse KPJ nam het afgelo pen weekend met 30 leden deel aan een KPJ sportweek end te Boerhaar. Hieraan werd in totaal door 25 KPJ- fdelingen uit het land deelge nomen. Nadat allen waren gearriveerd werd er zaterdagavond een feest avond gehouden met medewer king van de Time Band. Het werd een heel gezellige avond waar de deelnemers kennis met elkaar kon den maken. De zondag werd er een groots opgezet sportspektakel gehouden met ondermeer voetbal, volleybal, minivoetbal en een zeskamp. Het begon met een estafetteloop over 4x 100 meter. Na afloop was de prijsuitreiking in de feesttent, waar een disco theek de muziek verzorgde. Bij de prijsuitreiking bleek dat Achter veld niet in de pnjzen was gevallen. Ondanks deze tegenvaller keerde men goed gezind naar huis terug, nog nagenietend van een fijn en gezellig weekend. In verband met het uitwisselings programma gaat de Achterveldse KPJ op 4, 5 en 6 juni op bezoek bij de KPJ afdeling te Raalte. De leden die hier aan willen deelnemen kun nen zich van nu af opgeven bij Peter van Middelaar, tel. 1416. Doers bij de drumband, die hoognodig aan uitbreiding toe - - is. Momenteel moet men nog straat op. ACHTERVELD - In juni gaat de muziekvereniging Door Wilskracht Sterk weer starten met de opleiding van muzikanten. Bij alle afdelin gen van DWS kunnen leden geplaatst worden, zoals tam- Ook het mini-majorettenpeloton onder leiding van Stevelien, Helga en Jolanda, zoekt nog een aantal meisjes. Deze meisjes zullen diver se danspasjes en stokoefeningen geleerd worden, waarmee zij naar enkele festivals en concoursen gaan. Bij de orkest-afdeling is er ook nog plaats voor een aantal muzikale leden. Deze zullen opgeleid wor den door de dingent van DWS, Hendry van Loo. De opleiding be staat uit een theoretisch gedeelte, waarna een instrument door de vereniging verstrekt wordt. Degenen die lid van DWS willen worden, kunnen zich woensdag avond 4 juni tussen 19.00 uur en 20.00 uur opgeven bij het bestuur van de vereniging, dat dan aanwe zig is in Ons Gebouw. ACHTERVELD - Op 15 juni is er een grote sportdag voor de Achter veldse jeugd van 5 tot 17 jaar. In middels hebben zich al meer dan honderd deelnemers opgegeven Iedereen uit Achterveld en Stouten- burg kan hieraan gratis deelnemen. Zet op papier je volledige voor en aChtel'liacuii, iiucvcci )aai je L)0nt of je een meisje of een jongen bent. Lever dat in bij A. Wijngaarden, Van Oldenbarneveltstraat 94, bij J.M. Schouten, Hessenweg 317 of bij R. Valkonet, Van Oldenbarnevelt straat 13. Inleveren van je briefje is nog mogelijk tot vrijdag 30 mei aan staande. ACHTERVELD - Vorige week woensdag opende de firma Van Daatselaar in Achterveld haar verbouwde pand. De zaak heeft er dne meter bijgekregen. Ook het assortiment is enigzins uitge breid. Resultaat van de verbouwingen is, dat alles nu veel over zichtelijker is De moeder van de eigenaar verrichtte de officiële openingshan deling. Een leuke bijkomstigheid is, dat de firma dit jaar precies 45 jaar bestaat. 1 SSSLMTê A ItJUBpi "^i -j- fe®

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5