„Het vertrouwen in de fiets blijft" „Misschien zou het helpen als ze dit wat vaker organiseerden" Firma Blom op weg naar honderdjarig bestaan Service vermindering of prijzen drastisch verhogen is zelfmoord. .Ik wil op een leuke manier middenstander zijn ■ÉË|9Mi 1980 was een echt gouden jaar voor de fietsenbranche Rode Kruis helpt gehandicapten met winkelen DONDERDAG 29 MEI 1986 interview L-VORM De winkel, zo vertelt Gerrit Blom, heeft er flink wat ruimte bij gekre gen. In totaal honderdvijftig vier kante meter. In een L-vorm is er rond het oude pand een behoorüjk snik bijgebouwd. Resultaat daarvan is onder meer dat de winkel nu zo'n dertig meter diep is. Overal diezelf de mooie kleur blauw en veel dag werking trad, heette de fietshandel van opa Gebroeders Blom. Zo kon men indertijd blijven draaien zon der de noodzakelijke papieren. Vandaag de dag zijn die papieren er wel; Gerrit bracht ze binnen. „Sinds 1975 sta ik zelf officieel in de handel," zo zegt hij „Als zoon loop je er nissen door. Vóór die tijd stond mijn broer vaak in de winkel." Gemt was de derde zoon. „Ik kwam met verder dan LTS; ik wilde dankzij het uitdij-proces van Leus den. „We zijn toen heel hard ge groeid," aldus Gerrit Blom. „Juist op het moment dat wij dachten: nu moet er weer iets ge beuren, volgde de crisis van begin jaren tachtig. De verbouwingsplan nen bleven toen liggen. Bovendien zijn wij met gek op verbouwen." De econoiiue trok weer een beetje aan en de familie Blom merkte al gauw dat ook in de fietsenhandel de ïmr Blom:Je zoekt naai wegen tot instandhouding van je omzet. LEUSDEN - Vandaag heropent de firma Blom, de rijwielspeciaalzaak aan de Zwarteweg 27 in Leusden, haar verbouwde pand. Een nieuwe mijlpaal in het bijna een eeuw oude familiebedrijf. Opa startte het bedrijf in 1894, rond 1950 nam zijn zoon de winkel over. Sinds 1977 zwaait c Gerrit Blom, de derde generatie dus, de scepter over het bedrijf. Het plezier hebben in het werken staat bij hem 'f voorop. En plezier heeft hij, zeker niet in de laatste plaats dankzij de groeiende lijn in de omzetcijfers! door Martin Hermens ne la; Er kwam maar één vervoermid- in aanmerking om mij naar de nilie Blom aan de Zwarteweg te engen. De fiets natuurlijk. Niet een omdat het lekker weer was t zonnetje scheen, de wind af en nét iets te hard), maar ook idat ik geen auto heb. Bovendien efde ik niet zo ver weg; lopend ik het ook makkelijk kunnen len. Voordat we het gesprek begin- i, laat Gemt Blom mij eerst de bouwde winkel zien. Eerlijk ge- ?d kende ik het vorige onderko- >n van de fietswmkel met. Man- menten aan mijn tweewieler ble- Dm n gelukkig uit en nieuwe onder sten heb ik tot nu toe nog met tei even aan te schaffen. Desalniet- w|nin raak ik enigszins onder de Iruk van de vrolijke en frisse er die het pand uitstraalt. En dat ondanks het feit dat er nog iop gewerkt wordt om alles op klaar te hebben voor de ope- ig van vandaag. Er staan welis- ar enkele rijen fietsen, voorzien n een laagje stof, opgesteld, maar gros van de ruimte wordt ge ld met werkmaterialen en hard oegende mensen. Het eerste gedeelte van de uitleg i Gerrit Blom geeft, mis ik omdat jn ogen van het één naar het der dwalen. De balie valt het rste op. Een mooie balie, blauw n kleur met twee gele horizontale epen. „M'n eerste echte balie," 1 or ik Gemt Blom naast mij zeg- 5 0 Vervolgens trekt een lichtstraat jn aandacht. „Dat is veel duurder dan een gewoon dak," legt de jonge eigenaar uit. „Daar heb ik ook heel wat voor moeten doen om dat erin te krijgen. Zo kunnen we profiteren van het daglicht. Wordt het donker, dan kunnen we de TL-verlichting gebruiken." Een interessante vin ding, die zeker veel geld zal bespa- licht dat het interieur via het dak binnendringt. Als wij m de huiskamer aan tafel zitten, vertelt Gemt wat meer over het familiebedrijf. „De zaak werd in 1894 opgericht en bestaat nu dus 92 jaar. Twee jaar geleden, bij het negentigjarig jubileum, heb ik voor het eerst een fietstocht gehouden. Ik vond het leuk om toen iets extra's te doen. Dit jaar wordt het negentig plus twee," Waaruit blijkt, dat Ger- rits fietstocht voor de derde achter eenvolgende keer wordt verreden. Hij is de derde generatie die het bedrijf draaiende houdt. „Mijn opa is er mee begonnen. Dat was ui de tijd dat de gewone fietsen in de handel kwamen. Opa was van be roep eigenlijk varkenshandelaar, maar verkocht onderweg ook fiet sen. Hij kreeg toen de smaak te pakken." Bij fietsen verkopen bleef het met. De mensen moesten toender- tijd ook nog eens leren om met het voertuig om te gaan. Opa Blom leerde het hen. In eerste instantie waren dat alleen maar heren. Gerrit Blom: „Vrouwen mochten bijna met fietsen. Dat was taboe. Als ze dat wel deden, dan werden ze zondags van de preekstoel afgeroepen." Nog voor dat de vestigingswet in op de lagere school nog niet stude ren. Maar ik heb wel een volledige opleiding gehad." STUDEREN Op de LTS koos hij uiteindelijk voor de richting electro-techniek omdat „ik met de leraar metaalbe werking niet kon opschieten en omdat autotechniek mij niets leek." Later ging hij naar de Don Bosco- school, waar hij de smaak van het studeren te pakken kreeg. In de derde klas van de MTS kwam de belangstelling voor de fietsenhan del. „Sinds ongeveer 1973 stond ik vaker in de zaak dan dat ik studeer de. Dat kwam de studie natuurlijk niet ten goede. Maar ik moest van mijn vader doorstuderen. Ik haalde het diploma en later ook het mid denstand- en vakdiploma. In 1977 is de zaak op mijn naam gezet." Al zeven jaar eerder, in 1970, groeide de zaak flink. Wat eerst nog een soort van hobby was, veranderde in het hoofdbestaan toen de boerderij definitief ver kocht werd. De fietsenzaak Blom ging een bloeiende tijd tegemoet. Niet alleen dankzij de oliecrisis, die een behoorlijke groei van de fiet senhandel tot gevolg had, maar ook currentie van een collega. „Dat werkt positief, vind ik," aldus Ger- nt. „De mensen kunnen nu kiezen. Als je de emge bent dan denkt men al snel: hij pakt me. hii zal wel extra aan mij verdienen Nee, ik vind dit gezonde concurrentie." CONTINUE Er werken momenteel vier men sen continue in het bedrijf. Behalve Gerrit zijn dat zijn vader, een tante en een vaste werknemer. „Mijn vader is dit jaar 65 geworden. Hij stapt uit het bestuurdersgedeelte, Het heeft zelfs tot indirect gevolg dat mensen blijven fietsen." Hij vindt een club als TT Leusden dan ook zeer belangrijk. „Merkfiet- sen kosten al gauw tussen de ze venhonderd en twaalfhonderd gul den. Op je eentje fietsen houd je niet lang vol. Dan hangt de fiets al snel aan de kapstok. Blijven fietsen is belangrijk. De toerclub is een enthousiaste groep mensen die de zaak draaiende houden." De fiets wordt nog vaak gezien als een waardebezit. Men is dan ook best bereid om een behoorlijk bedrag op tafel te leggen. „In prin cipe moet de kwaliteit ergens van- dig, want er komen veel dingen bij." Een nieuwe trend is op het mo ment de aanhangwagentjes. „Eén zo'n wagentje neemt de plaats van twee fietsen in. Je laat de klant graag diverse soorten zien om te kunnen vergelijken. Dan heb je ook meer ruimte nodig." Ook voedings middelen die specifiek op de sport prestatie gencht zijn, raken steeds meer in. „Ik fiets zelf heel graag," bekent Gerrit Blom. „Ik moet er wel be hoorlijk achteraan zitten om op tijd een keer te fietsen." En dat klinkt niet zo verwonderlijk uit de mond van iemand, die zes dagen in de animo toenam. „Het feit dat wij straks een nieuwe wijk van zeven honderdvijftig woningen tegenover ons knjgen, staat borg voor een flink klantenpotentieel. Er was dus reden voldoende om uit te brei den," aldus Gemt Blom. „Het ver trouwen in de fiets blijft." Bij het maken van de plannen werd afgewogen wat nodig was. Om te voorkomen dat men over dne, vier jaar weer moet gaan verbouwen, heeft familie Blom be sloten om er maar in éen keer een grote lap bij te nemen. Zoals ge zegd: een grondoppervlakte van honderdvijftig vierkante meter. „Qua kosten moest het met uit de hand lopen," licht de eigenaar toe. „Het moest allemaal reeel blijven." Jos Bolder („een broer van een zwager van me") uit Delft werd als architect aangetrokken. Deze jon geman studeert momenteel nog m Delft. „Dit was éen van zijn eerste projecten," aldus Blom. Hij heeft heel erg goed gepraat en geluis terd naar onze wensen. Ook heeft hij rekening gehouden met het be perkte budget." TRANSPARANT „Het eerste wat hij opmerkte was dat fietszaken vaak transparant zijn. Bij ons zou de oude voorgevel een automatische ruimte-begrenzing zijn. Hij is daar op zijn eigen maruer mee aan het werk gegaan. Dat is uiteindelijk op een relatief goedko pe manier opgevangen. Die oude voorgevel waarborgt nu de sterkte van het gebouw." Waarom koos hij voor deze jon ge, aankomende architect? „Ik wist dat hij het leuk vond om projecten te realiseren en om zo een naambe kendheid op te bouwen. Hij was assistent van een professor. Maar na dit project wilhij ook zelf archi tect worden. Hij heeft er zo van genoten, dat hij nu gaat afstuderen." Het gaat overigens nog steeds goed met de handel in fietsen en aanverwante artikelen. „Het groot ste gedeelte draait goed," weet Gemt Blom te melden. „Wij lopen iets voor op het gemiddelde. Mid den-Nederland heeft te maken met een groei op allerlei gebieden. Dat geldt ook voor de totale midden stand. We hebben goed meegepro fiteerd qua omzetcijfers." 1980 was een echt gouden jaar voor de fietsenbranche. „Veel mensen hadden toen twee fietsen: één gebruiksfiets en één ontspan- ningsfiets. Toen kwam de economi sche recessie en werd het allemaal wat minder. Nu is er weer wat meer ruimte. Alles bij elkaar verkopen we een kleine duizend fietsen per jaar." Jarenlang was Blom de emge fietsenhandelaar m Leusden. Sinds enkele jaren ondervindt het con maar hij blijft meedenken. Dat laat hij toch nooit los." Of er in Leusden nog plaats is voor een derde fietsenhandelaar, weet hij niet precies. „Er moet nogal wat binnenkomen om het bednjf draaiende te houden," ver telt Gemt uit eigen ervaring. „Het effect van zo'n derde handel weet je nooit." „De gezonde groei moet je de kans laten en niet afremmen. Servi cevermindering of pnjzen dras tisch verhogen is zelfmoord," zo bekijkt hij de stnjd om te blijven bestaan. Maar ook: „Met lol werken. Het bedrijf door laten groeien. Op een gegeven moment bereik je toch wel een grens. Wan neer dat zal zijn, is moeilijk te zeggen. Dat hangt af van wat er gebeurt." „Je zoekt naar wegen tot instand houding van je omzet. Als je dat van tevoren allemaal kon zien, dan zou ik in een paar jaar goed njk kunnen daan komen," zegt Blom over de hoge prijzen van merkfietsen. „Over het algemeen komen hele families binnen om een fiets te kopen." MOLESTEREN „Mensen verwachten van een fiets dat die tussen de tien en vijftien jaar meegaat. Dat kan ook, als je hem maar regelmatig laat controle ren. Je kunt een fiets ook in drie jaar molesteren. Alles kan kapot." Er zit momenteel een groei in de verkoop van de losse onderdelen. „De doe-het-zelf-markt neemt toe, in combinatie met advies, gevraagd of ongevraagd," aldus Gerrit. „Er wordt ontstellend veel aangesleept, banden het meeste. Dat geldt voor al voor de doe-het-zelvers. Het ligt niet alleen aan de bezuinigingen, maar het is ook een stuk hobby: het zelf onderhouden van een fiets." Reden voor deze ontwikkeling is week hard moet werken voor zijn boterham. OPENING De opening vanavond van de verbouwde winkel start om 19.00 uur. Niemand minder dan Heinze Bakker zal de officiële handeling verrichten. „Dat is zijn eerste ope ning," legt Gerrit uit. „Hij wil er geen gewoonte van maken. Heinze Bakker is tot op heden een tevre den klant van ons. Daarom wil hij dat wel doen." Ook TT Leusden laat bij de opening van zich horen. Maar hoe dat allemaal in zijn werk gaat, kon Gemt Blom niet vertellen. „De openingsgrap moet nog bedacht worden." „Ik ben blij dat die verbouwing bijna afgelopen is," verklaarde Gerrit aan het einde van ons ge sprek. „Het moet nou gewoon klaar zijn. Anders is het slecht voor de zaak. De laatste loodjes wegen erg worden." Dat laatste (snel rijk wor den dus) is niet zozeer zijn streven. „Ik wil op een leuke manier mid denstander zijn." Ik vraag hem of spektakels als de Tour de France en de regionale wielerrondes een positief effect hebben voor de handel. „Nou, ze ker geen negatief effect," ant woordt Gerrit Blom. „Rond wieler spektakels is er altijd een opleving. Dat houdt de mensen enthousiast. het feit dat een fiets qua techniek overzichtelijk is. „Maar niet ieder een heeft het onder de knie," weet Blom uit ervaring. „We hebben nu ook veel meer om te verkopen," zo koppelt Gerrit deze ontwikkeling aan de uitbrei ding van zijn zaak. „Alles wat met fietsen en fietsplezier te maken heeft, wordt verkocht. Mijn opzet is dan ook om uit voorraad te kunnen leveren. Een uitbreiding is dan no- zwaar. Het wordt hoog tijd dat we opengaan." Terwijl twee inrichters van Ba- tavus en Gazelle woensdag de zaak inrichtten en de schilder de laatste verf uitsmeerde, zat Ger rit zelf op een bruiloft. „Ik moet me daar maar een beetje dim men," zei hij afgelopen dinsdag, „er zal donderdag ook nog wel het één en ander gedaan moeten worden." i,Mevrouw, ik heb een paar kousen nodig faar vind ik de speelgoedafdeling?" k wil een onderbroek voor mijn man hebben >h, kijk eens Mart, kaarsen, vind je dat niet leuk voor een deautje?" iff rouw, mag ik dit corset even aanpassen?" fee, dit paar schoenen knelt teveel. Heeft u niet een aatje groter?" Kt bloesje is te klein. Mag ik het ruilen?" >ch, geeft u er ook maar drie tompoezen bij. Hoeveel is t?" »a je mee koffiedrinken, pa?" wsweg een handjevol vragen en merkingen, gehoord in een groot Henhuis. Vragen en opmerkin- van mensen die bezig zijn met iets waar ze niet bij stilstaan, name lijk boodschappen doen, winkelen. Een gewone, alledaagse bezigheid. Voor de één sleur en rompslomp misschien. Voor de ander een ge zellig uitje. Maar voor allen een bezigheid die ze op een willekeurig welk tijdsstip van de dag, van de week, van het jaar zouden kunnen uitvoeren. Eén keer per jaar kunnen diezelf de doodgewone vragen en opmer kingen in datzelfde warenhuis wor den gehoord uit de mond van men sen voor wie boodschappen doen en winkelen geen doodgewone probleemloze alledaagse bezig heid is. Mensen die bijvoorbeeld slecht ter been zijn, of rolstoelge bonden. Mensen die blind zijn of moeilijk praten en moeilijk te ver staan zijn. Kortom, mensen voor wie open baar vervoer en/of grote mensen massa's een belemmering vormen. Mensen, dus, voor wie een speciale aanpassing vereist is om het bood schappen doen, het winkelen tot een mogelijkheid, een plezierige mogelijkheid te maken. SPECIALE AVOND Eén keer per jaar wordt in veel grotP warenhuizen m Nederland deze mogelijkheid geschapen, na melijk door middel van een specia le kijk-koopavond voor gehandi capte en bejaarde mensen en hun begeleiders. Een kijk-koopavond betekent ruimte, tijd en aandacht én speciaal vervoer voor een grote groep mensen die de rest van het jaar voor dezelfde bezigheid gro tendeels van anderen afhankelijk zijn. Zo zet een groot warenhuis in Rotterdam jaarlijks zijn deuren open voor zo'n 500 gehandicapten en bejaarden en hun begeleiders. Op een normaal gesloten avond staan 250 personeelsleden vrijwil lig achter de toonbanken om deze aparte groep klanten te bedienen en bij hun keuze te helpen. Het Nederlandse Rode Kruis zorgt voor aangepast vervoer naar en van het warenhuis en stelt vele vrijwilligers beschikbaar om de bezoekers in en uit auto's en rolstoelen te helpen en desgewenst te begeleiden. Ook wie met bed en al wil „shoppen" kan op deze avond aan zijn/haar trekken komen. Voor eventualiteiten wordt door het Rode Kruis binnen een dok- sterskamer en rustkamer ingericht en buiten staan vrijwilligers paraat om samen met de politie de ver keerschaos van af en aan rijdende auto's en rolstoelbussen te regelen. Brandweer en GG GD houden eveneens een oogje m het zeil. Een gebeuren waar weken van organi satie aan vooraf gaan. GEZELLIGE SFEER Al met al vult het warenhuis zich op zo'n avond met ongeveer 2000 mensen. Hoewel dat vele duizen den bezoekers minder is dan nor maal, kan men geen gevoel van leegte bespeuren. Uit de luidspre kers klinkt muziek. Er hangt een sfeer van gezelligheid en op iedere etage kan men zich de geneugten van een gratis kopje koffie veroor loven. Menigeen maakt dankbaar gebruik van deze mogelijkheid om even uit te blazen. „Och, het is veel te kort," is een veel gehoorde en begrijpelijke ver zuchting. Begrijpelijk met name uit de mond van diegenen die van de lift afhankelijk zijn om van etage naar etage te gaan. Een lange rij van rolstoelers wordt geconfronteerd met toch een behoorlijke wachttijd en daarmee het wegtikken van de kostbare winkeltijd. „Misschien zou het helpen als ze dit wat vaker organiseerden," zucht één van de wachtenden. „Ik heb nog een hele lijst af te werken" en ze wielt zich haastig in de lift die op dat moment arriveert.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7