"interview op Dilonderclagr „Een piano is niet een instrument dat zomaar gaat zingen. Dat kunnen een viool en een fluit veel beter" Psycholoog Anne Bunt over zijn belangstelling voor muziek: De muziek is moeilijk te bespreken zonder partituur Je kunt veel sneller concreet praten over hulpverlening en opvoeding dan over muziek. De grap van het musiceren en psychologie bedrijven is dat je twee kanten op kunt denken interview ETUSDEN - Hij is bezig met een promotie op een onderwerp le zwakzinnigenzorg. Zijn vak is psychologie. Als psycho- is hij dagelijks werkzaam. Maar toen ik een zangeres zijn m hoorde noeman, was dat in verband met zijn pianobege- ing van liederen van Hugo Wolf. mag over hem schrijven, als ik maar de juiste accenten leg r zijn werk toe, niet de indruk wek als zou hij een essioneel musicus zijn en ook begrijp dat de muziek ilijk te bespreken is zonder partituur. Toch waag ik het te gen dat de psycholoog A. A. Bunt op een wijze met muziek g is, die vele beroepsmusici hem zullen benijden. s jongetje van negen begon hij toevallig met pianospelen. Hij net zijn grootvader in een café, elde mopjes op de oude tingel- >1 daar, en zijn opa kocht Ponse hem binnen een paand hele maal van af hielp. Sindsdien heeft hij nooit meer last gehad van iets dat met een piano-arm te maken had. „Muziek maken is een emotio- gaat via Chopin, Fauré, Debussy, Ravèl. Je kunt met enige souplesse het denken over de achttiende eeuwse uitvoeringspraktijken be nutten bij het spelen van de latere muziek, die dan over het algemeen wel veel sneller gaat. LINKERHAND „We hebben eindeloos veel zit ten praten over uitvoeringen, die we beluisterd en geanalyseerd hebben en over de begeleiding die een pianist zelf pleegt vanuit de Franse school, waarin de linker hand een belangrijke funktie heeft. Je kunt het piano-spelen zien als een combinatie van rechts een aan tal lichte instrumenten die de melo dieën spelen en links allerlei zwaardere instrumenten als bas, cello en fagot die een ondersteu nende funktie hebben. Als je dat door Anco Mali ONDERDAG 29 MEI 1986 rslags een piano voor hem. /oor zat hij al wel op de mu- chool, maar het muziekonder- op dat instituut vond hij heel .^end. Nooit van zijn leven had dan ook aan gedacht om r aan muziek te gaan doen, door de piano veranderde hij ledachte. dsdien speelde hij verwoed beschouwde het spelen ech- X als een kundigheid waarvan jn vak wilde maken, ook al hij niet veel meer wist van dan dat je, als je piano de, of solist of pianoleraar worden. Hij kon goed leren, lde in ieder geval geen piano gaan geven. Later ging hij wel genuanceerder over den- taf zijn negende tot aan zijn itiende studeerde hij min- vier uur piano per dag. Het elfs zo erg dat hij op de HBS •ends om vijf uur nog zijn proef- moest leren. Ondertussen aide hij ook wel op straat, hij was bepaald geen geiso- figuur. eeuwarden, waar hij geboren aft hij zo'n jaar of twee ballet- begeleid. Hij schiet in de Punt één: hij moest krankzm- oeilijke pianomuziek van Ra- elen, zo'n beetje de moeilijk- anoliteratuur die er bestaat, twee: de lieftallige balletjuf nd het bovendien om hem te n dan weer een paar maten te uit de Valses Nobles et nentales, dan weer uit een ne, dan weer uit Jeu d'Eaux, de hele pianoliteratuur van in een paar minuten doorra- ELEIDING iezelfde periode begeleidde el vaak een dwarsfluitist. In idententijd begeleidde hij via anservatonum, waar hij laap laar op zat, ontzettend veel kstudenten, omdat ze daar ien zaten om mensen die han- ano en snel van blad konden i De eerste hen jaar dat hij speelde, had hij veel moeilij- ksten ontcijferd. Zodoende dus een routineur in gewor- lad een zwakke aarzeling om og muziek te gaan doen, en «t plan op om psychologie en k te combineren. Maar zo ver het met, want hij kon zijn ologie-studie met enigszins agd doen. Hij zat m een stu- >ep die een leuke onder richting had, veel aan filoso- Bthoden en technieken deed, heel snel wilde studeren, ïel stopte hij dus met de kstudie, hoewel hij dóórging tanospelen. had in Groningen les van Ponse, een man uit de school allaume Hesse, een in Neder- bekend muziek-pedagoog, snsen weet af te helpen van ïigen. Hesse wist alles af van je ontspannen moet bewe- kwam de student Bunt want hij had m die tijd last piano-arm, waar Luctor y nele bezigheid, maar je moet zor gen dat je de nodige distantie houdt. Je moet je eigen musiceren bewaken, en er is mets moeilijker dan te letten op jezèlf!" Na de Conservatorium- en stu dieperiode trof Anne Bunt een an dere leerling van Guillaume Hesse. Simon Halie, die zeer geïnteres seerd was in het spel op Ham- merklavier. Anne was toen toe aan het fijnere werk. „De grote Arthur Rubinstein heeft gezegd dat er veel te veel piano wordt gespeeld tot aan de pols, dat de vingers niet meer méédoen. Als je praat over het fijnere werk, praat je over het maken van een toon. Dan praat je over tamelijk weinig beweging, maar over een volledige concentra tie op de toon om het instrument tot zingen te brengen, want een piano is met een instrument dat zo maar gaat zingen. Dat kunnen een viool en een fluit veel beter." OUDE INSTRUMENTEN Een tijd lang was Anne van plan om een oud instrument te kopen, ware het niet dat hij zich te weinig handig voelde om zo'n oud instru ment te kunnen repareren. Je moet heel wat in je mars hebben om oude instrumenten goed te beheren en te verzorgen. Je moet ze ook zelf kun nen stemmen. Daar zag Anne dus van af, maar hij bleef wel bij Simon Halie les nemen om de verfijnde pianistische toepassing uitvoerig te bestuderen. Bij het piano spelen op zich kwam de studie van de oude uitvoeringspraktijken van de klas sieke muziek, die te maken heeft met een zo natuurlijk mogelijk spe len. Tempo speelt daarbij een rol. besef knjgt kunt je de muziek op een heel leuke manier inkleuren. Ik ben toen bij vlagen weer hard aan het studeren gegaan, hoewel ik na mijn studietijd nooit langer dan één uur per dag piano heb kunnen studeren. Afgelopen jaren heb ik weer veel begeleid, twee fluitisten, een violist en een cellist af en toe en recentelijk de zangeres Elise de Broekert. Verder speel ik een paar maal per jaar in een kleine knng solo." Oppervlakkig gezien is er weinig raakvlak tussen een streng metho dische studie als psychologie en een kunstzinnige als de muziek. Maar vergis u niet: aan de psycho logie zitten twee kanten: het afne men van terts en met cijfertjes werken kun je zien als de bèta-kant, het interpreteren van alledaagse vragen als de creatieve, alpha-kant. De belangstelling voor de typisch klinische vraag „hoe kan een per soon tegen het probleem dat hij heeft net weer iets anders aanzien waardoor hij weer een stapje voor uit kan?" is te njmen met die voor de muziek. Het zijn allemaal studies en bezigheden die gaan over een apart geval. HUGO WOLF „Bij het muziek maken is dat bijvoorbeeld de liederen van Hugo Wolf spelen. Je bent samen met een zanger(es), je bespreekt de muziek en je probeert dat ene stuk zo mooi mogelijk te spelen. Dat betekent dat je een bepaalde interpretatie volgt. De interpretatie is vaak niet onmiddellijk helder, maar op een gegeven moment vind je een lijn die je langzamerhand steeds duide- Anne Bunt achter de piano,Je kunt veel sneller concreet praten over hulpverlening en opvoeding dan over muziek. kelt, ben ik in staat de uitvoering van een muziekstuk met steeds op dezelfde manier te benaderen. Je wordt flexibeler, waardoor je de geweldige diepgang van zo'n stuk beter kunt ervaren. Ook in de psychologie moet je niet met één bepaalde achtergrond de proble men te lijf gaan, je moet meerdere achtergronden zien waardoor je de ander kunt bemvloeden om vrijer met de werkelijkheid die de ander ziet om te kunnen gaan." Via het begrip interpretatie gaan we over op Anne Bunts werk in de zwakzinnigenzorg, waarmee hij zich zeer intensief bezig houdt. Hij probeert daarbij dubbel te denken: volgens de cijfertjes die uit de intelligentietests komen en volgens de historie van de persoon in kwes tie die met bepaalde probleemop lossingen altijd al moeite blijkt te hebben gehad. Van één praktijk voorbeeld was hij diep onder de indruk. Dat wil hij graag naar voren halen. FLEXIBEL ZIJN Een meisje dat een debiele aan leg had, raakte in de zwakzinnigen- Aanvankelijk meende ook Halie dat de oude muziek in het halve tempo werd gespeeld, dus twee keer zo langzaam als wij doen. Dat gelooft men nu niet meer. „Het gaat erom dat men zich rekenschap moet geven van een zodanig tempo dat je daann nog de structuur van het stuk helder kimt laten horen: dat je bij een Branden- burgs concert van Bach geen ge zaag hoort, maar dat het muzikaler wordt zodat je als het ware kunt méézingen. Het gaat in ieder geval over een duidelijk vertraagde stu die van wat er m de muziek aan de hand is. Die klassieke muziek gaat niet alleen over de achttiende eeuw. Met name de Fransen zijn altijd heel behoudend geweest qua stiji. De klassieke pnncipes hebben te maken met cadans en metrum, met het goed begeleiden van de rechter- door de linkerhand. Dat lijker onder woorden kunt bren gen." „Dat is in de praktische psycho logie bij individuele vraagstelling van mensen precies zo. Je raakt met mensen aan de praat, ze hebben vragen, zoeken daar een achter grond bij en op een gegeven mo ment, door het stellen van de juiste vragen, komt je er achter dat er toch emg systeem in zit, een ge- dachtengang waar de persoon in kwestie hinder van ondervindt. Door die gedachtengang te be spreken komt je er achter dat je dus mogelijkerwijs een stapje vooruit kunt maken." „De grap van het musiceren én psychologie bedrijven is dat je twee kanten op kunt denken, waar door je minder snel vastloopt. Doordat zich een gesprek ontwik geleerd, want het was een heel maffe school. We hadden een ad vies gegeven over een rekenpro gramma dat ze moest volgen: ze viel op rekenen namelijk helemaal uit. Maar op die school hielden ze zich daar niet aan, en wij lieten toen maar weten dat we dat niet belang rijk vonden." „We hebben geprobeerd om dat verschil in verstandelijk mveau te interpreteren, maar je kunt daar verstandelijk helemaal niet zo veel van zeggen, want er gebeurde op die school mets. Het meisje werd alleen geaktiveerd om probleem oplossend gedrag te laten zien. Ze moest namelijk bijna zelfstandig reizen, ze zat in een andere groep, waarop ze verbaal moest leren reageren. Het was een uitje voor haar en een situatie waarin er ein delijk iets nieuws gebeurde. Alle maal spannende dingen, die voor dit redelijk v evenwichtige meisje goed te hanteren waren. We lazen dit van nieuwe tests af, waarbij dus kwam vast te staan dat ze bij vonge testafnamen niet vol gas gaf of vol gas kon geven." „Hoewel je hier wetenschappe lijk niet veel over kunt zeggen, is in ieder geval belangrijk dat je dus in dit voorbeeld met vast zit aan dat abstracte IQ-idee. Je gaat er mee spelen. Je kunt dat heel gediscipli neerd doen. Ik wijd daar een aantal bladzijden aan om daar zo zorgvul dig mogelijke uitspraken over te doen. Dan zie je dat de materie veel interessanter is dan wanneer je louter met getallen bezig bent of louter met naïeve ervanng. inrichting wat achterop. Men kwam op het idee om haar op een externe school te plaatsen. Op de interne school zag het behandelteam ie dere keer weer dat de zwakzinni gen die het meeste konden niet verder kwamen dan het plafond van de school, wat op zichzelf heel logisch is omdat de onderwijzer die voor de klas staat de leerlingen op een bepaald niveau aanspreekt, zich aan een bepaald gemiddelde houdt, en dat gemiddelde ook niet overschrijdt. De onderwijzer heeft er trouwens moeite mee om dat gemiddelde te overschrijden, want het kost hem extra energie. „Toen dat meisje een jaar naar een andere school was geweest, ver buiten de inrichting, steeg ze verstandelijk in dat ene jaar bijna vijf jaar. En nu moet u niet denken dat ze buiten de instelling veel had den ouder, men komt m de buurt te zitten van afspraken over de erge- rus en dan is de vraag: wat moeten we met ons zwakzinnige kind? Dat is inmiddels al een jaar of veertig, vijftig geworden. Totaal gehospita liseerd in eigen huis." „Zo'n zwakzinnige wordt soms letterlijk zoet gehouden, is ton- deinsden angstig terug. De interne pastor probeerde er nog iets aan te redden door te zeggen dat Onze Lieve Heer toch wel barmhartig was. Dat soort problematieken. waardoor het geweten van de mens zwaar belast wordt met schuldge voelens, komen vandaag de dag nog steeds in Nederland voor. Het liederen van Mahler een beetje tot het idee dat het muziek is die je in eerste instantie zonder overdrijving moet uitvoeren, zodat je de luiste raar de ruimte geeft om daar zelf het zijne van te vinden. Je moet er voor zorgen dat je jezelf als uitvoe rende met te erg opwindt, want anders ziet degene die ernaar luis- PROEFSCHRIFT Zijn proefschrift heeft Anne Bunt momenteel m derde revisie Waar schijnlijk zal hij het noemen: „Beter interpreteren bij moeilijke zwakzin nigen". Het kan ook zijn dat hij een iets afstandelijker titel gaat kiezen: „Interpreteren van psychische pro blematiek". Het vak dat hij in zijn proefschrift overdraagt, is het zorg vuldig interpreteren van processen die zich afspelen bij zwakzinnigen over vele jaren. De problemen die zich voordoen kent hij zo langza merhand wel, maar het gaat er om wat er op de lange termijn uit kom». Het gaat over een alternatieve leef situatie die zwakzinnigen wordt ge boden en wat hulpverleners daar mee kunnen „Er zijn nog steeds kleine dorps gemeenschappen in ons land waar zwakzinnigen ergens achter huis ronddarTen De familie heeft er grote moeite mee. De ouders wor netjesrond. Hij komt bij ons aan en blijkt zich helemaal met te kunnen redden. Hij hoefde zich alleen maar zien te redden door het regiem thuis op een bepaalde wijze te overleven. Toch zien we zelfs op hoge leeftijd nog een enorme ruim te voor sociale ontwikkeling. Het valt iedere keer weer op dat de leeftijd er nauwelijks toe doet. Je praat dan over eigen ontwikkeling van beschikbare vermogens. Dat is erg fascinerend. Een dergelijke opname komt eens in de twee jaar voor. Als de familie meewerkt, voegt zo'n persoon zich na emge tijd in de nchtingssituatie. SCHULDGEVOELENS Anne Bunt heeft meegemaakt dat zo'n persoon herhaalde malen te rug ging naar zijn huis omdat de familie het kennelijk nog niet hele maal eens was. Dat was te merk baar voor de zwakzinnige zelf, die zeer onzeker werd. Als men een zwakzinnig kind uit huis naar een inrichting plaatst, moet het duide lijk zijn voor de zwakzinnige dat er een besluit is gevallen. Vele van de ouders uit streng christelijke mi lieu's hebben verschrikkelijke ge wetensproblemen met uithuisplaat sing. Dat gaat zelfs zo ver dat Anne Bunt een externe predikant een keer heeft horen zeggen dat het een straf van God was dat die ouders een zwakzinnig kind had den. Het was bij een begrafenis van zo'n zwakzinnig kind, en het was toch al erg triest voor die ouders en de broertjes en zusjes. De predi kant wees met zijn vingers naar die kinderen en zei: „Dat had jullie ook kunnen overkomen!" Die kinderen is een grote belemmering in de hantering van de zwakzinrugenpro- blematiek. KLANKKLEUR Tot slot van het gesprek willen we nog even terug naar de liederen van Hugo Wolf, die Anne Bunt al eruge malen met de zangeres Elise de Broekert heeft uitgevoerd De liederen liggen hem bijzonder: de laat negentiende eeuwse, begin twintigste eeuwse muziek spreekt hem in het algemeen zeer aan. Wat hij in Hugo Wolf fascinerend vmdt, is de geweldige klankkleur. Soms vindt hij de teksten niet zo sterk, maar hij houdt er bij de uitvoering toch altijd rekening mee, om een goed muzikaal metrum te kunnen maken. „De tekst helpt je bij het vasthou den van een metrum m het alge meen. Als zich in de tekst bepaalde opvallende woorden voordoen heeft dat te maken met een climax of juist met met een climax, waar door je iets terughoudend in het spelen moet zijn." „Je ziet in die liederen heel boeiende zaken als een soort dia loog tussen zingen en pianospelen. Soms gaat het perfekt samen Soms zingt de zangeres iets en echoot de piano daarna hetzelfde, waarbij de pianist de ene keer vol gas mag geven, en de andere keer tamelijk op de achtergrond moet blijven „De muziek vind ik interessant, omdat je verschrikkelijk hinein kunt gaan interpreteren, maar je kunt ook gewoon gaan kijken wat er staat en dan kom je net als bij de tert dat als overdrijving of vindt de uitvoering onnatuurlijk." HOOGROMANTIEK „Bij deze hoogromantiek is een eerste vereiste om de luisteraar de kans te geven daar het fraaie van m te zien. Van de achtergronden van de liederen weet ik weinig. Ik ben er intuitief mee bezig, voel gewoon aan wat ik er mee zou kunnen doen. Ik hoop ooit tijd te vinden er wat meer in te kunnen graven." Anne Bunt ziet de uitvoeringen heel duidelijk als een muzikale constructie, waarbij hij er als pia nist voor zorgt dat de zangeres zo veel mogelijk ruimte krijgt om haar tekstuele boodschap te brengen. Als de tekst iets zwakker is, maakt hij er „iets minder een bed van." Dat verschijnsel is bekend in de bede- renwereld. Het ene bed is veel tekstgevoebger dan het andere. Met name in de hoogromantiek gaat het toch meer om een muzikale happening in het algemeen. Tenslotte merkt Anne, de over eenkomsten en verschillen in zijn dubbele belangstelling samenvat tend, op: „Het geven van voorbeel den in de muziek is heel goed mogebjk, alleen het muziekvak bbjft toch aanzienhjk abstracter dan het concrete hulpverleningsvak. Je kunt veel sneller concreet praten over hulpverlening en opvoeding dan over muziek. Daarmee wil ik niet zeggen dat je in het hulpverle- rungsvak niet abstract kunt denken, maar over muziek kun je eigenhjk alleen maar ambachtehjk praten als je de muzikale tekst, de grammo foonplaten enzovoorts erbij hebt."

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9