Discussie maakt duidelijk, dat ook gemeentepolitiek over macht gaat College wil geld voor renovatie daken De Hobbit is niet vol lEusilen hrant Bouwdorp zoekt vrijwilligers Leusdense zonnebank OWRO vergadert Commissie praat met Woningstichting Raadsvergadering over samenstelling commissies was verwarde vertoning: Nog 45 plaatsen open Echte Koekoeksbloem DINSDAG 3 JUNI 1986 plaatselijk nieuws 4 LEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden heeft afgelo pen donderdag tijdens een verwarde vergadering - bij het betreffende agendapunt - de verschillende raadscommis sies samengesteld. Voor de aanwezige belangstellenden moet daarbij helaas worden geconstateerd, dat het een bedroevende vertoning was, die het enthousiasme voor het bijwonen van dit soort bijeenkomsten er niet groter op gemaakt zal hebben. Amendementen, schorsingen en een ruime handvol stemmingen leidden er uiteindelijk toe, dat er hoegenaamd niets veranderde. Alleen de PvdA trok één commissielid terug uit de commissie welzijn en onder wijs, dat was dan het belangrijkste wapenfeit. Wat in elk geval wel duidelijk werd was, dat ondanks de verschillende eufemistische omschrijvingen die de ver schillende raadsleden eraan gaven, het ook in de gemeen telijke politiek om een machtsspel gaat. De verbloemende teksten, waarachter men trachtte dat basis-gegeven, waarop de discussie weelderig tierde, te verbloemen, wa ren dan ook slechts geschikt voor het opwekken van een - wat wrange - lachlust. door Hans Mosterd Het begon ermee, dat Corri Verduin (PvdA) nog eens aan haalde, wat zij namens haar fractie al in een bnef had ge schreven: waarom het college toch was afgeweken van het besluit in de comissie alge mene bestuurszaken Daarin kwam men tot de conclusie dat alle partijen één fractielid per commissie zouden leveren, met uitzondering van het CDA. Die partij met de grootste frac tie, zou dan één fractielid bui ten de boot zien vallen. Van daar dat het CDA in één com missie twee leden zou mogen benoemen. De motivatie voor het voorstel van het college, om twee leden van zowel CDA als WD in de commisses ruimelijke ordening en welzijn en onderwijs te be noemen was, aldus burge meester Rademaker, dat in de afgelopen vier jaar was geble- mg overtuigend antwoord had, dat erop neer kwam, dat het voorstel van B&W toch het beste de zetelverdeling in de raad tot uitdrukking bracht. MACHT Hierop volgde één van de eer ste stemmingen van de vele, die die avond zouden volgen. Die gaf meteen aan, hoe de ver houdingen lagen. Met elf stem men tegen en negen stemmen voor werd een voorstel van de PvdA over een technische ge- talskwestie, die echter meteen de verdeling bepaalde van de aantallen commissie-zetels, ver worpen. Tegen stemden CDA en WD, voor PvdA. Leusden '85, D66 en GPV/SGP Hierop volgde nog een steek spel van woorden tussen WD- er Joost de Jongh en Corri Ver duin over het begrip 'macht'. De Jongh claimde dat woord nooit te hebben gebruikt, hij zou gezegd hebben, dat hij het vanzelfsprekend vond, dat Leusden '85 in alle commissies vertegenwoordigd zou zijn, en niet meer dan dat. Waarna er bij tijd en wijle de nodige verbloemende teksten door de raadszaal vlogen, waar mee dan duidelijk moest wor den gemaakt, dat het allemaal De veelvuldige schorsingen leidden tot menig onder-onsje tussendoor. niet om macht ging, maar ge woon om een afspiegeling van de getalsverhoudingen. Waar dat laatste natuurlijk waar was, sloot dat echter het eerste niet uit, maar kwam in deze zinloze discussie met aan de orde. Uiteindelijk resulteerde het al lemaal in het terugtrekken van een PvdA-kandidaat voor de commissie welzijn en onder wijs, en in het handhaven van Alrich Parson (WD) namens de raad in het bestuur van Soccle, tot oktober. Hier was voorge steld, Joost de Jongh te benoe men, maar aangezien de ge meenteraad zich in oktober over de vertegenwoordiging in het Soccle-bestuur wil buigen, werd ten behoeve van de conti nuïteit gekozen voor het hand haven van Parson, tot die maand. Ook de gang van zaken rond een commisse agrarische za ken zal dan nader worden be keken. Een vertegenwoordi ging van Ineke Jansen (PvdA) in het besturenoverleg onderwijs werd gewijzigd in een plaats vervangend lidmaatschap. Daarover zal nog met het be sturenoverleg worden gespro ken, en de laatste aanvulling was de benoeming van Gert de Weerdt (PvdA) in de commis sie, die zich bezighoudt met de naamgeving van wegen. Voor de stemmingen, de schor singen en de discussie, die tot deze ingrijpende besluiten leidde, was ruim twee uur no dig. Het was - zoals wel vaker het geval is - Harm Offereiiu (GPV/SGP), die de hele verto- ning het beste karakteriseerde met de volgende woorden: ,,Het is jammer dat de discus sie gaat over de bemanning, o liever nog de bemensing va: de commissies. Ik betwijfel, o het groter maken van de com missies het werk van die com missies ten goede komt. Ei wordt hier niet over het za kelijk functioneren van de commissies gesproken, maai over de politieke verhoudin gen. Misschien zouden som mige fracties wel drié raadsle den in de verschillende com missies moeten benoemen, da staat nog indrukwekkender". ken, dat dat goed functio neerde. Het CDA met name bleek daarop toch een wat ander standpunt te huldigen, dan haar vertegenwoordiger in de com missie algemene bestuursza ken, Manus Boersen, had we ten duidelijk te maken. Nu stelde Boersen, die als fractie voorzitter optrad, dat hij ook in de commisse ABZ duidelijk had geopteerd voor een verdeling, zoals die nu in het college-voor- stel werd voorgesteld. Dat werd hem, staande de ver gadering, niet in dank afgeno men. Vooral D66-er Ep Oostra liet weten, dat hij nu toch wel erg verbaasd was over de gang van zaken. ,,Twee CDA'ers in één commissie, vanwege de omvang van de fractie, dat was een voorstel van de heer Boer sen zelf', zo constateerde Oo stra. waarop Boersen een wei- Hef stembureau mocht donderdag talloze malen „aan de bak". In dit geval betrof het, van links naar rechts, Harm Offerems (GPV/SCP), Lily van Amerom (WD) en Jan Jacobs (PvdA). LEUSDEN - Het college van burgemeester en wet houders van Leusden wil geld beschikbaar stellen voor de renovatie van een tweetal daken. Het gaat om het dak van het gymnas tieklokaal aan de Asschat- terweg en om het rietendak van bibliotheek Nieuw Lan- Bij bibhotheek Nieuw Langenbeek is een reparatie aan het rieten dak noodzakehjk om verdere verrotting tegen te gaan. (Foto archief Leusder Krant) genbeek. De bedragen die hiermee gemoeid zijn, zijn respectievelijk 51.500 gul den en 12.500 gulden. Het dak van het betreffende gymnastieklokaal is uitgevoerd in een bitumen laag. Het is nor maal dat dit soort daken om de tien vijftien jaar worden gere noveerd. Bij controles is geble ken, dat de dakbedekking van het gymnastieklokaal in een slechte conditie is en dat ver vanging dus noodzakelijk is. Daarnaast heeft men geconsta teerd dat de dakvloer veel wa ter heeft opgenomen, waar door deze is gaan doorzakken. „Deze dakvloer dient daarom tevens te worden vervangen door een watervastverlijmde multiplex-vloer die verder wordt afgewerkt met een isola tielaag", aldus B en W in het concept-voorstel. Gezien het feit dat bij de reno vatie van het dak isolerende matenalen worden gebruikt, is een subsidieregeling van toe passing Het college verwacht een bedrag van 2500 gulden als subsidie te ontvangen. BIBLIOTHEEK Bij de bibliotheek Nieuw Lan genbeek gaat het om een repa ratie aan het rietendak van de boerdenj. Bij een onlangs ge houden inspectie is gebleken dat het dakvlak aan beide zij den is doorgezakt. Dat is ver oorzaakt door een combinatie van factoren, onder meer het zetten van de kap en het riet Tot nu toe is er een verrotting van ongeveer vijf centimeter in het riet geconstateerd. Om verdere ontbinding van het riet en lekkage tegen te gaan, is het noodzakelijk om deze ge deelten opnieuw op te stop pen. Daar is een bedrag van 12.500 gulden voor nodig. De betreffende boerderij wordt sinds 1976 als openbare biblio theek gebruikt. Beide concept-voorstellen zijn gisteravond in de commissie Welzijn en Onderwijs bespro ken. Op maandag 9 juni komen ze ter sprake in de vergadering van de commissie Financieel Beleid en Beheer. LEUSDEN - De werkgroep dereen vanaf 18 jaar is wel- Bouwdorp '86 zoekt nog kom; men hoeft beslist geen vrijwilligers om mee te hel- ervaring te hebben. Het pen met de organisatie. Ie- enige wat wordt gevraagd, De belangstelling was vong jaar ver boven verwachting. De organisatie rekende op zo'n honderd kinderen. Er kwamen echter vierhonderd jeugdigen opdagen. is dat men goed om kan gaan met kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Het Bouwdorp wordt dit jaar gehouden van 6 tot en met 9 au gustus op het kermisterrein achter De Korf. Op woensdag 6 augustus begint men met de verkiezing van de burgemees ter van het bouwdorp. De dag daarop gaat men met de verkie zing van de burgemeester van het bouwdorp. De dag daarop gaat men naar het Sportfond- senbad te Amersfoort voor een groots waterspektakel. Dat duurt tot ongeveer 16:00 uur. De tweede dag wordt afgeslo ten met een filmvoorstelling. Op vrijdag staat het knutselen centraal. Ook is er dan een clownvoorstelling van het duo Joke en Miko. Zaterdag is er een kindermarkt en een ballon nenwedstrijd. Bovendien vindt dan de prijsuitreiking plaats van de mooiste hut. Om dit programma geheel te kunnen realiseren zijn nog vele medewerk(st)ers nodig. Vonc jaar deden er vierhonderd kin deren mee, terwijl de organisa tie slechts op honderd kinde ren berekend was. Die proble men hoopt men dit jaar te voor komen. Mensen die geïnteresseerc zijn, kunnen kontakt opnemer met de werkgroep Bouwdorj '86, die te bereiken is via de al deling Onderwijs/Welzijn oj het gemeentehuis, telefooi 033-941247. LEUSDEN - De Zonnebank- Centrale aan de Travertijn 22 m Leusden-Centrum heeft een nieuwe eigenaresse. Lydia van Nijkerk nam de leiding over van Piet van Splunter. De zonnebank bestaat bijna acht jaar en blijkt aan eet enorme behoefte te voldoen vervolg van pagina 1 DATUM KONTAKT De raad ging dus in overgrote meerderheid akkoord. Dit, nadat wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) uitvoerig had uitgelegd, dat hij meerdere malen getracht had, kontakt op te nemen met de heer Van Loenen, maar daar helaas met m was geslaagd. Ook met de standsorganisatie, waar Van Loenen lid van is, had de wethouder nog gesproken, om uit te leggen hoe belangrijk het was dat Van Loenen tijdig zou reageren. Dat Van Loenen alsnog bereid was, te reageren, kon ovengens nu geen reden meer zijn om alsnog het tijdelijke gebruik van de grond als volkstuin te gedogen. GEEN GELEGENHEID De heer Van Loenen schreef m een bnef aan het college, geda teerd de achtentwintigste mei, on der meer dat hij de termijn, waar binnen hij kon reageren van twee dagen „belachelijk kort" vond. „U stelt in de eerste plaats eenzij dig eisen, zonder overleg, in een tijd dat boeren bijzonder drukke werkzaamheden hebben," aldus de strekking van Van Loenens betoog. Die drukke werkzaamheden - onder meer het inkuilen van gras. wat binnen korte tijd dient te ge beuren - zijn er volgens Van Loe nen de oorzaak van geweest, dat hij niet in staat is geweest, binnen twee dagen te reageren. „Dat is er ge woon bij ingeschoten", zo stelt hij. De conclusie, die het college aan de onbereikbaarheid van Van Loe nen verbindt, namelijk dat hij met bereid was mee te werken aan een oplossing, gaat hem dan ook veel te Een ander punt, dan Van Loenen hoog zat, was de m het schrijven van B&W gestelde termijn, tot één oktober. „In allerlei zaken is het uw gewoonte, adviezen in te winnen. Heeft u dat op dit punt ook gedaan? Wie is dan wel de adviseur die het land ondersteboven wil keren ter wijl witte kool, groene kool, rode kool, winterwortelen, veldsla, spruiten, boerenkool, prei, groen- lof en nog emge andere groenten op het land staan. Waarom wilt u enerzijds gedogen en anderzijds toch de gebruikers duperen door de ondeskundig gekozen datum. Daarom roep ik u thans op, om de datum zinvol, met overleg en des kundig te kiezen, uitgaande van het feit dat u het grondgebruik voor dit jaar toch wilt toestaan," zo schreef Van Loenen. Tenslotte wees hij in zijn brief nog op de afhandeling van zijn bezwaarschrift, en op de naar zijn mening mogelijke wijziging van het bestemmingsplan, „die toch niet per definitie tot de onmogelijkhe den behoort. Dat heeft u zelf al vele malen bewezen," aldus Van Loe- TELEFOON John van Loenen heeft vonge week ook nog geprobeerd, wet houder Gijs van Woudenberg aan de telefoon te krijgen. Dat lukte pas op zaterdagavond, waarop een vol gens Van Loenen „constructief ge sprek" volgde. Daarbij bleek hem toen, dat het feit dat hij niet tijdig had gereageerd voor de andere college-leden aanleiding waren, om te besluiten tot ontruiming. Ook een telefonisch gesprek met burgemeester Rademaker had niet het gewenste effect. „De burge meester wilde geen toezeggingen doen. Hij adviseerde me. de kwes tie maar met de wethouders op te nemen. De politiek moest maar voor een oplossing zorgen, aldus de burgemeester," vertelde John van Loenen tot slot. LEUSDEN - De commissie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening heeft op don derdag 19 juni aanstaande een gesprek met de Woningstich ting Leusden over de bouw van woningen in 't Ruige Veld. Deze bijeenkomst vindt plaats in de commissiekamer van het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. In de raadsvergade ring van 24 apnl jongstleden zei het college de raad toe zo'n ge sprek over het betreffende on derwerp te arrangeren. LEUSDEN - De commissie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening houdt vanavond om 20.00 uur een openbare ver gadering in de commissieka- i mer van het gemeentehuis aan 't Erf 1 te Leusden-Centrum. Op de agenda staat een behoorlijk aantal punten, waaronder het bouwplan zwembad, aanleg tennisbaan Buurtweg 5, ver koop van pand De Hakhorst en vaststelling Lozingsverorde ning gemeente Leusden. De bijeenkomst zal tot ongeveer middernacht duren. LEUSDEN - In tegenstelling tot eerdere berichten is de openbare basisschool De Hobbit nog lang niet vol. Dat liet directeur R. de Boer van die school ons per brief weten. In totaal kunnen er nog 45 leerlingen geplaatst worden. In de vergadering van de Ge meenschappelijke Medezeg genschapsraad voor het Leus dense openbaar onderwijs, die vorige week maandag plaats- In tegenstellmg tot mededelingen m de Gemeenschappehjke Medezeg genschapsraad voor het openbaar onderwijs blijkt De Hobbit nog met volgeboekt te zijn voor het komende schooljaar. Er zijn nog 45 open plaatsen. vond, werd gemeld dat De Hobbit al vol zou zijn. De heer T. Vermeulen, directeur van De Heerd zei toen: „Het is frustre rend om te ervaren wat er op dit ogenblik gebeurt. Bij De Heerd melden zich leerlingen aan die niet meer geplaatst kunnen worden op de onlangs afgebrande school De Hobbit." „Groep vijf is vol. Eigenlijk overvol," zo schrijft Hobbit-di- recteur De Boer ons. „En wel licht is slechts op deze ene groep gedoeld." Er zit nog een andere kant aan deze onjuiste mededelingen. De Boer: „Onze school telt, voor wat betreft de basisformatie, nog niet eens tien leerkrachten op grond van het aantal leerlingen. Het is spijtig dat het bereiken van dat 'streefgetal' mogelijkerwijs nu iets langer op zich laat wach ten." Voor het schooljaar 1986-1987 zijn er op De Hobbit nog plaat sen vrij in groep 1 (8), groep 2 (7), groep 3 (9), groep 4 (9), groep 6 (2), groep 7 (6), groep 8 (4). Aanmelden kan geschie den bij De Hobbit. Hamersveld- seweg 91A in Leusden-Cen- trum, telefoon 033-942131. Er zijn veel planten die koekoeksbloemen worden genoemd, zowel officieel als in de volksmond. Daarom heet deze de Echte Koekoeksbloem. Ook de wetenschappelijke naam van de enig echte, flos-cu- culi, betekent letterlijk vertaald koekoeksbloem. De bloem zou deze naam gekregen hebben omdat de hoofdbloei van de plant sa menvalt met de periode waarin de roep van de koe koek veelvuldig wordt ge hoord, in mei en juni. Een andere mening is, dat de naam slaat op het zo genaamde koekoekspog dat vaak op het kruid voor komt. Dat spog wordt ver oorzaakt door de larve van de schuimcicade, welke men kan vinden tussen het door hem zelf gemaakte schuim. De geslachtsnaam Lychnis is uit het Grieks afkomstig, wat licht of lamp betekent. Dit zou duiden op de gelij kenis die de zaaddoosjes vertonen met de olielam pen uit de Oudheid. De koekoeksbloem kon men vroeger veel in de weilanden vinden, maar door de moderne manier van landbouw is de plant verbannen naar de sloot kanten en (vochtige) weg bermen. In de bloem wordt aan de voet van de meel draden nectar afgeschei den, die onder in de kroon- buis opgeslagen wordt. Al leen insekten met een lange tong zien kans om deze nectar te bereiken. Daarom zien we ze hoofd zakelijk bezocht worden door vlinders. In sommige streken wordt de plant, door de kleur van de bloem, ook wel Vlees- bloem genoemd. In Bra bant en België spreekt men over Hanepoten. Als us wilt weten waarom, dan moet u maar eens een blaadje van de bloem af plukken, dan ziet u het vanzelf. In de geneeskunde, ook in de volksgeneeskunde, is nooit of nauwelijks ge bruik gemaakt van de plant. Wel is de bloem met menig bijgeloof verbon den. In sommige streken plukten de meisjes een aantal bloemen in de knop en gaven die alle een naam van een mogelijke huwe lijkskandidaat. De bloem die het eerst openging zou aangeven met wie ze zou den trouwen. Ook werd aan de kinderen verteld dat het zou gaan onweren als ze de bloem plukten. G. van L. lik.fltihdi.AAüj ÉCHTE. KOLKOCKS&LOEfl

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4