„De aanslag" - sterke film over oorlog en verzet Het Filmhuis houdt de treir: in het oog Daar gaat 'ie Droomhuis in Leusden Hollandse Nieuw Ook een aansluiting Eerste huwelijk -loep op lensden. Van Kersbergen Géén macht Redelijk Amerikanen (1) Amerikanen (2) Verkopen? loep op Leusden h o de actiedaad wordt hij eindelijk var z angsten bevrijd. De hoofdrollen in deze ruim ander tv uur durende zwart/wit film worden g speeld door Vaclav Neckar (Milos) Jitke Bendova (Masja). De voorstelli gen m het Filmhuis beginnen op a! dagen om 21.00 uur. (advertentie) De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershol. Wij leveren alle I gerenommeerde merken tapijten - gordijnen - dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden - zonwering - douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix- Gardisette- JapTulipan- Forbo Desso - Boras enz. INTERIEURVERZORGING 1 Winkelcentrum „Hamershof" De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. Leusden-C.tel. 033-946611 DONDERDAG 5 JUNI 1986 gebeurtenis blootlegt. Een film, waann naast de nodige actie en spanning, verschillende belangrijke thema's als oorlog en verzet, boete en schuld, terro risme en vrede en veiligheid als een rode draad door de film heen lopen. Met uitstekend spel van Derek de Lint als de oudere Anton Steenwijk, Moni que van de Ven in een dubbelrol als een verzetsvrouw in de gevangenis en als de vrouw van Anton en John Kraaykamp Sr als een voormalige verzetstrijder Spel. dat met aandacht voor sfeer en detail in beeld is gebracht door camera man Theo van de Sande naar een scenario van Gerard Soeteman, die Mulisch' verhaal op de voet volgt. „De aanslag" is - in die lange reeks Nederlandse oorlogs- en verzetsfilms van de laatste jaren - ongetwijfeld de beste en meest indrukwekkende tot Redaktie: Hans Mosterd Bijdragen: Martin Hermens en Janus Visser Vorige week vrijdag was het zover. Alrich Parsons eerste optreden als ambtenaar van de burgerlijk stand. Onbezoldigd, wel te verstaan. Maar dat kon de pret niet drukken. Hij stond daar overigens niet allet als ambtenaar, maar tevens als oud-voorzitter van de hockeyclub in Leusden. Want wat wilde het toev 1 nou: het kersverse echtpaar heeft van alles met diezelfde hockeyclub te maken. Marieke Kolpa en R( Weers zijn daar namelijk trainers. Vandaar. Of ze elkaar ook op de groene grasmat voor bet eei tegenkwamen, is ons niet bekend. (fa thema speelt een niet onbelangrijke rol. De oorsprong ligt m Haarlem, m de hongerwinter van 1945. Een gedeelte van Nederland is nog bezet door de nazi's Voor het huis van de familie Steenwijk voltrekt zich tamelijk onver wacht een drama. Er weerklinken scho ten: er wordt een bekende, met de Duitse bezetters collaborerende, poli tiechef neergeschoten, waarschijnlijk door mensen van het verzet. Als vader, moeder en de kinderen Steenwijk naar buiten kijken, zien ze hoe de buren het lijk bij hen voor de deur neerleggen Er is geen lijd meer om daar verande ring ui te brengen. De Duitsers zijn binnen de kortst mogelijke tijd ter plaatse en het gezin Steenwijk wordt het slachtoffer van de Duitse represaille. Voor de twaalfjarige Anton Steenwijk (Marc van Uchelen) stort de wereld m elkaar. Zijn vader, moeder en oudere broer Peter worden weggevoerd en doodgeschoten, het ouderlijke huis wordt in de brand gestoken. Anton wordt opgenomen door zijn oom en tante in Amsterdam. Voor hem begint het leven - ondanks alle verdnet om wat hij verloren heeft - opnieuw Hij maakt zijn gymnasium af en gaat medi cijnen studeren. Als dokter maakt hij de indruk van een geslaagd man. Het verleden lijkt vergeten. Maar van tijd tot tijd herleeft het drama door toevallige ontmoetingen en momenten van ensis en spanning Iedere keer komen nieuwe feiten aan het licht van dat gruwelijke en voor hem raadselachtige gebeuren. Regisseur Fons Rademakers is er m geslaagd om van Mulisch' boek een sterke film te maken. Waann als een soort dramatische legpuzzel de oorzaak van een oorlogs-drama naar boven komt en de absurde logica van de „De aanslag", Ned. 1986. Produktie en regie. Fons Rademakers Scenario Gerard Soeteman, gebaseerd op de roman van Harry Mulisch Camera Theo van de Sande. muziek: Jumaan Andnessen Montage Kees Linthorst. Met Derek de Lint, Marc van Uchelen. Moruque van de Ven. John Kraaykamp Sr en Huub van der Lubbe Genre: oorlog en vrede, collaboratie en verzet. Keunng' alle leeftijden. Te zien in Corso. Amersfoort. nu loe. De oude filmrot Rademakers heeft met vakmanschap en liefde voor het verhaal een bestaande ro man bijna letterlijk weten te verfil men, zonder dat er echt een discussie is ontstaan over wat er nou beter is, het boek of de film. En dat is op zich een knap staaltje binnen de Neder landse filmgeschiedenis. Ik zag dan ook voor het eerst 'n Nederlandse oor logsfilm (misschien op „Soldaat van Oranje" na) die niet alleen boeiend was, maar ook geloofwaardig door spel, afwerking en een consequent hanteren van de camera als vertel lend en niet alleen als registrerend medium. Met een goede regisseur, een goede scenarioschrijver en een goed boek als basis kon het ook bijna niet meer misgaan. John Kraaykamp Sr en Derek de Lint in een sterke (sleutel-)scène uit ..De aanslagvan Fons Rademakers (van de filmxedaktie) AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt draait van 6 tot en met 10 juni de bekroonde film van de Tsjechi sche filmmaker Jiri Menzel: „Houd de trein in het oog". Jin Menzel is een vertegenwoordiger van de „Tsjechische nouvelle vague" een kortstondige bloei van de Tsjechi sche film in de penode '63-'68 toen een nieuwe generatie van de Praagse Filmacademie kwam en vrijwel direct in de gelegenheid werd gesteld om zelf films te maken. Houd de trein ui het oog is Menzels sfeervolle debuutfilm uit 1966. Destijd kreeg hij hiervoor de Oscar voor de beste buitenlandse film. De invloed van andere regisseurs als Olmi en Fellini is onmiskenbaar aanwezig. De film speelt zich af in het Tsjecho- slowakije van 44-45. De alledaagse, op geen enkele manier opgeklopte ge beurtenissen rond een provinciestaüon- netje vormen het hart van de film. Af en toe dnngt de tweede wereldoorlog binnen Hoofdpersoon is Milos die zijn eerste baan in het volwassesn leven krijgt en wel als manusje van alles. Milos heeft alle tijd om dromerig voor zich uit te staren en de volwassen wereld te bekijken. Een wereld waann hij zich steeds angstiger gaat voelen, want hij moet zijn mannelijkheid gaan bewijzen tegenover Masja. zijn vnendinnetje. En er is niemand die hem kan of wil helpen De dokter zegt dat dergebjke proble men bij zijn leeftijd horen. Milos wordt deelgenoot in een plan om een Duitse munitietrein op te blazen De nacht voor We schreven het al in de krant van afgelopen dinsdag: het ging om macht in de gemeenteraad van Leusden, maar niemand wil de dat ook zeggen. Er werd weer grandioos om de hete brij heen gedraaid. Burgemeester Rademaker, die gezien zijn functie uiteraard bo ven de partijen staat, wist het het mooist te omschrijven. „Ik spreek niet over de macht van de getallen, maar over het krachtenspel van de politieke verhoudingen", zo liet de Leus- dense eerste burger weten bij de hele disucssie over wie nou waar om en met hoeveel, in welke commissie mocht gaan zitten. Die uitspraak zien we volgend jaar zonder enige twijfel terug bij de eindexamens voor de Neder landse taal. Om te analyseren wat er be doeld wordt, waarbij we voor toekomstige kandidaten de oplos sing vast geven: „Het gaat dus om macht". hm Nee, dit is geen plaatje uit de televisieserie Dallas. Het is gewoon een huis dat in Augustijnenhove te Leusden staat. Nou ja, gewoon.Dit is nou zo'n Eurohuis, waarover wij afgelopen dinsdag al schreven. „Een echte parel, een waar droomhuis," schreef onze verslaggever ter plaatse. Hij keek z'n ogen uit. Begrijpelijk, niet waar? Mocht u trouwens geïnteresseerd zijn in een Euro-huis, dan kunt u het beste contact opnemen met mevrouw Anke Bos telefoon 033-950090). (mh) commissie openbare werken en ruimtelijke ordening van de ge meente Leusden unaniem - nou ja, unaniem zeg - van mening was, dat als we allemaal bereid zouden zijn tot het plaatsen van een kruisraket in onze tuin, we zo'n Amerikanen wijk helemaal niet nodig zouden hebben Het wachten is nu op de aan vraag van een Chinees, die een bouw- en vestigingsvergunning aan wil vragen voor een restau rant. Ongetwijfeld zal dat voor de commissie ow/ro in Leusden aan leiding zijn voor het verzenden van een telegram naar het depar tement van buitenlandse zaken in Peking. Met de tekst: „Wij waarschu wen China voor de laatste maal'. hm Waarschijnlijk behoor ik - als ik iedereen zo hoor - tot die weinige Nederlanders, die het boek „De aanslag" van Harry Mulisch niet hebben gelezen. Daardoor was ik in een min of meer bevoordeelde positie, volgens de schrijver Harry Mulisch, omdat ik bij het kijken naar de verfilming van „De aanslag" niet werd gehinderd door lastige fantasieën die bij het lezen van het boek hadden kunnen ontstaan. Dat achteraf bleek, dat regisseur Fons Rademakers en scenarioschrijver Gerard Soeteman erg dicht bij de tekst van het boek waren gebleven, heb ik dan ook voor kennisgeving aangenomen, enige controle had ik niet en ook dat zal Mulisch deugd hebben gedaan. „De aanslag" bestond voor mij dus alleen als film. En die is zonder meer erg sterk van opbouw, boeiend en intrigerend van het begin tot het einde. Het is dan ook jammer, dat „De aanslag" pas nu m Amersfoort te zien zal zijn. Maar ik hoop, dat het de filmliefhebbers er met van zal weerhouden om alsnog kennis te nemen van wat Fons Rademakers ons met vakmanschap en liefde voor het medium voor weet te schotelen. „De aanslag" gaat in eerste instan- gevolgen hiervan, doorgetrokken tot tie over collaboratie en verzet, en de het heden. Maar ook het vredes- Monique van de Ven als Saslaa de Craaff in ..De aanslag In Princenhof wordt grond ver kocht. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening vroeg Jan Konijnenbelt van het CDA zich af, wat er nou bedoeld werd met één der bepalingen in het contract. „Daar staat, dat we geen be zwaar hebben tegen niet onrede lijke reclame, voorzitter. Wat be tekent dat?", vroeg hij. Voorzitter, wethouder Jan Wa genaar (WD), had daar geen moeite mee. „Ja, niet onredelijk, dat is volgens mijeeeh redelijk", zo luidde het verhelde rende antwoord. Misschien komt er een Ameri- kanen wijk op de plaats, waar nu nog Kamp Waterloo is gevestigd. Daar zitten nogal wat haken en ogen aan. Onder meer de beveili ging is, naar aanleiding van re cente gebeurtenissen, een pro bleem. Jan Konijnenbelt van het CDA bracht die beveiliging dan ook tijdens de vergadering van de commissie ow/ro van afgelopen dinsdag naar voren. Gert de Weerdt van de PvdA vond dat maar niks. „Die fractie van jouw is toch groot genoeg om dat te bewaken?", zo stelde hij vast. Onze fotograaf, Janus Visser, viel van de week wat op. De gemeente is weer druk bezig, dit keer in Achterveld, met een nieuwe aansluiting van de Klettersteeg op de Hessenweg. En, snel als men isde verlichting staat er al. hm Naast de conclusie van Jan Wagenaar, dat we allemaal maar mooi blij moesten zijn, dat er Amerikanen op Soesterberg gele gerd zijn, en geen Russen, was er nog wel iets meer over de zaak te zeggen. Ondermeer, dat er voor een gemeente, die Amerikanen huis vesting biedt, voordelen aan die medewerking verbonden zijn. „Voor de nabestaanden zeker," informeerde Gert de Weerdt. Maar dat bleek niet de bedoeling. De conclusie, die uw verslag gever trok uit de uitvoerige dis cussie was in elk geval, dat de „Daar gaat 'ie dan. Eén, twee, dr. Visser. Eerst dan maar die foto". O, kijk eens. Daar heb je /anp i „Mmhwelke zal ik pakken Die ziet er wel lekker uit, ja. Njam. O nee, deze. Ja, deze neem ik, dames. Die ziet er echt vers uit". vinden. Maar de aanvoer van dtr lekkernij liet op zich wachten. L allerijl werd de uitreiking één dag uitgesteld. Zo gezegd, zo gedaan. Vandaa n precies een week geleden moch d burgemeester Rademaker de ee li ste Hollandse Nieuwe tot zich 1« nemen. Niet veel later volgende ii de overige ambtenaren zijn voo l beeld. 3 Onze fotograaf Janus Visser 2' bracht het goede voorbeeld van o Leusdens eerste burger in beel M (m J ti Joop Kool van Leusden '85 had bij de rondvraag een vraaguit Achterveld. Dat werd hem door Henk Ossendrijver, Achtervelds burgemeester, niet in dank afge nomen. Alrich Parson had de oplos sing. Hij stelde Joop Kool voor: „Misschien kun je die vraag ver kopen hm Vorige week was heel haring- minnend Nederland weer even in extase. U begrijpt het al: de eerste Hollandse Nieuwe kwam binnen. Een traditie, die elk jaar met veel publiciteit gepaard gaat. Dit jaar pikten de Leusdense ambtenaren daar ook een graan tje, of beter gezegd een harinkje van mee. Dat kon dankzij de firma Diermen uit Spakenburg. Zij bood namelijk alle medewerkers van het gemeentehuis in Leusden een Hollandse Nieuwe aan. Even was er nog paniek. Oor spronkelijk zou deze actie vorige week woensdagmiddag plaats even onder houden. Anders wordt m 'n pak nog vies".

Leusder Krant | 1986 | | pagina 10