Volgend schooljaar op elke basisschool een computer .Lokale Omroep zonder subsidie kan niet' lal Speelplaatsen geschoond van giftige aanplant, folder is beschikbaar Tropical Night met live-band in De Geut ^vandaag in Öe leusder krant- Berichtgeving uit Achterveld Enthousiasme en twijfels over invoering Ed ten Voorde op bijeenkomst: leusder krant Amnesty schrijft voor Zuid-Afrika Volgende week extra vliegen op Soesterberg Geen privé tennisbaan aan de Buurtweg Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Open ruildag postzegelclub Tijdelijke wijziging Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering r krant DONDERDAG 5 JUNI 1986 18e JAARGANG NO. 11 Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV (Van één onzer medewerkers) LEUSDCN - De gemeente Leusden trekt bijna tachtigduizend gulden uit voor de invoering van computers in het basisonder wijs. „Hiermee is Leusden één van de eerste gemeenten in Nederland die op basisscholen computer onderwijs in het onderwijspakket opgenomen hebben," aldus wethouder Gijs van Woudenberg in de vergadering van de commissie Welzijn en Onderwijs. Geen enkele raadsfractie zal tegenstemmen als het voorstel aan het eind van deze maand officieel in de raad in stemming komt. Toch klonken er maandagavond ook enkele waarschu wingen voor een al te groot optimisme. Bram Vroon (CDA), zelf werk zaam m het onderwijs, heeft zijn twijfels over het juiste tijdstip van invoering. Voor het computeron- derwijs in de basisschool zijn nog geen onderwijsondersteunende programma's beschikbaar, zo wist Vroon uit eigen ervaring te vertel len. „Voor een eerste kennisma king met de computer ben ik er wel voor dat er op elke school één komt te staan," aldus de CDA-er. Ben Stoelinga, evenals Vroon werkzaam m het onderwijs, vroeg extra aandacht voor de nascholing van onderwijskrachten. In de aan loopperiode wordt ruimschoots aandacht geschonken aan de oplei ding van leerkrachten. De scholing moet echter doorgaan, zo meende de fractievoorzitter van Leusden '85. Harm Offereins (GPV/SGP) zei te hopen dat „de aardigheid er niet af is voordat we er echt mee kunnen werken op de basisschool". Ondanks de waarschuwende woorden van de praktijkmensen bleken de leden van de commissie Welzijn en Onderwijs unaniem van mening dat de computers er moe ten komen. In tegenstelling tot eerdere voor stellen is het definitieve voorstel om elke school een computer te geven met alle toebehoren, zoals een kleurenmorutor, een printer, een speciale computertafel en wat een voudige software. Ook m het daar opvolgend jaar zal de gemeente extra geld uittrekken voor onder houd van de computer en de aan schaf van meer software. OPLEIDING Nog voor de aanstaande zomer vakantie zullen er op elke basis school minstens twee leerkrachten zijn die een basis-computeroplei- ding hebben gevolgd. Direct aan het begin van het volgend schooljaar wordt er gestart met een vervolgcursus, die gege ven zal worden op de Rijkspabo in Amersfoort. Om praktische reden zullen negen daarvoor geselecteer de scholen leerkrachten naar de vervolgcursus mogen sturen. Deze negen scholen gaan dan een trekkersrol vervullen, hetgeen betekent dat ze leerkrachten van andere scholen kunnen helpen. Nog m de loop van het volgend schooljaar zullen er op elke school minstens twee leerkrachten zijn die ook nog een zogenaamde verdie pingscursus hebben gevolgd. Om de hele invoering van de computer binnen het basisonder wijs in goede banen te leiden, is er een werkgroep Informatica op de basisschool geformeerd, waarin onder meer leerkrachten met com puterervaring zitting hebben. De werkgroep wordt niet opge heven als de computers aan het begin van het nieuwe schooljaar op alle scholen geplaatst zijn. De werkgroep zal zich blijven inzetten voor het verkrijgen van goede leer programma's en een zinvolle oplei ding van leerkrachten. LEUSDEN - De plaatselijke postzegelvereniging Lisiduna houdt op zaterdag 14 juni een open ruildag in sporthal Groenhouten aan De Meent 4 in Leusden-Centrum. Tussen 10.00 uur en 14.00 uur zijn verzamelaars er van harte welkom. De vereniging zelf telt gevorder de, minder gevorderde en begin nende verzamelaars die allemaal nog vele manco's in hun verzame lingen hebben. Wellicht zijn er an dere verzamelaars die dat ene ze geltje waar al zo lang naar gezocht wordt in hun bezit hebben. Ook muntverzamelaars zijn op 14 juni van harte welkom. De numis matische sectie kan heel wat fraais laten zien en beginnende muntver zamelaars kunnen een schat aan informaties verkrijgen. Voor meer informatie over de ruildag kan men contact opnemen met T. Sittrop, telefoon 033-942318, of met J. H. Snellenberg, telefoon 033-943567. LEUSDEN - „De lokale omroep kan niet draaien zonder gemeentelijke subsidie." Dat zei Ed ten Voorde, voorzitter van Omroep Leusden vorige week tijdens een gesprek tussen de fracties van CDA en WD en bestuursleden van Omroep Leusden. De ontmoeting was bedoeld om informatie over de laatste ontwikkelingen bij de lokale Omroep Leusden uit te wisselen. Onder de noemer „Omroep Leusden, video- en audioclub of maatschappelijke instelling" be lichtte Ten Voorde enkele aspec ten. „Onder audio- en videoclub kan men verstaan dat het hobbyis ten zijn die hun hobby voor eigen rekening dienen te bedrijven," al dus Ten Voorde. „Zij zijn dan één van de vele culturele instellingen m Leusden en als zodanig eventueel te subsidiéren." „De consequenties hiervan zijn dat er af en toe een produktie op kanaal 4 komt; de Leusder Kabel krant wellicht zal opgaan in de Amersfoortse Kabelkrant; de eigen identiteit van Leusden zal verdwij nen in de toenemende informatie massa en dat Leusden met zal deelnemen aan nieuwe media-ont- wikkelingen. Over de kosten, die aan deze opzet verbonden zijn, zei Ten Voorde dat deze te verwaarlo zen zijn. NUT „Als maatschappelijke instelling van de lokale omroep een maat schappelijk nut hebben door infor matie-verstrekking, zoals plaatse lijke nieuwsverstrekking, het wel en wee van het plaatselijke vereni gingsleven, de plaatselijke evene menten en hoogtepunten, aandacht voor het plaatselijke bedrijfsleven, kerkbelevmg en voorlichting van de overheid," aldus de voorzitter van de Omroep Leusden. Ed ten Voorde: noodzakelijk. subsidie Als consequenties hiervan noem de Ten Voorde: regelmatige pro- dukties op kanaal 4; een verbete ring van de haalbaarheid van de Leusder Kabelkrant; een verster king van de Leusdense identiteit; en positieve impulsen op de ont- wikkeling van Leusden als ge meenschap. „De kosten," zo zei hij verder, „bedragen circa vijftigdui zend gulden per jaar struktureel." „In Nederland telden we half mei ongeveer honderd lokale om roepen met een kabelvergunning. Onder dit aantal zitten enkele goed draaiende omroepen, zoals in Dronten en Goirle. Die zijn overi gens gestart met rijkssubsidie. In de directe omgeving is Amersfoort een treffend voorbeeld van een met door het rijk gesubsidieerde, maar een door de gemeente en een landelijk opererende kabelkrant- exploitant draaiende omroep." STARTSUBSIDIE „Op een rijtje gezet betekent dat dat Amersfoort heeft geïnvesteerd m apparatuur en ruimte (De Hof); dat men gaat investeren in meuwe apparatuur, dat Amersfoort per in gang van 1 juli een kabelkrant knjgt en dat de Stadsomroep Amersfoort een startsubsidie knjgt dat een onderdeel is van het gemeentelijk beleidsprogramma 1986-1990." Daarnaast knjgt Amersfoort van de kabelkrant-exploitant 250.000 gul den voor één uur televisie per dag. Concluderend zei Ed ten Voor de, dat gezien bovenstaande ont wikkelingen „wij met in staat zullen zijn hetzelfde te ontwikkelen zon der gemeente-subsidie." Tijdens het daaropvolgend vragen- vuur werd onder meer duidelijk dat Omroep Leusden niet meer weg te denken is. „Het fenomeen kan niet meer teruggedraaid worden," zo luidde het. „Er is een behoorlijk gefundeer de uitleg gegeven," besloot Evelien Blom (CDA) de bijeenkomst. „We moeten op korte termijn de moge lijkheden bekijken. Ook zullen mo- Evelien Blom: voorstel. afgewogen gelijke varianten uitgezocht moeten worden. Omroep Leusden laat het verhaal achter, zodat wij daaruit onze conclusies kunnen trekken Het is goed om op korte termijn de zaak binnen de frakties te bespre ken en een afgewogen voorstel te doen binnen een redelijke termijn." Giftige planten (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Van de in totaal 148 kinderspeelplaatsen die de gemeente Leusden telt, is bij 92 speelplaatsen inmiddels de giftige aanplant verwijderd. Dat deelde wethouder Jan Wage naar (WD) gisteren mee tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening. De zaak kwam vorig jaar aan het rollen, toen m Achterveld een meis je met ernstige vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis moest worden opgenomen, na het eten van giftige bessen van liguster, die bij een speelterreintje was aange plant. Overigens is die kwestie, tussen de Achterveldse familie Foussert en de gemeente Leusden, nog altijd niet helemaal afgewik keld, daar is nog een briefwisseling over gaande. Van de resterende speelplaatsen moet nog bij 43 plaatsen de giftige aanplant verwijderd worden. Der tien plaatsen moeten nog op giftige aanplant worden geïnventariseerd. „Daarmee lopen we voor op het schema," aldus de wethouder. Daarmee doelde hij op het feit, dat destijds is afgesproken, dat de gifti ge aanplant bij kinderspeelplaat sen in dne jaar tijd zou zijn verwij derd. FOLDER Inmiddels is ook een folder over giftige aanplant verschenen Die werd gisteravond aan de commis sieleden uitgereikt. Daarin wordt aandacht geschonken aan giftige aanplant op zich, en aan hoe men dient te handelen, als men het vermoeden heeft dat een kind door het eten van giftige bessen of der gelijke, een vergiftiging heeft op gelopen. Ook die folder maakt deel uit van de afspraken inzake te nemen maatregelen, die waren gemaakt. De gemeentelijke folder over gifti ge planten is uit. De folder zal worden verspreid, en is eventueel te verkrijgen bij net gemeentelijke bureau voorlichting. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden JBOUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers. 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur geopend Zaterdags gesloten. LEUSDEN - Maandag 9 juni houdt de afdeling Leusden van Amnesty International haar maandelijkse schrijf- avond. Er wordt op deze avond geschreven voor gewe tensgevangenen in Zuid-Afri ka. U bent welkom tussen half acht en half tien in De Brink aan de Ajijsieroesiaan. Op deze avond zal een korte dia-presentatie gegeven worden over Zuid-Afrika. Er liggen voor beeldbrieven klaar. Schrijfmate riaal en postzegels zijn aanwezig In de maanden juli en augustus worden er geen schnjfavonden ge houden. De eerstvolgende schrijf- avond na de vakantie is op 8 sep tember. LEUSDEN - Voor de laatste keer in het seizoen 85/86 orga niseert het stuntteam van De Geut een stunt-avond. De mensen die op de White Night Party zijn geweest (21 december 1985), zullen ook dit keer weer him ogen niet gelo ven. Het witte paleis van toen is in die tijd omgebouwd tot een ware jungle. Men zal zich door het zand een weg moeten banen naar de bar om dan tussen de palmbomen het drankje te bestellen. Ook zal er deze avond nog een band optreden met uiteraard een tropisch getint geluidje: Extra Lux. De formatie Extra Lux ontstond in 1983 toen Doe Maar-drummer Ca- rel Copier vanwege een blessure het drummen moest opgeven. Als bassist-zanger formeerde hij met muzikanten uit het land van Cuyk en Nijmegen een meuwe groep. Al snel raakte Extra Lux in de regio bekend als een enthousiaste, onge compliceerde en swingende live- act. Basis van de muziek van Extra Lux is Engelstalige reggae en ska, maar de uitstapjes naar afro en funk worden steeds beslister en fre- kwenter. Het repertoire bestaat ge heel uit eigen composities van de groepsleden. Een sterke troef van Extra Lux is het feit dat dne van de vijf muzikanten de capaciteiten be zitten om nummers te zingen. Dit maakt de afwisseling binnen de muziek nog groter en biedt de groep de mogelijkheid tot geraffi neerde samenzang en koortjes. De definitieve drummer vond Ex tra Lux m 1985 toen direkt na het uiteenvallen van Toontje Lager Joost Witte zich bij de groep meld- Dominee M. Nap nam afscheid Recreatieve fietstocht groot succes Amateur-schilders exposeren in kelder gemeentehuis André Spruit exposeert m 't Claeverenblad Haaien opmeuw succesvol De Hakhorst wordt verkocht College van B. W bereidt bouw Amerikanen wijk m kamp Waterloo voor Loep op Leusden pag. 3 pag. 3 pag. 5 pag. 5 pag. 8 pag. 9 DOKTERSDIENST: teL 941210 ACHTERVELD - De medewerkers te Achterveld van de Leusder Krant kunnen vanaf heden tot en met 16 juni geen berichten voor de Leusder Krant doorgeven. Berichten voor de m die periode verschijnende kranten kunnen worden gedeponeerd op het bureau van deze krant aan de Asschatterweg 19 te Leusden. Telefoon 033-941494. de. Onder de motto's: „Een band rijpt niet in een repetitieruimte", en „Publiek trekken zonder wereld hit" staat voor Extra Lux nu klaar om de Nederlandse podia af te stro pen. Voor de band en voor het publiek iets om zich op te verheu gen, want een Extra Lux optreden is een swingend feest. De bezetting: Carel Copier (bas en zang); Rene Oliemuller (gitaar, toetsen en zang); Hans Prangers (gitaar en zang); Joop Wolvers (sa xofoon) en Joost Witte (drums). Reden genoeg dus om zaterdag 7 juni naar De Geut te komen. De zaal gaat om 20.30 uur open en sluit om ongeveer 01.00 uur. Entree is 4,50 gulden en voor Geutpasjehouders 3,50 gulden. SOESTERBERG - Op de vliegba sis Soesterberg begint maandag 9 juni 1986 een NAVO-oeieiiiuy. De oefening duurt de gehele week. Vliegtuigen van vliegbasis Soes terberg vliegen tijdens deze NA- VO-oefening ook buiten de norma le openstellingstijden van de vlieg basis intensief door. Bij hoge uitzon dering wordt ook op één nacht na 24.00 uur beperkt gevlogen. De vliegbasis Soesterberg ge bruikt tijdens de oefening sirenes voor het waarschuwen van haar personeel. Omwoners van de vlieg basis kunnen ook hiervan enige hinder ondervinden. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente raad van Leusden is unaniem niet van zins, een bewoner van de Buurtweg in Leusden toestemming te geven voor de aanleg van een tennisbaan. Het gaat om manege-houder Van Heugten. Deze heeft for meel een aanvraag ingediend, om een tennisbaan aan te mo gen leggen voor privé-ge- bruik. Daaraan twijfelde, zo bleek tij dens de vergadering van de com missie OW/RO, de commissie una niem. „Wat als die baan er staks ligt, en wel degelijk zakelijk ge bruikt gaat worden," zo luidde de algemene strekking van hetgeen de verschillende commissieleden te berde brachten. Men verwees m dit verband ook, naar hetgeen in het verleden al is gebeurd ter plekke, op planolo gisch gebied. Gen de Weerd (PvdA) achtte het bovendien hoogst onwaarschijnlijk, aai ei v cu i pxive-georuik sprake zou zijn, ook gezien de toekomstige ligging van de baan, zo'n 250 meter van de woning af. „Ik acht het een soon salami-tactiek om zoiets in dat gebied toe te staan zonder een goed recreatie-plan," aldus De Weerdt. Ook Alnch Parson (WD) had zijn twijfels: „Het lijkt me onmogelijk, het veronderstelde pnvé-gebruik te waarborgen. Als die baan er eenmaal ligt, dan kan erop ge speeld worden, zo simpel ligt dat," zei hij. Harm Offereins (GPV/SGP) ging m op de motivering van hetgeen wethouder Jan Wagenaar (WD) over de kwestie had gezegd. De wethouder suggereerde dat het weigeren van de aanleg eigenlijk zou betekenen, dat iets dergelijks nergens meer zou kunnen worden toegestaan in Leusden. „Je moet het met omdraaien," vond Offereins. „Hier bestaat niet voldoende garantie, maar dat hoeft helemaal geen gevolgen te hebben voor een ander verzoek. Indertijd is de raad daar (aan de Buurtweg, red beduveld, en ik ben met bereid daar nu weer aan mee te werken," aldus Offereins. Ook het CDA bij monde van Jan Konijnenbelt bleek geen voorstan der te zijn van de aanleg. Alrich Parson karakteriseerde de stemming tot slot met de woor den: „Ik vraag me alleen af, of deze meneer er met beter aan had ge daan, om een exploitatievergun ning voor een tennisbaan aan te vragen, dan had hij meer kans gehad, denk ik." Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 VOLKSTUINEN: HET COLLEGE DOPT IN Leusden haar eigen boontjes

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1