Amateur-schilders exposeren in kelder gemeentehuis ,Ik vind het werken op papier prettig" 3e Vrije Kwasten en Loysden weer bij elkaar Volkstuinen mogelijk bij hockeyveld A.ndré Spruit exposeert in 't Claeverenblad plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 JUNI 1986 schilderd en getekend, 's Win ters schilderen we gezamenlijk in het kantinegebouw van Lookhorst. Tenminste, dege nen die dat willen. Kom je een keer niet, dat geeft niet: er is altijd genoeg animo". EXPOSITIE De expositie van De Vrije Kwasten Loysden is te zien in de kelder van het Leusdense gemeentehuis op vnjdag 6 juni van 19.00 uur tot 21.00 uur; op zaterdag 7 juni en zondag 8 juni van 13.00 uur tot 17.00 uur. Het is een leuk geheel gewor den: er is weer met veel plezier gewerkt. In willekeurige volg orde laat ik hier het werk van de zeventien exposanten de re vue passeren, dat ik ter voorbe- zichtiging kreeg. Van Ton Kwinkelenberg een fijn gedetailleerd etsje van kas teel Erp in Limburg, vol zomers omringd door een weelde aan bomen. Joop Seinstra-Labrie komt met een batikpnnt op zijde, 'Voorjaar', een jolig paard galoppeert en de wei, een fraaie voorstelling in blauwe en groene partijen. Hannie Cornehssen stuurde een driedelige serie van Knot wilgen in, kleine olieverfschil- derijtjes, bomen die geteisterd worden door sneeuwbuien en donkere luchten. Op één der werkjes zijn de bomen ge abstraheerd en is alleen heftig heen en weer bewegen in de winterse buiten in wit-gnjze to nen aangegeven. NAAKTMODEL Een mooie pastel van een naaktmodel is van de hand van oud-voorzitter Dick van Bergen Henegouwen, houding, uit drukking van ontspannen zit ten, huidkleur en haaraangifte zijn stevig en zeer beeldend getroffen. Van Klaasje Visser is er een vlot en bekwaam gepen seelde akwarel van een fiet sende man op een winters landpaadje, op weg naar een boerderij. Ook H. Heilijgers heeft een- akwarel ingezonden, genaamd 'Horizon' Vlakken m oranje en geel vormen de scheiding van de donker gestreepte velden naar de gele lucht. Een fraai ge abstraheerde landschapsuit- beelding. Rietje Wisman komt niet met de van haar bekende honden: ze heeft dit keer een clowntje geschilderd, de grap pige Kiekeboe met sprekende Den Treek inspireerde vele amateur-schilders. Dit is slechts éen van de resultaten die op de expositie te zien zijn. LEUSDEN - De amateurschildersvereniging De Vrije Kwasten en Loysden zijn zijn enige tijd geleden gaan sa menwerken. Oorspronkelijk was het ook één club, maar er ontstonden moeilijkheden en Loysden scheidde zich af en ging onafhankelijk verder. Via-via kwam het Loysdens voorzitster Rietje Wieman ter ore dat De Vrije Kwasten het leuk zou vinden als Loysden er weer 'bijkwam'. Daar werd al geruime tijd bij De Vrije Kwasten over gespro ken. Rietje Wisman zag afgelopen winter in de Leusder Krant een stukje van De Vnje Kwasten waarin deze amateurschilders vereniging nieuwe leden vroeg, en Rietje dacht: twee clubs in zo'n kleine gemeente en één die kennelijk om leden verlegen zit, dat is toch eigen lijk te gek! Ze ging met het Loysdenlid Lex Zuiderwijk pra ten en stelde voor om met De Vrije Kwasten aan tafel te gaan zitten. De meeste leden van Loysden voelden wel voor de fusie, die eigenlijk een terugkeer in de oude club was. Enkele leden waren echter wat huiverig. Ze vonden het gezellig met hun kleine vereniging waarmee ze éénmaal per maand bijeen kwamen en waren bang dat die band in een grotere club verlo ren zou gaan. NIET CONTENT Rietje Wisman was niet content met de afwijzing en ging wéér met Lex Zuiderwijk praten. De beide clubs zetten op papier waar ze mee bezig waren, wat hun doelstelling was en wat ze in de toekomst graag zouden willen. Iedereen kon zich daar wederzijds in vinden, en spon taan gingen alle leden achter de fusie staan. De Vnje Kwas ten had aan het einde van het een tentoonstelling in de kel der van het gemeentehuis be sproken en besloten werd om dan meteen maar gezamenlijk naar buiten te treden. De Vrije Kwasten Loysden, een amateurschildersclub die 28 le den telt, leden zowel uit Leus den als Amersfoort afkomstig. Lex Zuiderwijk werd de nieuwe voorzitter. GOEDE KERN :enjohg paard dat galoppeert in de wei kreeg de naam Voorjaar" mee. Een werkstuk van Joop Seinstra-Labrie. Rietje Wisman' ,.Voor de ten toonstelling hebben een paar van onze leden het af laten we ten, sommigen van hen hadden niet voldoende werk voor deze onverwachte expositie". ,,Ik vind er zelf van: 'Als we maar een goede kern overhou den. We willen hoofdzakelijk met elkaar gaan schilderen: een grotere club is dan best leuk. We willen eens in de zq- veel tijd een expositie houden Ook willen we dat een goede amateur- of beroepsschilder zo nu en dan ons werk bekriti seerd". ..Bij Loysden deed dat altijd de heer J. Budding, evangelist in Amersfoort. De laatste keer bracht hij zelf spullen mee, zette een olieverfje op en deed ons voor hoe je kunt handelen als bijvoorbeeld de voorgrond je niet bevalt. Hij veegde die uit, begon opnieuw en maakte een totaal andere voorgrond" Afgelopen zaterdag zijn ver scheidene van onze leden naar het Dierenpark in Amersfoort geweest, en hebben daar ge- ogen. een piepklein bolhoedje en gekke oorbellen. Verscheidene schilders zijn Den Treek ingetrokken zoals Lex Zuiderwijk, die heel sfeer vol een doorzicht geeft met en kele donkergetinte bomen op de voorgrond, mooi van toets- aangifte. Antoine van den Wil denberg noemde zijn akwarel 'Morgenlicht': een vrouw met een rode parasol wandelt in een bos, mild gekleurd door de herfst. Ook Wim Woudenberg bezocht Den Treek en maakte een aantrekkelijke olieverf van de Paradijsweg hoek Trekers- weg. Het is een sfeervolle laan met bomen met een door de zon oplichtende lucht en een boerderij weggedoken achter een haag. Theo Uilenbroek le verde een vrolijke zonnige akwarel van een Leusdens ven netje, goed getroffen qua zo merse sfeer en met diverse groene toontjes in de bomen en de achtergrondbossages. Een miniatuurtje, 'Aan de wa terkant' is van Cor Merkus, op vliegende vogels in tere kleu ren. AKWAREL Diny Pot schildert graag bloem- stillevens. Dit keer geen olie verfstukjes, maar een akwarel van lila viooltjes en witte blo- Rietje Wisman schilderde dit grappige clowntje. sem in een rond vaasje. De ach tergrond is levendig. Schepen worden er ook veel geschilderd. Natuurlijk is Bram Schouten aanwezig met een zeilschip op hoge golven. 'Ver borgen achter een golfkam zeilt de Barkenstijn voor de harde wind', een lekker stoer schip dat de vaart enn heeft. Henny van Dijcke schilderde het olieverf gezicht 'De haven'. Een pier en een landstrook ge ven de haveningang aan. Ver schillende zeilschepen bevin den zich op het water. Het is een echt stemmingsstuk. Tenslotte nog twee portretten. Een in conté, met aangifte van haar en ogen in wat vollere par tijen en een enkele lijn voor het lichaam. Van mevrouw E.I. Meijer. En van de heer G.H. Raat het prettig geschilderde olieverfportret van een man met baard in zwarte sweater, zittend op een stoel. Ik vraag me wel af of de mond niet wat te hoog is geschilderd bij de enorme baardgroei. Dick van Bergen Henegouwen maakte dit pastel van een naaktmodel. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B&W is van plan, overleg te gaan voeren met het bestuur van de Leusdense hockey- vereniging. Het gaat erom, twee bestemmingswijzigin gen door te voeren, waarmee ruimte zou kunnen worden ge schapen voor de aanleg van volkstuinen. Dat zou dan moe ten gebeuren op het terrein van de voormalige „reinwa- terkelders", langs het Val leikanaal. Momenteel rust er een bestem ming „volkstuinen" op het gebied van het woonwagenkampje aan de Valleilaan, en op de plaats waar de gemeente daar tuinvuil stort. Dat is bij de ingang naar de hockeyvel den. Langs het Valieikanaal, aan de andere kant van de hockeyvelden, ligt het terrein van de reinwaterkel- ders. Daarop rust de bestemming sport, en de hockeyclub zou daar - met enige moeite - precies een minimale maat hockeyveld op kun nen aanleggen. B&W willen nu bekijken, of met de hockeyclub overeenstemming is te bereiken over een ruil Dat zou betekenen, dat op de plaats van het woonwagenkampje, dat daar ver dwijnt, een hockeyveld zou kunnen worden aangelegd. Aan de andere kant zou dan ruimte ontstaan voor zo'n zeventig volkstuinen, eventu eel zelfs uit te breiden tot 120. De commissie openbare werken en ruimtelijke ordening was una niem van mening, dat het een pnma idee '"as. Het college zal derhalve binnenkort contact opnemen met het bestuur van de hockeyclub. hij ze in een bepaalde rang schikking zet, de andere keer grijpt hij in dingen in die hij heeft gezien. Daar schrapt hij in en daar houdt hij dingen van over. GEVARIEERDER ,,Dat ingrijpen doe ik ook via de kleuren. Als je de foto's of de landschappen zelf zou zien, dan zijn ze gevarieerder: ik breng ze terug tot enkele kleu ren. Ik gebruik verdunde olie verf, niet al te dun trouwens". Het werk van André Spruit op de tentoonstelling in 't Claeve renblad gaat van heel concrete voorstellingen langzamerhand naar abstracties, vertekeningen en verschuivingen. Er zijn ste nen en rotspartijen, die uit de realistische situatie zijn gehaald en in lichte blonde kleuren zijn geabstraheerd als elementen op zich, die van de schilder het accent krijgen waar ze eigen lijk recht op hebben, maar ie dereen keek altijd langs ze heen. Er zijn diverse steencomposi ties te zien, vereenvoudigde weergaven van de fouilles van Glanum. Niet bepaald een ge makkelijke opgave om van die steenverzamelingen een glo baal beeld te geven. Aardig is een met de ronde kwast ge daan wolkeng gestructureerd olieverf van een perspectivisch punt waar je in kijkt. André is momenteel met een sene be zig, die daar bij aansluit. realisme exposeerden prach tig, maar hij raakte er snel op uitgekeken. Hij vond dat je als schilder zélf iets met de dingen moest doen, en dat het te ge makkelijk was om naar de reali teit zo realistisch mogelijk na te schilderen. Het inbrengen van surrealistische elementen, wat veelvuldig wordt gedaan, kwam hem vaak kunstmatig voor. Technisch vindt hij het surrealistisch schilderen vaak enorm knap, maar als idee vindt hij het bedacht en ner gens bij aansluitend. ZUID-FRANKRIJK Hij gaat de laatste tijd uit van foto's en schetsen die hij in Zuid-Frankrijk heeft gemaakt. Hij zoekt naar combinaties van foto's, kiest zijn kleuren meer vereenvoudigd, wil niet al te veel en te felle kleuren meer gebruiken. Zo begon hij land schappelijke aardkleuren toe te passen Felle groenen zwakte hij af, vormen bracht hij terug tot grondvormen, een op vatting afkomstig uit zijn geo metrische penode, waann hij gewend was om te rangschik ken en te vereenvoudigen. Het werk dat op de tentoonstel ling in 't Claeverenblad hangt is olieverf op papier. Hij wilde na melijk graag vlug werken, din gen maken die vrij snel drogen, en die hij snel kan opbergen. Hij greep naar papier omdat dit matenaal goedkoper is dan lin nen. ,,Ik moet zeggen, dat ik het werken op papier prettig vind, papier is stroever. Je moet snel ler werken. Je kunt ook heel weinig verbeteren. Je kunt over elkaai schilderen maar ziet aan duidelijk de verfstreken, die er onder zitten, door de boven laag heenkomen, wat op het doek met zo gauw gebeurt". ,,Dat zijn allemaal dingen die ik al doende heb moeten uitvin den, en die bij anderen al lang bekend zijn, denk ik. Maar ik ga toch niet vragen van: hoe zit dat, want ik wil het toch wel graag zélf doen. Ik vind dat iets leuks en iets spannends heb ben". André Spruit heeft op de ten toonstelling allemaal land schapsmotieven die hij uit de werkelijkheid heeft gehaald of via foto's en schetsen heeft vastgelegd. Hij is ontzettend bezig en geboeid door land schappelijke vormen: vlaktes, heuvels, stenen die ergens al eeuwen liggen. De twee eerste olieverven op de expositie, stokken en blokken, zijn din gen die aangeven dat er in het landschap is ingegrepen. Men sen zouden dit hebben kunnen gedaan, die zouden blokkades of palen hebben kunnen aan brengen. Wel zijn het dingen gebleven die uit het landschap pelijk milieu komen. Het zijn geen plastic pijpen. Dat wil An dré niet. Dat vindt hij met goed. Hij kiest wel landschappelijke onderwerpen, natuurlijke ma terialen om weer te geven, waarop ingegrepen is door mensen. De ene keer doordat '\ndre Spruit exposeert samen met Machiel de Vos (natuurfotograaf) tot en ief 16juni m Boerderij 't Claeverenblad. Bovenstaande foto werd gemaakt jdens de opening. 'EUSDEN - Tot 16 juni exposeert André Spruit olieverven >ij 't Claeverenblad aan de Brink 16. U kunt het werk daar lezichtigen op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Ie laatste expositie die ik van em zag, was er één van geo metrisch werk, waarmee hij aar lijnen en vlakken orde end bezig was. Zelf be- chouwt hij die periode als een en )d van onderzoek van technie- en en vormen. Dat soort schil- lerwerk vond hij eigenlijk niet L';' ets waar hij zo lang op door on gaan. i)n stelregel is dat hij door on derzoek, experiment en erva ring zen zijn weg wn vinden naar een bepaalde stijl, een ei gen vorm van uitdrukken. Dat hij wielen moet uitvinden die al uitgevonden zijn, vindt hij niet erg. Het zelf uitvinden heeft het voordeel, vindt hij, dat hij aller lei stadia doorloopt, niets over neemt en zelf kan kiezen wat hij goed vindt. Een poosje schilderde hij rea listische dingen, huizen, hek ken, zaken in de natuur. Vroe ger vond hij galeries die het

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5