Gebruikers schuur De Hakhorst tiet enthousiast over verkoop I leiBJer k Ge Hakhorst wordt verkocht Weer uitbreiding bij Gereformeerde School Sociale Zaken tevreden Dver medewerking cliënten Schaakvereniging naar kelder gemeentehuis Mogelijk wijk voor Amerikanen op Waterloo Werkgroep Onderdak Uitreiking diploma's lascursus fog onduidelijkheid over bestemmingswijziging: Ruimtegebrek is nijpend eusden: 13 miljoen voor uitkeringen College bereidt voorstel voor: (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De meerderheid van de Leusdense gemeente- ad heeft er geen moeite mee, de Hakhorst te verkopen aan de >uwe exploitant. Dat bleek dinsdagavond tijdens de vergade- ig van de commissie Openbare werken en ruimtelijke lening. ,fcjWel stelde men zich op het standpunt dat er voor een ,n lelijke vervanging moet worden gezorgd, ten behoeve van hu sociaal-culturele activiteiten, die nu nog in het pand mi iatsvinden. Een laatste punt, waar nog geen duidelijkheid igt er bestaat, is of er alsnog een wijziging van de bestemming a >et plaatsvinden. J )e WD, bij monde van Alrich het beheer is op meerdere punten son, bleek voorstander van ver- voor de gemeente problematisch, ien. „Het pand vergt onderhoud, en in het contract is opgenomen, idt A'< an één onzer medewerkers) voi SC'. WITTE PLEKKEN LEUSDEN - De regelmatige gebruikers van de schuur van erderij De Hakhorst zijn niet erg gelukkig met de voorgeno- sn verkoop van eetcafé en schuur aan een Amersfoortse reca-onderneming. Ook raadsleden plaatsten afgelopen oiandag in de commissie Welzijn en Onderwijs de nodige no nttekeningen bij het voorstel om het hele pand te verkopen. „Met privatiseren heeft dit niets te maken," zo meende de id( ictievoorzitter van Leusden '85, Ben Stoelinga. „De nieuwe d yenaar gaat zich namelijk niet bezighouden met sociaal- Utureel werk, maar wel met pannekoeken bakken," aldus het adslid Stoelinga. fui Bij de bespreking van het betref- t a ide agendapunt heten ook enke gebruikers van De Hakhorst- :c^iuur weten wat hun idee is over voorgenomen verkoop. De heer honewille, voorzitter van het pjusdens Mannenkoor De Vallei- iigers, had juist het agendapunt gewoond waann de subsidie >r „zijn" koor werd besproken, iet koor had ruim 3500 gulden :>sidie gevraagd. Het college idt echter 1700 gulden voldoen- Als gevolg hiervan is het koor an repeteren m de relatief góed- De schuur van De Hakhorst. Nog angs heeft Soccle duizend gul- n neergeteld voor de verbete van de verlichting van de DONDERDAG 5 JUNI 1986 plaatselijk nieuws dat de gemeente als eerste het recht heeft om het terug te kopen. Dat volstaat voor ons," zei hij. Harm Offerems wilde graag ge waarborgd zien, dat het uiterlijk van het pand gehandhaafd zou blij ven. „We hebben er destijds veel geld in gemvesteerd, en ik hecht eraan dat dat niet verloren gaat," liet hij weten. Bovendien vroeg hij aandacht voor het onderbrengen van de sociaal-culturele activitei ten. Joop Kols van Leusden '85 bleek tegen de verkoop. „Er gaat alleen maar ruimte verloren, in een tijd waarin het erg moeilijk is, ruimte voor sociaal-cultureel werk te vin den. Dat vinden wi, geen goede zaak," zo luidde de strekking van zijn betoog. Over een vermeend negatief standpunt van het bestuur van Soc cle werd Kool meteen van repliek gediend door Alrich Parson, die - hij vertegenwoordigt de gemeente raad in het Soccle-bestuur - stelde dat daar geen sprake van was. „Het bestuur van Soccle heeft er uitein delijk vrede mee, als ze maar ver vangende ruimte krijgen aangebo den," aldus Parson. Gert de Weerdt (PvdA) had moeite met het voorstel. „U zet het in het kader van de privatisering, dus het volgende wat in de verkoop komt, is natuurlijk „Groot Krak- horst" want dat lijkt me zeer on- exploitabel". Een ander punt is, dat u de Hakhorst verkoopt met een horeca-bestemming. Maar die be stemming is helemaal geen horeca, de geldende bestemming vor het pand is sociaal-cultureel," aldus De Weerdt. Tenslotte wees hij nog op het merkwaardige feit, dat er een dub bel taxatie-rapport bleek te zijn. In die zin, dat de prijs - rond de vijf-en-een-halve ton - precies de zelfde was als uit een taxatie-rap port van drie jaar geleden Daar sloot Ep Oostra (D'66) zich bij aan. „Drie jaar geleden is geta xeerd, onder meer op basis van een schuur die verhuurd was. Daar is nu geen sprake meer van, maar dat is in de prijs niet terug te vinden," zei hij. Ook Jan Konijnenbelt (CDA) had geen moeite met het voorstel, mits goed werd gekeken naar de wel- zijnskant. luur ten behoeve van de koorle- Volgens voorzitter Gijs van Wou denberg (CDA) loopt het allemaal zo'n vaart niet. Op het overzicht van de sociaal-culturele accommoda ties zijn er voor wat betreft het gebruik nog voldoende witte plek ken, zo meende de wethouder. „Ik heb van Soccle nog met gehoord dat ze de schuur niet kunnen mis sen," aldus Van Woudenberg. De wethouder toonde zich eer der blij dat de gemeente van de hele Hakhorst af kon „We hebben tal van problemen gehad met be trekking tot de schuur: tocht, kou de, geluidsoverlast en een slechte exploitatie," zo bracht de wethou der in hennnenng. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De gerefor meerde basisschool aan de Rozengaarde zal voor de tweede keer binnen enkele jaren worden uitgebreid met weer één lokaal. Het school bestuur had liever gezien dat de twee lokalen tegelijkertijd bijgebouwd hadden kunnen worden. Aanvankelijk werd echter maar toestemming ver kregen om één lokaal bij te bouwen. Na een beroep op de kroon werd alsnog toestem ming verkregen voor het bij bouwen van een tweede lo kaal. Met de bouw van het lokaal is een bedrag gemoeid van 241.000 gul den. Een bedrag dat in eerste instantie door de gemeente Leus den op tafel wordt gelegd. De gemeenteraad zal in haar vergade- I ring van juni een besluit moeten nemen. Uit de reakties in de commissie Welzijn en Onderwijs valt echter af te leiden dat de raad akkoord zal gaan met de kredietverlening. Het is nog maar de vraag of de gerefor- meerde basisschool door het aan bouwen van nog een lokaal vol doende ruimte heeft voor de ko mende jaren. Op dit moment heeft de basis school twee extra lokalen in ge bruik van de voormalige kleuter school De Wip-Wap. Het leerlin- In 1982 kreeg de Gereformeerde Basisschool aan de Rozengaarde haar eerste extra lokaal er bij. Nu, vier jaar later, is een volgende uitbreiding noodzakehjk om het nijpend ruimtegebrek op te vangen. (Foto: Archief Leusderkrant) De voorzitter van het Gemengd or Leusden verklaarde ook „mm meer toevallig" gehoord te heb- n dat het koor aan het emd van iar|t jaar wel uit de schuur moet r d rdwijnen. Ook dit koor vraagt h af waar ze dan nu voor een ka^iappelijke prijs terecht kunnen or hun repetitie-avonden. ikt KARAKTER Een absoluut „nee" kwam er maandagavond met van de kant van de diverse politieke partijen. Wel werd er van verschillende kanten op aangedrongen om in het koop contract vooral bepalingen op te nemen over het behoud van het karakter van het pand. „Bij eventuele verwaarlozing van het pand moet het geheel op kosten van de eigenaar kunnen worden opgeknapt," zo wilde de heer Vroon (CDA) graag opgenomen zien in het koopcontract. Ook wil len alle fracties dat er voor de huidige huurders en gebruikers van de schuur een goede oplossmg komt. Voor PvdA, D'66 en Leusden '85 hoeft de schuur van De Hakhorst met zo nodig verkocht te worden. De jaarlijkse lasten van de schuur bedragen voor de gemeente ruim twintigduizend gulden. „Niet veel voor een sociaal-culturele bestem ming," zo meende Ineke Jansen (PvdA). Ep Oostra (D66) ziet liever dat het huidige pachtcontract gewoon voortgezet wordt. Soccle zou dan, i Bdq (Van éen onzer medewerkers) LEUSDEN - Leusden geeft jaarlijks dertien miljoen gulden uit n diverse sociale uitkeringen. „Negentig procent en wellicht ler van de ontvangers van een uitkering krijgt de uitkering echt. Van fraude is er in Leusden nauwelijks sprake", aldus chef van de afdeling sociale zaken, de heer C. Hoogendoorn, de openbare vergadering van de commissie Welzijn en iderwijs. Meestal worden kwestie die de leling sociale zaken betreffen in slotenheid behandeld. Maan- gavond gaf de afdelingschef hter in alle openheid een verhan- ling over de werkwijze van zijn leling. Daarbij kwamen de mees- in Nederland van kracht zijnde gelingen op sociaal gebied ter rake. In tegenstelling tot wat men ik leest en hoort over andere meenten in den lande valt het in usden allemaal erg mee waar het afdeling sociale zaken betreft. is dat alle clienten te goeder trouw zijn, vinden de verplichte heron derzoeken niet geheel op de juiste wijze plaats Het ministerie eist van elke gemeente dat periodiek beke ken wordt of iemand nog in aan merking komt voor een uitkering. Een dergelijk heronderzoek moet bij de cliënt thms plaatsvinden of gebeuren in de vorm van een ge sprek met een ambtenaar. In Leusden doet men het wat anders Alle heronderzoeken vin den schriftelijk plaats. Van de uit keringsgerechtigden wordt ge vraagd om van tijd tot tijd nog eens op te geven wat zijn omstandighe den zijn. Het door betrokkene inge vulde formulier wordt vergeleken met de informatie die op het ge meentehuis aanwezig is. geen hulpverleners De afdeling sociale zaken in Leusden probeert erg klantgericht iaude De heer Hoogendoorn wilde be- nj st niet de indruk wekken dat er in ■usden op grote schaal gefrau- irjg erd wordt waar het de sociale rjjj rzekeringen betreft. „Het is ech- 1 wel een realiteit dat fraude wel rd< ns voorkomt. Elke maand krijgen Ui wel een signaal dat er ergens z0( is mis is," zo bevestigde de chef iev n de afdeling sociale zaken. Een grote omvang neemt fraude Leusden echter nooit aan. „Wel .en|mt het voor dat iemand wel eens m bijverdienste niet opgeeft of izuimt te vermelden dat hij of zij gaan samenwonen," aldus de Hoogendoorn. Res j een huisbezoek Omdat men op het Leusdense meentehuis er vrijwel zeker van (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De schaakver eniging Leusden gaat op korte termijn verhuizen naar de kel der van het gemeentehuis. Wethouder Gijs van Wouden berg sprak tijdens de verga dering van de commissie Wel zijn en Onderwijs de verwach ting uit dat de verhuizing mo gelijk al per 1 september aan staande kan plaatsvinden. De schaakvereniging Leusden heeft lange tijd gebruik gemaakt van de gemeenschappelijke ac commodatie op het Burgemeester Buiningpark. Deze ruimte is door de gemeente overgedaan aan de Tafeltennisclub Leusden en de korfbalcub Antilopen. Verder maakt ook de handbalvereniging Impala gebruik van de gerenoveer de ruimte op het sportpark. Met de schaakvereniging kon destijds geen overeenstemming gevonden worden over de voor waarden voor het gemeenschep- pelijk gebruik van de clubaccom modaties. De schaakvereniging zegt „noodgedwongen" verhuisd te zijn naar het gebouw De Kom aan de Hamersveldseweg. Omdat de huur van deze meuwe ruimte wel erg hoog was in vergelijking met wat men gewend was, heeft het bestuur van de schaakvereniging bij de gemeente aangeklopt voor een soort huurgewenningssubsi- die. Het college van burgemeester en wethouders heeft begrip getoond voor de situatie waann de schaak vereniging is komen te verkeren en stelt de raad voor om 3500 gulden subsidie aan de vereniging te verle nen. Een huurkontrakt voor de nieuwe accommodatie onder het gemeentehuis zou dan in augustus ter discussie kunnen komen, aldus wethouder Van Woudenberg in de commissievergadering. Ineke Jansen (PvdA) zei „de grootste bedenkingen te hebben tegen het raadsvoorstel", omdat ze het niet eens is met de gang van zaken. De ovenge raadsleden zul len waarschijnlijk minder proble men hebben met het definitieve voorstel, al meende ook Harm Offe rems (GPV/SGP) dat de schaakver eniging niet vnjuit gaat waar het ging om het vinden van een oplos smg op het Burgemeester Buining park. „Pas nu wordt me duidelijk dat de schaakvereniging ook schuld treft," zo meende Harm Offereins. „Nu de schaakvereniging een sub sidie knjgt om aan de hoge huur van De Kom te wennen, vind ik dat voor de kelder van het gemeente huis straks dezelfde huur gevraagd moet worden," aldus Offerems. Of de raad deze suggestie over neemt valt echter te betwijfelen. genaantal van de gereformeerde school neemt snel toe. ZES LOKALEN De school aan de Rozengaarde werd m het schooljaar 1976/1977 m gebruik genomen. De oorspronke lijke school telde zes werklokalen en een speellokaal alsmede een gemeenschapsruimte. Van de aan vang af is er door het schoolbestuur rekening mee gehouden dat er lokéilen aan de school bijgebouwd moesten kunnen worden. Ook toen er slechts toestemming werd verkregen voor het bijbou wen van eén lokaal is men er m alle ontwerpen van uitgegaan dat er nog een lokaal bij moest komen. Toen het eerste lokaal in 1982 gereed was, telde de school 180 leerlingen, nu heeft de school al 252 leerlingen ingeschreven staan. Omdat er op dit moment een mjpend ruimtegebrek is, hoopt het schoolbestuur de verbouwing van de school nog m het volgend këüen- derjaar te kunnen realiseren. De gebruikers van de schuur van Boerderij De Hakhorst zijn met enthousiast over de verkoop van het pand aan een horeca-ondernemer uit Amersfoort. Wethouder Gijs van Woudenberg zei dat het gemeentebestuur blij is dat ze het pand eindelijk kwijt kan. (Foto: Archief Leusder Krant zoals afgesproken, de schuur tot het jaar 2001 kunnen huren, aldus Oostra. Wethouder Gijs van Wouden berg gaf toe dat er een huurover eenkomst met Soccle is. Soccle zou dus roet m het eten kunnen gooien, waar het de verkoop van De Dak horst betreft. Het college van B en W gaat er echter van uit dat met Soccle wel overeenstemming is te bereiken. LEUSDEN - het Leusdense college van B&W bereidt een plan voor, dat het mogelijk moet maken om een Amerikanenwijk te huisvesten op kamp Waterloo. Het gaat daarbij om tussen de 200 en 225 woningen. Dat deelde wethouder Jan Wagenaar (WD) afgelopen dinsdag mee aan de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening. te werken. De client moet zelf aan het werk om verbetering aan te brengen m zijn eigen situatie als dat mogelijk is. De ambtenaren kunnen betrokkenen de nchting aanwijzen. „Van echte hulpverlening kern ech ter geen spradce zijn", aldus de heer Hoogendoorn. „De sociaal ambtenaar is in de eerste plaats een medewerker om de uitkeringen te regelen, de éimb- tenaar is geen echte hulpverlener", zo maakte de afdelingschef duide lijk. De afdeling sociale zaken heeft wel een zekere vraagbakfunctie. Ook hier mogen de ambtenaren echter niet te veel tijd insteken omdat dit anders personele conse quenties zou hebben," aldus de heer Hoogendoorn. Van de dertien miljoen gulden aan uitkeringen knjgt de gemeente Leusden negentig procent terug van het Rijk. De resterende tien procent moet de gemeente uit ei gen middelen betalen. Op die mededeling volgde een uitgebreide discussie. Die was iet wat voorbarig, aangezien het voor nemen nog met in een concreet voorstel is vertaald. De wethouder vertelde nog, dat het voornemen van het college voortvloeide uit een aan de ge meente gedaan verzoek van het ministerie van defensie. Dat vroeg medewerking voor de bouw van in eerste instantie negentig woningen. De daarop volgende discussie maakte evenwel duidelijk, dat er nog de nodige haken en ogen aan een dergelijk voorstel zullen zitten. De meest essentiele punten van kritiek bracht Ep Oostra (D'66) naar voren. Dat waren de „getto-vor- nung aangezien er nergens spra ke is van het treffen van voorzienin gen. zoals een school en/of winkels, maar het belangrijkste was toch wel het planologisch aspect. „Amerfoort heeft een regionale opvangtaak. Nederlanders, die in Soesterberg wonen en werken, mo gen niet in Leusden komen wonen. Ik zie niet in, waarom dat voor Amerikanen anders zou liggen," aldus Oostra. Daarop volgde een vrij emotio nele discussie, waarin mogelijk de suggestie werd gewekt, dat tegen standers van het plan iets tegen Amerikanen zouden hebben. „La ten we blij zijn, dat er Amerikanen in Soesterberg zitten, en geen Rus sen," zo tekenden we onder meer op uit de mond van wethouder Wagenaar. Oostra benadrukte daarop, dat hij mets tegen welke groep buiten landers dan ook had. „Ik heb alleen op de situatie gewezen, zoals die is. En Amerikanen hebben daarbij in mijn ogen dezelfde rechten als Ne derlanders. meer niet Ton Voortman (WD) vatte de stemming samen, toen hij zei: „La ten we de confrontatie, die we in pro's en contra's nu hebben ge hoord, maar eens rustig voor een afweging op ons af laten komen." Zonder daarbij overigens te ver bloemen, dat er voor de Amerika nen wat hem betreft wel van de regels afgeweken mocht worden. Dat zou dan overigens helemaal volgens de regels van de provincie zijn, die dat al in een bnef uit 1983 aankondigde. Wat uiteindelijk duidelijk werd. was dat als er een dergelijk voor stel komt, dat met zonder heftige discussie door de raad zal komen. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Werkgroep Onderdak zoekt gastadressen in de regio Amersfoort om het teruglo pende bestand weer aan te vullen. De werkgroep wil mensen die in psycho-sociale nood zijn geraakt voor een korte periode een (eerste) op- vangmogelijkheid aanbieden. Voorwaarde is wel, dat naar huis terugaan (tijdelijk) onge wenst of zelfs onmogelijk is. In de werkgroep zitten vrijwilli gers en vertegenwoordigers van de gemeentelijke sociale dienst, het jongeren advies centrum, de maatschappelijke dienstverlening Eemland en het protestéuits sociaal centrum. Leusdenaren die meer informa tie over dit opvangproject willen hebben, kunnen kontakt opnemen met Truus van de Sande, Brinkhorst 25, in Leusden, telefoon 033-942100. Kamp Waterloo staat leeg. Plannen voor woningbouw ten behoeve van Amerikaanse mihtairen hjken steeds concreter te worden. LEUSDEN - Vanavond wor den om 20.00 uur in het ge bouw van de Katholieke Scho lengemeenschap Amerij (Ura- niumweg 17 te Amersfoort) de diploma's van de lascursus uitgereikt. Van de tachtig kandidaten aan de examens autogeen- en booglassen geïn tegreerd en het MIG/MAG elementair zijn er tweeenze ventig geslaagd. Het afgelopen cursusjaar heeft een record aantal van honderd- twmtig cursisten deelgenomen aan de lascursussen van de avondlas- school Amenj. Naast het autogeen- en booglassen is dit jaar, mede op verzoek van een aantal bedrijven, gestart met het MIG/MAG laspro- ces elementair en gronddiploma. Dit is mogelijk gemaakt door de steun van een aantal bedrijven in de regio. De kwaliteit van de opleidingen is gewaarborgd door de examine ring door het Nederlands Instituut voor Lastechniek (NIL) en het aéin- trekken van enkele bekwame do centen uit het bedrijfsleven. Een tiental cursisten heeft in de loop van dit cursusjaeir via Amerij werk gevonden of heeft zijn positie weten te verbeteren. Nu al is de vraag van de bedrijven naar gedi plomeerde lassers groter dan het aéinbod.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9