Kwaliteit bodem en grondwater reden tot zorg Nog eens met Groenstichting praten over kosten CAI-signaal I leusder hwE Geen wanklank bij fietsspektakel Tropisch feest !„Maar wij hebben het gehaald zakelijkheden Relaas van een deelnemer jaarverslag inspectie milieuhygiëne: Commissie in advies aan B W: VERGROTEN? dinsdag 10 juni 1986 jj LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT plaatselijk nieuws Enkele jeugdige deelnemertjes die het fel begeerde lintje in ontvangst konden nemen. LEUSDEN - Geen enkele avondvierdaagse van Leus- wanklank. De EHBO hoefde den zit er op. En dit zijn slechts niet in actie te komen. Weinig drie pluspunten van het gran- materiaal-pech. De fiets- dioze spektakel, dat ondanks Goed nat, maar gelukkig. De fietsvierdaagse zit er weer op. De lintjes zijn weer afgehaald. het slechte weer een record aantal deelnemers trok. Er waren meer dan achthonderd- endertig deelnemers, aldus de i organisatie. Elke avond gingen ruim zeshonderdenvijftig fanatieke fietsers van start. Behalve dan vrij- j dagavond, toen de regen met bak ken uit de lucht viel. „Het is niet te j geloven dat de driehonderdenzes tig deelnemers van de vrijdag- j avond zo opgewekt van hun rit terugkwamen," lieten de organisa- j toren weten. Het ontvangst was de laatste avond dan ook een indrukwekkend feest; veel blije gezichten, enorm veel bloemen en een ongelofelijk brok enthousiasme. Grote vreugde was er bij de binnenkomst van de oudste deelnemer, de 88-jarige heer Kreykampen, en de jongste deelnemer, de dochter van Lia en Gerrit Blom. Bastiaan van Otten leverde op 4 juni een markante prestatie: hij legde de hele route (vijftien kilome ter) af met een lekke band. Of hij dat volgend jaar weer van plan is, j blijft voorlopig nog een vraag. De I organisatie kan in ieder geval te rugkijken op een geslaagde vier daagse. De eerste ideeén voor vol gend jaar kunnen misschien al uit gewerkt worden. LEUSDEN - Terwijl de regen tij dens het weekeinde met bakken naar beneden kwam (volgens onze weerman was er sprake van een Europese moesson) ging men in O.J.J.C. De Geut aan de Zwarte weg op de tropische toer. De leden van het stuntteam hielden er afgelopen zaterdag hun laatste stuntavond van dit seizoen. Het jongerenontmoetingscen trum was voor deze Tropical Night helemaal veranderd in een jungle. Men moest zich door het zand een weg banen richting bar om tussen de palmbomen het gewenste exo tischedrankje te bestellen. En dat het gezellig vertoeven is tussen de palmen en zand bewijst boven staande foto. Echt alles was in tropische stijl afgelopen zaterdag. Tot de muziek toe. Voor dat laatste was de groep Extra Lux (links) verantwoordelijk. Al met al werd het een swingend feest, dat zeker voor herhalmg vat baar is. LEUSDEN - Boerderij De Hakhorst aan de Waarden 25A in Leusden- Centrum draait sinds afgelopen zaterdag weer op volle toeren. Na een ingrijpende verbouwmg is de boerderij veranderd in een sfeervolle bar innex bistro/terras. De menukaart, die er wezen mag, omvat onder meer een speciale kinderschotel. De nieuwe eigenaars Jos en Rob Verduin stellen hun Hakhorst elke dag, behalve maandag, open. LEUSDEN - Brouwers tapijtvoordeel presenteert op De Biezenkamp bra derie een beter hoofdkussen; de silvana support Het kussen dat vol gens de fabrikant nek- en hoofdpijn helpt voorkomen De drie apart ge vulde segmenten, waaruit het kus- senis opgebouwd zorgen ervoor dat de wervelkolom altijd recht ligt, terwijl de zogeheten nekrol van het kussen zorgt voor een goede on dersteuning van de nek tijdens de slaap. De silvana support is in drie uitvoeringen leverbaar. Wilt u meer informatie, bezoek dan de stand van Brouwers tapijtvoordeel Relaas van een deelnemer. Maandagavond. Het be gon allemaal heel goed, het weer was stralend. De route was erg mooi uitge stippeld lang geurende velden. De mooiste fiets paden waren uitgezocht. Ik was heel blij dat ik be sloten had met deze fiets vierdaagse mee te doen. Langs het Valleikanaal re den wij, mijn vriendin, mijn zoontje en ik. Als wij achterom keken, reed er een hele sliert achter ons aan. Honderden mensen die hetzelfde idee hadden. Wij kwamen ook andere mensen tegen die aan het fietsen waren, maar niet mee deden aan deze vier daagse. Dat was duidelijk te zien, zij hadden niet dat fanatieke wat wij hadden om het felbegeerde lintje te krijgen. Onderweg een stop. Wij kregen koud water in plas tic bekertjes. De eerste avond verliep prima, maar toen kwam dinsdag: stro mende regen. Dan maar niet fietsen. Woensdag was het al niet beter. Maar ja, als je er aan begonnen bent, moet je het natuurlijk wel afma ken. Dat deden wij. Wij fietsten door de regen, die avond, daarna donderdag regen en tenslotte vrüriag. De flinke regenval kon de pret met drukken. Dat was de ergste dag, wij waren door en door nat. Al fietsend zie je er dan i ook nog wel het komische van in. Normaal ga je dus I nooit fietsen met dit weer. Er staat immers een com- fortabel autootje voor de I deur en om dan dit 'lintje' te halen, ga je allerlei re- genstromen trotseren. Wij konden er nog wel om la- chen. Onderweg ging de ketting I van de fiets van mijn zoontje er ook nog drie keer af. Gelukkig reed er I een pech-auto rond, die het euvel snel kon verhelpen. Maar wij hebben het ge- haald, het water stond 10 cm in onze laarzen en onze broeken kon je uitwrin- gen. Maar wij hebben het ge- haald... i Iris Bouhlé LEUSDEN - Uit het jaarverslag over 1985 van de Inspectie Milieuhygiëne blijkt, dat de Inspectie in de regio Utrecht zich zorgen maakt over de kwaliteit van de bodem en het grondwater. In de provincie Utrecht worden de bodem en het grondwater op vele plaatsen bedreigd en aangetast. Het kan dan gaan om verontreiniging door bedrijven, lek kende olietanks, het dumpen van mest of het storten van afval. De ervaring van de laatste jaren heeft geleerd dat in een groot aantal gevallen de aantasting van bodem en grond water vaak moeilijk of niet te herstellen is. De kosten van sanering zijn over het algemeen zeer hoog. Het is van groot belang verdere verontreiniging te voorkomen. Dit geldt in het bijzonder voor de waterwingebieden. De Inspectie in Utrecht is tegen nieuwe activiteiten in water wingebieden, die gevaar kun nen opleveren voor de kwali teit van het grondwater. De in spectie heeft vorig jaar beroep aangetekend tegen een onthef fing die de provincie verleend heeft voor de vestiging van een benzinestation in het waterwin gebied in Bunnik. In de Bethunepolder te Maars- sen, het waterwingebied van de gemeente Amsterdam, is de eerste fase van een bescher mingsplan afgerond. Door de aanleg van riolering zijn de lo zingen op het oppervlaktewa ter beëindigd Naast het voorkomen van nieuwe bedreigingen is het van belang een goed inzicht te krij gen in de reeds bestaande ge varen. De Inspectie heeft een oriënterend onderzoek verricht naar de kwaliteit van het on diepe grondwater, om zo doende meer inzicht te krijgen m de effecten van (overbemes ting. Tweeëntwintig percelen zijn bemonsterd. De resultaten zijn verontrustend. In opdracht van de provincie is de Rijksuni versiteit Utrecht in 1985 gestart met een onderzoek naar de ver ontreiniging van het ondiepe grondwater in de gehele pro vincie Utrecht. Het waterwingebied van de ge meente Doorn heeft te kampen met ernstige grondwaterver- ontreinigmg: nitraat en chloro form. De Inspectie dringt sterk aan op een verplaatsing van het waterwingebied, of het aanleg gen van een verbindingslei- ding tussen Doorn en een na burig pompstation, waardoor de drinkwaterwinning in geval van een calamiteit is veiligges teld. STORTPLAATSEN In de provincie Utrecht is het gevaar voor grondwaterveront- reiniging door chemisch afval bijzonder groot, doordat nog grote hoeveelheden bedrijfsaf val in het oppervlaktewater worden gestort. De Inspectie heeft daarom beroep aangete kend tegen twee vergunnin gen, die voor het storten van af val in water door de provincie zijn verleend. De Kroon heeft vorig jaar één van deze vergun ningen vernietigd. Het andere beroep, tegen het storten in de Put van Weber te Nieuwegein, is nog steeds in behandeling bij de Raad van State. Dit be roep werd in 1980 ingesteld. Voor een goede verwerking van afvalstoffen heeft de pro vincie Utrecht dringende be hoefte aan één of meer goed ingerichte regionale stortplaat sen, die voorzien zijn van een bodemafdichting. Er worden plannen gemaakt voor een mo derne stortplaats in Amersfoort en Nieuwegein. BEDRIJFSAFVAL Het afval uit bedrijven is een van de grote gevaren voor de kwaliteit van bodem en grond water. Het gaat hier vooral om de wat kleinere hoeveelheden chemisch afval, die de bedrij ven samen met andere afval stoffen uit het bedrijf afvoeren. Zo komen allerlei milieuscha delijke stoffen terecht op stort plaatsen, die niet geschikt zijn voor het opbergen van che misch afval. Hierdoor kunnen ernstige verontreinigingen ont staan in bodem en grondwater. Ook wordt er nog veel che misch afval weggespoeld door het riool en komt zo in het mi lieu terecht. Voor de afvoer van kleine partijen chemisch afval beschikken nu alle Utrechtse gemeenten over een inzamel- depöt. Bedrijven kunnen hun chemisch afval daar inleveren of laten ophalen door een er kende inzamelaar HANDHAVING Nu de voorzieningen voor een goede afvoer van klein che misch afval beschikbaar zijn, zal de Inspectie de controle op de naleving van de regels gaan verscherpen. In 1985 heeft de Inspectie een hoge prioriteit gegeven aan de problematiek rondom de Wet Chemisch Af val (WCA). De Inspectie heeft gezamenlijk met de provincie en Kamers van Koophandel veel aandacht besteed aan de voorlichting van de bedrijven. In een intensieve voorlichtings campagne zijn de bedrijven in gelicht over de wettelijke rege lingen en de verwerkingsmo gelijkheden voor chemisch af val. Provinciale Waterstaat en de Inspectie hebben gezamen lijk voor de bedrijven een prak tische handleiding uitgegeven voor de verwijdering van che mische afvalstoffen ("Wat doe ik met chemisch afval"). Dit jaar komt het accent meer te liggen op de controle en de naleving van de voorschriften. Het toezicht op de naleving van de milieuwetten ligt voor een groot deel bij het provinciaal bestuur en de gemeentebestu ren. Met name de persoonlijke inzet van de bestuurders is hierbij van groot belang. De In spectie heeft daarom in 1985 het initiatief genomen tot het organiseren van bijeenkomsten voor burgemeesters en wet houders die belast zijn met mi lieuzaken. Deze zijn ingelicht over de stand van zaken ten aanzien van de handhaving van de milieuwetgeving. Vijf gemeenten, de provincie Utrecht en de Inspectie zijn in 1985 van start gegaan met een samenwerkingsproject Hand having. Het is de bedoeling om binnen dit project in de praktijk na te gaan hoe de overheden het best kunnen samenwerken bij de controle op de naleving van de milieuwetten. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeentelijke commissie Financieel Beheer en Beleid heeft zich gisteravond in een advies aan het college van B Sc W uitgesproken voor nader overleg met de Groenstich ting over de hoogte van de vergoeding voor te leveren CAI-signalen. Dat was de conclusie, nadat verschillende fractie-vertegenwoordigers, een afgevaardigde van de Groen stichting en gemeentelijk medewerker Gerrit Stein zich uitvoe rig over de geschiedenis van de antenne-inrichtingen in Leusden hadden gebogen. De Groenstichting wil het signaal van de Leusdense CAI op het eigen - te verbeteren - net opnemen. Maar de gemeente staat op het standpunt, nog ruim 136.000,- van de groenstich ting »te goed" te hebben. we die kosten ook doorbereke nen," aldus Offerems. WD'er Alrich Parson benader de de kwestie meer van de formele kant. „Er is sprake van een relatie tussen de gemeente en een rechts persoon, de Groenstichting. De ge meente kan niet zonder meer tre den in de belangen van die rechts persoon. De gemeente is er des tijds van uit gegaan, dat de 476 aansluitingen in Rozendaal deel uit zouden maken van het totaal, en formeel kon men dat niet doen. Vandaar dan ook, dat mijn fractie het college met adviseert, om die 136.000,- bij de Groenstichting te verhalen," aldus Parson. VOORSTEL Ep Oostra (D'66) kwam vervol gens met een voorstel, waar de hele discussie uiteindelijk in uitmondde. „Als die claim van de gemeente in het verleden zo duidelijk lag, dan vraag ik me af, waarom die in het verleden niet is geind. Maar zo lag het met, en ik zie niet, wat daar eigenlijk aan veranderd is. Maar tussen mets en 136.000,- zijn er mogelijkheden. En anderzijds vind ik het heel reëel, als de gemeente zegt: willen jullie het signaal, dan is dit de prijs. Daarbij hoeft de ge meente niet vast te houden aan het hele bedrag, maar ik vind het rede lijk, als er wel een prijs bepaald wordt," aldus Oostra. Nadat de heren Sloot en Stein daarop een schets van de geschie denis hadden gegeven, respectie velijk namens Groenstichting en gemeente, vond het voorstel van Oostra steun van CDA en WD. De PvdA bleef tegen, en Leusden '85 handhaafde het eerder verwoorde standpunt. De conclusie van de meerder heid van de commissie was uitein delijk, dat de gemeente Leusden niet onverkort vast kan houden aan een vergoeding van ruim 136.000,-, die de Groenstichting zou moeten betalen voor het aange leverd krijgen van het CAI-signaal op het eigen kabelnet. CDA'er Bram Vroon wilde eigen lijk nog verder gaan. Hij constateer de in het verleden gemaakte, for mele fouten van de zijde van de gemeente. Daarmee doelde hij op het feit, dat de gemeente Leusden de Groenstichtmg nooit formeel in een brief heeft gewezen op de ontwikkelingen die gaande waren in de richting van een Centrale Antenne Inrichting. Op basis van dat feit meende Vroon, dat de gemeente maar beter helemaal met om geld zou moeten vragen. Daann vond hij steun van Corri Verduin (PvdA), die evenmin reden zag om dat bedrag - zijnde van gemeentewege nog met de wijk Rozendaal te verrekenen kos- 1 ten m verband met de aanleg van de CAI - alsnog in rekening te brengen. Rob Peek van Leusden '85 zag het anders. „Als de Groenstichting destijds te kennen heeft gegeven, dat men geen aansluiting wenste, en dat is nu veranderd, dan zal men nu ook gewoon moeten betalen," zo luidde zijn betoog. Harm Offereins (GPV/SGP) was het daar - deels - mee eens. „Ik ben het met Vroon eens, dat er formeel fouten zijn gemaakt. Er had overleg gepleegd moeten worden. Maar aan de andere kant ben ik ook van mening, dat er inmiddels sprake is van een status quo. En dan consta teer ik, dat er kosten zijn gemaakt. Als we nu verder gaan, dan moeten (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer- service tegen redeliike prifzen Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. Mogehjk, dat de wijk Rozendaal op niet al te lange termijn het CAI-signaal van de gemeente Leusden overneemt. Dan zal echter eerst overeenstemming moeten worden bereikt over de hoogte van de kosten.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 11