Tweede lustrum Ronde van Leusden Tien jaar Ronde van Leusden 1976 1977 1978 1979 1981 1982 1983 1984 1985 Palmares Amateurs garantie voor spektakel sport=, ^fcursiet Marijke Herder ronde miss '86 RONDJE LEUSDEN LEUSDEN - Woensdag 11 juni kan wielrenminnend Leusden zich weer gaan opmaken voor de jaarlijkse Ronde van Leusden. Ook in de tiende uitgave van dit criterium is de organiserende Ren- en Toerclub Amersfoort er weer in geslaagd een compleet startveld aan de meet te laten verschijnen. De Ronde, die z'n tweede lustrum beleeft, kan op een grote publieke belangstel ling rekenen. Niet in de laatste plaats dankzij de Biezenkamp- braderie, die dit jaar tegelijk met de Ronde van Leusden wordt gehouden. Ondanks het feit dat de promi nenten uit het profcircuit de weg naar Leusden nog niet gevonden hebben, bieden met name de ama teurs ook dit jaar weer voldoende garantie voor een spektakel van de eerste orde. Er wordt gestart in dne categorieën. Om 18.00 uur zal het startsein klinken voor de Recrean ten, die zich dan op weg begeven voor hun twintig kilometer op het circa veertienhonderd meter lange parcours. Inschrijving voor deze categorie staat nog tot een kwartier voor de wedstrijd open, zodat er over het aantal deelnemers nog weinig te zeggen valt. Om 18.30 uur verzamelen de lief hebbers en Veteranen zich aan de start op de Hamersveldseweg, waarna ze zullen worden wegge schoten voor een wedstrijd over vijftig kilometer. Uit een peloton van ruim honderd pedaleurs zal uiteindelijk de winnaar te voor schijn moeten komen. Voor het echt grote werk zullen de toeschouwers echter geduld moeten hebben tot 19.45 uur. Vanaf dat moment zullen de amateurs de strijd met elkaar aanbinden. Het honderdentien man sterke peloton zal tachtig kilometer op de durine tubes dienen af te leggen. Het parcours is als vanouds uit gezet in de omgeving van het oude gemeentehuis. De volkse vertaling van het criterium, het rondje-om- de-kerk", lijkt derhalve in Leusden minder op zijn plaats. Start en finish bevinden zich op de Hamersveld seweg, waarna de renners zich via de Zwarteweg, Prunuslaan, Berken laan en Pnncenhoflaan in de rich ting van de Hohorstlaan begeven, om na de Lisidunalaan de Hamers veldseweg weer op te draaien. De organisatie roept ook dit jaar weer de medewerking in van aan- en omwonenden om de op het parcours geparkeerde voertuigen MASSAAL tijdig te verwijderen. Dit alles uiter- op de plaatselijke favorieten. In de categorie liefhebbers/veteranen heeft Leusdenaar Ed Smit snode aard om de veiligheid van de ren- De ogen van het publiek zullen plannen, maar ook de Achterveld- ners te garanderen. waarschijnlijk massaal gericht zijn se broers Johan en Paul Ossendrij ver worden door insiders goede kansen toegedicht. Zij zullen echter de nodige con currentie te duchten hebben van onder andere de gebroeders Ijzen- doorn uit Tiel. Het hele peloton zal waarschijnlijk Hans de Brouwer, winnaar van de vorige editie van de Ronde van Leusden, in de gaten houden. Naast de deelname van nog acht Leusdenaren valt in deze categorie echter de inschrijving op van Hans Sleeuwenhoek, bekend presentator van populaire NCRV- programma's. In de rijen der amateurs zal voor al rekening gehouden worden met de nummers een, twee en drie van vorig jaar, te weten Theo Frank uit Barneveld, R. Poelwijk uit Amstel- hoek en Amersfoorter Dick van Palen. Ton van den Berg uit Leus den behoort tot de out-siders, maar op eigen terrein mag misschien een verrassing verwacht worden. Hetzelfde geldt waarschijnlijk voor Leusdenaren Ralph Greupink en Nico de Vries, die eveneens van het amateur-peloton deel zullen uit maken. Recreanten kunnen zich vana vond nog aanmelden bij Harry Brouwer, Korenschoof 6, terwijl er op de dag zelf nog tot een kwartier voor de wedstrijd inge schreven kan worden bij 't Ros Beyaart (vanaf 17.15 uur). LEUSDEN - Precies tien jaar geleden ging de Ronde van Leusden van start. We hadden aan de elfde editie kunnen zitten, ware het niet dat in 1980 het wielerspektakel geen doorgang vond. Organisatorisch zou het toen allemaal niet hebben willen lukken. Een jaar later werd de draad toch weer opgepakt. Morgenavond beleven we de tiende editie van het evenement dat langzaam maar zeker uitgroeit tot een traditie. In vogelvlucht herhalen we de vorige Rondes van Leusden. De allereerste Ronde van Leusden werd verreden op woensdag 26 mei 1976. Om 18.00 uur loste wethouder Gijs van Woudenberg het -♦artschot voor de liefheb bers/veteranen. In totaal 87 fanatieke wielrijders moes ten ongeveer veertig kilome ter afleggen. Rond de klok van 19.15 uur begonnen 92 amateurs aan hun rit van maar liefst zeventig kilome ter. Hoe het die eerste keer verging? „Na kalm begin zeer spannend einde in Ron de van Leusden," schreef de Leusder Krant indertijd. Het was duidelijk dat men moest wennen aan dit nieuwe spek takel. De organisatie was keurig voor elkaar, aan spon sors en premie-schenkers had men geen gebrek en de renners reden voor wat ze waard waren. Maarhet publiek liet het in eerste instantie afwe ten. Volgens sommigen be gon het wielerfeest te vroeg: om 18.00 uur zaten vele po tentiële kijkers nog aan tafel. „De temperatuur had best wat hoger mogen zijn en het regenbuitje halverwege de eerste koers werkte een gro tere publieke belangstelling evenmin in de hand," aldus de Leusder Krant van 3 juni 1976. Zomertijd kende men nog niet. En dat had de nodige gevolgen: in verband met de te verwachten vroeg inval lende duisternis werd de lief- hebbers/veteranen-wedstrijd met vijf ronden ingekort. Desalniettemin won K. Bo- kam uit Bunschoten deze wedstrijd. De Leusdenaren misten de boot: G. van 't Klooster eindigde als eerste Leusdenaar, en wel op een vijftiende plaats. Bij de amateurs waren met name de Leusdenaren Jeroen Groenestein en Dick Willi- genburg, de favorieten, sa men met twee Engelse ren ners. R. Smit uit Harlem won de eerste Ronde van Leus den. Evert Smit, we zouden later nog veel van hem horen, eindigde op een elfde plaats. Het Leusdense wielerspek takel beleefde een jaar later al haar tweede editie. Dit maal was de zomertijd inge voerd en hoefde men weinig te vrezen van te vroeg inval lende duisternis. En om te voorkomen dat heel Leusden nog aan tafel zat, startte de groep liefhebbers'veteranen pas om 18.30 uur. Het par cours werd daarnaast ver groot met 250 meter per rond je. Al deze veranderingen hielpen: het publiek kwam in groten getale opzetten, voor al bij de amateurkoers. Het was dan ook uitzonderlijk fraai weer. Honderd liefheb bers en acht veteranen open den de avond. Voor de vier Leusdense renners was geen heldenrol weggelegd. J. Dick Willigenburg:beresterk in 1981... Bergkotte uit Apeldoorn won met een lange eindspurt de wedstrijd. Karei de Grote stuurde rond 19.45 uur honderdenzes amateurs op avontuur. Zij moesten vijfenzeventig kilo meter afleggen. Onder die grote groep pedaleurs onder andere Leusdenaar Dick Wil ligenburg, wederom een der grote favorieten. Het liep niet goed af voor hem: Willigen burg raakte betrokken bij een valpartij en moest afhaken. Ook de kanshebbers Wim Organisator Ties Veldman Pater uit Barneveld en Gerrit Mohlmann uit Apeldoorn wa ren slachtoffers van de val partij en moesten noodge dwongen de strijd opgeven. In de eindstrijd finishte G. Looyenstein uit Noordwijker- hout als eerste, op de voet gevolgd door E. Geserick uit Hilversum. De Amsterdam mer W. Gomes moest genoe gen nemen met een derde positie in de eindlijst. Niet op 3 mei, de datum die de Leusder Krant na de twee de ronde van Leusden noem de, maar ruim een maand later (donderdag 15 juni) was het dan tijd voor de derde editie. Een dag later dan oor spronkelijk gepland. Maar de wielrenners moesten wijken voor de wereldkampioen schappen voetbal. Vandaar. Bij de nieuwelingen moest Leusdenaar Hans Vierdag het opnemen tegen een veer tigtal concurrenten. In het amateursveld ging de aan dacht onder andere naar Pim Bosch uit Gorinchem, Barne velder Wim Pater, Amster dammer Wim Gomes en na tuurlijk Leusdenaar Dick Willigenburg. Driemaal is scheepsrecht. Dat gezegde ging dit jaar op voor Willem Gomes uit Am sterdam. Na een spannende strijd bleek hij de sterkste te zijn. Vanaf het begin leek hij de beste kansen te hebben; Gomes lag vrijwel constant aan kop. E. Geserick eindig de wederom op een tweede plaats. Het publiek kreeg dit keer de zwarte piet teruggespeeld: men liet het afweten. En dat terwijl er spanning genoeg was. Het peloton, zo lezen we in de Leusder Krant van don derdag 22 juni, bleef niet vijf minuten gelijk van samen stelling. Desalniettemin maakte de organisatie zich op voor aflevering vier. De vierde Ronde van Leus den werd voor zowel de ju nioren als de amateurs een ware afmattingsslag. De ren ners hadden, behalve met el kaar, ook af te rekenen met het fraaie maar drukkende weer. Misschien dat dat ook de reden was dat de Leusden se renners tijdens deze koers de slag misten. Bij de junio ren viel Hans Vierdag al snel uit en bij de amateurs kwam plaatsgenoot Dick Willigen burg niet verder dan een vijf tiende positie. De toeschouwers lieten het ook dit jaar afweten. En dat was jammer, want de vierde wielerronde van Leusden re sulteerde in een spannend kijkspel. De coureurs ver toonden een grote strijdlust met als gevolg dat alleen de allersterksten zich konden handhaven. Zoals gezegd, de Leusdenaren zaten daar niet bij. Bij de junioren deed H. Ak kermans uit Zevenberg zijn rugnummer 1 alle eer aan en won met een flinke voor sprong. Dick Willigenburg was in het amateursveld de grote plaatselijke favoriet. Hij lag diverse keren voorop, maar miste de boot bij de definitieve ontsnapping. In de drie man sterke kop groep zat onder andere Evert Smit uit Amersfoort. In de voorlaatste ronde maakte R. Borst uit Zwanenburg zich echter los uit die kopgroep om onbedreigd winnaar te worden. Tweede werd M. Visser uit Amsterdam. Evert moest het doen met een derde plaats. Het duurde twee jaar voor dat de Ronde van Leusden een vervolg kreeg. In 1980 kreeg men de organisatie niet rond, zo heette het offi cieel. Op woensdag 10 juni 1981 werd uiteindelijk dan toch het eerste lustrum luis ter bij gezet. Men begon om 18.00 uur met de prominenten, oftewel de plaatselijke dapperen die zomaar eens een paar rondjes lekker hard door het dorp wilden fietsen. Anderhalf uur later zouden de liefhebbers en veteranen van start gaan. Dit keer was er grote belang stelling van plaatselijke ren ners: T. van de Berg, H. Brou wer, E. Dijkhuizen, H. van Hamersveld, Gerard en Henk van 't Klooster, Johan Ossen drijver en N. de Vries sr. probeerden de lokale eer hoog te houden. 1976: R. Smit (Haarlem) 1977: G. Looyenstein (Noordwijkerhout) 1978: W Gomes (Amsterdam) 1979: R. Borst (Zwanenburg) 1981 D Willigenburg (Leusden) 1982: R. Mackay (De Meem) 1983: R. Groen (Baam) 1984: H Zwarts (Leusden, junioren) 1985: Th Franken (Barneveld) Onder de honderdentien amateurs bevonden zich de oude getrouwe Dick Willigen burg met rugnummer 107, Hans Vierdag, W. Pater, E. Geserick en de Amsterdam mer R. Gomes. Neêrlands oudste actieve amateur van toen, T. Oudshoorn uit Wa- verveen, wist bij voorbaat al een warm applaus los te krij gen. Het zeer talrijke publiek was tijdens de vijfde Ronde van Leusden erg royaal met aanmoedigingsapplaus. Dat heeft zeker meegeholpen om dorpsgenoot Willigenburg als eerste over de eindstreep te trekken. „Ik was helemaal niet bang of nerveus," ver klaarde hij naderhand. Wel zou het zijn laatste Ronde van Leusden zijn. P. Vlaanderen uit Maars- sen bleek bij de liefhebberd veteranen de snelste wiel renner te zijn. Hij werd haast letterlijk op de voet gevolgd door E. de Vos uit Culemborg en K. Valkenburg uit Veenen- daal. In deze categorie bracht een massaspurt de uit eindelijke beslissing. Ronde miss Lenie Blom zette alle winnaars nog eens extra in het zonnetje. En zo werd de vijfde ronde van Leusden een grandioze en geslaagde hap pening. Hans Vierdag: de grote smaak maker in 1982. De volgende Ronde van Leusden liet geen twee jaar op zich wachten. Op woensdag 9 juni 1982 was het tijd voor alweer de zesde editie. We derom waren er veel Leusde naren van de partij. In de cate gorie liefhebbers/veteranen verschenen Johan en Paul Os sendrijver en Gerard en Henk van 't Klooster aan de start. Bij de amateurs kwamen Hans Vierdag, Ton van de Berg, Gert Mosterd en Dick Willigenburg op de lijst voor. Laatstgenoem de haakte af vanwege een on willige rug. Het was wederom een Leus denaar die de show stal. Hans Vierdag werd de smaakmaker van de Ronde van Leusden aflevering zes. „Vierdag heeft veel werk verricht en kwam vrijwel elke ronde als eerste door," schreef de Leusder Krant van dinsdag 15 juiu. Hans Vierdag zat in de kopgroep, maar moest de eerste pnjs aan Ron Mackay afstaan Richard Beumer uit Ede hield onze plaatsgenoot nog net van die dik verdiende tweede plaats af. Bij de liefhebbers/veteranen moest ronde-miss Miranda Romkes er aan te pas komen om de Leusdense eer nog een beetje te redden. Gerard van 't Klooster uit Leusden-Zuid nam direct na de start het initiatief en bleef vier rondes lang met een behoorlijke voorsprong op kop. De winst was echter te klein, want al spoedig bleek de strijdlust in het peloton groot genoeg om Van 't Klooster tot de orde te roepen. Van den Heuvel uit Haarzuilen klopte op het allerlaatste moment H. Hij missen uit Harderwijk. Het was prima fietsweer. Maar het massaal verwachte publiek liet het weer eens af weten. En dat was nou toch wel echt jammer. „Wielrennen is afzien en trainen is investeren," ver klaarde amateur-wielrenner Gert Mosterd in een interview in de Leusder Krant vlak voor de zevende Ronde van Leus den. Hij wist de laatste weken voor de plaatselijke wielerron de de aandacht op zich te vestigen door elders menig maal in de voorste gelederen te eindigen. Hoe zou het hem tijdens de thuiswedstrijd gaan? Het gmg hem redelijk goed af. Lange tijd wist Gert Mosterd een plaatsje te behouden in de dertien man sterke kopgroep. Maar kort voor het emde moest hij afhaken en genoegen ne men met een elfde plaats. Daarmee was hij wel de suk- sesyolste Leusdenaar in de ca tegorie amateurs: halverwege de koers stapte dorpsgenoot Mening af en T. van de Berg moest vijf ronden voor het em de afsprinten met het geklopte grote peloton. In alle categorieën waren het de streekrenners die het wielerspektakel van Leusden beheersten. De eerste prijs bij de amateurs gmg naar R. Groen uit Baam, de tweede naar S. Smit uit Soest en de derde naar Barnevelder W. Pa ter. Ook bij de liefhebbers/ veteranen en de tnmmerswed- strijd kwamen Barnevelders als eerste uit de bus. Er deed zich overigens nog een leuk incident voor: een ïjdele pogmg van nummer 105 om na een fikse achterstand binnendoor langs het kantoor van de Leusder Krant (toen nog aan de Rozendaallaan) de aan sluiting weer te hervinden, hep met een sisser af toen de jury de „lolbroek" algauw in de gaten kreeg Gen Mosterd: afzien De achtste editie, die plaats vond op woensdag 13 juni 1984, werd er een zonder amateurs. In plaats daarvan kregen de junioren de kans om zich te manifesteren. Slechts één Leusdenaar, te weten Harry Zwarts, moest de eer van zijn dorp m die categorie hoog zien te houden. Makkelijk kreeg hij het niet, want de overmacht was groot. Maar wat niemand durfde te dromen, gebeurde toch: de 18- jarige Harry Zwarts won voor eigen pubhek. Het was tevens zijn eerste overwinning m zijn nog prille carrière. „Ik wilde natuurlijk zo goed mogehjk presteren," zei hij tegen de verslaggever van de Leusder Krant. „Maar dat ik er werkelijk m zou slagen om nota bene in Leusden voor het eerst sinds ik met wielrennen ben begonnen de eindzege te pak ken, had ik niet durven dro men." Ruim tachtig junioren ver schenen aan de start en zorg den voor een sterk deelne mersveld. Harry Zwarts had zijn zege dan ook met voor het oprapen. Maar na zeventig ki lometer (dat komt overeen met zo'n vijftig rondjes) kon Harry al ver voor de emdstreep met zijn handen omhoog de laatste meters afleggen. Het Leusden se pubhek had er een dank baar applaus voor over. De weersomstandigheden waren met al te gunstig en de concurrentie van koning voet bal was (alweer) groot. Deson danks was er een redelijke belangstelling voor de achtste Ronde van Leusden. Het pu bhek wat er was, zag een twee de Leusdense zege net op het laatste moment de mist ingaan. Bij de liefhebbers/veteranen werd plaatsgenoot Evert Smit vlak voor de emdstreep inge haald door J. Hup uit Kampen. Leuk voor J. Hup, maar jammer voor Evert. Wat zou het feest groot geweest zijn met twee Leusdense winnaars. De negende editie, morgen een jaar geleden, bracht de amateurs weer terug op het Leusdense parcours. Slechts twee Leusdenaren waagden zich in het strijdperk: Ton van den Berg en Hein Ossendrijver. Nico de Vries had examenver plichtingen en Willem-Jan Bos- ma was geblesseerd. Het aantal dorpsgenoten bij de liefhebbers/veteranen was groter: Paul Ossendrijver, Evert Smit, S. Borghms, Gerard en Henk van 't Klooster, Ed van Loenen en Jan Dijkhof plukten we zo even snel uit de lijst. Maar er waren dit jaar geen ereplaatsen voor Leusdenaren weggelegd Theo Franken mt Barneveld zegevierde bij de amateurs. Hij had meer dan een halve minuut voorsprong op zijn achtervolgers. De regen was de grote spelbreker: na één ronde hielden velen het voor gezien, omdat het par cours nat was en de kans op valpartijen groot. De publieke belangstelling voor het wieier- evenement was wat groter ge worden, maar van echt veel toeschouwers was geen spra ke. Theo Franken plaatste op zeven ronden voor het emde van de amateurkoers de be slissende demarrage. Hij nam een voorsprong van dertien seconden die uiteindelijk uit groeide tot meer dan een halve minuut. Rob Poelkwijk uit Uit hoorn won de sprint van de achtervolgers. In de koers voor de liefheb bers/veteranen behaalde Hans Brouwer uit Apeldoorn de eer ste plaats voor zijn stadgenoot Piet Krekel en Willem Vink uit Nijmegen. Paul Ossendrijver uit Achterveld werd vijfde. Toch nog een klein resultaat voor een Leusdenaar. Het Nederlandse wieier]v' ton is weer volop in be wet Een stuk of wat professio toppers onder aanvoering >1 ex-collega 's als Peter Post Schuiten, Jan Raas en const jagen op roem en de bijb rende pegulanten in wat i noemd wordt de Vuelta Giro, de Tour en wat diesi1- zij, maar het gros van de v, landse hardfietsers njdt (rechthoekige) rondjes oifir kerk of het gemeentehuis een bosje bloemen, wat attributen als prijs, een tientjes premie en een pak van een doorgaans ogende kiss-miss Zij m deel uit van het legioei creanten, nieuwelingen, j ren, amateurs, liefhebbei veteranen, die geacht woei zuiver uit sportieve overw gen stevig op de pedah gaan staan. Ook Leusden komt weer ban van de wielersport, gen wordt sinds 1976 de ti editie gereden van de R van Leusden. Ditmaal vo< creanten - plaatselijke st( met Hinault-bevliegingen hebbers en amateurs, mè' aantekening, dat organi Ties Veldman alleen in 19l koersen niet op gang koi gen. Deze oude rot in het de grote man achter de s men. Ik heb hem ooit ge seerd een ander parcours het Rondje Leusden te b ten dan het gebruikelijke oud-Hamersveld. Met over de Walstro. Dat is eens wat anders met de verkeersdrempels en aa wante problemen. Ties iee echter niet van een bergf 1 zo bleef alles bij het oude De vonge Rondjes Lei heeft een aantal plaats ha ei iti 1 ik it< ïi D a or di &r successen opgeleverd, werk was m 1981 de zeg Dick Willigenburg bij de teurs en getuigend van vasthoudendheid een jaai de winst van Hans Vierd-h: het puntenklassement va zelfde categorie. In 1984 de Leusdenaar Hame de juniorenkoers. Zeer lend en ook verontrusten1(3 evenwel, dat in alle dne len die uitstekende pre het einde van de wielerca. betekende voor de desb fende renners. Zowel Di Hans en Hame stapten tijd later definitief van de fiets! eli 2' s >h: LEUSDEN - De 19-ja Marije Herder uit Leus zal morgenavond tijden Tiende Ronde van Leu als Ronde Miss '86 ren. Ze is secretaresse I beroep en heeft zingen imiteren als hobbies, f dens de Braderie in win centrum de Biezenkaml zij woensdag ook als Tin Schouten te bewonderej" Kapsalon Caiavelle ervoor dat de ronde-1 van de Leusder Kran prima uitziet. (advertentie) drukwerl| KI/I/IEK centrum voor tekstveru Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631

Leusder Krant | 1986 | | pagina 14