jS weten niets van >lannen Amerikanenwijk Prijzen inmiddels huis bezorgd Zeel veranderingen bij de Hohorst Kavelruil weinig gebruikt door Utrechtse boeren Voet van rempedaal leusder krant tatenleden stelden vragen Ju ook jongens op internaat /larkt jubileerde: Blikschade Ingezonden Politie Loslopende honden plaatselijk nieuws LEUSDEN - Bij het internaat De Hohorst aan de Heiligenber- rweg staat weer een aantal veranderingen voor de deur. lereerst is dat het vertrek van adjunct-directrice Rieta oes-Scheltes. Zij neemt eind deze maand na twaalf-en-een- If jaar afscheid van De Hohorst. Daarnaast staan er enkele rbouwingen op stapel die, als alles goed gaat, eind van het tr gerealiseerd worden. 'er 1 januari jongstleden is men itart met het verlenen van dag- p. Weggemans; „We hebben r één jongen uit Amersfoort die irdag een programma volgt dat icht is op zelfredzaamheid. Die jhulp vloeit voort uit de bezuini gen. We hebben in principe it plaatsen voor de daghulp." lij legt er meteen de nadruk op hebben (bij voorkeur IHNO of VBO) en er moet een hulpverleningsmo tief aanwezig zijn. VOL In De Hohorst is plaats voor 32 jongeren. „Momenteel zitten er een paar meer," aldus de directeur. Ook dat blijkt weer een gevolg te zijn van de bezuinigingen. „Jonge- Jan Weggemans: kronkel m hulpverlening. an één onzer verslaggevers) )it alles was dan ook reaen voor ecteur Jan Weggemans om ons )r een gesprek uit te nodigen. Jij staan in de regio bekend als ïsjesinternaat, maar dat klopt t meer," zegt hij. „Sinds januan )ben wij ook jongens in huis. ee zitten er in het Koetshuis en in de Orangene. Omdat de :ommodatie daar tegenwerkt, en ze nog niet in het grote huis." In zo komen we meteen bij de bouwingen. „Er zijn plannen om grote huis aan te passen," aldus Weggemans. „Die verbouwm- i zullen met ingrijpend zijn; dat ;t niet bij het gebouw." Er moe één- en tweepersoons slaapka- rs gerealiseerd worden, zodat n ook de jongens in het mooie ifdgebouw kan begeleiden. IGHULP JUSDEN - Gedeputeerde aten van de provincie recht zijn niet op de logte van eventuele plan- in van de gemeente Leus- n om op het voormalige ilitaire selectiecentrum amp Waterloo huizen >or Amerikaanse militai- n van Soesterberg te bou- en. Dat laat men in een rsbericht weten, als wij afgelopen donderdag meldden, bereidt het Leus- nse college momenteel een m voor dat het realiseren van n Amerikanenwijk op het be ffende gebied mogelijk >et maken. In de vergadering n de commissie Openbare erken en Ruimtelijke Orde- :g van dinsdag 3 juni deed :thouder Jan Wagenaar daar bedelingen over Dat leidde een uitgebreide en emotio- le discussie in de commissie. S weten niet meer dan dat zij nden opmaken uit een arti- dat het niet de bedoeling is dat De Hohorst met deze daghulp de func tie van het reguliere onderwijs gaat overnemen. „Het is ook geen werk- lozenproject. Er moet duidelijk sprake zijn van een hulpverlenings motief. Jongeren die niet gemoti veerd zijn om het gewone onder wijs te volgen komen hiervoor dus met m aanmerking." Er is dus geen sprake van con currentie met de scholen m de omgeving. Daarnaast is de daghulp ook met bedoeld als een afdeling speciaal onderwijs. „Als wij jonge ren in huis hebben die in staat zijn om regulier onderwijs te volgen, dan stimuleren wij dat." Om in aanmerking te komen voor de dag hulp moet men voldoen aan dne criteria: men moet binnen de doel groep van 14 tot 21 jaar vallen, een niet al te hoog opleidingsniveau kei van een regionale krant „We vinden het dan ook niet juist om op dit moment een oor deel uit te spreken en daarmee de gemeentelijke verantwoor delijkheid aan te tasten", aldus het persbericht. De houding van het provinciale college werd duidelijk uit het antwoord dat zij gaf op vragen van de Statenleden J. Roo- denburg en T. Poortenaar-Sik- kema (beiden PvdA/PPR) Ver ontrust door het betreffende krantebencht vroegen de twee Statenleden het college om al het mogelijke te doen om ver dere vernietiging van natuur en landschap in het betrokken ge bied tegen te gaan. G.S. wijzen er verder op dat het gemeentebestuur van Leus den, mocht het woningbouw op het kamp willen realiseren, de daarvoor vastgestelde wet telijke procedures zal moeten doorlopen en de plannen zal moeten publiceren Zoals ge zegd. werkt het Leusdense col lege van B en W nog aan die plannen. Overigens heeft Kamp Water loo in het ontwerp van het nieuwe streekplan Utrecht de aanduiding multifunctioneel Toen wij vrijdagavond 30 mei van de parkeerplaats tegen over LTV kwamen, ontdekten wij dat de linkervoorruit van een Jaguar was ingeslagen en de autoradio eruit was ge stolen. Wij hebben hierover di rect melding gemaakt Omdat wij eerder die avond al langs waren gekomen, hebben wij daar de vermoedelijke da der zien rondhangen Toen de politie arriveerde, bosgebied, die woningbouw uitsluit", staat in het persbe richt te lezen. ..Vooralsnog be staat er geen aanleiding om ter zake tot een ander standpunt te komen", vullen G.S. aan. bleek deze *uet geïnte resseerd te zijn in een gedetail leerde getuigenverklaring, ter wijl wij toch de enigen waren, die een goede beschrijving konden geven van de vermoe delijke dader Wij kregen het stellige idee, dat dit zeer lakse gedrag van de twee heren politie-agenten te verklaren is met het gegeven dat het toch verzekeringswerk wordt. Dat de politie moedwillig de criminelen zo in de kaart speelt, is een schandalig feit A J. Verbeek A P. Verbeek Henegouwen 21 Leusden ren kunnen nauwelijks nog ergens geplaatst worden. Alles zit vol. Dat is duidelijk een kronkel in de hulp verlening. Er komt trouwens weer een nieuwe bezuinigingsronde aan. Dat kan eventueel leiden tot een reductie van het aantal bedden. Ik houd mijn hart vast." Over de nieuwe bezuinigingen kan hij nog maar weinig vertellen. „Ik heb daar nu weinig zicht op," aldus Jan Weggemans. „Het hangt heel veel van de politiek af. Hoe veel we moeten inleveren, weet ik niet. Maar dat we moeten inleveren staat in ieder geval vast." De verbouwingsplannen die op stapel staan, hebben te maken met de in De Hohorst levende visie op de hulpverlening. „We hebben hier intern onderwijs. De jongeren die hier zitten, komen weinig buiten het huis. We willen er meer beweging in hebben," aldus de directeur. Behalve het realiseren van één-en tweepersoons slaapkamers wor den er ook kleine keukentjes ge plaatst in de leefgroepen. „We werken hier met gradaties," legt Weggemans uit. „We hebben ge merkt dat de beoogde groei naar Iedere keer weer valt het me op hoeveel loslopende hon den, al dan niet vergezeld van hun eigenaar, rondzwerven Voorbeeld: iedere morgen rond acht uur komt hier iemand langs met een met-aangelijnde zwarte bouvier. Deze laatste stort zich als een dolleman op de eenden en kan hij er een te pakken krijgen. - wat een koud kunstje is omdat de jonge een den nog niet kunnen vliegen en de moedereenden niet weg vliegen omdat ze hun jongen verdedigen, - dan wordt het dier doodgebeten. Je zou denken: het is toch zon der meer duidelijk dat zo'n dier niet los mag lopen; vandaag is het een eend. morgen een kat en overmorgen een kind. Langzamerhand begint het een plaag te worden. Overal vind je de eindprodukten van deze dieren: op straat, op de trot toirs, in de tuin en niet in het minst in de kinderspeelplaat sen. Kinderen kunnen daar bijna niet meer spelen; ze ko men iedere keer thuis met hon- depoep aan hun schoenen en kleren. Ouderen glijden er op straat over uit. Kortom: het is bar en boos Steeds meer mensen gaan zich ergeren aan deze plaag en vra gen zich af of daar mets aan kon worden gedaan. Hierbij wil ik dan ook een vriendelijk maar dringend be roep doen op alle eigenaren van honden om deze dieren niet los te laten lopen in de be bouwde gemeente, maar aan gelijnd te houden. Dit in het be lang van de veiligheid en ter bescherming van het milieu. Ze zouden er velen, kinderen en ouderen, een groot plezier mee doen. H C.J. Zonneveld. Rietgors 26, Leusden DINSDAG 10 JUNI 1986 zelfredzaamheid met hele kleine ONRUSTIGE PERIODE De Hohorst staat een wat onrusti ge periode te wachten. Niet alleen als gevolg van de verbouwingen, die aan het eind van dit jaar moeten plaatsvinden, maar ook door het vertrek van adjunct-directnce Rieta Kroes-Scheltes. Zij maakt deze maand nog vol op De Hohorst. Dan vertrekt ze naar elders. „De sollici tatie-procedure voor haar opvol ging komt deze maand op gang," deelt Jan Weggemans desge vraagd mee. „We hopen in septem ber met een nieuwe directie aan de slag te gaan." Er zijn op het moment alleen mannelijke kandidaten. Er is op De Hohorst overigens sprake van een stabiele situatie wat personeel betreft. Weggemans ziet dat niet als een nadelig iets. „De kwaliteit van mijn medewerkers is erg hoog," vindt hij. „Bij allerlei ontwikkelingen die hier gaande zijn, wordt van hen erg veel energie gevraagd." Bij de komende verbouwing doet zich nog een probleem voor, waar de directeur van het internaat graag enige aandacht voor wil. Tijdens de bouwwerkzaamheden moet een aantal jongeren elders onderge bracht worden. „We zoeken wat panden om die jongens te huisves ten," zegt hij. „Dat is dan meteen een deel van de zelfstandig- <e fteer/. Willemsen. voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, verrichte de loting. EUSDEN - De Leusdense arkt vierde dezer dagen (gebreid het 12,5-jarige istaan. Dat gebeurde met in bonnen-aktie voor het ibliek. De reclame-com missie van de marktkoop lieden had een prijzen-fes- tival georganiseerd, dat er mocht zijn. Bij aankoop ter waarde van vijf gulden kregen de klanten bon nen, die men - met naam en adres ingevuld - in een grote stembus kon gooien. Vorige week dinsdag vond de loting plaats. De heer J. Willem- Het pubhek was niet alleen in groten getale aanwezig, maar ook zichtbaar mgenomen met de aktie. sen, voorzitter van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, verrichtte de loting. Daarnaast werden veel prijzen aan het publiek uitgedeeld met aardigheden als wie het eerst een citroen kon laten zien, of I een pakje scheermesjes. Om i maar wat niet zo gebruikelijke artikelen te noemen. Ook burgemeester J.W.M. Ra demaker verrichtte, tegen half één 's middags, nog een loting. Bij elkaar ging het om zo'n hon derd forse prijzen. De lijst met winnaars is niet ge publiceerd. Dat achtte men weinig zinvol, aangezien men alle pnjzen inmiddels heeft In de prijzenthuis bezorgd. LEUSDEN - De Utrechtse boeren en tuinders maken weinig gebruik van het in strument kavelruil om de bedrijfsvoering rendabeler te maken. De oorzaken zijn het stedelijke karakter van grote delen van de provin cie, de grote oppervlakte pachtgrond, en de onbe kendheid met de mogelijk heden van kavelruil. Dat staat in het rapport Kavel ruil in Utrecht, dat op 4 juni aan de Utrechtse gedepu teerde voor landinrichting, drs. G.C. de Haan, is aan geboden. Op initiatief van Provinciale Sta ten van Utrecht heeft de Pro jectgroep Kavelruil Utrecht een onderzoek gedaan naar de mo gelijkheden om kavelruil te be vorderen. In de projectgroep hadden derhalve de drie ge westelijke landbouworganisa ties ook de provincie Utrecht, de Landinnchtingsdienst, het Landbouwschap, het Consu lentschap voor de Rundvee houderij en de Provinciale Di rectie voor Landbouw en Voed selvoorziening zitting. Uit het onderzoek blijkt dat het vrijwillig ruilen van percelen landbouwgrond buiten ruilver- kavehngsverband weinig ge beurt, terwijl er bij vijfentwintig procent van de boeren duide lijk behoefte aan bestaat. De projectgroep vindt dat vooral door middel van voor lichting de vrijwillige kavelruil moet worden gestimuleerd. Dat geldt zowel voor grasland en akkerbouwstreken als voor vollegronds-tuinbouwgebie- den. De folder kavelruil - wat bespaar ik ermee? is de eerste stap in die voorlichting. Verder vindt de projectgroep het wenselijk dat er gelden be schikbaar komen om grondaan kopen bij kavelruilprojecten te kunnen voorfinancieren. Met het uitbrengen van het rapport heeft de projectgroep haar op dracht voltooid. De nadere uit werking zou door de provin ciale Werkgroep Kavelruil moeten worden overgenomen, aldus een aanbeveling in het rapport. ACHTERVELD - Bij een ongeval op de Hessenweg in Achterveld raakten zaterdag rond 17.40 uur twee auto's flink beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden er zich niet voor. Een automobilist uit Achterveld draaide links een opnt in. Van L. uit Utrecht, die achter hem reed, rem de tijdig af. H. V. uit Stoutenburg reageerde echter te laat en knalde boven op de auto van Van L. De heer Jansen van de dienst Bijzondere Jeugdzorg opende de nieuwe barak heidstraining. Er zit ook een filoso fie achter. Als het straks goed afloopt, dan willen we die situatie continueren. De jongeren zitten op dit terrein uitstekend. Maar we willen ze toch meer in de maat schappij aktief laten zijn. Voorko men dus dat ze te snel terugvallen op het internaat." BARAK Afgelopen maandagochtend opende de heer Jansen van de dienst Bijzondere Jeugdzorg van het Ministerie een nieuwe barak nabij het internaat. Die opening viel samen met de start van een nieuw project rondom veiligheid. Dat was overigens een hele hap pening, die maandagochtend. Niet in de laatste plaats door de overhan diging van een bosje Lelietjes van Dalen verpakt in een Leusder Krant. Ook van de partij tijdens de opening waren twee groepsleiders verkleed als de voorvaderen van het huis. Zij kwamen de feestelijkhe den op een leuke manier verstoren, omdat zij vonden dat de bruine barak met paste bij het witte ge bouw. Maar alles kwam op z'n pootjes terecht en ook de twee „orde-verstoorders" schoven na af loop aan bij de koffie. LEUSDEN - Een inwoner van Woudenberg kwam afgelopen vrij dag nog heelhuids, maar behoorhjk geschrokken uit bovenstaande au to. De man reed met zijn voertuig over de Arnhemseweg en moesf remmen. Zijn voet gleed echter van het rempedaal met als gevolg dat hij m de berm belandde. De Wou denberger kwam tegen een boom tot stilstand. Onze fotograaf Janus Visser legde de zwaar beschadig de auto op de gevoelige plaat vast.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5