I Abva/Kabo wil gesprek met college van B&W „We zijn verbijsterd, ontzet en boos over gemeentebestuur" „Handelen riekt naar bestuurlijke oplichterij" IN NUKERK:. WINKELEN NOG Huurprijs Korf vijf jaar vast Over salarissen zwembadpersoneel: Volkstuinders in brief aan gemeenteraad: Familie Fousert in brief Uitslag dames- schieten Voorstel college van B&W: IVN wandelt in de stad DE 125 NWV WINKELIERS Stinkende Gouwe DINSDAG 10 JUNI 1986 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De vakbond voor overheidspersoneel de Ab va/Kabo wil een gesprek met het Leusdense college van burgemeester en wethouders. Dat blijkt uit een brief van de vakbond, die komende donderdagavond in de gemeen telijke commissie algemene bestuurszaken ter sprake komt. Uit de bnef van de vakbond blijkt, dat men al eerder pogin gen in het werk heeft gesteld, om met het college in gesprek te komen. Het gaat daarbij om de rechtspositie en de salaris sen van de werknemers. Zaken die door de brand vorig jaar in het geding zijn gekomen. "Onze afzonderlijke verzoeken om een gesprek zijn met geho noreerd", aldus de vakbond. Waarna blijkt, dat het gemeen tebestuur zich geen gespreks partner acht in deze, omdat er wat de gemeente betreft geen sprake zou zijn van verantwoor delijkheid in de kwestie. Dat zou. aldus het college van B W. liggen aan de juridische verhouding tussen gemeente bestuur en Zwembadstichting. Naar uit de bnef van de vak bond blijkt, is die het met deze visie niet eens De Abva/kabo motiveert dat met het feit, dat het gemeentebestuur de Zwembadstichting wel degelijk steunt, met het aanvallen van exploitatie-tekorten. "Dat leidt tot de conclusie, dat met het voortbestaan van de stichting eveneens deze financiële rela tie in stand blijft", aldus de vak bond. Uit overleg met het bestuur van de Zwembadstichting en uit een brief van het college van B W maakt de vakbond vervol gens op, dat beide instanties ernaar streven, de huidige in komenspositie van het perso neel zoveel mogelijk te willen handhaven. Aangezien de stichting echter' niet over de financiële midde-, len beschikt, om dat beleid ook uit te voeren, doet de vakbond1 een beroep op het gemeente-' bestuur. "Wij constateren dat er, gelet op het bovenstaande, een juri dische en morele verantwoor delijkheid van het gemeente-1 bestuur is ten aanzien van het personeel van de Zwembad-1 stichting en dat er behalve ter men aanwezig zijn om ook praktische uiting te geven aan deze verantwoordelijkheid. Dit temeer, omdat het gemeente bestuur blijkens haar brief van 22 januari van dit jaar verklaart, het stichtingsbestuur te onder steunen in haar personeelsbe leid", zo concludeert de vak bond. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De volks tuinders die vorige week dinsdag hun volkstuinen in Leusden-Zuid aan de Tabaksteeg in een kale vlakte zagen veranderen, zijn boos op het college van burge meester en wethouders. In een brief aan de gemeenteraad schrijven zij, verbijsterd, ontzet en boos te zijn over het handelen van het gemeentebestuur. In een door veertien „ex-volkstuinders" ondertekend schrij ven vragen de voormalige volkstuinders zich af, in hoeverre de zaak in een prestige-kwestie is ontaard, die tot het optreden van het college heeft geleid. Jan Wagenaar, dat er gestreefd wordt naar de aanleg van volkstui nen langs hel Valleikanaai m de nabijheid van de hockeyvelden zien de voormalige volkstuinders uit Leusden-Zuid niet als een oplos sing. „Dat is geen pleister op de wonde: meer dan vijf kilometer fietsen voor een krop sla of een paar stelen rabarber," aldus de briefschrijvers. SCHADE Ook willen de ex-volkstuinders weten, wie hun schade vergoedt. „Vanaf twee juni konden de tuin ders hun eigendommen ophalen op de gemeentewerf. Die eigendom men - het ging om bonestokken, onderdelen van broeibakken en dergelijke - lagen niet op de ge meentewerf, maar waren onzicht baar voor de buitenwereld, en bijna onbereikbaar op een weiland als grof vuil kns-kras door elkaar op een hoop gesmeten, stokken vaak stuk en de ruiten bijna alle gebro ken. Had dat met anders gekund, en wie vergoedt deze schade?" zo vragen de voormalige volkstuin ders zich in hun bnef aan de ge meenteraad af. In hun bnef beklagen de veertien voormalige volkstuinders zich over de gang van zaken, die uiteindelijk tot de ontruiming van de volkstui nen heeft geleid. In de eerste plaats is men kwaad over het feit, dat er toch ontruimd is, ondanks een toe zegging dat de situatie tot één oktober zou worden gedoogd. Die toezegging was voor velen, zo stel len de schrijvers, aanleiding hun volkstuin te vervolmaken middels poten en zaaien. Dat is nu allemaal vernield, waarmee voor de betrok kenen extra schade is ontstaan, zo wordt geconstateerd. Ook het feit, dat het college uiteindelijk de bnef, waarin de eigenaar van de grond John van Loenen zich bij de bepalingen neer wenste te leggen, niet meer in ontvangst wilde nemen, omdat hij te laat was, vinden de bnefschrijvers verwerpelijk. „Nu blijft de indruk bestaan, dat het om een prestige kwestie tussen B&W en de heer Van Loenen is geworden," zo schrijven zij. LETSEL De briefschrijvers stellen in hun schrijven, dat er meer schade is aangericht, dan uitsluitend aan de volkstuinen. „Hoe is het mogelijk, dat een gemeente op deze manier zijn recht haalt? Accoord, het is een gevoelsargument, maar u hebt en kele tientallen gezagsgetrouwe burgers ernstig letsel toegebracht. U hebt iets in hen vermeld. En dat is meer dan een krop sla of een paar stelen rabarber", zo schrijft men de gemeenteraad. Tot slot wordt dan nog een dnetal opmerkingen gemaakt. Zo mochten de aanwezige volks- tuinders tijdens de inspraak-avond hun mening niet geven, in tegen stelling tot de omwonenden van de Koningin Julianalaan, zo wordt ge constateerd. De mededeling van wethouder (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Achterveldse familie Fousert is nog steeds kwaad op het Leusdense college van burgemeester en wethou ders. Dat blijkt uit een brief, die het echtpaar Fousert vorige maand aan het coUege stuurde. Dat schrijven wordt komende donderdagavond behandeld in de gemeentelijke commissie algemene bestuurszaken. In de brief gaat het echtpaar Fousert in op de afwikkeling van hun schadeclaim. Die dienden zij in naar aanleiding van de ziekte, die hun dochtertje vorig jaar opliep door het eten van giftige ligusterbessen. Die bleken van struiken te komen, die bij een speelplaats stonden, als openbaar groen. Vorige week nog meldden we, dat de gemeente inmiddels al een flink stuk is opgeschoten met het verwijderen van giftige aanplant bij dergelijke plaatsen. instantie niet zo gelukkig. De fami lie Fousert raakte tenminste be hoorlijk verontwaardigd over de in eerste instantie nogal terughouden de opstelling, die het gemeentebe stuur koos. „Men wilde met eens de moeite nemen zich ter plekke op de hoogte te stellen, daarmee elke Naar aanleiding van de gebeur tenis, vorig jaar, waarbij het doch tertje van de familie Fousert met ernstige vergiftigingsverschijnse len in het ziekenhuis werd opgeno men, trok de familie Fousert bij de gemeente aan de bel. Die contaten verliepen in eerste (advertentie) vorm van dialoog uitsluitend", aldus de familie Fousert. Uiteindelijk resulteerde de hele kwestie erin, dat de gemeente over een penode van dne jaar de kin derspeelplaatsen zou inventarise ren op de aanwezigheid van giftige planten, en die binnen die periode zou verwijderen. Daarmee, we schreven dat vonge week al naar aanleiding van een mededeling van wethouder Jan Wagenaar (WD), is men van gemeentelijke zijde inmid dels redelijk gevorderd. Een andere afspraak was, dat het college van B&W middels een schrijven aan de familie Fousert haar standpunt bekend zou maken over een schade-claim, die de fami lie had ingediend. Die claim be droeg - en bedraagt - 455,-. Voor dat die brief zou worden verzon den, zou ze ter inzage worden gelegd voor de raadsleden, zo luid de de afspraak. NIET GEBEURD „Volgens onze informatie is dit echter niet gebeurd, waartegen wij grote bezwaren hebben", zo schrijft de familie Fousert. „Omdat de in houd van deze brief ons zeer teleur stelde namen wij contact op met mevrouw C. Verduin, fractievoor zitter van de PvdA. Hoewel zij naar haar zeggen de raadskamer zorg vuldig frekwenteert, bleek zij niet op de hoogte te zijn van de concept brief. Navraag bij de heer E. Oostra (raadslid voor D'66, redaktie) leer de dat ook deze zich de bnef niet kon herinneren", zo schrijft de fami lie Fousert verder. „Wij vrezen dat de concept-brief nimmer ter inzage in de raadska mer heeft gelegen en zonder in spraak en betrokkenheid van de fracties aan ons is verzonden Deze Com Verduin (PvdA): wel wat moeite moett doen vrees wordt nog versterkt door de moeite die mevrouw Verduin zegt te hebben ondervonden bij het opvragen van een copie bij de gemeentesecretaris, de heer Van Gooi", aldus de familie Fousert. ONTKEND Ovengens ontkent Com Verduin dit laatste. „Ik heb er wel wat moeite voor moeten doen, maar toen ik de heer Van Gooi om die bnef vroeg, kreeg ik binnen tien minuten een copie. Wel heb ik, voordat ik er achter was dat die brief bestond, navraag moeten doen bij verschillende afdelingen. De bewuste bnef schijnt een aantal dagen ter inzage te hebben gelegen voor de leden van de commissie ruimtelijke ordening. Maar dat was net terwijl mijn fractiegenoot Gert Op een terrein achter de gemeentewerf konden de eigenaren hun bonestaken uit deze letterhjke puinhoop trekken. de Weerdt in het ziekenhuis lag. Dus het zou kunnen, dat die brief aan onze aandacht is ontsnapt. Toen ik die brief eenmaal had gezien, waren we het echter met met de inhoud eens. Daarom heeft Jan Jacobs (ook een fractiegenoot, red.) gevraagd om er komende donderdag nog eens op terug te komen tijdens de commissieverga dering", aldus Corri Verduin. GEGRIEFD De familie Fousert laat in haar reactie geen twijfel bestaan over het feit, dat zij zich „gegriefd" voe len. „Door een dergelijk handelen, wat onzes inziens nog verder gaat dan onbehoorlijk bestuur, en riekt naar bestuurlijke oplichting", zo schnjft het echtpaar. Niet alleen constateert de familie, dat het college de feiten in haar brief verdraaid zou hebben. Zij gaan bovendien bij de gemeente raad in beroep tegen de beslissing van het college van B&W, om geen schadevergoeding toe te kennen. ACHTERVELD - Aan de on derlinge schietwedstrijd voor dames deden tien leden mee. Gezien de uitslagen blijken de spanningen bij enkele leden een rol te gaan spelen. Bij de koploopsters moesten twee le den genoegen nemen met een gedeelde derde plaats. De uitslagen waren: aantal punten 1 Nel Tijmensen 89 2 An Voskuilen 87 3 Tmy Tolboom 81 3 Anneke Oudshoorn 81 5 JeannetteVos 80 6 RiaVos 79 7 Mien van de Burgwal 78 8 InyKok 72 9 BepSmal 59 10 Hetty Klem 46 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B&W van Leusden stelt de gemeenteraad voor, de huur voor De Korf voor de ko mende vijf jaar vast te stellen op 207.000,-. Dat is inclu sief de vergoeding voor het vorig jaar in De Korf geves tigde café Monet. Eigenlijk had de besluitvor ming over een nieuw huurcon tract al voor eind december vo rig jaar afgerond moeten zijn. ,,Maar", zo laten B&W weten, ,,in het najaar van 1985 kon nog onvoldoende duidelijkheid worden verschaft over de ex ploitatie-resultaten over dat jaar." Dat was nodig om te kun nen bekijken welke onderde len van het contract aanpassing behoefden. De bestaande huurovereen komst wordt op onderdelen ge wijzigd. Dei overeenkomst had een vorm die was ingegeven vanuit het feit, dat men geen er varingscijfers had met betrek king tot de exploitatie. De huur was opgebouwd uit de componenten horeca, bowling en zaalhuur. Percentages daar van leidden tot een opbrengst van respectievelijk ruim 70.000, 124.000,- en 12.000,-. Afgerond kwam dat uit op 207.000,- op jaarbasis. De ramingen, waar in 1981 va is uitgegaan, blijken nu redeli] benaderd te zijn, voor wat b< treft het horeca-deel. Bij d bowling echter deed ziel overeenkomst het landelj beeld, een heel andere ontwi keling voor. Daar bleef de on zet gemiddeld 115.000,- acl ter bij de schatting. Daarov* betaalde de exploitant echti wel 40.250 per jaar. „Daarentegen is de exploitai door de inrichting van 'Mone in de gelegenheid gesteld horeca-omzet zodanig te verht gen, dat de teruggelopen or zet van de bowlingbanen m< ingang van september 191 voor een belangrijk deel ka worden gecompenseerd", schrijven B W in hun voorste Dat leidt ertoe, dat B&W huurprijs voor de komende vi jaar willen bepalen 207.000,- per jaar. Daarover met de exploitant overee stemming bereikt. Bovendie wenst het college de huurpri voor de komende vijf jaar een vast bedrag te bepalen, niet meer te koppelen aan oi zetcijfers. De commissie Financieel Behe en Beleid kon zich gisteravond grote lijnen met het voorstel van B 1 W verenigen. „De Korf' in Leusden wordt met een nieuw contract weer voor vijf jaar verhuurd aan exploitant John Visser. LEUSDEN/AMERSFOORT - Het IVN afdeling Amersfoort en omstreken organiseert op zon dag 15 juni een stadswandeling door Amersfoort. Tijdens die wandeling zal aan dacht worden geschonken aan de muurbegroenngen van de grachten, en aan de verleden jaar aangeplante stinsenpla ten. Men verzamelt om twee uur _J( het Groene Kruisgebouw op c e Kleine Haag De wandelu duurt ongeveer twee uur. Vo eventuele informatie kan m bellen: 727513 of (03495) 3541 Het is niet alles goud wat er blinkt, zegt een Nederlands spreekwoord en ik zou hierop willen aanvullen: en ook niet al les aan de Gouwe stinkt. Het is eigenlijk alleen de dikke penwortel van de Stinkende Gouwe die, als je hem opensnijdt, een min of meer onaangenaam luchtje verspreidt. Maar om die plant daarom een stinkerd te noemen, nee. Dan verdient hij het twee de gedeelte van de naam meer. In de eerste plaats wel om de prachtige goud gele bloemen, maar daar op duidt de naam niet. Die heeft het gekregen om het gele melksap dat in alle delen van de plant naar buiten treedt. Dat melksap heeft een scherpe smaak en een bijtende werking. Verschillende alkaloïden, die in het sap voorkomen, doen denken aan die van opium. Dat klop ook wel, want de Stinkende Gouwe is familie van de Papaver. De stoffen die de plant bevat hebben een kalme rende werking. Ook wordt het uitwendig gebruikt voor het behandelen van wratten en andere huid ziekten. Als zodanig werd het reeds in het begin van de Chinese beschaving toegepast. De wetenschappelijke naam Chelidonium bete kent zwaluwkruid. Vol gens sommigen omdat het begin en het einde van de bloei samenvalt met de komst en het vertrek van de zwaluwen. Volgens an deren zouden de zwalu wen het gele melksap aan hun blinde jongen te ge ven om hen weer ziende te maken. Zelfs de grote Boerhaave zei „dat het geacht wordt de vlekken van de ogen te nemen", wat hij daar ook mee be doeld mag hebben. De alchimisten gebruik ten het kruid vanwege het goudkleurige sap bij hun experimenten om goud te maken en meenden dat Chelidonium een verbas- terling was van „coeli do- num", wat hemelse gave betekent. Elke bloem van de Stin kende Gouwe telt vier blaadjes. Nog voor de bloemblaadjes afvallen begint de stamper zich te verlengen en groeit uit tot een drie a vier centimeter lange, hauwachtige doos- vrucht. Als het zaad rijp is gaat de vracht open, doch niet met kracht om het zaad weg te slingeren. Ook hebben de zaden geen pluizen om zich door de wind te laten meevoe ren. Om het zaad toch te verspreiden beschikt de plant over een ander mid del. Elk zwart zaadje heeft een wit, vlezig en olie be vattend aanhangsel, waar mieren dol op zijn. Door het wegslepen van het begeer de voedsel zorgen ze voor de verspreiding van het zaad. Als loon voor de sleepdienst mogen zij het voedzame knobbeltje op knabbelen. G. van L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6