„Onze leden kaarten liever, dan dat ze problemen bespreken" «interview op clonderaagp „De meeste mensen maken te veel een kind van hun hond" leustien ki-ontt „Er komen gewoon geen bouwvakkers in Leusden wonen" Ongeval bij viaduct Bouw- en Houtbond FNV viert veertig-jarig bestaan in Leusden: Ivy Buyserd, eigenaresse hondentrimsalon: Gereformeerde basisschool naar schoolkorfbaltoernooi NVSH-avond voor alleen staanden DONDERDAG 12 JUNI 1986 plaatselijk nieuws tegenwoordiger was van het So ciaal Fonds Bouwnijverheid. Dit fonds regelt de WW-uitkenng van werkeloze bouwvakkers. „Nu is er in Leusden een gebrek aan bouwvakkers, dus een werkeloosheidsprobleem onder de bouwvakkers is er niet," aldus voorzitter Jan Houtveen. CONFLICTEN LESUDEN - De afdeling Leusden van de Bouw- en Houtbond FNV bestaat aanstaande zaterdag op de kop af veertig jaar. De 71 jaar oude Wim Houtveen heeft vanaf de oprichting in 1946 zitting in het bestuur van de afdeling, 37 jaar lang had Wim Houtveen het beheer over de kas. Het zal niemand verbazen dat tijdens de receptie die a.s. zaterdag gehouden zal worden, extra aandacht besteed wordt aan het jubileum van Wim Houtveen. De bijna twintig jaar jongere broer van Wim Houtveen, Jan Hout veen, is al enkele jaren voorzitter van de Bouw- en Houtbond in Leusden. Jan en Wim Houtveen weten veel te vertellen over de achterliggende veertig jaar. door Frits van Breda De Bouw- en Houtbond FNV is voortgekomen uit de bouwbond van de Katholieke Arbeiders Bond, de KAB. Een Leusdense afdeling van de KAB werd als snel na de Tweede Wereldoorlog opgencht, al was er toen geen sprake van Leusden, maar van Hamersveld. Het initiatief tot de oprichting werd genomen door pastoor Ter Wee. De toenmalige pastoor wilde graag dat er in Hamersveld zo snel mogelijk een Katholieke bond op gencht zou worden, omdat hij bang was dat de Eenheids Vak Centrale, een communistische vakbond, in Hamersveld aanhang zou krijgen. Die vrees was met helemaal onte recht, want de EVC had onder de arbeiders die bij de Phoemxbrou- werij in Amersfoort werkten, al de nodige aanhang. Ook werkten er op de brouwerij enkele Hamersvel- ders en de pastoor zag met graag dat deze arbeiders zich zouden aansluiten bij de communistische EVC. DRIE BONDEN Een jaar nadat er in Hamersveld een afdeling van de KAB was opge ncht kwamen er drie specifieke vakbonden. Voor de bouwvakkers kwam er de bouwvakbond Sint Joseph. De Bouw- en Houtbond FNV afdeling Leusden is te beschouwen als een voortzetting van deze Katholieke vakbond. Behalve de bouwbond werd er m Hamersveld ook een afdeling op gencht van de Landarbeidersbond. Deze bond trok vooral leden die werkzaam waren bij de Heidemij. Toen de Heidemij zich uit deze gebieden terugtrok ging ook de bond ter ziele. Ook de toen opge richte Fabneksarbeidersbond ging na verloop van tijd dezelfde weg. Uiteindelijk is de huidige bouw bond de emge bond van het FNV die een plaatselijke afdeling heeft. De andere bonden hebben een te kleine aanhang in Leusden om zelf standige afdelingen te rechtvaardi gen. De afdeling Leusden van de Bouw- en Houtbond FNV telt ruim vijftig leden. Officieel valt Achter veld met onder afdeling Leusden. De Achtervelders zijn door de bond ingedeeld m de regio Gelderland. Toch zijn er wel enkele Achtervel ders aangesloten bij de Leusdense afdeling. „Ik denk dat 80% van de Leus dense bouwvakkers aangesloten is bij een vakorganisatie", zo weet Wim Houtveen te vertellen. Behalve het FNV heeft ook het CNV in Leusden aanhang onder de bouw vakkers. Wim (links) en Jan Houtveen, respectievelijk penningmeester en voorzitter van de veertigjarige Leusdense afdeling van de Hout- en Bouwbond FNV. (foto Janus Visser) „Het merendeel is wel aangeslo ten bij onze bond omdat Leusden traditioneel een katholiek dorp was", aldus Wim Houtveen. De le den van de Bouw- en Houtbond zijn voor 90% bouwvakkers die al vanaf hun geboorte in Leusden wonen. „Nieuwe bouwvakkers vanuit Leusden zijn er vrijwel niet. Er komen geen gewoon geen bouw vakkers in Leusden wonen," zegt voorzitter Jan Houtveen. Het heeft misschien wel het voordeel dat er in Leusden bijna geen werkloze bouwvakkers zijn. „Misschien twee of dne, maar dat zijn oudere men sen die ook met meer zo'n haast hebben om aan de slag te komen," aldus Wim Hout veen. In de afgelopen veertig jaar zijn er in Leusden wel eens heel wat meer werkeloze bouwvakkers ge weest. Tussen 1960 en 1965 hadden er zo'n vijftien werkelozen weke lijks contact met Wim Houtveen, die naast penningmeester van de bond ook nog eens plaatselijk ver In het veertigjarig bestaan van de Leusdense afdeling van de bond zijn er nooit hoog oplaaiende con flicten geweest. „Ze zijn hier niet zo fanatiek," zegt Wim Houtveen, die er zelf ook niet naar uitziet dat hij regelmatig in grote conflictsituaties verzeild raakt. „We moeten wel regelmatig opkomen voor de belangen van individuele leden", vult broer Jan aan. Die er direct bij zegt dat de bouwvakkers „juist daarom lid van de bond zijn". Ook is het zo dat het vandaag de dag veel vaker voorkomt dat er in de bres gesprongen moet worden voor een lid dat problemen heeft met zijn werkgever. „Dat komt vooral omdat men bij de bouw steeds vaker werkt met onderaannemers die de regels met altijd even precies nemen," aldus voorzitter Jan Houtveen. De problemen die er zijn, behoe ven niet te worden opgelost door plaatselijke bestuursleden. De Bouwbond heeft districtsbestuur ders in dienst die er voor betaald worden om gerezen problemen op te lossen. NIET FANATIEK De Leusdense afdeling van de Bouw- en Houtbond vergadert min stens éénmaal per jaar. Het aantal gezellige avonden overtreft meest al het aantal vergaderavonden. „Ze zijn hier niet zo fanatiek. Onze leden worden over het alge meen niet warm of koud van het beleid dat de bond landelijk voert. Als er over problemen vergaderd moet worden komen de leden niet, ze hebben meer belangstelling voor een gezellige kaartavond," vertelt Jan Houtveen. Toch is er ook voor de Leusden se bouwvakkers in de afgelopen veertig jaar veel veranderd. „De werkomstandigheden zijn in die veertig jaar enorm vooruit gegaan," zo weet Wim Houtveen uit eigen ervaring te vertellen. „Als ik alleen maar denk aan de toiletvoorzie ning. Tegenwoordig is er op elke bouw een behoorlijk toilet. Vroeger moest je maar zien waar je je even terug kon trekken. Ook de bouw keten zijn heel wat beter dan vroe ger," aldus de 71-jarige ex-bouw vakker Houtveen. Ook het werk was vroeger heel wat zwaarder dan tegenwoordig. „Vroeger moesten er meer uren gewerkt worden. Het kwam regel matig voor dat je hele dagen met een bats beton stond te scheppen. Tegenwoordig wordt alles met een kraan omhoog gehesen, vroeger moest je met een tas stenen op je nek een ladder op klimmen," herin nert Wim Houtveen zich nog goed. Toch hoor je tegenwoordig erg veel over bouwvakkers die licha melijke problemen hebben. De wat oudere Wim Houtveen heeft daar wel een verklaring voor, een uitleg waarmee zijn broer het overigens niet eens is: „Als nu de zon even schijnt zie je de bouwvakkers al gelijk met ont bloot bovenlijf op de steiger staan. Dat kwam vroeger niet voor. Lo gisch dat ze nu snel klachten heb ben," zegt Wim Houtveen. Broer Jan heeft een totaal andere mening over fysieke problemen waarmee veel bouwvakkers te ma ken knjgen. „Het werk was vroe ger wel zwaarder, maar het werk tempo lag beduidend lager," is de mening van de huidige voorzitter van de bouwbond. Hij heeft ook een voorbeeld bij de hand. „Als vroeger een metse laar 1000 stenen metselde op een dag, was dat een uitzondering. Nu, met de kortere werkdag zijn er heel veel van die zogenaamde duizend poters", zegt Jan, die trouwens ook melding maakt van het feit dat veel bouwvakkers psychische proble men krijgen met de grotere werk druk. FEEST Aanstaande zaterdag zal er wei nig te merken zijn van fysieke of psychische problemen bij de huidi ge bouwvakker. De Bouw- en Hout bond gaat dan een feestje vieren. Op zaterdagmiddag houdt het be stuur van de plaatselijke afdeling een receptie in het jongerencen trum De Til aan de Hamersveldse- weg. Voor de receptie, die duurt van vier tot half zes, zijn tal van hoogwaardigheidsbekleders uit genodigd. 's Avonds gaan de FNV-leden in eigen kring een feestje bouwen in het jongerencentrum. Met een hap je, een drankje en een muziekcom- bo zal het al snel een gezellige boel worden. Ter gelegenheid van het jui- leum is men op zoek gegaan naar een in de vergetelheid geraakt relikwie. In de tijd dat er rond de R.K. kerk nog processies gehouden werden, stamt het vaandel dat bij die gelegenheden meegedragen werd. Het vaandel is inmiddels te voorschijn gekomen. Het lag nog steeds, daar waar men het vijftien jaar geleden had achtergelaten, in een hoekje op de zolder van de pastorie. LEUSDEN - Leusden heeft er sinds kort een heuse hondentrimsalon bij. En om maar meteen allerlei misver standen te voorkomen: het gaat hier niet om een soort van school waar u uw viervoeter kunt laten trainen om zo een betere conditie te krijgen. Het is evenmin een school waar u uw hond leert gehoorzamen. Nee, het is een salon waar de algehele verzorging van honden voorop staat. Eigenaresse Ivy Buyserd gaf haar voornaam aan haar hondentrimsa lon. Het woord tnm m deze samen stelling lijkt wat vreemd in eerste instantie. „Maar daar valt alles on der," legt Ivy uit. „Het komt oor spronkelijk van het Engelse woord to tnm." Plukken, knippen, wassen, scheren en dergelijke, dat zijn haar aktiviteiten als hondentnmster. „Ei genlijk ben ik dierenarts, tandarts en kapster tegelijk," lacht ze. Het tnmmen van een hond kan niet iedereen zo maar doen. Ivy heeft een jaar lang hard moeten werken om het Vakbekwaam- heidsdiploma Hondentoiletteerbe- dnjf te verwerven. In dat jaar liep zij stage in Amersfoort. Daarnaast moest ze eén dag per maand naar Zwolle voor het theoretische ge deelte. De Stichtmg Dierenbranche Zwolle geeft die opleiding. „Dat is het landelijke opleidingscentrum," aldus Ivy. Hoe komt iemand er toe om een hondentrimsalon te beginnen? Ivy: „Ik was zes, zeven jaar doktersas sistente, maar raakte toen werk loos. Ik heb toen een poos thuis gezeten. We kochten een hond, een bouvier. Die hebben een onder- en bovenvacht. Die vacht moet twee keer per jaar geplukt worden. Toen dat bij deze hond moest gebeuren, gingen we naar een ander toe. We kwamen met een kale bouvier te rug. Toen dacht ik: dat kan ik beter." Ze ging allerlei instanties af om na te gaan waar ze dat plukken kon leren. In één dag had ze zelfs een stage-adres gevonden. „Ik ben graag bezig met mijn handen," legt Ivy uit. „De eerste vereiste is dat je van honden houdt. Ik ben graag bezig met honden." VOORLIEFDE „Bouviers zijn lieve honden," zo verklaart ze haar voorliefde voor door Martin Hermens bouviers. „Bij een bouvier-fokker in Voorthuizen heb ik de fijne kneep jes geleerd." Zelf heeft ze thuis twee van die rashonden rondlopen. Een witte en een zwarte. „Ze zijn veel rustiger dan jachthonden Als er iemand binnenkomt, blaffen en snuffelen ze even en dan gaan ze weer lekker liggen." Bij een bouviers-vereniging traint ze haar honden op africhting. „Ik dacht vroeger dat dat iets voor gefrustreerde mensen was die hun frustraties op de hond wilden afrea geren," bekent Ivy vrijuit. In werkelijkheid is het echter heel anders: „Het is ontzettend leuk om met je hond bezig te zijn." Haar man, die in zijn vrije tijd ook veel met honden bezig is, mengt zich m ons gesprek. „Je gaat langzamerhand op je hond lijken," lacht hij. Terug naar de salon. „Eén be handeling duurt dne tot vier uur," legt Ivy uit. „Tot nu toe ben ik niet ontevreden. De reacties zijn erg goed. Dat geeft moed. Ik hoop door dit stukje wat meer bekendheid te krijgen." Het echtpaar Buyserd woont in een rijtjeshuis aan de Dinkelwijk. In het schuurtje, dat een kleine, inter ne verbouwing heeft ondergaan, is Ivy's salon ondergebracht. Het is een klein kamertje, maar volgens de eigenaresse is het groot genoeg. „Meer heb ik met nodig. Ik kan toch maar één hond tegelijk behande len." Midden in dat hokje staat een tafel. Daar moet de hond, die voor een behandeling komt, op staan. Het beest wordt dan als het ware in twee kettingen „opgehangen", waardoor het beperkt wordt in zijn bewegingsvrijheid. Handig voor Ivy, want die kan dan rustig aan het werk. Klachten van omwonenden heeft Ivy nog nooit gehad. Ze vraagt de klanten altijd om, voordat ze met de hond naar haar salon komen, het beest eerst goed uit te laten en zijn behoeftes te laten doen. Desalniet temin staat het huis naast dat van 't echtpaar Buyserd te koop. „Dat was al voordat ik hier met die salon begon," lacht Ivy vriendelijk. Eén van de dingen die ze ook doet, is het show-klaar-maken van honden. Dat leerde ze op de fokke rij in Voorthuizen. „In pnncipe zijn wij geen tentoonstelhngsmensen. Maar één keer per jaar is er een clubdag van de Nederlandse Bou viers Club. Daar zijn we met onze eigen hond naartoe gegaan. Die heeft toen uitmuntend gehaald, het Ivy Buyserd aan het werk. De vrijheid van de behandelde hond wordt enigszins beperkt, zodat Ivy haar werk rustig kan doen hoogste wat ze kon krijgen. Dan heb je een beetje eer van je werk. SPORT De kunst van haar vak is om zo te knippen dat allerlei „foutjes" wor den weggewerkt. Zelf ziet ze het meer als een soort sport. Wat ze zeker met doet, is couperen. „Dat mag ook niet meer. Bij mij gaat het puur om de vacht. Met couperen heb ik niks te maken. Gelukkig niet." Een ander ras hond waar zij in gespecialiseerd is, is de West Highland White Temer Een hond, die hier niet zoveel voorkomt. Om daar wat meer van te weten te komen, ging Ivy op bezoek bij een fokker in Eindhoven. „Het is een klem, apart hondje met een pluk- vacht. Het heeft een leuk karakter Het is echt iets apart. In Eindhoven heb ik de specifieke kneepjes voor het verzorgen van dit soort honden geleerd. Dat heeft te maken met de kenmerken van dit ras." Omdat beiden veel bezig zijn met honden, hebben ze ook een betere kijk op die beesten. „Je merkt al snel wanneer je te maken hebt met een agressieve hond," laat Ivy we ten. „Ik geef soms ook wel eens tips aan de eigenaars om later proble men te voorkomen. De meeste mensen maken te veel een kind van hun hond. Maar je moet een hond een keer flink kunnen straffen. Een hond is en blijft een hond." PLAT SPUITEN Vorige week nog had ze een anderhalf jaar oude bouvier op consult. Een bijzonder agressief beest. „Bij een andere trimsalon wilden ze hem niet meer hebben. De eigenaar zelf was ook bang voor zijn eigen hond. Ik heb het beest plat laten spuiten, anders kon ik het niet behandelen. De eigenaar heb ik doorgestuurd naar een gehoor zaamheidscursus Het geval wat zij zojuist schetste, is een uitzondering. „Maar het risi co is groot dat je een keer een knauw krijgt. Maar dat weet je." Slechts m extreme gevallen mag de eigenaar tijdens de behandeling bij de hond blijven. „Zolang de eige naar erbij blijft, ben ik niet de baas over de hond," aldus Ivy. Hondentrimsalon Ivy is een er kende salon. Ivy Buyserd is aange sloten bij de Dibevo, een landelijke organisatie van dierenspeciaalza ken, hondenpensions en dergelij ke. Het is een soort van belangen vereniging, die regelmatig studie dagen organiseert. „Daar ga ik naar toe om rrujn vakkennis bij te houden en uit te breiden." „In het najaar ga ik een dieren- EHBO cursus volgen, zodat ik straks meer adviezen kan geven. Dat is belangrijk. De mensen kijken heel de dag tegen hun hond aan. Ze zien dan bepaalde veranderingen (knobbeltjes of zo) niet. Ik mis schien wel. Ik ben nu al af en toe een voorbode van de dierenarts. Bultjes en gezwellen vallen eerder op wanneer je met de vacht bezig bent." Mensen die hun hond een keer een behandeling willen laten on dergaan, kunnen contact opnemen met hondentrimsalon Ivy, Dinkel wijk 38, telefoon 033-940075. LEUSDEN - De Gerefor meerde Basisschool vertegen woordigt komende zaterdag de Leusdense eer tijdens het Provinciaal Schoolkorfbal toernooi, dat plaatsvindt op het terrein van de korfbalver eniging Arena te Rhenen. In zet van deze sportieve strijd is het kampioenschap van de provincie Utrecht. Deelnemers van dit toernooi zijn de winnaars van de plaatselijke schoolkorfbaltoernooien. De Gere formeerde Basisschool veroverde vong jaar op 27 december al een plaatsje in de provinciale kam pioenschappen. De afgelopen we ken is er hard geoefend met spe lers van Antilopen. De wedstrijden beginnen zater dag om 09.00 uur en duren tot onge veer 13.00 uur. Het spreekt voor zich dat enthousiaste supporters van harte welkom zijn. LEUSDEN/AMERSFOORT - Za terdag 20 juni houdt de NVSH afde ling AmersfoortA Gooi een avond voor alleenstaanden. Het gebouw van de NVSH staat aan de Curacao- laan 49 in Amersfoort. De avond be gint om 21.00 uur. Wilt u meer over deze avond weten, dan kunt u bel len 's avonds na acht uur. Telefoon 033-622217. LEUSDEN - Vrijdagmiddag vond rond 14.00 uur onderaan het viaduct op de Heiligenbergerweg een verkeersongeval plaats, waarbij een personenauto, een vrachtauto en een motorrijder betrokken waren. J. B. uit Leusden stond onderaan het viaduct voorgesorteerd om de Ursulineweg in te slaan. Op dat moment werd zijn wagen van achteren aangereden door een vrachtauto. Door de klap schoot de personenauto de linkerweghelfl op. Een motorrijder, die uit de richting Leusden kwam, kon de auto met meer ontwijken. Het voertuig van B. werd onherstelbaar beschadigd. Alle betrokkenen kwamen met de schnk vnj.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4