alsnog College gaat Geharrewar rond kwestie Fousert Gemeente breekt onderhandelingen af met Abva/Kabo praten W terug: Fracties fluiten B en Pachter Gijs van Woudenberg claimde in 1984 alle rechten Vanavond extra vergadering Gesprekken over bouwen m 't Ruige Veld met Eurowoningen en Bouwfonds: Geelgors plaatselijk nieuws DINSDAG 17 JUNI 1986 (van éen onzer verslaggevers) LEUSDEN - Na lang wikken en wegen besloten de leden van de commissie Algemene Bestuurszaken afgelopen donderdag avond om de zaak Fousert in een aparte vergadering van de commissie beroeps- en bezwaarschriften. Die bijeenkomst vindt vanavond om 19.30 uur plaats in het gemeentehuis. De kwestie kwam donderdag- de affaire," sprak hij de aanwezigen DECREET avond ter sprake naar aanleiding van een brief die de heer en me vrouw Fousert naar het gemeente bestuur stuurden. In dat schrijven vragen zij de gemeenteraad om te onderzoeken of het college van b en w juist handelt heeft inzake de nasleep van het gif-schandaal vorig jaar in Achterveld. Zoals bekend moest het dochterje van de familie Fousert met vergiftigingsverschijn selen in het ziekenhuis worden op genomen na het eten van giftige li gusterbessen Voordat de commissie zich over het onderwerp boog, gaf de heer J. Fousert een korte toelichting ,,Wij willen graag een punt zetten achter toe. Vervolgens klaagde hij het be stuurlijk handelen van het college m deze zaak aan. „Bij een aanrijding in Achterveld werd onlangs een verkeerspaal beschadigd. De vol gende dag stond er een nieuwe paal. Het duurde dne weken voor dat de gevaarlijke struiken weg wa ren". „Wij voelen ons zeer gegriefd door dergelijk handelen, wat onzes inziens nog verder gaat dan onbe hoorlijk bestuur en riekt naar be stuurlijke oplichterij," aldus Fou sert. „Onze schade-claim is geen smartegeld, maar een pincipiele kwestie Het college staat niet al leen financieel, maar ook moreel bij ons in het krijt". „Mensen kunnen falen. Ga daar menselijk mee om en ga niet bestu ren bij decreet", aldus Fousert, die nogmaals onderstreepte dat hij bij de gemeenteraad in beroep gaat tegen de afwijzing van de claim door het college. Burgemeester Rademaker open de de lange discussie. „Er spelen twee zaken: op het moment dat zoiets speelt moet je uitkijken wat je allemaal lostrekt. Daarnaast heb ben we gepoogd in elk geval dui delijk te maken wat een ellende er gebeurd is". Joost de Jongh (WD) kwam ver volgens met het idee om de kwestie in de commissie beroeps- en be zwaarschriften te behandelen. „Dat is het meest juiste forum om deze zaak te behandelen," vond de libe raal. Hij kreeg steun van PvdA-man Jan Jacobs. Ben Stoelinga (Leusden '85) vond dat het best in de commis sie Algemene Bestuurszaken be- ge juist handelde. Daar is deze commissie (Algemene Bestuursza ken) voor Jorritsma; „We komen m een enorme kluwen van juridische rom mel. De commissie beroeps- en be zwaarschriften gaat dan buiten haar boekje" INDIVIDUEEL Jan Jacobs opende de tegenaan val: „In de gemeente moet een commissie zijn voor dit soort zaken. Deze commissie gaat over algeme ne beleidszaken. We hebben hier te maken met een individueel on derwerp. Daarom vmd ik dat het toch naar de commissie beroeps- en bezwaarschriften moet". Burgemeester Rademaker vulde Jacobs aan. „In de commissie Alge mene Bestuurszaken kan iemand een opmerking maken. Maar men kan niet tot een gesprek komen". Dat laatste wilde Rademaker in de ze zaak juist wel. Hij achtte een eventuele toevoeging aan de be treffende verordenmg dan ook nut tig. „We zoeken nu naar de juiste vorm om u zoveel mogelijk recht te doen", antwoordde de burgemees ter hem. „In de commissie beroeps- en bezwaarschriften kan hoor en wederhoor plaatsvinden. Dat gaat in deze commissie niet". Alleen Leusden '85 liet bij monde van Ben Stoelinga weten, het niet eens te zijn met het standpunt van de meerderheid der commissie ABZ. „Ik wil er nogmaals voor plei ten om de zaak nu te behandelen. Iedereen kent het geval, het is uit gebreid m de openbaarheid ge weest. De zaak loopt al zo lang. Ik tegen behandeling in besloten heid." aldus Stoelinga. Uiteindelijk werd besloten om de kwestie Fousert in een aparte ver gadering van de commissie be roeps- en bezwaarschriften te be handelen Men overwoog om nog diezelfde donderdagavond die bij eenkomst te houden. Maar na am pel besloten overleg tussen de be treffende politici deelde men mee, dat de zaak vanavond om 19.30 uur in een speciale vergadering behan deld wordt. Burgemeester Rademaker wees er nogmaals op dat van gemeente lijke zijde al het mogelijke is ge daan. „We hebben echt wel op de situatie ingespeeld," vond Radema ker. „Via de verzekering is er tot half mei een aanvulling op de uitke ring tot honderd procent gegeven. Het is een uitermate vervelende zaak, maar de gemeente heeft so ciaal en formeel juist gehandeld." PUUR TOEVAL Hij wees verder op de sociale 1 wetgeving en op de relatie tussen gemeentebestuur en zwembad- stichting. „Het is puur toevallig dat de gemeente op de achtergrond een rol meespeelt," zei Rademaker En: „De sociale wetgevmg met waarborgen gaat in dit geval ver der." „Als u zegt: ga een gesprek aan. heb ik daar geen enkel probleem mee. Maar het moet wel zin heb ben," vond de burgemeester. Uit eindelijk zei hij de fracties toe dat e het college alsnog met AbvaKabo e rond de tafel gaat zitten. „Maar be stuurlijk kunnen we echt met ver der," besloot hij de discussie. altijd in jonge aanplant, waar de boompjes nog niet hoger zijn dan een meter of twee. Van alle gorzen komt de Geelgors hier wel het meest voor; hij heeft een voorkeur voor de zand gronden. Het mannetje valt op door het vele geel in het veren kleed en heeft een bruine rug. Het vrouwtje is meer grijsachtig, heeft even eens een bruine rug en is wat zwaarder gestreept. Beide hebben ze witte zo men aan de staart die, vooral tijdens de vlucht, als de staart wordt ge spreid, erg opvallen. Maar nu over de zang van de Geelgors. Velen vinden het maar een eentonig liedje en dat is het mis schien ook wel, maar ik luister er altijd met plezier naar. Op één van zijn uit kijkposten zit hij dan en laat met regelmatige tus senpozen zijn lied horen. u Dat lied bestaat uit vier tot 1 zeven, maar meestal zes, onderling even hoge toon- c tjes, gevolgd door een ho- a gere hese uithaal, waarna e vaak nog een zacht lager geluidje wordt gehoord. Als u de Geelgors één keer f bewust hebt beluisterd dan j: vergeet u zijn zang nooit a meer. e Het vrouwtje bouwt het u stevige nest van gras, stro c en mos op, of net even bo- i< ven, de grond tussen hoog it opgaand gras, soms laag in een boom of in een heg. Het aantal eieren bedraagt r drie tot vijf. Broedduur en r verzorging van de jongen e in het nest duren net als de e meeste andere kleine t< zangvogels: twee weken a broeden en twee weken i< verzorgen. Twee, soms v drie broedsels per jaar. t, Het voedsel van de vogel c bestaat uit allerlei zaden, e insekten en kleine slak ken, maar de jongen wor- a den uitsluitend met insek ten gevoed. G. van L. De heer G. J Laute, regio-direc teur van het Bouwfonds Nederland se Gemeenten in Amersfoort staat perplex van de mededeling, dat de gemeente Leusden afhaakt. „Ik heb het vonge week vrijdag gehoord, maar ik kon het met geloven. Maan dagochtend heb ik echter contact gehad met één van de ambtenaren van de gemeente Leusden, de me bevestigde dat er een bnef van de ze strekking naar ons onderweg was. Daarin zou het besluit worden gemotiveerd," aldus de heer Laute De contacten tussen de gemeen te Leusden en het Bouwfonds ont stonden met de bouw van Munruk- hove/Bosveld, waar het Bouwfonds een groot aantal woningen reali seerde. Men gaf toen te kennen, graag nog meer in Leusden te wil len bouwen. Van gemeentelijke zij de werd toen meegedeeld, dat het Bouwfonds m 't Ruige Veld weer in Leusden „aan de bak" zou kunnen. PRIJS „Het moet de pnjs zijn, waar de onderhandelingen op zijn stuk ge lopen," aldus de haar Laute. „De gemeente Leusden heeft te kennen gegeven, een aantal goedkope koopwoningen te willen realiseren in 't Ruige Veld. Men heeft ons toen gevraagd, of wij in staat waren te bouwen voor die prijs. Dat waren we met. De gemeente Leusden wil de zulke goedkope stichtingskos- ten per woning, dat kon niet. Die prijzen, die men vast heeft laten stellen door DHV - een advies- en ingenieursbureau - waren zo bela chelijk laag, dat lag nog een stuk onder de stichtingskostengrens van premie-A-woningen. Over die pnjs waren we nog in onderhande ling, daar zat een fiks stuk tussen," aldus de heer Laute. vervolg koopwoningen De boerden] van de heer E van Daatselaar m 't Ruige Veld aan de Zwarte weg Deze week moet de aankoop door de gemeente Leusden - via dne transacties op één dag - een feit worden Of er daarna nog een vergoedmg moet worden betaald aan de pachter, is de volgende kwestie die vragen opwerpt. het Wel waar is. Wat ik als schrij nend ervaar is, dat we het via de krant moeten vernemen. Ook in de onderhandelingen is bij ons niet de indruk ontstaan, dat de gemeente op het punt stond, het overleg af te breken. Van deze plotselinge reac- goedkoop te bouwen, voortvloeit uit de daadwerelijke grondprijs die voor 't Ruige Veld wordt betaald. Weliswaar is dat in geld voor de gemeente ruim zeven ton, maar de daadwerkelijke pnjs ligt hoger. Immers, vier bouwkavels met een oppervlakte van 2400 vierkante meter zijn met in geld uitgedrukt, maar komen wel een keer terug op de begroting, en ook een optie op 5000 vierkante meter bedrijventer rein betekent - op papier - een ren telast voor de gemeente Waar de daadwerkelijke kosten van de grond dus hier al hoger lig gen, is het bovendien zo dat er nog een garant-stelling ligt voor een paar ton Bij de eerste grondtrans- actie namelijk - ze worden deze week alle dne op een dag voor de notans gepasseerd - is bedongen dat de eigenaar, de heer E. van Daatselaar, twee ton meer zal krij gen, dan de prijs die de gemeente wil betalen. Daar komen dan nog „bemidde- lingskosten" bij van Belcom BV, het bedrijf dat tussen de eerste eige naar en het vroegere Van Wijnen/ UB A - nu alleen nog UB A - zit. Waaarna de grond wordt getrans porteerd naar de gemeente Leus den Om welke bedragen dat pre cies gaat, is overigens nauwelijks duidelijk. De volgende adder onder het gras is, dat de grond in 't Ruige Veld verpacht is Lazen we net dezer da gen, dat de pnjzen van agrarische grond zo gestegen is vanwege het feit, dat er maatregelen te verwach ten zijn inzake grond-gebonden produktie, dat gaat m een zekere mate uiteraard ook op voor de agrarische grond in 't Ruige Veld. Hoe dan ook, als we het Land- RECHTEN Dat de gemeente als eigenaar van de grond ook daar nog eens met een claim zal worden gecon fronteerd, valt helemaal niet uit te sluiten. Wethouder Jan Wagenaar (WD) nam vonge maand de pachter, zijn collega-wethouder Gijs van Wou denberg, in bescherming. De heer Van Woudenberg zou al zijn con tacten inzake de grond via een zaakwaarnemer afhandelen, zo stelde Wagenaar. Dat verklaart dan niet de brief, die Gijs van Woudenberg op 27 au gustus 1984 zond aan de heer E B van Daatselaar, zijnde zijn pacht- baas. Een bnef, waann hij eigenlijk al met zoveel woorden aankondigt, ter zijner tijd een schade-claim m te zullen dienen. „Geachte heer Van Daatselaar", zo begint de brief. „Naar ik ver wacht zullen zich diverse gegadig den aandienen voor de aankoop van uw boerden) m verband met de toekomstige uitbreidingsplannen die de gemeente heeft voor het ge bied waann de boerderij is gele gen". „Zoals u bekend zal zijn heb ik als pachter van de boerderij onder meer het voorkeurrecht van koop. Wellicht ten overvloede deel ik u mede dat ik onverkort zal vasthou den aan al de rechten die ik als pachter heb, zowel voortvloeiende uit de gesloten pachtovereenkomst als uit de Pachtwet. Met hoogach ting, G. van Woudenberg". Waarmee duidelijk zal zijn, dat de grond in 't Ruige Veld misschien nog iets duurder wordt, als tot op heden werd voorzien. Het Ruige Veld zoals het er nu nog bij ligt. Pachter Gijs van Woudenberg claimde m 1984 alle rechten. handeld kon worden. „Dat is wat vriendelijker", zo zei hij. Op dat moment stortte ambtelijk medewerker J. A. Jomtsma zich in de discussie. Hij verwees naar de taak die de commissie beroeps- en bezwaarschriften is toegeschreven in een verordening. „We moeten deze kwestie met opvatten als een bezwaarschrift, anders komen we juridisch m de knoei," deelde Jor- ntsma mee. „Men is het niet eens met een beslissing van b en w. De raad moet nu beslissen of het colle- Burgemeester Rademaker: be- stuurhjk kunnen we niet verder. Jomtsma maakte nogmaals duidelijk dat hij op bestuurlijke gronden bezwaar had tegen het geen de meerderheid van de com missie wilde. De heer Fousert kon, evenals vele andere aanwezigen, het gehakketak niet meer helemaal volgen. „Wij vragen om een uit spraak van de raad over een beslis sing van het college." bracht hij de commissie-leden ui herinnering. JUSTITIEVORM Veel mensen horen wel de vogels zingen, maar zien geen kans aan de zang de soort te herkennen. Nu moet ik wel toegeven dat je, om al dat gezang uit el kaar te houden, wel een doorgewinterde vogelaar moet zijn. Maar wilt u met zekerheid van een vogel kunnen zeggen dat u deze aan de zang herkent, neem dan de Geelgors. Die is werkelijk met geen ander te verwarren. Al vanaf maart kan men het eenvou dige lied van deze vogel horen; dan vindt de paar vorming plaats. We moeten de Geelgors zoeken in overwegend open terrein, het zijn geen bosvogels. Komen we hem in het bos tegen, dan is het lie ben ik dan ook perplex," aldus de heer Laute In hoeverre deze nieuwe stap van de gemeente Leusden nog ge volgen heeft voor de transactie, waar de gemeenteraad vorige maand mee instemde, is met duide lijk. In dat contract, waarbij de ge meente Leusden 13,5 hectare grond in 't Ruige Veld zou kopen van UBA, stond een aantal bepalingen opge nomen met betrekking tot het Bouwfonds en Eurowoningen. Bei de bedrijven zouden betrokken worden bij de bouw van woningen in 't Ruige Veld. KOSTEN EN BATEN Een andere vraag die zich in dit verband opwerpt is, in hoeverre de aandrang die de gemeente Leus den klaarblijkelijk uitoefent op haar onderhandelingspartners, om zo bouwschap raadplegen blijkt, dat men daar weet te melden, dat het gaat om wat men wel „een minnelij ke schikking ter voorkommg van onteigening" pleegt te noemen. Woordvoerder W. van der Zaag van het Landbouwschap in Utrecht rekent ons globaal voor, dat de ver goeding voor de pachter tussen de ƒ350.000,- en de ƒ450.000,- zou moeten bedragen. „Maar dat is een globale schatting, omdat allerhan de factoren, zoals de opvolging van de pachter, de melkvee-bezetting en het bedrijfsresultaat mij niet be kend zijn," aldus de heer Van der Zaag Het gaat daarbij om een fis caal belastbaar bedrag, tegen bij zonder (laag) tanef. Waarbij de heer Van der Zaag nog aantekent, dat gezien de op brengsten, de vergoedingen voor pacht-beeindiging rond Leusden naar verhouding nogal hoog liggen. (van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft twee bedrijven, waar men mee in onderhandeling was over de bouw van goedkope koopwoningen in 't Ruige Veld een brief ge stuurd, waarin wordt meegedeeld, dat men van verder onderhandelen afziet. Breekpunt zou daarbij de verkoop-prijs zijn, waarvoor de gemeente de toekomstige woningen te koop aan zou kunnen bieden. Desgevraagd verklaarde gemeentelijk woordvoerder Hans Hermans, dat van gemeentelijke zijde geen medede lingen worden gedaan over de kwestie. „We vinden het correcter, dat eerst de raadsleden kennis hebben kunnen nemen van de stukken. Mogelijk komen we woensdag met nadere mededelingen," aldus Hermans. Een ander punt is, dat er noch een bevestiging, noch een ontkenning valt te krijgen op de vraag, of de kwestie komende donderdagavond ter sprake zal komen tijdens een bijeenkomst van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening, en de woningstichting Leusden. INDRUK „Toen ik het vorige week hoor de, wilde ik het gewoon niet gelo ven," zo vervolgt hij. „Maar sinds maandagmorgen is duidelijk, dat '85): (Van eén onzer verslagge vers) LEUSDEN - Het Leusdense college van B en W gaat als nog een gesprek aan met ver tegenwoordigers van de amb tenarenvakbond Abva/Kabo over de salarissen van het zwembadpersoneel. Die toe zegging deed burgemeester J. W. M. Rademaker vorige week donderdagavond tijdens de vergadering van de com missie Algemene Bestuursza ken. Het college heeft tot nu toe twee keer een gesprek met de Abva/Ka bo geweigerd. „Op zich zijn wij met weigerachtig om een gesprek aan te gaan," zo verklaarde burgemees ter Rademaker vonge week don derdag. „Maar het moet wel zin hebben. Bovendien zijn wij van me ning dat dit onderwerp bij de zwembadstichting thuis hoort." Jan Jacobs (PvdA), die ook in het bestuur van de zwembadstichting zit, liet weten niet zo gelukkig te zijn met de weigering van het college ,Je zou vraagtekens kunnen zetten bij het beleid van het college in de ze zaak," zo stelde hij. „Ik denk dat toch een gesprek aan te bevelen is. Ik betreur dat dat ruet gebeurt." Het Zwembadbestuur heeft in dertijd ontslag aangevraagd voor alle werknemers omdat er geen in komsten waren en bovendien geen werk. Uiteindelijk werd een rege ling getroffen: ten eerste zou men een half jaar een toelage krijgen op de uitkering tot honderd procent. Ten tweede zouden de voormalige zwembadmedewerkers voorlopig elders aan de slag kunnen als er werk was. Ten derde zou de ge meente bij mogelijke vacatures ook denken aan het personeel van het zwembad. VOORKEUR „Vroegere werknemers hebben het recht van voorkeur bij weder indienstname," aldus Jacobs Op de wens om de toelage op de uitkering voor de hele periode uit te keren, zei het college „nee" Daar zijn an dere sociale regelingen voor, zo meenden B. en W. Bovendien was men bang voor precedent-wer king. Ondanks dit standpunt wilden Abva/Kabo en de mgeschakelde advocaten alsnog met het college spreken. Tot tweemaal toe kregen zij nul op request. „Ik val het stand punt van het college niet aan," zo zei Jacobs in de commissie Algemene Bestuurszaken. „Maar het afwijzen van een gesprek betreur ik." Ben Stoelinga van Leusden '85 noemde de briefwisseling van het college „onaardig". „Waarom bent u het gesprek met aangegaan," zo vroeg hij zich af. „Misschien waren er nieuwe argumenten op tafel ge komen. Als u gaat praten kunt u op z'n mmst de standpunten over en weer kenbaar maken." Volgens WD'er Joost de Jongh heeft het college met haar stand punt „strikt gelijk". De Jongh: „Maar u had op zijn minst een gesprek kunnen aangaan Dat komt vriende lijker over. Dat ligt ook meer in de sfeer van het beleidsprogramma: wat vriendelijker omgaan in zo'n si tuatie Ben Stoelinga (Leusden onaaardig.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6