SB a 1 fir I rkrant LTS Don Bosco gaat experimenteren met Voortgezet Basis Onderwijs „Wildcats" sluiten rock 'n roll cursus af -vandaagin de leusder krant- Inbraken in Achterveld Jeu de boulesclub organiseert Sport Overdag Nieuwe opzet in onderwijsland: Aanrijding Diefstal Geen spreekuur burgemeester Toestemming van ministerie nu officieel binnen leusder krant; Komende zaterdag in De Geut: BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Politie zoekt eventuele getuigen: Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering Hoofdredakteur: Bert Vos Redaklie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV ir^> 444 44 4 DONDERDAG 19 JUNI 1986 - 18e JAARGANG NO. 15 Zoals gezegd, duurt het nog ruim een jaar voordat de VBaO echt van start kan gaan. Die tijd zal men hard nodig hebben om het één en ander te organiseren, zowel intern als ex tern. Mensen die voor het komende schooljaar hun kind hebben inge schreven voor de LTS hebben al een brief gekregen. Daarin staat dat er voor hen mets verandert. Daar staat tegenover, dat voor het schooljaar 1987-1988 alleen kan worden ingeschreven voor het VBaO. De heer Stevens verzeker de gisteren, dat de ouders tijdig alle informatie daarover zullen krijgen. ACHTERVELD - In Achterveld is afgelopen maandag ingebroken in twee woningen. Het betreft twee hoekwoningen aan de Deliand van Weedestraat en aan de Van Olden- barneveltstraat. Beide woningen grenzen aan hetzelfde pleintje. De achterdeuren werden zwaar gefor ceerd. Ontvreemd werd naast geld, res pectievelijk rond de zeventig en rond de dertig gulden, een zilveren armband, zilveren oorknopjes, en oorkettinkjes met briljantjes. De inbraak moet rond vier uur 's middags hebben plaatsgevonden. Rond die tijd zijn twee donkere jongelui van rond de vijftien jaar gesignaleerd, gekleed in korte broek, en met half lang, donker haar. De politie verzoekt eventuele getuigen, die deze jongelui ook hebben gezien, contact op te willen nemen, tel. (03425) 1607. LEUSDEN - De Leusdense jeu de boulesclub stelt vanaf dinsdag 24 juni haar banen bij de Hakhorst iedere diensdag- middag open voor belangstel lenden van 18 jaar en ouder. Een ieder, die op de dins dagmiddag tijd vrij kan maken, is welkom. Jeu de boules is een makkelijk te leren sport. De spelregels zijn niet moeilijk, en er worden geen hoge eisen ge steld aan de lichamelijke vaar digheid. Wie wel eens in Frankrijk is geweest, heeft met eigen ogen kunnen aanschou wen, dat deze sport daar door jong en oud met enthousiasme wordt gespeeld. De jeu de boulesclub De Hakhorst heeft zich voor 24 juni verzekerd van de deskundige leiding van Meep Poel, be stuurslid van de Nederlandse jeu de boules-bond, en van de heer Meijer van het Provinciale Steunpunt Sport. Samen met een aantal leden van De Hakhorst zijn beide he ren dinsdag 24 juru van half drie tot half vijf 's middags op de boulesbanen aan de Toer malijn - bij De Hakhorst - aan wezig. Men hoeft, om deel te ne men, zelf geen set boulesballen m bezit te hebben, voor het no dige materiaal wordt gezorgd. (advertentie) Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 fracties over nieuw zwembad; Met de Franse slag De Heerd gaat feest vieren pag. 3 Achtergrond: De Rooie Vrouwen en de PvdA in Leusden pag. 5 Reportage; Duo Visser-Visser verhuis naar Klepelhoek pag. 6 Sport; S. V. Achterveld begon tussen mesthopen van boer Zieltjes pag. 7 Qui van Woerdekom verlaat Amersfoorts Jeugd Orkest pag.8 Directeur Spies van VSO-school Piet Mondriaan: „Speciaal onder wijs moet kleinschalig blijven" pag.8 Film: „D.A.R.Y.L" amusante en spannende film rond bijzonder jon getje pag.9 De VUTO-opleiding (Voorberei dend Uitgebreid Technisch Onder wijs) die Don Bosco momenteel in huis heeft, wordt straks geïnte greerd m het VBaO en beroepson derwijs, om de theoretische scha kel tussen beide opleidingen open te houden. Dat juist Don Bosco zich met deze experimenten inlaat, is niet zo vreemd. „Wij werken al jarenlang aan geïntegreerd voorbereidend onderwijs," aldus directeur. Ste vens. „De kenmerken van het VBaO zitten overigens al lang in on ze doelstelling: de leerlingen breed onderwijs geven zodat ze tot een betere keuze kunnen komen." De Salesianen van Don Bosco hebben jaren geleden al de aanzet gegeven waardoor de school nu in het experiment is beland. In de tijd van het middenschool-expenment heeft men verder geprobeerd om bij Don Bosco ook een mavo-oplei ding van de grond te krijgen. Dat is niet gelukt, omdat Amersfoort wat dat betreft al voldoende voorzienin gen in huis heeft. De heer Stevens spreekt nu van een doorbraak voor de regio. „Leerlingen die geen keus kunnen maken, kunnen nu naar een school waar nog geen keus gemaakt wordt. Tot nu toe hebben we zo'n school met gehad." Overigens heb ben diverse enquêtes aangetoond dat er een behoefte is aan doorbre king van de huidige indeling van het onderwijs in algemeen vor mend- en beroepsonderwijs. „Wij gaven de voorkeur aan de combinatie van LBO (Lager Be roepsonderwijs, red.) en mavo. Nu blijkt dat het in deze vorm mogelijk is, zijn wij in een hoera-stemming," zegt de heer Stevens tevreden. JAAR Ha-Fo-opleiding Lisiduna weer succesvol afgerond pag.9 Service-pagina pag. 11 DOKTERSDIENST: Tel. (033)-948111. LEUSDEN - Op de Arnhemse- weg vond maandag een aanrijding plaats, net ter hoogte van het poli tiebureau. De aanrijding vond plaats tussen een automobilist en een fietser. De automobilist ver leende de fietser, die over het fiets pad naast de weg reed, geen voor rang. Er was alleen sprake van ma teriele schade. LEUSDEN - Uit de woning van N. U. aan de Elatinehof m Leusden is in de nacht van zondag op maandag een portemonnee ontvreemd met vijfhonderd gulden. De bewoner merkte maandag ochtend, dat de tuindeuren van de woonkamer openstonden. Behal ve de portemonnee wordt verder mets vermist. LEUSDEN - Het spreekuur van burgemeester Rademaker komt op 24 juni te vervallen. In dringende gevallen kan via het secretariaat van burgemeester en wethouders, telefoon 941247 toestel 113 een afspraak worden gemaakt met een van de wethouders. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het ministerie van Onderwijs en Weten schappen heeft de Technische School Don Bosco aan de Dodeweg in Leusden als één van de twaalf scholen aange wezen waar in de komende jaren geëxperimenteerd gaat worden met het Voorgezet Basisonderwijs (kortweg VBaO). Gisteren heeft de schooldirectie een brief van het ministerie ontvangen, waarin het één en ander bevestigd wordt. Bovendien gaat diezelfde school ook experimenteren met het primair beroepsonderwijs, één van de mogelijke vervolgopleidingen na de VBaO. Beide experimenten hou den in, dat de LTS zoals die er nu is langzaam overgaat in de twee nieuwe opleidingen. VUTO Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers. 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00-12.00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten. „Wildcats" treedt zaterdagavond op in De Geut. LEUSDEN - Zaterdag 21 juni vindt de jaarlijkse afsluiting van de rock 'n roll-cursus in De Geut plaats. Dat gebeurt onder meer door het af-dan- sen van de cursisten van dit seizoen, en met het optreden van de rock and roll-band „Wildcats". Het af-dansen begint om half acht 's avonds, maar is niet voor publiek toegankelijk. Om negen uur gaat de zaal open voor publiek, een half uur later begint het optreden van „Wildcats". Deze band is voor sommige men sen beter bekend onder de naam „Rocky Road", want zo heette de formatie vroeger. De band speelt voornamelijk muziek uit de jaren vijftig en zestig. Er wordt veel eigen muziek gespeeld, maar een aantal covers kan niet worden weggela ten. De entree voor deze avond be draagt 4,- voor mensen met een Geut-pasje, en 5,- voor anderen. Rock 'n roll-kleding is niet ver plicht, maar wel gewenst. Het experiment met het Voortge zet Basisonderwijs start in het schooljaar 1987-1988. Het komende schooljaar wil men gebruiken om de nodige voorbereidingen te tref fen. Leerlingen die zich voor dat schooljaar hebben ingeschreven voor de LTS, zullen gewoon de LTS gaan volgen en afmaken. Voor het schooljaar 1987/1988 kunnen ouders hun kinderen alleen nog maar inschrijven voor de VBaO. Die opleiding duurt drie jaar en is een soort van algemene basis vorming die voor iedereen haal baar moet zijn. Het is enigszins te vergelijken met de middenschool. Pas m het seizoen 1990/1991 gaat het experiment met het Primair Be roepsonderwijs van start, omdat dan de eerste lichting leerlingen het VBaO verlaat. Dat juist Don Bosco eén van die twaalf experiment-scholen is, is niet zo toevallig. De school zat al sinds 1975 midden in een midden schoolexperiment. Het was dan ook de bedoeling om inderdaad een middenschool te worden. An dere samenstellingen in de lande lijke politiek gooiden echter roet in het eten. „Samen met nog vier andere scholen moeten wij nog de defini tieve stap naar de middenschool zetten," aldus directeur G. Stevens van de technische school Don Bos co. „Maar de politiek zette daar een punt achter. Voor ons ging toen de kaars uit. Tien jaar experimenteren de grond in." NIEUWE KREET Intussen werd de VBaO de nieu we kreet m de onderwijswereld. De Don Bosco-school had de mogelijk heid om daar in te stappen. Maar men kon niet inspelen op de voor waarden die het ministerie stelden. „We zouden de school helemaal moeten ombouwen voor het drieja rig voortgezet basisonderwijs," zei de heer Stevens gistermiddag tij dens een persconferentie. „Het 'echnische gedeelte zouden we dan na veertig jaar LTS moeten wegdoen. Er waren meer scholen die de voorwaarden van het ministerie met zagen zitten, hoewel ze best wel oog hadden voor het VBaO- dee. In totaal 31 scholen bundel den hun krachten en zetten het mi- Directeur C. Stevens: ,,Wij werken al jaren aan geïntegreerd voorbereidend onderwijs". nisterie onder druk. Het resultaat was, dat alsnog twaalf scholen toe stemming kregen om het experi ment met het VBaO tot uitvoering te brengen. De plannen zijn als volgt: alle leerlingen die de basisschool verla ten, gaan naar de VBaO. Daar volgt men drie jaar nun of meer dezelfde algemene opleiding („Dat moet je heel breed zien," aldus directeur Stevens. „Het is een sterke basis vorming voor alle leerlingen). Men noemt dit het zogenaamde eerste fase onderwijs. Nadat men de VBaO heeft afge rond, kunnen de leerlingen kiezen uit twee verschillende richtingen: het VHO, het voorbereidend hoger onderwijs, of het beroepsonderwijs (de richting waar nu onder meer de LBO en MBO onder vallen). Dit is dan het tweede fase onderwijs. Omdat op de LTS Don Bosco al technisch onderwijs aanwezig is, gaat men daar nu experimenteren met zowel het eerste als het tweede fase onderwijs. KENMERKEN iedere leerling recht op," vindt de heer Stevens. Tachtig procent van de lessen ligt vast. De resterende twintig procent kan de school zelf invullen. Die uren kan men bijvoor beeld besteden aan het bijspijke ren van de zwakkere leerlingen of juist om de sterke leerlingen verder te helpen op hun niveau. Don Bosco-directeur Stevens en zijn collega's hebben het liever over geïntegreerd voortgezet on derwijs, waarbij de keuze, die men nu na de basisschool moet maken, drie jaar wordt uitgesteld. Men zou het VBaO dan ook kunnen zien als een uitgebreid vervolg op het ba sisonderwijs. De keuze voor het be roepsonderwijs wordt dan na drie jaar gefundeerder gemaakt, zo vin den de voorstanders. Het WRR, de Wetenschappelijke Raad voor Re geringsbeleid, ondersteunt overi gens de initiatieven voor zo'n drie jarige opleiding. In veel landen om ons heen is er al zo'n soort onder- wijs-opbouw. DOORSTROMING Er wordt momenteel hard ge werkt om de doorstroming na dne jaar VBaO zo soepel mogelijk te la ten verlopen. Stevens: „Het pro bleem is nu dat er pas twintig mid denscholen zijn en dat slechts twaalf scholen gaan experimente ren met VBaO." Leerlingen die over dne jaar de VBaO verlaten, kunnen dan terecht in het vierde jaar van de huidige havo of vwo, op het MBO (middel baar beroepsonderwijs) of op het pnmair beroepsonderwijs. Over de zogenaamde instroom-eisen (zeg maar toelatingseisen) moet nog overleg gepleegd worden. Wie de VBaO met m dne jaar haalt, kan er maximaal vier jaar over doen. Net als op de basisschool is zitten-blijven vrijwel met mogelijk. „Ze krijgen geen diploma, maar wel een getuigschrift," aldus de heer Stevens. „Belangrijker is de profielbeschrijving voor welk type vervolgonderwijs men het beste geschikt is." „Het pnmair beroepsonderwijs wordt niet wat de LTS nu is," legt de Don Bosco-directeur uit. „Het moet opleiden naar een duidelijke be roepskwalificatie. Dat is nu nog niet het geval. Het spreekt voor zich dat Don Bosco primair technisch on derwijs gaat geven." Na twee jaar pnmair beroepson derwijs is een leerling gevorderd tot pnmair leerlingwezen. „Dan kan men een duidelijke plaats in de maatschappij bekleden," aldus Ste vens. Binnen het pnmair beroepson derwijs blijft het overigens moge lijk om verder door te stromen naar middelbaar onderwijs, bijvoor beeld naar het volwassenenonder wijs zoals dat op de SBBO gegeven wordt. Of meer in de theoretische nchtmg, bijvoorbeeld MTS. De heer G. Stevens voerde giste ren als positieve kenmerken van het VBaO aan: a. Alle leerlingen kunnen na de ba sisschool het VBaO instromen, waardoor geen directe schoolkeu ze (bijvoorbeeld voor mavo of ha vo) nodig is op het moment dat de kinderen zelf daar nog geen enkel idee van hebben. b. Er wordt geprobeerd om zolang mogelijk met heterogene groepen leerlingen te werken. Dus er vindt in principe geen selectie plaats op kwaliteit en dergelijke. Groot voor deel daarvan is, vindt men, dat leer lingen niet meteen in een categorie worden ingedeeld. c. De bedoeling is met alleen om kennis over te dragen, maar ook een stuk ontwikkeling van „hoofd, hart en handen". Omdat te kunnen realiseren worden er voorwaarden in het onderwijspakket meegeno men. d. Verbreding van het onderwijs aanbod. Er kunnen andere en meerdere vakken gegeven worden dan momenteel gebeurt op de ver schillende typen onderwijs. Het gaat dus duidelijk om een brede basisvorming. „Daar heeft

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1