Rooie Vrouwen spelen rol die PvdA geen goed doet Expositie poolvluchten Nobile in luchtvaartmuseum verlengd Meidenhuis in Utrecht bewijst bestaansrecht "achteL, grond— Eline Maas werd sporter' van de maand sporter van- de maand Puzzelrit vart AMBC over gelijke verdeling tussen mannen m vrouwen 23 juni op ledenvergadering PvdA: Tot eind juni: Provinciaal Onderzoeksinstituut: DONDERDAG 19 JUNI 1986 plaatselijk nieuws 5 LEUSDEN - De Leusdense afdeling van de Partij van de Arbeid moet men één ding nageven: daar wordt de discus sie niet geschuwd. Ook in de openbaarheid is men binnen de Leusdense partij-afdeling niet te beroerd, de onderlinge meningsverschillen duidelijk aan de orde te stellen. Wat men daarmee bereikt is een resultaat, waarmee niet helemaal recht wordt gedaan aan wat men met die open baarheid beoogt: een verdergaande discussie, en dan met name over de gelijkberechtiging van mannen en vrouwen. De oorzaak daarvan is echter niet zo moeilijk aan te wijzen. Uit het laatste partij-blad bijvoorbeeld, wordt weer heel duidelijk, dat het gaat om het hinken op twee gedach ten. In het blad staat een artikel van voorzitter Jaap Steur, die in zijn verhaal stelt dat de optelsom van belangen niet leidt tot een consistente, voor kiezers aanspreekbare poli tieke visie op de toekomst. En twee bladzijden verder wordt in hetzelfde blad aan gekondigd, dat de afdeling zich op de komende ledenver gadering zal buigen over de gelijke verdeling van vrou wen en mannen in de afdelingsorganisaties. Dat gebeurt op een ledenvergadering, 23 juni in De Pepermolen. Daar zit een duidelijk discrepantie in, die niet alleen weergeeft hoe het er in de Leusdense PvdA voorstaat, maar die ook verder aangeeft, waar het binnen de PvdA aan schort: een totaal beleid, gevestigd op een brede maat schappelijke toekomstvisie. door Hans Mosterd De Rooie Vrouwengroep is boos. 'at valt op te maken uit een inlei- ing boven een overgenomen stuk ver de verdeling van zetels op de eslijsten nissen mannen en vrou- en. „Wij hebben ons bijzonder ge oord aan de diverse commentato- sn in de kranten over een „machts- vername" van de Rooie Vrouwen i Leusden. Wij vonden die com mentaren denigrerend naar vrou- en en seksistisch getint", zo stel- n Corri Verduin en Ans van Ke- enade in die inleiding. Dat liegt er niet om. Maar wat en met dergelijke kretologie ïnkt te bereiken is vers twee. emen we de kranten erbij, dan Jat het met name om de jaarverga dering van de PvdA-afdeling Leus den van acht januari van dit jaar. Daar deden de Rooie Vrouwen een min of meer geslaagde greep naar de macht, en daar werd - ook in onze krant - over bericht. De wij ze waarop echter, blijkt bij de Rooie Vrouwen in het verkeerde keelgat te zijn geschoten, getuige kwalifica ties als „denigrerend" en „seksis tisch". En het is juist hier, dat de Rooie Vrouwen hun doel voorbij schieten. In een aardig verhaal in hetzelfde partijblad geeft de Leusdense PvdA-voorzitter Jaap Steur zijn visie op wat er binnen de PvdA mis is. GROEPSBELANGEN Naast de behartigens waardige mededeling, dat men zich binnen de PvdA te veel met details bezig houdt, schrijft Steur onder meer het volgende: „De linkse beweging in Nederland (en de PvdA doet daar ook aan mee) is eerder een spreekbuis van allerlei belangengroepen gewor den, dan een hervormingsgezinde beweging. Binnen de partij probe ren allerlei belangengroepen zoals (in willekeurige volgorde) vredes activisten, anti-apartheidsbewegin gen, feministen, milieu-activisten, mensen die afhankelijk zijn van so ciale uitkeringen enz. enz hun ver langens gerealiseerd te zien in het partijprogramma, de verkiezings programma's, de kandidatenlijsten e.d. Omdat hun verlangens vaak heel redelijk zijn, willen wij daar graag aan tegemoet komen. Het ge volg is dan wel vaak dat de uitkomst van de discussie verwarrend is". En iets verder: „Groepsbelangen kunnen ertoe leiden dat kandidaten te veel op bepaalde eigenschap pen of belangstellingsvelden wor den geselecteerd, waardoor een kandidatenlijst minder goed wordt dan mogelijk zou zijn en in een ver tegenwoordigend lichaam teveel aandacht voor deelbelangen wordt gevraagd,waardoor de sociaal-de mocratische politiek minder her kenbaar wordt." Resumerend stelt Steur vervol gens, dat de PvdA een samenhan gende toekomstvisie nodig heeft, waarin de belangen van de ver schillende groepen goed tegen el kaar worden afgewogen. „Dan moeten we ook de moed opbren gen, om bepaalde „eisen" af te wij zen", aldus Steur. HAAKS Het betoog van voorzitter Steur staat daarmee haaks op hetgeen er binnen de Leusdense PvdA gaande is. Want hoe men het ook draait of keert, de Rooie Vrouwen willen macht, en ze hebben dat de laatste tijd op met mis te verstane wijze laten blijken. Bij dat verschijnsel werpen zich twee essentiële vragen op. De eer ste is, in hoeverre dat streven naar macht rechtvaardig is, en de twee de is, hoe men dat zou moeten be reiken. Wat de eerste vraag betreft, kan er geen enkele twijfel over bestaan, dat de helft van onze bevolking uit vrouwen bestaat en dus ook - inge volge de democratische grondslag van ons maatschappelijk bestel - precies dezelfde rechten heeft, als de andere helft: de mannen. Waar het vervolgens om draait, is de vraag hoe dat te bereiken. In meerdere publicaties terzake wordt - terecht - geconstateerd dat waar de één wat wmt, de ander wat verliest. Dat, zo illustreren de Rooie Vrou wen met het gezegde „Geen Woor den maar Daden" leidt echter tot problemen. Niemand immers, staat graag iets van zijn of haar materiele of immateriële bezit af. OVERTUIGEN Dat blijkt dus ook binnen de PvdA een rol te spelen, waarbij overigens in positieve zin mag worden opgemerkt, dat de kwestie hier - niet in het geringst dankzij de Rooie Vrouwen - tenminste de aan dacht heeft. Daar kunnen andere partijen misschien nog wat van le ren. De manier echter, waarop de Rooie Vrouwen m Leusden denken, hun op zich volstrekt legitieme stre ven gestalte te moeten geven, roept vragen op. Er is een heel rijtje feiten, dat daar bij op de achtergrond meespeelt. In de eerste plaats is het gemid delde opleidingsniveau binnen de feministische beweging als geheel, De inmiddels legendarische bijeenkomst van de Leusdense PvdA in januari van dit jaar. Tijdens die vergadering vielen er harde woorden, waar het gmg om de verkiesbare plaatsen voor de gemeenteraadsverkiezingen. (Archieffoto Leusder Krant). hoger dan het gemiddelde In de tweede plaats blijkt, dat on derzoeken op huishoudscholen een toekomstbeeld en een toekomst verwachting onder meisjes te zien geven, dat bepaald niet strookt met de feministische verwachtingen en standpunten. Die twee feiten geven aan, dat ook de Rooie Vrouwen zich geen illusies moeten maken voor wat er onder vrouwen ui het algemeen leeft, hetgeen hun stellingname on dergraaft op het moment, dat zij menen te moeten opmerken, dat zij „namens de vrouwen" spreken. En wel heel gewoon, omdat dat niet waar is of, anders gezegd, slechts ten dele. Nu is het een kwestie van opvat ting, welke groep vrouwen gelijk heeft, maar om te claimen wat an deren mogelijk niet eens echt wen sen, gaat - niet alleen in dit geval, overigens - te ver. Waar de Rooie Vrouwen dan ook overtuigd zijn van hun eigen gelijk aangaande hun overigens zeer res pectabele standpunten, is het dan ook zaak, die met overtuigings kracht te verbreiden, om te begin nen onder vrouwen. SCHELDPARTIJ Gelijktijdig zou men zich echter, met diezelfde overtuigingskracht - de kracht van argumenten - tot die andere helft van de vaderlandse sa menleving moeten wenden: tot de mannen. Want waar geconstateerd wordt, dat mannen met graag afstand doen van hun verworven macht, zal ook bij hen de eerlijke overtuiging moe ten groeien, dat „eerlijk delen" een term is, die ook hier opgaat in de relatie tussen mannen en vrouwen. Daarmee komen we aan wat er m Leusden gebeurd is binnen de PvdA. Wie heeft geconstateerd, hoe de Rooie Vrouwen zichzelf hebben geïsoleerd binnen de plaatselijke partij-afdeling, staat maar één con clusie open: men wil via de PvdA een vinger ui de pap krijgen. Er zijn tijdens de vergadering, waarop de kandidatenlijst van de PvdA werd opgesteld, termen ge bruikt door Rooie Vrouwen, als het om mannen ging, die met een recht matig streven naar macht niets van doen hebben: het was een ordinai re scheldpartij. Terwijl vrouwen toch veel „vriendelijker" politiek zouden bedrijven. Wie die weg, de weg van de con frontatie, wenst te bewandelen, moet consequent zijn, en voor zich zelf beginnen. Op de wijze, waarop momenteel de Rooie Vrouwen in Leusden be zig zijn, is het geen wonder dat er traditiegetrouwe sociaal-demo craten zijn, die die partij de rug toe keren. Want over hun rug wordt momenteel interne partijpolitiek bedreven, die met hun idealen niets van doen heeft. Het belang van een deelgroep dreigt zo in Leusden het belang van de sociaal-democratische idealen te overspoelen, om enige termen te lenen van PvdA-voorzitter Jaap Steur. SAMEN Toch zal men er op den duur met onderuit kunnen, dat de enige wijze om iets van de eigen idealen te ver wezenlijken, samenwerking zal zijn tussen vrouwen en mannen en ook binnen de PvdA. Een proces, waarbij mannen zul len moeten leren inzien, dat vrou wen ook hun belangen op uitste kende wijze kunnen behartigen, zal echter naar te vrezen valt, langdu rig zijn. Maar het is tevens de enige weg, die naar het gestelde doel leidt. Waar de Leusdense Rooie Vrou wen zich namelijk politiek binnen hun eigen partij hebben opgesteld, zoals ze dat deden bij de kandidaat stelling voor de gemeenteraads verkiezingen, heeft dat de PvdA ze ker een zetel in de raad gekost. Wat dat betreft zou men de proef heel gemakkelijk op de som kun nen nemen, door een eigen Vrou wenpartij op te richten en eens te zien, waar die partij over vier jaar met de gemeenteraadsverkiezin gen op uit zou komen. We betwijfe len, of dat méér dan twee zetels zou opleveren. Wat we nu in Leusden hebben gezien, dat is dat de Rooie Vrouwen onder het socialistisch vaandel zijn opgerukt Dat een deel van de so cialistische kiezers hen dat niet in dank heeft afgenomen, is vervol gens duidelijk geworden. DENKEN Dat de Rooie Vrouwen vervol gens in hun partij krant stellen, dat er denigrerend en seksistisch over hen geschreven is, geeft te denken. Etiketten opplakken is geen kunst, en aangezien „denigrerend" en „seksistisch" termen zijn, die al tijd en overal, terecht of onterecht uit de kast worden getrokken, zo dra bij de bezigheden der Rooie Vrouwen ook maar één kritische kanttekening wordt geplaatst, zal het schrijver dezes niets verbazen, binnenkort zelf voor „fascist" uit te worden gemaakt. Hetgeen overigens evenmin ef fect heeft, waar kretologie nu een maal nog nooit tot een oplossing heeft geleid. Waar het om gaat is, dat de Rooie Vrouwen bij hun volstrekt legitieme streven hun verstand gebruiken, en zich juist met tot het soort armzalige kreten als hierboven genoemd, la ten verleiden. Men bereikt daar nu eenmaal eerder grote weerstand mee, dan medewerking. En dan staan zij voor een keus. Of ze beginnen een eigen partij, waar in zij net zo principieel, ferm, mili tant desnoods, kunnen optreden als ze denken, dat gewenst is. Of zij komen tot het besef, dat ook hun stroming met meer is, dan dat: een stroming binnen een so ciaal-democratische partij. Zo lang men blijkbaar niet bereid is, die keus te maken en ernaar te handelen, moet men er vervolgens niet verbaasd over staan, als de hui dige opstelling van de Rooie Vrou wen in Leusden, als daar reden voor is, aanleiding is voor een kritische benadering. Gebaseerd op feiten, trouwens, en niet op vage terminologie, of fer me kreten. geverfd om beter uit de lucht op te vallen en als de Rode Tent de geschiedenis in zou gaan. De noodradio van de Norge werd helaas pas enige dagen na het ongeluk door een Russi sche radio-amateur ontvangen. Daarna werden grootscheepse reddingsacties op touw gezet waaraan zes landen deelnamen met twaalf vliegtuigen, zeven schepen en twee sledeteams. Negen mensen verloren hierbij het leven, waaronder Armund- sen, die onmiddellijk na het vernemen van het ongeluk een Franse vliegboot charterde en hiermee op weg naar Spitsber gen spoorloos verdween. KRIJGSRAAD Na terugkomst in Rome werden Nobile en zijn bemanningsle den bejubeld door tweehon derdduizend landgenoten. No bile werd door het regime- Mussolini, dat hem niet gunstig gezind was, voor een krijgs raad gedaagd en veroordeeld voor de ramp met de Italia en bovendien gedegradeerd. Na de val van Mussolini werd Nobile echter volledig gereha biliteerd. Deze legendarische luchtschipper en poolvaarder overleed op 30 juli 1978 op 93- jarige leeftijd te Rome. De expositie geeft een goede indruk van de door Nobile met de Norge en de Italia gemaakte poolvluchten. In de vitnnes zijn onder meer het uniform van Nobile en een aantal authen tieke voorwerpen uit de Norge te zien. Tevens wordt een mo del van de Rode Tent tentoon gesteld, die echter meer sym bolisch is daar de originele tent grijs was en met aniline van rode strepen werd voorzien. Twaalf verlichte panelen, waann historische foto's en do cumenten en dergelijke, tonen de ontwikkeling van de bouw van de Italiaanse luchtschepen en geven een overzichtelijk beeld van de vluchten met de Norge en Italia. Openstellingstijden museum: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur en zondagmid dag van 13.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. ACHTERVELD - Zondagmiddag houdt de AMBC weer een puzzelrit. Deze rit, die een lengte heeft van ongeveer 40 kilometer, wordt gere den onder een eigen reglement. De uitzetter is de heer A. J. de Jong uit Achterveld. Inschrijven voor deelname kan vanaf 13.30 uur in hotel De Roskam, waarna de eerste deelnemer zal starten om 14.00 uur. Er zijn weer een aantal mooie prijzen te winnen. LEUSDEN/SOESTERBERG - De tentoonstelling over de beroemde Italiaanse lucht vaarder Nobile en de pool vluchten met de door hem geconstrueerde luchtsche pen Norge en Italia blijft nog tot 26 juni te zien in de expositieruimte van de Snijdershal in het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist te Soester- berg lar vlucht van Spitsbergen via de Noordpool naar Alaska. In 1928 maakte Nobile met het zusterschip 'Italia' een tweede vlucht via de Noordpool die echter rampzalig eindigde. De Italia verongelukte op een ijs schots ten noordoosten van Spitsbergen waarbij zeven be manningsleden om het leven kwamen De negen overleven den vonden tussen de wrak stukken voor enige weken voedsel, een noodradio en een tent die met Aniline rood werd Zes van de twaalf verlichte panelen die een goed beeld geven van de poolvluchten die Nobile maalde met de Norge en de Italia. De museumdirectie kreeg van het Hoofdkwartier van de Ita liaanse luchtmacht te Rome toe stemming de mobiele ten toonstelling, bestaande uit twaalf verlichte panelen, dne vitrines met onder meer voor werpen uit het luchtschip Norge en een model van de Rode Tent, enkele weken lan ger in Soesterberg te expose ren tot 26 juni. Nobile maakte in 1926 in het door hem geconstrueerde luchtschip N-l 'Norge' met de beroemde Noorse poolreiziger Armundsen de eerse transpo- LEUSDEN - Eline Maas, 16 jaar jong, is de laatste sporter van de maand in het seizoen '8S-'86. Zij kwam deze maand als geen ander in aanmerking voor de bokaal van de Leusder Krant en het geschenk van sporthuis Pim Berghuizen. Als speelster van de Lawn Tennis Vereniging Leusden droeg Eline Maas een belangrijk steentje bij aan het kampioenschap van het eerste zondag mixed team, dat afgelopen weekeinde gevolgd werd door promotie naar de derde klasse. Haar ongeslagen competitiestatus hield zij in het Limburgse Beek in stand door met de cijfers 6-0 en 7-5 Leusden op voorsprong te zetten. Een avond daarvoor had de Leusdense eveneens succes geboekt door hpt single-C-toernooi bij Alta in Amersfoort op haar naam te schrijven. Kortom, talent kan haar niet ontzegd worden en het is met ondenkbaar datEline Maas in de toekomst nog veel van zich zal laten horen. Haar tenniscarrière begint pas: ze staat op de drempel van het „grote" werk, volgens de mensen die het kunnen weten. LEUSDEN/UTRECHT - Sinds het Meidenhuis Utrecht in no vember 1984 zijn deuren opende heeft het zijn bestaansrecht bewezen. Dat blijkt uit het aantal aanmeldingen, dat veel groter was dan het aantal meisjes dat kon worden geplaatst. Maar ook uit de reakties van de meisjes die er enige tijd hebben doorge bracht. De meesten tonen zich tevreden over de opvang, niet in het minst omdat de typische tehuissfeer in het Meidenhuis ontbreekt. Tot deze konklusie komt het In stituut voor Onderzoek en Docu mentatie in de provincie Utrecht in het rapport „Het Meidenhuis een noodzaak?". In opdracht van Gede puteerde Staten van Utrecht, het da gelijks bestuur van de provincie, heeft het instituut onderzocht hoe het Meidenhuis m het eerste jaar van zijn bestaan heeft gefunktio- neerd. GS moeten adviseren over de vraag of het Meidenhuis blijvend met (rijks-)geld voor de jeugdhulp- verlening moet worden gesubsi dieerd. Overigens is het subsidie voor dit jaar inmiddels veilig ge steld. Het Meidenhuis staat open voor meisjes die zich gedwongen voelen van huis of uit een tehuis weg te lopen. Ze vinden er een veilige om geving, waar ze op verhaal kunnen komen en naar een oplossing voor hun problemen kunnen zoeken. Van een derde van de tijdelijke bewoonsters van het huis is be kend, dat zij slachtoffer zijn van in cest of mishandeling. Een even groot deel ontvlucht de ruzies thuis. Meestal gaan die over de opvoe ding, vooral bij meisjes van buiten landse (Turkse en Marokkaanse) afkomst. Sommige van deze meis jes zoeken hun toevlucht in het Mei denhuis omdat ze bang zijn tegen hun zin te worden uitgehuwelijkt. De overige bewoonsters zijn voor het grootste deel uit tehuizen weggelopen. De problemen die ze daar hadden lopen uiteen van con flicten over de huisregels tot ver krachting. Meer dein de helft van de meisjes in het huis is 15-16 jaar. Jon gere meisjes komen er veel min der. Meisjes ouder dan 16 jaar ma ken ongeveer een derde van het aantal bewoonsters uit. GEEN RUIMTE In het eerste jaar van zijn bestaan hebben zich bij het Meidenhuis 224 meisjes gemeld, van wie er 90 kon den worden geplaatst. Voor 84 meisjes die wel voor plaatsing in aanmerking kwamen was er geen ruimte. Het Meidenhuis biedt plaats aan acht meisjes, terwijl daarnaast een bed wordt vrijgehouden voor meis jes die zich 's nachts aanmelden en onmiddellijke opvang nodig heb ben. Hun verblijf beperkt zich tot één nacht. Een meisje mag maximaal dne maanden in het Meidenhuis wonen, maar de meeste blijven met langer dan twee weken. Een deel gaat weer terug naar huis (meisjes die met meest of mishandeling te ma ken hebben gehad doen dat het minst), anderen vinden een pleeg- of opvanggezin, of gaan al dan niet begeleid op kamers wonen. POSITIEF De meisjes die naar hun verblijf in het Meidenhuis is gevraagd ge ven vrijwel unaniem een positief oordeel. Ze spreken over een goe de tijd, ondanks de problemen die tot hun komst leidden. Zeer tevre den tonen de bewoonsters zich over de opvang en begeleiding in het Meidenhuis. Wat hun opviel en aangenaam verraste was het ont breken van een „tehuissfeer". Overigens biedt het Meidenhuis in beginsel alleen onderdak, en moet de begeleiding door hulpver leners buiten het huis worden ver zorgd. Daardoor kan het kontakt met de begeleiders ook na het ver laten van het Meidenhuis blijven bestaan. De medewerksters van het Mei denhuis zijn vrijwilligsters, die zo wel voor het beleid als voor de uit voering ervan verantwoordelijk heid dragen. De onderzoekers stel len vast dat deze kombinatie van taken een doelmatige werkwijze wel eens in de weg staat. Als nsico van het werken met uitsluitend vrij willigsters zien zij, dat deze vaak maar voor een beperkte penode beschikbaar zijn. Het is bovendien de vraag of het steeds zal lukken mensen te vinden die willen vol doen aan de eis om minimaal een jaar lang dertig uur per week onbe taald werk te verrichten. De onder zoekers pleiten voor het zoeken naar wegen om het voortbestaan van het Meidenhuis veilig te stellen. Op basis van het rapport zal het Provinciaal Advieslichaam Jeugd hulpverlening GS advies uitbren gen. Het college zal zijn standpunt na de zomervakantie bepalen. In middels hebben ook de leden van de statencommissie voor maat schappelijk welzijn het rapport ont vangen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5