„We zijn begonnen aan het einde van de wereld" zakelijkheden In de prijzen. I leusd en teiieifc Groeneveld Opticiëns Fietstocht Blom Duo Visser Visser verhuist naar Klepelhoek Juiste gewicht van pot watten Directeur Bank girocentrale onderscheiden DONDERDAG 19 JUNI 1986 reportage LEUSDEN - „De lijst van bekende duo's is weer wat langer geworden," zo staat er in de uitnodiging voor het bijwonen van de officiële opening. Helemaal juist blijkt dit niet te zijn: hoewel Visser Visser al drie jaar een garage in Leusden hebben, en menigeen de weg richting het duo al heeft weten te vinden. Reden genoeg dus om eens op bezoek te gaan bij de gebroeders Visser, die behalve zakelijke partners ook nog eens een twee ling blijken te vormen. (Van één onzer verslaggevers) In de brandende zon pnjkt aan de Klepelhoek 1 op het industrie terrein Paardenmaat het nieuwe 45-jarige leeftijd zei: .Januner dat we niet voor ons zelf begonnen zijn," was min of meer hun voor beeld. Dat ging dan onder de noe mer van: Als je met schiet, schiet je altijd mis. Zo gezegd, zo gedaan. Hoewel, zo makkelijk ging het toch ook weer niet. Ton en Karei deden eerst elders als monteur praktijkervaring op. „Maar we hebben altijd naar een eigen zaak toegewerkt," aldus Ton. „Dat het zo snel zou gaan, had den we met verwacht." In januari 1983 was het dan zover In een oud fabriekspand aan de Ambachtsweg vestigden zich Vis ser Visser. „Daar zijn we begon nen met het idee van: als we de huur met kunnen opbrengen, dan moe ten we er mee stoppen. We hadden een huurcontract voor tweeenen- half jaar. In die periode moest het lukken. Over de periode aan de Am bachtsweg kan Ton vele verhalen vertellen. „Het pad dat leidde naar ons gebouw gebruikten wij als test baan voor de schokbrekers. Over dat pad moesten ook de mensen met hun auto heen. En dat waren meestal dure auto's." „We zijn aan het emde van de wereld begonnen," verklaart Ton Visser, nadat hij een flinke slok ap pelsap naar binnen heeft gewerkt. „Het ligt aan je zelf of je dan werk krijgt. Het draait dan om service verlenen en het vertrouwen krij gen. En dat is nun of meer gelukt." DRUK Het is zeker gelukt: de gebroe ders Visser hadden hun handen vol werk. „Druk krijg is niet zó moeilijk," luidt hun filosofie, „maar het druk houden, is de kunst." Het verdwijnen van een Volvo-garage in de buurt hebben zij met twee handen aangegrepen. „We hielden een actie onder de ex-klanten van die garage. Dat is goed aangesla gen. En dan is het verder een kwes tie van: als je goed werk levert, ver telt men het wel verder. Puur mond op mond reclame." De verhuizing naar industrieter- rem Paardenmaat kwam al vrij snel. „We waren daar (in het pand aan de Ambachtsweg, mh) niet tevre den," aldus Ton Visser. „Dat was Binnen blijkt de nieuwe garage uitgerust met de modernste apparatuur. voornamelijk een werkplaats. We hadden klanten die bij de gemeen te werkten. Die kwamen met een stuk grond op de proppen. Daar hebben we toen een optie op geno men en het plan verder uitge werkt." De boekhouder van Visser Vis ser zag die verhuizing wel zitten en gaf al snel zijn fiat. Ten eerste zat er een stijgende lijn in het bedrijf en ten tweede gaf de jonge gemeente Leusden nog volop mogelijkheden. Kortom: de uitbreiding die de Vis sertjes wilden had/heeft een goede kans van slagen. „We zijn toen met de bank gaan praten. Er komt veel bij kijken qua financiën," legt Ton uit. Toen ze aan de Ambachtsweg wilden beginnen, gingen ze naar de AMRO-bank in Woudenberg. Daar zag men de plannen van de inmiddels 31-jarige tweeling niet zitten. De Rabo-bank had meer vertrouwen in het koppel en de zaken waren vnj snel gere geld. Op dat moment wilde de AM- RO koste wat kost meedoen. Maar daar trapten Visser Visser met in: AMRO kreeg nul op request. Ook nu deed de Rabo-bank weer mee. In oktober vorig jaar begon men met de bouw van het pand aan de Klepelhoek. Het had al in maart op geleverd moeten worden. Maar ge zien de strenge winter werd dat la ter. „Er zat ook een hoop zelfwerk zaamheid bij. Maar we hadden het veel te druk om daar aan te begin nen. Toen hebben we de knoop doorgehakt." FIKS De toekomst ziet er goed uit voor het duo. ,Je draait nu op het be stand wat je hebt opgebouwd. Daar ga je mee verder," aldus Ton. „De verwachtingen zijn dat het fiks uit de klauwen loopt. We liggen op een gunstige plek: dicht bij een woonwijk en goed te bereiken. Achter ons ligt Karwei, een knutsel- zaak die veel volk trekt." De twee zijn bezig om zich te spe cialiseren in Volvo. Dat gebeurt in samenwerking met de hoofddea ler. „Maar we willen beslist geen Volvo-dealer worden," legt Ton uit. „We willen alles in eigen handen hebben en alles zelf doen." Natuur lijk worden ook auto's van andere merken gemaakt en dergelijke. „Volvo-klanten zijn de meest makkelijke klanten," weet Ton mt ervaring te vertellen. „Als er iets gemaakt moet worden, zijn ze daar heel makkelijk m. Het moet ge woon, zeggen ze. Bij Renault- en Opel-mensen is dat heel anders. Daar moet het altijd zo voordelig mogelijk. Vooral bij Opel-mensen." Als extra heeft garage Visser Visser nu ook een plaat- en spuit werkcabine. Die hebben de ge broeders ergens tweedehands op de kop getikt. Wie zijn of haar auto een ander kleurtje wil geven, kan De heer W. J. Dalmijn. LEUSDEN - De heer W. J. Dalmijn, directeur van de Bankgirocentrale BV sinds 1974, is vorige week vrijdag onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg die koninklijke ver sierselen uit handen van de heer W. Jongeneel, burge meester van zijn woonplaats Driebergen-Rijsenburg. Hij kreeg de Orde vanwege zijn vele verdiensten voor het bankwezen en in het bijzonder voor zijn aktiviteiten op het gebied van de automatisering van het betalingsverkeer. De heer Dalmijn legt op 1 juli aan staande zijn functie bij de Bankgiro centrale neer. Hij heeft er dan 12 Va jaar opzitten als directielid bij die instantie. Voor zijn directeurschap van de Bankgirocentrale heeft de heer Dalmijn gedurende een lange periode diverse functies bekleed bij de toenmalige Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank, in de laat ste jaren voor 1974 als onder-direc teur Automatisering. LEUSDEN - Tijdens de vori ge week woensdag gehouden braderie in winkelcentrum De Biezenkamp kon men in de stand van de plaatselijke EH- BO-afdeling een gokje wagen. Dat hield in, dat men het ge wicht moest raden van een hoeveelheid vette watten in een grote fles. De schattingen varieerden van 75 gram tot maar liefst 5000 gram. De prijs, een goedgevulde fruitmand, is gewonnen door mevrouw Van Norren uit Leusden. Zij zat er slechts 8 gram naast met haar schat ting van 1354 gram. Het totale ge wicht van de vette watten was dus precies 1362 gram. LEUSDEN - Groeneveld Opticiens in De Hamershof heeft de laatste weken het accent gelegd op kinderen en kinderballen, waarbij men een ongekende hoeveelheid kmderbrillen naar deze winkel heeft gehaald. In dit kader paste ook een voor alle kinderen uitgeschreven wedstrijd waarin zij werden uitgenodigd naar eigen idee een jongens- of meisjesbnl te ontwerpen. Afgelopen vrijdag is door bedrijfsleider Mulder van Groeneveld Opti ciens de prijs in deze wedstrijd, een Philips Stereo Radio Cassetterecor der, uitgereikt aan de 10-jarige Sjoerd Zonneveld uit Leusden die met zijn op HITEC geïnspireerde ontwerp van de TRANSVORMbril de jury zoda nig wist te imponeren dat deze hem unaniem als winnaar heeft uitgeroe pen. Orgelconcert Willem Hülsmann Vaste orgelbespeler van het grote or gel in de Sint Jonskerk, Willem Hüls mann zal volgende week het tweede concert in de zomersene geven. Hij zal muziek uit Duitsland en Franknjk spe len. Zijn programma: - Nicolaus Bruhns (1665-1697). Praelu- dium en Fuga in e kl.t. Bruhns was leer ling van Buxtehude, wiens invloed ook Bach onderging. Bruhns genoot m zijn tijd grote faam als violist en organist Op het eerste instrument was hij vooral be roemd om de dubbelgrepen. Zo kwam het voor dat hij op de viool tweestemmig improviseerde en tegelijkertijd op het orgelpedaal een derde stem speelde! - Joseph Rheinberger (1839-1901). Dne fughetta's uit Opus 123A. Rheinberger is een van de vele componisten die van een uitermate succesvolle carrière na hun dood nagenoeg worden vergeten. Rheinberger werd zelfs geadeld Als docent m het contrapunt was hij be faamd. Hij schreef een enorm oeuvre Van dat werk wordt zijn orgelmuziek als het waardevolle deel beschouwd. - Felix Mendelssohn Bartholdy (1809- 1847): Sonate I in f kl.t. Mendelssohn wordt wel de classicus onder de roman tici genoemd. Classicus moeten we hier niet zien als navolger van de Weense klassieken, maar als tegenstelling tot de holle virtuozen, maar ook als navolger van Bach. Schumann zei dat zijn eigen composities en die van zijn tijdgenoten Mendelssohn, Chopin en Hiller dichter bij de muziek van Bach stonden dan bij die van Mozart. Bachs invloed reikt dus veel verder dan doorgaans wordt aan genomen. Mendelssohn schreef zijn Sechs So naten für die Orgel na een succesvolle tournee in Engeland op verzoek van een uitgever aldaar Deze sonates geven een uitstekend beeld van Mendels- sohns orgelkunst. Koraalspel en de klassieke sonatevorm worden in de bei de hoekdelen van de eerste sonate op een uitermate ingenieuze maiuer met el kaar in verbinding gebracht - Frangois Coupenn, bijgenaamd „le Grand" (1668-1733): Glona uit la Messe pour les Convents de Réligieux et de Réligieuses. Willem Hülsmann zal van dit Gloria alle coupletten spelen met uit zondering van het tweede en zevende. Coupenn was lid van een fameus muzi kantengeslacht Op zijn zeventiende werd Coupenn al tot organist van St. Gervais m Parijs, in 1693 werd hij een van de vier hoforganisten in Versailles. Hoewel hij nauwelijks reisde, zijn leven speelde zich hoofdzakelijk in Parijs en Versailles af, speelde hij toch een be- langnjke rol in het Franse muziekleven van rond 1700 Instrumentale miscomposities zoals deze, waren m Frankrijk en Italië niet ongebruikelijk. Soms werden de Gre goriaanse misgezangen in de composi tie verwerkt, maar dat gebeurde lang niet alüjd, ook niet in de Messe pour les convents - César Franck (1822-1890): Choral II in b kl.t. De laatste werken van Franck waren zijn drie Chorals. Ze vormen een schitterende kroon op zijn oeuvre. Francks biograaf Marius Monnikendam schrijft over dit Choral II „Het is wellicht het meest diepzinnige aller orgelwer ken en ontegenzeglijk bereikt Franck hier de top van zijn mystieke aanleg. - Jehan Alain (1911-1940): Litanies. Je- han Alain was de zoon van Albert Alain, die weer leerling van Guilmant was ge weest. Jehan Alain staat hiermee in de giote Franse Romantische traditie Woensdag 25 juni in de Sint Jonskerk. Aanvang 20.00 uur. Aart Wimmenhove Orgel-zomerserie in Sint Jonskerk De Amersfoortse binnenstad is enke le interessante orgels rijk. De Lutherse kerk aan de Langestraat herbergt het oudste orgel van de stad, een beschei den instrument dat in 1766 door J. H. H. Batz werd gebouwd. Diens zoon G Th. Batz bouwde in 1819 het orgel van de Sint Franciscus Xavenuskerk aan 't Zand. In de Sint Jonskerk aan de Hof staan drie orgels. Het grote orgel werd in 1844/45 gebouwd door de Deventer orgelmaker C. F. A. Naber, het kleine, verplaatsbare, orgeltje en het koororgel werden beide in 1967 gebouwd door de Zwitserse fa Oscar Metzier Sohne. De Amersfoortse „orgelcultuur" con centreert zich voornamelijk rond het grote orgel van de Sint Joriskerk. Dit instrument telt 38 registers, verdeeld Het hoofdorgel vóór de restauratie over hoofdwerk, rugwerk, bovenwerk en pedaal. Interessant is dat Naber bij de bouw enkele registers uit het voor gaande orgel heeft overgenomen. Zo telt het orgels zes stemmen die in 1551 zijn gemaakt. Dit grote orgel nu, is iedere zomer het middelpunt van een sene orgelconcer ten, georganiseerd door de Culturele Commissie Sint Joriskerk. Ook voor deze zomer is er weer zo'n sene ge pland. Daar ons land njk is aan uitstekende organisten zal het ook dit jaar weer een afwisselende sene op. naar het zich laat aanzien, hoog peil zal zijn. Programma Het programma voor de sene concer ten, die telkens op woensdagavond zullen plaatsvinden, ziet er zo uit: - 25 juni: Willem Hülsmann. Hij is de vaste organist van de Sint Jonskerk. Hij brengt een afwisselend programma met muziek uit Duitsland en Frankrijk. Beide landen zijn vertegenwoordigd met mu ziek uit de Barok en de Romanüek. - 2 juli: Jan Jansen. De Soester organist heeft onder andere bekendheid ver worven met concerten in de Utrechtse Dom. In Amersfoort zal hij muziek spe len van de op de orgelconcertprogram ma's stiefmoederlijk behandelde Henry Purcell (1659-1695) en verder van Bach, Mendelssohn Bartholdy en onze landge noot Jan Welmers. - 9 juli: Jacques van den Dool. Zijn programma is nog met bekend. - 16 juli: Nico Verrips. Deze Meppeler organist zal alle dne orgels in de Sint pand van Visser Visser. Als ik er arriveer, helpt Ton Visser een klant. Intussen snuffel ik wat rond in het gloednieuwe gebouwtje, dat er, zeker voor een garage, bijzonder schoon uitziet. Dan slaat de verwarring toe: broer Karei komt binnen lopen. Ik kan mijn ogen haast niet geloven: Karei lijkt als twee druppels water op zijn broer Ton. Nu heb ik wel vaker tweelingen gezien, maar zo als deze twee broersNee, dat zie je maar zelden. De overeenkomst blijkt alleen het uiterlijk te betreffen. „We zijn een ééneiige tweeling met twee verschillende karakters," legt Ton Visser uit. Maar daarnaast hebben de broers weer wél dezelfde, be roepsmatige belangstelling: de au tobranche. KLOOIEN „Van jongsafaan hebben we al tijd zitten klooien met bromfietsen en zo," vervolgt Ton hun levensver haal. „Toen zei een kennis, die een garage heeft, op een dag: ga toch naar de autoschool." De gebroe ders namen dit advies over en ver trokken gezamenlijk naar de Auto- school Apeldoorn. Al tijdens de op leiding ontstond het idee, of mis schien beter gezegd het verlangen om later een eigen bedrijf te begin nen. Een andere tweeling, die op Karei en Ton Visser voor hun nieuwe garage. dus terecht op de Klepelhoek 1. Maar ook iemand die zoekt naar een tweedehands autootje, kan rus tig bij Visser Visser binnenstap pen. Dat geldt eveneens voor wie een (nieuwe) Volvo zoekt, maar dat spreekt voor zich. Over concurrentie zit het tweetal met in. In Leusden met zijn ruim 26.000 inwoners zijn slechts vier ga rages. Soest, om maar een voor beeld te noemen, telt 20.000 inwo ners en daar zijn twaalf garages. „Er zijn mogelijkheden genoeg," al dus Ton Visser. „Al komt er een 1 garage bij, dat vinden wij helemaaln niet erg." „Wij komen uit een grote familie. e Twaalf kinderen. Maar we hebben nooit naar hun adviezen geluisterd. We hebben altijd zelf gedaan wat we zelf wilden en zagen zitten. Zo- a lang het goed gaat, is er niks aan de hand. Maar ja, gaat er een keer wat F verkeerd, dan zeggen ze natuurlijk. zie je wel, had je naar mij moeten luisteren." Als het aan het enthousiasme van Ton en Karei Visser ligt, dan zal er toch behoorlijk wat moeten gebeu ren voordat het verkeerd gaat. Niet voor niets hebben ze hun naam vast toegevoegd aan de lijst van be roemde duo's. Drie jaar geleden hebben ze tenslotte ook een juiste zet gedaan. Dus dat „beroemde" zal ook nog wel komen. LEUSDEN - Rijwielspeciaalzaak Blom organiseert zaterdag 21 juni in samenwerking met Trim- en Toer club Leusden de jaarlijkse fiets tocht, dit jaar de 90 +2 Toertocht De afstanden zijn 30 en 80 kilome ter. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 gulden per persoon en kinderen tot 12 jaar 1,50 gulden (inclusief herin nering). Starttijden: 30 kilometer tussen 10.00 uur en 12.00 uur, 80 ki lometer van 08.00 uur tot 10.00 uur. Voorinschrijving is mogelijk GROTE FAMILIE LEUSDEN-Begin deze week werden de nog uit te delen prijzen van de Biezenkamp-braderie uitgereikt. Het ging in dit geval om het raden van snelste home-trainer-tijd van vorige week woensdag. Zes mensen hadden gegokt op 30 seconden, wat later de snelste tijd bleek te zijn. Het lot bepaalde wie uiteindehjk de hoofdprijs, een Biezenkamp-mand, in ontvangst mocht nemen. Anneke Sventer en Luuk Schouten waren de gelukkigen. Slager Fred Timmer, tevens voorzitter van de Winke liersvereniging De Biezenkamp, reikte de prijs uit in de zaak van Aalt van de Hoef. Het hoofdorgel né de restauratie Joriskerk bespelen. Enkele van Mozarts variaties ovèr het Wilhelmus, geschre ven toen Mozart als üenjarig knaap in Nederland op bezoek was, zullen op het kleine orgeltje klinken Op het kooror gel zal Verrips dansen van rond 1500 spelen, op het hoofdorgel tenslotte mu ziek van Mendelssohn Bartholdy, César Franck, Wim Alberts en van de concert gever zelf. - 23 juli: Nico van den Hooven. Al tweemaal eerder heeft Nico van den Hooven indruk gemaakt met zijn schitte rende Bach-interpretaües. Ook nu weer zal hij een geheel aan Bach gewijd programma spelen - 30 juli: Lucas Lindeboom. De organist van een van Nederlands bekendste orgels, het Schiutger-orgel in de Sint Michaelskerk in Zwolle, hebben we in de vorige serie leren kennen als een musicus die het effect niet schuwt, maar toch altijd muzikaal blijft. - 6 augustus: Jan J. van den Berg. Deze Delftse organist is uit Amersfoort af komstig. De laatste keer dat we hem hier konden beluisteren, was in een concert waarop een nieuwe bundel koraalvoorspelen van Van den Bergs leermeester Adriaan C Schuurman werd gepresenteerd. Schuurman staat ook nu weer op zijn programma waarop verder muziek staat vermeld van Joh. Seb. Bach, De Raick, Avison, Reger, Comelis de Wolf en van de concertge ver zelf. - 13 augustus: Bernard Bartelink. Deze Haarlemse organist biedt een program ma met muziek van Sweelinck de Span jaarden Correa de Arauxo en Cabanil- les, van Joh. Seb. Bach en diens zoon Carl Ph. Em. Bach en van Mozart en Langlais. Tenslotte zal Bartelink over een opgegeven thema inproviseren. - 20 augustus: Jan Jongepier. De orga nist van de Grote Kerk in Leeuwarden zal de zomersene 1986 afsluiten. Onge twijfeld zal ook hij een improvisatie spelen. En zijn vorige concert in Amers- Het koororgel foort heeft hij een indrukwekkend staal tje van zijn improvisatiekunst laten 1 ren. Alle concerten beginnen om 20.0 uur. Zoals in de aanhef gemeld, is d( Amersfoortse binnenstad twee instru menten uit de Batz-dynastie rijk. He wordt tijd dat ook deze instrument i vaker in concerten worden bespeeld L een samenwerking mogelijk? Bijvoor beeld door middel van op elkaar aan sluitende series (zoals in Groningen respectievelijk der-Aakerk en Martini kerk) of concerten achtereenvolgens 11 verschillende kerken plaatsvinden (zo als in Ootmarsum gebruik is). Aan di voorwaarden, in de vorm van drie dich bij elkaar gelegen orgels, wordt in iedi geval voldaan. Aart

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6