Sport Vereniging Achterveld begon tussen mesthopen van boer Zieltjes Promotie voor TV Leusden Op Klompen Begonnen ■rausden krant Emmaus jangers Achterveld sport. ^cursietn 0 jaar georganiseerd voetbal in Achterveld Uitslagen dames- schieten Ons Genoegen VERGROTEN? 25 jaar LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT In april 1984 promoveerde Achterveld. Reden om de succesvolle voetballers in de bloemetjes te zetten. (Foto archief Leusder Krant.) Kerstens zich weer met de Achter- veldse voetbalclub ging bemoeien. Als nieuwbakken voorzitter maakte hij zich sterk voor het nieu we veld bij het Kerkepad, terwijl ook een jeugdafdeling meuw leven werd mgeblazen. Een oud kippen hok werd omgebouwd tot kleedka mer, wassen konden de voetballers zich voortaan in de nabij gelegen beek. Na 1956 zat Achterveld duidelijk in de lift, zowel organisatorisch als sportief. Een pomp en iets voor wat voor een toilet doorging gaf de kleedruimte wat meer charme. Op 10 mei 1959 werd Achterveld op nieuw kampioen m een historische wedstrijd tegen rivaal Hamersveld. Theo Jansen was m het hol van de leeuw de maker van het doelpunt dat Achterveld werderom in de tweede klasse zou bregen. Drie sei zoenen achtereen hield SVA het m De Sportvereniging Achterveld bestaat vrijdag 20 juni 1986 op de kop af 40 jaar. Daarmee is de Achterveldse voetbalclub één van de oudste sportverenigingen in het sportief rijk ge schakeerde Leusden. Eigenlijk is de Sportvereniging Achter veld elf jaar ouder. In 1935 werd er in Achterveld al regelmatig in „teamverband" een balletje getrapt onder de naam OKB, wat stond voor „Op Klompen Begonnen". In 1946 werd uiteindelijk de R.K. Sport Vereniging Achter veld opgericht. Om dit feit exact 40 jaar later luister bij te zetten, houdt het bestuur vrijdag in de kantine op het Kerst- enssportpark een receptie (aanvang 20.00 uur), een dag later gevolgd door een grootse lustrumfeestavond in Ons Gebouw. Zondag 22 juni worden de lustrumfestiviteiten afgesloten met een optreden van de jeugdtoneelgroep Culdoto. In 1966 was de gemeente Leus den reeds begonnen met de reali sering van een meuw en eigentijds sportpark in Achterveld. Het duur de echter tot 1970 voordat het sport complex geopend kon worden. Tussentijds kreeg Achterveld on derdak bij De Glind (jeugd) en gastvrijheid bij Roda'46 (senioren). Trainen deed men bij de Oude Tol aan de Hessenweg. Op zaterdag 3 oktober kwam aan alle ellende in één klap een emd. Ondanks het slechte weer werd het een feestelijke dag voor Achter veld. Loco-burgemeester, de heer W. A. van Zandbnnk, tevens wet houder van sportzaken, verrichtte de openingsceremonie. De ope ningswedstrijd tegen Roda'46 ein digde zoals die begon; onbeslist. Twee velden, inmiddels zijn het er drie, een oefenveld en een fraaie kantine completeren het meuwe sportpark dat de naam Kerstens- sportpark kreeg. Een mooi eerbe toon aan de Achterveldse hoofdon derwijzer, die ontzettend veel werk verzet had voor zijn dorpsgenoten, het was met recht de kroon op zijn werk. Lang kon hij daar echter niet van genieten. In 1971 overleed de oprichter van de Sport Vereniging Achterveld op 63-jarige leeftijd. Nauwelijks een half jaar later DONDERDAG 19 JUNI 1986 >r LEUSDEN - Zondag heeft et eerste mixed-team van de TV Leusden voldaan aan de iggespannen verwachtin- n. In Beek (Zuid-Limburg) !St worden aangetreden te- n de plaatselijke vereniging de promotie naar de derde ;se te realiseren. De weini- meegereisde supporters, aronder voorzitter Bert rden, hebben het team, waar nodig, gestimuleerd tot goede prestaties. Unaniem was men van mening, dat voor het eerst in deze competi tie op seneus te noemen tegen stand werd gestuit. Opmerkelijk werd de zeer sportieve houding ge noemd van het talrijke Limburgse publiek. Eline Maas, de avond tevoren nog winnares van het Alta C-toer- nooi, was in de eerste set duidelijk in zeer goede doen: 6-0. Daarna zorgden zenuwen voor meer fou ten, maar met 7-5 werd het punt gescoord. Constance Ploeg, op een gegeven moment het slachtoffer van het wel zeer warme weer, voegde daar een mooie 2-sets zege aan toe. De beide heren, Maarten Dirk zwager en John Hijmenng, verloren hun partijen beiden in 3 sets, waar door men met een gelijke score (2- 2) uit de singles kwam. Zoals zo vaak bleken dus de dub bels van doorslaggevende beteke nis te zijn. En net als in alle voordien gespeelde competitiewedstrijden bleek Leusden daarin superieur. Teon zowel de dames- als de he- rendubbel Leusden winst brachten, was de rest een formaliteit. Met een 5-3 overwinning werd het warme Limburgse verlaten om in kleine kring de promotie nog wat feeste lijk te vieren. ACHTERVELD - Zaterdag zijn «en 10.00 uur en 16.00 uur de Em- fausgangers weer in Achterveld, j staan weer op het parkeerter- l ter hoogte van hotel De Ros- 1 Iedereen die in het bezit is van ng die niet meer gedragen >rdt, kan dit bij de Emmausgan- rs komen brengen. I De ontvangen kleding wordt ver breid onder de noodlijdende me smensen in diverse arme landen. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heelt? Alles! Bi) de Leusder Krant kun» u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bi) familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betrelt heeft u de keus uit hand- of machmeletters DE LEUSDER KRANT Asschatterweg 19, telefoon 941496 Het kantoor Is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 ui en van 14.00 tot 17.00 uur „De tijd vliegt voorbij", wordt dikwijls gezegd, maar toch kan er in vijfentwintig jaar nog heel wat gebeuren Ik heb dat aan den lijve ervaren en herdenk in stilte en zon der uiterhjk vertoon de volgende maand mijn zilveren inwonerschap van Leusden. ACHTERVELD De heren A. P. Kerstens en H. Schouten sr. .tonden aan de wieg van de Sportvereniging Achterveld. Zij egden de basis voor de oprichting van een „echte" voetbalclub n kerkdorp Achterveld. Op 20 juni 1946 slaagden beide heren irin om een aantal voetballiefhebbers in de voormalige zaal /an de coöperatie Van Zandbrink bijeen te brengen met de >edoeling om in Achterveld een eigen voetbalclub van de pond te krijgen. al- En dat lukte met verve. De slo- an „geen woorden maar daden" fas in die tijd, zo kort na de oor- >g, zeker op de Achtervelders an toepassing. In een mum van en tijd hadden de initiatiefne- ters de zaken geregeld en kon en zich terugtrekken. De heren van Nimwegen, P. van Dijk, R. leinveld, B. Grotenhuis, H. Baal- tan en W. J. Schouten waren im- lers bereid om het eerste vereni- ingsbestuur te vormen van de ieuwe club, de R. K. Sport Ver- rtiging Achterveld. Laatstgenoemde, in Achter- eld beter bekend als Wim Schou- ;n van de bakkerij, heeft het mbt van bestuurslid, waarvan et grootste gedeelte als penning- teester, tot 1977 bekleed. In dat tar werd hij voor zijn verdien- ten met de gouden bondsspeld an de KNVB onderscheiden. PEELVELD S.V. Achterveld meldde zich di- rekt aan als lid bij de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), m het bijzonder bij de Utrechtse Voetbal Bond (UVB). De Achtervelders begonnen uiteraard onder aan de sportieve ladder; de derde klasse van de UVB. Het was voor de nieuweling natuurlijk heel leuk om direct te kunnen meedoen aan de competitie. Een voetbalveld was echter niet een-twee-drie voor handen. Gras land voldoende binnen de Achter veldse gemeente-grenzen, maar een heus speelveld, of iets wat daar op leek, kende men in Achterveld nog niet. Het bestuur moest driftig op zoek om een terrein te vinden, waar het bedrijven van het voetbal spel redelijk tot de mogelijkheden behoorde. Na enig speurwerk kwam men bij boer J. Zieltjes terecht. Hoewel de boer voldoende land had om zijn bedrijf te runnen, zag hij in eerste instantie niet veel in de plannen van het ambitieuze SVA-bestuur. Na lang aandringen stemde J. Zieltjes december 1982 werd het 300ste lid van de RKSVA binnengehaald. (Foto: rchief Leusder Krant.) de tweede klasse vol om daarna toch weer te degraderen naar de derde klasse. Om een dreigende paleisrevolutie van spelersvrou wen te voorkomen, richtte het trio Kerstens, Baaiman en Schouten een dames handbalafdeling op, die la ter (in 1970) de basis zou vormen voor de sectie dames-voetbal. Handbal maakte toen plaats voor het nieuwe fenomeen damesvoet bal. VERHUIZING toch toe om een stuk weiland tegen een gebruiksvergoeding van 75 gulden per jaar te verhuren. De voetballers moesten echter wel voor alle voorzieningen zorgen, zoals het voor de aanvang van de wedstrijden verwijderen van ho pen mest en het plaatsen van kalklijnen, weer opruimen van de doelen. Een troost door de week hielden de koeien het gras kort, ge maaid hoefde er dus niet te worden. De stal van J. Zieltjes deed 's zon dags als kleedkamer dienst, alwaar ook een emmer water klaar stond om zich na afloop van een duel op te frissen. Het beviel de Achtervel ders zo goed op het land van boer Zieltjes, dat het eenjarige contract uitgebreid werd tot een vijfjarige verbintenis. PRESTATIES De eerste wedstrijd ging op de nieuwe accommodatie met 2-5 te gen NSC Nijkerk verloren, maar de grootste lol hadden de Achtervel ders van de 20-0 overwinning op buurclub Hamersveld, de voetbal vereniging die ontstaan was uit het straatvoetbalclubje BOK, een afkor ting die verdacht veel leek op de Achterveldse OKB. Want tussen Op Klompen Begonnen en Begonnen Op Hompen zat toch weinig ver schil. De revaliteit tussen de vereni gingen Roda'46 en Achterveld da teert dus al uit de vooroorlogse ja ren. Halverwege de vijftiger jaren kreeg de Sport Vereniging Achter veld een veld bij het Kerkpad. In middels was men opgeklommen naar de tweede klasse van de Utrechtse Voetbal Bond. Er komen was ook m 1956 niet zo'n punt, maar er blijven was een stuk moeilijker. Achterveld degradeerde prompt weer naar de laagste klasse. Een moeilijke periode volgde, totdat een van de opnchters, de heer A. P. In 1983 behaalde het zesde Achterveldse elftal het kampioenschap. (Foto: archief Leusder Krant.) ACHTERVELD - De uitslagen van de wedstrijden, die leden van dames- schietclub Ons Genoegen vonge week speelden, waren als volgt: 1 Tiny Tolboom 88 pnt.; 2. An Voskuilen 87; 3. Ria Vos 84, 4. Anneke Oudshoorn 82; 5. Annelies Huurdeman 80; 5. Jearuiet Vos 80; 6. Iny Kok 78; 7. Beb Smal 72 pnt. vierde Achterveld op uitbundige wijze het zilveren jubileum. Het op klompen begonnen straatvoetbal was uitgegroeid tot een waardige voetbalclub van zo'n 250 leden en 12 elftallen. Sportief ging het toen ineens een stuk betere. In 1972 pro moveerde Achterveld (weer) naar de tweede klasse en in 1977 maak ten de oranjehemden de sprong van hun leven bij de wijziging van de competitieopzet. Door het instellen van een hoofd klasse in de afdeling Utrecht, profi teerde Achterveld, onder leiding van trainer Baas van de versterkte promotie, waarmee ze buurclub Roda in een seizoen voorbij streef den. De stap bleek voor Achterveld toch te veel gevraagd, want nog geen jaar later degradeerden de bewoners van het Kerstenssport- park naar de eerste klasse in de zondagafdeling van Utrecht. Ook deze klasse zouden de Ach tervelders weer onverhoopt moe ten verlaten, begin tachtiger jaren. Maar in 1984 kreeg trainer Pierre Kisters loon naar werken. Hij bracht Achterveld terug in de eerste klas se, waann het vandaag aan de dag nog steeds vertoeft. Alleen trainer Jan Drost is nu de man die op het trainingsveld de scepter zwaait. Bestuurlijk heeft voorzitter Cor van Marwijk al weer enige jaren de touwtjes strak in handen. Met zeven senioren-teams, een dameselftal, dne meisjes teams en tien jeugd- ploegen is Achterveld een gezonde vereniging die destijds bij boer Zieltjes uit de mesthopen is opge trokken, maar op karakter gewor den is wat het is anno 1986: een voetbalclub die het vijftigjarige be staan in 1996, op z'n sloffen zal ha len. Achterveld proficiat, op naar de vijftigl Henk Jan Westland Halverwege 1961 kwam ik wo nen m de als Hamersveld op de landkaart te vinden overwegend a- rarische gemeente van toen 6967 inwoners - bron: gemeentehuis - zuid-oostehjk van de Keistad de toegangspoort vormend tot de Gel derse Vallei en de Veluwe Burge meester A. F. H. Buining, de grote promotor van het eerste sportpark in Leusden, vertegenwoordigde toen het openbaar gezag. In de loop van de achter ons hg- gende kwart eeuw werd Hamers veld met Leusbroek, Achterveld en Stoutenburg de gemeente Leus den met nu pakweg twintigduizend inwoners méér dan vijfentwintig jaar geleden, en qua sportvoorzie- ningen ook nu nog een stichtend voorbeeld voor de gehele regio. In 543 afleveringen - heel wat meer dan destijds van de TV-topper Pey ton Place! - heb ik, met een fre quentie van zo'n vijftig per jaar, ge tracht u op de hoogte te brengen van het sportieve wel en wee van en met betrekking tot Leusden. De met rasse schreden in aan tocht zijnde komkommertijd anno 1986 hjkt mij een zeer goed moment om een dikke punt te zetten achter de rubriek Sport Cursief' en om het risico te vermijden, dat ik op dit voornemen terug zal komen, ga ik verhuizen. De Wijzen kwamen uit het Oos ten en mijn plaats kennend heb ik besloten Leusden in oostelijke rich ting te verlaten. Niet echter zonder u te groeten en het allerbeste toe te wensen, hetgeen hierbij is ge schied. (543) PC ACHTERVELD - In het zomersei zoen is de schietvereniging weer begonnen met de onderlinge schietwedstrijden op de buiten baan te Scherpenzeel. De uitslagen van deze onderlinge wedstrijd waren: aantal punten 1. P. Smink 94 2. A. van Daatselaar 93 3. L. van Hamersveld 90 4. J. E. van Hamersveld 89 5. W.vandeKletersteeg 88 6. G. Schimmel 85 7. G. Tolboom 83 8. H.J. van Ruitenbeek 80 8. J. J. van Hamersveld 80 10. A. Vlug 78 10. G. van Hamersveld 78 12. B. van de Hengel 56 Het clubgebouw van SV Achterveld. (Foto: archief Leusder Krant.) EEN COLUMNIST VERTREKT Vandaag kunnen de spor tief ingestelde lezers voor de laatste maal kennis nemen van de rubriek „Sport Cur sief', zoals die werd geschre ven door de man, die al meer dan tien jaar verbonden is aan de Leusder Krant als sportmedewerker: Peter C. OpdenCamp, oftewel P.C. Meer dan vijfhonderd en veertig afleveringen hebt u inmiddels onder ogen gehad. Om precies te zijn: 543 afle veringen en dat is niet niks. Journalisten, die wekelijks een rubriek moeten vullen, kunnen daar over meepra ten. Want elke week maar weer en in Peter's geval de laatste jaren zelfs twee maal per week moet je voor zo'n rubriek een goed onderwerp hebben, of als het niet an ders kan verzinnen... Een vaak moeizame klus, maar Peter slaagde daar in de meeste gevallen voortref felijk in. 543 keer, om precies te zijn... De laatste column. Natuur lijk gaan je gedachten dan meteen terug naar de eerste aflevering. Nostalgie, noe men sommigen dat. In kran tenkringen hebben ze het dan over „even in de legger nakij ken"... Dat was dus 1976. Peter OpdenCamp kwam naar het kantoor van de Leusder Krant, toen nog op Finnmakr gevestigd. Een tik keltje aarzelend. Hij had om gezondheidsredenen af scheid moeten nemen van zijn werk bij Pon, maar was gezond genoeg om de dag met nuttige dingen te vullen die zijn gezondheid niet zou den schaden. En of wij mis schien iets eenvoudigs... Dat hadden we. Onze sportmedewerker had zojuist opgezegd en dus werd Peter onze nieuwe sportmedewer ker. Simpel klusje, hadden we gezegd. Een voortreffelijke keus, zo bleek al gauw, want Peter wist in betrekkelijk korte tijd de toch al niet slechte sport- afdeling van de krant verder tot bloei te brengen en uit te bouwen. Binnen de kortst mo gelijke tlja Wwu *-eter up- denCamp een bekende ver schijning op de sportvelden en in de vergaderzalen. Want hoewel er natuurlijk sport- correspondenten waren bij de verenigingen, die voor de sportuitslagen zorgden, Pe ter deed veel het liefst zelf. Die persoonlijke kontakten met spelers en bestuurders zorgde voor een sterke be trokkenheid van „onze man op het veld" met de Leusden- se sportwereld. Het aanvankelijk aarzelen de begin als „simpel klusje" groeide al snel uit tot een in tensieve free lance job, die jaren achtereen tot weder zijds genoegen een volwaar dige sportrubriek opleverde. En honderden sportieve cur siefjes natuurlijk... Wekelijkse relativerende overpeinzingen over sport en samenleving, over sportivi teit, maar ook over „ruw spel" bij bestuurders, politici en spelers, want Peter aarzel de niet om, als het weer eens dringend nodig was, een gele of rode kaart uit te delen sport Cursief: een gewaar deerde rubriek. Vandaag dus de laatste af levering. Peter OpdenCamp, P.C., neemt vandaag af scheid van „zijn" Leusder Krant. Dat is dan nu defini tief, want enkele jaren gele den had hij zich reeds als sportcoórdinator terugge trokken omdat het werk hem wat al teveel werd. „Weetje", zei hij toen, „ik ken nu alle sportvelden en zalen van bin nen en buiten. Ik weet hoe het aanvoelt in de stromende regen of in de hete zon. Ik wil het nu verder graag overla ten aan de jongere genera tie". Maar het bloed kroop waar het niet gaan kan, en dus bleef „Sport Cursief' ver schijnen. „Om er toch nog een beetje bij te blijven"... De 543e aflevering moet de laatste zijn. Peter gaat ver huizen naar Ede. Hij zegt, dat hij het nu echt wat rustiger aan gaat doen... Hij neemt met spijt afscheid van de Leusder Krant en wij van hem. 543 maal Sport Cursief. De schuingeschreven kro niek van de Leusdense sport wereld. We zullen het mis sen. Pe;ter, bedankt! Bert Vos hoofdredakteur Krant. Leusder „Rovers"-bijeenkomst De „Rovers Owners" Club Holland houdt op zaterdag 21 juni een bijeen komst in Dierenpark Amersfoort. Zij is bestemd voor liefhebbers van de auto van het merk „Rover". De middag, die duurt van 16 00 tot 18.00 uur, is niet al leen bedoeld voor de sleutelaar, maar ook voor mensen die informatie in woord en beeld verzamelen, of geïnte resseerd zijn in miniatuurmodellen. De bijeenkomst is in het Theehuis. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het Kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service legen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7