Het Nederlandse jaarboek Film 1986: volledig ,D.A.R.Y.L.": amusante en spannende ilm rond een bijzonder jongetje Ha-Fa-opleiding Lisiduna weer succesvol afgerond Filmkeuze üen mooie wasserette" in het Filmhuis De Leusder Krant en pasgeboren baby's Filmagenda DONDERDAG 19 JUNI 1986 kijk op de film Wat dat m«t elkaar te maken heeft? Alles' Bi| de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't ge*in bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters Auchattarweg 19, telefoon 941495. Hat kantoor la op werkdagen geopend van 9.00 tol 12.00 uur en van 14.00 lot 17.00 uur. door Bert Vos ifoort, 19 juni t/m 25 juiu. 50, Westsingel, 033-16572 nslag 12 ijks: 1.30-8.00. Zo. 1.30-5 00-8.30. of the Nile a.L ijks: 1.30-6.45-9.15 Zo. 1.30-4.00- 15. MA, Stads ring 30, 033-18900 .Y.L. a.L jks: 1.45-7.00-9.30. Zo. 1.45-4.15- 30. tgle a.l. jks: 1.30-6.45-9.15. Zo, 1.30-4.00- ilS. Stadsring 32, 033-633655 Africa a.1. ma. dl. 1.30-8.00. Za. wo. 8.00. Zo. 30. iUE-MATINEEVOORSTELLIN- Pan a.1. tl Nederlands gesproken) wo. 1.45 Begin deze maand verscheen „Het Nederlands Jaarboek Film 1986", onder redaktie van Hans Beerekamp (eindredaktie), Peter van Bueren, Jan Heys en Gerdien Linthorst (eindredaktie). Het is de zesde editie in een reeks, die in 1981 van start ging. En wellicht ook de laatste, omdat het ministerie van WVC, de jaarlijkse financiële bijdrage aan het jaarboek dreigt stop te zetten. Zonder die bijdrage, aldus blijkt, is een dergelijk jaarboek te duur om voor een breed publiek aantrekkelijk te kunnen zijn. Voorzitter Pieter van Lierop van de Kring van Nederland se Filmjournalisten deed tijdens de officiële overhandiging van het eerste exemplaar (aan Pauline Terreehorst, vooreitter van de commis sie Film van de Raad van de Kunst), dan ook een dringend beroep op de commissie om de minister toch maar vooral positief te willen advise ren. Het is de vraag of het heeft geholpen. Pauline Terreehorst was van mening, dat er in Nederland al erg veel publikaties zijn op het gebied van de film, zowel in de dag-, week- en maandbladen, maar zeker in de filmbladen zoals „Skoop" en „Skrien" met daarnaast nog verschillende servicediensten, zoals de Film Informatie Dokumentatie (FID), waar men zich op kan abonneren. Ook verschillende andere Nederlandse uitgevers hebben zich op het terrein begeven met jaarboeken, ency clopedieën en met boeken toegespitst op deelgebieden van de film. Kortom de commissie en daarmee ook de minister is niet overtuigd van de noodzaak om een jaarboek als deze uit te geven naast al die andere publikaties. Daarom maar geen jaarboek? Wie de editie 1986 bekijkt en leest, de schat aan gegevens op zich in laat werken, zal zich al snel een oordeel hebben gevormd: natuurlijk moet de editie 1987 verschij nen. De vraag is alleen: zijn er voldoen de filmliefhebbers die méér willen beta len dan de 29,90 die de editie 1986 kost? Het jaarboek heeft in ieder geval kwaliteit en bevat geen klakkeloze op somming van de feiten alleen. En bo vendien: het is een Nederlands produkt, gemaakt door Nederlandse filmjourna listen en geen vertaling van een buiten lands jaarboek. VEEL INFORMATIE Het jaarboek 1986 biedt veel informa tie. Het belangrijkste onderdeel is een opgave van alle in Nederland uitge brachte films in het jaar 1985, compleet met de credits en in de meeste gevallen met korte, beschouwende beschrijvin gen (voorzien van de initialen van de amateurs). Daarnaast uiteraard een jaar overzicht 1985, waarin de belangrijkste filmgebeurtenissen de revue passeren en artikelen/portretten over het Neder lands Filmmuseum, producent Matthijs van Heijningen, de regisseurs Johan van der Keuken, Chantal Ackerman en Woody Allen en de auteurs Rijk de Gooijer en Nastasja Kinski. Er is een apart hoofdstuk gewijd aan Van de filmredaktie (Hoe meer sterren, hoe hoger de waardering) De computer speelt een grote rol in „D A.R.Y.L.", een amusante film over een bijzonder jongetje. Y beautiful laundrette": verrassing van Filmfestival Rotterdam ie filmredaktie) ERSFOORT - De film „My iful laundrette" was de verras- ran het Film Festival Rotterdam. een zogenaamde auteursfilm, teur is in dit geval echter niet de wur Stephan Frears, maar de Pakistaanse Londenaar Hanif shi. Van vrijdag 20 tot en roet ag 24 juni is de film te zien in uis Appelmarkt; de aanvang is e dagen 21.00 uur. reishi heeft veel te vertellen. Zo dat men zich pas achteraf reali- hoe veerkrachtig de structuur is van de snelle en veelzijdige film met zijn velerlei personages, verrassende situaties en rake dialogen, agressief en soms vertederend. De agressie geldt politieke en sociale realiteiten in premier Thatchers ijskoud no-non- sense-Engeland; de love-story in de film is die van een Engelse en een Pakistaanse jongen, een dubbel con troversieel thema. Het geheel, op het randje van een satire, is amusant en pakkend, want Frears heeft het bril jante script met lichte toets gefilmd, en er wordt, zonder uitzondering, uit muntend geacteerd. Als de Film begint staan de toekom stige minnaars, donkere Omar en blonde Johnny, belden op een keer punt. Omar, zoon van een nu verarm de linkse intellectueel, besluit niet te studeren maar met spoed geld en dus macht te vergaren. Johnny distan tieert zich van zijn kameraden van het National Front, een Engelse te genhanger van de Centrumpartij. In de armoedige grotestadsbuurl waar Johnny en Omar ooit schoolvrienden waren behoort knokken tegen „bui tenlanders" tot de dagelijkse ver zetjes van Johnny's racistische voor malige bentgenoten. De Pakistaanse kant van het ver haal is bijna even onverteerbaar. Om ar krijgt een baantje bij zijn oom Na sser, een scharrelaar die rijk is ge worden als hardvochtig huisjesmel ker. Neef Salim knoeit met porno-vi deo's en drugs. Nichtje Tania, een gef rustreerde jonge vrouw onder de tra ditionele mannenheerschappij in de familie, probeert zich te bevrijden door middel van even traditionele verleidingskunsten. Kortom een heel complex van actuele springstoffen die Kureishi signaleert en suggereert. De „mooie wasserette" van de titel is de aftandse onderneming die Omar van zijn oom mag managen. Omar en Johnny maken er iets moois van, dat tenslotte door de fascistenbende in el kaar wordt getrapt. In een korte finale wint de vriendschap het van Omars funeste ondernemers-ambities. Voor hoe lang? Dat zegt de film niet. Van geen enkel personage worden de lot gevallen netjes afgerond. Geen enke le situatie wordt opgelost. De tijdbom tikt door *DE AANSLAG (Corso): Uitste kende verfilming van het gelijkna mige boek van Harry Mulisch door Fons Rademakers. Een film over verzet en collaboratie, oorlog en vrede met sterk spel van Derek de Lint, Monique van de Ven en John Kraaykamp sr. Een gruwelijk oor logsdrama achtervolgt een jonge man tot de dag van vandaag met als allesoverheersende vraag: waar om? (alle leeftijden). •••/•"•THE JEWEL OF THE NI LE (Corso): Het uitstekende ver volg op het spektakel-avontuur „Romancing the Stone", waarin Kathleen Turner als de roman schrijfster Joan Wilde met haar vnend Jack Colton (Michael Jack son) de meest waanzinnige avontu ren beleeft m de woestijn van Noord-Afrika met een gekke Ara bische vorst, die de leider van de Arabische wereld wil worden, en een ongrijpbaar juweeL Een lekker spektakel vol licht absurde humor, flitsend gebracht. Prima amuse ment. (alle leeftijden. D. AR. Y.L. (Cinema). Amusante aktie- en familiefilm rond een bijzonder jongetje dat aan geheugenverlies lijdt, maar niettemin heel wat opmerkelijke dingen kan doen. Een film, die veel mensen zal aanspreken door het verte derende spel van Barret Oliver als Da- ryL en de soms sensationele aktie die humor en sentiment afwisselt (alle leef- tijdenV •V* IRON EAGLE (Cinema): Redelijk gemaakte aktie film rond een jonge piloot, die met een paar geleende F 16-straaljagers in aktie komt om zijn gegijzelde vader in het midden-oosten te bevrijden. Ty pisch Amerikaans thema in hetzelf de kader als „Rambo", maar dan gericht op de „nieuwe Amerikaan se vijand" die overigens onge noemd blijft. Wel iets intelligenter gemaakt. OUT OF AFRICA (Euro Cine ma): Schitterend gemaakt filmepos van regisseur Sydney Pollack, ge baseerd op het levensverhaal van de Deense barones Kann Blixen. Met Meryl Streep in een (opmeuw) formidabele hoofdrol. Naast haar Robert Redford en Klaus Mana Brandauer. De schoonheid van het Afrikaanse landschap is ten volle benut in deze fascinerende film over een boeiende vrouw, die de Europese conventies van die tijd in ruilde voor haar eigen normen ten gunste van de Afrikaanse bevol king. Historische film, avonturen film en love story in één. Onder scheiden met maar liefst zeven Os cars, waaronder die van beste film, beste regie en beste camera-werk. In ieder geval vier sterren waard, (alle leeftijden). KINDERVOORSTELLINGEN. De jeugd kan nog steeds terecht in Euro Cinema, waar zaterdag, zon dag en woensdagmiddag een oude bekende in Nederlandse dialoog- versie nog steeds in roulatie is: Walt Disney's schitterende tekenfilm „Pater Pan", (alle leeftijden) LEUSDEN - De Ha-Fa-oplei ding van Lisiduna is wederom een succes geworden. Dat kan rustig gesteld worden als men terugblikt naar de behaalde diploma's tijdens de KNF-exa- mens te Woudenberg op 7 juni. Voor het A-diploma slaagden S. van de Wildenberg, J. Wij- nands, E. van de Steen, P. Vaarkamp en Mo. Schouren. Voor het B-diploma slaagden C. Coenen, Mo. Schouren, E. van de Berkt, J. C. Spronk en J. W. Tijmensen. Alle cijfers la gen tussen de 54 en 61 punten. Omdat er op dinsdag 10 juni een kontaktavond was georganiseerd in de vorm van 'n open-repetitie, werd een ieder nog eens gefelici teerd en was er een bloemetje voor alle docenten. Het leerlingenorkest bracht een leuk en gevarieerd pro gramma, dat menigmaal de handen van het goed vertegenwoordigde ouders-publiek op elkaar bracht. De Ha-Fa (Harmonie-Fanfare)- opleiding wordt afgerond met di ploma's. Eerst A, dan B en tenslotte bij Lisiduna C. De eerste twee zijn belangrijk, zowel voor de vereni ging als voor de leden, om zodoen de een goede muzikale basis te leg gen voor goed musiceren in de toe komst. Tijdens de opleiding krijgt men individueel les. Heeft men de nodi ge kennis en techniek opgedaan, dan wordt men naast de lessen op genomen in een leerlingenorkest. Daar wordt dan de nodige ervanng opgedaan in het samenspel. Vervolgens doet men het A-exa men, waarna men wordt opgeno men in het grote orkest, terwijl men daarnaast doorgaat met B en C. De contributie is voor juniorleden tach tig gulden en voor seniorleden hon derd gulden per jaar met daarnaast honderdvijftig gulden lesgeld. Voor inlichtingen kan men terecht bij A. Veenendaal, telefoon 033- 940744. belangrijk aan die kleine jongen van hooguit tien jaar, die nog aan geheugen verlies lijdt ook? Het jongetje, Daryl, komt via een kindertehuis terecht in het kinderloze pleeggezin Richardson, de Nederlandse films (een complete lijst met credits en beschouwingen), re- issues (opnieuw uitgebrachte films), een opgave van films die tijdelijk zijn geïmporteerd, een regisseursregister, een titelregister, een mdex op de Ne derlandse filmbladen, de m 1985 in Ne derland uitgebrachte boeken op filmge bied (zonder import of vertaalde boe ken) en een index op de reeds eerder verschenen jaarboeken vanaf 1981. Een lijst van de grote filmprijzen, in 1985 uit gereikt. ontbreekt evenmin. Een uitputtend naslagwerk, die on getwijfeld aan de bestaande behoefte bij veel filmliefhebbers zal voldoen. En wat ons betreft hopelijk niet voor de laatste keer. V. „Het Nederlands jaarboek film 1986", uitgegeven door Het Wereldvenster te Houten, in samenwerking met de stich ting Filmuitgaven. 312 pagina's, rijk geïl lustreerd, groot formaat paperback. ISBNR nr. 90 293 95737. Kortom: een prima vakantiefilm met het nodige niveau, door de Au stralische regisseur Simon Wincer en cameraman Frank Watts vakkundig in beeld gebracht. Naar een origineel scenario, dat misschien nog wat te weinig humor bevatte, maar waarin voor de rest de mogelijkheden van het idee zonder te overdrijven werden uitgewerkt. Scene uit „D.AR. Y.L." (advertentie) waar hij liefdevol wordt opgevanqen. Daryl blijkt een bijzonder land te zijn. Heel leergierig, een wel bijzonder snel le leerling op school, een sportief honk balspelertje en een kei op het gebied van computerspelletjes. Daryl bloeit op in het gezin Richardson, zeker ook dankzij z'n vriendje Turtle (Daniel Bryan Corkill), die hem de nodige (ontbreken de) levenswijsheid bijbrengt onder het motto: „Hoe behandel ik mijn ouders" Dan melden zich de echte ouders van Daryl zich via het kindertehuis en begint een spannend avontuur van een tienja rig jongetje, dat wel heel bijzonder blijkt te zijn. Het zou niet aardig zijn om op deze plaats te verklappen, wat of wie Daryl is, daarom volstaan we met de mededeling dat zelfs de Amerikaanse legertop bij zonder in het knaapje is geïnteresseerd en werkelijk alle moeite doet om Daryl te pakken te knjgen. Maar ja, Daryl is nu eenmaal een bijzonder land. En dat is 't ie, om het maar eens met de vader van Dik Trom te zeggen. „D.AR.Y.L" is een opmerkelijke film, die het midden houdt tussen een gezelli ge familiefilm, soms sensationele aktie en science fiction. Met name de soms wellicht wat al te sentimentele gedeel ten zijn in ieder geval goed voor het wegpinken van wat tranen bij de gevoe lige filmkijkers, die zich met genoegen „E.T." zullen herinneren, waarmee „D.AR.Y.L." dan ook enige verwant schap vertoont. In dit tijdperk van snelle computers en een zich steeds verder ontwikkelde technologie, past de film „D.AR.Y.L." in alle opzichten. Romantiek, spanning en sensatie in een modern jasje, waarbij het jongetje Daryl (een voortreffelijke rol van Barret Oliver) ongetwijfeld de nodige vertedering zal oproepen en ie ders harten zal stelen. )A.R.Y.L.". USA 1986. Regie: Si- Wincer. Scenario. Jeffrey Ellis, Da- Ambrose Allan Scott. Camera: k Watts: montage Adrian Carr. Met: 1 Beth Hurt, Michael McKean, Col- Camp Kathryn Walker, Barret Oli- Daniel Bryan Corkill e.v.a. Genre: omstfilm voor het hele gezin. Keu- alle leeftijden. Te zien ui Cinema, rsfoort. Première Nederland. Een auto wordt in de bergen achter volgd door een helicopter. Zo langza merhand een gebruikelijke ope ningsscène voor een aktiefilm. Dan stopt de anto, een jongetje springt er uit en de auto raast verder, belaagd door de helicopter. Het jongetje wordt later meegenomen door een oude man, nadat de bestuurder van de auto een ravijn in rijdt. Wat is er aan de hand? Wat is er zo i Oliver als Daryl in de gelijknamige film.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9