Mest van invloed op kwaliteit grondwater in provincie Utrecht Wisseling van de wacht Prins Bernhard Anjer LEUSDEN Uitslagen puzzelrit Musical 't Palet Conclusies rapport Rijksuniversiteit: Werkloosheid blijft dalen leusder krant Einduitvoering leerlingen muziekschool (tm weetindec/emeente/ Aanhoudend zomer Leusden Achterveld KI/l/IEK INKEL DINSDAG 24 JUNI 1986 plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 LEUSDEN - Afgelopen vnjdag werd de wisseling van de wacht bij de Leusdense Rabobank feestelijk gevierd Tijdens een receptie in 't Ros Beyaard nam men afscheid van de heer mr. Th. C. J. M. van de Buigt foto boven) die na negen jaar als directeur actief te zijn geweest bij de Rabo bank Leusden vertrekt naar Almere. Daar wordt hij wederom directeuren wel van het aldaar gevestigde kantoor van dezelfde bank. De opengevallen plaats in Leusden wordt mgenomen door de heer C. M. Leliveld (recht op de foto onder). Lehveld is een oude rot in het vak: hij werkt al smds 1959 in het bankbedrijf. Sinds 1978 was hij mededirecteur van de Rabobank m Hilversum. Nu mag hij de scepter zwaaien over de Leusdense vestiging. LEUSDEN - Leerlingen van de Muziekschool Leusden ge ven komende vrijdag (27 juni) de jaarlijkse einduitvoering m de St. Josephkerk aan de Ha- mersveldseweg. Tijdens die zelfde avond worden de prijs winnaars van de compositie wedstrijd bekend gemaakt. Al le belangstellenden zijn van harte welkom. De toegang is gratis. LEUSDEN - Vorige week mocht Z.K.H. prins Bernhard een naar hem genoemde anjer ontvangen. De nieuwe anjer-soort werd gekweekt door een teler uit Roelofarendsveen, die de eerste exemplaren overigens veilde ten behoeve van het Wereld Natuur Fonds. Prins Bernhard is daar de oprichter van. De eerste 42 Bernhard-anjers leverden een bedrag van maar liefst 31.180 gulden op. Voor het allereerste exemplaar werd 5610 gulden geboden. Leusdens loco-burgemeester jan Wagenaar mocht vorige week een exemplaar van het nieuwe ras anjers m ontvangst nemen. Aanbieder was de heerLeendert Oudshoorn, eigenaar van een bloemengroothandel/kwekerij in Leusden. Oudshoorn had één van de eerste Bernhard-anjers kunnen bemachtigen op de veiling in Naaldwijk. ACHTERVELD - Zondagmid dag hield de A.M.B.C. een puzzelrit. Deze had een lengte van ongeveer 40 kilometer en was uitgezet door de heer A.W. de Jong uit Achterveld. Er waren 16 deelnemers. De prijswinnaars waren: Sportklasse 1. J. van Loenen, Leusden (64 str.pnt). 2 J.A Slomp, (Hoornaar (87 str.pnt). 3. H. Schopping, Huizen (89 str.pnt). De poedelprijs was voor de heer T Staal uit Soest. Tour klasse 1 A A. van Hamersveld, Achter veld (132 str.pnt). 2 mevr. Kakebeen, Ochten (162 str.pnt). De poedelpnjs was voor A. van Gent uit Soest. Na de prijsuitreiking werd de uitslag van de rebus uit het clubblad bekend gemaakt. De oplossing was het getal 180. Winnaar was de heer T. Staal uit Soest, die hiermee een gratis rit won. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: - aktuele berichten - dagelijkse agenda's - sport - aktiviteiten jeugd en jongeren - aankondigingen verenigingen - openingstijden bibliotheken - felicitatie-rubriek - vraag-en aanbod-rubrieken voor partikulieren en bedrijfsleven - filmagenda Amersfoort - openbaar vervoer - advertenties In het weekeinde: - sportagenda - weekeind-agenda - uitgaanstips Amersfoort - filmagenda - openbaar vervoer - medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 5,- per dag (tot maximaal 2 regels). Niet-abonnees: 7,50 per dag (tot maximaal 2 regels). Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kontraktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren. Tarief: eerste twee regels 12,-per dag. Elke regel meer: 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. Kabel-Spots Kleine advertenties voor bedrijven e.d. Zonder logo's of afbeeldingen. Tarief: van 1 tot maximaal 5 regels 75,- per dag. Alleen tegen kontante betaling bij opgave tekst op ons kantoor. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kanaal 4. LEUSDEN - Leerlingen uit groep zeven van de Openbare Basisschool 't Palet m Leusden- Zuid geven vrijdag 27 juni een uitvoering van de musical „Pa niek in de Luie Lift". Deze wordt gehouden in de hal van de school aan de Willem de Zwij gerlaan 1, eveneens te Leus den-Zuid, en begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De werkloos heid in de gemeente Leusden is in de maand mei 1986 ge daald met 0,3 procent. Dat blijkt uit de cijfers die het ar beidsbureau onlangs publi ceerde. In april lag het werk loosheidscijfer op 8,2 procent. In mei daalde dat naar 7,9 pro cent. In absolute cijfers komt dat neer op het volgende: 567 mensen in de gemeente Leusden zitten zonder werk. In apnl waren dat er 15 meer. Bij de vrouwen zakte het aantal van 275 naar 268 en bij de mannen van 307 naar 299. Daartegenover staat een lichte toename van het aantal vacatures: van 30 in april naar 31 in mei. In de maand mei van het vori ge jaar waren er slechts 14 vacatu res en 616 werklozen. Ook in het gewest Amersfoort is het werkloosheidscijfers gedaald, en wel van 10,5 procent in apnl naar 10,0 procent in mei. Landelijk ge zien is er een daling van 0,2 procent geconstateerd. (advertentie) De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wal dal met elkaar Ie maken heelt? Alles" Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bi| lamilie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoekon. Voor wat het lettertype betrelt heeft u de keus uit hand- of machlneletters DE LEUSDER KRANT Asschatterweg 19. telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur iEUSDEN/UTRECHT - In prote delen van de provin ce Utrecht is de kwaliteit ran het ondiepe grondwa- er duidelijk beïnvloed door temesting. In het water on- ler akkers op zandgrond zit femiddeld vier tot vijfmaal :oveel nitraat als in drink water toelaatbaar is. Dat ilijkt uit een onderzoek laar de invloed van bemes- ing op het ondiepe grond mater, dat de Rijksuniver- ;iteit Utrecht in opdracht ran de provincie heeft uit gevoerd. let onderzoek is voor Neder- and uniek omdat nooit eerder n zo'n groot gebied als de pro vincie Utrecht een dergelijk on- ierzoek naar de grondwater- cwaliteit is uitgevoerd. Met het mderzoek was een bedrag ge- noeid van 164.900 gulden, vaarvan de provincie de helft voor haar rekening nam. De an- lere helft werd bekostigd door le Inspectie Milieuhygiëne (30 irocent), het Waterleidingbe- Irijf Midden-Nederland (15 irocent) en de gemeentewater- eidingbednjven van Amers- oort en Amsterdam (elk 2,5 irocent). )p ruim driehonderd plaatsen, rerspreid over de provincie, lebben de onderzoekers van ie vakgroep Fysische Geogra- ie monsters uit de bovenste neter van het grondwater ver- ameld. In het laboratorium zijn lie onderzocht op onder an- lere nitraat- en fosfaatgehalte, uurgraad, kalium, kalk en sul- aat. NITRAAT EN FOSFAAT ooral stikstof (in de vorm van utraat) en fosfor (in de vorm SPONSORLOOP van fosfaat) zijn stoffen, die door bemesting in de bodem kunnen komen en kunnen uit spoelen. Dat gebeurt als er meer stoffen op het land wor den gebracht dan het gewas kan opnemen. Vrijwel nergens in de provincie hebben de onderzoekers te hoge fosfaatgehaltes aangetrof fen. Als de mestgiften niet wor den verlaagd, verwachten zij in de toekomst wel problemen door te hoge fosfaatgehaltes in het grondwater. Op veel plaatsen zijn te hoge nitraatgehaltes gevonden: in het grondwater onder akkers op zandgronden zit gemiddeld vier tot vijf maal zoveel nitraat als toelaatbaar is in drinkwater. In drinkwater mag maximaal 50 milligram nitraat per liter water zitten. Onder grasland op zand gronden en onder bouwland op kleigrond zijn de nitraatge haltes gemiddeld twee maal de drinkwaternorm. Onder klei- graslanden en natuurterreinen werd gemiddeld minder dan 25 milligram nitraat per liter water aangetroffen. MAATREGELEN Als er geen maatregelen wor den getroffen, zal het nitraat ook in het diepere grondwater terechtkomen, aldus de onder zoekers. Omdat op veel plaat sen in de provincie drinkwater uit het diepere grondwater wordt gewonnen, vormt nitraat een bedreiging voor de water winning. Ook natuurterreinen en oppervlaktewater worden bedreigd door nitraat, dat zich ongehinderd kan verspreiden. aan de sponsors zijn wij veel dank verschuldigd, niet alleen op financieel maar ook op ma terieel gebied Dankzij hun steun kon er zoveel bereikt worden „Zonder iemand te kort te doen, wil ik wel degenen, die de reclameborden beschik baar hebben gesteld, noemen en in het bijzonder de heer Piet van Heugten, die niet alleen als sponsor achter ons staat, maar ook door het feit dat hij in ver band met ons 40-jarig jubileum onze hele kantine van een nieuwe vloerbedekking heeft voorzien." En tot slot: ,,Ik hoop dat onze vereniging nog jaren dezelfde gezonde vereniging blijft als die nu is." Het tweede opeenvolgende zomerweekeinde ligt ach ter ons. Zaterdagochtend was het weliswaar be wolkt, maar de zon was er weer snel bij. Oorzaak: een op volle kracht draaiende Noord oostelijke stroming tussen een hogedrukgebied bo ven Schotland en een de pressie boven de Golf van Biscaje. Regen van betekenis valt er niet. Alleen een lokale onweersbui kan hier en daar wat neerslag ver oorzaken. Een algehele doorbraak van de droogte periode blijft echter, naar verwachting, achterwege. In Achterveld is vorige week slechts 0,8 mm. re gen gevallen, en in Leus den helemaal niets. Voor de boeren is dit ernstig, aangezien nu veel geld ge stoken moet worden in het bespuiten van de lande rijen. De rest van de week zal het waarschijnlijk zomers warm blijven. De kans op een lokale onweersbui De onderzoekers menen dat er nader onderzoek nodig is om tot concrete maatregelen te ko men. Zij merken op dat de in voering van de eerste fase van de Wet Bodembescherming de problemen met de hoge nitraat gehaltes niet oplost. Deze wet gaat namelijk uit van de zo genaamde fosfaatnorm. Dat is de maximale hoeveelheid fos faat, die jaarlijks op de bodem mag worden gebracht „Vooral binnen de bescher- mings-zönes van drinkwater- winputten lijken nadere maat regelen gewenst", aldus het rapport. Samen met de provinciale 'as pectenstudie mestoverschot ten' zal het rapport van de Rijksuniversiteit op 26 juni door de Statencommissie Milieube heer worden besproken. Hierna overhandigde een lid van de feestcommissie de kaart met daarop de tot heden be kende opbrengst van de spon sorloop. „We wensen u hier veel geluk mee en hopen dat dit gebruikt zal worden, niet al leen voor onze voetbalsport, maar zeker ook voor de bij ons aangesloten jeugd." Het onthulde papier gaf te zien dat de gehouden sponsorloop tot heden een bedrag van 12.500 gulden had opgebracht Alles is nog niet binnen, maar men zal nu zo spoedig mogelijk alles afwerken. Nadat de aan wezigen even stil waren ge weest naar aanleiding van dit geweldige bedrag, brak er een daverend applaus los. Hierna werden de prijzen uit gereikt van de loterij, waarbij de winnaars met mooie prijzen naar huis konden gaan. Na nog een gezellig dansje werd deze zeer gezellige en succesvolle avond besloten. Zondagmiddag sluit de jeugd het feest af. 's Middags om twee uur zal jeugdleider Jaap Schouten aan de F spelers de standaardjes uitreiken. Vervol gens komt dan de jeugdtoneel- groep van Culdoto op de plan ken met de show 'Theater bu reau Tisknudde' over 40 jaar voetbal in Achterveld. Achttien jeugdige artiesten, waarvan er negen ook voetballer zijn, ma ken dan onder leiding van B. van Bekkum-van Ruitenbeek en H. Schouten hun debuut. Daarna worden 40 standaards en bekers uitgereikt aan jeugd voetballers met verdiensten als doelman, doorzettingsvermo gen, aanmoediging, trouw en humor. Het geheel wordt afge sloten met de verkiezing van het sportmeisje en sportvoet- baller van het jaar. Alle jeugd tot en met 14 jaar van Achterveld en Stoutenburg heeft gratis toegang. Volwasse nen, moeders, vaders en kinde- j ren vanaf 15 jaar betalen een entree van 2,50 gulden. Dit jeugdfeest komt tot stand dank zij de medewerking van de to neelvereniging Culdoto en een ♦wnotal pnorcoT^ oujxt oestaan maar de zo*» zal toch de overhand heb ben. Nog even dit: een lezer uit Leusden vroeg mij, wat het begrip "referentie-ver damping" betekent. Dat is de verdamping van een oppervlakte, bijvoorbeeld een weiland of een akker, die uitwendig bevochtigd is. Deelt het KNMI bij voorbeeld mee, dat de ver damping 10 mm. is ge weest, dan kan een land bouwer aan de hand van een tabel nagaan, hoe de werkelijke verdamping is geweest. Aihankelijk daarvan kan hij besluiten, te sproeien of niet. Donderdag 26 juni 20.00 uur: Openbare raadsverga dering in de raadszaal van het ge meentehuis, 't Erf 2. Vrijdag 27 juni Musical-opvoering door leerlingen van openbare basisschool De Weg wijzer in De Korf, Smidse 1. 20.00 uur: Musical-opvoering door leerlingen van openbare basis school 't Palet in de school aan de Willem de Zwijgerlaan te Leusden- Zuid. 20.00 uur: Einduitvoering van leer lingen van de Muziekschool Leus den in de St. Josephkerk aan de Hamersveldseweg. Woensdag 25 juni 09.00 uur: Handwerkhobbyclub in De Moespot. Donderdag 26 juni 13.30 uur: Bejaardensoos in Ons Gebouw. Zaterdag 28 juni 14.00 uur: Afsluiting SVA-jubileum- aktiviteiten voor de jeugd in Ons Gebouw. 20.00 uur: Veronica Top 40-Drive Inn Show in De Klaveet. Zondag 29 juni 14.00 uur Disco m De Klaveet. Dinsdag 1 juli 09.00 uur:Welfareclub De Zonne- van de vele presentjes die het bestuur van SVA tijdens de receptie in ontvangst mocht nemen. met het muziekkorps en de ma jorettes. FEESTAVOND Zaterdag was er een grote feestavond in Ons Gebouw. Ook dit werd een gezellig en zeer druk bezocht evenement. Een bekende band zorgde voor goede muziek waarop ge zellig kon worden gedanst. Nadat men de beentjes goed los had kunnen maken, was er een optreden van de toneel groep van de KPJ die het reeds eerder door hen gespeelde stuk 'Leve de Film' ten tonele bracht. Van het stuk werd ook nu weer volop genoten en het werd met een daverend ap plaus beloond. Voordat de trekking van de lo tenj begon, werd eerst het klapstuk van de avond naar vo ren gebracht. Dat was de be kendmaking van de opbrengst van de sponsorloop. Voordat dat gebeurde voerde voorzitter van de vereniging Cor van Marwijk het woord. „Ik heb het hele gebeuren vanaf het begin meegemaakt. Veel werk is er verzet en ik dank alle medewerkers hiervoor. Dankzij hun geweldige inzet is dit alles zo goed geslaagd. Veel dank aan allen die in deze 40 jaar deze vereniging zo groot heb ben gemaakt. Veel dank aan de gevers van gisteravond. Ook (advertentie) opberg- - systemen? Pr. Julianaplein 7, 8 en 9 Amersfoort 033 - 631824* Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktte). Redaktie-secretarlaat: Mia Veen. Hoofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 65.60 per jaar. 33.30 per half jaar, 16.90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. reloppe met inhoud. H. de ong bracht een mooie bal na- nens de Toto Lotto. Ook van vele anderen werden geschen ken en enveloppen ontvangen. Muziekvereniging DWS bracht tijdens de receptie een gewel dig mooie serenade, samen

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3