I fog onenigheid over door e berekenen extra kosten Woningstichting wordt nauwer Dij bouwbeleid betrokken kommissie wijst Dlanschade voor eusdenaar Kool af „Laat college excuus aan familie Fousert aanbieden" Woningbouw in 't Ruige Veld: Commissie Bezwaar- en Beroepschriften in advies aan gemeenteraad: Oud zeer" tijdens vergadering uitgepraat: Vergadering commissie CAI VOC wegens vakantie gesloten Inzameling landbouw-plastic geslaagd 3ezers. schrijven- k! Jk LEUSDER KABEL KRANT J Buitenbad Muurpeper DINSDAG 24 JUNI 1986 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Over de te bouwen woningen in 't Ruige Veld staat tussen de gemeente Leusden en de twee bij de plannen trokken bedrijven, Eurowoningen en Bouwfonds, in principe ereenstemming. Waar de schoen knelt, is op het punt van de extra door te •rekenen kosten. Dat werd vorige week donderdag duidelijk dens de gecombineerde vergadering van de Leusdense adscommissie voor openbare werken en ruimtelijke orde- ng, en welzijn. Tijdens die vergadering gaf wet- uder Jan Wagenaar (WD) een voenge toelichting op het sta- ïm, waarin de onderhandelingen rkeren. Vorige week al bericht- we, dat de gemeente een bnef d verzonden, waarin de contac- tussen enerzijds de gemeente usden, en anderzijds de twee uwbedrijven, werden verbro- n. Dat bleek niet geheel te klop- De brieven waren bedoeld als een laatste schot voor de boeg, zo lichtte wethouder Wagenaar toe. „We hebben ze laten weten, dat als er niet meer verder over de pnjs te praten valt, we ons gedwongen zien om met een ander in zee te gaan," aldus Wagenaar. GRONDKOSTEN Het feitelijke knelpunt kwam Wethouder Wagenaar: wel eens over kosten huis, niet over bij komende kosten naar voren, toen directeur gemeen tewerken Marius Pais, op vragen van Joop Kool (Leusden '85)toegaf, dat er tussen de twee bouwbedrij ven en de eigenaresse van de grond UBA, een financiële trnasac- tie is afgesloten, „als een gentle man's agreement". Ook hierover berichtten we vori ge week al uitvoerig. Naar uit de woorden van de heer Pais viel op te maken, betalen Bouwfonds en Eu rowoningen beide twee ton aan UBA, om te mogen bouwen. Met die twee ton per bedrijf komt de feitelij ke grondprijs ook in het verschiet. Waar de gemeenteraad vorige maand besloot, voor ongeveer ze- ven-en-een-halve ton de grond in 't Ruige Veld aan te kopen, blijft er het nodige aan de strijkstok hangen van de dne eerste kopers. Naar het zich laat aanzien, willen de betrokken bouwbedrijven die twee ton nu alsnog verrekenen in de pnjzen van de te bouwen huizen. De architectskosten, de kosten voor makelaars, de begeleidings- kosten, die worden opgevoerd lij ken erop te wijzen, dat men die twee ton per bedrijf alsnog terug wil verdienen. Hoe dan ook, die kosten vormen wel de factor, die nu het „breek punt" m de onderhandelingen vor men, zo maakte wethouder Wage naar duidelijk. HUIS Over het te bouwen huis bestaat wel overeenstemming. Zoals be kend, had de gemeente een soort „referentie-woning" laten ontwer pen door DHV De woning, die Bouwfonds en Eurowoningen nu willen bouwen, biedt op zich meer, dan dat „kale" referentiehuis, waar onder uitstekende isolatie. Over de meer-kosten daarvan bestaat feite lijk overeenstemming. „De reden, dat beide bedrijven met konden in stemmen met de woning, zoals DHV die ontworp was," aldus wet houder Wagenaar, „dat beide be drijven zichzelf beschouwen als trend-setter in de woningbouw. En met dat minimum konden zij zich met verenigen". Overigens benadrukte Jan Wa genaar, dat men van gemeentelijke zijde van mening was, dat het om een goed huis ging. „Het spreekt ons erg aan", zo zei de wethouder. LEUSDEN - De commissie Beroeps- en Bezwaarschriften van de Leusdense gemeenteraad heeft in de kwestie Fousert een advies aan de raad opgesteld. De familie Fousert uit Achter veld had een schade-claim ingediend bij de gemeente van 455-. Dit in verband met kosten, die gemaakt zijn, toen het dochtertje van de familie met vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Die vergiftiging werd veroorzaakt door liguster-bessen. Die waren afkomstig van struiken, die de gemeente had aange plant. volstrekt onvoldoende een begnp c.q. gevoel voor de toch wel zeer precaire situatie, waarin het gezm Fousert zich bevond", aldus de commissie. EXCUUS De heer Fousert had al laten we ten, dat het hem en zijn echtgenote met zozeer ging om het geld, als wel om de lacomeke, en in hun ogen onjuiste manier waarop men van gemeentelijke zijde in eerste instantie op de kwestie reageerde. Daarin werd volgens het echtpaar Fousert, totaal geen begrip ge toond voor de omstandigheden, waarin zij emotioneel verkeerden door de vergiftiging van hun kind. Naar het zich laat aanzien, knjgt de familie Fousert op dat punt ge noegdoening. Tenminste, als de gemeenteraad het advies van de commissie opvolgt. In haar advies stelt de commissie dat de benadering die het college in haar reactie op de vragen van de familie Fousert koos, gezien de met de kwestie gepaard gaande emo ties, uit den boze is geweest. „Uit de overlegde stukken blijkt Met betrekking tot de eis om schadevergoeding spreekt de commissie zich in haar advies niet uit. Dat, zo vindt de commissie, is een juridische kwestie, die met tot de competentie van de commissie of van de raad behoort. Wel adviseert de commissie de gemeenteraad, het college op te dragen een bnef aan de familie Fousert te schrijven, waann los van de juridische kanten van de zaak, wordt uitgesproken dat het ge voelsmatige aspect in de corres pondentie „wel zeer onderbelicht" is geweest, en daar verontschuldi gingen voor aan te bieden. 'g- Het ging er pittig aan toe, vonge ?ek donderdag in de commissie- mer van het gemeentehuis. Ver- jten, die van gemeentelijke zijde het verleden waren gemaakt in nchtmg van de WSL, als zou die nelling stagnerend functioneren, egen de beide betrokken wet- uders, Jan Wagenaar (WD) en is van Woudenberg (CDA) met nte terug op hun bord geschoven. Dat gebeurde toen WSL-voorzit- J. van der Weijden uitvoerig hetste, hoe de ingewikkelde ondtransactie, die in 't Ruige Veld woningbouw moet leiden, de re- n was voor vele communicatie- lonussen tussen de betrokken (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Woningstichting zal voortaan nauwer worden trokken bij het woningbouwbeleid van de gemeente Leus- n. Met name zal dat gebeuren, door overleg vooraf over de mtallen aan te vragen contingenten woningen in de sociale ictor. Dat was het positieve resultaat van een vergadering, vorige eek donderdag, tussen twee gemeentelijke raadscommissies, een bestuursdelegatie van de Woningstichting Leusden fSL). Tijdens die vergadering werden enkele scherpe kantjes, er waren, weggeslepen, werd „oud zeer" onder de mat veegd, en werd uiteindelijk tot bovenstaand besluit geko- ML bouwbednjven en de gemeente, tussen de bedrijven en de WSL, en bovendien nog enkele malen aan leiding was tot uitstel van bijeen komsten, waarop beslissingen zou den worden genomen. BELEID Daar hadden beide wethouders, wat gesputter daargelaten, inhou delijk niets tegen in te brengen. I Ook een poging van wethouder Gijs van Woudenberg, om de zwar te piet alsnog naar de WSL te schui ven, door op te merken dat men telefonisch geen grond kon kopen, maar dat dat per bnef ging - dit naar aanleiding van een telefoon gesprek m het holst van de nacht tussen de wethouder en de voorzit ter van de WSL - was tot mislukken gedoemd; dat was nauwelijks meer serieus te nemen. Uiteindelijk was de aanleiding tot de afspraak, die gemaakt werd over de betrokkenheid van de WSL bij het gemeentelijk bouwbeleid, dat PvdA-er Gert de Weerdt de stil zwijgendheid doorbrak, en enkele forse uitspraken uit het verre verle den op tafel deponeerde. Dat resulteerde erin, dat de geui te kritiek - zoals gesteld, met rente - weer op de tafel van de wethou ders terecht kwam. Bovendien re- sulteérde dat in een tweede punt van kritiek, dat de WSL uitte: het woningbouwbeleid van de ge meente Leusden. Voorzitter Van der Weijden had bij de provincie wat cijfers opge vraagd, tot ongenoegen van wet houder Wagenaar („die cijfers zijn openbaar, die kunt u ook op het gemeentehuis krijgen"), waaruit bleek dat de gemeente Leusden in het verleden nu met direct had staan te springen om contingenten in de sociale wonmgbouw. „Met een gemeente, die tussen de tien- en twaalfduizend gezinnen telt, vroeg u m 1985 zegge en schrij ve vijf woningwetwoningen aan", zo hield Van der Weijden zijn gehoor voor „Als dat woningbouwbeleid heetzo liet hij er veelzeggend op volgen. Met die stèlling was de wethou der het niet eens. „Overvragen bij de instantie die de woningen ver deelt, heeft geen enkele zin. En u moet niet vergeten, dat andere ge meenten in de regio een opvang- taak hebben gekregen. Leusden niet. Als nu, en dat is al die jaren het geval geweest, de beschikbare contingenten al te klein zijn, om de plaatsen met een opvang-taak vol ledig aan hun trekken te laten ko men, dan zal duidelijk zijn, dat Leus den helemaal weinig huizen m die sector toegewezen knjgt", aldus Wagenaar. ZOEK Tijdens de discussie bleek ver der, dat de WSL zo'n zeventig wo ningen miste. Die waren in de loop der jaren zoek geraakt. Dat wil zeg gen, ze hadden ooit op de lijst ge staan maar waren nooit gereali seerd. Joop Kool (Leusden '85) sprak daarop het vermoeden uit, dat die woningen in de wijk Mun- rukhove-Bosveld, als goedkope koopwonmgen waren gebouwd. Afgesproken werd, dat de WSL en de dienst gemeentewerken hun cij fers op dat gebied zouden vergelij ken, om het verschil te kunnen ver klaren. POLITIEK Resumerend stelde wethouder Wagenaar tenslotte vast, dat de problemen tussen WSL en gemeen te feitelijk structureel waren. „Als gemeente heb je nu eenmaal reke ning te houden met meer, dan al leen sociale woningbouw. En waar de contingenten ontoereikend zijn, zal duidelijk zijn dat dat bij de WSL tot grote ontevredenheid leidt. Maar daann hebben we ieder onze eigen verantwoordelijkheid. Zo sluit ik niet uit, dat we woningen die oorspronkelijk wel m de sociale sfeer zouden worden gebouwd, op een andere manier wel hebben ge realiseerd," zo zei hij. Hetgeen voor Gert de Weerdt (PvdA) onmiddellijk aanleiding was om te constateren dat er ook bij woningbouw sprake is van politie ke keuzes. „En ik kan me wel voor stellen, dat dit gemeentebestuur niet staat te spnngen om sociale an de redaktie) LEUSDEN - De raadscom- issie voor Beroeps- en Be waarschriften van de Leus- nse gemeenteraad advi- ert, geen zogenaamde lanschade" toe te kennen n hun collega-raadslid Joop Jol. Kool diende in januari n dit jaar een verzoek tot anschade in januari van dit ar - dus nog voordat zijn Lrtij, Leusden '85, in de ge- eenteraad gekozen werd - De reden voor het verzoek as, dat de heer Kool van me ng was, dat zijn huis in aarde was gedaald met de uw van zes woningen aan de Diakenhove, op de plaats waar oorspronkelijk een ge zinsvervangend tehuis was gepland. De commissie is, zo blijkt uit het advies aan de gemeenteraad, van oordeel dat m dit geval geen spra ke is van planschade. De reden daarvoor is, dat het feitelijke be stemmingsplan, noch de planvoor- waarden, hoefden te worden ver anderd om de zes woningen te kun nen bouwen. „Realisering van de zes wonin gen aan de Diakenhove, deel uit makende van de wijk Munnikhove- Bosveld, heeft plaatsgevonden in het kader van de realisering van het bestemmingsplan „Leusden-Cen- trum 2e fase". In dit bestemmings plan is van meet af aan voorzien m woningbouw ter plaatse aan de Dia kenhove. Ten behoeve van de ver gunningverlening voor de zes wo ningen heeft geen wijziging, noch vrijstelling van het geldende be stemmingsplan behoeven plaats te vinden", zo heet dat dan m ambtelij ke taal. „In feite is slechts sprake van een andere invulling van de voor woon- doeleinden bestemde gronden, zonder dat er sprake is van een wij ziging van de geldende bestem ming en daarbij horende voor- Joop Koolverzoek om plan schadevergoeding. schriften met betrekking tot onder andere aard en dichtheid van be bouwing", aldus de commissie. (advertentie) HOE WORDT HET WEER IN LEUSDEN? '.on, regen, onweer, storm, hagel, mist of sneeuw: ~7°\ KIJK DAGELIJKS naar de uitgebreide weer- rubriek LEUSDER KABEL KRANT, het dagelijkse kijk-nieuwsblad in de gemeente Leusden op KANAAL 4! LEUSDEN - De commissie Centrale Antenne Inrichting (CAI) houdt volgende week dinsdag een openbare verga dering in de commissiekamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1 te Leusden-Centrum. Deze begint om 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten: - opening en inventarisatie vragen - mededelingen - notulen vergadering 20 februari JL - signaallevenng CAI aan Groen- stichting Rozendaal - aanvrage Groenstichting Rozen- daal tot het verkrijgen van een machtiging voor een CAI voor de wijk Rozendaal - verzoek Amersfoort tot program ma-uitbreiding - filmnet, ATV, abonnee-TV - rondvraag - sluiting. LEUSDEN - Het Vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder is vanaf 1 juli, in verband met de vakanties gesloten. Vanaf dinsdagochtend 19 au gustus is het Vooronder weer geopend. Behalve iedere dins dagochtend vanaf ongeveer half tien tot twaalf uur, is het VOC ook open op de eerste i donderdag van de maand. Dan I vinden de open avonden plaats, 's avonds van acht tot elf uur. De thema-bijeenkomsten zijn gepland op de eerste woens- j dagochtenden van de maand, en de derde donderdag- avonden. Deze bijeenkomsten starten in september. Verder wil het VOC m het na jaar twee cursussen organise ren, te weten zelfverdediging, en 'Hoe zeg je wat je denkt'. Voor beide cursussen kan men voor inlichtingen bellen naar: tel 944858 (Zelfverdediging) en 946790 Ook kan men zich vast telefonisch op de aangegeven nummers opgeven voor de cur sussen. LEUSDEN - In de maanden mei en juni heeft de gemeente Leusden in samenwerking met Spitman rei- nigingsbedrijven een inzamelings actie gehouden van landbouwplas tic. Er hebben 71 bedrijven in Leus den en Achterveld aan de actie deelgenomen. Er is in totaal 19.320 kg plastic plastic wordt voorkomen dat het op een onjuiste milieuonvriendelijke wijze wordt weggewerkt Afvalplastic is zeer geschikt voor hergebruik. Volgend jaar zal op nieuw een inzamelingsactie wor den gehouden, waaraan voor de aanbieders wederom geen kosten zijn verbonden. Gert de Weerdt:,,pohtieke keu ze. wonmgbouw te plegen", zei De Weerdt. Hij doelde daarmee op de samenstelling van het dagelijks be stuur van Leusden, dat uit WD-ers en CDA-ers bestaat. Hij wees bo vendien op het feit, dat er tussen 1970 en 1985 zo'n kleine achttien procent van alle woningen in Leus den in de sociale sector is ge bouwd. Wat hij er niet bij vermeldde, maar wat te denken geeft, is dat dat per centage m grote lijnen overeen komt met het percentage stemmen, dat de PvdA bij de verkiezingen in Leusden kreeg. Geachte mevrouw/meneer, Hiermee wil ik graag reageren op uw artikel in de Leusder Krant van 17 juni jl. over het bui tenbad, met het verzoek, dit in uw krant op te nemen. Voor de gemeenteraadsverkie zingen heb ik aan mensen van de WD en het CDA gevraagd naar hun mening over een bui tenbad bij het nieuw te bouwen zwembad. Hun antwoord toen was, dat een buitenbad er huns inziens zeker moest komen en dat zij er zich sterk voor zouden maken. Hoewel het nog in de gemeen teraad besproken moet wor den, is het advies van de di verse commissies nu echter: buitenbad in de ijskast (voorlo pig?!). Mijn vraag is nu: wanneer kan er vrij gezwommen worden in een zwembad volgens de hui dige plannen? 's Morgens hebben de scholen zwemles en dan lijkt het me niet zo prettig om baantjes te trekken. (Of heeft de gemeen teraad in het achterhoofd het schoolzwemmen op te heffen?) 's Middags is er privé-zwemles. Kunnen de schoolkinderen dan na dne uur terecht? Dat lijkt me ook niet zo leuk, zowel voor de kleuters die les hebben, als voor de kinderen die lekker willen spelen en het bad in- en uitgaan. De Haaien moeten ook nog trai nen. Gaat het bad voor vrij zwemmen dan dicht? Verder is er nog zwemmen voor bejaarden, voor moeder en kind en voor gehandicap ten. Al met al lijkt het me, voor vrij- zwemmers en ook voor het zwembadpersoneel, een inge wikkelde zaak worden, wie waar en wanneer kan zwem men. Oplossing: een buitenbad. Duur? Jazeker, maar voor een grote gemeente als Leusden zeker geen luxe. Als het even kan is het toch heerlijk, om bui ten te zwemmen? Iedereen om me heen hoor ik praten over het gemis van een buitenbad. Of er een onder zoek onder de bevolking komt, wat sommige fracties willen, is inderdaad de vraag Daarom klim ik zelf maar in de pen. Ho pelijk volgen er vele Leusdena- ren mijn voorbeeld, want Leus den zonder buitenbad kan vol gens mij niet! Mevrouw M. van Dijk, Lamoen 13, Leusden Het eerste gedeelte van zijn Nederlandse naam dankt de Muurpeper aan het feit dat hij graag op oud, liefst natuurstenen muren groeit en het tweede gedeelte dankt hij aan de scherpe, peperach tige smaak van zijn vle zige, groengele blaadjes, die meer op bolletjes dan op blaadjes lijken. De Muurpeper komt ech ter niet alleen voor op mu ren, maar is ook vrij alge meen op rotsige hellingen en op zand- en kiezelbo dems waar hij dichte, goudgeel bloeiende tapij ten vormt. De Muurpeper bestaat uit, spaarzaam bebladerde, bloeiende stengels die zo'n tien centimeter hoog wor den en uit niet bloeiende stengels die korter en zeer dicht bebladerd zijn. De helgele, stervormige bloe men zitten op korte steel tjes in tuilvormige bloei- wijzen. Dat de plant kans ziet zich te handhaven onder de meest ongunstige omstan digheden, dankt hij aan zijn dikke vette blaadjes, waardoor hij een langdu rige droogte kan doorstaan en dan nog kans ziet elke dag opnieuw een aantal frisse bloempjes te ope nen. Die blaadjes zijn on der meer door een was- laagje bedekt om de ver damping tegen zo veel mo gelijk tegen te gaan. De vlezige bladeren, waarvan de cellen met een slijm achtig vocht zijn gevuld, fungeren als een soort wa terreservoir. Doordat ze zich onder de meest ongunstige omstan digheden weten aan te passen en te overleven wordt de plant ook wel 'Eeuwig Leven' genoemd en hun soms massaal voor komen verschaft ze hier en daar de bijnaam 'Over vloed'. Vroeger, toen er nog geen bliksemafleiders be stonden werden ze, even als Huislook, aangewend om de bliksem te weren. De wetenschappelijke naam Sedum is afkomstig van het Latijnse sedare, dat afhouden of afvoeren betekent en in die richting duidt. In oude kruidenboe ken komen we de naam 'Donderbaard' tegen. Het sap uit de bladeren werd vroeger wel aange wend om wratten, ekster ogen en steenpuisten te verwijderen. Daar het sap een alkaloïde bevat en een paar nog onbekende stof fen, is het binnenkrijgen van sap niet geheel zonder gevaar. Het kan braken en ernstige vergiftigingsver schijnselen veroorzaken. G.van L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5