Nieuwe bandentechnologie betekent aanzienlijke kostenbesparing in beroepsgoederenvervoer Continental brengt nieuwe generatie" vrachtwagenbanden op de markt: Tekst en foto's: Hans Mosterd reportage DINSDAG 24 JUNI 1986 LEUSDEN/HANNOVER- Het Westduiste bandenconcern Continental, waarvan de Nederlandse vestiging is ondergebracht in de Pon Holding, heeft een opmerkelijke vinding gedaan. Acht jaar onderzoek leidde tot de vondst van een nieuw type band. Proefnemingen hebben tot nu toe uitgewezen, dat die nieuwe band, de „EOT-Reifen", zoals de Duitsers die zelf noemen, een aanzienlijke besparing kan opleveren op de brandstofkosten. „Tussen de vier en twaalf procent", zo meldt het concern vol trots. Een tweede, niet minder belangrijk voordeel van de nieuwe band is, dat die ook nog aanzienlijk langer meegaat, dan tot op heden gebruikelijk was. Tien tot dertig procent, afhankelijk van de vraag of de banden op een aangedreven, of op een getrokken as worden gezet. Verslaggever Hans Mosterd nam in Hannover een kijkje bij de presentatie van de nieuwe band voor de Europese afnemers. De aanpak, die de presentatie van de „EOT-Reifen" kenmerkt is die, die de Duitsers zelf wel als „grundlich" plegen te omschrijven. In en om een grote tent - „de groot ste van Europa" - worden zeshonderd binnen- en buitenlandse gasten per dag ontvangen op het „Contidrom". Dat is een veertig kilometer buiten Harinover gelegen testbaan, waar „Conti", zoals het bedrijf in vakkringen wel wordt genoemd, haar banden aan de zwaarste proeven pleegt te onder werpen. De hele presentatie duurt een week, en werd voorafgegaan door een pre sentatie in Portugal voor de vakpers. Tegen de tijd, dat het gezelschap uit Midden-Nederland, waar we deel van uitmaken, op het Contidrom arriveert, zijn de testwagens al weg. Gedurende vijf uur wordt een gemengd parcours afgelegd, waarbij met brandstofmeters het verbruik nauwgezet wordt bijge houden. Koppels Daartoe gebruikt men „koppels". Twee vrachtwagens met aanhanger, twee trekkers met oplegger en twee bussen, alle van hetzelfde type, njden hetzelfde traject. Van ieder koppel is één combinatie uitgerust met normale banden, het tweede met de nieuwe „EOT-band". Dat „EOT" staat voor „Energie Opti- mierter Technologie" oftewel optimale energie-techniek. De wachttijd - de wagens zijn onge veer vijf uur onderweg - wordt benut met een presentatie van de vinding in de tent. De president-directeur, de hoofd-ingenieur, de baas van de ver kopers, ze draven allemaal op, om hun verhaal te doen, waarbij voor de be langstellenden achter in de tent de he le presentatie op een groot TV-scherm in beeld wordt gebracht. Concurrentie Wat ons opvalt is, dat de grootste groepen buitenlandse genodigden af komstig zijn uit ons eigen Nederland en uit Frankrijk. Dat heeft zo zijn rede nen, zo wordt ons gaandeweg de pre sentatie duidelijk. Nederland is tenslotte één van de „grootste" landen, als het in Europa om het wegtransport gaat en Frankrijk Ja, Frankrijk. Dat is nu eenmaal het land van herkomst van de grootste concurrent in de banden-business, te weten Michelin. Waar insiders al voorspellen, dat de hele bandenmarkt binnen afzienbare tijd m handen van drie, misschien vier grote concerns zal zijn, is men bij Conti met te beroerd om te laten merken, dat men de concurrentie wel aandurft. En de economische waarheid is nu een maal, dat waar Conti zich de laatste acht jaar aanzienlijke uitgaven heeft getroost met het oog op wat er nu wordt gepresenteerd, de nieuwe EOT- Ook een uitvoerige demonstratie met personenwagens maakte deel uit van hel programma Hier een wagen met geblokkeerde wielen door het water Even later kon men zien, welk positief effect het ABS, het anti-blokker-systeem, heelt band, het Franse Michelin financieel aan handen en voeten vast zit aan zijn in de Verenigde Staten gedane investe ringen. Dus waar de één zich op ver nieuwing heeft gestort, heeft de ander zijn geld besteed aan expansie, aan exploratie van een nieuwe markt. Hetgeen niet allemaal zo soepel is verlopen, als de Fransen zich dat wel hebben voorgesteld, zo vernemen we in de wandelgangen. Hoe dan ook, het is duidelijk dat Conu de strijd wel aandurft. Dat valt ook op te maken uit de stemming die men aantreft, daar in Duitsland. Van hoog tot laag wordt dat verwoord met de stelling: „Het valt met te ontkennen, dat de moderne banden-technologie haar oorsprong vindt in Frankrijk (lees Michelin, red.), maar de tijd is aange broken, dat de meester kan leren van de leerling, dat de leerling de meester overtreft". Kosten Het verhaal, dat Conti zijn afnemers voorhoudt, luidt m grote lijnen als volgt: Brandstofkosten maken voor een transportbedrijf vijfentwintig tot veer tig procent van de bedrijfskosten van een vrachtwagen uit. Met de meuwe band, die wij ontwikkeld hebben, be spaart men op die brandstofkosten tus sen de twee en twaalf procent. Dus tel uit je winst. En over tellen gesproken, tel daarbij dan ook nog, dat de meuwe band van Conti tot dertig procent langer mee gaat, en er valt redelijk te berekenen, hoeveel voordeel het beroepsgoede renvervoer met het invoeren met dit meuwe produkt kan doen. Voorbeeld Om dat te illustreren, gebruikt men een standaard-voorbeeld van een vrachtwagen, die 120.000 kilometer per jaar rijdt. Met een verbruik van veertig liter dieselolie per 100 kilome ter levert een besparing van vijf pro cent op jaarbasis een bedrag op rond de 1.700,-. In feite kan dat bedrag, variërend met de daadwerkelijke be sparing, tussen de 1.700,- en 2.400,- terecht komen. Daarin is de wat hoge re aanschafpnjs van de nieuwe band De testwagens, waarmee men de bandentests reed. Achter de voorruiten staan duidelijk af te lezen de verbruiksciifers. zoals die met Kienzle brandstofmeters werden gemeten Duidelijk is. dat m alle gevallen de wagens die waren uitgerust met EOT-banden beduidend minder brandstofverbruik hadden dan de wagens met gewone banden dan al doorberekend. Het zal duidelijk zijn, dat dit bedra gen zijn, die voor transportbedrijven van belang zijn. Op tien wagens, bij voorbeeld, ruim zeventienduizend gul den op jaarbasis kunnen besparen, dat lijken interessante cijfers. Technologie Het geheim van de smid, en in dit geval van de band, zit hem in een loop- vlak, dat smaller is, dan gebruikelijk. Dat loopvlak wordt ondersteund door een gordel, die ook de „schouder" van de band zodarug steunt, dat daar een grotere stabiliteit wordt bereikt, dan bij de traditionele band. Men kan dat ook zelf zien aan foto's die gemaakt zijn van de band, nadat hij „warm gelopen" is. Er is minder slijtage te zien - met mfra-rood - bij de EOT-band, dan bij de traditionele band. In de gordel is tussen de tweede en de derde laag een aparte laag aange bracht die bestaat uit een dempings- arm rubber Die laag zorgt ervoor, dat de spanning en de daarmee gepaard gaande vervormingen gelijkmatig worden verdeeld. Het loopvlak van de band is vervaar digd van een ander soort rubber, dat weinig rolweerstand biedt. Dat alles samen zorgt ervoor, dat de band ge middeld zo'n vijftien graden koeler blijft, dan een normale band. En juist daann moet de oorzaak worden ge zocht van het feit, dat de meuwe EOT- band tot dertig procent langer mee gaat, dan een band tot op heden deed. Die dertig procent geldt dan overigens wel voor een getrokken as, voor een aangedreven as wordt de langere le vensduur van het eerste loopvlak op tien procent geraamd. Proeven De cijfers, zoals Conti ze naar buiten brengt, zijn uitvloeisel van tests waarbij miljoenen test-kilometers zijn afge legd. De moeilijkheid bij tests echter büjft, wat er in de praktijk van de voorge schotelde bezuiniging overblijft. Toch geven de resultaten tot nu toe zonder meer een indicatie, dat er met de meu we band wel degelijk sprake is van een „meuwe generatie". De testwagens in Hannover, terug gekeerd van hun vijf uur durende test rit van die dag, bevestigden die stel ling tenminste overduidelijk. De twee Mercedes Benz trucks met dne-assige oplegger leverden in ver gelijking een besparing van 7,55% pro cent op voor de combinatie met EOT- banden. Voor de twee MAN vrachtwagens met dubbel lucht en drie-assige aan hangers erachter gold voor de combi natie uitgerust met EOT-banen een be sparing van 8,41 procent ten opzichte van de combinatie, uitgerust met tradi tionele banden. En voor de Setra bussen (dubbel lucht) gebruikte de bus met EOT-ban den 7,71 procent minder brandstof, dan de bus met gewone banden. Door elkaar genomen leverde dat op de dag, dat wij de presentatie bij woonden, voor de drie combinaties met EOT-banden op, dat ze gemiddeld 7,56 procent minder brandstof ver bruikten, dan de vergelijkbare combi naties zónder het meuwe produkt van Conti om de velgen. Indicatie Dat zijn cijfers, die menig transport ondernemer aan het denken zullen (moeten) zetten. Waarbij natuurlijk vra gen resteren. Vragen, die pas na lan gere tijd in de praktijk zullen kunnen worden beantwoord. Ook bij het Nederlandse Continental is men zich daar maar al te zeer van praktijk ook in de gelegenheid g steld, om te ervaren hoeveel daadwe kelijke brandstofbesparing de nieuvt ic banden nu opleverden. De bussen, waarmee men heen elë weer naar Hannover werd vervoer i stonden op de heen-weg op gewoi i banden. In Hannover werden nieuw EOT-banden aangebracht. Zo kc men, met een gemonteerde brandsto meter, bekijken wat de besparing wa In de bus, waarin uw verslaggevt p meereed, bedroeg het verbruik op h traject, tussen Deventer en Hannovi op de terugweg 9,4 procent minde dan op de heenweg. Waarbij het aanti kening verdient, dat er op de terugwe nog een forse tegenwind stond. Toch wilde directeur A. L. H. Hei broek van Continental Nederland nii verder gaan, dan wat feitelijk een ve zoek was. „Wat we zien, is een tendens. Ik z, niet beweren, dat een dergelijke bi j' sparing op het brandstofverbruik altij mogelijk is. Maar wat duidelijk is, is di er een onmiskenbare tendens in zit, di wijst op een behoorlijke bezuinigini En daarom vraag ik niet meer, dan di het transportwezen in ons land ons bi_ drijf een eerlijke kans geeft, om d meuwe produkt in de praktijk te late bewijzen, wat het waard is", zo hield h zijn gehoor voor. Ook Peter Boonman, mede-direijig teur van het Bameveldse CarserviciA Door de waterplas op het ..Contidrom", om de bewust. Men realiseert zich daar heel goed, dat de praktijk uiteindelijk de antwoorden zal moeoeten geven. Al was het alleen maar vanwege de ver schillende factoren, die het uiteindelij ke bezuinigingsresultaat nu eenmaal kunnen beïnvloeden. Zoals het weer, de windrichting en de windsnelheid, de verkeersdrukte en noem zo nog maar een aantal willekeurige factoren op. Toch is het resultaat wel zodanig, dat duidelijk is dat de EOT-band wel de gelijk een besparing oplevert. Tegen werpingen, die we wel vernamen, als zou een chauffeur die wat „ruiger" njdt dan een collega, die potentiële bespa ring teniet doen, zijn m die zin uiteraard onzin, dat als die chauffeur op een wa gen blijft rijden, zonder de nieuwe EOT-banden, er van enige bezuiniging hoe dan ook geen sprake kan zijn. Praktijk Overigens werden de bezoekers van de presentatie in Hannover in de ziet veel in de meuwe band. „Ik h e een klant aangeboden, om één v nieuwe wagens straks op die nieuv d banden te zetten, en dan wil ik zelf 1 d' resultaat bijhouden. Ik ben ervan ovs tuigd, gezien de resultaten die tot toe zijn geboekt, dat het hier om ef^ interessante vondst gaat, die in praktijk aan zal slaan. En juist daaro wil ik het zelf proberen, ook om m d klanten straks mt eigen ervaring kunnen overtuigen, dat ze met de aa schaf van dat nieuwe type banden het goede spoor zitten". Dat Conti zelf het met de nieude> band helemaal ziet zitten, moge ni <n blijken mt het feit, dat men „EOT" ni alleen naar buiten brengt met het Du se „Energie Optimierter Reifen". Mi heeft het ook met regelmaat ov „Energy Optimised Tyre". Waarmee niet slechts gesuggereet wordt, dat men hiermee ook intemati naai een goed produkt denkt te bre gen: men richt zich op die markt. Uit c overtuiging, een geheel nieuwe gen ratie banden te hebben gecreeerd Deze opstelling was binnen in de tent opgezet Beide wielen werden met dezelfde krai aangedreven, waarna die aandrijving werd stop gezel Duidelijk was dan, dat de EOT-ba veel verder uitrolde, dan de conventionele band Dat bewijst, hoeveel minder rolweerslai het loopvlak van de EOT-band heeft

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6