Hoevelaken wint dames brandweerwedstrijd „PvdA benadrukt het verschil tussen mannen en vrouwen te sterk" Gloria legt hand koor-documenten Feest bij Nijntje K. herenkoor zit om leden verlegen Gerrie Gianto tijdens vergadering: DONDERDAG 26 JUNI 1986 plaatselijk nieuws te laten worden. Niet alleen wat de statuten betreft, maar even eens, wat de samenstelling van het koor betreft. De pastoor kon, wanneer dat nodig bleek, iemand tijdelijk vrijstellen van de betaling der verschillende boeten: de des betreffende moest dan wel door tegenspoed overvallen zijn. Plezierig zal het voor de mo derne leden van het koor zijn om te vernemen dat de boete van een cent, die men kreeg wanneer men door zijn pratp~ of lachen de dienst ontstichtte, thans is afgeschaft. Wie destijds weigerde de be palingen van het reglement te ondertekenen, mocht niet toe gelaten worden als lid van het koor. Tot zover de terugblik in het oudste document Aan de hand van dit stuk kan men ongeveer een indruk krijgen van het rei len en zeilen van een kerkkoor rond 1800. MODERNER De statuten van het zangkoor 'Psallite Deo Nostro', die vast gesteld-zijn op 15 december 1904 op een algemene leden vergadering, zijn meteen veel moderner. De taal en de spel ling komen meer overeen met hetgeen wij tegenwoordig ge wend zijn. Ook de verschil lende termen die voorkomen in dit stuk, komen meer overeen met moderne statuten. Het doel van 'Psallite Deo No- stro' wordt in artikel 2 omschre ven: ,,door passende en stich telijke zang de kerkelijke plechtigheden op te luisteren en tot onderling genoegen zich te bekwamen in de zang." Artikel 3 regelt dat er wer kende en "niet werkende (ere)leden zijn. In het algemeen mochten alle minimaal 16-jari- gen, mits zij mannelijk waren, lid worden van het koor. Je moest wel worden voorgedra gen door minstens drie leden. Over de voordracht besliste het koorbestuur samen met de or ganist. De organist was het die over aanleg, geschiktheid en bekwaamheid advies uitbracht aan het bestuur. Het bestuur van het koor be stond uit de pastoor, die voor zitter was uit hoofde van zijn functie (hij kon de kapelaan echter benoemen in zijn plaats, uit een vice-voorzitter die door de pastoor gekozen werd uit een voordracht van drie leden). Voorts werden er nog twee le den benoemd door de stemge rechtigde leden van het heren koor tijdens zijn algemene le denvergadering. SCHULD Leden van het zangkoor betaal den een contributie van een gulden per jaar. In vier termij nen mocht men die schuld vol doen. De penningmeester be legde de ingekomen gelden bij de Coöperatieve Boerenleen bank te Leusden. De statuten bepaalden, dat er jaarlijks in de herberg 'De Rosbeier' een feestvergadering werd gehou den op of omstreeks 22 novem ber (Sint Caecilia-feest). De organist ontving jaarlijks uit de kas van het koor een ver goeding van 25 gulden. Artikel 15 van dit stuk bepaalt, dat deze statuten, het huishou delijk reglement, het rooster van werkzaamheden en de pre sentielijst zichtbaar op het koor aanwezig moeten zijn. Dit koor heeft blijkbaar afgere kend met het ingewikkelde boetestelsel van het vong be schreven koor. Tot op dit moment is het koor er niet in geslaagd om de juiste oprichtingsdatum te achterha len. Evenmin heeft het beslag weten te leggen op verslagen van ledenbijeenkomsten in het verleden. Mogelijk is het feit, dat geen der documenten aan geeft wat de exacte taak is van de secretaris van het koor, re den voor het ontbreken van verdere gegevens. Evepeens is het niet ondenkbaar dat oude administraties nog berusten bij de nabestaanden van voorma lige secretarissen van het koor. Mogelijk is het, dat u bij het le zen van dit verhaal, wat te bin nen schiet over de oorsprong en de geschiedenis van het koor. Het bestuur van het zangkoor is op 22 februari 1985 als volgt sa mengesteld: de heer P. van de Water, voor zitter; de heer J. Riewald, se cretaris; de heer W. Schoon- derbeek, penningmeester en de heer J. Zeeman, bestuurslid. Als dirigent-organist fungeert de heer J. van Spaendonck. In overleg met het liturgisch beraad van de kerk houdt het koor zich bezig met de muzi kale omlijsting van diverse diensten. De voorkeur van het herenkoor gaat uit naar het zin gen van meerstemmige man- nenkoormuziek, terwijl het zin gen van gregoriaans tot de lief hebberijen hoort. Graag zingt men in het latijn ge schreven composities, terwijl regelmatig ook in de volkstaal wordt gezongen. Een blik in het repertoire laat zien, dat er inderdaad een rijk dom aan mogelijkheden is: be kende componisten van kerk muziek als Perosi, Schubert, Haendel, Bach, Haydn, Gruber, Cuypers en Halier komen er in voor. Eveneens namen - wat moderner - als Ber Joosen, C. van Haperen, S. van Balkom en J. Raas prijken op de lijst. Even eens twee composities van J.P. van spaendonck, zoon van de dirigent-organist. Het koor ziet zich wel voor het grote probleem gesteld, dat door natuurlijk verloop het aan tal leden steeds geringer wordt. Wil dit koor het boven vermelde repertoire waar blij ven maken, dan is er wel een dringende uitbreiding van het ledental nodig. Een zestal bas sen kan zonder problemen ge plaatst worden, terwijl een aan tal eerste en tweede tenoren erbij het koor zeer groots zou kunnen laten worden. Het zou zonde zijn, dat een koor met zo'n lange traditie het zou moe ten laten afweten. In dat geval zou Leusden-Centrum namelijk tot die plaatsen gaan horen, die er ook niet meer in kunnen sla gen met goede liturgische mannenkoormuziek naar voren te komen. Aan de sfeer ligt het niet. Die is in één woord uitstekend te noe men. Er wordt iedere donder dagavond gereperteerd onder de bezielende leiding van J. van Spaendonck. Een nieuwe ontwikkeling daarbij is, dat het herenkoor ook veelvuldig zijn medewerking geeft aan het tot stand komen van een gemengd koor. Een groot deel van de re petities vindt dan ook samen plaats met het Parochieel Da meskoor. De gezamenlijke re petities vinden plaats op de donderdagavond. Het dames koor start om half acht, het he renkoor komt om acht uur zich bij de dames voegen, waarna er gemengd gerepeteerd wordt tot ongeveer kwart over negen. Dan vindt er nog zo om en nabij een half uur repetitie plaats, speciaal bedoeld voor de uitbreiding van het heren- koorrepertoire. De repetities vinden plaats in 'De Kom', vlak naast de kerk. Balangstellenden zijn altijd wel kom orn een repetitie mee te mak' Zij kunnen zich echter ook telefonisch aanmelden on der nummer: 033-942815. zeer plezierig om de prijzen uit te rei ken Naarmate de klassering steeg slaagde zij er in om de spanning be hoorlijk op te voeren De einduitslag was als volgt 1Hoevelaken 334 2 Wageningen 327 3. Putten II 326 4. Scherpenzeel 325 6. Putten I 315 7. Bunschoten 305 8 Leusden 289 9. Kootwijkerbroek 285 10. Amersfoort 285 11Achterveld 221 Met deze fraaie eerste plaats zien de Hoevelakense dames een kroon op het werk van een aantal weken pittig oefe nen. Het behalen van de overwinning werd dan ook op gepaste wijze gevierd. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Wie in de meest actuele parochiegids van de Sint Jozefkerk te Leusden kijkt, vindt op pagina 14 onder het hoofdje „koren" allereerst de naam van het r.k. herenkoor Soli Deo Gloria. Sins enige tijd - om precies te zijn 22 februari 1985 - is de secretaris van het koor op zoek naar de oorsprong van het herenkoor. Met name de juiste oprichtingsdatum, verslagen van allerlei ledenvergaderingen zijn doel van speurtocht door een uniek stukje Leusdense geschiedenis. Met medewerking van de Uni versiteit van Amsterdam is de heer W. van Koelen, redacteur van het parochieblad Geloof en Kerk, er in geslaagd meer aan de weet te ko men over de ontstaansgeschiede nis van dit herenkoor. Het bestuur van het koor heeft via hem de be schikking gekregen over een drie tal oude reglementen, te weten een ongedateerd reglement met bepa lingen voor de zangers en oranis- ten, voorzien van een ledenlijst. Een tweede document betreft een afschrift, naar moet worden aangenomen, van een zangvereni ging te Nijkerk, gedagtekend 1831. Een derde reglement is in 1904 op gesteld door ene pastoor Kok en bevat de statuten van de Hamers- veldse zangvereniging Psallite Deo Nostro, vermoedelijk de directe voorloper van Soli Deo Gloria. Het ongedateerde reglement (dat, zoals gezegd, een leden lijst bevat, waardoor het toch mogelijk blijkt tot een voorzich tige datering te komen) vertelt ons ondubbelzinnig, dat er om streeks 1820 een gemengd pa rochiekoor geweest moet zijn. De datering is onder andere mogelijk door een naam, name lijk die van de organist uit die tijd, Wouter van den Hengel, van wie bekend is dat hij ge leefd heeft van 1805 tot 1862. AANHEF De aanhef van dit reglement (een en ander werd wat anders gespeld dan wij dat nu doen) luidt als volgt: 'Reglement voor de Choristen der Roomsche kerk te Hamersveld, waar nae de Choristen zigh vrijwillig zul len verbinden en onderteeke nen. Dit en ter eere en luijster van God, en onse H.: Godts- dienst, en ter vervordering hunner Zaligheid'. i Een twintigtal artikelen handelt voornamelijk over diverse straf fen die men in die tijd kende voor allerlei misdragingen en tekortkomingen van de koorle den. Een aantal zullen wij de revue laten passeren: Wie zangboeken mee naar huis nam en er niet voor zorgde, dat ze bij de eerstvol gende gezongen dienst weer aanwezig waren, werd bestraft met een boete van 10 cents. Er waren meerdere organis ten benoemd, zo blijkt uit arti kel 6. De organist die te laat kwam, verspeelde zijn beurt en moest zijn plaats afstaan aan de vervangende organist, zulks op straffe van een boete van vijf cent. Artikel 7 bepaalt verder, dat de straffen behoorlijk konden oplopen Kwam de organist pas na de Benedictie binnen, dan kostte hem dat al tien cent, wanneer hij helemaal niet kwam opdagen, dan verbeurde hij twintig cent. Alleen langdu rige ziekten waren een goede reden om in het laatstge noemde geval niet beboet te worden. Eveneens waren de voor zangers streng aan banden ge legd. Zij werden bestraft met een boete van vijf cent, wan neer zij hetgeen wat gezongen zou worden, niet voor het be gin van de H. Mis gereed had den liggen, duidelijk voor een ieder zichtbaar. Ook voor de 'gewone' zan gers en zangeressen was er een strafsysteem bedacht voor te laat komen, veel te laat ko men en geheel wegblijven: achtereenvolgens moest men daarvoor twee, vijf dan wel ze ven cent betalen. CENSOR Al deze verschillende boeten - het waren er nog veel meer - werden geïnd door een censor of secretaris, die daar nauw keurig aantekening van moest houden. Deze censor werd ie der jaar door de pastoor be noemd. Herbenoeming was mogelijk. De pastoor had in deze tijd een grote macht. Zo mochten er geen nieuwe organisten, zan gers of zangeressen worden aangenomen zonder toestem ming van de geestelijk herder. Nieuwelingen moesten vijftig cent entree betalen. Zonder toestemming van de pastoor was het de zangers niet toege staan zitplaatsen te verhuren of te vergunnen aan derden. Wan neer er verschil van mening was, dan hoorde de pastoor de partijen in kwestie en nam een beslissing. Daarmee was de kous af. Beroep was niet moge lijk. De pastoor had het recht om allerlei veranderingen die hem goed dunkten van kracht LEUSDEN - Afgelopen dinsdag was het feest bij peuterspeelzaal Nijntje, nu nog onderdak in De Hak- horst. Juf Coby Schuringa vierde haar tien-jarig jubileum als leidster bij Nijntje. En - zonder dat zij daar van op de hoogte was - het bestuur had om dat heugelijke feit te vieren, een receptie georganiseerd. Daar op waren kinderen van de ochtend- groep, en ook van de middag- groep, met hun ouders, aanwezig. „Juf Coby" kwam op 1 augustus 1976 bij Nijntje, toen de peuter speelzaal nog was ondergebracht in de Marcuskerk. Na een paar maanden werd toen De Hakhorst het nieuwe onderkomen. De peu ters van dat eerste uur zijn nu moge lijk al middelbare scholieren. Het jubileum is in het oude schooljaar gevierd met de kinde ren, die Coby Schuringa het afgelo pen jaar, samen met haar beide col lega's onder haar hoede heeft ge had. Er waren erg veel ouders met hun kinderen aanwezig. Terwijl die ouders binnen van een kop koffie genoten, amuseerden de kinderen zich buiten op een speciaal voor deze gelegenheid gehuurd spring kussen. LEUSDEN - Afgelopen maandagavond werd in De Pepermolen een PvdA-leden- vergadering gehouden. Aan de orde zou komen de gelijke verdeling in de partij tussen mannen en vrouwen. Er was een hoge opkomst. De verga dering verliep anders dan ge pland. Hoewel het geen agendapunt was, werd er ruim een uur over het artikel in de Leusder Krant van 19 juni jongstleden gediscussieerd. De Rooie Vrouwen waren zeer ver ontwaardigd en voelden zich ge griefd door dit artikel. Ook namen zij het de andere leden kwalijk dat zij er met officieel op gereageerd hadden. De meeste aanwezigen waren het erover eens dat het om de persoon lijke voororordelen van een journa list ging en dat de feiten niet juist waren. Ten onrechte was gebruik gemaakt van het persoonlijke ver haal van Jaap Steur in het partijblad, zo vond men. Steur schreef dat het de grootste zwakte van de PvdA was op dit mo ment, dat binnen de partij allerlei belangengroepen, zoals vredes-ac- tivisten, feministen enzovoort hun verlangens proberen te realiseren. VERKEERD Volgens Jaap Steur was zijn ver haal door de krant volkomen ver keerd uitgelegd. Daarna gmg men discussiëren over op wat voor ma nier er gereageerd zou moeten worden. De meningen hierover wa ren verdeeld. Na de pauze vond een evaluatie plaats. Er werd over vier uitspraken gediscussieerd. Allereerst de uit spraak van Gerrie Gianto dat bij ge lijke kwaliteiten niet per se de voor keur mag worden gegeven aan een vrouw. Eveline vond dat dit wel gebeu ren moest, anders zou de verdeling pas in het jaar 2000 gelijk zijn. Er werd daarna over de ongelijkheid in de maatschappij gediscussieerd. Kortman zei: „Het is nu eenmaal een dominante mannencultuur." Volgens Jaap Steur zou er een mentaliteitsverandering moeten komen, maar dat zou een lange ter mijnstrategie worden. Als tweede werd de uitspraak „Mag de „vrouw" als argument ge bruikt worden om een plaats op de lijst te krijgen" besproken. Volgens Ted Jansen hebben vrouwen min der kansen, ook binnen de politiek en moet men streven naar een bete re verdeling van de macht. VOORKEUR „Als het om kwaliteiten gaat, zal de man altijd de voorkeur krijgen, want mannelijke kwaliteiten wor den nu eenmaal meer gewaar deerd in deze maatschappij," aldus Ans van Kemenade. „Wij moeten zorgen dat wij die kwaliteiten ook krijgen." Even later haalde zij de 25-pro- centsclausule aan, waarover Geke Faber schreef. Bij de vraag van Ni co Klerk „Waarom is er geen Rooie Leden van de PvdA-afdeling Leusden in vergadering bijeen. Vrouw bereid om m het bestuur te gaan zitten?" werd het wat wanor delijk, waardoor Klerk niet verder wilde gaan. Wat betreft de derde uitspraak: Eveline Grabau zei dat er tijdens de vergadering van 8 januari iets voel baar was van een man/vrouw te genstelling. Het bestuur voelde zich niet gesteund door de Rooie Vrou wen Dit sloeg op de discussie rond de zesde plaats. „Eveline: „Het hoort in een ver kiezingsstrijd, een coup naar de macht. Wij krijgen dan de schuld en niet de eer." Bij de vierde uitspraak (van Ger rie Gianto), dat er geen positieve discriminatie mag zijn, zei deze dat de radicale opstelling van de Rooie Vrouwen veel weerzin opwekte, vooral de sollicitatieplicht. Zij zei ook dat juist in de PvdA het verschil tussen mannen en vrouwen te sterk benadrukt wordt. Ook Kort man vond dat er toch sprake was van een scheiding tussen Rooie Vrouwen en de PvdA. Op de volgende vergadering wordt de evaluatie geëvalueerd. vond plaats op het terein en in het ge bouw van Topkring-Ceniko BV De deskundige jury kwam na uitvoe rig beraad en veel rekenwerk tot de uit eindelijke klassering. De jury stond on der leiding van de eerste vrouwelijke beroepsofficier. De prijzen werden uit gereikt door mevrouw Jager In zijn welkomstwoord maakte com mandant Fontein duidelijk dat de wed strijd in alle opzichten geslaagd was. Het weer zat mee. het publiek kwam in groten getale en de wedstrijd verliep in een vriendelijke steer. De voorzitster van de jury gaf nog enkele kritische kanttekeningen op de diverse optre dens. maar zij vond het een erg leuk en uniek gebeuren waar ze veel plezier aan beleefd had Als laatste spreekster kwam me vrouw Jager aan het woordZij vond het HOEVELAKEN - Onder ideale weersomstandigheden zijn afge lopen zaterdag de damesbrand- weerwedstrijden gespeeld. Deze wedstrijd 'was door de Vrijwillige Brandweer Hoevela ken georganiseerd voor korpsen uit de Brandweer Kring Barne- veld en de Regio Eemland. Mede door het prachtige weer en de grote inzet van de deelnemende damesploegen werd het geheel een groot succes. De wedstrijd voor de dames bestond uit het bestrijden van een gesimuleerde brand in een flatgebouw Dit (nage bouwde) gebouw had op de bovenste verdieping twee gaten waarop gespo ten moest worden. Als er voldoende water naar binnen was gericht werd via een mechanisme duidelijk dat de brand geblust was en kon de bevelvoerster via de ladder gaan naverkennen. Het inzet ten van de stralen leverde enige ludieke situaties, zoals een jurylid dat natte voe ten opliep omdat zij even verkeerd stond opgesteld. Voor sommige ploegen leverde de opdracht wat moeilijkheden op, zij gin gen echter onverstoorbaar verder Alle verrichtingen werden op video vastge legd en na afloop van de strijd kon alles nog eens teruggekeken worden, iets wat door de ploegen erg op prijs gesteld werd. De wedstrijd en de prijsuitreiking

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5