Swingende afsluiting seizoen Jazzsociëteit II l >l ll Ml It! II Een korte overweging Honden (4) Illegale volkstuinen Ingezonden DONDERDAG 26 JUNI 1986 plaatselijk nieuws Gisteren 23-6-1986 werd Ln het winkelcentrum de Hamershof bij de Centra mijn nieuwe fiets wegge nomen. Drie jaar geleden bijna op dezelfde plek de fiets van mijn man. Ongeveer twee jaar geleden leende mijn zoon de fiets van zijn zwager om 's avonds in Amersfoort met een paar vrienden te gaan stap pen. Stalt de fiets tussen die van zijn vrienden. Teruggekomen bij de plaats waar de fietsen waren ach tergelaten, was juist die van hem weggenomen. Misschien had iemand haast om nog de laatste trein te pakken en heeft daarom maar gauw even mijn fiets (die toch op slot stond!) mee genomen en staat die nu op het sta tion denk je nog in je onnozelheid. Bij het stationsplein gekomen geen fiets van jou te ontdekken, wel een jongen die je vraagt: „Wat zoek je, is je fiets ook gejat? Hier neem deze maar, ik ben de mijne ook kwijt en deze heb ik net los gekre gen". Het is maar, zo zegt mijn zoon, dat je niet zo'n mentaliteit hebt, anders was je geneigd een andere fiets mee te nemen. Maar gaan wij niet steeds meer zo'n mentaliteit krij gen; als iets van mij gepikt wordt dan pik ik terug. Dat wij daarvoor behoed mogen worden! Even dacht ik wel, kon mijn fiets op het moment dat het van eigenaar wisselde zeggen: ach, doe dat nou niet, zij heeft mij eindelijk kunnen kopen en maar drie maanden van mij kunnen genieten. Maar dan was er een andere weggenomen. Dat moment dat je bij de plaats aankomt met de sleutel in je hand, tot de ontdekking komt dat die er niet meer staat. De ver twijfeling, het ongeloof en dan het verdriet, dat wens ik niemand toe. Mevrouw E. Belle-van den Kolk, Ploegschaar 9, 3833 EB Leusden-C. „Wie durft er nog over honde- poep te praten als er zure regen is en lekkende kerncentrales zijn", schrijft mevrouw Snoek in een brief in deze krant van 19-6 jl. Maar daar gaat het nou juist om! Het is niet de aard van het afval, het is de algehele mentaliteit van „laat maar waaien". Het is de gemak zucht, de kortzichtigheid en het egoïsme dat zich in het klein mani festeert en zich in het groot voort zet. Het begint met het achterlaten van de hondepoep (voor de mense lijke soort is honderd jaar geleden al een riolering aangelegd), papier, karton, plastic en (waar resp. me vrouw Snoek en mevrouw Mei] ge wag van meiken) dus cafetariapro- dukten, condooms en maandver band, met vervolgens uitlaatgas sen, motorolie, fosfaathoudende wasmiddelen, industrieel afval en ga zo maar door. Verbeter de wereld, begin bij je zelf. Wees verdraagzaam, zeker, maar vooral, houdt rekening met je medemens. Zie hem echt als mede mens. Wat gij niet wilt dat U ge schiedt, doe dat ook een ander met. Dit is niet tegen mevrouw Snoek gericht, maar als algemene opmer king bedoeld. En wat die hondepoep betreft: een schepje en een zakje mee en bij thuiskomst het zaakje in de vuilnis bak. Opgeruimd staat netjes. Dan kunnen zowel Bello als de kinderen verder ongestoord op het grasveld rennen en draven. (In bepaalde ge deelten van de VS is zulks zelfs al verplicht.) Lastig? Hm! Onfris? Niet onfris ser dan het ontdoen van honde poep van de schoenen en de men sen van de plantsoenendienst bij hun halfjaarlijkse snoei- en kap- werk van de struiken en bomen. Deze mensen weten ook van onfris mee te praten wanneer de gazons gemaaid moeten worden en hun de h.p. spetters soms om de oren vliegen. In de lente zie je tussen de kale struiken en bomen, crocussen en narcissen, die de gemeente daar ter opvrolijking heeft geplant, om ringd door hondedrollen. Zeer fris fraai en fleurig! En heeft u wel eens op straat ge lopen wanneer, na een week of zo, de sneeuw aan het smelten is? Het is niet mijn bedoeling een hetze te ontketenen, maar ik zie niet het verschil tussen het een en het ander. H.p. is weliswaar afbreek baar, cafetariaprodukten en maandverband zijn dat ook, en van dat laatste wordt minder aangetrof fen dan van het eerstgenoemde, waarvan het bestand dagelijks wordt vernieuwd. Voor de goede orde, ik ben er tegen om cafetariaprodukten of welk ander afval dan ook in de na tuur achter te laten. Anneke Victor-Timan, Dalmatiè 64, Leusden. 25 juru 1986 Geachte heer Van Loenen, ln uw open brief, gepubliceerd in de Leusder Krant van 12 juni jl. geeft u over het gebeurde met betrek king tot de illegale volkstuinen aan de Tabaksteeg een voorstelling van zaken die niet in overeenstemming is met hetgeen heeft plaatsgevon den. Het zou te ver voeren om op alle onjuistheden in uw brief in te gaan. Een enkel punt willen wij ech ter met onweersproken laten. In uw brief wekt u sterk de indruk alsof het college van burgemeester en wethouders, en dan in het bijzon der één lid van dit college, raad en commissies op onoirbare wijze on der druk heeft gezet en m feite te gen hun wil heeft gehandeld. Er kan echter geen twijfel over bestaan dat, zowel de besluitvorming als de uitvoering daarvan m goed overleg en met instemming van de overgro te meerderheid van de betrokken commissies en raad tot stand is ge komen. Overigens gaat u er in uw brief ten onrechte vanuit, dat de gerezen problemen hun oorzaak vinden in het feit dat - zoals u schrijft - „ik ben gestart met het agrarisch grondge bruik aan de Tabaksteeg". Wij wij zen u erop, dat het gebruik van grond voor volkstuinen - helaas - juist geen agrarisch maar recreatief gebruik is. Ook zonder de precieze bepalingen van het bestemmings plan te kennen, had het u duidelijk kunnen zijn - en op zijn minst had u het kunnen vermoeden - dat het desbetreffende plan een zo wezen lijk van de agrarische bestemming afwijkend gebruik niet toelaat. Hoogachtend, burgemeester en wethouders van Leusden, de secretaris R. J. A. van Gooi de burgemeester a.i. A. M. J. Ummels. LEUSDEN - Afgelopen zon dag was het warm, gezellig en swingend in de fraai verbouw de Hakhorst. Op het terras opende de formatie Kunstlicht van bestuurslid Geert-Jan van Turnhout het jazzconcert. De muzikaal en ingetogen gezon gen Bossa Nova's van Herma Holtrichter kregen een extra tropisch effect onder de war me zon en wuivende bomen van het terras. Jan Verweij, de mondharmonicavirtuoos blonk als vanouds uit in num mers als „Bluesette" en „Lover Man". Hun slotnummer, de C-Jam- Blues, werd daarna in De Hakhorst vloeiend overgenomen door de tweede formatie van deze middag, namelijk het combo Djespiration van Peer Hartjesveld. Zijn rhytme- sectie, gevormd door Tibo Pauls (slagwerk) en de virtuoze bassist Joop de Man, schitterde in een gaaf stuk dynamiek m hun interpretatie van het nummer „Watch What Hap pens". De met een volle toon be gaafde tenor-saxofonist Peter Fié- vez leefde zich ondermeer uit in de ballad „Laura". OLGA MEIJER De talentvolle zangeres Olga Meijer, met haar prima gevoel voor performance, kon haar dynamiek en enthousiasme goed kwijt in num mers als „Blue Monk" en „Isn't she lovely". Het concert werd besloten met de derde groep, de Swingprofs met de bekende Leusdenaren Kees Hundepool (bas en zang) en de kla rinettist Pardy Leopold. Kees krijgt altijd de handen op elkaar met zijn vertolkingen van „What's the use of getting sober" en de mooie ballad „Memories". De begaafde multi-mstrumentalist George van Deijl excelleerde dit maal op zijn nieuwe vibrafoon in een reeks swingende standards, bekwaam geleid door Andy Louis (electr. gitaar) en Rob Jansen (slag werk). Het bestuur heeft ambitieuze plannen voor het nieuwe seizoen dat in september aanvangt en weet zich daarin geruggesteund door twee plaatselijke bedrijven, een bekende makelaar en een grote bank m Leusden. Het pubhek het het zondag tijdens de laatste Jazzsociëteit afweten. Helaas, want het programma zat boordevol goede en swingende muziek. De Troet Op het volgende gedeelte van onze wandeling Anno 1930, komen we enkele namen tegen die alle op de een of an dere manier met elkaar in ver band staan. Die namen zijn Het Veentje, De Troet, Het Baggergat en De Bruine Haar. Om een inzicht te krijgen waar de oorsprong ligt van de ze namen, moeten we enige duizenden jaren teruggaan. Eens lag hier, aan de rand van de heide, een vrij grote en diepe veen- plas. Deze had een lemen, water dichte ondergrond, zodat het water niet kon wegzakken in de bodem. Ook had de plas geen uitmonding in de beek, waardoor het water steeds zuurstofarmer werd. Geen vis of ander gedierte kon daarin nog leven. Alleen langs de kanten tierden de oeverplanten er welig, stierven af en zakten naar de bo dem. Andere planten namen de opengevallen plaatsen weer m en op de duur kwamen die ook weer op de bodem terecht. In het water was echter niet vol doende zuurstof aanwezig, om de bacteriën, die zo'n belangrijke rol spelen in de kringloop van de na tuur, in leven te houden. Het verte ringsproces stopte en op de bodem hoopte zich de onverteerde laag drek op, nu en dan aangevuld met wat stuifzand van de heide. Dit pro ces ging eeuw in eeuw uit zo door tot de laag zo dik werd dat deze boven het oppervlak van de omge ving uitkwam en er nu, in plaats van een waterplas, een metersdikke veenlaag was ontstaan. Het veen, dat op deze manier is gevormd, noemt men laagveen, in tegenstelling met het veen dat in zuurstofrijk water is ontstaan door middel van veenmos. Veenmos houdt zelf, als een spons, het water vast en groeit tot boven de omrin gende omgeving uit. Het heet daar om hoogveen. Temidden van dit stuk laagveen stak een zandheuvel boven het veen uit. We weten nog van De Bieshaar dat een dergelijke zand plaat een „haar" werd genoemd. De haar, waar het hier om gaat, was begroeid met Pitrussen en Matten- biezen die, met hun bruinachtige bloei, deze haar de naam gaven van De Bruine Haar. VERHOGING Het verschil tussen een horst en een haar bestaat hienn dat een horst een verhoging is met dezelfde samenstelling als de omgeving en een haar is een zandige verhoging m een veenachtig gebied. Eertijds werden dergelijke verhogingen graag gebruikt voor bewoning doch ook, om met droge voeten, zich van de ene plaats naar de an dere te begeven. Die verhogingen lagen niet alle netjes op een rij, dus de weg die op deze manier ont stond liep wel eens een beetje zig zag. We kennen allen de uitdruk king als iemand schijnbaar doel loos van de ene naar de andere plaats loopt: „Hij rent van hort naar haar (her)". Dit gezegde is hiervan afkomstig en luidde oorspronkelijk „Hij rent van horst naar haar". De eerste boerderij die we te genkomen heet Het Veentje. Na het voorgaande behoeft deze naam geen verdere uitleg. De boerderij staat precies aan de rand van het veen en is niet een van de oude plaatsen, waarvan we er op onze wandeling verschillende zijn tegen gekomen. Deze boerderij dateert uit de tweede helft van de vorige eeuw. Oorspronkelijk zelfs niet gebouwd met de bestemming van boerderij, maar als timmerwerk plaats met woonhuis. Als zodanig ook gebruikt door de plaatselijke architect-timmerman-metselaar aannemer. STALRUIMTE Omdat ieder in die tijd zelfver- zorgend was; een koe, een paar varkens en enige kippen hield, was er ook een, zij het kleine, stalruimte bij het bedrijf aangebouwd. Toen de bedrijfsruimte voor de aanne mer te klein werd, verplaatste deze het bedrijf naar de kern van Leus den, bij de kerk. Daar waren im mers ook de smid en de wagenma ker gevestigd. Het leeggekomen pand werd omgevormd tot boerderij. De werk plaats kwam bij het woongedeelte en achter de boerderij werd de schuur aangebouwd en kwamen er enige hooibergen. Het benodigde bouw- en weiland werd eenvoudig afgenomen van De Bruine Haar en van Ooievaarshorst. En zo ontstond de nieuwe hoeve Het Veentje. Aan de overzijde van de weg loopt een pad het land m om te eindigen bij vier-woningen-onder- één-kap. Gebouwd met de bedoe ling om de knechten van het tim merbedrijf te huisvesten, maar na de verplaatsing van het bedrijf wordt het nu bewoond door wille keurige bewoners. Iedereen in Leusden kent deze vier huizen on der de naam De Troet, maar wie je er ook naar vraagt; niemand kent *T"» - 't Veentje, getekend door A. van Leeuwen. te Brume Haar, op papier vastgelegd door C. van Leeuwen. de herkomst van die naam. Daar voor moeten we ook een duizend jaar teruggaan. In die tijd, aardappels waren nog onbekend, aten de mensen veel meelspijzen. Een van die meelspij zen, een dikke pap gekookt in wa ter, melk of karnemelk, was bekend als troet. Later werd elke weke en slappe substantie troet genoemd. De woningen zijn aan de rand van het lage veen gebouwd. Het wei land achter de woningen ligt op het veen en is, na een regenperiode, bijna onbegaanbaar. Een weke, lslappe massa; troet. Het weiland heette dus al door de eeuwen heen zo en toen de woningen daar wer den gebouwd, wist niemand meer wat die naam te betekenen had, maar de woningen stonden in de Troet. ZANDWAL Achter De Troet ligt een vrij hoge zandwal, begroeid met hakhout. Vaak aangezien voor een stuwwal uit de ijstijd. Stuwwallen kennen we hier ook wel, denk maar aan de Utrechtse Heuvelrug en de Hohorst, maar deze wal is aangelegd door nensenhanden. De wal ligt op de scheiding van heide (nu bos) en cultuurland en diende om het toch al zo schrale land te beschermen voor stuifzand dat bij westenwin den, vanaf de heide, over het bouw land stoof, een verhoging, beplant met struikgewas, hield het meeste stuifzand wel tegen. Op deze ma nier werd de wal, door het opge vangen zand, in de loop der eeu wen steeds hoger en heeft op som mige plaatsen een hoogte bereikt van meer dan vijf meter De groei van de was is nu, smds de bebos sing, wel afgelopen. Iets verder zien we, rechts van de weg, een ringvormig plasje. In het midden van die plas een verhoging, nu begroeid met bomen; juist, de Bruine Haar. Er wordt wel beweerd dat hierop ook een versterkt land huis heeft gestaan. Men ziet in die ringvormige plas een gracht. Maar ringgracht of niet, er wordt 's win ters door de jeugd van Leusden een dankbaar gebruik gemaakt van dit plasje als ijsbaan. Met vereende krachten wordt de baan sneeuwvrij gemaakt en gehouden en 's avonds wordt de baan verlicht door een hoeveelheid stormlantarens, door de gebruikers van de baan meege bracht. Het plasje heet nu Het Baggergat. Het is ontstaan doordat men in de vorige eeuw hier het veen heeft uit gebaggerd om er harde turf van te maken voor het fornuis en de open haarden van huize De Treek. Ook de boeren hebben hiervan gebruik gemaakt. Het is een arbeidsinten sieve manier om aan brandstof te komen. Eerst wordt op de kant, door middel van plaggen, een dijk je in de vorm van een rechthoek uitgezet welke wordt gevuld met bagger uit de plas, bestaande uit onverteerde plantenresten. Na enige dagen, als het water uit de bagger in de ondergrond is weggezakt gaat men, met plankjes onder de klompen gespijkerd, de weke massa aantstampen en het nog aanwezige water naar de op pervlakte brengen. Als, na nog eens enkele dagen, de zon de rest van het water heeft verwijderd, steekt men met een speciale schop de massa in rechthoekige stukken. Dan heeft men korte- of harde turf, in tegenstelling met de hoogveen- turf die lange- of losse turf wordt genoemd. Men dacht bij dit werk waarschijnlijk aan het oude njmpje: „Geinen is het land, dat zijn moer laagveen) verbrandt". Het voor deel van de korte turf is wel dat ze veel langer brandt. KLEINER Het baggergat wordt, nu er met meer wordt gebaggerd, door het normale verlandingsproces elk jaar kleiner. Aan de andere kant van het veen ligt de boerderij De Bruine Haar. De naam behoeft ook nu geen verdere uitleg meer. Deze boerdenj is wel weer een van de oudste uit onze omgevmg en stamt uit de Midde leeuwen. Het heeft een aange bouwd bakhuis. Duidelijk is ook te zien dat achterhuis van de boerdenj in de loop der tijden een keer is vergroot en uitgebreid met een ge bint. Was het vroeger een behoorlijke hoeve met ongeveer dertig hecta ren aan bouw- en weiland, nu is daar nog maar ongeveer acht hec taren van over. Het heeft tweemaal een veer moeten laten. Eerst voor Het Veentje en later voor boerderij De Hen. die iets verderop aan de weg ligt en van veel jonger datum

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7