unmm Croma, Fiat's nieuwste vlaggeschip Kort Nieuws NISSAN BMW PEUGEOT HONDA SEAT CITROËN LANCIA AUDI MITSUBISHI i SKODA ALFA ROMEO i door Henk Budding algemeen DONDERDAG 26 JUNI 1986 i Laatste nieuws. Hyundai brengt één dezer dagen een Pony sedan op de markt. De samenwerking tussen Alfa Romeo en Nissan werpt vruchten af. Binnenkort start men in de Italiaanse fabriek te Pratota Serra m de provincie Avellino met de bouw van een nieuw produktielijn. Van deze band moet het nieuwste produkt, de AR 148 gaan rollen. De AR 148 is een ontwerpaanduiding voor een in de volksmond geheten „terreinvoertuig". Een echte naam hebben de Japanners/Italianen nog niet bedacht, of in ieder geval nog niet in de publiciteit gebracht. On der de motorkap van deze terrein- beul staat naar keus een viercilin- der benzineboxermotor of een tur bo-dieselmotor. In Italië gaat het dealernet van Alfa Romeo deze 4 x 4 verkopen. Daarbuiten zullen de Nissan verkooppunten deze wagen in de showroom krijgen Tweede Pinksterdag opende de heer R. P. Offeringa zijn deuren van zijn unieke BMW-museum voor het publiek. In de omgebouwde boer derij te Gasselte (Dr.) staat een bijzonder fraaie collectie vooroor logse modellen, onlangs uitgebreid met een 328, een open two-sitter, waarvan er nog maar weinig te vinden zijn Tot oktober is dit BMW-museum alle dagen van de week open. Het ligt op de aanloop route van de toeristische Hondsrug- route. Peugeot heeft de laatste tijd geen reden tot klagen over belangstel ling. Het kleintje, de 205 gaat als broodjes van de warme bakker Citroëns jongste aanwinst, de AX verschijnt komende herfst over de toonbank. Ook nieuwko mer 309 valt niet aan te slepen. Peugeot lanceert regelmatig bijzon dere uitvoeringen. Nu, bijvoor beeld een Peugeot 505 SX „Select" en een 205 „Junior". Op basis van dc 505 GL met de alom bekende 1.8 motor voegt Peugeot een luxe uitmonstering toe. Deze omvat on dermeer velours bekleding, middenarmsteun en hoofdsteunen achter, van binnenuit te verstellen buitenspiegels, gestyleerde wiel doppen, stootstrips op de flanken, striping en een complete inbouwkit voor radio en luidsprekers inclusief dakantenne. Peugeot zegt 400 van deze exclusief 505 's op de Neder landse markt te brengen voor de prijs van 29.995,-- De 205 Junior oogt leuken is bedoeld, zoals de naam al doet vermoeden, voor een jeugdig publiek Model stond de 205 XE met een zogenaamde „schone" 1124 cm3 motor Naast het normaal aanwezige heeft de Junior „Jeans" bekleding op zetels, de Ibiza 1.2 GL, maar dan met een in gedeelten neer te klappen achter bank, zonnedak, speciale wieldop pen, striping en een aparte bekle ding met ingeweven Seatbiesjes. In overeenstemming met het vurige Spaanse karakter levert Seat de „Del Sol" in zwart of knalrood Naast een bijzonder fraai auto gamma levert Honda ook perfecte tweewielers. Brommers en ook op technisch hoog niveau staande mo torfietsen. Samen met haar dealer- organisatie creëerde importeur Honda Nederland een unieke mo gelijkheid voor particulieren om een motorfiets te leasen. Deze lea se-overeenkomst met een vaste looptijd van 24 maanden kan men afsluiten voor Honda wegmotoren voor 5000, 7500,10.000 en 15.000 kilometer per jaar De lease-over eenkomst omvat alle kosten zoals een nieuw model toe aan zijn toch al brede programma, de AX. Gaat de „Eend" dan eindelijk verdwij nen? Deze AX ontwierp Citroën met hulp van de modernste re search en marketing methoden. Hij is handig in de omgang, levert hoge prestaties en springt zuinig met de brandstof om. Deze dnedeurs vier wieler bezit natuurlijk voorwiel- aandrijving en is slechts 3.50 m lang. Een Cw-waarde van 0.31 spreekt boekdelen. Ondanks de ge ringe afmeting bezit de AX een ruim interieur. Naast vier zitplaat sen biedt de wagen veel (variabele) bagageruimte. Citroën voorziet zijn nieuwkomer van een nieuw ontworpen viercilinderinhoud van 954 cm (45 pk), 1124 cm3 (55 pk) en 1360 cm3 (65 pk). Deze machi nes staan verticaal dwarsgeplaatst. Een vier- of vijfbak brengt de opge wekte krachten over op de voor wielen. Rondom bezit de AX onaf hankelijke vering. De al naar ge lang de uitvoering 640 tot 695 kg wegende AX valt in het zogenaam de B2 segment. In 1985 werden er in Europa 1.950.000 auto's ver kocht in deze categorie. Er komen gelijk zeven versies. deur en achterzijpanelen, hootd- steunen, inbouwkit voor radio en luidsprekers, antenne, striping op de flanken, sierstrips, in de kleur van de koets gespoten wielplaten en zwart gespoten wielkasten. Prijs 16.495,-. Ook het Spaanse merk Seat pro beert via speciale aanbiedingen zijn marktaandeel te vergroten. Nu door middel van een Ibiza 1.2 GL Del Sol. Dat het accent bij deze Ibiza-uitvoering duidelijk op de zon valt, zal niemand verbazen. De Spaanse schone kost 17.295,- Hiervoor krijgt de klant uiteraard afschrijven, onderhoud, reparatie, belasting en allrisk verzekering. Zelfs een verzekering voor de pas sagier^) zit erbij in. Enkele voor beelden: een Honda CH 250 scoot er, nieuwprijs 5.990,-- kan men leasen voor 265,- inclusief BTW per maand bij 5000 km per jaar over een periode van 24 maanden. Voor een CB 450 S 7.490,») is de leaseprijs per maand 305,-- met dezelfde omstandigheden. In alle gevallen geldt dat de leasenemer naast het leasebedrag zelf de brand stof betaalt. Komend najaar voegt Citroën Op de onlangs gehouden auto tentoonstelling van Turijn stal Lan cia de show. Het publiek kon een stroom nieuwe modellen bewonde ren. Zo nam Lancia de Prisma stevig onder handen. Naast verdere uiterlijke perfectionering kreeg ook de techniek de nodige aandacht. Zowel vering als motorophanging verbeterde. Ook de geluiddemping van de motor kreeg de nodige aandacht Door ingrepen aan de carburateurmotoren draaien deze thans aanmerkelijk zuiniger, maar ook rustiger. Tevens voegt Lancia een nieuwe motor aan het Prisma- Gamma toe, een viercilinder 16 liter injectieblok goed voor 79 kW (108 pk) bij 5900. Hij accelereert van 0-100 km/u in 10.4 sec. en bereikt een „top" van 185 km/u. Absolute klasse is de Prisma 4x4. Deze wagen bezit een tweehter viercilinder injectiemotor met twee bovenliggende nokkenassen en twee balansassen. De Lancia Pris ma 4 x 4 beschikt over een bijna perfecte wegligging en prima rij- eigenschappen. Daarnaast biedt de wagen een compleet en luxueus interieur. Standaard bezit de auto ondermeer stuurbekrachtiging, lichtmetalen wielen en verstralers. Het jongste topmodel van Lancia, de Thema 8.32 zou men wel de eerste vierdeurs Ferrari kunnen noemen. Immers onder de motor kap van de traaie limousine staat een echte dneliter Ferrari V 8 motor met maar liefst vier boven liggende nokkenassen en 32 klep pen. Lancia maakte deze pure sportmachine geschikt voor ge bruik in de Thema. Dit brok geweld jaagt de Thema naar een topsnel heid (waar mogelijk?) van 240 km/ u en hij accelereert van 0-100 km/u in 6.8 sec. Maar even 215 paarde- krachten staan ter beschikking Uiterlijk herkent men de super snelle Thema aan een iets gewijzigd front, striping op de flanken en bescheiden plaatjes met het op schrift 8.32, dat wijst op het aantal cilinders en het aantal kleppen van de motor. Binnen staat de uitrusting op het hoogste niveau. Per dag bouwt Lancia vijf Thema's van deze orde. Ze worden voor afleve ring uitvoerig getest. De koper kan zijn „vierdeurs Ferrari" persoonlijk bij de fabriek afhalen. Zowel tech nici als testrijders geven hem/haar dan nog alle inlichtingen. Medio september aanstaande worden de Lancia's Thema 8 32 in Nederland verwacht Richtprijs: 110 000,--. Bij Audi blijven de techneuten uiteraard bezig met ontwikkelin gen. Eén dezer dagen bereikte ons het bericht, dat Audi zich met de Quattro bruiijzers terug trekt uit de Rallysport. Toch zijn Audimensen op dit moment een enorm scheurij zer aan het proberen op de Stock- Carbaan te Alabama (USA). Een Audi 200 turbo Quattro wordt daar stevig onder handen genomen On der de motorkap staat een helse Nu ook permanente vierwielaandrijving voor de Lancia Delta te Onder de naam „Royale" brengt Mitsubishi een Galant met een ko- ninklijk voorkomen op de markt, f Standaard beschikt de Galant Royale over een (uitneembaar) zonnedak, stereo radio/cassette- recorder, achterspoiler en striping M Dit extra pakket ter waarde van el 1300 gulden kost de klant slechts el 295,—. Om de exclusiviteit te 1 waarborgen levert Mitsubishi de cl „Royale" in beperkte mate vanaf tp ƒ24.195,-. Leuk aangekleed 205-je gericht op de jonge rijders d v machine Vijfcihnders turbo opge fokt leveren maar liefst 650 echte paardekrachten. Op genoemde kombaan werd „maar" 350 km/u gemeten. Overigens wel een rekord voor die baan. Audi wil met deze bolide gaan meedoen aan de be roemde Stock-Carracing in de USA. V Nieuw op de Skoda prijslijst is de vi 130 LS. Dit model met een 1300 L cm3 motor, vijfversnellingsbak en z vernieuwde achterwielophanging b is gecombineerd met de koets en tt het interieur van de 120 LS. Deze Skoda 130 LS moet 12.995,-- opbrengen. Een pietsie luxueuzer vv dan de LS is de GLS. Dit type bezit b< een moderner dashboard, andere m bekleding en opengewerkte hoofd- ai steunen Zelfs de achterpassagiers hebben hoofdsteunen. Prijs T f 13.495,-. J Skoda draait ook mee in de molen der actiemodellen. Ditmaal lanceren zij de Skoda Elan Het Delftse Interstate maakte iets fraais van het basismodel, de 120 L. Standaard beschikt de „Elan" ovei een dakspoiler, speciale wieldop pen, frontspoiler met breedstralers, zwarte raamlijsten, speciale bekle dingshoezen en striping. Bij de Sko- da-dealers staat de „Elan" met lichtmetalen velgen. Hiervoor geldt echter een meerprijs. Voor de Sko da Elan telt men 12.250,-- neer. Vanaf heden is de Alfa 75 1.8 Turbo leverbaar. Uitvoerig gingen ff' we onlangs op dit scheurijzer in. ic Voor dit rappe fraais betaalt men VI 49.990,--. De wagen heeft een >1 enorm opgepepte motor. Voorts ie rondom getint glas, centrale deur- ie vergrendeling, sperdiflerentieel, ,1 hoofdsteunen achter, koplamp sproeiers, elektrisch bedienbare ra men, lichtmetalen velgen, check iv control e.d. re n< Fiat Croma, een strak in het pak zittende limousine. Medio september verschijnt Fiat's jongste aanwinst, de Croma. Menig een lanceerde al grappen over de naam, waaraan wij er geen meer toevoegen. Met de komst van de Croma rondt Fiat de vernieuwing van zijn programma af; een ontwikkelingsprogramma, dat de afgelopen vijf jaar maar liefst 3.5 miljard US-dollar kostte. Die investering leverde geen windeieren op, gezien de winst die Fiat het afgelopen jaar maakte. Natuurlijk gaat Fiat nu niet op zijn lauweren rusten. Naar alle waarschijn lijkheid komt er nog dit jaar een nieuwe Ritmo, gevolgd door een „kleintje". De Croma bivakkeert in het zogenaamde E-segment. Hierin vinden we ondermeer de Opel Rekord (wordt binnenkort vervangen door een gloednieuw model, dat Omega gaat heten), Mercedes 190, Peugeot 505, Ford Scorpio, Renault 25 en Nissan Laurel. Fiat gaat de Croma leveren met keus uit een 2.0 liter carburatie-motor, een geïnjecteerd 2.0 literblok, een 2.0 liter turbogeblazen machine en een diesel met of zonder turbocompressor. TYPO QUATTRO De Fiat Croma is het derde model uit het Type Quattro samenwer kingsverband tussen Saab/Lancia, Fiat en Alfa Romeo. We wachten nu nog slechts op Alfa's limousine. Verwacht mag worden, dat deze wagen eind dit jaar op de markt komt. Als eerste grote Fiat bezit de 4 45 m lange Croma voorwielaandrij ving. Ondanks zijn vrij lompe bouw heeft de wagen een gunstige Cw- waarde van 0.32. Dit mede dankzij de oplopende taillelijn, vlak ge plaatste ramen, glad afgewerkte bodemplaat, luchtgeleiding bij de radiateur en gedeeltelijk wegge werkte ruitewissers. Rondom heeft de Croma onaf hankelijke wielophanging volgens het McPherson principe. Zowel voor als achter garanderen schijf remmen een prima vertraging. De snelste Croma's bezitten vóór in wendig geventileerde schijven. Vooral de tweeliter benzinemo toren vragen enige technische aan dacht. Door ondermeer plaatsing van een 2.0 liter carburatiemotor met twee bovenliggende nokkenas sen en een dubbelpoorts Weber carburateur, het zogenaamde CHT (Controlled High Turbulence) sys teem gecombineerd met elektroni sche ontsteking schijnt de wagen 20% brandstof te besparen. Natuurlijk liegen de overige mo toren er ook niet om. Stuk voor stuk technische hoogstandjes. Wat te denken van de 2000 Turbo I.E. Dit blok beschikt over twee boven liggende nokkenassen, gecombi neerd met Bosch LE Ietronic benzi- ne-inspuiting, Marelli Microplex ontsteking en een Garrett T3 turbo compressor met intercooler. Deze helse machine zorgt voor maar liefst 114 kW (155 pk) en brengt dat via de voorwielen naar de weg. De Croma turbo l.E bereikt met het rechterpedaal op de plank een top snelheid van meer dan 210 km/u. Maar ook de prestaties van de turbodiesel mogen we met uitvlak ken Een topsnelheid van 185 km/u voor een diesel hoorde voor enkele jaren nog thuis in het land der sprookjes. VERZINKT Bij ontwerp, ontwikkeling en be proeving van de koets gebruikte Fiat de meest recente technologi sche kennis. Zodoende ontstond een geoptimaliseerde torsiestijf heid, gecombineerd met minder open verbindingen. Bovendien pas te men voorbehandeld staal toe om corrosie zoveel mogelijk tegen te gaan. is beschermd met een door robots aangebrachte PVC-laag. Afhankelijk van het type Croma bestaat de aankleding van het inte rieur uit geruite tweed bekleding (D), tweekleurig krijtstreep bekle ding (CHT, iE en turbo-D) en fijn corduroy (turbo I.E.). Nog enkele details, panelen en armsteunen krij gen dezelfde stof als de zitplaatsen, bovenzijde van het tweekleurig uit gevoerde dashboard bestaat uit schuimvormig materiaal, evenals het deksel van het kastje, sommige modellen beschikken over een „check-panel" en afhankelijk van het model is de achterbank al dan niet gedeeld neerklapbaar RIJ-IMPRESSIE In eigen land, Italië in de omge ving van Pisa en Sienna reden we de eerste honderden kilometers met enkele Cromaversies. Bij de 2.0 liter CHT valt op dat Fiat een zo zuinig en zo stil mogelijke auto heeft willen maken. Die zuinigheid probeerde Fiat-techneuten vooral te verkrijgen door souplesse en kracht van de motor alsmede de versnellingsbak. Resultaat: een hoog koppel bij een relatief laag toerental. Alle Croma's beschikken standaard over een vijfversnel lingsbak. Eén van het betere soort. Hij schakelt prettig licht en exact. Fiat kan het dus wel Alleen met de achteruit hadden we af en toe ruzie. Verder staan rijgedrag en wegka- rakteristiek van deze nieuwe Fiat's op bijzonder hoog niveau. Vooral de turbo l.E is een ongelooflijk scheurijzer. Eerlijk gezegd staan er eigenlijk teveel peekaas op de voorwielen. Bij een nat wegdek willen de voorwielen zelfs rond de 80 km/u en het meeblazen van de turbo nog spinnen. Ook klappert het stuur dan in de handen. Hij tovert met gemak dik 200 km/u op de teller (wat de piloot zweet in de handen bezorgt). Ook de diesel is erg soepel en hij doet nauwelijks onder voor een benzinemodel. Op de rechte weg gedragen de Croma's zich mooi stuurvast. Het bochten gedrag is voorspelbaar met een Helder en overzichtelijk instrumentarium. Let op het korte versnellings pookje tikkeltje onderstuur. Bij gas los treedt direct overstuur op, dat in eerste instantie een schrikreactie geeft. Daarna valt er evenwel mooi mee te spelen tijdens snel bochten werk. De Croma ontpopt zich als een uiterst comfortabele reiswa gen. PRIJZEN Exacte prijzen durft Fiat nog niet te geven. Immers zoals gezegd komt de Croma september pas naar Nederland. Er kan nog van alles met de gulden, maar vooral met de lire gebeuren. Toch geeft Fiat richt prijzen. De 2000 CHT komt op 34.000,-, de 2000 I.E. op 39.800,-, voor de 2000 turbo l.E moet men 46.750,- neertellen De 2500 diesel gaat ongeveer 38.000,- kosten en de turbo diesel 45.000,-. De hele koets bestaat uit slechts 321 onderdelen. Volgens Fiat 30% minder dan bij conventionele car rosserieën Door de felsranden te lijmen met synthetische thermohar- de lijm verkreeg men extra stevig heid aan de verbindingen. In totaal gebruikte men 53 meter afdichting. Het plaatwerk bestaat uit 43% verzinkt staal. Daarnaast zien we een dikke laag kataforese coating, terwijl het onderste deel van de carrosserie inclusief de wielkasten De grote vijfde deur valt vrijwel tot op de bumper.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 8