-loep op lensden Wandelen Proza (1) Proza(2) Proza(3) roza(4) Proza(5) Wie wel? Lokatie Tevreden (1) Tevreden (2) Benzine Reserveren (1) Reserveren(2) Reserveren (3) Liberaal Loepje (1) Liberaal loepje (2) Liberaal loepje (3) Liberaal loepje (4) Liberaal loepje (5) Evalueren Mussolini Vakantie loep op Leusden niet exclusief voor de DONDERDAG 26 JUNI 1986 Wie afgelopen vrijdag rond het middaguur van Leusden naar Achterveld reed, kon met eigen ogen constateren, dat er iets bijzonders aan de hand was: talloze wandelaars liepen langs de weg, in de zogenaamde Amersfoortse Tweedaagse. Het leverde ook een aantal mooie plaatjes op van onze fotograaf Janus Visser die, maar dat mag in Leusden zo onderhand als bekend worden verondersteld, nu eenmaal een oog heeft voor het detail. Want wat dacht u van de militante opmars in de Leusdense dreven van een groep zwaar gewapende - en in het kader van de vreedzame opmars van munitie verstoken - militairen? Of van de mevrouw, die eens even liet zien, datje om in de pas te lopen, niet exclusief tot het mannelijke geslacht hoeft te behoren? Endatje,ominde wandelsport je partijtje mee te blazen, niet exclusief tot de j eugd hoeft te behoren, was ook duidelijk aantoonbaar. Eindelijk, zou je haast zeggen, waar in alle mogelijke reclame-uitingen het credo Jeugd" zo onderhand tot op het bot is afgekloven. Maar niet in de wandelsport, dus. Dat het echt om een sport gaat, moge vervolgens blijken uit de twee voorbeelden, die we hierbij afdrukken, van mensen die even van de vermoeienissen uitblazen. Even liggen, met de benen gestrekt, is toch wel lekker na zo'n eind lopen. En even op een muurtje plaatsnemen met de schoenen uit om een verfrissing te verorberen, mag ook geen overbodige luxe worden genoemd. We hebben het in deze rubriek al met regelmaat geschreven: hei taalgebruik in Leusdens politiek* kringen - zoals overal elders in dezelfde omgeving, trouwens- mag erbarmelijk worden genoemd. Het woord „gebeuren" is inmiddels zo ingeburgerd, dat de genen die daar niet zo op gesteldzijn, erzo onderhand doodziek van worden. Vandaar dan ook, dat we het daar nu maar niet over zullen hebben. Tenslotte gebeuren er ook nog andere zaken op dat terrein, die de aandacht verdienen Zoals een schrijven, dat we dezer dagen mochten ontvangen van de gemeentelijke commissie voor Beroeps- en Bezwaarschriften. U weet wel, de wijze mannen en vrouwen uit de Leusdense gemeenteraad, die zich buigen over verme end of bestaand onrecht in de contacten tussen overheid en burger. Die kunnen er dus ook wat van. Want om te kunnen begrijpen, wat er staat geschreven, mag je bepaalde stukken tekst toch wel minstens een paar keer aandachtig doorlezen. Nog een voorbeeldje dan maar? „Ten behoeve van de ergunningverlening voor de es woningen heeft geen rijziging, noch vrijstelling van iet geldende bestemmingsplan «hoeven plaats te vinden". In fatsoenlijk Nederlands chrijf je in zo'n geval ij voorbeeld: „De bouw van de zes woningen was helemaal in overeenstemming met het bestemmingsplan." Maar ja. Het staat natuurlijk verschrikkelijk duur om het te hebben over „ten behoeve van de vergunningverlening", alhoewel alleen het woord „vergunningverlening" al verschrikkelijk is, en verdacht veel lijkt op één van die stijlbloempjes die ons vroeger nog als fout werden voorgehouden: een Germanisme dat we niet mochten gebruiken, en een samenvoeging die slaat als een krultang op een be-bop-kapsel. Een voorbeeld dan maar? Uit het advies over het verzoek om zogenaamde planschadevergoeding van de I heerJ.J. Kool uit Leusden citeren we het volgende: „Realisering van de zes woningen aan de Diakenhove, deel uitmakende van de wijk VIunnikhove-Bosveld, heeft en plaatsgevonden in het kader van •ts ie realisering van het bestemmingsplan Leusden-Centrum 2e fase". Hallo, was u daar nog? Bij zo'n volzin krab je je toch iven achter de oren, om je vervolgens af te vragen waarom nen niet gewoon schreef: „De zes woningen aan de Diakenhove zijn lebouwd volgens de regels van iet geldende bestemmingsplan". Of iets dergelijks. Maar in elk geval zo, dat het niet lleen begrijpelijk, maar ook nog eesbaaris. En dan, wat te denken van het heilig voornemen van de „regerende" partijen in Leusden, om zoveel voorlichting in hun beleid te doen. Het hele beleidsprogramma voor de komende vier jaar staat bol van voorlichting, hetgeen op zich misschien wel prijzenswaardig is. Daar niet van. Maar naast kwantiteit bestaat er ook nog zoiets als kwaliteit. En wie zich permitteert om dit soort proza de deur uit te sturen, vraagt natuurlijk om moeilijkheden. Het zou schrijver dezes tenminste niets verbazen, als de gemeentelijke commissie voor Beroeps- en Bezwaarschriften het op termijn nog erg druk krijgt. Met problemen die voortvloeien uit het feit, dat ingezetenen van de gemeente Leusden bij Wodan en de Pruisen niet begrijpen, wat er nu weer in dat gemeentehuis wordt uitgebroed. Vanwege die verhelderende uitleg, begrijpt u wel. (hm) Die commissie Beroeps- en Bezwaarschriften kan er trouwen ook inhoudelijk wat van. Want wat te denken van de Sisyphus-arbeid om tot het volgende advies te komen inzake de kwestie Fousert: „De commissie wenst zich geen standpunt aan te matigen ten aanzien van de principiële eis om schadevergoeding. Indien er voor zover er sprake is van schade zal primair de juridische aansprakelijkheid van het gemeentebestuur in casu dienen te worden aangetoond, hetgeen niet ter competentie van de commissie of raad behoort." Daar heb je wat aan, als burger. Want er waren natuurlijk wel degelijk twee mogelijkheden voor de commissie: óf ze steunden het standpunt van het college, principieel géén schadevergoeding, mede in Zeker gezien de temperatuur, die afgelopen vrijdag heerste, was het zeer begrijpelijk, dat een rustpauze zo nu en dan op z'n plaats was. Wandelen mag er dan zo makkelijk uitzien, het blijkt vermoeiender dan men misschien wel eens geneigd is, te denken. (hm) op een muurtje met de schoenen uit niet exclusief voor mannen verband met het mogelijke scheppen van een zogenaamd precedent, óf ze vonden, dat ze vierhonderdvijftig gulden, waar het allemaal om gaat, maar gewoon betaald zou moeten worden, precedent of niet. In dit verband is het een beetje flauw, om je als enige beroepsmogelijkheid voor de Leusdense burger te verstoppen achter juridische bla-bla. En te stellen: „De commissie wenst zich geen standpunt aan te matigen. enzovoort", dat is een aanmatiging op zich. Want de vraag blijft: bij wie kan een Leusdense burger dan wél terecht? Bij de rechter soms? Nee toch. De lokatieofwel de plek, waar de woningwetwoningen in 't Ruige Veld moeten komen te staan is, zo bleek ons vorige week tijdens de bijeenkomst van twee raadscommissies en een delegatie van het bestuur van de Woningstichting Leusden, enige tijd een punt van discussie geweest. Het gemeentebestuur wil die woningen bouwen naast de plek, waar het toekomstige woonwagenkampje moet komen, en wil de rest van de woningwetwoningen in flatjes uitvoeren. De WSL wilde aan de plaats voor de huizen bij het woonwagenkampje wel meewerken, maar verbond daaraan de voorwaarde, dat de rest van de woningwetwoningen niet in flatjes zou worden uitgevoerd. Daar is men nog altijd niet uit. De vraag, die Gert de Weerdt (PvdA) hierover stelde, leverde echter wel duidelijkheid. „Ik kan me niet herinneren, dat in de commissie voor ruimtelijke ordening ooit over die lokatie gesproken is, en ik zou wel eens willen weten, waarom die huizen nou uitgerekend daar moeten worden gebouwd", zo liet De Weerdt horen. Dat had hij dan niet goed, aldus wethouder Jan Wagenaar. De keus voor de plek van de woningen was wel in de commissie besproken, en de keus was op die plek gevallen, omdat de gemeente die grond al in eigendom had. „Zo zouden we die woningen sneller kunnen realiseren", zei W agenaar. De Weerdt wist nog van niets, en wilde daarom wel eens weten, waar hij kon achterhalen waar die huizen nou pre cies zouden worden gebouwd. „Dat had ook gekund", antwoordde de wethouder, „want de kaart waar dat op staat aangegeven hangt al weken op mijn kamer". „Ja maar", was het antwoord van Gert de Weerdt, „ik kom toch nooit op uw kamer (hm) Wethouder Jan Wagenaar, normaal toch niet zo snel tevreden gesteld, bleek tot onze verbazing wel tevreden te zijn over 't aantal woningwetwoningen, dat in Leusden is gebouwd. De één vindt dat te weinig, de ander meer dan voldoende, zo gaat het met die dingen. Dat Jan Wagenaar tevreden was, was op zich dan ook niet verwonderlijk. Tenslotte zal menigeen zich met ons een uitspraak van de wethouder herinneren, meermalen gedaan in het verleden, dat je niet al te veel van die woningwetwoningen in Leusden zou moeten bouwen, omdat de kans dat de PvdA dan wat meer in de melk te brokkelen zou krijgen, daar aanzienlijk mee vergroot zou worden. Zo heeft ieder zijn motieven. Nee, de verbazing stoelde meer op de reden, die Jan Wagenaar voor zijn tevredenheid over de aantallen woningwetwoningen gaf. „Als ik meer had gevraagd en gekregen, dan hadden we misschien al in '86 bij de Schoolsteegbosjes moeten bouwen", zo vernamen we uit 's wethouders mond. Waarbij aan te tekenen valt, dat het natuurlijk heel wat anders is, om door de bomen het bos niet meer te zien, dan door de huizen het bos niet meer te zien. Of zou dat, in dit verband, op hetzelfde neerkomen? Waar de tevredenheid van Jan Wagenaar in elk geval wel goed voor was, was dat Gert de Weerdt voor het eerst sinds tijden met stomheidleek geslagen. „Die grap is fenomenaal", zo vernamen we van een aarzelend formulerende De Weerdt. Waarop Wagenaar zelfbewust antwoordde met: „Ja, die is goed, hè..." Joop Kool, het raadslid voor Leusden '85, weet bij tijd en wijlen vriend en vijand te verrassen met informatie, die anderen niet hebben. Hij heeft daar dan ook veel voor over: als het nodig is reist hij er stad en-vooral- land vooraf. Zo bleek Kool uitstekend op de hoogte van alle bijkomende kosten, die Eurowoningen en Bouwfonds willen berekenen voor de woning in 't Ruige Veld. En als er dan iets is, dat Joop Kuuiiuci ncct,uiuiyiuwo«i>tuj dat alsnog te achterhalen. Hetgeen tot aardige opmerkingen kan leiden. Zo vernamen vorige week alle aanwezigen in de commissiekamer van het gemeentehuis, dat Joop Kool nog het een en ander omtrent de contracten van de bouwbedrijven, die in 't Ruige Veld aan de slag willen, wilde achterhalen. Waarop Jan Wagenaar opmerkte: „Ik hoop, dat u genoeg benzine heeft om al die mensen na te rijden, waar ze allemaal heengaan." Het Leusdense college van B&W heeft, zo kan een goed luisteraar vernemen, met regelmaat de balen. Van de publiciteit, die aan handel en wandel van enkele gemeentelijke bestuurderen wordt gewijd. Zo schijnt het, dat er intern een grandioze heibel op het gemeentehuis gaande is over een artikel, dat vlak voor de gemeenteraadsvergadering verscheen in een hier ter plaatse verschijnend dagblad. In dat artikel werd uitvoerig ingegaan op alle affaires, die het gemeentelijke bestuur de laatste jaren hebben geteisterd. Gemakshalve is- waar het om die heibel gaat- blijkbaar even uit het oog verloren, dat in dat artikel uitsluitend gebruik werd gemaakt van informatie, die óf al lang bekend was, óf gewoon openbaar, maar een mens moet zich tenslotte ergens druk over kunnen maken, nietwaar. En zoals zo vaak, is het met de mond belijden van goede voorlichting nog heel wat anders, dan het verrichten ervan. Kortom, er zijn zo onderhand ronduit lachwekkende pogingen gaande, om koppen te laten rollen, waar helemaal niks te rollen valt. Dat het juist dat soort kortzichtig en bot gedrag is, dat in een groot aantal gevallen tot die minder gewenste publiciteit heeft geleid, is blijkbaar zelfs met een uitzonderlijk formaat hamer nog niet in bepaalde koppen te slaan. Maar ja, in de politiek is een harde kop nou eenmaal voorwaarde om te overleven, moetje dan maar denken. Hoe dan ook, er is zelfs een commissie ingesteld, om uit te zoekenofenzoja welk, raadslid wel eens vertrouwelijke informatie aan de pers verstrekt heeft. Waar uit misschien mag blijken, hoe hoog het de dames en heren politici allemaal zit. Dat men al die energie beter zou kunnen aanwenden, om een gedegen bestuurlijk beleid vorm te geven en uit te voeren, is haast een overbodige opmerking, aangezien die toch weinig effect schijnt te sorteren, maar ja, zo heeft iedereen zijn stokpaard. Hoe dan ook, wethouder Jan Wagenaar heeft over die zogenaamde „lekken" blijkbaar ook zo zijn eigen gedachten. Dat maakten we tenminste op uit zijn woorden, toen hij onlangs aankondigde dat hij bepaalde stukken in de leeskamer voor de raadsleden zou laten leggen. „Wij leggen het in de Raadskamer, dan kan de krant er de ruimte voor twee dagen later vast voor reserveren" zei Wagenaar. Zo'n opmerking lokte uiteraard een reactie op. Die kwam dan ook. Joop Kool van Leusden '85: „U wijst nu naar ons, dat wij de positie van de PvdA zouden hebben overgenomen", liet hij weten. Waarop Wagenaar antwoordde: „Nee meneer, waar ik op doel, dan bent u nog zo nieuw, dat u dat niet heeft kunnen doen Overigens is het wel zo, dat als de wethouder ons als redaktie tijdig wil laten weten, welke stukken over welk onderwerp, wanneer in de Raadskamer worden gelegd, wij daar met alle plezier ruimte voor willen reserveren. Misschien organiseren we zelfs wel e an wedstrijd: welk raadslid het eerst hijgend bij ons op de stoep staat, met de stukken onder de arm, uiteraard (hm) Dezerdagen werden we verblijd met een nieuw fenomeen in de Leusdense bladen een rubriek in het WD-bald: „Onder de Liberale Loep". Dat vraagt uiteraard om bespreking van onze eigen Loep op Leusden, en ja hoor. Op pagina 2 van dit blad troffen we een voortreffelijk verhaal aan van de man, die normaal gesproken zo weinig over politiek schrijft: Peter Noorland, naast liberaal public relationsman ook nog redacteur van Leusden Nu. Noorland weet in zijnOnder de liberale loep" te melden, dat er binnen de plaatselijke WD „al enkele ideeën en maatregelen zijn aangedragen die het bestaan van deze groepering (bedoeld wordt Leusden '85, red.) op den duur overbodig moeten gaan maken." Dat is nodig, zo vernemen we - tussen de regels door - waar dat Leusden '85 nu eenmaal een soort „onvrede-partij" heet te zijn. En met onvrede, zoveel is wel duidelijk, kan óf de WD, óf Peter Noorland, moeilijk leven. Wie van de twee, dat is weer niet zo duidelijk, want of het nou Peter Noorlands voorstellen, of conclusies zijn, of die van de plaatselijke liberalen, dat moeten we nog afwachten. Het zou overigens niet de eerste keer zijn, dat er een aanzienlijk verschil bestaat tussen de opvattingen van Peter Noorland en die van zijn partij. We hoeven ons wat dat betreft alleen het woord „canvassen" nog maar eens ter herinnering op te halen, om er vervolgens het zwijgen maar toe te doen. Ook nu lezen we met spanning, hoe Peter Noorland de dingen uit het leven verklaart, en dan met name de verkiezingsuitslag in de wijk Munnikhove-Bosveld. „Bosveld-Munnikhove wordt speciaal genoemd vanwege het Leusden '85-succes hier. Het is een wijk met uitsluitend koopwoningen, fraai aangelegd, relatief welvarend en zonder speciale problemen. Dat een onvrede-partij daar 27,6 procent van de stemmen krijgt wijst op ontevredenheid met het gemeentelijk bestuur", aldus het liberale orakel van Leusden. „Gezien de jonge leeftijd van de wijk zullen er veel nieuwkomers wonen die het bestuur alleen uit de krant kennen. En vermoedelijk zijn daar veel abonnee's. Was getekend: Peter Noorland. Het gaat daarbij, dat zal duidelijk zijn, dus niet om zogenaamde huis-aan-huis-bladen. Die hebben tenslotte, naast een merkwaardig gebrek aan inhoudelijke benadering, ook geen abonnees. Maar waar een verband wordt gelegd tussen welke kranten mensen lezen, him persoonlijke kennissenkring met betrekking tot gemeentelijke bestuurderen, en waar ze op stemmen, is het waarschijnlijk maar goed ook, dat zulk voorbarig gekakel zich beperkt tot een partij-blad. Alhoewel, waar men in liberale kringen al over een rubriek beschikt waarin een loep wordt opgevoerd, is het misschien zaak, om bepaalde teksten ook eens onder dat apparaat te leggen, alvorens tot plaatsing wordt overgegaan. Overigens is meteen duidelijk, waarom er binnen de journalistieke opvattingen, voor zover daar in dit verband sprake van kan zijn natuurlijk, van Peter Noorland geen ruimte bestaat voor het verrichten van het aloude handwerk dat journalistiek nu eenmaal is: het kritisch volgen van hetgeen er met onze gemeenschapscenten wordt uitgevoerd. De reden daarvoor is natuurlijk, dat hij al die mensen ként. Het enige redelijke advies in deze kan dan ook zijn, dat Peter de komende vier jaar verplicht iedere zaterdagochtend vanaf een uur of zeven in de wijk Munnikhove-Bosveld gaat „canvassen". Als hij verstandig is - we zetten het er maar even bij - dan doet hij dat voor Leusden '85. Wedden, dat de WD daar dan bij de volgende verkiezingen de vruchten van zal plukken? (hm) Elders in deze krant staat het verslag afgedrukt van de vergadering, die de Leusdense socialisten afgelopen maandag hielden. Onderwerp van gesprek was de verdeling van onder meer de zetels voor raad en provincie tussen mannen en vrouwen. Waar meer dan een uur werd volgepraat over een artikel dat we vorige week in deze krant afdrukten, kwam men tenslotte tot de conclusie, „dat de evaluatie geëvalueerd moet worden." Dat zijn nog eens conclusies, waar je wat mee kunt. Vooral bij de huidige weersomstandigheden, die er mogelijktoe hebben bijgedragen dat er weer de nodige verhitte koppen waren te signaleren, maandagavond in De Pepermolen. Vandaar dan ook, dat het misschien niet zo'n slechte suggestie is, de evaluatie van de evaluatie maar te laten plaatsvinden op 't Erf. Dat is lekker in de buitenlucht, en daar hoeft de vuile was ook niet binnen te blijven hangen. (hm) IJdelheid, ijdelheid. Bij tijd en wijlen siert het de mens. Zo hoorden we vorige week wethouder Jan Wagenaar in een onbewaakt ogenblik beweren, dat de manier, waarop zijn gelaatstrekken u als lezer met regelmaat bereiken, hem helemaal niet beviel. „De Leusder Krant heeft één foto, waar ik op sta als Mussolini. Die moeten jullie nooit meer plaatsen", zo verzuchtte de veel geplaagde liberaal. Vrijzinnig als de redactie van deze krant kan zijn, hierbij een keuze uit de foto's die we voorhanden hebben, met passende onderschriften uiteraard. En, als variant op het bekende lied van Wim Kan over Jan de Quay, nou maar kiezen, Jan. Welke foto de voorkeur krijgt, dat horen we dan nog wel. (hm) Jan Wagenaar als J. P. A. M. Mol- kenboer. Jan Wagenaar privé. Waar vakanties al niet toe kunnen leiden, dat is nog verbazingwekkend. Zo was Leusdens eerste burger dezer dagen enkele dagen met vakantie, zodat Jan Wagenaar als loco-burgemeester de bloemetjes niet buiten zettemaar in ontvangst nam. De échte vakanties staan echternog voorde deur. De burgemeester gaat in juli, en zijn vervanger gaat later. Daar is ook een reden voor. Jan Wagenaar vorige week tijdens een commissievergadering: „We zijn vorig jaar in juli een keer samen weggeweest. En toen ging het helemaal verkeerd." Daarmee doelde hij op alle consternatie, die vorig jaar ontstond omdat de verffabriek Prochemco zich in de voormalige keurslager-centrale aan de Arnhemse weg wilde vestigen. Toen die tijdbom barstte, waren beide heren op vakantie, Maar of Jan Wagenaar nou echt meent, dat de afwezigheid van beide heren ertoe leidde, dat die vestiging niet doorging Of, anders gezegd, of hij echt denkt, dat als één van beiden er wél was geweest, Prochemco inmiddels in het pand gevestigd was. Maar geen nood. Nu men elkaar afwisselt wachten we gewoon af, wat er deze zomer gaat gebeuren (hm) Jan Wagenaar als Wil Simon uit het programma „Opsporing Ver zocht". Jan Wagenaar als „Inspecteur Cluseau", één van de bekendste film-creaties van Peters Sellers. Jan Wagenaar als Ko van Dijk in Biels Co". Jan Wagenaar als John Lanting van het„Theater van de Lach". Jan Wagenaar als Mussolini.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9