Gemeenteraad kiest voor UB A als bouwer Nationale collecte voor alcohol- en drugsbestrijding „Niemand heeft om deze grenscorrectie gevraagd" leu ssle ran Is Bouw eerste honderd woningen in 't Ruige Veld: Van 30 juni tot 6 juli: Fel protest gemeente in brief aan provincie: „Plannen missen consequente visie" Politiek gekrakeel over commissie Regionaal harmonieorkest opgericht NCA Burgerlijke stand Kamille DINSDAG 1 JULI 1986 plaatselijk nieuws VERGELIJKING (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De Leusdense gemeenteraad heeft tijdens een besloten zitting, die vorige week donderdag na de normale raadsvergadering werd gehouden, uitvoerig gesproken over de situatie ten aanzien van woningbouw in 't Ruige Veld. Uit een persbericht van de gemeente blijkt, dat de gemeente raad zich er daarbij voor heeft uitgesproken, de eerste onge veer honderd woningen in 't Ruige Veld te laten bouwen door UBA. In een eerder stadium was de gemeente in onderhandelin gen gewikkeld met Eurowoningen en Bouwfonds. Daaraan is nu een einde gekomen. De gesprekken tussen Bouw fonds en Eurowoningen enerzijds, en de gemeente Leusden ander zijds. waren het gevolg van eerder gemaakte afspraken. Daarbij was aan beide bedrijven toegezegd, dat zij als eerste in de gelegenheid zou den worden gesteld, om een be- bouwingsvoorstel te doen. Dat was overigens zelfs een bepaling in het koopcontract, waar de grond in 't Ruige Veld mee zou worden ver worven. Tijdens de gesprekken tussen beide bedrijven en de gemeente bleek, dat er een behoorlijk prijs verschil bestond met betrekkmg tot een zogenaamd „referentie-huis" dat het ingenieursbureau DHV voor de gemeente Leusden ontwierp. Dat leidde er toe, dat een derde bedrijf, UBA, om prijsopgaaf werd gevraagd. Ook dat was trouwens een contractuele bepaling bij de verdere grondverwerving, en ook overigens zou UBA al bij de bouw betrokken worden. Namelijk als bouwer van de woningen m op dracht van Eurowoningen en Bouw fonds. De prijsopgave die UBA deed, bleek lager uit te komen, dan die van de andere twee bedrijven. Tijdens de besloten raadsverga dering werd, aldus het gemeentelij ke persbericht, een zorgvuldige vergelijking gemaakt tussen de beide prijsopgaven! Bejhalve het prijsverschil werd ook Uitvoerig stilgestaan bij zaken als kinow-how, de mate van bege leiding tijdens de bouw, en garan ties. Bij het vergelijken van al die zaken heeft de raad uiteindelijk haar voorkeur voor UBA uitgespro ken. De woningen, die UBA gaat bou wen, verrijzen in het oostelijke deel van 't Ruige Veld, waar de gemeen te Leusden al grond in bezit heeft. Het bouwprogramma omvat pre mie-koopwoningen A, B en C en vrije-sector rijenbouw. Het streven is erop gericht, nog voor het eind van dit jaar met bouwen te begin nen. Dat verklaart deels ook de haast die de gemeenteraad maakte: voor 1 juli moest 'n beslissing vallen, om geen contingenten woningen in de sociale sector te verspelen. LEUSDEN - Alcoholvoorlichting voor alle basisscholen. Dat is de inzet voor de landelijke collecte die de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (NCA) gaat honden van 30 jnni tot 6 juli. De opbrengst van de collecte is bestemd voor voorlichting aan de jeugd ter voorkoming van mis bruik van en verslaving aan alcohol en drugs. De alcoholproblematiek is zorgwekkend, maar het be spreken ervan blijft een gevoe lig onderwerp. Voor miljoenen Nederlanders is alcohol een dagelijkse sociale gewoonte. Alcohol wordt immers onop houdelijk en overal gepromoot als welzijnsbrenger van gezel ligheid, avontuur en romantiek. Maar de ongelooflijke hoeveel heid die week m week uit ge dronken wordt (175 miljoen gla- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente Lensden heeft nogmaals fel ge protesteerd tegen het voorontwerp-plan gemeentelijke herindeling Utrecht-Oost. In een brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht delen B. en W. van Lensden mee, dat de gemeenteraad unaniem zijn onaan vaardheid heeft uitgesproken over de plannen. „Zoals tijdens de ter zake georganiseerde hoorzitting op 21 maart jongstleden van de zijde van het bestuur van de gemeente Leusden werd benadrukt, heeft niemand om deze grenscorrectie gevraagd en is bovendien niemand hiermede gebaat/' aldus het Leusdense college in de brief. Al in mei vorig jaar liet de ge meente Leusden weten niets te zien in de voorgenomen grens correcties. Maar dat protest legde de provincie naast zich neer. In het thans aan de orde zijnde voorontwerp-plan wor den naar het oordeel van de ge meenteraad de bezwaren van Leusden wel zeel lichtzinnig van tafel geschoven door te stellen, dat er ,,geen nieuwe elementen worden aangevoerd die het zouden rechtvaardigen om het aanvankelijke voorstel te verlaten." Sterker nog, het tegenovergestelde wordt door uw college volstrekt niet bear gumenteerd c.q. gemoti veerd," aldus B. en W. in hun brief. „Bovendien," zo schrijft men verder, „menen wij te moeten opmerken, dat de passage met betrekking tot het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Hoogland ons in dit kader vol strekt ontgaat." MISKENNING „Naast het feit dat in uw visie de voorstellen van weinig in grijpende aard zijn - hetgeen wij een ernstige miskenning van de sociaal-geografische re latie met het betrokken gebied achten - ontbreekt het in het voorontwerp-plan aan een con sequente visie waar het gaat om het handhaven van be heersstructuren, alsmede in de visie op eenheid van natuur en landschap." Die inconsequentie, zo vindt het Leusdense college, blijkt vooral bij de overwegigen die zouden moeten leiden tot de grenscorrectie nabij Oud-Leus den, indien deze in relatie wordt gebracht met de drie hoek Barneveldse Beek, A28 en Al. „Immers de rijksweg is toch een zo hard gegeven in uw planvorming?" aldus B. en W. „Uit vorenstaande moge de ge voelens van de gemeenteraad wel blijken. Wij verzoeken u nadrukkelijk de motieven en consequenties te wegen, ten einde uw voorstellen ten aan zien van Leusden in te trek ken," besluit men de brief. Gedeputeerde Staten karakte riseren de voorgenoemde grenswijzigingen als kleine grenscorrecties die zijn inge geven door het streven een herkenbaar grensverloop te bevorderen. Al eerder liet de gemeente Leusden weten dat zij deze karakteristieken niet juist vindt en niet kan aanvaar den. In het raadsbesluit van 29 mei jongstleden staat vermeld waar men dit oordeel op ba seert: a. Het hanteren van onjuiste ge gevens met betrekking tot de in het geding zijnde oppervlak ten door Gedeputeerde Staten. b. Het ontbreken van enige on derbouwing van het standpunt mede in relatie tot het in be schouwing nemen van meer voor de hand liggende alterna tieven (grens langs huidige RW28). c. Het onjuist hanteren van ar gumenten die geen verband houden met het voorstel zelf. In dit verband wordt gedoeld op de passage met betrekking tot de opheffing van de gemeente Hoogland. d. De weinig consequente lijn die wordt gevolgd met betrek king tot de onderscheidene ge bieden in deze gemeente. BAKERMAT „Zoals wij u al eerder bericht ten, blijkt de door de provincie berekende oppervlaktevermin dering, geschat op circa twee hectare, wel erg ver van de rea liteit af te liggen," staat er ver der in het raadsbesluit. „De voorstellen impliceren een ver mindering van per saldo hon derd hectare. Het zal duidelijk zijn, dat een en ander naast een jaarlijkse inkomstenderving aan onroerend-goedbelastin- gen, een bedrag per woning en per inwoner vanuit het ge meentefonds een aanzienlijke aderlating zou zijn (circa 100.000 gulden per jaar)." Het behoud van het gebied rondom Oud-Leusden is de be langrijkste reden voor de ge meente om tegen de plannen van de provincie te proteste ren. „Oud-Leusden vormt van uit het verre verleden de ba- van Oud-Leusden en het zou naar onze stellige overtuiging bij veel mensen emoties kun nen losmaken als juist dit oude stuk van Leusden met de be graafplaats niet meer tot Leus- dens grondgebied zou beho ren." Het dagelijks bestuur van Den Treek-Henschoten kwam met wat meer zakelijk getinte be zwaren. Zij merkte op, dat de nieuwe rijksweg weliswaar een obstakel in het terrein kan vor men, maar deze doorsnijdt niet de sinds eeuwen bestaande eenheid van beheer. Bovendien, aldus nog steeds de vertegenwoordigers van Den Treek-Henschoten, vormt de samenhang in ruimtelijke ontwikkeling een belangrijke reden om De Hoge Kley bij Leusden te behouden. Amers foort wordt gekenmerkt als een typisch stedelijk gebied met een duidelijke begrenzing rond de woonconglomeratie. Ter plaatse van De Hoge Kley vormt dan ook het deel van de rondweg tussen de Stichtse Ro tonde en de Leusderweg een veel betere begrenzing van de stad dan de RW 28. „Terecht merkt het dagelijks bestuur van Den Treek-Hen schoten op, dat De Hoge Kley en Oud-Leusden een stads- vreemd beeld vormen waar voor de beheersdivisie dient uit te gaan van een typisch lan delijke gemeente als Leus den," zo legde de gemeente raad in haar besluit van mei dit jaar vast. „Bovendien maakt De Hoge Kley deel uit van het grote landschap van de Utrechtse Heuvelrug en het aangrenzend beekdal. Dit vormt één samenhangend ge bied dat bestuurlijk onder één beheer dient te vallen." NIET CONSEQUENT Het torentje in Oud-Leusden, onverbrekelijk verbonden met de geschie denis van de gemeente Leusden, vindt menigeen. Zelfs in de rueuwe Wegwijs in Leusden laat de gemeente weten dat zij zich verzet tegen het provinciale plan om dit gebied van de gemeente af te scheiden. kermat van wat thans de ge meente Leusden is," zo bena drukt men. „Nadrukkelijk heb ben wij vanuit het overleg met belanghebbende organisaties en de in het gebied woonach tige Leusdenaren begrepen, dat de voorstellen van Gedepu teerde Staten geen enkele ge nade ontvangen." In een brief van de Historische Kring Leusden (gedateerd 6 maart 1986), die het college als één van de bijlagen bij haar brief naar het provinciale col lege heeft gestuurd, wordt nog eens uitdrukkelijk gewezen op de emotionele verbondenheid van de Leusdense bevolking met de sinds eeuwen in ge bruik zijnde begraafplaats Oud- Leusden. „De daar aanwezige oude toren is voor velen in den lande een duidelijk herken ningspunt en is uiteraard niet zonder reden in ons vignet op genomen. Het zou ons in ziens dan ook een absurde si tuatie zijn als dit gebied in de toekomst tot het grondgebied van een andere gemeente zou gaan behoren." EMOTIES Ook een brief van de Kerk voogdij Hervormde Gemeente van Leusden (gedateerd op 4 maart 1986) is als bijlage bij de brief van B. en W. naar de pro vincie gestuurd. Het college van kerkvoogden schrijft daar in: „Sedert eeuwen begraven onze gemeenteleden hun fami lieleden op de begraafplaats „Gedeputeerde Staten zijn in dit kader weinig consequent in hun visie, daar juist om deze re den in het voorontwerp-plan een gedeelte van het bosge bied onder de gemeente Wou denberg bij de gemeente Zeist gevoegd wordt", stelt de Leus dense gemeenteraad vast. „Op tal van andere plaatsen worden grenswijzigingen voorgesteld met als argument eenheid van bestuur, beheer, natuur en landschap." „Slechts zeer zwaarwegende redenen zouden naar onze me ning wijzigingen van de be staande grenzen kunnen wetti gen," zo liet de Historische Kring Leusden eerder dit jaar weten. „In de betreffende voorstellen hebben wij deze echter niet kunnen ontdekken. Noch bestuurlijk, noch prak tisch zijn ons argumenten ge bleken, die deze pijnlijke am putatie maar enigzins kunnen wettigen." De gemeente Leusden sluit zich daar volledig bij aan. „Wij stellen nogmaals, dat het een onverteerbare zaak is indien, om redenen van herkenbaar grensbeloop, de verre histone, maar ook de recente met voe ten wordt getreden. "Voor Leusden is er dan ook maar één oplossing mogelijk: intrekking van de plannen wat Leusden betreft. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de Leusdense gemeenteraad speelde zich af gelopen donderdag een heel politiek gekrakeel af rond de benoeming van een commissie Personeelszaken. Leusden '85 vroeg zich, bij monde van Ben Stoelinga, af waarom zijn partij nergens in gekend was. „Wij weten van mets, dus stellen we voor dat dat eerst nog maar eens in een andere commissie besproken wordt," zei hij. Ook burgemeester Radema ker, in wiens portefeuille per soneelszaken zich bevindt, verklaarde tot hilariteit der aanwezigen, van niets te we ten. Maar aangezien het ging om een commissie, waarop was aangedrongen in het nieu we beleidsprogramma, gaf hij daarop het woord aan Evelien Blom (CDA). Die stelde duidelijk, dat waar Leusden '85 te kennen had gegeven, zich op geen enkele wijze aan het beleids programma gebonden te voe len, dit ook een kwestie was, waarover men met moest zeu ren. Harm Offereins (GPV/ SGP) ondersteunde dat door te stellen, dat de verrassing van Leusden '85 ten onrechte was. Waarop Alrich Parson de suggestieve kroon spande met de opmerking, dat er in die commissie wellicht delicate za ken aan de orde zouden ko men, waarvan het wenselijk zou zijn als ze zich m besloten heid zouden kunnen afspelen. Kortom, het politieke gepa laver was weer met van de lucht. Het voorstel werd overi gens aangenomen. LEUSDEN - Uit het bevolkingsregis ter van de gemeente Leusden blijkt dat in de penode van 6 juni 86 tot en met 23 juni 1986 zijn GEBOREN 9 jun. Stephan Robert, z.v. R P Bon- gers en K.S. Kwee. 9 jun. Adriaan Jan-Jouke, z.v. R.D Mulder en A.M. Arentzen. 15 jun. Nienke Conne, d.v A Henning en A Plomp. 13 jun. Nicole, d.v. G.A. Hak en C M. van Daatselaar. 18 jun. Kyra Mela- nie, d.v G. van der Velde en B H.P Rack. 18 jun. Son. z.v. T.H. Pham en T N. Bui. 20 jun. Linda, d.v L H van de Bufgwal en H.C Hoekstra. 23 jun. Ellen, d.v. R.A. Berg en M Blom. GEHUWD: 6 jun. F.J.M Haarsma en A.M.H. van Bekkum. 12 jun. W F Klumper en S. van Klompenburg. 13 jun. M C. Kat en G.J A. van der Pal 18 juni G. Lüdemann en B van Olst. 20 jun. C.P van Espelo en P Tola OVERLEDEN: 8 jun B Kerkhof, geh. gew. met W.F H. Visser, oud 83 jaar 12 jun. J A. Kerkhof, oud 46 jaar 13 jun. H. van Schothorst, geh met H.C. ter Maaten, oud 81 jaar. 13 jun. H Termaten, oud 82 jaar. 14 jun. D Vreling, geh gew met J. van Woerkom. oud 95 jaar. 21 jun. A Lamme, oud 61 jaar. 22 jun. P.H. de Boer, oud 28 jaar 21 jun K Podnie- sinska, geh met L. Chrabaszcz, oud 34 jaar. zen per week), maakt dat veel sociaal gebruik geen rem kent naar verslavend gebruik. Alcohol maakt levens kapot: 5 doden per dag, 20 opnames per dag voor ontwenning; per jaar 30.000 veroordelingen voor alcohol achter het stuur, 650 do den en 5000 gewonden door al cohol in het verkeer, 700.000 mannen en vrouwen met een gemiddeld dagelijks versla vend gebruik van 12 glazen! Zorgwekkend is het ontbreken van algemene bewustwording hoe ongelooflijk riskant dat so ciale gebruik is voor ieders geestelijke en lichamelijke prestaties LICHTPUNT Een groot lichtpunt is de recent bekend gemaakte erkenning van de regering, dat alcohol in de samenleving zo onaanvaard bare schade oplevert, dat de overheid ook zelf akties gaat nemen. Het is te hopen dat er in de pu blieke opinie een ommekeer zal komen als in september het Ministerie van WVC via de massamedia een landelijke be- wustmakingscampagne gaat starten. In ieder geval is het daarbij noodzakelijk door middel van rechtstreekse voorlichting de risico's van het gebruik te ken nen. Vooral voorlichting aan hen die opgroeien naar volwas senheid is hoognodig. De jeugd verdient het te leren le ven zonder problematisch alco holgebruik. De speciale NC A-school voor lichting aan 12-jarige leerlingen heeft zin: Een loitische stelling- name voordat de kinderen naar het voortgezet onderwijs gaan blijkt bereikbaar. Immers, uit onderzoek blijkt dat zij op 15-ja- rige leeftijd onder invloed ko men van de sociale dwang op school, sport en recreatie, om mee te doen aan de drinkge woonten. PROBLEEMDRINKERS En dan is het te laat voor pre ventieve voorlichting, blijkt uit recent onderzoek: 75% van de 16-jarige kinderen drinkt alco hol; 22% van hen drinkt regel matig meer dan 4 glazen en 1 op de 6 jongens drinkt mééi dan 7 glazen per gelegenheid. Reeds nu blijkt dat tien procem van opgenomen probleemdrin kers jonger dan 25 jaar is. En recentelijk werd duidelijk ge maakt door de Stichting Korsa kov, dat een aantal van hen door overmatig drankgebruik onherstelbare schade aan her senen opgelopen heeft met als gevolg blijvend geheugenver lies, dat een zelfstandig leven voorgoed onmogelijk maakt. Help mee met de NCA om een generatie op te laten groeien die kritisch staat tegenover al cohol voordat zij met drank te maken krijgen. Steun de NCA in het bereiken van dat doel. Het zo positief ge waardeerde lesproject van de NCA met 40 opgeleide leer krachten die over heel Neder land aktief zijn vraagt 500.000 gulden om in 1986 voortgezet te worden. Zonder uw hulp lukt dat niet, want dit voorlichting* werk is niet door de overheid gesubsidieerd. Steun de NCA in de collecte week met een bijdrage in de collectebus of op giro 7575 ol bank 70.70.70.775 t.n.v. NCA Utrecht. LEUSDEN - Amersfoort en om streken krijgt er een nieuw concertorkest bij. Dit nieuwe orkest zal een aanvulling moe ten vormen op de bestaande harmonie- en fanfare-orkes ten. Het initiatief hiertoe is ge nomen door Wilskracht uit Amersfoort, die hiermee naast haar huidige harmonie-orkes ten, muzikanten in de gelegen heid gaat stellen muziek te beoefenen op een hoog con certniveau. Niet alleen talentvolle en ver gevorderde muzikanten uit Amersfoort zullen deel gaan uitmaken van dit concertorkest. Het ligt nadrukkelijk in de be doeling ook muzikanten uit de regio aan te trekken. Daarbij wordt gedacht aan de plaatsen binnen de vierhoek Hilversum, Nijkerk, Woudenberg en Zeist. De activiteiten van dit orkest zullen uitsluitend gericht zijn op concertwerk. Het orkest zal in het najaar van start gaan met de repetities voor een sene concerten, waarbij zowel har monierepertoire als nieuw werk van Amerikaanse en En gelse componisten en arran geurs zal worden gepresen teerd. Vanaf 1 september zal Wils kracht starten met het houden van audities. Belangstellenden worden nu. al uitgenodigd con tact op te nemen met het se cretariaat van het orkest, tele foonnummer 033-942604. Het gebruik van kruiden in de geneeskunde heeft veel voor- en evenveel tegen standers. Er is zelfs een tijd geweest dat het ge bruik ervan in de hoek te recht kwam van sprookjes en bijgeloof. De weten schap was veel beter in staat om geneesmiddelen samen te stellen dan de na tuur. Eén kruid echter heeft alle tegenstand overleefd en is nog immer bij elke drogist te koop: kamille. Vroeger was het in elke huis apotheek te vinden en heeft ontelbare malen ver lichting en genezing ge bracht bij ontstekingen aan kaak en tandvlees. Vaak ook wordt een om slag met kamillethee aan bevolen bij ontstoken en slecht helende wonden. Legerartsen uit alle tijden hebben dit middel met veel succes toegepast. Chroni sche verkoudheid kan be streden worden met damp baden. Zelfs bij kinkhoest kan kamille helpen. Men heeft vastgesteld dat kamille in staat is bacte riën onschadelijk te ma ken. De werkzame stof is het in de etherische olie voorkomende azuleen. Deze stof komt alleen voor in de bloemhoofdjes en dan nog alleen in die van de Echte kamille. We kennen hier namelijk diverse soorten, onder an dere; Gele kamille, welke vrj zeldzaam voorkomt, Reukloze kamille, Valse kamille, Schijfkamille en natuurlijk de Echte ka mille. De Echte kamille is een, vooral door de moderne onkruidbestrijding, enigs zins achteruitgaand kruid van onder andere graan velden. Het stelt weinig ei sen, maar heeft een voor keur voor wat kalk arme en bewerkte grond, waar we ook de Valse kamille kun nen vinden. De Reukloze kamille staat liever tussen het gras en die vinden we veel in wegbermen. Het zaad van de verschillende kamillesoorten is erg klein, er gaan wel 20.000 zaadjes in één gram. De Schijfkamille is gemak kelijk van andere soorten te onderscheiden door het feit dat de witte straalbloe- men ontbreken. Het heeft wel de echte kamillegeur, ofschoon de in de kruid kunde zo belangrijke stof azuleen ontbreekt. On danks zijn huidige talrijk heid, die nog steeds toe neemt, vooral langs de we gen, is de Schijfkamille van oorsprong geen in heemse plant. Hij is af komstig uit Noordoost Azië en pas na ongeveer 1850 bij ons ingeburgerd. Het is de armoedzaaier onder de kamilles die elke grond soort, al is die nog zo arm, voor lief schijnt te nemen. G. van L. ELCHTÜ. «<.An l LL

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4