Leusdenaren gaven in Amsterdam sprankelend concert KPJ Achterveld bezocht Raalte Kans op botulisme bij watervogels is groot LEUSDEN Met aanhoudend warm weer: Uitslag wedvlucht Tennis leusder krant Geslaagd VERGROTEN? HOE WORDT HET WEER IN LEUSDEN? n> LEUSDER L KABEL KRANT '//////iZ'/iV/ï. Koel met zon en buien Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. weet in clegemeerte/' LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DONDERDAG 10 JULI 1986 leusd en krant plaatselijk nieuws 3 1 i LEUSDEN/AMSTERDAM - Zaterdagmiddag 5 juli 1986. Het was kwart voor vijf. Bij de Engelse Kerk op het Begijnhof te Amsterdam was het een oase van rust in het drukke Amsterdamse stadscentrum. Die rust werd toch verstoord door straalvliegtuigen en heli kopters. Het Begijnhof ademde een sfeer van restau ratie uit. 'No entrance: rehearsal' liet een klein bordje bij de ingang van de kerk weten. Reden hiervan was het feit, dat onze voormalig plaatsgenoot Jan-Paul van Spaendonck samen met zijn vader - die nog steeds in Leusden woont - bezig was aan de generale repetitie van een concert, dat 's avonds in de kerk zou plaats vinden: Die Winterreise van Franz Schubert. (van één onzer medewerkers) Jan-Paul van Spaendonck kreeg zijn opleiding aan het Utrechts Conservato rium bij Jos Burcksen en Thom Bollen. Daarnaast stu deerde hij bij Udo Reine- man en Bernard Kruysen. Zijn optredens zijn veelzij dig en omvatten naast ora torium en recitals in bin nen- en buitenland ook ra dio-optredens en operarol- len. Zo laat ons de laatste bladzijde van het program maboekje lezen. Dit boekje zegt over zijn va der: „Jan van Spaendonck studeerde aan het Amster dams (thans Sweelinck) Conservatorium bij Paul Frenkel. Hi was aanvanke lijk pianist bij het Opera Ballet, waarmee hij ver schillende toernees maakte Daarna werkte hij lange tijd als chef-repetitor bij de Nederlandse Opera stichting. Hij is nu vooral nog actief als koordirigent en pedagoog" THEMA Jan-Paul van Spaendonck schrijft in het voorwoord van het programma-boekje: ,,Het thema van de reeks liederen is dat van de te leurgestelde, ontheemde man. die door de winterse natuur zwerft en gemoeds rust zoekt na kwellende er varingen in de 'mensenwe- Jan-Paul van Spaendonck met achter de vleugel zijn vader Jan m de Engelse Kerk te Amsterdam. reld'... Dat de rust waar schijnlijk slechts in de dood is te vinden, fasci neert hem maar jaagt hem ook angst aan... Pas aan het eind van zijn reis ontmoet hij een orgelman die, zon der dat iemand aandacht aan hem schenkt, barre voets op het ijs zijn draailier speelt" Tot zo ver dit voor woord. Om kwart over acht kon er gesproken worden van een redelijk volle kerk, zo'n 120 mensen, duidelijk meer dan Jan-Paul en zijn vader verwacht hadden: men had toegangskaartjes te weinig. Om tien voor half negen tra den Jan-Paul en zijn vader naar voren. Jan-Paul hield een kort welkom. Hij merkte op, dat men in de pauze een aantal lino-af drukken kon bewonderen van Ger Haartman. Cer Haartman studeerde onder andere monumen tale kunst aan de Rijks academie Hij expo seerde eerder schilde rijen en grafiek in ver schillende steden. In 1984 dong hij mee in de eindkamp van de Prix de Rome VAKMENSEN Het eerste lied 'Gute nacht' was nog niet begonnen, of men begreep dat men met vakmensen te maken had: het zangspel van de bari ton-zanger Jan-Paul was ex pressief, gevoelig en warm van toon, terwijl in een per- fekte balans begeleid werd op de vleugel door Jan van Spaendonck met spranke lende tonen. De verstaanbaarheid was goed te noemen, ook zon der tekstboekje. Ontroe rend mooi vonden afwisse lingen plaats tussen harde en zachte gedeelten. Zeker bij het tweede lied 'Die Wetterfahne' viel het plezer op waarmee jan van Spaendonck zijn zoon op de vleugel begeleidde. De pianist slaagde er uitste kend in bij 'Gefrorene Tranen', het derde lied in deze cyclus, om de ge moedstoestand van de hoofdpersoon van dit ver haal uit te beelden, terwijl Jan-Paul zeer mooi breed en legato zong. Heel gevoelig zacht was de begeleiding bij het vijfde lied 'Der Lindenbaum'. Bij het zesde lied 'Wasser flut' viel te constateren, dat Jan-Paul met het grootste gemak allerlei moeilijke in tervallen zong. Een werkelijk hoogtepunt in deze toch al grandioze uitvoering was de vertol king van het zevende lied 'Auf dem Flusse'. Een prachtige demonstratie viel hier te beluisteren van ver schillende stemeffecten: hard en zacht, meer stac cato-uitvoering tegenover gebonden zang, sforzan- do's met grote kunde ge bracht, hoog zingen met groot volume en even later weer met een heel beschei den piano, ingehouden zang tegenover uitbundig zingen. Bij het achtste lied 'Rück- blick' was er sprake van een zeer krachtig uitge voerd pianovoorspel, dat diepe bewondering achter liet bij de aanwezigen. Bij het veertiende lied 'Der greise Kopf werd men ge roerd door de prachtige spanning die opgebouwd werd door het sublieme sa menspel van pianist en zan ger. Hetzelfde gold voor het zeventiende lied Tm Dorfe'. Zeer goed was de vertol king van het achttiende lied, 'Der stürmische Mor gen'. Boeiend pianospel verklankte zeer goed de sfeer die uit dit lied hoort te spreken. Diep ontroerend was tot slot de vertolking van het laatste lied 'Der Leiermann'. Zeer gevoelig met veel schoonheid werd dit lied gebracht. Alle bewondering was er voor Jan-Paul, die de vierentwintig liederen uit zijn hoofd zong. Dat is een enorme prestatie. In de wandelgangen vertelde hij, dat er toch wel veel tijd in is gaan zitten, dat hij er tijdens zijn opleiding al mee be gonnen is. Wel heeft hij het werk nu diverse malen la ten horen, zij het met an dere pianisten. ACHTERVELD - In verband met het uitwisselingsprogram ma bracht de KPJ een bezoek aan de KPJ te Raalte. Vrijdagavond om 20.00 uur ver trokken de 20 deelnemende leden waar men om 21.30 uur arriveerde. Hier werden de gasten heel har telijk door hun gastheren en -da- mes ontvangen. Na de kennisma king werden de namen van gastge zinnen bekend gemaakt waar men zou overnachten. De Achtervelders moesten uit een zak met schoenen één schoen halen en daarna de bij deze schoen behorende eigenaar zoeken. Bij de gevonden eigenaar werd de gast ondergebracht. Na nog een gezellig samenzijn werden de gastgezinnen opgezocht. De zaterdag werd begonnen met een spel met een zware bal. Tijdens dit spel, bekend als het kloot schieten", moest de bal zover mo gelijk worden weggeworpen. Al gooiend amveerd men bij 'n Hel- lendoorns zandgat met een diepte van ongeveer 100 meter. Hier was het spel touwtrekken waarbij veel gelachen werd. Na het versterken van de inwen dige mens bij de gastgezinnen werd het feest voortgezet m een grote tent in het Pleegsterbos. Hier kon gezellig worden gedanst met de muzikale medewerking van een disco. Degenen die nog energie genoeg over hadden konden deel nemen aan de handdruk-wedstrijd. Een spel dat veel energie en kracht kostte. Zondagmorgen om 11.00 urn- werd een kerkdienst bijgewoond waarna de gastgezinnen weer wer den bezocht. Om 14.00 uur was het weer verza melen m de tent waar de gastheren een leuk spel hadden bedacht, de van de tv bekende Knock Outshow. Dit werd een groot succes. Ieder een kon bij dit spel goed zijn hart ophalen waarbij vooral het spel met het stuk maken van twee stoelen en een trap veel succes oogstte. De stuk gemaakte voorwerpen moes ten door een raampje van 10 cm worden weggewerkt, Tot ieders verbazing lukte het de Achtervelders dit te winnen door dit in 2V2 minuut klaar te spelen. Na afscheid genomen te hebben van de gastgezinnen was het om 20.00 uur weer verzamelen in de tent voor de afscheidsavond. Het werd een heel gezellig samenzijn met een barbecue, dansen en ge zellig napraten. Om ongeveer 23.30 uur werd de thuisreis aanvaard na een hartelijk afscheid van de gastheren en -da mes. Mede dankzij de goede organi satie en de gezellige onderlinge samenwerking was het een zeer geslaagd weekend waar met veel plezier op teruggekeken wordt. Op 19,20 en 21 september brengt de KPJ uit Raalte een tegenbezoek. LEUSDEN - De 191 ingekorfde duiven van p.v. Leusden werden zaterdagmorgen om 06.30 uur ge lost te Noyon, 332 km (in Frank rijk). Met een zuidwestenwind, en af en toe een bui vlogen de duiven huiswaarts. Dit weerhield de dui ven niet, om toch nog een gemid delde snelheid te halen van 85 km per uur. Om 10.24.50 uur klokte de combinatie Buters-Elverding de eerste duif. De laatste prijswinnen de duif werd om 10.38.27 uur ge klokt. De volledige uitslag was als volgt: Comb Buters-Elverding, 1, 2, 12, 18, 29. 43; P. Lambrechts sr. 3; Comb. Vrij-Bra 4, 24,26.28,41; B. Peters. 5.10.15,27.36; G Lambrechts 6, 8. 46; W. Vnjhoef 7. 9. 19. 23; Mevr. Blom 11, 16, 32, 38. 44. G Dieters 13, 25. 30, 33. 39. 48; Albert Hem 14; J Damen 17.21; Com. Valkenhoef 20. 34.35,40,42.45.47; J Voorburg 22.31; D. Hemeltjen 37. LEUSDEN - Door een mis verstand is er in de berichtge ving omtrent het open tennis toernooi van de LTV „Leus den" in onze krant van dinsdag jl. een storende fout geslopen. Wij meldden abusievelijk dat in de Finalepartij dames enkel (C) Betty Klave zou hebben ge wonnen van Brigitte Schoema- ker. Het tegendeel blaak waar, en daarom willen wij een en ander, vergezeld van onze ex cuses aan beide speelsters, bij deze rechtzetten. De juiste uit slag had moeten zijn: Brigitte Schoemaker - Betty Klave: 6-3, 6-0. LEUSDEN - Door het aanhoudende warme weer van de laatste dagen is de kans op het uitbreken van botulisme weer erg groot. Botulisme kan ware slachtingen onder de watervo gelstand aanrichten. De ziekte wordt veroorzaakt door bacte riën, die bij watertemperaturen van twintig graden en hoger aktief begint te worden. Deze bacterie (Clostridium botulinum), produceert dan een gif waaraan vogels, maar ook vissen kunnen sterven. De bestrijding van botulisme kan alleen gebeuren door kadavers van gestorven dieren zo snel mogelijk te verwijderen. Ieders hulp is daar bij gewenst, omdat de waterbehe- rende instanties over onvoldoende mensen beschikken om dagelijks alle wateren te controleren. Als men dode watervogels vindt, kun nen deze verpakt m een plastic zak naar het gemeentelijke inzamel punt worden gebracht. Als het om grotere aantallen gaat, is het beter om eerst de gemeente te waarschu wen. Er bestaan verschillende ty pen botulismen. Het type dat onder watervogels voorkomt is voor de mens ongevaarlijk, maar er bestaan ook voor de mens schadelijke ty pen. Tot op heden kwamen die echter zelden voor. Toch is het aan te raden om botulisme-slachtoffers niet met blote handen aan te raken. De schadelijke gifstoffen veroor zaken bij watervogels verlam mingsverschijnselen aan kop, nek, poten en vleugels. Door ademnood sterven de vogels uiteindelijk. Het is van groot belang dat kadavers snel worden weggehaald, omdat die een meuwe besmettingsbron vormen. Vogel-lijken zijn een ge liefde plaats voor bepaalde vliegen om hun eieren te leggen. De larven van die vliegen zijn ongevoelig voor het gif, maar slaan het wel op Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktie-secretarlaat: Mia Veen Hooldredaktle: Bed Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 65.60 per jaar 33.30 per half jaar. 16.90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10 - voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Wandelconcert Het koororgel en het hoofdorgel in de Sint Joriskerk zullen zaterdagmiddag 12 juli worden bespeeld door Trudy Goor- huis. De kerken vervulden tot in de ne gentiende eeuw naast de functie van bedehuis ook die van sociale ontmoe tingsplaats en cultureel centrum. Zo be speelden de organisten in dienst van de stedelijke overheid overdag het orgel, dat meestal ook bezit van de stedelijke overheid was. In Haarlem is dat nog steeds zo In Amersfoort benaderen de zogenaamde wandelconcerten dat beeld enigszins Niet helemaal: de toe gangsprijs die noodzakelijkerwijs ge heven moet worden, geeft het gebeuren een net iets ander karakter. Trudy Goorhuis zal zaterdag muziek spelen van Sweelinck (1562-1621), Jo- hann Bernard Bach (1676-1749), diens achterneef Johaiui Sebastian Bach (1685-1750) en van Louis Nicolas Clé- rambault (1676-1749). Zaterdag 12 juli m de Sint Joriskerk; aanvang 15.00 uur Orgelconcert Nico Verrips Alle drie orgels m de Sint Jonskerk zullen woensdag 16 juli tot klinken wor den gebracht tijdens een concert door de organist van de Grote Kerk in Mep- pel. Het kleine verplaatsbare orgel zal hij bespelen in enkele variaties die de jon ge Mozart schreef toen hij als wonder kind in Nederland op bezoek was. Tij dens dat bezoek bespeelde Mozart on der andere het ook toen al beroemde orgel in de Haarlemse St. Bavo. Op het koororgel zal Vemps dansen uit de middeleeuwen en de renaissance spelen, éen uit circa 1350, de rest uit de eerste helft van de zestiende eeuw Dan maakt hij opnieuw een grote sprong m de muziekgeschiedenis en vervolgt hij zijn concert op het grote orgel met muziek uit de negentiende en twintigste eeuw. - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809- 1847); Praeludium en Fuga in C gr t.. - Cèsar Franck (1822-1890)- Choral II, - Wim Alberts (geb 1912): Koraal met variaties over het lied „Neem mijn le ven. laat het Heer"; - Nico Vemps (geb 1929): Concerto II Woensdag 16 juli in de Sint Joriskerk, aanvang 20 00 uur. Aart Wimmenhove (advertentie) Zon, regen, onweer, storm, hagel, mist of sneeuw KIJK DAGELIJKS naar de uitgebreide weer- rubriek LEUSDER KABEL KRANT, het dagelijkse kijk-nieuwsblad in de gemeente Leusden op I door Jan Verstee0 De temperatuur is na de omslag van het weer in het afgelopen weekeinde be langrijk gedaald. We moeten nu leven met ten hoogste 18 tot 20 graden. Velen zullen dit echter niet erg vinden, na de warmte van de afgelopen we ken. Maar of dat ook opgaat voor de vakantiegangers die de Noordzee op hebben ge zocht, is natuurlijk de vraag. Die zouden nu trouwens beter kunnen afreizen in de richting van de Middellandse Zee, want Zuid Europa boekt weer temperaturen tussen de 25 en 30 graden. Bij ons moet het echter, met de zon erbij, die af en toe verschijnt, ook kunnen lukken. De luchtdrukverdeling is sterk gewijzigd. Bevond zich eerst een hogedrukgebied boven Scandinavië, nu ligt er een stationair lagedrukge bied. Tussen laatstgenoemde en een gordel met hoge druk vanaf de Azoren naar Groen land wordt met een noord westelijke bovens troming koele lucht aangevoerd. Hierin ontstaan af en toe buien. De verwachting is, dat er tot en met het weekeinde weinig zal veranderen. Het blijft koel en enigszins wis selvallig met voor de water sport, dacht ik, voldoende wind. Belangrijk is natuurlijk de vraag, of het zomerweer snel terug zal keren. Zoals afgelo pen dinsdag al gesteld, blijf ik goede hoop honden. Dit, omdat de west-circulatie niet echt op dreef is. We merken dat ook aan de geringe activi teit vain fronten die op ons af komen. Daarom valt het met de regenhoeveelheden nogal mee, en - voor de boeren - tegen. Uit 1976 herinner ik mij een zeer koele en wisselvallige week rond de 24ste, waarop de zomer zich voortzette. Misschien gaat het nu ook wel zo. Dat zullen we gewoon moeten afwachten. Doordat veel watervogels graag vliegenlarven eten, worden er nieu we slachtoffers gemaakt. Ook stuk jes weefsel van gestorven vogels kunnen met het voedsel mee door andere vogels worden opgeno men. Eén gram besmet weefsel bevat voldoende gif om veertig volwassen eenden te doden. Het lijkt onmogelijk om botulis me volledig uit te roeien, maar door het snel verwijderen van slachtof fers kan deze vergiftigingsziekte wel worden ingeperkt. Ook door watervogels in de zo merperiode niet te voeren, kan worden meegeholpen om botulis me te voorkomen. Zo ontstaan geen watervogel-concentraties, die de kans op botulisme vergroten. Voor meer inlichtingen over de bestrij ding van de ziekte kan iedereen terecht op het gemeentehuis of bij de provincie. De provinciale mi lieu-telefoon staat daarvoor gedu rende kantooruren open. Het num mer is 030-515500. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: - aktuele berichten - dagelijkse agenda's - sport - aktiviteiten jeugd en jongeren - aankondigingen verenigingen - openingstijden bibliotheken - felicitatie-rubriek - vraag- en aanbod-rubneken voor partikulieren en bedrijfsleven - filmagenda Amersfoort - openbaar vervoer - advertenties In het weekeinde: - sportagenda - weekeind-agenda - uitgaanstips Amersfoort - filmagenda - openbaar vervoer - medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. TeL 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 5,- per dag (tot maximaal 2 regels). Niet-abonnees: 7,50 per dag (tot maximaal 2 regels). Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kontraktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren. Tarief: eerste twee regels 12,-per dag. Elke regel meer: 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. Kabel-Spots Kleine advertenties voor bedrijven e.d. Zonder logo's of afbeeldingen. Tanef: van 1 tot maximaal 5 regels 75,- per dag. Alleen tegen kontante betaling bij opgave tekst op ons kantoor. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kanaal 4. ACHTERVELD Donderdag 10 juli: 20.00 uur: disco Black Power, cafe- tana de Berken. Zaterdag 12 juli: 20.00 uur: Disco Show de Klaveet. 20.00 uur: Tour de Junior Grote Prijsuitreiking ons Gebouw. Zondag 13 juli: 14.00 uur: Disco de Klaveet. Dinsdag 15 juli: 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem Ons Gebouw. Woensdag 16 juli: 9.00 uur: handwerkhobbyclub de Moespot. LEUSDEN - Aan de Amersfoort- se Laboratonumschool in Amers foort slaagden de volgende plaats genoten: HLO, medische afdeling: mevrouw B.M. Zwan. MLO, chemische afdeling: R. de Haan en R. E. Valkman. MLO, klinisch-cherrusche afdeling: mevrouw W. T. G. de Renett en H. P W. van de Water. (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- ol A4formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke pri/zen. Asschatterweg 19 (Bi| de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3