Opslagplaats voor vervuilde grond in gebruik genomen LEJ3DEI1Ö MI iii tiJ Ingezonden Zwembad? (2) LfUSOER KABEL KRANTl_ plaatselijk nieuws kante meter gereserveerd voor proeven met reinigingsmethoden. Aan het probleem van weglekkend verontreinigd water is bij de aanleg veel aandacht geschonken. Een drainage-stelsel in een dik zandpakket, een twee millimeter dikke plastic folie en een vijftien centimeter dikke asfaltlaag zorgen ervoor dat lekkage wordt voorko men. Met de bouw van de opslagplaats was ruim zes miljoen gulden ge moeid. Ik sluit mij aan bij de mening van de heer Veenvliet. Wat verbeeldt de gemeente Leusden zich eigen lijk wel? Leusden is een aardig dorp maar is en blijft zoals onlangs in de volksmond vermeld „een slaapstadje van circa 20.000 inwo ners". Op nog geen 5 kilometer hier DONDERDAG 10 JULI 1986 (advertentie) Voor f 75,- per dag adverteren op de LEUSDER KABEL KRANT? Dat kan! Plaats een KABELSPOT (maximaal 5 regels zonder afbeeldingen). Vandaag opgegeven, morgen op de kabel het dagelijkse kijk- nieuwsblad op kanaal 4. Kantoor: Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. vandaan ligt het Sport fondsenbad met alle faciliteiten die we dan zonodig in Leusden moeten heb ben. Geef ons een gewoon binnenbad waar onze kinderen kunnen leren zwemmen én een gewoon buiten bad. Dan zijn wij tenminste niet gewongen om met onze neus tus sen andermans tenen op hel „strandje" bij het Henschoter Meet te gaan liggen. Annemieke Scholze, Lepelaar 22, Leusden. Mevrouw Van Bodegom (midden) van het Comité Zomerzegels overhai digt de brief aan voorzitster Van de Vlies (rechts) van De Golfbreker. De Golfbreker krijgt toezegging van 5.000,- Vorige week dinsdag, 1 juli, heeft zie ken- en bejaardenomroepvereniging De Golfbreker een „cheque" ontvangen van het comité Zomerzegels. Het ging eigenlijk om een schriftelijke toezeg ging dat de ziekenomroep apparatuur mag aanschaffen voor een waarde van ten hoogste van 5.000,-. „We hebben al een aantal keren geprobeerd om hiervoor in aanmerking te komen en nu, bij de vijfde aanvraag, is het dus gelukt", zegt Golfbreker-secretaris Huub He mels. „Die aanvraag dien je in bij het Comité Zomerzegels die de diverse ve zoeken doorstuurt naar de Commissas van de Koningin in Utrecht. Hij draa; een aantal organisaties weer voor ai het Comité dat de uiteindelijke kem maakt. We zijn natuurlijk erg blij met d toezegging; een aantal pick-ups in ore studio was al tien, twaalf jaar oud en ai vervanging toe. Voor dat geld kunni we nu één nieuwe draaitafel aanschi fen", aldus de heer Hemels. De bnef met toezegging werd uitgi reikt door mevrouw Van Bodegom-Vi Lieshout van de afdeling Amersfw van het Comité Zomerzegels, en m o: vangst genomen door mevrouw Pao van de Vlies, voorzitster van De Go! breker. Op de TOP kan 120.000 ton verontreinigde grond worden op geslagen. Dat is een unieke capaci teit voor een door de overheid beheerde opslagplaats. De TOP is bestemd voor verontreinigde grond, waar op dit moment geen geschikte verwerkingsmethode voor bestaat en grond, die door een te groot aanbod niet meteen op een reinigingsinstallatie kan worden verwerkt. Het gaat vooral om met zware metalen, bestrijdingsmiddelen (HCH), teerachtige stoffen en cya nide (van gasfabriekterreinen) ver vuilde grond. In dertig vakken van ongeveer 400 vierkante meter kan grond met verschillende verontrei- ningen gescheiden worden opge slagen. De buitenkant van de TOP bestaat uit drieënhalve meter hoge keerwanden. Binnen de vakken kan de grond tot maximaal vijf meter hoog worden opgeslagen. Bijzonder aan deze opslagplaats is het ingenieuze waterafvoer-sys teem. Het regenwater wordt name lijk per vak gescheiden naar de waterverzamelplaats afgevoerd, waar het wordt bemonsterd. Afhan kelijk van de er in aangetroffen verontreiniging wordt het óf per tankauto naar een speciale zuive ringsinstallatie gebracht óf via een olie-afscheider en een zandfilter op de riolering geloosd. De verdere zuivering vindt dan op de er naast gelegen rioolwater-zuiveringsin stallatie plaats. EXPERIMENTEN Om de ontwikkeling van bruik- De grootste opslagplaats voor vervuilde grond is m Amersfoort, door „Max Milieu" in gebruik gesteld. LEUSDEN/AMERSFOORT - Op vrijdag 4 juli werd de nieuwe tijdelijke opslagplaats (TOP) voor verontreinigde grond op industrieterrein De Isselt in Amersfoort officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde door de eerste lading verontreinigde grond van het voormalige gasfabriekterrein in Amersfoort naar de TOP te brengen. Daarmee is tevens het officiële startsein gegeven voor de schoonmaak van het gasfabriekter rein. bare technieken voor het schoon- vorderen, zijn op het middenterrein maken van vervuilde grond te be- vier vakken van achthonderd vier- I „Het Waswater" delijke jeugdvereniging. Het grootste gedeelte van het jaar is het gebouw met luiken her metisch gesloten. Slechts een paar maanden in de zomer wordt het gebruikt. Aan het einde van het seizoen wordt er een afscheids avond gehouden en is ook de jeugd uit de wijde omgeving van harte welkom. „Ome Hein" draait een paar lachfilms en elke bezoekers krijgt een flesje limonade en een koek. Wat verder komen we weer op de begaande weg, de Buurtweg uit. Nu is „begaande" weg wel wat veel gezegd. Als het droog weer is dan is de weg bijna onbegaanbaar door het droge, mulle zand; bij nat weer staan er enorme plassen die kleine meertjes vormen. De Buurtweg, die vroeger een kronkelend karres- poor door de heide was, is aan het einde van de vorige eeuw rechtge trokken en afgeplagd, waarschijn lijk met de bedoeling de weg te verharden, maar daar is nooit van gekomen. DROOGMAKERIJ In die tijd werd ook het plan, dat al bijna een eeuw bestond, om een paar vennen droog te leggen, uitge voerd. De stichter van de Treek, mr. Willem Hendrik de Beaufort, wie de landbouw na aan het hart lag, had in 1807 deze mogelijkheid reeds gezien. Hiertoe moest een afwateringssloot worden gegraven langs de Buurtweg naar Bavoort, om uit te monden m de beek; een paar kilometer lang dus en meer dan anderhalve meter diep. Het water liep weg en het meertje kwam droog te staan, nou ja, droog, tij dens een regenperiode hield het met over. Heel trots werd het „de Droogmakerij" genoemd, het meertje had voordien blijkbaar geen naam. WATERMOLEN De veenachtige ondergrond, vermengd met zand, leverde een bruikbaar weiland op. Aange spoord door het succes moest ook de plas, waar vroeger de schapen werden gewassen; „het Waswa ter", het ontgelden. Deze plas lag nog iets dieper en daarvoor zou de afwatenngssloot nog eens minstens een meter dieper moeten worden uitgegraven. Men loste dit op door een windmolen te plaatsen. Dit is blijkbaar niet zo'n succes geweest, want na verloop van tijd heeft men toch de sloot dieper uitgegraven, op sommige plaatsen wel meer dan twee meter. De watermolen, of schoon met meer in gebruik, staat er nog steeds. Als een soort monu ment. LANGEMEEN Aan de Vieweg, ook wel Oude Utrechtseweg genoemd, lag een We slaan nu het pad in tegenover de Bruine Haar. In het dagelijks leven heet dit pad „de Paradijs- weg". Zo'n mooie naam doet wel enige verwachting wekken, maar als je de weg helemaal uitloopt dan kom je op de Dodeweg uit. Nu moet u hier geen symboliek achter zoe ken; beide namen zijn op geheel verschillende tijden en onder ver schillende omstandigheden ont staan. De Dodeweg kreeg deze naam, zoals we al in het begin van onze wandeling zagen, omdat het de enige toegangsweg was vanuit de verschillende delen van de ge meente om het kerkhof te berei ken. De Paradijsweg was enige tijd geleden nog een naamloos zand pad, waaraan geen enkele bebou wing stond, ver afgelegen van men selijke bewoning. PARADIJS Eens, toen een arbeider van de Treek, die als jongen al op de buitenplaats was gekomen, de leef tijd kreeg om het eens wat kalmer aan te gaan doen, bouwde zijn heer, als dank voor de bewezen diensten, een huisje voor hem met een lapje tuin en een stalruimte om wat vee te kunnen houden. Het lag wel wat afgelegen, maar het aanbod werd dankbaar aanvaard. Toen mijnheer na enige tijd eens kwam kijken, vroeg hij aan de bewoner of het hem daar nogal beviel. „Mijnheer, het is hier ge woon het Paradijs," was het geest driftige antwoord. Smdsdien heette het huisje „het Paradijs" en de weg kreeg vanzelf de naam van Para dijsweg. Maar ook in het Paradijs was het met alles rozengeur en maneschijn. Eens woedde er een hevige on weersbui. De bliksem trof een eike boom die dicht bij de varkens- schuur stond en sloeg over op de schuur. Dne varkens dood. Maar - onversaagd - zag de bewoner een lichtpunt. Zijn berustende memg was dat „ze zonder te lijden de eeuwigheid waren ingegaan". Nadien zijn er nog twee van dergelijke keuterboerdenjtjes bij gekomen, zodat er nu drie staan. CLUBHUIS Aan de overkant staat sinds een paar jaar een groot, houten vakan tiegebouw, bekend onder de naam „Clubhuis Ingeborg". Het is ge bouwd m 1928 en eigendom van het „Jongevrouwengilde", dat al be staat smds 1909, doch voordien een clubhuis bezat in Lunteren. De bedoeling van het Gilde is „de jonge vrouw uit de hogere kringen, werkzaam op geestelijk en maatschappelijk gebied, gele genheid te geven tot rust te komen". Oprichtster van de vereniging was Ingeborg Kohlbrugge en omdat zij kort voor de bouw van het nieuwe- clubhuis was overleden, kreeg het gebouw haar naam: „Ingeborg". Dat het hier wel om geëmancipeer de vrouwen gaat blijkt uit het feit dat het houtwerk van het gebouw door de dames zelf is gebeitst. Tweemaal per jaar is hier een ontvangst van Wit-Russen, vluchte lingen voor de revolutie in Rusland, om hen hier een gezellige dag aan te bieden. IN ZEVEN SLOTEN Wat verderop aan de Paradijs- weg ligt een eigenaardig gebiedje. Het lijkt er op dat hier een poging is gewaagd om het gebied droog te maken. Als er ergens een gelegen heid is om in zeven sloten tegelijk te lopen dan is het wel hier. Om de paar passen ligt een greppel dwars over het terrein om uit te monden in een sloot die in de lengterichting van het terreintje loopt. Niettegen staande al die greppels is het hier erg drassig. Aan de begroeiing te zien is de grond hier arm en zuur. Daarom zijn de pogingen misschien gestaakt. Er groeit hier namelijk alleen maar Buntgras, Zonnedauw en Been- breek. Dat wijst op een voedselar- me en zure ondergrond. Zonne dauw bewijst dat stikstof ontbreekt en vooral Beenbreek is een aanwij zing dat er geen spoortje kalk in de bodem aanwezig is. Vroeger meen de men dat, als het vee van Been- breek at, ze de benen braken, vandaar de naam. De werkelijkheid is dat dit komt door een volkomen gebrek aan kalk in de bodem. Het gebiedje is een uitloper van „het Hazenwater", dat om deze reden waarschijnlijk aan droogleg ging is ontkomen en als zeldzaam natuurgebied behouden is geble ven. De andere heideplassen moesten wel dit lot ondergaan, maar daar komen we straks nog wel langs. JONGENSKAMP We gaan nu eerst dwars door het bos in de richting van de Buurtweg. Plotseling staan we voor een houten gebouw met een rieten kap. Het heeft wel iets weg van een flinke boerdenj. Het is, wat in de omge ving algemeen bekend i^, onder de naam „het Jongenskamp", een vakantieoord van het CJV, een lan CiV K AriP Het CJV Kamp. (C. van Leeuwen) De watermolen. (A. van Leeuwen) dergelijk meertje; „Het Lange- veen". De Vieweg zowel als het Langeveen ondergingen hetzelfde lot als de Buurtweg en het Waswa ter. De Vieweg werd rechtgetrok ken en het Langeveen droogge legd. De loop van de Oude Vieweg is nog steeds herkenbaar aan een dubbele rij eikebomen die door het terrein loopt. Het is echter voor de gebruikers van de grond een steeds wederke rende zorg de afwateringssloten op voldoende diepte te houden om het water ook voldoende te kunnen afvoeren. In de tijd van de droogmakerij zag men liever een groen weiland dan een mooie heideplas. Elke bunder weidegrond was er één en goed voor de economie. Staan we nu aan de rand van een van die gebieden dan zien we nog heel duidelijk het geheel in een kom van de omgeving liggen. Aan de ran den, die allemaal anderhalf tot twee en een halve meter hoger liggen, gaat het landschap over in bos en heide. Nu denken we er anders over en als we fantaserend over het terrein kijken en we stellen ons voor dat het water is, aan de randen begroeid met riet, biezen en e re oeverplanten, dan zijn we r: erg blij meer met de droognu) Noot 1: In 1933 zijn zowel bij het Wa ter als het Langeveen boerde gebouwd. Noot 2: De watermolen is in de k tingstijd op last van de ber afgebroken, omdat deze voc ze bondgenoten een duidelijl L kenningspunt vormde vano lucht. -XJ"*VV

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4