Michel van de Voort pakt gele trui na lange solo Weinig opwinding in Tour de Junior Programma Tour 29e INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELD Bergtijdrit aanwinst voor Tour de Junior: Dave van de Watering woensdag verrassend winnaar r DONDERDAG 10 JULI 1986 OUR DE JUNIOR Donderdag 10 juli 18.45 uur: wegwedstrijden over 4 en 6 loi.uen Vrijdag 11 juli 09.30 uur: persoonlijke tijdrit over 1500 m 18.45 uur: wegwedstrijden over 4 en 6 ronden. Zaterdag 12 juli 13.00 uur kriterium als dinsdag 20.00 uur: grote feestelijke prijsuitreiking in Ons Gebouw. COUP Hij had zijn coup zorgvuldig voor bereid, de 13-jarige Michel van de Voort. Zat hij na de ochtendetappe met een tweede plaats in het alge meen klassement al op het vinken touw, 's avonds maakte hij het kar wei op imponerende wijze af. In de zesde van de vijfentwintig af te leggen ronden in het criterium ging de Utrechtenaar er als een speer vandoor, het peloton m ver warring achterlatend. Iedereen veronderstelde dat het nog veel te vroeg zou zijn voor een beslissende slag. Toen het fel jagende peloton, onder leiding van de hard werkende Danièlle Overgaag, de vluchter een aantal malen in het oog kreeg, leken de twijfelaars gelijk te krijgen. Van de Voort bleek echter absoluut niet bereid zich zonder slag of stoot over te geven en scha kelde nog een tandje bij om nog eens extra aan te zetten. Dit was de achtervolgers teveel. Het tempo viel stil, waarna de koploper zijn voorsprong in de laatste ronden al leen nog maar zag toenemen. Uit eindelijk kwam hij ruim een halve minuut eerder dan nummer twee over de finish. Mike Hassing, die al snel doorhad dat hij zich geen illu sies hoefde te maken om de gele trui te heroveren, beperkte zich tot het consolideren van zijn positie in het puntenklassement. Dit leidde ertoe dat hij na afloop van de derde etappe het groene tricot stevig om de schouders kon trekken. TEMPO De twaalfjarigen onderhielden in hun race een stevig tempo. Velen hadden de tijdrit van 's morgens nog in de benen en niemand onder nam dan ook serieuze pogingen om aan de greep van het peloton te ontsnappen. Erwin Kaiser leek zich te willen revancheren voor de ne derlaag die hij in de bergnjdrit had geleden. Hij slaagde daarin door de dagprijs, zijn tweede, in de wacht te slepen. De gele trui bleef echter waar hij was; om de schouders van Daniel Rakhorst. De licht aan haar heup geblesseerde WUleke Stoel had weinig moeite om haar positie als leider van het puntenklasse ment te handhaven. CONTROLEREN Controleren was het devies van Patrick de Boer bij de veertienjari gen. Als een waar heerser pareer de hij elke aanval die op zijn leiden de positie werd ingezet. En die wa ren talloos. Niels van der Steen, vol zelfvertrouwen na de winst in de tijdrit, Andreas Nolten en Robin Vissers moesten echter allen on dervinden dat de man uit Haarlem niet te verrassen was. Alleen André Naberman slaagde erin om uit het peloton weg te ko men. Groter dan een paar meter werd zijn voorsprong echter nooit, waarna hij zich weer liet inrekenen. Op de meet deed De Boer zijn start- nummer opnieuw eer aan door als eerste de jurywagen te passeren. Hierdoor kwam hij opnieuw stevi ger in het zadel te zitten. ACHTERVELD - De bergtijdrit, een klim over ruim 1 kilometer nabij Aart Jansen in de Treek, heeft maandag ochtend in de diverse klassementen de nodige verschui vingen tot gevolg gehad. De regionale renners Daniël Rak horst uit Amersfoort en Niels van der Steen uit Hoogland bleken het parcours te kennen en deden daar hun voordeel mee. Bij de dertienjarigen kwam Geor Sluiter het snelst omhoog. In de avondetappe, een criterium over respectievelijk 15, 20 en 25 kilometer deed Michel van de Voort een geslaagde greep naar het geel bij de dertienjarigen. De man uit Utrecht kwam alleen over de streep en reed het complete peloton op meer dan een halve minuut. Patrick de Boer sloeg in de categorie der veertienjari gen alle aanvallen op zijn leidende positie met grote voort varendheid af, waarna hij z'n tweede ritzege in de Tour mocht boeken. De tweede dag van de Tour de Junior werd maandag om half elf geopend met een heuse klimtijdrit. Op de boorden van de Utrechtse Heuvelrug kon een parcours wor den uitgezet, dat de vergelijking met beklimmingen uit grote rondes met glans kon doorstaan. Het pu bliek, dat in groten getale de weg naar de Treek had weten te vinden, stond op sommige plaatsen zo dicht opgepakt dat de vergelijking met de Tour de France zich alleen maar sterker opdrong. Het enige wat er aan ontbrak was dat de namen der favorieten niet op het wegdek ge kalkt stonden. LASTIG BOEIEND De klim zelf was bijzonder las tig. Na een gelijkmatige stij ging in het eerste deel, volgde een verraderlijk stuk „vals plat". Het ve nijn zat echter m de staart, want de laatste meters naar de finish gingen weer sterk omhoog. Vele renners beten zich hierop stuk. Bij de twaalfjarigen toonde Amersfoorter Daniël Rakhorst zich de slimste. Door niet als een gek van start te gaan, hield hij voor het laatste stuk, waar vele reputaties sneuvelden, voldoende over. Zijn tijd bleek goed genoeg om 's avonds in het geel te kunnen ver trekken. Erwm Kaiser, Frank Nol ten en Rob Velthuis hielden zich goed staande en zagen hun posities in de kop van het klassement met in gevaar komen. Leusder Krant-ren ner Lammert Wittingen bleek ook over klimcapaciteiten te beschik ken en hoefde slechts twaalf secon den toe te geven op de tijd van de winnaar. Een vijfde plaats m het ochtendklassement werd hiermee zijn deel. De strijd bij de dertienjangen blijft bijzonder boeiend. Na dne verreden etappes, hebben we evenzoveel renners in het geel ge zien. De revelatie van de proloog, Mike Hassing, moest op de flanken van de Heuvelrug genoegen nemen met een derde plaats achter Geor Sluiter en Michel van de Voort. Slui ter kwam hiermee in de eindklas sering op gelijke hoogte met Has sing, die als leider van het pun tenklassement 's avonds in het groen aan de start verscheen. Bij de veertienjangen was Hoog lander Niels van der Steen de rap ste klimgeit. Zijn voorsprong op klassementsleider Patrick de Boer bleek evenwel niet groot genoeg om de man uit Haarlem uit het geel te rijden. Ard Somsen hield de schade in de tijdnt beperkt. On danks een vijfde plaats, verloor hij slechts vijf seconden op Patrick de Boer. Ook André Naberman en An dreas Nolten behielden de aanslui ting. Op jacht naar een bon(ificatie) zo hjkt het. In werkehjkheid probeert Achtervelds adjudant K Dooyeweerd, een van de deelnemers aan de klimtijdrit bij te houden. En dat koste moeite. ACHTERVELD - De derde dag van de Tour de Junior, een ingekorte wegwedstrijd over j een parcours van zo'n 4 kilo- j meter, kende een rustig ver loop. Géén van de drie leiders kreeg een serieuze aanval op zijn positie te verwerken. Pa trick de Boer en Edwin Kaiser boekten hun derde ritzege, terwijl Leusder Krant renner Dave van de Watering voor een verrassing zorgde, door bij de dertienjarigen gevestig de sprintnamen als Hester- Marieke Kroes, Geor Sluiter en Michel van de Voorst ach ter zich te houden. Het leek alsof de renners een rustavond hadden opgenomen. Wellicht had het dansen, 's mid dags in de Klaveet, het fysiek en de moraal dusdanig ondermijnd dat 's avonds in de koers het juiste ntme niet gevonden kon worden. De scherpte was er een beetje vanaf. De gele trui dragers konden dan ook volstaan met het in de gaten houden van de concurrentie. Erwm Kaiser lijkt bij de twaalfjarigen ove rigens van plan om sluipenderwijs het geel weer van de schouders van Amersfoorter Daniël Rakhorst te halen. In Massaspurts is deze jongeman nauwelijks te temmen. Hij illustreerde zijn suprematie op dit onderdeel door zowel door alle sprints voor de punten als de ntze- ge voor zich op te eisen. Door de eindzege opnieuw in de wacht te slepen, voltooide de man uit Almelo z'n hattnck en mocht ten derde ma le het erepodium beklimmen. Wil- leke Stoel is in dit gezelschap eén van de strijdlustigste renners, maar tegen de overmacht van Erwm is ook zij met opgewassen. Het meisje uit Kampen gaat nog wel fier aan de leiding in het puntenklassement. BANDDIKTE Bij de overigens weinig enerve rend verlopen koers van de der tienjarigen konden we een verras sende ontknoping noteren. Leus der Krant renner Dave van de Wa tering zorgde voor een eerste suc ces voor de BDU-ploeg door de vierde etappe te wmnen. Met een banddikte verschil versloeg de piepkleine man uit IJmuiden z'n vrouwelijke collega Hester-Marie- ke Kroes. Dave, die zich tot van daag wat in het peloton verscholen had, profiteerde van het feit dat de grote mannen elkaar beloerden in de jacht op punten en bonificatiese conden. In het peloton der veertienjari gen manifesteert Patrick de Boer zich steeds meer als de grote favo riet voor de emdzege. Ondanks het feit dat er in het klassement nog steeds weinig tekening zit, houdt menigeen er al rekening mee dat de krachtpatser uit Haarlem het ge le tricot van begin tot het eind om de schouders zal dragen. De Boer reeds ook in de vierde etappe een hele bekeken race. De kruimels, in de vorm van punten voor de groene trui, laat hij graag aan anderen, maar zodra de eindstreep m zicht komt, is de beer (Boer) los. Van kop af trekt hij de spnnt aan en niets of niemand komt er dan nog over heen. Zo kon Tourbaas Johan Os sendrijver aan het eind van de vier de etappe opnieuw de overwin- ningsbloemen aan de Haarlemmer overhandigen. Zonder ooit alleen over de streep te zijn gekomen, heeft Patrick nu al 15 bonificatiese conden winst geboekt op naaste belager Ard Somsen, die nog steeds het puntenklassement aan voert. Het zal menigeen deugd doen te zien dat sportiviteit bij deze jongens nog steeds in het vaandel geschre ven staat. In de chaos bij de finish, na een massasprint, wees de jury Jeroen van Hoorn uit Rotterdam aan als degene die als vijfde de finish lijn passeerde. Roy Driehuis teken de tegen die beslissing protest aan en claimde zelf de vijfde plaats. Tij dens de beraadslagingen die daar op in de jurywagen volgde, meldde Jeroen zich spontaan om de wed strijdleiding erop te wijzen dat hij naar zijn mening ook met terecht als vijfde op de uitslagenlijst terecht was gekomen. Dit ondanks het feit dat Jeroen nog volop meedoet in de stnjd om de kopposities en dus kostbare seconden prijsgaf. Hulde, en van ons mag dit gebaar met de sportiviteitsprijs beloond worden. UITSLAGEN Bergtijdrit: 12 jaar: 1. Daniel Rakhorst (Amers foort) 2:22; 2. Rob Velthuis (Ootmar- sum) 2:27; 3. Frank Nolten (Duits land 2:31; 4. Erwm Kaiser (Almelo 2:32; 5. Lammert Wittingen ('t Har de) 2:34. 13 jaar: 1. Geor Sluiter (Bussum) 2:16; 2. Michel van de Voort (Utrecht) 2:18; 3. Mike Hassing (Noordwijk) 2:21; 4. Rico Tönis (01- denzaal) en Chantal Leussink (Ros- sum) 2:23. 14 jaar: 1. Niels van der Steen (Hoogland) 2:02; 2. André Naber man (Genemuiden) 2:03; 3. Patrick de Boer (Haarlem 2:05; 4. Ralph Wigger (Rossum) 2:09; 5. Ard Som sen (Eibergen) 2:10. vervolg op pagina 6 Tour de Junior halverwege. Erwm Kaiser voor de tweede maal op het hoogste podium bij de 12-jarigen. Bergtijdrit aanwinst voor Tour de Junior. Hester-Marieke Kroes m de achtervolgmg op vluchter Michel van de Voort. TOUR DE JUNIOR ACHTERVELD

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5