Kermis, braderie en touwtrekken brachten tijdens Tour-week weer veel mensen op de been Tormentil DINSDAG 15 JULI 1986 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Tijdens de tourweek vond woensdag avond de inmiddels traditioneel geworden braderie plaats. Deze door het feestcomité georganiseerde brade rie werd gehouden op de Hessenweg tussen de Jan van Arkelweg en de Hessenkar. Er was deze avond voor elk wat wils. Het feestcomité was aanwezig met het rad van avontuur, de oliebollenkraam en het draadspel. Ook de Stoutenburgers waren deze avond weer aanwezig met hun kraam met de echte ouder wetse oliebollen. De Achter- veldse neringdoenden waren ook weer goed vertegenwoor digd zoals stoffenhuis Tiny Bontje, de firma Van Bekkum. de bakkers Schouten en Smit met hun lekkernijen uit eigen bakkerij. Jan van Dijk met zijn goede en gezonde fruit e.d., de firma Van Daatselaar op het ge bied van elektrische appara ten, de firma Van Nimwegen met alles voor de hond. slagen) Van Wieringen met zijn barbe cue en ovenge lekkere goede ren uit zijn slagerij en de Coö peratiewinkel met de goede en ker. de KPJ met de kop van Jut, paalklimmen e.d. Naast de wagen van cafetana De Berken waar men van aller lei lekkers kon gemeten trof men de Halve Zooien met hun super sjoelbak. Ook de schiet vereniging Ons Genoegen was present waar voor een leuke pnjs kon worden geschoten. Verder was ook de jeugd goed vertegenwoordigd met de kin- dermarkt. Hier kon men bij de jeugd van allerlei kopen en het bleken goede handelaren te zijn. De belangstelling voor deze braderie was dit jaar wel min der dan voorgaande jaren. Maar dit bleek aan de gezellig- De spelers van Katnjn". Alhoewel de belangstelling, in vergelijking met voorgaande jaren, wat minder was. bleek dat voor de aezelha- heid geen beletsel te zijn. bekende Zweedse muilen Verder waren aanwezig de af deling WN, de Hartstichting, de Zonnebloem in samenwer king met de handwerkafdeling van huize St. Joseph, vishandel Muis die zeer goede zaken deed, de St. Jorisgroep waar lo ten konden worden gekocht waarvoor de opbrengst voor de gehandicapten was, de Rabo- heid geen afbreuk te doen en ook de verkoop bleek niet veel minder te zijn. De animo voor het boomzagen bij de ABTB was minder dan voorgaande jaren. Aan dit boomzagen namen ditmaal 15 paren deel, waaronder 1 da mesteam, gevormd door Rina Herder en Vera Zwambag. Hier waren de winnaars le. Wim en was 686 kg. Het juiste gewicht werd geraden door Gerard van Hamersveld Jz. die hierdoor de prijswinnaar werd. De naam van de pop die bij de stand van de Zonnebloem en St. Joseph kon worden geraden was San dra. Hier was winnaar C.J. van Esveld. Aarderweg te Barne- veld. Het aantal steken in een kleedje was 94. Hier werd win- doto op de wagen met een voo. naar met het goede getal Laura Tolboom, Vijver 15a te Amers foort. Bij de Carnavalsvereniging wa ren dertien prijzen te winnen De hoofdprijs werd gewonnen door mevr. Tolboom-Voskui len, 't Laantje 9, Achterveld, nr. 429, plastic tas nr. 548 mevr. R. Traa-van Middelaar, Hessen weg 133, Stoutenburg, hand doekenset nr. 587 Jos Koot, Ruurd Visserstraat 35, A'veld, mimschaaltjes nr. 618 winnares als de hoofdprijs, boot nr. 769 C. Blom, Kon. Julianaweg 16, A'veld, Skippybal nr. 553 Jurien Hilverts, Leusden, handdoe kenset nr. 339 J.C. van Eist, Hes senweg 139, Stoutenburg, fles wijn nr. 403, mevr. De Jong, Schoonderbekerweg 3, A'veld, beer nr. 719, Theo Ossendrij ver, 't Laantje 7, A'veld, regen meter nr. 448, Bos, Langstraat 70, Genemuiden, fles wijn nr. 433 F. v.d. Berg, Chnstinastraat 5, Wilnis, bal nr. 870 mevr. Hak- v.d. Burgwal, Klettersteeg 10, A'veld en Thermometer nr. 693 G. Zwart, geen adres bekend. Tijdens de braderie voerde de toneelvereniging een wagen spel op getiteld "Het treurige spel van Jan Klaassen en Ka tnjn". Het verhaal: Tijdens de zitting van de schout - John van Midde laar, wordt de drinkebroer Jan Klaassen - Jan Weunderink voor het gerecht gedaagd. Hij wordt door de schoutdiender Jeantine van Druten voorge leid. Het blijkt dat het voor de zoveelste maal is dat hij voor de schout moet verschijnen. Hij wordt nu door de herbergier ster - Angelique Huiskens be ticht van vernielingen en drin ken zonder te betalen. Hij is volgens hem zo gewor den door het niet meer vol te houden gedrag van zijn vrouw Katnjn - Margareth van Druten. Ook zij komt ter zitting waar een echte echtelijke ruzie ont staat. Een veroordeling tot het Rasphuis volgt. Na geruime tijd verschijnt Katrijn weer voor de schout. Zij heeft nu werk en dat had ook Jan Klaassen. Maar hij was verdwenen en niet meer thuis en op zijn werk gezien. Als hij is opgespoord volgt weer een flinke ruzie maar ze worden het eens en samen gaan ze naar huis. Ruim 25 jaar later verschijnt de directrice van het armenhuis voor de schout - Jeantine van Druten. Zij komt bijstand vra gen voor een oud vrouwtje. Dit blijkt Katnjn te zijn. Ze leeft met Jan Klaassen al 10 jaar geschei den van tafel en bed. Samen weer veel ruziën, maar uitein delijk wordt alles bijgelegd en vertrekken zij samen naar huis De ploeg van „De Berken", de winnaar van het toernooi, aan het werk. bank was present met het springkussen, de Wereldwin kel, de Regenboogschool waar behalve enveloppen trekken ook oude schoolboekjes te koop waren, een stand met 2e- hands kleding en sieraden, de Rijvereniging de Singels met ponynjden en het raden van het gewicht van een paard, een stand waar men kon genieten van echt Indonesisch eten, de firma Westerlaak met schoe nen, een stand met sportkle- ding, een kraam met bijoute rieën, de plaatselijke biblio theek met 2e handsboeken en de bloemenkraam die zater dags op de markt staat. Ook de man met de kippelek- kernijen was present, deze staat ook zaterdags op de markt te Achterveld. Zoals men reeds jaren gewend is ontbrak ook de Carnavalsvereniging niet, waar men zijn dorst kon lessen en waar prijzen werden verloot met als hoofdprijs een draag bare televisie. De ABTB was er met boomzagen, verloting van een fruitmand en het raden van het gewicht van een oude trek- Hans de Vette, 2e. Bert de Vette en Wim v.d. Hengel en 3e. Gert van Burgsteden en Gerard van Esveld. Al vroeg in de avond was de loterij voor de fruitmand al ge heel volgeboekt. De gelukkige winnaar was Jan van Middelaar. Om het publiek naar de stand te trekken werd de oude Lanz Buldog Trekker viermaal opge start. Het gewicht van deze trekker was 3004 kg. De le prijs was voor Edwin van Dijk, 2e Wim v.d. Tweel en 3e Wim Ha- zeleger. Bij de Hartstichting kon naar het aantal knikkers in de glazen pot worden geraden. Het totaal was 1281 knikkers. Het getal werd niet geraden doch was het Jan Bokkers van Vinkelaar die er met 1278 het dichtst bij was, waardoor hij de le prijs ontving, voor de 2e prijs moest worden geloot omdat er drie personen het daarna dichtst bij- zijnde getal hadden geraden, elk met hetzelfde getal. De ge lukkige winnares was Ria Eg- genkamp uit Scherpenzeel. Het gewicht van het paard dat men bij de Singels kon raden sporen die door het terrein werden getrokken. belovend een goed leven sa men te zullen voortzetten. Het stuk wordt afgesloten met de moraal. Een mooi en vlot gespeeld stuk waarvan het aanwezige publiek volop genoot. Zeker mogen ook genoemd worden Rens Wouters als bekkenslager met twee deksels en Henk Schou ten als de muzikant die rond gaan om zo het publiek bij de voorstelling te krijgen. TOUWTREK WEDSTRIJDEN Vrijdagavond werd tijdens de tourweek het door het feestco mité georganiseerde touwtrek wedstrijden gehouden. Dit eve nement vond plaats op het on bebouwde terrein aan de Ruurd Visserstraat. Een spekta kel dat ook ditmaal weer veel publiek op de been bracht en dat met veel hilariteit gepaard ging. In totaal namen vijftien ploegen aan dit evenement deel, waar van 12 heren- en drie dames- ploegen. De deelnemende ploegen moesten bestaan uit zes deelnemers en een coach. De deelnemende herenploe- gen waren de Karnaval, 2. de Berken, 3. De Singels, 4 de Vriendenschaar, 5. de Vallei, 6. de Doe maar Watjes, 7. de Hes senkar. 8. De Waterboys, 9. Trekkerbehendigheid, 10. De Katers, 11. Kees en 12. Stouten burg. De damesploegen waren Heerlijkheden, 2. St. Joseph en 3. Nieuw Moorts. Onder luide aanmoedigingen van de supporters werd de strijd aangebonden. Men was er gebrand op om de tegenpar tij zo spoedig mogelijk in de gegraven watervijver te krij gen. Zowel bij de heren als bij de dames was er een aantal die niet bang waren voor een nat pak. Tijdens de eerste ronden van de wedstrijden moest de wedstrijdleider er ook aan ge loven. Geheel onverwachts werd hij in het water gedepo neerd. Dit was de voorzitter Willem van Middelaar. Kort daarop moest ook zijn as sistent Jan van Rijnsoever er aan geloven. Voor hij goed be sefte wat er gebeurde stond hij al midden in het water Dit tot grote hilariteit van alle aanwezi gen. Na de eerste ronden volgde de halve finale gevolgd door de fi nale, De winnaars bij de dames was als volgt, le Nieuw Moorts, 2e de Heerlijkheden en 3e de da- mesploeg van Huize St. Joseph. Bij de heren eindigde als le De Berken en was er een ge deelde 2e plaats voor De Vallei en Stoutenburg. Ook de kermis was er dit jaar weer. Woensdagmiddag werd op het terrein van Jan Rutte de kermis weer geopend en duurde tot zaterdagavond. Het was ook nu weer heel gezellig met een druk bezoek. Er was voor elk wat wils. Zowel de jeugd als de oudei konden naar hartelust van kermisattracties genieten. I evenement wat tijdens de toi week in Achterveld niet m< weg te denken is. De jeugdige verkopers op de braderie, vorige week woensdag in het kader van de Tourweek in Achterveld, bleken goede verkopers te zijn. Tormentil groeit overal waar de grond maar zan derig is. Het heeft verder geen voorkeur, een zon nige plaats is evengoed als schaduw, een vochtige of droge standplaats, voed- selarme grond of voedsel rijke, het is alles om het even. Toch zien we ze het meest op de heide. Het is een lid van de fami lie Potentilla, waaronder ook Zilverschoon, Vijfvin- gerkruid en verschillende Ganzerikken onderge bracht zijn. Tormentil on derscheidt zith echter van zijn familie doordat de bloemen van de andere le den bestaan uit vijf kroon- bladeren en de bloemen van de Tormentil hebben er vier. Typerend is de dubbele krans van kelk blaadjes onder de kroon- bladeren. Ook wortelt de plant niet op de knopen, zoals bijvoorbeeld de Zil verschoon, maar heeft tere, opstijgende stengels. Bij mooi weer kunnen in secten de bloemen van de Tormentil bestuiven, wat hoofdzakelijk door vliegen gebeurt, doch bij slecht weer sluiten de bloemen zich en treedt zelfbestui- ving op. De wetenschappelijke naam van de familie Po tentilla is een verklein woord van het Latijnse po- tens wat machtig, krachtig betekent en duidt er op dat aan het geslacht grote ge neeskracht toegeschreven werd. De Nederlandse naam is ook uit het Latijn afkomstig en is afgeleid van het woord tormentum en betekent kwelling, krampen of andere pijnen, omdat de wortel van ouds her tegen deze kwalen werd gebruikt en bij in wendig gebruik vooral hielp tegen diarree en maagpijn. De wortelstok is krachtig en onregelmatig van vorm, kleurt bij doorsnijding eerst wit, maar spoedig volgt een intensieve rood- kleuring, veroorzaakt door de looizuren die zich in grote hoeveelheden in de wortelstok bevinden en waaruit de genezende werking bestaat. Aan de buitenkant is de wortelstok bruin. Dat het kruid ook tegen de pest werd aangewend ver telt ons de volgende legen de: Toen in de winter van 1348-49 de pest heerste in Wiesenthal, was de nood wel heel erg hoog gestegen en het leek er op dat geen mens deze plaag zou over leven. Plotseling was er een vogel die zong, zo dui delijk dat iedereen het ver stond: "Eet Tormentil en Bever nel, Dan genees je zeker wel". Of het werkelijk resultaat heeft gehad vermeldt de legende niet. van L

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4