Sensationele ontknoping van Tour de Junior 29e INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELD Niels van der Steen verrassende winnaar bij veertien-jarigen: DINSDAG 15 JULI 1986 OUR DE JUNIOR 29e Tour de Junior verliep vlekkeh en 16-jangen) aan de start van de Tour rullen verschijnen. EENZIJDIG De Tour werd bij de twaalf) an- gen een wat eenzijdige aangele genheid. Erwin Kaiser bleek bij massa-aankomsten niet te verslaan en aangezien er zich de hele week geen geslaagde ontsnapping voor deed was het dan ook niet meer dan logisch dat de man uit Almelo zes maal op het hoogste podium verwelkomd kon worden. Alleen in de individuele tijdritten moest hij de eer aan anderen laten. Deze waren er overigens wel de oorzaak van dat Kaiser niet de ge hele week leider van het klasse ment was. Daniël Rakhorst uit Amersfoort pakte in de bergtijdnt op de tweede dag van de Tour zo veel voorsprong dat hij de gele trui mocht overnemen. In de avondetappes bleek echter wel dat dit een kwestie van dagen zou zijn. Erwin Kaiser deed ais een sluipmoordenaar zijn werk en don derdag was alles in gereedheid voor de greep naar de absolute macht. Koel en berekend realiseer de hij zich dat hij via boruficatiese- conden voldoende terrein zou kun nen winnen en zaterdag ook als overall winnaar gehuldigd te kun nen worden. Een echte aanval bleef dan ook uit. Willeke Stoel bleek in dit gezel schap het enige meisje dat een rol van betekenis kon spelen. Winst m de individuele tijdrit, een tweede plaats in het puntenklassement en een vijfde m het eindklassement waren voor haar echter het hoogst bereikbare. Michel van der Voort zich in het geel en het tncot bleef de hele week verder stevig om zijn tengere schouders. Alleen m de laatste etappe kreeg hij een serieuze aanval op z'n lei dende positie te verwerken. Mike Hassing ging er een aantal malen van tussen, maar kreeg niemand mee om zijn vlucht kracht bij te zet ten. En het solistenwerk bleek de man uit Noordwijk toch teveel. Gro ter dan een seconde of zeven werd zijn voorsprong nooit. Leusder Krant renner Dave van de Watering veraste vriend en vij and door zich halverwege de week de ritzege toe te eigenen. Maar toen iedereen van een toevalstreffer sprak, mgegeven door het feit dat de grote mannen alleen maar oog voor elkaar zouden hebben gehad, herhaalde de IJmuidenaar zijn huza renstukje op vrijdag. Het leverde hem uiteindelijk een verdienstelij ke zesde plaats op in de eindklas sering. Na de wedstrijd van de mede werkers en de uitgebreide huldi gingen van de winnaars (en verlie zers) in „Ons Gebouw" op zater dagavond keerde de rust weer te rug in de Vallei. Tourdorp werd weer Achterveld en de Champs Elysee heet gewoon weer Jan van Arkelweg. Toch zijn de voorberei dingen voor de 30e Tour alweer voorzichtig van start gegaan. En ge zien de ambities van Tourbaas Jo- han Ossendrijver kunnen we daar alvast weer reikhalzend naar uit gaan kijken. UITSLAGEN 6e etappe, wegwedstrijd (donderdag) 12 Jaar. 1 Erwin Kaiser (75) 30.14, 2. Frank Nol ten (30) 30.15,3. Willeke Stoel (70) 30.16, 4 Carla Meekel (15) 30.17, 5. Daniël Rakhorst (55) 30.18. 13 jaar. 1. Hester-Marieke Kroes (33) 26.40, 2. Dave van de Watering (39) 26.41,3. Hes- sel Storm (68) 26.42, 4. Danielle Over- gaag (28) 26.43, 5. Rico Tönis (58) 26.44. 14 jaar. 1 Patnck de Boer (1) 38.01, 2. Maunts Schelling (66) 38.02,3. Jeroen van Hoorn (26) 38.03, 4. André Naberman (47) 38.04, 5. Roy Driehuis (11) 38.05 7e etappe, individnele tijdrit (vrij dag). 12 jaar. 1. Willeke Stoel (70), 2.34, 2. Erwin Kai ser (75) 2.36, 3. Rob Velthuis (80) 2.37,4. Frank Nolten (30) 2.38, 5. Daniël Rak horst (55) 2.41 13 jaar. 1 Mike Hassing (74) 2.25, 2. Daniëlle Overgaag (28) 2.28, 3. Geor Sluiter (4) 2.29, 4. Hester-Maneke Kroes (33) 2.30, 5 Maurice Steenbeek (53) 2.30. 14 jaar. 1. Patnck de Boer (1) 2.13, 2. Niels van der Steen (27) 2.18, 3. André Naberman (47) 2.19, 4 Andreas Nolten (71) 2.20, 5. Ard Somsen (46) 2.21. 8e etappe, wegwedstrijd vrijdag) 12 jaar. 1. Erwin Kaiser (75) 29.10,2. Frank Nolten (30) 29.11,3. Daniël Rakhorst (55) 29.12,4. Willeke Stoel (70) 29.13, 5. Rob Velthuis (80) 29.14. 13 jaar. 1. Dave van de Watering (39) 26.19, 2. Geor Sluiter (4) 26.20, 3. Mike Hassing (74) 26.21, 4. Hester-Maneke Kroes (33) 26.22, 5 Daruëlle Overgaag (28) 26.23. 14 jaar. 1. Maunts Schelling (66) 37.56, 2. Patrick de Boer (1) 37.57, 3. André Naberman (47) 37.58, 4. Niels van der Steen (27) 37.59, 5. Ard Somsen (46) 38.00. vervolg op pagina 6 ACHTERVELD Het noodlot had voor de laatste etappe van de Tour de Junior een daverende verrassing in petto. Al in de eerste ronde van het afsluitende criterium bij de veertienjari gen werd klassementsleider Patrick de Boer, die de gehele week als een vorst over het peloton had geregeerd, bezocht door het pechduiveltje. Een lekke band was het gevolg en te gehaaste montage van het gewraakte onderdeel waren er de oorzaak van dat de Haarlemmer op anderhalve ronde werd gezet en ogenblikkelijk in een kansloze positie was gemanou- vreerd. De aasgieren in het peloton roken onmiddellijk hun kans en een beslissende ontsnapping van Niels van der Steen had tot gevolg dat de Hooglander zich na afloop als winnaar van de Tour kon laten huldigen. Na een kwartier van beraadsla gen en stopwatches checken kon de jury melden dat Hooglander Niels van der Steen twee seconden overhield op Ard Somsen en daar door recht had op de titeL Voor de teleurgestelde Patrick de Boer rest te uiteindelijk een twaalfde plaats in de eindklassering en een beker van de KNWU voor de stnjdlustig- ste renner. Mogelijk kan de Haarlemmer, die vorig jaar bij de dertienjarigen ai als tweede was geëindigd, vol gend jaar zijn revanche gaan halen, omdat dan ook Nieuwelingen (15- ONTSNAPPING Bij de dertienjarigen bleken de krachtsverhoudingen het minst ver uit elkaar te liggen. Michel van der Voort, Mike Hassing, Geor Sluiter, maar ook meisjes,als Hester-Marie ke Kroes en Daniëlle Overgaag wa ren volledig aan elkaar gewaagd, en maakten het doen van betrouw bare voorspellingen omtrent dag winst tot een onmogelijke zaak. Toch viel de beslissing in deze categorie al op de tweede dag. Via een geslaagde ontsnapping reed Hester-Maneke Kroes; beste meis je bij de 13-jarigen. Erwin Kaiser (rechts, naast Leusder Krant renner Lammert Wittingen) ongenaakbaar bij de 12-jangen. De 12-iangen in het afsluitende critenum od zaterdao schouwers op de laatste dag als grote overwinnaars uit de bus kwa men. Al in de tweede ronde werd Ard Somsen ineens de virtuele (theore tische) gele truidrager, en haastig rekenend moet hij zich gereali seerd hebben dat zijn positie zelfs tamelijk rooskleurig was. De enige concurrent die in het klassement in zijn onmiddellijke nabijheid ver keerde was Andreas Nolten, die toch nog een seconde of twaalf ach ter stond. Bovendien leek de West- Duitser op de slotdag niet in al te goeden doen te zijn. Niels van der Steen, de nummer drie in het meuwe klassement, zag al een gat van bijna een halve mi nuut gapen. Ard Somsen deed dan ook zijn best om de koers te contro leren en reed constant op kop, in de hoop op die manier ontsnappingen te kunnen verijdelen. Uiteindelijk bleek hij zijn zenuwen niet voldoen de in bedwang te kunnen houden. HAZEPAD Halfkoers werd de wedstrijd opengebroken. André Naberman, ook nog in de race voor de hoofd prijzen en Niels van der Steen ko zen het hazepad en kregen Henk van der Ziel in hun kielzog. Ronden- lang koerste het trio op kop zonder veel winst te boeken, zodat het erop leek dat Somsen de zaak m de hand had. In de allerlaatste ronden bleek ech ter de wilskracht van de vluchters groter dan dat van het peloton. In eens pakten de heren een serieuze voorsprong van zo'n twaalf secon den en bij elke doorkomst werden dat er meer. Bij de voorlaatste passage van start en finish was de voorsprong opgelopen tot 21 seconden, waar mee duidelijk werd dat de beslis sing van de Tour een kwestie van seconden, misschien wel van tien den daarvan, zou worden. André Naberman voerde de spanning nog eens extra op door de spnnt te winnen, waardoor hij en met Niels van der Steen, de maxi male bonificatie m de wacht sleep te. Het peloton flitste een seconde of 19 na de winnaar over de meet, waarmee de spanning tot het kook- Dunt steea. Zwoegen bergop. Erwin Kaiser onderstreepte bij de twaalfjarigen zijn suprematie door ook het laatste onderdeel te winnen. Met zes ntzeges liet Kaiser er geen twijfel over bestaan dat hij de enige was die recht kon laten gelden op de laatste gele trui van de Tour. Michel van der Voort zag zijn po sitie als gele trui drager op de laat ste dag niet meer in gevaar komen. De dertienjarige Mike Hassing pro beerde zaterdag nog éénmaal de positie van Van der Voort te onder mijnen, maar zijn aanvallen werden gecounterd. De groene trui werd zijn deel. Bij de ontknoping van de 29e edi tie van de Tour de Junior bleek het scenario allerminst dat van een lie felijke streekroman, maar dat van een keiharde thriller, waarvoor „master of suspence", Alfred Hitch cock, geen spannender plot had kunnen bedenken. De ingrediën ten: een gedoodverfde winnaar, een miniscuul glasscherfje, een leeglopende tube en een meedo genloos peloton. Een variant op een bekend spreekwoord, „waar twee honden vechten om een been, gaat de hoofdprijs naar Niels van der Steen", zou overigens even goed van toepassing zijn, als beschrijving van de hectische taferelen in die laatste etappe van de Tour. Terwijl Tourleider Johan Ossen drijver zich, na het lossen van het startschot van de wedstrijd voor de veertienjarigen, bij wijze van spre ken al voorbereidde op zijn speech voor Tourwinnaar '86 Patrick de Boer, sloeg het ongeluk keihard toe. Groot was de verwarring langs het parcours toen het gele tncot bij de eerste doorkomst van het pelo ton niet gesignaleerd werd. De toe schouwers keken elkaar verbaasd aan en ongeloof beheerste de ge moederen. Enkele honderden ogen zochten de weg af en vonden in de laatste bocht naar start en fi nish de Haarlemmer, staande naast een onwillig vervoermiddel. Een lekke band bleek de oorzaak van de onvrijwillige pauze die Patrick de Boer had moeten inlassen in die laatste etappe. Concentratie voor het vertrek van de individuele tijdrit op vnjdag. Veel belangstellmg voor de pnjsuitreikmg in „Ons Gebouw" met (op de voorgrond) onder meer wethouder Jan Wagenaar. Omdat het wiel in de haast scheef gemonteerd werd, moest de onge lukkige gele truidrager, die de hele week het peloton zijn wil had opge legd, na start en finish opnieuw van de fiets om het euvel te laten verhel pen. Inmiddels had het peloton an derhalve ronde gepakt en de Haar lemmer was op slag tot de rijen der kanslozen veroordeeld. Hij oogstte dan ook bewondering omdat hij niet wenste op te geven en onver zettelijk zijn weg vervolgde VERLAMMEND De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het wegvallen van de favonet de wedstrijd een gezicht gaf dat we anders waarschijnlijk niet te zien zouden hebben gehad. De hele week leek er een verlammende in vloed uit te gaan van de aanwezig heid van De Boer, waardoor veel renners zich beperkten tot scher mutselingen om de kruimels. Nu rook een aantal coureurs alsnog hun kans op de met meer verwach te eindzeoe. waardoor de toe-

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5