SB Raad van State wijst bezwaren van Stichtse Milieufederatie tegen golfbaan van hand ,De Geut brengt «groots popfestival SB "vandaag in Öe leusder krant" onderzoek gemeente op dit resultaat gericht. .Puddingpop" op 6 september in Leusden: leusder krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering r krant; DONDERDAG 17 JULI 1986 18e JAARGANG NO. 23 Wil I Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/DEN HAAG De Raad van State heeft de bezwaren, die de Stichtse Milieufederatie had tegen de aanleg van de golfbanen in Leusden afgewezen. In een arrest van de Raad van State wordt uitvoerig ingegaan op de bezwaren, en op het verweer dat de provincie Utrecht heeft gevoerd. Het ging met name om de gevolgde procedure. De Sticht se Milieufederatie had vooral bezwaar tegen het gebruik van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Men was men mening, dat de toepassing van dat artikel niet juist was, gezien de omvang van het project. Oor spronkelijk was artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bedoeld, om in weinig ingrijpende gevallen ont heffingen te kunnen verlenen van in bestemmingsplannen vastgelegde zaken. Maar dat is volledig uit de hand gelo pen, gezien het gebruik dat in den lande van dat artikel wordt gemaakt, en gemaakt is. Ook in dit geval was de Milieufederatie van mening, dat er oneigenlijk gebruik is gemaakt van het betreffende artikel. De Raad van State bleek het daar niet mee eens te zijn. De aanleg van de golfbanen is overigens door deze pro cedure niet vertraagd. Een eerder verzoek van de Stichtse Milieufederatie, om het besluit tot aanleg te schorsen, werd in een eerder stadium al door de Raad van State afgewezen. De procedure van de Stichtse Mi lieufederatie loopt al geruime tijd. Op 17 december 1984 diende de federatie een bezwaarschrift m te gen een verklaring van geen be zwaar, die het Leusdense college van B W had afgegeven voor de aanleg van de golfbanen. BEZWAREN De bezwaren, die de Stichtse Mi- i lieufederatie had tegen de aanleg van de golfbanen, vloeiden voort uit I het feit, dat het om een gebied gaat, dat landschappelijk en natuurwe- I tenschappelijk bezien van grote waarde is. De Milieufederatie voerde ver- I der aan, dat het plan tot aanleg van de golfbanen strijdig was met het streekplan Utrecht-Oost" Daarom had de aanleg geregeld moeten worden volgens de algemene af- i wijkingsbevoegdheid van dat streekplan, was de mening van de Milieufederatie. „Met de aanleg van de golfbaan zal ongeveer de helft van het totale bosoppervlak verdwijnen," stelde men verder m het bezwaarschrift. Dat achtte de Milieufederatie een dusdanig grote ingreep, dat toe passing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening met de goede methode werd geacht. Bovendien was de Milieufedera tie het niet eens met de plaats, waar de golfbanen komen. In het kader van de zogenaamde Randstad groenstructuur zouden de banen beter ten noord-oosten van Amers foort aangelegd kunnen worden, stelde men. ONDERZOEK Het onderzoek naar andere loca ties kon in de ogen van de Milieufe deratie geen genade vinden. „Be doeld onderzoek is meer gericht geweest op het ondersteunen van de door burgemeester en wethou ders voorgestelde locatie, dan op het werkelijk zoeken naar alterna tieven," zo constateerde men bij de Stichting. Tenslotte stelde men m het be zwaarschrift, dat de aanleg van de A-28 aan de bereikbaarheid van het De aanleg van de golfbanen heeft menige boom het bestaan gekost. Ook dat was één van de bezwaren, die de Stichtse Milieufederatie tegen de aanleg van de golfbanen heeft mgebracht. gebied nauwelijks iets zou veran deren, dat wandelaars in de toe komst mogelijk zouden worden be perkt in hun mogelijkheden, dat de toegankelijkheid van het gebied op langere termijn met verzekerd is, en dat op andere plaatsen in de provincie Utrecht al golfbanen in ontwikkeling waren. OVERWEGINGEN Gedeputeerde Staten van Utrecht wezen die bezwaren m fe bruari 1985 van de hand. Het be stuurscollege had daarvoor een aantal overwegingen, waaronder het feit, dat de exloitatie van het gebied „De Hoge Klei" mede ge richt was op houtproductie. „In feite is er dus sprake van een bosbouw-cultuurgebied," zo stelde GS. De aanleg van een golfbaan acht te men uit oogpunt van landschap pelijke waarde aanvaardbaar, om dat ook een dergelijk gebruik, m combinatie met te handhaven be groeiing, zoals percelen eikehak hout, een beukenlaan en bomen, „kunnen leiden tot een uit land schappelijk en natuurwetenschap pelijk aantrekkelijk resultaat." Het Utrechtse bestuurscollege ging zelfs verder, en stelde, dat de aanplant van diverse soorten loof- LEUSDEN - Openbaai jongerencentrum „de Geut" organi seert op 6 september aanstaande een groots opgezet popfesti val. Na vele maanden van intensieve voorbereidingen en on derhandelingen is de organisatie erin geslaagd een aantal Ne derlandse top-acts te contracteren, die het eerste lustrum van de Geut" luister bij komen zetten. Bovendien kan „Puddingpop" aanleiding zijn om te komen tot een jaarlijks terugkerend evenement. „Wij willen een soort Paradiso"-functie gaan vervullen; een springplank voor nieuw talent". I Dick Smit, Gerard Wouters, Frits 1Ringers en Ger Rijsdijk, de stuwen de krachten achter „Puddingpop", lebben grote plannen met „de Geut". Met klem wijst Dick Smit op het feit dat de slechte tijden m de Geut voorbij zijn. Er wordt met nieuw elan aan d^ weg getimmerd. „We willen de jeugd van Leus den, vooral op muzikaal gebied, iets bieden. Daarom komen we ook bij ons eerste jubileum met dit Onafhankelijk |BDU| nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes f 1,38 per regel (46 cent per mm Losse nummers 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor. Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00-12.00 uur en van 14 00 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten groots opgezette festival. Iets der gelijks ontbreekt gewoon in Leus den. Trouwens m de hele regio zal dit een unieke gebeurtenis worden. We hebben hier helemaal geen tra ditie op dit gebied Aleen in de Ka zemat m Hoevelaken gebeurde nog wel eens wat". „Maar we richten ons m eerste instantie op de jeugd van Leusden. En als dit Leusden niet wakker schudt, dan weet ik het niet meer", aldus Dick Smit De organisatie sluit met uit dat het festival kan uitgroeien tot een jaar lijks terugkerend evenement. „Maar dan zal het wel op andere leest geschoeid moeten worden. Minder grootschalig. Er gaat ont zettend veel tijd zitten m het organi seren van zoiets. Helemaal omdat wij gekozen hebben voor een pro fessionele opzet van het festival". „Dat houdt onder meer in, dat er een grote tent gaat komen waar eén en ander zich gaat afspelen, er komt een professioneel podium en we hebben ons verzekerd van een pnma p.a. (installatie, red.) waar al le bands gebruik van zullen maken. Desalniettemin zijn we erin ge slaagd om de entreeprijzen laag te houden. Men hoeft slechts een tien tje te betalen voor de hele dag. En dat is, zeker gezien het programma wat we bieden, geen geld. Er zal echter maar plaats zijn voor 800 man en meer komen er echt niet in" TOPATTRACTIE Het programma voor zes septem ber is sinds kort helemaal rond. Zes JJaiiuo AU11C11 na cir.aai nel pOCllUm in de »nt op het terrein bij de Geut bevolken En dat zijn met de min sten. Eén van de belangrijkste na men is „I've got the bullets". Deze negenmansformatie uit Rotterdam behoeft na hun recente hit-single „In the middle of the night" nauwe lijks nog introductie. De band geldt als een grote belofte in de Neder landse popscene. Centerfold zal de grote publieks trekker van het festival moeten gaan worden. Het dames-tno leek het lange tijd voornamelijk van de fysieke kwaliteiten te moeten heb ben, maar met hun hit „Dictator" bewees de groep ook vocaal nog iets in huis te hebben. Extra-lux is de naam van een meuwe superband, die de organi satie voor een prikje heeft kunnen contracteren, omdat de groep nog in de try-out fase verkeexi. ue uand is geformeerd rond de drummer van „Toontje lager", Joost Witte en ex-Doe Maar bassist Carel Copier, die destijds wegens een blessure het veld ruimde voor Henny Vrien- ten. De muziek van de groep is voornamelijk beïnvloed door reg gae en Afrikaanse muziek. Blues-affair is een oude bekende in de Geut. Deze Haagse groep was op 31 mei jongsteleden de uitsmij ter op het Small Town-bluesfestival in het jongerencentrum. De band geldt als één van de beste blues bands uit het Haagse circuit. Uit Alphen aan de Rijn komt Rock-off. De groep brengt een funk-rock repertoire, dat voorna melijk uit covers is samengesteld. Utrecht is op „Puddingpop" ver tegenwoordigd door Litho, een band die, negen man sterk, funk- disco ten gehore brengen. Leusdense politie kwaad over houding van justitie pag.3 Interview: Europees kampioene springruiters Simone Meulman was al blij, dat ze mee mocht doen pag.4 Internationeel Tennis m Amersfoort pag.4 Uit in de regio pag.4 Servicepagina pag. 5 DOKTERSDIENST: zaterdag: teL 03425-1222 zondag: tel. 941210 inrichting van het terrein voltooid zal zijn, zal, m vergelijking met de huidige situatie, de oppervlakte bos met ongeveer 14 procent zijn teruggebracht," stelden Gedepu teerde Staten in hun overwegingen bij het bezwaarschrift. Dat achtte men niet van een zodanige omvang, om geen medewerking aan de aan leg van de golfbanen te verlenen. Ongewenst Een ander zwaarwegend argu ment voor Gedeputeerde Staten, om medewerking aan de aanleg van de golfbanen te verlenen was, dat controle van de zijde van Land goed Den Treek-Henschoten op het gebied behoorlijk zou worden bemoeilijkt met de aanleg van de A-28, terwijl de recreatie-druk van uit Amersfoort toeneemt. „Er is gezocht naar een activiteit in bedoeld gebied, die voor wat be treft de beheersmogehjkheden aan ongewenste vormen van recreatie een halt kan toeroepen," zo stelden GS. bomen de aantrekkelijkheid van het gebied nog zou vergroten. BOS Het niet toepassen van de afwij kingsbevoegdheid uit het streek plan vond zijn oorzaak in de aanwe zigheid van onder meer een vuil stortplaats, de politieschool, „Zon en Schild", een militair oefenterrein en de aanleg van de rijksweg, alle in de directe omgeving van het be treffende terrein. Dat de helft van het bosopper vlak verloren zou gaan, bestreden GS. „Als het aanlegplan gereali seerd zal zijn en ook de overige WANDELEN De mogelijkheden om ter plaatse te wandelen zullen „weliswaar enigszins beperkt zijn," zo lieten GS weten, „maar deze beperking ach ten wij niet van een aard dat wij om die reden geen medewerking zou den dienen te verlenen aan be doeld aanlegplan. Ovengens zal het gebied voor wandelaars naar ons oordeel aantrekkelijker kun nen worden door het creéren van uitzichtplaatsen. De openbare toe gankelijkheid van het gebied is in zoverre verzekerd, dat Landgoed Den Treek-Henschoten BV ver klaard heeft dat het gebied m ieder geval gedurende vijftien jaar op de gebruikelijke wijze voor het pu bhek opengesteld zal blijven Wij wijzen er hierbij op, dat het land goed er in financiële zin ook belang bij heeft het gebied voor het pu bhek opengesteld te houden, een en ander gelet op het bepaalde in de Natuurschoonweg 1928," zo stel den Gedeputeerde Staten. Met die laatste opmerking werd geduid op de wettelijke regeling met betrekking tot subsidies voor natuurgebieden. Die subsidies worden alleen verstrekt, als het be treffende gebied voor het pubhek is opengesteld. INGRIJPEND Gezien al die overwegingen we zen Gedeputeerde Staten het be zwaarschrift van de Stichtse Milieu federatie af. Op 25 maart vorig jaar ging die federatie bij de Raad van State tegen die beslissing in be roep. Met name het gebruik van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening achtte de federatie on juist. „Het gebruik van artikel 19 achten wij procedureel niet aan vaardbaar, gezien de ingrijpende wijziging van gebruik en bestem ming." stelde men. WAARDEN De Stichtse Milieufederatie wees voorts op de vele en grote waarden, die het gebied kenmerken. „Het gebied ligt op de zuidflarik van de punt van een stuwwal, be kend als de Amersfoortse Berg, die deel uitmaakt van de Utrechtse Heuvelrug. Er komen op korte af stand hoogteverschillen voor van zeker 25 meter. De bodemopbouw is hier nog ongerept. Het vroegere Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft het gebied als aardwetenschappehjk belangrijk erkend, waarmee de wenselijkheid van het handhaven van de huidige situatie duidelijk is aangegeven," aldus de Milieufede ratie. „Bodem, reliëf en ondergrond bepalen in belangrijke mate de aard van de ter plaatse voorkomen de planten- en dierenwereld. „De Hoge Kleij" heeft dan ook bodem- kundig de mogelijkheden voor de ontwikkeling tot een zeer waarde vol natuurgebied. Hoewel de houtproduktie zijn stempel op het gebied heeft ge drukt door de aanplant van ver schillende naaldhoutsoorten, heeft het uit natuurwetenschappelijk oogpunt een grote betekems. Dit komt door de grote mate van conti nuïteit, in het bijzonder het ruim 20 ha grote gebied met eikehakhout en door de bodemopbouw en lig ging tussen de Leusderheide en de Vlasakkers, waardoor het gebied een schakel vormt tussen die ge bieden. Uit onderzoek is gebleken dat het eikehakhout reeds voor 1800 als zodanig bestond. Dit bosty- pe is van groot belang vanwege de njke mosbegroeungen op de stob ben. In het oudere naaldhout vindt spontaan verjonging plaats met loofhoutsoorten als berk, eik en lijs terbes. Daardoor neemt de waar de als natuurgebied nog steeds toe." VOGELSTAND „Door de rijke bosstructuur bezit „De Hoge Kleij" ook een gevarieer de vogelstand, met soorten als zwarte, groene en bonte specht, gekraagde roodstaart, goudvink, holenduif, boomklever en de roof vogelsoorten boomvalk, torenvalk, sperwer en havik. Het voorkomen van deze roofvo gels, waarvan sommige als broed- vogel, geeft aan dat het een betrek kelijk rustig gebied is. Door de grote hoogteverschillen en de afwisseling in bostypen, zoals oud eikehakhout, oude naaldbos sen, oude beukenlanen en jonge vervolg op pagina 3 .,7Ve got the bullets", éen var de topattracties op ..Puddmgpop" Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder telnr. 03420-94911 VERKLARING GEMEENTE: „toch maar overschakelen op een Diner's Card

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1