I n c in B n krai t „Als het een mooie nacht is zit ik vaak tot uur of drie in mijn tuin te genieten" Jan Epskamp over zijn hobby, het kweken van fuchsia's: ruim duizend fuchsia's in de tuin ik kan er moeilijk afstand van doen, ik heb iedere plant met de nodige liefde gekweekt Showmodellen-uitverkoop bij Buningh plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het is vakantietijd; het is zomer. Een ty pisch Nederlandse zomer met veel temperatuurwis selingen. Je weet eigenlijk nooit, wat je hier met het weer aan moet. Velen hebben daarom maar het ze kere voor het onzekere genomen en zijn naar het zon nige en warme zuiden getrokken. Wie thuisgebleven is, hoopt dat de vakantiegangers behouden zullen terugkeren van hun ondernemingen, terwijl de laatsten hopen, dat zij voor hun moeizaam bij elkaar gespaarde geld krijgen waar zij op gere kend hadden; ze hopen ook, dat onbevoegden niet van de gelegenheid gebruik maken om hun slag te slaan tijdens hun afwezigheid. Wie achtergebleven is, komt tot de ontdekking, dat Leusden ook in deze tijd zijn charmes heeft, al is het alleen maar, dat je rustig kunt winkelen; ook politiek is er niet veel aan de hand. Ons dorp beleeft een pe riode van rust. De natuur om ons heen doet in de tus sentijd zijn uiterste best, om zo mooi mogelijk te zijn. Door Jaap Riewald Wie in deze dagen door Leus den wandelt - dat zijn diegenen die onder ons die niet op va kantie zijn - ontdekt dat er ver schillende bewoners zijn, die er een hobby in vinden om hun tuin zo mooi mogelijk te laten uitzien. Verschillende soorten tuinen vallen op: karakteristiek voor de eigenaren van die tuinen. Sommigen kiezen ervoor hun tuin te onttrekken aan het oog van voorbijgangers. Tegen woordig is dat niet geheel on begrijpelijk: in deze drukke maatschappij voel je de be hoefte om je eigen paradijsje te creëren. Anderen doen dat juist weer, om kandidaat-inbre kers niet al te veel mogelijkhe den tot inkijk te gunnen. Een enkeling doet het omdat hij niet wil hebben, dat een ander ziet, eindje verder vindt U op de hoek van Walenburg en Weer denburg een prachtig minia tuurtuintje onder een balkon. Net iets opzij van dit tuintje een prachtig bloeiende en heerlijk ruikende kamperfoelieplant. Op Zuilenburg kunt U nog meer leuke tuinen aantreffen: fraaie composities van vaste planten, boompjes en zomer- bloeiers heeft men hier aange legd. Op de Vicarishove is een schit terende tuin te bewonderen met een bonte afwisseling van hoog en laag, van bloeiende en met-bloeiende planten. De Agnietenhove telt ook een aantal zeer fraaie tuinen Bij een der huizen mag van een ware lusthof worden gesproken. Een prachtige aanleg van grind, borders en gras is te bewonde ren op de Clarenburg. Het Jachtpad telt veel zeer mooi aangelegde tuinen. Allerlei soorten ontwerpen kunt U hier tegenkomen. 1 DINSDAG 22 JULI 1986 genoemd worden zijn: Fuchsia corymbiflora, afkomstig uit het noordwesten van Zuid-Ame- rika, de fulgens uit Mexico, de magellanica uit Peru en Chili, de procumbens uit Nieuw-Zee- land en de triphylla, afkomstig uit Haïti. Wat de rassen betreft, merkt deze encyclopedie op, dat men de fuchsia's verdeelt in enkel- bloemige rassen, dubbelbloe- mige rassen, hangfuchsia's en Tnphylla-hebriden. De ver meerdering geschiedt door stekken. JAN EPSKAMP Opde Van Diepenheim Schel- tuslaan nummer 18 praat ik met de heer Epskamp. Wat maakt zijn tuin zo uniek? Waarom stoppen er auto's voor zijn huis? Waarom heeft Epskamp zijn tuin zo ontworpen als hij dat gedaan heeft? Hoe ziet de hobby van Epskamp er uit? Deze en meer vragen zijn lei draad voor het volgende inter view. Jan Epskamp en zijn vrouw Cerda, die nog nooit iets in de tuin gedaan heeft: Zelfs geen gras maaien, bij wijze van spreken achtergrond gehouden heeft, vertelt: ,,Het vervelende met deze ziekte is, dat de vliegjes zich onder het blad bevinden. De bestrijding is dus lastig. Want iedere plant moet apart behandeld worden. In de kas gaat dat natuurlijk een stuk ge makkelijker". Joost Wijnands is 13 jaar oud en onlangs overgegaan naar de tweede klas van de Atheneum afdeling van het Eemland Col lege. Zodra hij maar even tijd kan vrij maken tussen zijn huis werkopgaven door - want die hebben toch wel de voorrang - is hij te vinden bij zijn 'tweede vader', Jan Epskamp. Hij vindt het plezierig, dat hij Epskamp mag helpen. Jan is er op zijn beurt enorm mee ingenomen. Trots verklaart hij, dat Joost zijn rechterhand is. Joost heeft in tussen ook een grote belang stelling gekregen voor het fuchsia-kweken: hij heeft al een aantal fuchsiaboompjes ge kweekt. Thuis heeft hij ook ver schillende stekken staan. Hij vertelt, dat hij 's winters in de weekends meestal ook wel aan te treffen is in de kassen van Speksnijder. AFWISSELING Jan Epskamp zegt - en de foto's mogen er van getuigen - dat hij zo'n 250 hangende fuchsia's heeft. Maar alles bij elkaar - en hij zegt het niet zonder trots - heeft hij zo'n duizend fuchsia's in zijn tuin. Daar zijn dan alle planten bijgerekend, zowel de hangende als de in de volle grond staande exemplaren, de stamfuchsia's niet vergetend. Wie bij hem op bezoek komt, of wie bij hem naar de achter tuin wil gaan, komt door een waar paradijs van allerhande soorten fuchsia's, vorstelijk ge garneerd met prachtige groe pen lobelia's. Hij merkt op dat er bij elkaar zo'n 3500 soorten verschillende fuchsia's bestaan. VRIENDENKRING Binnenkort ga ik naar een ken nis in Noord-Brabant. Die heeft ook heel veel fuchsia's in zijn tuin. Daa kan ik misschien wat stekjes meenemen van allerlei soorten stamfunchsia's. Dat is mijn hobby voor het volgende jaar. Het lijkt mij leuk om zo'n honderd stamfuchsia's rond het huis te hebben". Jan vertelt, - hij is de beschei denheid zelve - dat hij zich nog niet helemaal goed genoeg vindt om zich aan te sluiten bij de Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden. Jan toont mij het boek: 'Fuchsia's hebben en houden', dat namens deze Kring is samengesteld en is uit gegeven bij J.H. Gottmer in Haarlem. Daarin staat o.a. te le zen, dat deze Kring werd opge richt in 1965. Nu - en dat is fe bruari 1986 - zijn er ongeveer 2300 enthousiaste leden. Een vereniging die zich bezighoudt met het organiseren van di verse excursies, zoals een jaar lijks bezoek aan Engeland. Tentoonstellingen worden ook regelmatig georganiseerd. In 1982 organiseerde de Kring een internationaal congres te Hilversum, wat tot gevolg had een betere overleg- en contact situatie met andere Europese Fuchsia-verenigingen. De ver eniging geeft een tweemaan delijks tijdschrift uit: 'Fuch- siana'. Er wordt twee keer per jaar vergaderd. Men kan dan van de gelegenheid gebruik maken om vragen en proble men op te lossen. Allerlei fuch sia-artikelen kunnen gekocht worden. Verschillende leden stellen in de zomer hun tuinen open ter bezichtiging. DETERMINEREN Jan Epskamp noemt een aantal soorten, maar hij zegt: Je kunt veel beter in het fuchsiaboek kijken: dat is veel completer" Voor de aardigheid kijken we even naar de verschillende mo gelijkheden van stengel: rol- tuinen: heemparken, stijltui- nen, botanische tuinen, volks parken, kruidentuinen, plant soenen, tuinen bij landgoede ren, collecties, enzovoort. VRIJETIJDSBESTEDING Tegenwoordig is tuinieren vaak een kwestie van vrijetijds besteding en het gebeurt niet zelden, dat je ware paradijsjes van tuinen tegen komt vlak om de hoek, terwijl het aantal parti culiere kwekerijen nog nooit zo groot is geweest als vandaag de dag. Wie een groot stuk grond - en daarnaast een goed gevulde portemonnee - heeft, kan na tuurlijk meer mooie ideeën tot werkelijkheid brengen dan de genen die het met minder moe ten doen. Vaak zullen tuinen die onder ar chitectuur aangelegd zijn een andere sfeer uitademen dan de tuinen die met veel liefde en eigen inventiteit zijn ontstaan Voor beide soorten valt enorm veel te zeggen: aan de ene kant het weldoordachte plan, dat ontstaan is aan de hand van grondmonsters en dat uiteinde lijk resulteert in een hoeveel heid vaste planten die precies op elkaar zijn afgestemd wat grootte, kleur en groeimoge lijkheden betreft. Wanneer je tuin groot is, loont het zeker de moeite om een en ander zo aan te pakken. Aan de andere kant zie je tuin- liefhebbers die - door de erva ring wijs geworden - zelf de aanleg van hun tuin ter hand ne men Vaak zie je dan dat deze categorie tuinliefhebbers er al lerlei tuinboeken op naslaat om tot een goed resultaat te kun nen komen Een zeer bijzonder effect kun je verkrijgen, wan neer je in de omstandigheden verkeert, dat je een vijver kunt aanleggen: een groene oase van rust, een badplaats voor de vogels, een zwemplaats voor kleine vissen en kikkers, een ideale plaats voor het kweken van water- en moerasplanten. Teleac heeft daar handig op in gespeeld met een cursus die juist het zelf aanleggen van een tuin tot onderwerp had Ook hier is het bekend, dat een goed voorbeeld dikwijls goed gevolgd wordt. In de diverse wijken van onze gemeente zijn talloze voorbeelden te vinden van dit soort tuinen. In alle gevallen geldt, dat je van een echt mooie tuin pas kunt spreken, als hij ook goed on derhouden is. Een tuin is vaak het visitekaartje van een huis. ZOMERPLANTEN Het woord 'zomer' roept de ge dachte aan zomerplanten op. Overal in het dorp zie je dan ook in deze tijd bloembakken met geraniums, lobelia's, fre sia's, vlijtige hesjes, begonia's en meer fraai gekleurde zomer bloemen. Veelal zie je in deze tijd da* de Leusdense tuinen en ook vaak de huizen verfraaid worden met zomerbloemen. In combinatie met wat ouder ge worden vaste beplantingen zor gen de zomerplanten voor een lichtend effect tegenover de wat donkergroene tinten van de vaste planten, vooral, wan neer de vaste beplanting be staat uit naaldhout. Het voordeel van de zomer- plant is, dat je er van begin mei tot oktober plezier van hebt. Zo kun je in dit dorp zien dat er diverse Leusdenaren zonder tuin zijn, die toch er in geslaagd zijn om van hun balkon een waar paradijs te maken. In de winkelstraatjes van de Ha mershof lopend, kom je tot het idee, dat verschillende bewo ners erin geslaagd zijn om kleine lustoorden te maken van hun balkon. De Leusdense tuinliefhebbers kunnen zich enn verheugen, dat Leusden ligt in een gebied met veel kwekers van eenja rige en meerjarige planten. In deze tijd beleven de diverse kwekers dan ook goede tijden heel 'wat balkonbakken en bor ders worden volgeplant met hun produkten. Wie erg weinig tijd heeft, kan de plantenbak ken ook door de kweker laten beplanten. WARE LIEFHEBBERS Slechts een enkeling gaat in zijn liefde voor zomerplanten zover, dat hij ze zelf allemaal kweekt. Wanneer dat al het ge- vaTls, dan zie je meestal, dat men zich tot één soort gaat be perken. De soort, waarvan men ontdekt heeft, dat de voortplan ting met veel succes ter hand genomen kan worden. In Leusden-Zuid woont zo'n liefhebber. Hij heeft zich gespecialiseerd in fuchsia's. De Spectrum Natuur Encyclo pedie leert ons de Neder landse naam: 'bellenplant'. Vol gens deze encyclopedie wer den de eerste fuchsia's aan het eind van de zeventiende eeuw in West-Indië gevonden door de botanicus Charles Plumier Er zijn diverse soorten en ras sen fuchsia's. De soorten die Jan Epskamp, zoals hij graag genoemd wil worden, is 59 jaar. getrouwd met Gerda Egink, en vader van zes kinderen waar van er drie het huis uit zijn. Trots vertelt Jan, die een ge moedelijk causeur blijkt te zijn, dat hij vorige week opa is ge worden. Het gezin Epskamp heeft vanaf 1971 in dit huis ge woond. FUCHSIAHOBBY Op mijn vraag, hoe hij aan deze fuchsia-hobby is gekomen, ant woord Jan: ,,Ik hield eigenlijk altijd al erg veel van bloemen en planten. Verderop in Leus- den-Zuid heb ik ook een grote moestuin met diverse soorten groenten en bloemen. In no vember van het jaar 1984 heb ik een behoorlijk hartinfarct ge had. Meerdere malen ben ik opgenomen geweest in het zie kenhuis. Vorig jaar volgde er een operatie. Dat is gelukkig goed gegaan. Voorheen zat ik in de veehandel, ik was assis tent bij het begraven. Toen moest ik rustig gaan leven. In spanningen waren voor mij uit den boze: ik mocht geen zware dingen meer doen". DANKBAARHEID Jan Epskamp vertelt, hoe blij hij is, dat hij van G. Speksnijder van kwekerij Het Viaduct toe stemming heeft gekregen, om 's winters gebruik te maken van de kassen om te doen waar hij zin in heeft. ,,Het mag best gezegd worden, dat Speksnijder mij weer een nieuw leven heeft geschonken. Dat is de ware oorzaak, waarom het zo langzamerhand weer steeds beter met mij gaat. Het is een gunst, waarvoor ik Spek snijder heel erg dankbaar ben". ..Voordat ik geopereerd werd, mocht ik ook al bij Speksnijder in de kassen werken, maar toen was ik erg gauw moe. Ik kon het maar erg kort volhouden. Vaak moest ik medicijnen ne men, als ik weer wat te lang had gewerkt, en dat was soms al na een halfuurtje". VRIENDENDIENSTEN Epskamp vertelt, dat hij in ruil voor de goede diensten van Speksnijder ook wel eens wat helpt met kleine dingetjes. Maar het spitten, dat is zwaar der werk: dat doet Willem Bar- neveld al een paar jaar. Zo noemt hij nog een goede vriend van hem: Johan van der Zee, die hem op een fantasti sche wijze heeft geholpen met de bouw van de verschillende fuchsia-stellages". Johan loopt al heel wat jaartjes bij mij, een fantastische man. Hij helpt mij geweldig goed", aldus Jan Eps kamp. Hij vertelt, dat de aanleg van de stellages in vier fasen is verlo pen. Eerst zou alleen achter in de tuin een rek worden ge bouwd. Van lieverlee werd dat al gauw de totale stellagebouw die zijn tuin rijk is. Jan Epskamp vertelt, dat hij werkelijk de hele dag bezig is met zijn tuin. Er moet altijd van alles gedaan worden: oude bloeisels verwijderen, bijmes ten, water geven, planten re gelmatig verwiselen, wanneer ze qua grootte misschien niet zo goed bij elkaar passen; op het ogenblik, zo vertelt Jan, hebben verschillende planten last van 'witte vlieg daar moe ten ze dus voor bespoten wor den. En dat is toch een erg ar beidsintensief karwei. BURENHULP Zijn buurjongen. Joost Wij nands, die bij het hele gesprek aanwezig is en die zich op de Jan Epskamp, genietend van één van de vele planten in zijn tuin. bielzen en metselwerk geven het geheel een leuke aanblik. De rol van de gemeenteijke plantsoenendienst valt ook niet te onderschatten. Een fraai voorbeeld van een collectieve voorziening is de 'Princenhof. Bewoners van een bepaalde wijk hebben soms een eigen groenstichting in het leven ge roepen. waardoor zij meer in spraak kunnen hebben in de beplanting van hun wijk en waardoor het vaak bijzonder aantrekkelijk toeven wordt in dat soort omgevingen Zo heeft men bij de Eurowoningen een fraaie afwisseling weten te creëren van bosachtige be plantingen tot en met parkland schap met vijvers en sloten GESCHIEDENIS Het is bekend dat het tuinieren in de zestiende eeuw inder daad een kunst was in Italië, in de zeventiende eeuw in Frank rijk en de Republiek der Zeven Provinciën, in de achttiende eeuw in Engeland: kunstenaars van diverse pluimage, grote tuinarchitecten, beeldhouwers, schilders, dichters en filosofen konen zich naar hartelust uitle ven. Van de oude Egyptenaren we ten wij, dat zij goede tuin- en landbouwers waren aan de hand van afbeeldingen die be waard zijn gebleven. Van de Griekse en Romeinse tuinen is wat minder bekend. In de loop der tijden heeft zich een aantal benamingen ontwik keld voor diverse soorten van pittoreske doorkijk naar beide zijden over het water. Op de Visotter kun je allerlei voor beelden bewonderen van ei gen creativiteit: hoogtever schillen door middel van spoor- .je kunt er de hele dag mee bezig zijn iat hij niet zo'n echte tuinlief- lebber is. IDEEEN MOOIE TUINEN rJre' gSlle en lijzondere mooie tuinen treft U iveral in ons mooie dorp aan ien selectie vindt U hierna; U amt zelf de tuinen bekijken ter- rijl U een wandeling maakt, is natuurlijk ondoenlijk om Ie mooie tuinen uit dit dorp te ermelden. Ik keek voor U in e wijken Rozertboom, Rozen- laai, Hamershof, Akkerhoeve, foordwijck, Zwanenburg, lunnikhove en Bosveld. Vandelend op de Hamersveld- eweg vindt U een prachtige uin op de hoek van de Rozen- f&arde. Ieder jaar is het weer en plezier om te zien, hoe men tier een tuin met wat oudere >egroeiing prachtig roman- isch weet te versieren met rijk iloeiende zomerplanten. )p een heel andere manier tint U dit zomergoed tegenko- nen op de hoek van Gilden- >urg en Leeuwenburg. Een Hoe je erg fraai kunt werken met rotstuineffecten, met hou ten palen, is te bewonderen op de Landjonker bij een aantal tuinen. Werken met hoogtever schillen. met vijvertjes en zo meer is te zien op de Houtves ter. Diverse prachtige tuinen zijn daar te vinden. Hetzelfde mag gezegd worden van verschillende tuinen, die gelegen zijn aan de Boswach ter. Prachtige borders met vaste planten kom je daar te gen, terwijl men vaak een spe ciale dimensie aan zijn tuin weet te geven door kunstmatig aangelegde hoogteverschillen. Een zeer idyllisch en sprook jesachtig aangelegde tuin kun je zien bij één van de huizen op de Waterjuffer. De Salamander herbergt ook een aantal prachtige tuinen, die veelal achter hoge begroeinn- gen verborgen gaan. Waar de Salamander de beek kruist, kun je genieten van een werkelijk (advertentie) Is uw smaak géén doorsneesmaak? kom dan nu eens neuzen in het magazijn hij Buningh aan de Verlengde Maanderweg in Ede. Grote merken zoals: Castle Furniture-Funnel-Kockock-BAV en Giorgctti moesten plaats maken, voor nóg aktuelerc modellen Om zulke kostbare meubelen rigoreusop te ruimen zijn de kortingen uiterst royaal HALVE PRIJS IS EERDER REGFX DAN UITZONDERING. Vrijdagavond koopavond. Let op! Alléén dit weekend bij Buningh-F.de opdonderdag, vrijdag en zaterdag mei. Verlengde Maanderweg 63, Ede. Tel. 08380-12610.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5