„Teachers": leraren hebben het moeilijker dan u denkt VOOR ONS EEN ABONNEE... VOOR GRATIS 1214 PAGINA'S ÏÏÉLWOORDEN leiisder krant SB KI/I/IEK FILMS IN HET KORT Gewoon Nagelkruid Z% WOORDENBOEK li VOOR j s* puzzelaars/^ Ja, u leest het goed, wanneer u als abonnee een nieuwe abonnee aanbrengt ontvangt u van ons geheel gratis een prachtig puzzelwoordenboek. De nieuwe abonnee\ ontvangt van ons wekelijks de krant met al', het nieuws uit eigen plaats en regio. DINSDAG 22 JULI 1986 plaatselijk nieuws „Teachers", USA 1986 Regie Arthur Hiller; scenario W R McKmney, produktie: Aaron Russo. camera. David M. Walsh; montage: Don Zimmerman, met Nick Nolte, Jobeth Williams, Judd Hirsch, Ralph Macchio, Allen Garfield, Lee Grant, Richard Mulligan ea. Genre: tragi-komedie. Een beetje grote school is een verzamelplaats van allerlei soorten mensen. Onder het motto: „Je hoeft niet gek te zijn om hier te werken, maar het helpt wel", proberen de leraren er samen met al dan niet goedwillende leerlingen er het beste van te maken in hun dagelijkse niet aflatende strijd tegen het analfa betisme. Vooral op die „highschool" in een niet nader genoemd Amerikaans provincie-stadje, is het een rommeltje. Niet in de laatste plaats vanwege een overheids-onderzoek naar de leer-resultaten. Het schijnt wat dat betreft niet zo best te gaan op de John F. Kennedy Highschool, waar leerlingen overgaan, zonder dat ze aan de minimum-eisen voldoen. Het Amerikaanse onderwijs systeem werkt dat in de hand, want zonder voldoende leerlingen (met goede resultatenkan zo'n school financieel wel inpakken. De schooldirektie loopt op eieren, want ontevreden ouders hebben natuurlijk ook nog de mogelijkheid om via de rechter schadevergoeding te vragen als blijkt, dat hun ldnd tekort wordt gedaan op schooL Zo'n proces wordt aanhangig gemaakt tegen de JFK- schooL Het blijkt, dat een leerling afstudeerde, zonder dat deze over voldoende kennis beschikte: geslaagd en toch nog analfabeet In „Teachers" is het met name de le raar Alex Jurel (Nick Nolte). die met hart voor zijn werk probeert zijn leerlingen datgene mee te geven, waarvoor ze op school zijn: een goede basis voor een verdere carrière in de toch al turbulente Amerikaanse samenleving De school is een afspiegeling van die samenleving: een soort gekkenhuis, waarin met heel veel moeite administra tief orde op zaken wordt gehouden en men nauwelijks toekomt aan het geven van echt onderwijs. Het bestuur van de school zit in de moeilijkheden, omdat er een onderzoek wordt ingesteld. De jon ge advokate Lisa Hammond (Jobeth Williams) moet op grond van haar on derzoek de bewijzen verzamelen tegen de school, die een leerling afgeleverd zou hebben zonder voldoende oplei ding Lisa heeft zelf op deze school ge zeten en kent de meeste onderwijzers. Ook Alex, die inmiddels in een geeste lijk gevecht is gewikkeld met een rebel se leerling Eddie (Ralph Macchio). die weigert om de lessen te volgen. De nieuwe onderwijzer Herbert (Richard Mulligan) is bijzonder populair. Hij geeft zeer instruktieve lessen in geschiede nis Een bijzonder geval, omdat de bra ve man is ontsnapt uit een krankzinnigen gesticht Maar dat is de schoolleiding onbekend. Bovendien valt het niet op De John F. Kennedy Highschool kortom lijkt op een edukatieve dierentuin, waarin de meest opmerkelijke exem- wat aan hebben. De leerlingen voelen dat feilloos aan en Alex is dan ook de meest populaire onderwijzer. Toch roeit Alex tegen de steeds ster ker wordende stroom van gemak- en behoudzucht op. Juist nu er een rechts zaak tegen de school loopt, wil het schoolbestuur de tegenpartij geen wa pens in handen geven. De uiterst kriti sche houding van Alex moet dan ook naar een onschadelijk niveau terugge bracht worden. Alex zit tussen verschil lende partijen ingeklemd aan de ene kant zijn werkgever, het schoolbestuur, aan de andere kant de leerlingen die op hem rekenen. De mooiste partij is natuur lijk Lisa Hammond. Tussen haar en de populaire leraar ontstaat een soort haat liefde verhouding en een groeiend be grip voor eikaars problemen. Regisseur Arthur Hiller is er in ge slaagd om een goed evenwicht te vin den tussen ernst en humor. Zijn ogen schijnlijk karikaturale aanpak, die voor al het begin van de film kenmerkt, brengt de turbulente sfeer van de school feilloos in beeld. Het scenario is van de 26-jange nieuwkomer W R. Kin ney. voor wie de schooljaren nog vers in het geheugen lagen. Richard Mulligan (links) als de te gekke geschiedenisleraar en Nick Nolte als Alex Scene uit: ..Teachers" van regisseur Arthur Hiller. plaren van de mens te bewonderen zijn „Teachers" is in de eerste plaats een komedie van een kwalitatief redelijk ni veau over de tekortkomingen van het systeem. Een beetje karikaturaal, dat wel, maar de overdrijving gaat nergens echt te ver. De tweede laag m de film is de stnjd van Alex (Nolte) tegen die dui delijke tekortkomingen in het onder- wijs-systeem. Hij is het met eens met de berustende en ongeïnteresseerde hou ding van de meeste van zijn collega's. Hij vindt het de moeite waard om voor zijn leerlingen te vechten, om hen, tegen de stroom in. iets mee te geven, waar ze VEEL TIJD rond, hoekig, kantig, glad, rechtopstaand, hangend, klim mend. Hiervoor heeft U ook al iets over verschillende soorten en rassen kunnen lezen. Het is volkomen begrijpelijk, dat Jan moet toegeven, dat hij de namen niet allemaal kent van de planten. Hij hanteert voor zichzelf een aantal zelfbe dachte, goed bruikbare bena mingen. Je moet letten op zaken als; blad, bladsteel, steunblaadjes, bladschijf, bladrand, nerf, blad oksel, al of niet leerachtig blad, bladstand. Vragen als: één of twéé bladeren per knoop; zijn de bladeren verspreid of in een spiraal om de stengel gerang schikt; is de vorm van het blad spits, stomp, rond, toegespitst, afgeknot, schildvormig; deze vragen en nog oneindig veel meer moet je je stellen om een bepaalde vorm goed te kunnen determineren. Jan houdt zich voorlopig alleen bezig met de vorm van de bladeren. ..Maar", zo zegt hij, ,,een vergissing is al heel gauw gemaakt" ALTIJD BEZIG Het gesprek gaat weer over het werken aan de tuin. Tot 's avonds laat is Jan er mee bezig En laat mag hier vertaald wor den met 'een uur of een, half twee'. Zijn vrouw Gerda, die bij het gesprek aanwezig is, voegt toe: „Mijn man is een echt nachtmens. En door die enorme hoeveelheid werk is er gewoon geen tijd voor vakan tie. Maar die behoefte bestaat ook helemaal niet. Geen vakan tie is in staat om datgene te ge ven, wat wij hier aan genot be leven". Jan; ,,Ik geniet hiervan Ik denk: nou, dat kan ik toch alle maal al weer. Ik voel me steeds sterker worden. Daarom ben ik zo gelukkig. Als het een mooie nacht is, dan zit ik vaak tot een uur of dne in mijn tuin te genie ten van al mijn planten: ik over leg dan bij mijzelf, ja ik praat gewoon hardop, wat er alle maal nog verbeterd kan wor den" ,,Ik heb binnen stekken staan die al weer wat verder gevor derd zijn. Hoewel het nu na tuurlijk niet de beste tijd is om te stekken. Dat is februari. Maar dan heb je vaak niet de be schikking over jonge scheuten die goed genoeg zijn om te stekken. Ik hoop van harte dat ik dit jaar weer de kas van Speksnijder mag gebruiken". Weer uit Jan zijn dankbaarheid. Hij noemt deze hobby zijn ge nezing. Hij is héél hard vooruit gegaan. Vaak zegt Speksnijder tegen hem, dat hij het nu niet moet gaan overdrijven: de tem peratuur in de kassen wil na tuurlijk nog wel eens aan de hoge kant zijn. Veertig graden Celsius, dat is voor iemand met een hartinfarct toch ook wel een érg hoge temperatuur. (advertentie) tekstverwerking? v N centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* Voordat je al die planten be sproeid hebt, daar gaat zo veel tijd inzitten. Wel gauw een uur of twee. En ik giet ze altijd 's avonds. Want het is fout om de planten overdag te besproeien Dat kan verbranding opleveren op het blad. En datzelfde geldt voor de moestuin op de Leus- broekerweg. Dat water komt veel beter tot zijn recht, wan neer je het 's avonds toedient. Dan kunnen de planten er veel meer van opnemen". ,Op de moestuin ben ik vaak pas 's nachts om een uur of twaalf bezig met het sproeien. En daar gaat toch al gauw een paar uur tijd in zitten. En het komt terug mei de regelmaat van de klok". Aan Gerda Epskamp vraag ik, of ze ook wat in de tuin doet. Ronduit bekend ze: Helemaal niets Maar ik heb er ook hele maal geen verstand van. Ik heb bij wijze van spreken nog nooit gras gemaaid. Maar dat geeft helemaal niets Want ik heb zo mijn eigen bezigheden. Ik heb een breihobby, waar ik hierbo ven altijd mee bezig ben". Jan vertelt verder over zijn hob by: ,,'s Zomers ben ik altijd in mijn tuin bezig, ofwel hier of wel aan de Leusbroekersweg. Vanaf oktober ben ik dan weer praktisch iedere dag in de kas sen bij Speksnijder. Met ver stekken en dergelijke zaken De klanten bij Speksnijder vra gen nog weieens of ze ook fuchsia's kunnen kopen, waarop Speksnijder dan altijd moet zeggen, dat het hem spijt: ,,Ze zijn niet van mij, maar van Epskamp". Ik vraag aan Epskamp, hoe veeljarig fuchsia's zijn. Hij ant woordt dat de planten bij een goede behandeling tot wel minstens zo'n zes jaar mee kun nen gaan. Eigenlijk kun je er ie der jaar plezier van hebben. ,,Niet dat ik ze maar tot in het oneindige wil houden: ik wil weer nieuwe soorten kweken". Epskamp vertelt, dat hij zijn fuchsia's ieder najaar naar de kas brengt: als kippen kaalge plukt. Dat gebeurt met een aan- hangwagentje van een kennis. Dan moet er voor al die dui zend planten tóch wel een aan tal keren op en neer gereden worden. Hij vertelt, dat er dan allerlei buurjongens zijn die hem een handje meehelpen. PLANNING Hij is trouwens al weer bezig met de planning voor het vol gende jaar. Hij houdt toch ook wel van ander zomergoed, zoals frezia's, geraniums, vlij tige hesjes en dergelijke Zijn vrouw laat nu foto's zien van zijn tuin uit vorige jaren. Inder daad geeft de tuin jaar in jaar uit een ander beeld ,,Voor de bu ren is het altijd een verrassing om te zien wat ik er weer van maak". Ieder jaar is het anders. Hij her innert zich heel wat mensen die foto's hebben gemaakt van zijn tuin. Maar dit jaar is het wel wat anders. Want al dat hout voor die stellages moest gekocht worden. Dat was toch wel tame lijk duur. Min of meer is hij dus verplicht om die stellages te blijven gebruiken. Hij denkt aan wat meer afwisseling met andere zomerplanten. KALE WINTERTUIN Jan en zijn vrouw Gerda laten allebei merken, dat zij het fijn vinden om zo iets moois te ver werkelijken op zo'n klein stukje grond. Hoewel", zegt Jan heel realistisch ,,'s Winters is het natuurlijk wel een kale tuin, want dan staat er niets, maar dan ook echt helemaal niets. Maar dan zie je toch ook weer gauw dat het werken als kweker in de kassen erg hoop gevend is. Je ziet het nieuwe seizoen steeds vastere vormen krijgen". Onlangs heeft het gezin Eps kamp voor het eerst moeten constateren, dat een aantal hangplanten verdwenen was. Dat doet pijn. Epskamp legt uit waarom: ,,Soms vragen de mensen wel aan mij, of zij een plant van mij kunnen kopen Soms worden er hele bedragen voor geboden. Maar ik er moei lijk afstand van doen: ik heb ie dere plant met de nodige liefde gekweekt. Iedere plant is een stuk van mijn leven. Bovendien, het zou natuurlijk niet netjes zijn tegenover Spaksnijer, als ik de planten ging verkopen". LEUKE MOMENTEN Dat brengt hem op een ander leuk moment uit zijn tuinleven. Laatst vond hij in een container een aantal afgedankte boom pjes. Hij heeft ze eruit gehaald en met veel liefde behandeld. Het zijn prachtexemplaren ge worden. Eén deed het wat min der: die stond blijkbaar te veel in de zon. Hij heeft hem verpoot naar een schaduwrijkere plaats en wat extra vertroeteld. En het was alsof die plant zei: ,,Dank je wel, Epskamp!" Een volgend verhaal is ook in teressant om te vertellen. Vol gens ingewijden was de grond waar hij zijn moestuin heeft, ten enenmale ongeschikt om er bloemkool te verbouwen. Jan geloofde niet in die wijsheid en ging tegen alle adviezen in ex perimenteren Met veel liefde, grondveredeling en een spe ciaal irrigatiesysteem heeft hij negenentwintig prachtige grote exemplaren weten te kweken. Zijn vrouw Gerda: „We hebben ze nooit meer zo groot gehad als in dat eerste jaar". Jan voegt er aan toe, dat het grotere exemplaren waren, dan hij ooit gezien had. En nu komen er allerlei col- lega-volkstuinders bij hem om advies te vragen. Ze willen ook beginnen met bloemkoolteelt: ..Als het Jan Epskamp lukt, dan moeten wij dat toch ook kun nen", denkt men blijkbaar. Jan Epskamp wil graag, dat ook de naam van zijn jongste zoon Harry vermeld wordt. Want. zo zegt hij: ..Mijn zoon neemt me toch ook bijzonder veel werk uit handen". BEWONDERING Terwijl ik luister naar het ver haal van Epskamp, ga ik steeds meer met hem meele ven. Zijn verhaal is aangrij pend en hoopgevend voor zo veel mensen die te kampen hebben met ziekte. Grote be wondering en diep respect dwingt hij bij mij af door zijn grote doorzettingsvermogen en zijn filosofische diepgang. Daarbij hebben het uiterst be minnelijke karakter en een goede gastheerschap diepe in druk gemaakt. (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) **D A.R.Y.L. (Corso). Amusante aktie- en familiefilm rond een bijzonder jon getje dat aan geheugenverlies lijdt, maar niettemin heel wat opmerkelijke dingen kan doen. Een film, die veel mensen zal aanspreken door het verte derende spel van Barret Oliver als Da- ryl, en de soms sensationele aktie die humor en sentiment afwisselt, (alle leef tijden) Qjpp Qp aprjcA (CorSo). Schitte rend gemaakt filmepos van regisseur Sydney Pollack, gebaseerd op het le vensverhaal van de Deense barones Ka- nn Blixen. Met Meryl Streep in een (op nieuw) formidabele hoofdrol. Naast haar Robert Redford en Klaas Mana Brandauer. De schoonheid van het Afri kaanse landschap is ten volle benut in deze fascinerende film over een boeiende vrouw, die de Europese con venties van die tijd inruilde voor haar eigen normen ten gunste van de Afri kaanse bevolking. Historische film. avonturenfilm en love story in één. On derscheiden met maar liefst zeven Os cars, waaronder die van beste film, bes te regie en beste camera-werk In ieder geval vier sterren waard, (alle leeftij den). TEACHERS (Corso). Geslaagde ko medie rond de turbulente perikelen op de Amerikaanse highschool met Nick Nolte als een leraar, die de strijd aan bindt tegen de misstanden. Richard Mul ligan schittert als een te gekke geschie denisleraar. Ontsnapt uit het gekken huis, dat wel.En dat leerlingen af studeren zonder te kunnen lezen is na tuurlijk niet zoals het hoort, maar het blijft een leuke school (alle leeftij den) •••POLICE ACADEMY 3. (Cinema). Derde deel van de succesvolle kome diereeks over een Amerikaanse politie academie, waar de opleiding wel op Het spel is sprankelend, met name van Nick Nolte (The Deep, 48 Hours, Under Fire), Jobeth Williams (Polter geist. The Big Chill), Ralph Macchio (The Outsiders, The Karate Kid) en de te gekke geschiedenisleraar Richard Mul ligan, die furore maakte als generaal Custer m „Little Big Man" en die histori sche figuur in „Teachers" opnieuw tot leven brengt tijdens éen van de meest opmerkelijke geschiedenislessen „Teachers" is zoals gezegd een pri ma komedie, óók voor wie de tweede verhaal-struktuur minder belangrijk vindt. Een komedie, waarin ondanks de Amerikaanse snit, veel herkenba re zaken de revue passeren omdat wat dat betreft een school een univer seel instituut is, en waarin naast de vaak aanstekelijke humor voldoende ruimte is gegeven om het falen van het schoolsysteem aan de kaak te stellen. „Teachers" is een film, die met na me scholieren en leraren aan zal spre ken en aan beiden een (lach-)spiegel voor houdt. Alex (Nick Noltein „Teachers". een heel bijzondere maiuer wordt gege ven. In het derde deel dreigt de school gesloten te worden en de oudgedien den moeten opdraven om nieuwe leer lingen door een belangrijke test te ha len. Slagen ze, dan mag de politie school büjvenRedelijk vakantie-ver tier voor de liefhebbers van dit kome- die-genre. (alle leeftijden) THE JEWEL OF THE NILE (Ci nema). Het uitstekende vervolg op het spektakel-avontuur „Romancing the Stone", waann Kathleen Turner als de romanschrijfster Joan Wilde met haar vriend Jack Colton (Michael Douglas) de meest waanzinnige avonturen be leeft in de woestijn van Noord-Afrika met een gekke Arabische vorst, die de leider van de Arabische wereld wil wor den, en een ongrijpbaar juweel. Een lekker spektakel vol licht absurde hu mor, flitsend gebracht. Prima amuse ment. (alle leeftijden) COBRA (Euro Cinema). Sylvester Stal lone begint bepaald eenzijdig te wor den. Was Rocky in verhouding tot wat volgde nog redelijk origineel en realis tisch, na First Blood zakte de hoogstbe- taalde filmacteur met zijn „Rambo-crea- tie" naar een bedenkelijk niveau Dat niveau is nu tot een nulpunt gedaald met de politie-kankatuur „Cobra", waarin Stallone ongegeneerd alle remmen los gooit en zich ongestoord door welke wet dan ook opwerpt als het (dodelijk) medicijn tegen de misdaad. Dappere jongen, die Sylvester Wat jammer toch dat ie als een bange mus weigerde naar Cannes te komen, omdat er misschien wel eens terroristen zouden kunnen zijn In de VS zijn ze nu eindelijk op dit soort blufferige geweldfiguren uitgeke ken en trekt „Cobra" steeds minder pu bliek. Bij ons mag Stallone nog even m een record aantal bioscopen als een gek te keer gaan in een misselijkma kende orgie van geweld Hoe lang nog? (keuring 16 jaar) KINDERVOORSTELLINGEN. De jeugd kan terecht in Euro Cinema, waar dagebjks een oude bekende in Neder landse dialoog-versie opnieuw m roula tie gaat. Na Walt Disney's schitterende tekenfilm „Peter Pan", is het nu de beurt aan „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". (Geum urbanum) De bladeren van het Ge woon Nagelkruid ontwik kelen in het eerste jaar een wortelrozet. In het vol gende jaar onstaat hieruit een plant met lange bloei- stengels, die getooid zijn met gele bloemen. De wor tel van het Gewoon Nagel kruid verspreidt een heer lijke geur, als van kruid nagels, waarmee de naam Nagelkruid meteen is ver klaard. Na de bloei vormen zich bolvormige vruchten die uit zaden bestaan en elk een haakvormig gebogen snaveltje bezitten. Met die haakvormige snaveltjes hechten de zaden zich aan de vacht van een langs lopend dier of de veren van een vogel, waardoor de zaden over grote afstan den verplaatst worden. Ook de mens met zijn kle ding helpt mee aan de ver spreiding van het zaad. Dit verklaart waarom het kruid veel in dorpen en steden voorkomt. De we tenschappelijke soort naam slaat op stad. Gewoon Nagelkruid is een algemene soort van be schaduwde plaatsen. Een enigzins vochtige en voed selrijke bodem wordt op prijs gesteld. Het is een plant van eikebossen, el zen- en essenhakhout, grienden en struwelen. Ook wordt het wel langs wegen aangetroffen. In verschillende streken heet de plant Gezegend Kruid, Gezegende wortel of Zegekruid. Het verhaal gaat dat St. Benedictus de plant zegende met magi sche krachten. Het werd nu een machtig wapen te gen boze geesten. Nog in de 15e eeuw hing men het kruid boven de deur om te verhinderen dat de duivel binnen kon treden. Geen enkel wild dier kon een mens aanvallen die de wortel van de plant bij zich droeg. De duivel kon dat alles na tuurlijk moeilijk verdra gen en uit nijd beet hij een stuk van de wortelstok af. Daarom is de wortelstok kort en heet de plant in Frankrijk 'Duivelsbeet'. Voor de geneeskunde heeft de plant nooit veel bete- kend. Dezelfde stoffen, die j in de plant aanwezig zijn, komen in familieleden, bij- voorbeeld Tormentil, in R grotere hoeveelheden e voor. Op andere gebieden evenwel is het wel veel e; toegepast. Zo werden de wortels gebruikt voor het e verjagen van vliegen en e verbeterde het de geur en de smaak van het bier, wat tevens het zuur worden verhinderde. Ook werd de a wortel gekauwd om een slechte adem te verdoeze- r len en gebruikt om krui- denwijn een heerlijk n aroma te geven. j, N C TvT G. van L. ■-< a r. c- i KKlIltl (advertentie) i l Ik ben abonnee op de voor puzzelaar^ en ontvang gratis Naam Adres postcode plaats De nieuwe abonnee is Vul snel de bon in en stuur deze in open en velop zonder postzegel naar I BDU Aid. Abonnementen Antwoordnummer 21 3770 VB Barneveld uuu Naam Postcode plaats Betaling per acceptgirotraa-tis'oegestuvd)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6