)p de pedalen met Aat Daale Baarn langs de Eem sr h Jit het )evolkings- egister Korte routebeschrijving A reportage 1. Vanuit Leusden rijden naar centrum van Amersfoort (Stads- ring). 2. Stadsring richting Soest volgen, tunnel onderdoor en direct daarna bij stoplichten rechtsaf over de Eemweg Oost. Bij Kleine Koppel (langs de Eem) linksaf. 3. Rechtuit bij kruispunt brug over de Eem. 4. Geldersestraat in en daarna rechtsaf over Nljverneiasweg Noord. 5. Verderop langs de rivier via Havenweg. 6. Linksaf weer terug op de Nijverheidsweg Noord, deze hele maal uitrijden tot voorbij vijver in Industriekwartier. 7. Achter vijver linksaf via de Fluorweg en op het hoekpunt voorbij de tennisbal schuin rechtsaf via smal pad naar A. P. Hilhorstweg. 8. Rechts de Hilhorstweg op en deze weg (rechts van de spoorlijn) geheel blijven volgen tot Grote Melmweg (waar de weg rechtdoor doodloopt). Aldaar de spoorwegovergang over naar Soest. 9. Soest inrijden en bij Lange Brinkweg rechtsaf viaduct onder de spoorlijn door. 10. Via Korte Brinkweg naar kruispunt en aldaar rechtsaf de Stadhouderslaan in. 11. Stadhouderslaan uitrijden tot aan spoorwegovergang Baara en meteen daarna rechtaf over de Wijkkamplaan en voorbij begraafplaats. 12. Na begraafplaats rechtaf over de Lepelaarstraat. Deze straat geheel uitrijden tot hoekpunt, waar links de Zuringlaan begint. 13. Zuringlaan inrijden en dan de Koekoeksbloemlaan in. 14. Rechtuit over De Botter en bij De Botter 25-32 rechtsaf over De Gondel. 15. De Gondel helemaal volgen en doorgaan over De Bark. 16. Verderop Het Jacht blijven volgen tot kruispunt De Schoener/ Het Jacht. Daar linksaf en weer rechtsaf over de grotere weg (Bestevaerweg). 17. Bestevaerweg helemaal uitrijden tot aan kruispunt met grote weg naar Bunschoten (Eemweg). 18. Fietspad langs Eemweg geheel volgen, viaduct autoweg onderdoor en richting Bunschoten blijven rijden. 19. Voor de brug over de Eem het dorp Eembrugge in en doorrijden tot het Ty. de Man-gemaal. 20. Bij het gemaal weer zelfde weg terug rijden door Eembrugge en daarna linksaf de brug over de Eem over. 21. Direct na de brug rechts de autoweg oversteken en aan de overzijde Zuidereind volgen langs de andere kant van de Eem. 22. Zuidereind geheel afrijden, viaduct van de autoweg onder door en weg langs dijkje van de rivier helemaal uitrijden tot aan het gemaal uit 1896. Daar linksaf. 23. Direct daarna rechtsaf via Rrachtwijkerweg. 24. Krachtwijkerweg geheel uitrijden tot kruispunt met Coelhor- 25. Coelshorsterweg geheel uitrijden tot aan de grote weg Bunschoten-Amersfoort. Via fietspad terug naar Amersfoort. 26. Terug naar Leusden afhankelijk van de wijk waar men woont. om helemaal over het dijkje te gaan, maar dat is niet aan te bevelen. De Gondel is beter geschikt voor uw üets We gaan dus ook het Jaagpad niet op. We volgen daarna De Bark en via Het Jacht komen we m de allernieuwste straten. Even opletten, we gaan bij de aanduiding Schoener/Jacht linksaf en komen dan snel op de oudere Beste vaerweg Rechtsaf nu De Bestevaerweg is langer dan u denkt, maar dat kan geen bezwaar zijn. Weldra is het kruispunt bereikt, waar rechts de weg naar Bunschoten voert, de Eemweg geheten. „Doorgaand ver keer" staat er en dat kan geen misver stand geven. Bovendien zijn we dan weer echt bij de Eem. Het fietspad slingert mee en het uitzicht is niet onaardig. De rivier ligt vol met jachten en vanaf het restaurant ter plaatse biedt de Eem weer een heel ander aspekt. Toch wordt het er verderop, als we onder het viaduct van de grote autoweg zijn doorgereden, niet fraaier op. Wat bouwvallige optrekjes, rommelige stortplaatsen en een in de sfeer totaal niet passende betonfabnek met vrese lijk vloekende blauwwitte silo's verpau peren de rustieke aanblik van de nvier. Na de fabriek volgt de oversteek naar de weg die links voor de brug over de Eem naar Eembrugge voert Daar gaan we even heen, want het is een alleraar digst klem dorpje. EEMBRUGGE Helaas wordt de rivier buiten het dorp ook al ontsierd door grauwe fa brieksterreinen Even blijven doorfiet- sen toch maar De Ocrietfabnek, die u al peddelend over een bochtige boomrij ke weg rechts ziet liggen, behoort evenmin tot het natuurschoon, maar ondanks alle verdere troep langs de waterkant zult u het gemaal Ty de Man bij de brug wel fotogeniek vinden- Verder moet u niet gaan. Alle wegen rechtdoor en naar links, waar u toch ook al een alleraardigst uitzicht hebt op een door bomen vriendelijk gemarkeerde vaart, zijn slecht begaanbaar of leiden helemaal naar Eemnes. Dat is deze week te ver. Volgende week dan maar We gaan dus weer terug en hel is best aardig om het dorpje Eembrugge op nieuw te bekijken Bij de brug over de Eem gaan we dan voor het eerst de rivier over. We komen dan dus rechts van de nvier en we moeten nu weer terugnjden naar Amersfoort. Hoe? Wel, direct na het passeren van de brug via het speciale fietspad, volgt een krui sing. Links met een boog naar Eemdijk, rechts een (gevaarlijke) oversteek over de weg naar Bunschoten. Even goed opletten, de weg over en naar rechts via de kronkelende weg aan de andere kant van de Eero. U bent dan op het Zuidereind en dat kronkelpad blijft u maar helemaal vol gen. Rechts ziet u weer de rommelige betonfabnek en de stortplaatsen en omdat de nvier zo meekronkelt ziet u die fabnek steeds weer vanuit een andere hoek. Uiteindelijk komt u bij het viaduct over de verkeersweg naar Hoe velaken Via twee donkere bogen gaat u het viaduct onderdoor en dan komt u echt weer in het land waar het leven zo goed is. TERUG NAAR AMERS FOORT Het is nu zaak om de hele dijkweg langs de Eem te blijven volgen Baam blijft zichtbaar maar op een gegeven moment moet u toch naar links, waar het oude gemaal van 1896 van zijn pensioen staat te gemeten. De weg heet nog steeds Zuidereind, maar u moet al snel naar rechts, de Krachtwijkerweg op Geen fijne bestrating, maar dat moet u maar op de koop toenemen Hier en daar is het wegdek wat beter, maar met draadbandjes hier njden is niet zo leuk Het natuurschoon verdient hier een hoog cijfer. Wijde vergezichten zullen u vredig stemmen, tenzij de tegenwind te veel roet m het eten gooit. De Eem? Die is onzichtbaar, maar is niettemin nabij. De Krachtwijkerweg komt uit op de Coelhorsterweg. Uiter aard moet u naar rechts en het zal u verrassen dat deze weg al voor een flink gedeelte geasfalteerd is. Dat njdt stuk ken lekkerder. De Coelhorsterweg is altijd weer de moeite waard om er met de fiets fijn te relaxen. De rust van het weidse landschap blijft weldadig aan doen. Zolang de maïs nog met hoog is opgeschoten blijft het een genoegen om naar de verten te turen. Turen wordt zo langzamerhand overbodig, want via de Coelhorster weg belandt u op de weg naar Amers foort. Hoogland blijft links liggen en de toren wordt steeds duidelijker. We gaan over de brug waar een stokje zijtak van de Eem overgaat in het Valleikanaal. We zien weer water en dat was in wezen het symbool van de hele tocht. De weg naar Leusden behoeven we aan niemand uit te leggen, te meer daar niet iedereen dezelfde weg zal nemen. Vanaf de Koppelpoort schat ten we de afstand op zo'n 35 kilome ter. Hoeveel kilometer er van en naar Leusden bijkomen kunnen we niet precies schatten. a -AjT-au Bij de Verlengde Hooi weg, halverwege de A. P. Hilhorstweg tussen Soest/Baam en Amersfoort, heeft men fraai zicht op de Eem DINSDAG 22 JULI 1986 De Coelhorsterweg weg die rechts van de spoorlijn naar Amsterdam blijft lopen. Rechtsaf na tuurlijk. Een wijde wereld ligt voor u open. De treintjes kruipen als rupsen door het land en heel in de verte ligt Baam, als met een fijne pentekening aangege ven. De kerk van Soest staat waar schijnlijk op een heel andere plaats dan u had vermoed. Rechts moet de Eem stromen, maar die zult u mis schien alleen met een verrekijker kunnen zien. De A. P. Hilhorstweg is een weg voor de boeren aldaar. De auto's mogen na de Spiekerweg met verder, al zijn er natuurlijk altijd racemaruakken die dat niet kunnen verkroppen. De weg komt nu meer parallel aan de spoorlijn te liggen en bevriende treinreizigers zul len u herkennen. Rechts ligt een brok kelig pad naar de Eem De Verlengde Hooiweg Aan de waterkant zitten enke le vissers, maar u hoeft daar niet te gaan kijken. Veel aardiger is het de volgende weg rechtsaf heel even op te gaan. Daar is de Kleine Melm, een historische plaats. Zwarte Willem woonde er en vroeger kon je daar met een voetveer oversteken naar de Coelhorst. Het is allemaal voorbij. Een bordje „verboden toegang" waarschuwt dat je op prive- grond bent. Toch is het wel aardig om te zien hoe de Eem daar een scherpe bocht maakt. Teruggaande wordt het duidelijk dat de weg naar de kerk in Soest eens een veelbetreden wandel weg moet zijn geweest RICHTING BAARN We fietsen door en als we links de Weide weg zijn gepasseerd, met uitzicht op die slecht ogende toren van de katholieke kerk, komen we op een punt waar we absoluut de overweg over moeten. Rechts is de Grote Melm, maar de weg aldaar loopt dood. Er staan wat morsige huizen en hoeven aan. Wie de moeite neemt even naar de nvier te gaan, krijgt een aardig uitzicht op Baarn aan de Eem We gaan dus de spoorlijn over en komen in Soest, waar op de hoek bij de Lange Bnnkweg de be scheiden boom van het Groot Gaesbe- ker Gilde staat. De hoek is opvallend verknoeid door de aanwezigheid van milieu-onvnendehjke industne We gaan onder het viaductje door van de mini-spoorlijn Baarn-Utrecht en fietsen via de Korte Brinkweg rechtsaf de Stadhouderslaan in, nchting Baarn. De laan heeft veel van zijn waardigheid verloren sinds de fraaie bomen zijn gekapt. De goed onderhouden turnen rechts en de weer wuivende wilgen links proberen iets goed te maken. We passeren de Naald en komen weer bij de spoorlijn Omdat we van plan zijn de Eem zo dicht mogelijk te volgen gaan we na de overgang in Baarn meteen rechts af bij de naar patat en soortgelijke zaken riekende consumptietent. Wijkkamplaan heet het daar maar het bordje hangt er niet (meer). Rechts is de begraafplaats en verder op kunnen we rechtsaf de Lepelaarstraat in. We komen nu in de vogelwijk van Baam en misschien had u het niet gedacht dat hier zo'n grote woonwijk ligt. Dichtbij de Eem, dat wel. De rivier zelf kunt u niet zien, tenzij u het land in wil lopen. Aan de eind van de Lepelaarstraat kunt u linksaf de Zu ringlaan in en een paar honder meter verderop dient u de Koekoeksbloem in te gaan. Er zijn aldaar nog wel straatjes naar rechts maar die lopen dood op de wallekant waar ergens achteT de Eem stroomt. Weldra zijn we in een wijk met botennamen en doemt De Botter op. Daar gaan we recht voorwaarts Als de zon schijnt zult u zien hoe aardig groen het daar is Links stroomt een grachtje, zoals dat tegenwoordig overal in nieu we wijken het geval is. Komt u bij Botter 25-32, dan linksaf. De verleiding bestaat -t gemaal Ty de Man m Eembrugge [iEUSDEN - De Eem. Wat iet u als Lensdenaar van ze kronkelende rivier? De de naam Hamersveld zou tt de Amer (later Eem) te iken kunnen hebben, maar geleerden zijn het daarover g niet eens. Waar wij het il over eens kunnen zijn is t feit dat u het beste de start nt maken bij de Koppel- ort. Daar begint de Eem mers officieel en we moe- i geen half werk verrichten, e moeten ook de héle route [rijden. Dus niet halverwege gens afslaan, omdat dat een rtere route is. U moet ge- >on geen concessies doen n uzelf. Thuisgekomen zult merken dat het voldoening eft als u de tocht hebt vol- acht. Overigens is de opga- niet al te groot. De echte lachen om afstan- n van 30, 40 km. U dus ook. Terzake. We rijden vanuit usden naar de Koppelpoort, it is niet nodig om precies Si te geven hoe u in het ntrum van Amersfoort >mt. Bent u eenmaal op de Stads- ig (de grote weg die dwars or Amersfoort loopt), dan mt u het beste richting Soest den. U gaat onder de spoor- door en meteen bij volgende stoplichten chtsaf over de Eemstraat >st. Eventjes fietsen en u ziet Eem al blinkend en wel >or u liggen. Rechts ziet u de >ppelpoort, maar u hoeft wat ls betreft daar niet naar toe fietsen, tenzij u er een kiek- wilt maken. In ieder geval int u op de Kleine Koppel en it is ook de bedoeling. Links- nu, parallel aan de rivier. De Eem is, ook voor Amers- orters zelf, eigenlijk niet ns zo'n vertrouwd beeld, ït gedeelte tussen de Grote i de Kleine Koppel kent ie- ireen wel, maar verderop roomt de rivier door een ibied waar Amersfoorters et zo vaak komen. Bootbe- tters zijn daarentegen beter de hoogte van de verdere op van dit water. Natuur- ienden, hengelaars en wan dlaars weten hier en daar de ooie plekjes langs de oevers iz., enz. volgens de tekst van i Stad Amersfoort. Treinreizigers kunnen ns bij helder weer de rivier in verte zien blinken. Een enkele tal geeft een opvarend schip nuit het wijde land de indruk of t dwars door de groene velden jdt. De werkelijkheid is natuur- dat door die groene velden de m stroomt, met zijn vele kron- ls en scherpe bochten, iet kost moeite om de rivier van ihtbij te volgen. Tot aan Baarn is er Onze medewerker Aat Daale is ook deze zomer weer op pad om voor de fietsliefhebbers een aantal routes samen te stellen. Hij is begon nen met een tweetal routes, waarin de Eem centraal staat. De eer ste route, die wi» «to»? week beschrijven, voert zo dicht mogelijk langs de rivier. nauwelijks gelegenheid om pal bij de waterkant te komen In Baam zelf is het ineens een drukte van belang op en om de nv er, maar verderop, waar deze besch iiden Nederlandse stroom al tas ten een weg zoekt naar de zee, heerst weer de rust van een gebied waar de tijd lijkt stil te staan. Wie aan de overzij de van het Eemmeer, waar een rustig fietspad naar Almere voert, probeert gewaar te worden waar de Eem m het meer stroomt, dient schippersogen te bezitten om zich te kunnen onênteren We gaan fietsen, want dat is de bedoeling. Waar we dichtbij het water kunnen komen, gaan we een kijkje nemen. Misschien is het met direct een tochtje dat bij minder goed weer tot zijn recht komt. De nvier is op zijn fraaist als de zon schijnt. Met het fototoestel kun nen dan kunstzinnige vergezichten wor den vastgelegd. U kent onze afspraak. We moeten niet afwijken van de route. Concessies doen is voor de echter fietstoenst taboe. Wie moe wordt kan thuis in zijn luie stoel lang genoeg uitrusten. De fiets moet in orde zijn. Geen gladde banden en geen gepiep bij elke trap Met andere woorden, gewoon je fiets in orde (laten) maken, want mets is zo vervelend als ver van huis met malheur te staan. Pomp en materiaal om te plakken meenemen De moderne toerrijder neemt een extra binnenbandje mee, want dat is even gemakkelijker. RICHTING SOEST We starten bij de Koppelpoort, dat is logisch. We njden eerst langs de linker oever. In het begin is dat niet zo moeilijk. De Kleine Koppel langs, bij de brug voorzichug oversteken naar de Gelderse straat en daarna rechtsaf de Nijverheidsweg Noord op. We njden daar meteen in het industnegebied Even voorzichtig zijn bij het njden over de spoorrails en rechtsaf over de haven weg Daar zult u misschien met zo vaak komen Het uitzicht op de overzijde van de nvier is best aardig. De Havenweg is niet lang en weldra moeten v/e weer linksaf de Nijverheidsweg Noord op, langs de insteekhavea Daar is nog aardig wat venier. wat de scheepvaan betreft De weg voert nu recht door het mdustnekwartier en u kunt helemaal doorrijden tot voorbij de vijver. Daar is het zaak om linksaf te gaan, want u kunt met rechtdoor als fietser. U bevindt zich op de grens van Soest De Fluorweg brengt u naar het hoekpunt voorbij de tennishal. Daar - even goed kijken - is rechts een pad schuin door het groen. U mag daar fietsen en u zult zien dat u meteen op de A P Hilhorstweg bent. de i it bevolkingsregister van de meente Leusden geeft over periode van 20 juni 1986 tot met 15 juli 1986 het vol- nde overzicht: GEBOREN 27 juni 86: Stefan Evert, z.v. E. van Donselaar en G. ter Maat- en; 28 juni 86: Geertruida Jo hanna, d.v. J. van den Bosch en M C. Baelde; 28 juni 86: Chris tine Donanne Mana, d.v W.J. Herder en C.H.M. van Burg steden; 30 juni 86: Antonie Jo hannes, z.v. W.J.D. Kesteloo en G. Zijlstra; 02 juli 86: Floris, z.v. J.G. Steenbeek en G.M.A. van Manen; 02 juli 86: Jan Wessel, z.v. J.J. Jonker en J.C. Beekman; 03 juli 86: Tamara, d.v. E.T. Glas en M.J.J. Rommes; 09 juli 8b: El len Mana, d.v. H.G. Kerkhof en CGM.de Vette; 08 juli 86 Mi- chiel, z.v. G.B.R. Diepennk en E.M. Beers; 09 juli 86: Joris Wouter, z.v J P. Schouten en A.G.M. van den Tweel; 11 juli 86: Maarten z.v. J.A.G. Elings en E.R. van Voorst; 13 juli 86: Nate- lie, d.v G.A.C. Osnabrugge en M.I. Welters; 13 juli 86: Jens, z.v. H.F.A. Anema en C.G Ta- dema; 14 juli 86: Thomas Johan nes, z.v. G.J. van Lamoen en S Eeckhout; 15 juli 86: Margare- tha Aleida Maria, d.v. G.P. van Ruitenbeek en H.M.M. Tol boom; 15 juli 86: Willem Freek, z.v. R.W.M.M. van Essel en M.L.M. Roffel. GEHUWD: 20 juni 86: J A L. van Laar en T.S.M. Dijkhof; 26 juni 86: J.W.G. Meissner en G.H. den Otter; 26 juni 86: A A.M Ruiter en G. Riezebos, 27 juni 86 J.K. Richardson en I. de Bruijne; 27 juni 86 R.R. Cornells en K. Rie- chers; 27 juni 86: R.W. van Diest en B S. van der Horst; 27 juni 86: R. Advocaat en A.M. van Ham; 30 juni 86: H P. van den Heuvel en W E M. Verheul; 04 juli 86. M. Adnaanse en Y M. Tijmen sen; 04 juli 86: J.E.W. de Flines en B M. Fontein; 07 juli 86: J.J. van Gessel en G.G.M. Schee pers. 10 juli 86: M. Vredeveld en M.L van der Wurff OVERLEDEN: 25 juni 86: B. van der Flier, oud 76 jaar; 04 juli 86: N Jansen, oud 74 jaar; 04 juli 86: D. Lokhorst, oud 76 jaar; 07 juli 86: S Pit, oud 1 jaar; 07 juli 86: J.L. de Waal. geh. gew. met J.E. van Epen, oud 81 jaar; 09 juli 86. E. van Voorst, geh. gew. met J. van Bentum, oud 84 jaar. GEHUWD: 11 juli 86: F de Man en M.J Dogterom; 11 juli 86: R.D A. Werdmuller von Elgg en F.C.M. van de Weerd; 14 juli 86: H. van den Berg en S. Schaar. Bach-concert door Nico van den Hooven In de twee vorige zomersenes in de Sint Jonskerk heeft Nico van den Hoo- j ven voor absolute hoogtepunten ge zorgd met geheel aan Joh. Seb. Bach (1685-1750) gewijde concerten. Woens dag 23 juh zal hij het hoofdorgel w de Sint Joriskerk opnieuw in een Bach-pro- gramma bespelen, en wel met de vol gende composities: - PraeludiumenFugaingkl.t..BWV558 - Ach Gott und Herr, BWV 714 - Gavotte in g kl.t, BWV 808 - Smfoma in Es gr t., BWV 79 - Wie schón leuchtet der Morgenstern, BWV 739 - Triosonate nr. 5 in C gr. t BWV 529 - O Mensch bewein' dein' Sünde groB, BWV 622 - Praeludium en Fuga in D gr.t., BWV 532 Het is een afwisselend programma, koraalvoorspelen worden afgewisseld door dansante wereldlijke muziek, ter wijl begin en emde worden gevormd door enkele van de grote preludiae en fugae. Zo'n programma is een verade ming in vergelijking met de vele con certen waarin men altijd opnieuw in reu zestappen door de muziekgeschiedenis van de zeventiende tot en met de twin tigste eeuw wordt gevoerd, en waann men zich telkens op een geheel ander idioom moet mstellen, met wisselend succes. Nu dus eindelijk een consistent pro gramma, dat des te aantrekkelijker is wegens de enorme vertrouwdheid van Van den Hooven met Bach's oeuvre. Woensdag 23 juli in de Sint Joriskerk. Aanvang 20.00 uur.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7