■eusdep h Het winterde wel in het Leusden van 1971 LEUSDER 15 JAAR Eerste nota over reorganisatie waterschappen verscheen, en wat ging er sinds die tijd een water door het Valleikanaal DONDERDAG 24 JULI 1986 plaatselijk nieuws geld steeg met elf procent. Ook in Achterveld had den de Coöperatieve Raif- feisenbank en landbouw- vereniging „Achterveld" G.A. een gunstig financieel jaar. Naast de benodigde fi nanciële middelen voor de vereiste afschrijvingen, kregen de leden 2 procent uitgekeerd van het geldbe drag, waarvoor zij m het boekjaar hadden afgeno men. Een behoorlijke tegen valler noteren we ook. Voor de aandeelhouders van de Europese Pluimvee Unie NV bleef namelijk niets meer over, zo lezen we in de krant van 28 januari 1971De dochteronderneming „Ha- mersveld NV" werd name lijk failliet verklaard. Van een bedrijf met een nante omzet van 20 miljoen gul den, bleef feitelijk niets over. Crises in de binnen- en buitenlandse pluimvee fokkerij, problemen met de toelevering van voer, en de overschakeling van Cobb op Pilch, die geen succes bleek te zijn, leidden er uit eindelijk toe dat de bank geen krediet meer verleen de. Dat muisje had overigens nog een staartje, maar daar over zo meteen meer. BOUWEN De plannen met Leusden die overigens in die jaren nog grotere vormen had den, dan in later jaren in de praktijk bewaarheid werd kregen eigenlijk met de dag meer contouren. Dat ging overigens ook niet allemaal zonder slag of stoot. Ingezetenen van de gemeente Leusden, die hier al langer wonen, weten daar ongetwijfeld alles van. Maar in 1971 hep het op een enkele uitzondering na allemaal zo'n vaart nog met. In elk geval vorderde de bouw van de wijk Rossen berg gestaag, evenals trou- De groei van Leusden maakte een eind aan de bloei van de bomen aan de Heiligenbergerweg PROTEST En Leusden zou Leusden met zijn, als er met sprake was van een protestactie. De bewoners van de Eiken laan en omgeving kwamen namelijk in het geweer te gen de verkoop van het voormalige EPU-complex. Het motto luidde: „Niet op nieuw de kippestank rond onze woningen". Met die actie wilden de omwonenden voorkomen, dat het gebouw van de fail liet gegane maatschappij met opnieuw m handen zou komen van een pluimvee- Duidden we straks al op een bestuurlijk verhaal over de samenvoeging van ge meenten, misschien is het aardig op te merken dat m de Leusder Krant van 28 ja nuari 1971 een pagina-groot artikel verscheen. Dat had als onderwerp een prachti ge nota van het toenmalige college van Gedeputeerde Staten over de reorgani satie van de waterschappen die zou moeten leiden tot één heel groot, Vallei-wa terschap. En wat is er sinds die da gen een water door het Val- leikanaal gegaan LEUSDEN Het jaar 1971 begon voor Leusden goed: de Leusder Krant kondigde op de voorpagina van het eerste nummer van dat jaar van 7 januari 1971 aan, dat de krant in een ruimer jasje gestoken werd. Nou moet u zich daar ook weer niet al te veel van voorstellen: de bladspiegel van de krant werd gewijzigd, en in plaats van zes telde een pagina voor taan zeven kolommen. In diezelfde krant werd aangekondigd, dat de aan voer van wegenzout schaars was. Dat leverde pro blemen op, die we al in de volgende krant van dat jaar tegen kwamen: twee auto's verdwenen door de glad heid van de Heiligenbergerweg. Voor al diegenen, die inmiddels hebben genoten van de kinderspeelzaal van Blijhof is het misschien aardig te vermelden, dat het initiatief voor die speel zaal juist in die eerste dagen van januari '71 de publi citeit haalde. in de wijk Rossenberg werd hard gewerkt Het pand, waarin de NV Hamersveld gevestigd was. het gebouw van het Astmafonds kreeg dmdehjk vorm Het winterde wel, die eerste weken van 1971. Maar toen de nieuwe ijs baan aan de Hamersveldse- weg eenmaal m gebruik was genomen de dienst gemeentewerken had daar haast dag en nacht aan ge werkt was het helaas snel afgelopen: na een dag viel de dooi al in. Voor diegenen onder u, die geïnteresseerd zijn in bestuurlijke zaken, is het aardig om te vermelden dat op 14 januari 1971 een fors artikel in de Leusder Krant verscheen over de herinde ling van Zuid-Oost Utrecht en de gevolgen daarvan voor Woudenberg en Scherpenzeel. De gemeente Leusden telde op 1 januari 1971 een aantal inwoners, dat be- hoorhjkt afwijkt van wat we vandaag de dag gewend zijn: 10.245. Mocht de winter het nog steeds af laten weten, dat weerhield de echte schaatsliefhebbers er niet van, op vrijdag 22 januari een oprichtingsvergade ring te organiseren voor een schaatsvereniging. FINANCIEEL Financieel ging het be paald met slecht in de ge meente Leusden. In die eer ste weken van 1971 vinden we in de Leusder Krant te rug, dat de Coöperatieve Handelsvereniging Leus den en Omstreken een bij zonder goed jaar had. Er werd met alleen tien pro cent meer veevoeder ge produceerd, de omzet in Zo zag een deel van de Eikenlaan er uit, m de dagen dat de bewoners protesteerden tegen een mogelijke voortzetting van een pluimveehoudenjbednjf in het pand van het failliete EPU. Ook m Achterveld profiteerde men van de winter Velen maakten gebruik van de mogehjkheid, zich op het ijs te vermaken op de ijsbaan aan de Kerkedijk, zo lezen we in de krant van 7 januari 1971 Nou ja, de krant verscheen toen nog met in off-set zoals nu, waarmee bij dat „velen" toch een wat aarzelende toon aan moeten slaan Het winterde wel. m 1971. Hier foto's van de ijspret op het Zwanewater in Leusden. De dienst gemeentewerken realiseerde in korte tijd een ijsbaan aan de Hamersveldseweg. Maar helaas, helaas, zodra de baan klaar was, viel de dooi m. wens de eerste fase van de wijk Rozendaal. Het eerste graafwerk voor het clubgebouw van de Leusdense voetbalver eniging Roda nam een aan vang, en ook de contouren van het gebouw van het Ast mafonds namen steeds dui delijker vormen aan. Leusden groeide, Leus den bloeide. Maar de groei van Leusden maakte tevens een einde aan de bloei van de prachtige bomen langs de Heiligenbergerweg. „Ook de smalle brug getjes zullen verdwijnen voor een betere verbinding met Amersfoort", zo lezen we in de Leusder Krant van 25 februari 1971. bedrijf. Het college van bur gemeester en wethouders was, zo blijkt uit het betref fende krante-verslag, op dat moment al in onderhan deling met Gedeputeerde Staten, over de eventuele aankoop van het voor Leus den „van strategisch belang zijnde gebied". BESTUURLIJK

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4