Door het wijde land van de Eempolder □p de pedalen met Aat Daale Soest, Eemnes en Eemdijk Korte routebeschrijving FILMS IN HET KORT Aflevering 2 DONDERDAG 24 JULI 1986 reportage 1. Naar eigen inzicht vanuit Leusden naar Stadsring in Amers foort fietsen 2. Linksaf over de Stadsring en richting Soest gaan 3. Amsterdaxnseweg (tunnel onderdoor) geheel affietsen tot aan viaduct spoorlijn Amersfoort-Amsterdam 4. Onderaan viaduct rechtsaf over de Peter v.d. Breemerweg naar Soest. 5. Bij Hervormde Kerk in Soest naar beneden en linksaf de Lange Brinkweg helemaal uitrijden tot viaduct spoorlijn Baarn- Utrecht. 6. Viaduct onderdoor, via Korte Brinkweg rechtsaf Stadhouders laan op. 7. Bij overweg Baarn rechtuit rijden over de Torenlaan. 8. Aan het einde van Torenlaan rechtsaf over Javalaan en deze geheel uitrijden tot Faas Eliaslaan (linksaf). 9. Faas Eliaslaan geheel uitrijden tot Eemweg en aldaar rechts af. 10. Fietspad richting Bunschoten volgen en even doorrijden on der het viaduct van de rijksweg naar Hoevelaken. 11Ongeveer 2 a 300 meter voorbij viaduct linksaf over de grote weg (even voorbij afrit groot verkeer naar Baarn) en doorrijden aan overzijde over de B-weg, parallel aan de oprit van groot verkeer. 12. Na enkele honderden meters rechtsaf over de weg naar de polder. 13. Deze weg (Geerenweg) geheel uitrijden tot aan boerderij met vele bomen en aldaar linksaf. 14. Weg geheel uitrijden tot aan de Wakkerendijk in Eemnes en aldaar rechtsaf. 15. Wakkerendijk blijven volgen tot voorbij kruispunt naar La ren, enkele honderden meters verderop rechtsaf over de weg naar de polder. De weg is geasfalteerd tot voorbij Marine-Radio- Ontvangst-Station. 16. Weg door polder geheel afrijden tot aan klein kruispunt nabij de pont naar Eemdijk. Aldaar linksaf en direct daarna bij bord met verwijzing naar de pont rechtsaf. 17. Met pont oversteken (fietsers 0,45 cent). 18. In Eemdijk rechtsaf naar Baarn. 19. Bij brug over de Eem links blijven van de rivier en grote weg oversteken naar het Zuidereind. Deze kronkelweg blijven volgen maar niet doorrijden naar viaduct onder de rijksweg. Tussen twee bochten van de Eem ligt links een kaarsrechte weg (niet met naam aangegeven) met bomen, parallel aan de rijksweg. 20. Deze rechte weg (Lodijk) geheel uitrijden (ca. 4 km) tot aan de grote weg van Bunschoten naar Amersfoort. 21. Over fietspad langs de grote weg terug naar Amersfoort en naar eigen inzicht weer terug naar Leusden. Van de filmredaktie. (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) D.A.R.Y.L. (Corso). Amusante ak- tie- en familiefilm rond een bijzonder jongetje dat aan geheugenverlies lijdt, maar niettemin heel wat opmerkelijke dingen kan doen. Een film, die veel mensen zal aanspreken door het verte derende spel van Barret Oliver als Da- ryl, en de soms sensationele aktie die humor en sentiment afwisselt. (Alle leef tijden) OUT OF AFRICA (Corso). Schitte rend gemaakt filmepos van regisseur Sydney Pollack, gebaseerd op het le vensverhaal van de Deense barones Ka rin Blixen. Met Meryl Streep in een (op nieuw) formidabele hoofdrol. Naast haar Robert Redford en Klaus Maria Brandauer. De schoonheid van het Afri kaanse landschap is ten volle benut in deze fascinerende film over een boeiende vrouw, die de Europese con venties van die tijd inruilde voor haar eigen normen ten gunste van de Afri kaanse bevolking. Historische film, avonturenfilm en love story in één. On derscheiden met maar liefst zeven Os cars, waaronder die van beste film, bes te regie en beste camera-werk. In ieder geval vier sterren waard. (Alle leeftij den). THE KARATE KID PART 2 (Corso). Tweede film rond de jonge karate-ex pert Daniel (Ralph Macchio) en diens leermeester Miyagi (Noriyuki „Pat" Mo- rita) Het grootste deel van de film speelt zich af in Japan rond een oude vete tus sen Miyagi en diens voormalige vriend Sato. Daniel wordt in deze vete betrok ken en bovendien verliefd. „Karate Kid 2" van regisseur Avildson is aimabel van toon, waann humor, ernst en aktie wor den afgewisseld. (Alle leeftijden). POLICE ACADEMY 3 (Cinema). Derde deel van de succesvolle kome- die-reeks over een Amerikaanse poli- tie-academie, waar de opleiding wel op een heel bijzondere manier v/ordt gege ven. In het derde deel dreigt de school gesloten te worden en de oudgedien den moeten opdraven om nieuwe leer lingen door een belangrijke test te ha- lea Slagen ze, dan mag de politie school büjven.Redelijk vakantiever tier voor de liefhebbers van dit kome die-genre. (Alle leeftijden). THE JEWEL OF THE NILE (Ci nema). Het uitstekende vervolg op het spektakel-avontuur „Romancing the Stone", waarin Kathleen Turner als de romanschrijfster Joan Wilde met haar vriend Jack Colton (Michael Douglas) de meest waanzinnige avonturen be leeft in de woestijn van Noord-Afrika met een gekke Arabische vorst, die de leider van de Arabische wereld wil wor den, en een ongrijpbaar juweel. Een lekker spektakel vol licht absurde hu mor, flitsend gebracht Pnma amuse ment. (Alle leeftijden). COBRA (Euro Cinema) Sylvester Stallone begint bepaald eenzijdig te worden. Was Rocky in verhouding tot wat volgde nog redelijk origineel en realistisch, na First Blood zakte de hoogstbetaalde filmacteur met zijn „Rambo-creatie" naar een bedenkelijk niveau. Dat niveau is nu tot een nulpunt gedaald met de politie-karikatuur „Co bra", waarin Stallone ongegeneerd alle remmen losgooit en zich ongestoord door welke wet dan ook opwerpt als HET (dodelijk) medicijn tegen de mis daad. Dappere jongen, die Sylvester. Wat jammer toch dat ie als een bange mus weigerde naar Cannes te komen, omdat er misschien wel eens terroristen zouden kunnen zijn.In de VS zijn ze nu eindelijk op dit soort blufferige geweld- figuren uitgekeken en trekt „Cobra" steeds minder publiek. Bij ons mag Stal lone nog even in een record aantal bio scopen als een gek te keer gaan in een misselijkmakende orgie van geweld. Hoe lang nog? (Keunng 16 jaar). KINDERVOORSTELLINGEN De jeugd kan nog steeds terecht in Euro Cinema, waar dagelijks een oude be kende in Nederlandse dialoog-versie nog steeds in roulatie is: Walt Disney's schitterende tekenfilm „Peter Pan". (Al le leeftijden). De Lange Bnnkweg voert naar het (unneltje onder de spoorlijn van Baarn laar Utrecht U komt weer op de Korte Irinkweg en net als vorige week rijdt u >ver de Stadhouderslaan rechts naar laam. Ditmaal gaat u na het passeren an de overweg in Baarn rechtuit over le Torenlaan. U bent dan meteen in een /aardig gedeelte van deze vorstelijke •laats. Aan het emd van de Torenlaan noeten we, in het zicht van het fraaie Jebouw Peking (met daarachter de Pe- ingtuin) rechtsaf over de Javalaan en lie büjven we gewoon volgen. De Java- lan komt links uit op de Faas Eliaslaan, /aar we kunnen doorrijden tot aan de lemweg. Daar gaan we vanzelfspre- :end rechtsaf, want we moeten immers i de richting van de polder. JORDJE GEERENWEG We volgen weer het fietspad in de ichting Bunschoten, süngerend langs !e Eem, maar we rijden nu met hele- taal door naar de blauwwitte betonsi- j's. Even goed opletten nu. U gaat on er het viaduct van de verkeersweg naar Hoevelaken door Zo'n tweehon derd meter verderop is een uitrit voor auto's richting Baarn en /lak daarachter kunt u met uw fiets linksaf de grote weg oversteken. Aan de andere kant van de weg kunt u rechtuit over de B-weg, die parallel loopt aan de opnt voor de au to's Een paar honderd meter verderop moet u al weer rechtsaf bij het bordje doodlopende weg. En daar ligt het wij de polderland voor u. Het land zonder bomen en zonder boerderijen Dat is eenvoudig te verklaren, want m de tijd, dat de Afsluitdijk er nog met was, waren hier vaak overstromingen. Meer bevoegde schrijvers zullen u daarover beter kunnen iiüichten Wij houden ons bezig met fietsen en gaan alsmaar rechtuit. Er zijn wel wat weg getjes naar links en naar rechts, maar daar hebt u niets mee te maken. Verder op rechts is er weer de weg naar Eem- brugge, maar daar hebt u ook geen boodschap aan Op een gegeven mo ment, waar een v/eg links naar Eemnes voert, staat een bordje Geerenweg en begint zowaar het asfalL Daar moet u gebruik van maken. Rechtuit dus. Wel dra ziet u tóch een boerderij Met bo- weg naar de horizon men Een fraai gelegen hoeve, maar wel wat eenzaam 's Winters lijkt het ons daar een beetje „umheimüch" (met um- heinusch, want dat woord bestaat met). We hadden u graag rechtsaf ge stuurd, maar u komt omherroepelijk bij de Eemnesservaart, waarover geen bruggen zijn gebouwd. Er is wel een dijkweggetje, maar dat kunnen we niet aanbevelen. U moet trouwens echt eens naar Eem nes gaan. Even flink doortrappen en u komt uiteindelijk op de Wakkerendijk in Eemnes. Rechtsaf rijdend komt u al snel op het kruispunt, waar de weg naar Laren ligt De boerderijen en panden langs de Wakkerendijk zijn van een be paalde allure en vooral bij de kerk zijn er alleraardigste doorkijkjes. Als u niet te moe bent. kunt u weer terug de pol der in maar dan dient u even door te njden bij het kruispunt. Het bruine fiets pad brengt u al gauw bij het punt, waar de v/eg weer polderwaarts voert. Het eerste stuk is pnma geasfalteerd, maar na het passeren van het gebouwtje links, dat toebehoort aan de Manne (manne-radio-ontvangst-station), zijn er weer gewoon ouderwetse steentjes Die zijn nog wel goed berijdbaar. FOTOGENIEK PLEKJE De weg voert weer als het ware naar de honzon maar op een gegeven mo ment belandt u toch bij een punt, waar u even linksaf moet om bij het pontje te komen. Direct daarna v/eer rechtsaf, dat wel, maar dat vermelden we alleen voor de goede orde. We zeiden het al, op zondag vaart de pont met, maar volgens de pontbaas is er op zondag wel dege- Üjk gelegenheid om over te varen. Van half vier tot half zes. De Eem ter plaatse is toch nog flink breed en op werkda gen kunt u er vast wel eens een schip door het vaarwater zien passeren. Per slot van rekening is de Eem een rivier met normaal verkeer voor de binnen vaart. Is het pontje aan de overzijde aange komen. dan bent u in Eemdijk. Houd het fototoestel maar m de aanslag, want hier is het toch wel een fotogemek plekje Vroger moest je met toestel oppassen, want de bevolking was met zo gesteld op kiekjes. Misschien nog wel met We gaan vervolgens rechtsaf nchting Baarn. De nchting Bunschoten is ook mogeüjk, maar we houden ons toch zo veel mogeüjk bij de Eem De vier kilometer naar Baarn zijn trouwens ook best de moeite waard. Rechts stroomt ergens de Eem achter een dijk, die verder ligt dan u denkt We passeren aan de rechterkant een aardig hoekje met een boerdenj en een vrién- deüjk stukje graasland. Langzamerhand nadert Baarn Links het woonwagen kamp en al gauw zijn we weer in het wat drukkere gedeelte van de Eem bij Baarn. We blijven aan de linkerkant, steken bij de brug de njweg over en gaan, net als vorige week, rechtsaf over het Zuidereind. LOOIJK: STEVIG DOOR TRAPPEN Dit Zuidereind gaan we ditmaal even wel niet helemaal af. De nvier maakt er diverse bochten en de v/eg dus ook Tussen twee bochten in ligt links een kaarsrechte weg met bomen en die gaat u in. U komt dan met onder het viaduct door van de grote weg naar Hoevela ken Eenmaal op de rechte weg aange land bemerkt u dat u evenwijdig met die verkeersweg rijdt. Hoe de weg heet, staat aanvankeüjk met aangegeven. La ter zult u zien dat deze hier en daar wat minder plezierige bestrate weg de Lo dijk heet Laten we zeggen, dat de leng te ongeveer vier kilometer is. Dat bete kent wederom stevig doortrappen in LEUSDEN Zoals vorige keer aangekondigd gaan we dit maal weer door de Eempolder. Het wordt wel een flinke tocht, iat dient u van te voren even te weten. Als er een harde wind waait, kunt u de tocht misschien nog even uitstellen, want met storm in de polder wordt fietsen een opgave, die geen plezier meer geeft. De tocht is daarom zo veel langer, omdat we naar tiet pontje van Eemdijk willen. Dat betekent in de praktijk dat we eerst helemaal naar Eemnes moeten. Weliswaar is er een soort sluipweg vanaf Eembrugge, maar wij dienen ons aan de >fficiele wegen te houden. Wat de pont betreft, even een waarschuwing die u echt ter tiarte moet nemen. De pont vaart namelijk slechts van vier tot ses op zondagmiddag, want u bent daar in een zeer behoudende streek. Er wordt verteld, dat er vroeger zelfs twee ponten voe ren, één voor de hervormden en één voor de gereformeerden, naar daar moet u ons niet op vastleggen. De pont vaart ook in ille vroegte van zes tot acht, maar we kunnen ons niet inden- een dat u dan al op stap gaat. We gaan dus weer op weg. U kunt brood en gazeuse meene men maar dat lijkt ons een beetje ouderwets. Eethuisjes en snackbars zijn er genoeg, zodat u altijd wel wat voedzaams of Irinkbaars naar binnen kunt werken. We gaan deze keer wat meer over hoofdwegen, want anders luurt de reis te lang. We weten niet hoe u precies uit Leusden tornt maar u moet in ieder geval weer op de Stadsring in Amersfoort terechtkomen. U gaat linksaf richting Soest en op leze reis gaat u helemaal door tot aan het viadukt aan het einde ran de Amsterdamse weg, waar het treinverkeer in de richting Amsterdam voorbijraast. Dat viadukt gaan we niet op, maar we faan bij de verkeerslichten onderaan het viadukt rechtsaf. Met sen wat vreemdsoortig boogje gaat u even daarna naar links de >eter v.d. Breemerweg op. Deze weg, die wat drukker is dan de A. P. Hilhorstweg aan de andere kant van de spoorlijn, voert liteindelijk naar de Hervormde Kerk van Soest met zijn fotoge- uek pleintje. We dalen rechts af en vervolgen onze weg over de inderste weg, die Lange Brinkweg heet. en daarover kunnen we u niet veel nieuws vertellen. Op schooldagen kunt u er hele groepen schoüeren tegenko men, die toch maar weer elke dag de tien kilometer heen en weer fietsen om naar school te gaan. Dat is voor die kin deren een vanzelfsprekende zaak en waarom eigenüjk ook niet? Zo denkend bereikt u lachend weer Amersfoort en wederom moeten we het aan u overlaten om te bepalen hoe u weer naar uw huis in Leusden terugfietst. Misschien bent u wat moe maar u zult toch weer tot de overtuiging zijn gekomen dat er in de wijde omtrek van uw woonplaats een opvallende verscheiden heid aan landschappen bestaat. De totale afstand schatten we op zo'n 55 km. Een halve dagtocht dus. het wijde winderige land. Maar dat geeft met Wie eenmaal zo'n tocht in de benen heeft, kan de volgende keer nog meer. Straks fietst u bijvoorbeeld eens naar Almere via Eemnes en over het oude land weer terug. Best de moeite waard. De Lodijk komt uit op de grote weg van Spakenburg naar Amersfoort Aankomst van de pont in Eemdijk Gezicht op een boerderij m de Eempolder De pont naar Eemdijk De kerktoren van Eemnes. gezien vanaf de Wakkerendijk

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5