„Je wordt behandeld als een boertje anno 1850 dat een zaakje pacht, ongelofelijk zo antiek als alles nog gaat" 80 aag in leusder kranlr Beheerder Philip Holst over feodale bestuurswijze ,,Het Jonge Vrouwen Gilde": leusder kranls Katten zorgen voor overlast Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asscnatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV rkrant DINSDAG 29 JULI 1986 18e JAARGANG NO. 26 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - „Ingeborg is het enige clubhuis van het Gilde. Het heeft inmiddels een goede naam opge bouwd in kringen van gehandicapten. Met Kerstmis en de jaarwisseling worden speciale arrangementen gerealiseerd, er worden schaaktoernooien voor blin den georganiseerd, vakanties voor diverse soorten van gehandicapten worden mogelijk gemaakt, verga deringen van de NVBS vinden hier plaats. Aan dat alles komt per 1 november a.s. een eind. We némen het niet meer!" Deze krasse uitspraak valt te beluisteren in een ge sprek met het beheerdersechtpaar Philip en Eist Holst van Huize 'De Ingeborg'. Dit houten gebouw staat op een nogal afgelegen plaats in de Treek aan de Para- dijsweg, verscholen in de schaduw van het bos. igeborg is een vakantieoord at eigendom is van 'Het Jonge rouwen Gilde', dat statutair evestigd is in Amsterdam. Dit ilde heeft tot doel, het bevor- eren van een bewust christe- ike levenshouding bij de le en. Dat doel tracht zij te berei- en met het organiseren van die een bewust iristelijke levenshouding hel en bevorderen en bijdragen de geestelijke ontplooing i de oecumenische gezind- van de lesen, het bevorde- ;n van de verantwoordelijk- ïid van de leden ten opzichte in de maatschappij en het pe- ediek uitgeven van een blad. >t het lidmaatschap van het 1de kunnen vrouwen worden egelaten die de leeftijd van ihttien jaar hebben bereikt, j moeten instemmen met het >el van de vereniging en tot ;t bereiken daarvan willen eewerken. Ze geven hiervan j hun aanmelding voor het lid- aatschap schriftelijk kennis n het dagelijks bestuur: ize bepalingen en meer staan lezen in de statuten van Het tige Vrouwen Gilde. LUBHUIS in het woord is Philip Holst: [et gebouw dateert van 1930. !t Jonge Vrouwen Gilde Ide daarmee de werkende )uw in het algemeen de kans ven een betaalbare vakantie houden, uit te rusten van ver- >eienissen, kleine congres- te bewerken, enzovoorts, t wordt ook nog steeds een ibhuis geoemd". JGLEMENT or de goede orde citeer ik ikel 29 van het huishoudelijk flement van de vereniging: e Clubhuiscommissie be at uit de Clubhuisinspectrice twee of meer leden. De ibhuisinspectrice of een der lere leden vertegenwoor- t de commissie in het Hoofd- stuur. ikel 30 zegt: ,,Het hoofdbe- iir beslist in alle zaken, het ibhuis betreffende. Het da- ijks toezicht en de huishou- ijke administratie worden roerd door de Clubhuisin- Als richtlijn geldt, van de opbrengst van de huur van het huis worden aald: onderhoud van het huis en inventaris, exploitatie kosten (d.w.z. verzekering, be lasting, gas, kolen, licht, water, salans huisbewaarder, erfpacht e.d.) aanvulling en vernieuwing en afschrijving..." INGEBORG Philip Holst vertelt verder: In geborg is een van de grondleg sters van de vereniging ge weest. Het gebouw 'Ingeborg', waar we nu zitten, is van hout. Op 1 april 1982 zijn wij hier in dienst gekomen van de ver eniging. Toen waren er weinig groepen, niet al te veel. Van bejaarden tot geestelijk gehan dicapten. Het bestuur van de vereniging heeft ons toen als beheerdersechtpaar in dienst genomen en aan ons gevraagd of wij het bedrijf qua exploitatie weer een beetje konden op krikken. Want er was de laatste jaren weinig aan promotie van de Ingeborg gebeurd". Met name dit laatste is inte ressant om in gedachten te houden bij het lezen van de rest van dit verhaal. ENTHOUSIASME ,,Op het moment dat wij hier kwamen was de omzet onge veer zo'n honderdvijftigdui zend gulden. Dat was natuurlijk niet al te veel. De verschillende groepen wilden toch wel wat meer comfort en mogelijkhe den hebben. Dat is duidelijk". „Na een jaar kwam de ver eniging bij mij met het voorstel of wij het bedrijf wilden huren van haar. Wij proefden eruit, dat zij niet zo veel verantwoor delijkheid meer wilden dragen voor dit gebouw. Wij hebben gezegd, dat wij daar wel wat in zagen. Vooral gezien de goede contacten die wij hadden met geestelijk gehandicapten en blinden vanuit onze vonge werkkring, de NJHC. Wij zagen dit gebouw als een unieke ge legenheid om voor onszelf iets te gaan opstarten. We hebben daarbij wel aangegeven, dat we graag een proefperiode van twee jaar wilden hebben om te kunnen zien, of het gebouw in derdaad rendabel viel te ma ken. Met andere woorden, of het qua exploitatie in de lift zou komen te zitten. Want u weet, de laatste jaren is het 'low-bud- get-toerisme' natuurlijk be hoorlijk achteruit gegaan. Er Onafhankelijk |BOU| nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. oyu Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten Beheerder Philip Holst voor Huize Ingeborg zijn zo'n 900 van dit soort bedrij ven in het land en zeer veel kleinere zullen toch de poorten moeten gaan sluiten. Dat komt ook wel door de grootschalige aanpak van 'Sporthuis Cen- trum'-achtige toestanden. Na deze tweejange periode zou den wij eventueel tot een defi nitief contract willen komen. We dachten zelf aan een lang durig contract op tien- of vijf- tien-jange basis". TWEE JAAR ,,Wij hebben toen dat tweeja nge contract getekend. Al gauw bleek, dat er heel wat werk te verrichten was op het promotiegebied om de zaak een goede concurrerende mo gelijkheid in deze branche te bieden Daar zijn erg veel kos ten mee gemoeid geweest. We hebben er zelfs een stichting voor in het leven geroepen, de Stichting Amfi Holland, waarin verschillende kleine bedrijven participeerden. Via die stich ting hebben we op allelei beur zen gestaan". „We hebben in die periode ook geprobeerd om in aanmer king te komen voor de zo genaamde 'startssubsidie' Maar dat ging niet, want wij wa ren bezig een reeds bestaand bedrijf voort te zetten Toen za ten we natuurlijk met het pro bleem, dat we het gebouw moesten aanpassen aan de nor men en de wensen van van daag. En dat was niet niks: het was nu eenmaal een oud ge bouw, en er was weinig groot onderhoud aan verricht. Daar bij komt, dat de concurrentie zeker in de provincie Utrecht toch wel groot is. Er zijn heel wat van dit soort bedrijven in de omgeving". KLEINE SUBSIDIE „We hebben toen een klein be- drijfssubsidietjes gekregen en we hadden wat eigen geld. En daarmee zijn we van start ge gaan. Het eerste jaar hebben we bijzonder goed gedraaid. Want het pachtjaar is ingegaan op 1 april 1983, zodat we de winter toen misten. U moet na melijk weten, dat dit gebouw geen enkele vorm van isolatie heeft. De winter 1983/1984 is voor ons behoorlijk zwaar ge weest: want boven de normale kosten kwamen nu ook de zeer hoge stookkosten. Dan heb je er toch met zijn tweeën een volle dagtaak aan om het hoofd boven water te houden. Maar het boekjaar 1984 zag er weer gunstig uit. Het is een jaar ge weest met erg veel overnach tingen". NARIGHEDEN ,,Het was maart 1984, dat de eerste kleine narigheidjes be gonnen. We kregen visite van een meneer, op verzoek van één van de bestuursleden van de vereniging. Hij werd aange meld als iemand, die waar schijnlijk nieuwe groepen voor ons had. Wat bleek, het was ie mand die wij kenden van onze vorige werkkring, de NJHC. De man heeft het gebouw beke ken. We zaten aan de borrel, even nog wat na te kletsen. Hij zei: „Zeg Philip, wat vind je er van, als je in loondienst zou ko men?" Ik begreep die vraag niet goed. Ik heb daar een beetje over heen gepraat. Els en ik zaten er over na te filoso feren. We kwamen allebei tot de conclusie: die vraag klopt toch niet? Aan de ene kant waardeer je het natuurlijk wel, van het bestuur, dat ze meele vend zijn. Ze hebben er natuur lijk ook belang bij, dat het zo goed mogelijk gaat". BIJBEDOELING LEUSDEN - Voor de derde keer binnen een relatief korte tijd heb ben katten in de wijk rond de Rozendaallaan en de Ansfriduslaan voor overlast gezorgd. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben twee katten een konijn in een ren bij een woning aan de Ans friduslaan doodgebeten. De politie sluit de mogelijk heid niet uit, dat het om kat ten gaat, die de eigenaren gewoon thuis hebben gela ten, terwijl ze zelf op vakan tie zijn. Aangezien het de derde keer binnen afzienbare ter mijn is, dat zich in de be treffende wijk problemen met katten voordoen, advi seert de politie eigenaren van dit soort huisdieren, die dieren 's nachts binnen te houden. Dit om te voorkomen, dat er kattenvallen geplaatst moe ten worden. De politie overweegt dat serieus, ge zien de aard en de regel maat van klachten over overlast, door katten ver oorzaakt. „Aan de andere kant dachten wij, dat er maar één bedoeling achter zat, namelijk om het huis te verkopen. We hebben dat toen heel open en eerlijk aan ze gevraagd. Dat werd toen in alle toonaarden ontkend Maar wij zijn toch behoorlijk benauwd geworden. Want je hebt inves teringen op de lange duur ge daan, je hebt de inventaris aan gepast aan de moderne eisen. Je hebt vertrouwen in de men sen. Je wil hier een leuke toe komst opbouwen met elkaar. Dat heeft heel wat gekost. En zo'n actie op die manier gaat er bij mij niet in". ADVOCAAT „We hebben meteen een advo caat in de arm genomen. We hebben gezegd, dat het hui dige contract op 1 april 1985 zou aflopen. Daarna wilden we graag aan een lange-termijn- contract. Daar moesten we maar vast aan gaan beginnen te werken. Want, na wat er nu ge beurd is, vertrouwden wij het niet meer zo erg". „Ik heb toen ook aan de Ver eniging gevraagd, of zij voor wat geldelijke steun zouden Oudste inwoonster van Leusden werd afgelopen zaterdag 98 jaar Fietspad langs Hessenweg onder Achterveld wordt niet opgebroeken Op de pedalen met Aat Daale: Een kijkje onder Maarn Burgemeester verwelkomde Ierse kinderen Leusder Krant 15 jaar geleden: „De charme van het besturen ging er wel af' Het boekje van Bee Boeijinga: handtekeningen van Busoui, Strauss, Britten, Segovia en Berustein. pag. 6 pag.7 kunnen zorgen. Maar ik kreeg toen te horen, dat ik van het be gin af aan al in liquiditeitspro blemen gezeten had, iets wat natuurlijk volkomen onge grond en onwaar was Onze ad vocaat heeft toen geprobeerd afspraken te maken voor een lange-termijn-contract. In eer ste instantie reageerde de ver eniging daarop in die zin, dat wij het huis eventueel zouden kunnen kopen, als de ledenver gadering daar voor zou stem men. Dit op voorwaarde, dat het landgoed De Treek daar mee akkoord zou kunnen gaan". GARANTIES „We hebben toen twee garan ties aan de vereniging moeten geven: één voor het pachten op lange termijn en één voor een eventuele aankoop. Het huis is getaxeerd. Daarbij kwam een rapport van de Kampeerraad, dat we ook nodig hadden voor de hypotheekaanvraag. Dat rapport zag er goed uit. het bood verschillende mogelijk heden voor de komende jaren. Bij de stemming van de alge mene ledenvergadering bleek, dat ze niet wilden verkopen, maar ze wilden ook geen lange- termijn-pachtregeling aangaan. En waarom, dat weten wij tot op de dag van vandaag nog niet". BRANDPREVENTIE „Ze kwamen wel echter met een beëindigingscontract: van anderhalf of twee jaar. Uitein delijk is het dus negentienvijf entachtig geworden. Door al die onderhandelingen heeft het een hele tijd geduurd. In die proefperiode ben ik ook naar de gemeente Leusden ge gaan. Ik heb ze daar het hele verhaal uit de doeken gedaan". „De gemeente reageerde als volgt. „Denk erom: er is in 1978 een brandpreventieveror dening in werking getreden. Die is op de normale wijze ge publiceerd en kenbaar ge maakt. Daar zou het bestuur van de vereniging toch iets van moeten afweten. Weet jij daar niets van?" „Nou, daar wisten wij dus niets van, want wij woonden voor 1982 in Groesbeek bij Nijme gen. We hebben het ook aan de Vereniging gevraagd. Die wist er ook niets van". VOLHOUDEN „Dat bleef de Vereniging ook in allerlei ook in allerlei toon aarden volhouden: en dat is iets, dat er bij mij gewoon niet in wil. Dat móeten ze gewoon hebben geweten. Als bedrijf ben je toch verplicht om dat soort dingen te weten, vooral wanneer je geestelijk gehandi capten wilt herbergen. Dan heb je zo'n enorme verantwoor ding, dan moet je dat soort din gen toch wel goed hebben". „Dat was dus een mooie tegen valler voor ons. Maar - het lange-termijn-contract nog in gedachten hebbend - wilden wij het gebouw aan de eisen van die brandpreventieveror dening wel aan gaan passen. We hebben de vereniging toen gevraagd om de bouwtechni sche tekeningen van Ingeborg Die bleken zij niet te hebben. Toen hebben wij die zelf laten maken. Dat kostte natuurlijk ook weer tijd". „Een exploitatievergunning was binnen de vereniging ook nergens te vnden. De ge meente heeft ons een met de hand geschreven kopietje doen toekomen van een ver gunning uit 1950. Die vergun ning kon natuurlijk al lang niet meer van kracht zijn. Die is in al die jaren nooit aangepast". NIET LICHTZINNIG „Wanneer je per jaar tien- tot twaalfduizend mensen ont vangt, dan mag je toch niet zo lichtzinnig te werk gaan. Als vereniging kun je er je niet makkelijk van af maken door te zeggen, dat je van het bestaan van een dergelijke verorde ning niet op de hoogte was. En zeker een houten gebouw stelt toch al extra eisen. En dat de verzekering geen cent uitkeert bij een brand, dat is dan wéér een verhaal apart". TEGEN VERKOOP „Ze hebben toen uiteindelijk in 1985 tegen de verkoop ge stemd. Daar kan ik natuurlijk wel inkomen, want een aantal bestuursleden heeft toch een emotionele band met dit ge bouw. Ze kunnen er dus moei lijk afstand van doen, Wij dach ten toen dus, dat we een con tract voor een langere termijn kregen". „Eind maart 1985 kregen wij echter een deurwaardersex ploot, dat vertelde, dat wij bin nen twee weken het veld moes ten ruimen. Wij zijn toen weer uitvoerig in onderhandeling gegaan. Uiteindelijk resul teerde dat in een beëindigings contract van augustus 1985 tot en metapril 1987". „Wij waren het er helemaal niet mee eens. Wij zijn weer ein deloos aan het onderhandelen geweest. Er is zelfs nog een klein commissietje in het leven geroepen, dat maar een paar dagen heeft bestaan. Daar had den we wel vertrouwen in. Maar elke keer was het toch wel zo: „mensen we willen best wel met jullie praten, maar we blijven bij onze standpunten". vervolg op pagina 3 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel, 033-940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 PASTOOR TER BEKKE: .zoals het klokje thuis tikt

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1