c LleusdenJ Oudste inwoonster werd 98 Reuze courgette bokaal leusdei" h1*®11® „Ik krijg het gevoel, dat we erin getuind zijn' Conflict tussen beheerders-echtpaar en bestuur Gilde leidt tot sluiting van Huize Ingeborg in november Binnen brandje leusder krant Fiets gestolen Openbare vergaderingen in augustus Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. (t)ex mkindegenmtie/ Achterveld HOE WORDT HET WEER IN LEUSDEN? L LEUSDER KABEL KRANT „Verontruste Achtervelders" DINSDAG 29 JULI 1986 plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 GEEN ZIN „Dan krijg je natuurlijk al een vieze smaak in je mond. Want dan heeft onderhandelen totaal geen enkele zin meer. We had den ondertussen flink wat geïn vesteerd. En met zo'n beëindi gingscontract zagen we de bui al hangen: Je kon gewoon ver trekken En de Vereniging pro fiteert bij een eventuele ver koop toch van de aanpassingen en verbetenngen die wij be taald hebben. Uiteindelijk heb ben we dat beëindigingscon tract toch getekend, onder pro test. Misschien kunnen we in dit anderhalf jaar dat ons nog rest, proberen iets van de schade die we geleden heb ben, nog terug te krijgen, zo dachten we toen". GEEN BOEKINGEN „Vanaf 1985 zijn we al erg te rughoudend geweest in het be leid om nieuwe groepen te ac cepteren. We zeiden tegen de mensen, dat we het risico niet durfden te nemen, dat ze ach teraf eventueel toch teleurge steld moesten worden. En bo vendien durfden wij geen nieuwe groepen te accepteren, omdat met iedere groep de to taalschuld telkens hoger zou worden in geval van annuleren. Bij dit soort groepen is het ge bruikelijk, dat de boekingen al ruim een jaar van te voren vast gelegd worden. Het annule ringsrisico kunnen wij niet ne men", stelt Philip Holst. AANPASSINGEN „Het bouwkundig onderzoek van de gemeente Leusden leidde er toe, dat wij wèl zou den mogen doordraaien, in dien er een aantal aanpassin gen tot stand zou komen. En al léén op voorwaarde, dat wij nog slechts valide mensen zou den herbergen. De hele cate gorie blinden, geestelijk ge handicapten, bejaarden, dan kon niet meer. Terwijl dat toch de grootste markt voor ons is". „Toen wij dat bericht van de gemeente kregen, hebben wij gesteld: dan kunnen wij dit be drijf niet voortzetten. Wij vin den dit een aantasting van dien aard, dat daar het Jonge Vrou wen Gilde voor moet op draaien. Zij hebben jarenlang zo gedraaid. Al vanaf 1978. Moeten wij nu de dupe er van zijn, dat zij niet hebben voldaan aan de brandpreventieveror dening? Zelf had ik ondertus sen al een noodverlichting aan gelegd. We hebben de brand- blusmiddelen aangepast. Maar het groot onderhoud, waar je jaren niets meer aan is gedaan, zou toch voor rekening van het Gilde moeten komen. Om een voorbeeld te geven, de houten gooien Want alles moet op nieuw gedaan worden Dat zien wij met een beëindigingscon tract natuurlijk al helemaal niet zitten". „Ondertussen hebben we wel een bednjfskrediet lopen. De belastingen draaien natuurlijk ook gewoon door. En daar zijn toch flinke bedragen mee ge moeid. De beslissing van de gemeente kwam eind decem ber van het vorig jaar. En toen hebben wij in januari gezegd: Wij kappen ermee. Verder gaan is onverantwoordelijk". „We waren redelijk volge boekt voor dit jaar, maar we hebben alle groepen afge schreven. Door tussenkomst van de burgemeester van Leus den is er in overleg met de bank een uitstel gerealiseerd tot 1 november, waar wij eigen lijk nóg niet eens zo blij mee zijn. Want de kosten gaan ook door. En om al die groepen te rug te krijgen, was ook onbe gonnen werk. En in plaats van twee ton omzet zitten we nu op 26.000 gulden. De belasting dienst zit ons op de hielen". Aan de andere kant zeg ik: Wie is nu de uiteindelijke verant woordelijke geweest voor dit huis? Dat is toch die Vereniging geweest. Ze hebben jarenlang zo kunnen draaien. Ik krijg het gevoel, dat ze ons bewust voor hun eigen fouten hier voor wil len laten opdraaien" besloten, dat het gebouw toch verkocht gaat worden. Wij heb ben nu geen zin meer om nog te kopen. Want wil je het ge bouw opnieuw rendabel krij gen, dan moet je met zeer hoge restauratiekosten rekening houden". Op de vraag, waarom het Jonge spanningen moet leven, dan ben je onderhand zelf rijp voor een inrichting. Maar de ge meente vindt, dat we nog niet urgent genoeg zijn. Waar schijnlijk moeten we eerst op straat staan Ik wil graag een an dere woning voor mijn gezin, zodat dat niet meer voortdu- De werkwijze van het Gilde komt erg feodaal over. Zo is er m 1984 een commissie van wijze mannen geweest, die een advies aan het Gilde moest uit brengen over Ingeborg. Het beheerderspaar Holst is totaal buiten alles gehouden. Philip karakteriseert als volgt: „Je „Wij hebben het gevoel, dat het Jonge Vrouwen Gilde het ons niet in dank afneemt, dat wij onze verplichtingen tegen over de gemeente zijn nageko men". „Op 2 juli j.l. is het voor de kan tonrechter gekomen. Op aanra den van onze juridische advi seur hebben wij sedert die tijd geen huur meer betaald Hoe wel het gilde die huur natuur lijk wel zal opeisen. Wij gaan op onze beurt een tegenvorde- ring instellen. Op zijn minst Vrouwen Gilde zelf niet geïnte resseerd is in restauratie, ant woordt Philip Holst, dat hij denkt, dat de vereniging het belang van het behoud van het clubhuis niet meer zo ziet. WONING Philip Holst heeft de gemeente inmiddels gevraagd om een woning vanwege het feit, dat zijn gezin vanaf maart 1983 in een dermate grote spanning heeft moéten leven, dat het er daklijsten durf ik niet eens meer schoon te maken uit angst, dat de verf er gewoon van afvalt met als gevolg dat het hout zeer snel verder zal rotten. Willen wij het huis helemaal aanpassen, dan kunnen wij het net zo goed tegen de vlakte FOUT „Als je alles overziet, ga je je afvragen: waar heeft de fout nu eigenlijk gelegen? Ik krijg het gevoel, dat wij er in getuind zijn. Dat is stom van onze kant. moet het geld terugkomen, dat wij hebben gestoken in de lange-termijn-promotie van dit gebouw. Maar ook het geld dat zit in het verbeteren van de ac commodatie zien wij natuurlijk graag terug'". „Uiteindelijk heeft het Gilde onderdoor dreigde te gaan. Philip. „Wanneer er groepen in huis zijn, dan werk je in dit be drijf van 's morgens zeven tot 's avonds twaalf'. Zijn vrouw vult hem aan: „Vaak nog véél lan ger!" Philip neemt het woord weer. „Als je dan in dit soort rend in deze spanning hoeft te leven. Zelf blijf ik dan wel hier overnachten, als we een groep in huis hebben". BEGRIP „Aan de andere kant zeg ik weer: Ik sta volkomen achter de eisen van de gemeente voor wat betreft de brandpreventie verordening. Daar moet nu eenmaal aan voldaan worden, wil ik hier ooit een exploitatie vergunning kunnen krijgen. Van de brandweer weet ik, dat het Gilde al regelmatig in ge breke is gesteld Bovendien heeft die verordening in 1978 duidelijk in de kranten gestaan. Als verantwoordelijke ver eniging kun je er dan toch niet zo makkelijk onderuit komen. Ook een aantal gildeleden heeft mij verzekerd, dat zij wel van een en ander op de hoogte waren geweest". ROTARYCLUB Het echtpaar Holst omschrijft het Jonge Vrouwen Gilde als een soort Rotaryclub voor vrou wen; het zijn mensen die toch een bepaald aanzien, een ze kere macht hebben wordt behandeld als een boertje anno 1850 dat een zaakje pacht. Ongelooflijk zo antiek als alles nog gaat." GROTE SCHULD „Waar wij nu mee zitten, dat is een enorm financieel pro bleem. We hebben aan de ju risten gevraagd om deze zaak een spoedeisend karakter te geven. Maar het wel en wee van een gezin is blijkbaar niet van groot belang. In concreto komt het gewoon hier op neer: per 1 november a.s. zijn wij hier weg Dat willen wij zelf. We zijn dan werkloos. Op het ogenblik zijn we druk aan het sollicite ren". WRANG Het is erg wrang voor het be heerderspaar, dat het Gilde nu uit twee monden blijkt te pra ten. Aan de ene kant moest het tot dan toe gevoerde beleid met betrekking tot de accepta tie van groepen gecontinueerd worden. Dat was een voor waarde bij de aanstelling. Nu zegt het Gilde, dat het de eigen keuze van Holst geweest is om deze groepen te ontvangen. Dagelijks te zien, 24 nor per etmaal. Inhoud: - aktuele berichten - dagelijkse agenda's - sport - aktiviteiten jeugd en jongeren - aankondigingen verenigingen - openingstijden bibliotheken - felicitatie-rubriek - vraag-en aanbod-rubrieken voor partikulieren en bedrijfsleven - filmagenda Amersfoort - openbaar vervoer - advertenties In het weekeinde: - sportagenda - weekeind-agenda - uitgaanstips Amersfoort - filmagenda - openbaar vervoer - medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 5,- per dag (tot maximaal 2 regels). Niet-abonnees: 7,50 per dag (tot maximaal 2 regels). Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kontraktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren. Tarief: eerste twee regels 12,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. Kabel-Spots Kleine advertenties voor bedrijven e.d Zonder logo's of afbeeldingen. Tanef: van 1 tot maximaal 5 regels 75,- per dag. Alleen tegen kontante betaling bij opgave tekst op ons kantoor. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kanaal 4. LEUSDEN Een inwoon ster uit Leusden werd afge lopen zaterdag rond het middaguur op een onaan gename manier verrast. Toen zij uit het winkelcen trum De Hamershof richting auto hep, trof zij daar de brandweer en politie aan. Het voertuig, dat gepar keerd stond op 't Erf, had binnenin vlam gevat. Oor zaak van het brandje was kortsluiting m het dashbord waardoor het begon te smeulen. Zowel het dashbord als de binnenbekleding zijn totaal verloren gegaan. Woensdag 30 juli: 9.00 uur handwerkhobbyclub de Moespot Donderdag 31 juli: 13.30 uur kaartmiddag leden bejaar- densoos bij cafetaria de Berken Zaterdag 2 augustus: 20.00 uur gehuwdenbal café Bui- tenlust 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 3 augustus: 14.00 uur Disco de Klaveet Dinsdag 5 augustus: 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem Ons Gebouw LEUSDEN - Leusdens oudste inwoonster, mevrouw M. van den Brink-van den Hul, werd afgelopen zaterdag 98 jaar. Ter gelegenheid van dat heu gelijke feit bracht loco-burge Jan Wagenaar, verge zeld van zijn echtgenote, de ja- nge mevrouw Van den Brink een bezoek, mede namens het gemeentebestuur. Dat ge beurde in Lisidunahof. Mevrouw van den Brink-van den Hul werd in 1888 in Barne- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens. Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktie-secretariaat: Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: f 65.60 per jaar 33,30 per half jaar 16.90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de kranl voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hooldagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto( s) thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. veld geboren. Op 11 december 1925 trad zij in het huwelijk met Cornelis van den Bnnk, in Put ten Het echtpaar heeft geen kinderen gekregen. Mevrouw Van den Brinks echtgenoot kwam in 1955 te overlijden. Leusdens oudste inwoonster was onder meer woonachtig in Barneveld, Putten en Stouten- berg. Sinds 1977 woont zij in Lisiduna hof in Leusden. LEUSDEN Afgelopen zaterdag is er op de Kooikersgracht tussen 8.55 en 9.10 uur nabij de Amro- bank een fiets gestolen. Het betreft een groene herenfiets van het merk Batavus. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. LEUSDEN - In de maand au gustus worden de volgende openbare commissie- en werkgroepvergaderingen gehouden: 11 Welzijn, Onderwijs en Huisvesting; 13 Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken; 14 Algemene Bestuurszaken; 18 Financieel Beleid en Be heer; 28 Raad. De vergaderingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders vermeld, en worden gehou den in het gemeentehuis, 't Erf 1 te Leusden-Centrum De agenda's en stukken lig gen vanaf vijf dagen voor de vergadering ter inzage bij het bureau voorlichting, 't Erf 1, telefoon 941247, toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw- Langenbeek. De verslagen van de hierbo ven aangekondigde vergade ringen worden op de ge noemde plaatsen ter inzage gelegd in de week volgend op die waarin de vergade ring is gehouden. (advertentie) Zon, regen, onweer, storm, hagel, mist of sneeuw KIJK DAGELIJKS naar de uitgebreide weer- rubriek LEUSDER KABEL KRANT, het dagelijkse kijk-nieuwsblad in de gemeente Leusden op kans. De temperatuur mag aangenaam worden ge noemd en schommelt zo tussen 20 en 23 graden. Het is normaal voor de tijd van het jaar. Warm tot zeer warm zo merweer is er nog altijd in Spanje, Portugal en Grie kenland. Ook Oost-Eu ropa, inclusief Finland doen goed mee. Wisselval lig is het in Noorwegen en op de Britse eilanden. Juli zit er bijna op; de tweede zomermaand. Was de eerste droog, zonnig en warm, deze maand is tot nu toe normaal maar te droog. Nu maar afwachten wat de laatste zomer maand voor ons in petto heeft. Ik hoop voor de "veront ruste Achtervelders" dat mijn goede verwachting voor deze maand uitkomt, anders moet ik misschien verhuizen. Loco-burgemeester Jan Wagenaar en zijn echtgenote bezochten namens het gemeentebestuur de oudste inwoonster van Leusden, mevrouw M. van den Brink-van den Hul. LEUSDEN - Elk jaar gebeurt het wel een keer: ter redactie van de krant worden we verbhjd met een wondere speling der natuur. Dit jaar werd ons kantoor vereerd met een bezoek van de gebroeders Van Eijkeren, woonachtig aan de Krooneend m Leusden. Ze hadden het tastbare resultaat van het schooltuin-project op de Valleischool, waar ze naar school gaan, met zich meegebracht. En dat was maar goed ook, anders hadden we het beslist niet geloofd: een reuze-courgette, en dan j van dit formaat. Met behulp van de groenteboer om de hoek kwamen we tot de ontdekking, dat de courgette met alleen uit zijn 'krachten, maar ook over een normaal gewicht gegroeid was. De vrucht woog 2240 gram. Maar of hij voor consumptie geschikt was, dat mocht volgens de vakman j groenteman betwijfeld worden. Hoe dan ook. Pim (links op de foto) van zeven jaar. en de tweelmg Gijs en Bart („we zijn haast tien, maar schrijf maar negen jaar") poseerden i bereidwillig met hun uitzonderlijke tumiers-resultaat voor de deur van ons kantoor. Een plaatje, dat we u met wilden onthouden Zaterdagochtend werd ik tijdens mijn weerpraatje op radio Eemland gestoord door een aantal Achtervel ders, die met een bord voor mijn deux stonden met de vraag erop: „Jan waar blijft de beloofde hit tegolf?" Op dat moment kon ik daar geen antwoord op geven, maar ik zelf blijf goede hoop houden. Het is nog geen augustus. Het weer van het week einde kende twee gezich ten: was het zaterdag nog bewolkt en viel er nog een weinig regen, zondag was een prachtige dat met een redelijke temperatuur. xjv oorzctdK was de uitbrei ding van hoge druk van de Azoren via Frankrijk naar de Alpen. De wind kwam hierdoor in de zuidhoek en voerde warme lucht aan. Ook maandag een zomerse dag met nog iets hogere temperaturen. Als de ver wachting is uitgekomen zou vandaag een Atlanti sche frontuitloper voor een enkele regen- of onweers bui gezorgd hebben, waarna het wat koeler wordt. De rest van de week blijft het licht wisselvallig zo merweer, dat wil zeggen, er is periodiek zon, maar met name morgen en don derdag is er een buien-

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3