Een kijkje onder Maarn Maarn, Maarsbergen en Woudenberg Roda '46 waagt kansje Dp Haarlem-Cup- Toernooi Op de pedalen met Aat Daale Loos alarm Aflevering 3 .000 teams naar voetbaltoernooi Katten overlast Ruit ingegooid Collectes in augustus 26-ers Buit diefstal 18.000- Korte routebeschrijving DINSDAG 29 JULI 1986 reportage 1. Starten in Leusden-Zuid bij politiebureau hoek Maan- weg/Arnhemseweg 2. Amhemseweg richting Woudenberg volgen tot aan de stoplichten en aldaar de Treek in via de Ooievaarshor- sterweg. 3. Volgende kruispunt linksaf over de Trekerweg en even voorbij het houtsnij-huisje rechtsaf en het bospad pal westwaarts uitrijden tot aan de hoofdweg (Doornse- weg). 4. Over de Doornseweg rijden tot aan kruispunt Quatre- bras (kruising rechts naar Austerlitz en links naar Wou denberg). 5. Linksaf richting Woudenberg via de Zeisterweg. 6. Dwarsweg blijven volgen en verderop bospad van deze weg blijven volgen tot aan de Schapendrift (zichtbaar op de plaats waar links het bordje Dwarsweg staat). 7. Over de Schapendrift langs voetbalvelden Maam in. 8. Oversteken over de Bakkersweg en bij de hoofdweg (Tuin- dorpweg) rechtsaf. 9. Bij het verderop gelegen winkelcentrum linksaf onder de tun nels van de spoorwegen en de autoweg door (Raadhuislaan). 10. Daarna meteen linksaf bij Raadhuisplein over de Kapel weg. 11. Na Kapelweg bij voetbalvelden de Buurtsteeg volgen. 12. Buurtsteeg helemaal uitrijden tot kruispunt 1 km voor Maars- bergen (bij boerderijtje met geel-rode blinden linksaf - bij de hoofdweg linksaf over het fietspad. 13. Hoofdweg blijven volgen via Maarsbergen en Wouden berg om terug te gaan naar Leusden naar eigen keuze. complex - deze tijd van het jaar is er eindelijk eens even rust - en dan ziet u een speciaal fietspad in het bos. Wat zullen we daarvan zeggen? Laten we zeggen dat het hier om een vnj stil fiets pad gaat, in een langgestrekt bosrijk gebied. Slechts hier en daar gluurt een boerderijtje door het groen. Er heerst een sfeer als uit onze bes te kinderjaren, toen we nog, volko men veilig en onbewust van onze toe komst, onze handjes vastklemden aan de jaspanden van vader, die met machtige pedaalslagen voorwaarts peddelde, als was hij de eigenaar zelf van het bos. Na verloop van tijd komt ook aan deze bespiegeling een emde, want rechts knetteren weer de geluiden van de ve hikels, waarin de moderne mensen zich met vertrokken gezichten spoeden naar hun werkterreinen. Toch heeft deze weg onder Maarn een leuke ontknoping. We komen na melijk op een hoekpunt, waar stoffelijke herinneringen üggen aan ridderlijke tij den Door het bos heen schemert iets van een oud kasteel en rondom liggen huisjes met geel-rode blinden Ln vroe gere tijden, toen kasteelheren glorieer den, werkte men al met fnsse kleuren, zoals tegenwoordig bij voetbalvereni gingen. De horige boeren zullen onge twijfeld in hun tijd geen liederen als ,,olé, olêhé" hebben aangehven. Dat neemt niet weg dat de percelen met hun diabolo-achtige kleurpatronen er erg aardig uitzien. Even duidelijk zijn: aan het einde van de bewuste Buurtsteeg moet u even linksaf om meteen daarna op de grote weg richting Amersfoort te ko men. U bent dan 1 kilometer van Maarsber gen en dat is na de stilte van het bosge bied voor de vnenden van de natuur niet een verkeerspunt om tot bezinning te komen. De N 226 heet de bewuste weg en als je zo'n weg goed m ogen schouw neemt, is het in wezen niets an ders dan een wreed door een natuurge bied getrokken baan, die bij de aanleg ongetwijfeld de protesten van de toen malige aanwonenden moet hebben ver wekt. Maar zoals overal elders is de ontwik keling van het moderne verkeer niet te stuiten en kunnen geluidswallen nog slechts hier en daar als een sussend symbool de stilte suggereren. LANDGOED DE BOOM Op het bewuste punt zijn we nog zo'n Een duiventil bij kasteel Maarsbergen LEUSDEN - Misschien is het gebied op de weg naar Bi. Maarn aan vele fletsliefhebbers niet onbekend, maar wie vai is er wel eens ten zuiden van de spoorlijn naar Arnhem en gaan rijden. Het kan zijn dat u zich in die omgeving nog >k niet heeft gewaagd en daarom hierbij de uitnodiging om ret ook daar eens een kijkje te gaan nemen. ™.'We zouden u kunnen voorstellen, direkt naar Wouden- erl berg te rijden, maar we hebben een ander idee. We star- ten in Leusden-Zuid, waar we via de Maanweg vanuit Leusden-Centrum gemakkelijk terecht kunnen komen. Bij het politiebureau gaan we weliswaar een stukje over de Amhemseweg richting Woudenberg, maar daarna gaan we bij de stoplichten rechts de Treek in via de Ooievaars- horsterweg. Bekend terrein natuurlijk, maar we bevinden ons daar in een stukje natuur dat ons altijd weer boeit, om een vroegere radiospreker te citeren. Op het volgende kruispunt gaan we linksaf de Trekerweg op en weldra zijn we dan weer op die wat on-Hollandse plek met boerde rijen van een heel ander type, het hotel met de sfeer uit de boeken van Couperus en Van Lennep en natuurlijk ook het bekende houtsnijwerk-huisje met de nog altijd aanwe zige viool. Na het huisje, waar iedereen toch wel even weer een kijkje gaat nemen, gaan we rechtsaf en daar volgt een lange mooie weg pal westwaarts die helemaal Lnjals Oude Utrechtseweg naar de Doornseweg voert. We bevinden ons dan op het fraaie fietspad langs de hoofdweg en Amersfoort-Doom en we rijden richting Quatrebras. toegang naar het meer, maar wij njden andermaal door. Weldra staan we voor de poorten van het recreatieterrein Laag Kanje, We mogen daar officieel niet ver- it (niemand die je tegenhoudt, maar we houden ons aan de regels) en gaan links de bocht om om even verder rechts de Dwarsweg gewaar te wor den. Een eenvoudig bestrate weg, die aan vankelijk kaarsrecht het zuiden ïnvoert- Na enige tijd verandert het aspect van de Dwarsweg en zult u zien dat u weer zo'n ouderwets bosfietspad krijgt, braaf afgezet met paaltjes. Nu moeten we toch weer even goed opletten, want het is niet de bedoeling dat u de Dwarsweg helemaal uitfietst. U knjgt rechts een bordje Schapendnft te zien. Misschien ruet meteen zichtbaar maar aan de lin kerkant van de weg staat weer een bordje „Dwarsweg" en daar moet u zijn Het echte fietspad is eventjes verder en u gaat dus, goed verstaan, daar naar rechts. Het pad blijft lommerrijk en u zult, als u op de juiste weg zit, langs sportvelden komen. Daarna is er al gauw de bewoonde wereld. Die bewoonde wereld is het dorp Maam, een welvarende plaats, waar u geen krottenwijk zult aantreffen. De Schapendrift verlaat u om aan de overkant de Bakkersweg op te gaan. Die Bakkersweg mondt uit op de grote weg, die Tuindorpweg blijkt te heten. U gaat die grote weg rechts op en komt dan middenin het dorp. Al snel zult u er een winkelcintrum opmerken en daar moet n weer even goed uitkij ken, want u gaat daar linksaf de twee tunnels onderdoor, respectievelijk van de spoorwegen en een van de snelwegen van Neelie. Het heet daar Raadhuislaan en u hebt na het doorkruisen van de tunnels met een uitzicht op een raadhuis als uit een sprookje. Dat klinkt eigenlijk wat over dreven maar laten we toch vaststellen dat het raadhuis van Maarn een aller vriendelijkst gemeentehuis is. Als de ambtenaren ook zo vriendelijk zijn als hun behuizing oogt, moet van een ideale toestand worden gesproken. RIDDERLIJKE TIJDEN Wij filosoferen daarover niet te lang en gaan direct linksaf over de Kapel- weg, als het ware met de trem mee rich ting Arnhem. De Kapelweg gaat over in de Buurtsteeg en daar is het uit met de huizenbouw. Er ligt nog een voetbal dertien kilometer van Amersfoort ver wijderd. Dat kan wel weer even aan trappen betekenen. Voor de meeste fietsers zijn we er op de bekende weg. Even verderop njden we het viaduct van de grote weg naar Arnhem weer onderdoor en komen we in het kleine stukje bewoonde wereld, dat Maars bergen heet. Fietsers hebben er, ook al weer als op de meeste plaatsen in vergelijkba re situaties, geen voorrang meer bij de zijwegen die naar de grote weg leiden. Een lichte vorm van discrimi natie, want waarom houdt de voor rang voor fietsers op, terwijl het in zijn geheel toch een voorrangsweg is? Misschien moet er eerst een onge luk gebeuren om juridisch te laten uit maken of het ongedaan maken van de voorrang van fietsers wel juist is. We fietsen relaxed door naar Wou denberg, waarvan de torenspits als een Aart Jansen ligt nog altijd de weg boven. Het geboomte al- heeft de weg een wat smaller gegeven. Het doet er niets toe, wij moeten gewoon rechtuit, naar ""het kruispunt verderop. Normaal gaan we daar als fietser rechtuit of rechtsaf naar de pyramide, maar nu gaan we aan .de overzijde linksaf richting Wouden- 1 Liberg. Het kruispunt is aanmerkelijk ver- ^'smald, een enorme verbetering. Het ^principe van de versmalling van kruis- ^punten wordt overal met succes toege past. Het bruinmaken van de fietspaden ook zo'n goede zaak. Het vindt alle- maal wat ongemerkt plaats maar wij als kunnen er alleen maar blij om or^n- fSPROOKJES RAADHUIS ar. Richting Woudenberg brengt ons m ïujde buurt van het Henschotermeer. Bij uwarm weer zie je er nauwelijks water, riomaar ook met dat probleem hebben wij it \niets uitstaande. De fiets blijft onze met gezel en op een gegeven moment gaan Vnre op de Zeisterweg (zo heet die grote mcweg) rechtsaf, waar we na de toegang i? naar het meer het bordje „Heygiaeff' Het zeer veelbereden bosfiet- pnspad aldaar voert ons naar een andere - 'et sprookjesachtige raadhuis van Maarn De nieuwe rijksweg die aansluiting geeft op de A28 bi) Oud-Leusden scherpe griffel boven het groen uit steekt. De naam Woudenberg heeft iets paradoxaals. Er zijn geen echte wouden en er is zeker geen berg Natuurlijk is er wel het nodige groen in deze tijd van het jaar en dat maakt het rijden op de ver dere weg naar Amersfoort besüst niet onaangenaam. Na het passeren van het landgoed De Boom zult u rechts de to renspits van Amersfoort kunnen ontwa ren en misschien zult u er zich over ver bazen dat die toren op die plaats staat. We komen aan het einde van deze tocht, die hopelijk niet te veel voor u uit hoofdweg bestaat. Natuurlijk heb u vol- leidge vnjheid om zowel op de heen- als terugweg variaties toe te passen. U kunt in beide gevallen door Den Treek gaan, maar dat hangt af van uw eigen stem ming, conditie en beschikbare vrije tijd. Bij goed weer zult u, net als de schrijver van deze verhalen, vast en zeker wel bij terugkomst een lekkere ijsco gaan nuttigen. Het adres ver klappen we niet, want - nogmaals - we doen hier niet asm reclame. Natuurlijk is er wei het nodige groen in deze tijd en dat maakt het rijden op de verdere weg naar huis beslist niet onaangenaam. Na het passeren van het landgoed De Boom is voor iedereen in Leusden de weg naar huis niet ver meer. We schatten de afstand op zo'n 35 a 40 km, uiteraard af hankelijk van uw woonplaats. LEUSDEN/HAARLEM an 7 tot en met 10 augustus ordt er in Haarlem een groot >etbaltoernooi gehouden: it Haarlem-Cup Toernooi, [eer dan duizend teams uit nnen- en buitenland zullen ui dit gigantische evene ent deelnemen. Roda '46 uit iusden heeft vijf jeugdelftal- n ingeschreven, namelijk it Al-, BI-, B2-, Cl- en C3- ftal. Op donderdag 7 augus- s vertrekken de Roda-teams om 7.00 uur richting Haar- m, waar de overige nachten iorgebracht worden in ^agdherbergen. Het programma ziet er als volgt uit: 7 augustus: Roda Al Us Plougonvellin (Frankrijk), terrein Renova 10.00 uur. Roda AlSt. Vital (Canada), terrein Renova 12.10 uur. Roda BI New Castle (Engeland), terrein DCO 9.00 uur. Roda B1 Manglerud St. (Noorw.), terrein DCO 11.00 uur. Roda B2 Tuss Velen (W.-Dld.), terrein THB 12.00 uur Roda B2 Hovas IF (Zweden), terrein THB 13.00 uur. Roda Cl - Starbeak (Noorwegen), terrein DSC '74 10.00 uur. Roda Cl DCO (Haarlem), terrein DSC '74 11 40 uur. Roda C3 DCO (Haar lem), terrein DIO 12.45 uur. 8 augustus: Roda Al^ Bergen (NI.), terrein WH 12,20 uur. Roda BI - Voor burg (NL), terrein DCO 9.00 uur. Ro da B1 Alliance (Haarlem), terrein DCO 11.00 uur. Roda B2 DCO (Haarlem), terrein Ripperda 14.00 uur. Roda B2 Duiven (NI), térrein Ripperda 16.00 uur. Roda Cl Fit (Amsterdam), terrein DSC '74 14.00 uur. Roda Cl Hoxter (W.-Dld.), terrein DSC '74 15.30 uur. Roda C3 VIOD (Doetinchem), terrein DIO 14.15 uur. Roda C3 Fyllingen (Noorwegen), terrein DIO 15.45 uur. 9 augustus: Roda Al DSS (Haarlem), terrein Schoten 10.00 uur. Roda B1 DSCO (Haarlem), terrein DCO 11.00 uur. Roda B2 Schoten (Haarlem), ter rein Ripperda 12.00 uur. Roda Cl Blokker (NI), terrein DSC '74 9.00 uur. Roda C3 Beemster (NI), ter rein DIO 12.15 uur. Voor zaterdag 9 augustus staan er poule-finalewedstrijden op het programma. Zondag 10 augustus vertrekt men weer richting Leus den, waar men rond 15.00 uur bij het clubhuis arriveert. Voor nadere in lichtingen kan men terecht bij Wil fred van der Pas, Kuperssingel 112. LEUSDEN Een tweetal katten heeft vrijdagnacht een konijn doodgebeten. Het gaat om een vaai-rode en een zwar te kat. Een bewoner van de Ansfndus- laan hoorde 's nachts angstkreten van een dier. Toen hij buiten ging kijken, trof hij de twee katten in zijn konijnehok aan. De eigenaar van de katten wordt verzocht contact op te nemen met de politie, telefoon 033-941980 LEUSDEN Onbekenden hebben zondag een ruit van de Groenhorst- school aan De Meent kapotge- gooid. Voor zover bekend wordt er mets vermist uit het gebouw LEUSDEN Even was er paniek in en rond één van de vijvers in de wijk Rozen- daal. Een man, die zijn hond uitliet, zag langs de water kant een kinderfiets liggen. Zijn hond ging er snuffelen en reageerde „nogal raar". De man waarschuwde de politie in Leusden. Die op haar beurt de Amersfoortse brandweer inschakelde, die gespecia liseerde duikers hebben voor het zoeken naar moge lijke verdrinkingsslachtof fers. Het was 'n drukte van jewelste rondom het vijver tje en de spanning was eni ge tijd te snijden. Gelukkig bleek het een loos alarm te zijn. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders van Leusden hebben voor de maand au gustus vergunning verleend voor het houden van de vol gende collectes: Van 18 tot en met 22 augustus Soha Leusden en van 25 au gustus - 7 september Kon. Wilhelmina Fonds. LEUSDEN Uit een bouwkeet op Het gaat om 400 vierkante meter het terrein van Beco is het afgelo- multiplex. Van de dader(s) ont- pen weekeinde voor 18.000 gulden breekt nog elk spoor, aan bouwmaterialen ontvreenid. LEUSDEN De rijkspolitie te Leusden heeft tijdens het af gelopen weekeinde weer en kele dronken autobestuurders van de weg gehaald. In de nacht van 25 op 26 juli was een 22-jarige Leusdenaar het „slachtoffer". Hij werd rond 02.45 uur aangehouden in de Esdoornhof. Op 27 juli was een man uit Schuur de „pineut". De politie trof hem aan op de Hessenweg in Achterveld. Beide mannen moesten twee keer een blaastest doen. Daarna volgde een bloedproef en een rij verbod van enkele uren.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5