Burgemeesters verwelkomen Ierse kinderen in ons land LEISDER JAAR „De charme van het besturen gaat er zo wel van af Actie Pax Christi: Burgemeester Van der Post naar aanleiding van Haagse besluiten over financiering: DINSDAG 29 JULI 1986 plaatselijk nieuws Vorige week maandag arriveerden 24 Noordierse kinderen op Schiphol. De groep is tot half augustus te gast van Pax Christi Kinderhulp die de kinderen heeft ondergebracht bij pleeggezinnen in Amersfoort. Het is voor het eerst dat een groep kinderen uit het door een burgeroorlog geteisterde Noord-Ierland op bezoek is in Amersfoort. Er zijn speciale activiteiten op touw gezet om de buitenlandse gasten een zo prettig mogelijke vakantie te kunnen aanbieden. Op het programma staan onder andere een spelmiddag op het terrein van het Eemland College, een bezoek aan het Aquadroom en een kinderboerderij, en een dagje naar Harderwijk met bezoek aan het Dolfinarium en het strand. LEUSDEN De Noordierse gastkinderen werden op Schiphol afge haald door Amersfoortse pleegouders, die de komende weken de kinderen onder hun hoede hebben. Het vliegtuig kwam tegen 21.15 uur aangetaxied. De „afvaardiging" uit Amersfoort kon het allemaal goed volgen want de bus mocht het platform oprijden zodat van dichtbij bekeken kon worden hoe het vliegtuig landde en langzaam op hen af kwam rijden. Toen de kinderen de vliegtuigtrap afkwamen, stonden de gastouders hen op te wachten in de slurf. De kinderen sloegen meteen aan gratis aan de buitenlandse kinde- het fotograferen. Vooral van elkaar namen ze heel wat foto's. Ze ston den te springen van enthousiasme. Tegen tienen was er van enige slaap, zelfs bij de allerjongsten, geen spoortje te bekennen. Alleen grote blijdschap over alles wat ze beleefden. In de bus naar Amersfoort zaten ze braaf op een njtje. Sommigen van hen hadden zelfs nog nooit een busreis gemaakt. Door de grote rui ten keken ze verbaasd naar buiten. De kmderen komen uit de aller armste Noordierse gezinnen en het meest door de burgeroorlog ge troffen gebied. De kinderhulp, die Pax Christi hun biedt, is dan ook dubbel en dwars aan hen besteed. Met de neuzen plat tegen de ra men gedrukt zaten ze, toen het langzaam donker werd, geboeid naar al die lichtjes buiten te kijken, om toch maar niets te missen van alles wat daar te zien was. DE KENNISMAKING Bij aankomst m het zaaltje van „Ons Nest" aan de Koppelweg 62, het clubgebouw van de Amers foortse Vogelvrienden, dat voor drie weken door deze vereniging ren wordt afgestaan, vond de ken nismaking tussen ouders en kinde ren plaats. Zouden ze elkaar van de toegezonden foto's herkennen? De spanning steeg De ouders zaten aanvankelijk wat onwennig aan de kant. Het is de eerste keer, dat Amersfoort Noordierse kmderen vakantie aanbiedt. Je hoorde roepen: „Nee, ik her ken hem met!", ,Ja, dat is ze!" Per plex werd er soms gereageerd: het was allemaal heel erg meuw en on wennig. Paula Obdam las de namen van de gastgezinnen: „Familie Ver kerk", „Familie Van der Pouw". De kinderen hadden een naamkaartje om. Je zag de gezichten ontspannen omhoog gaan: „Oh ja, hoor, daar komen ze aan!" Ieder gezin krijgt twee kinderen in huis. Amersfoort herbergt deze weken 24 Ierse kinderen. Armen zwaaiden omhoog. Spoe dig was het ijs gebroken. Er werd over de bolletjes geaaid, de kinde ren dronken limonade, gastmoeder nam één kind voor haar rekening, gastvader het tweede kind. Spoedig was iedereen op zijn ge mak gesteld. Ouders en kinderen praatten met elkaar. De sfeer was gezellig, toen iedereen iedereen gevonden had. Bij een paar kmde ren zag je wal traantjes komen. Moe van de reis en alle meuwe indruk ken: het overweldigde hen. Ann Mac Glone, de Noordierse begeleidster, die bij Paula Obdam m huis is, is stomverbaasd over de stilte in Amersfoort. Elke keer zegt ze: „Oh, it is lovely here. Oh, the quietness, wonderful!" Ze kan het met begrijpen. Bij hen is het altijd heme. In de afgelopen week waren er nog gevechten in Portadown, uit welke omgeving zij en verschillen de kmderen komen. Bommen, schieten, branden, geven een hels lawaai m dat stadje en de wijde om trek. Het geweld m die streek is even erg als m Belfast en London derry, zegt Ann Mac Glone. KOSTELIJK AMUSEREN Ann Mac Glone geniet mateloos. Amersfoort vindt ze een „beauty". En dat hier fietspaden zijn: fantas tisch. Ann verbaast zich van begin tot emd. Ze is meegekomen om m het ge val van problemen, met heimwee bijvoorbeeld, deze mee te kunnen oplossen. Zij kent de kinderen goed en verstaat hen, en kan hen in hun eigen Noordierse dialect toe spreken. De kinderen verstaan en spreken ook Engels. Ze amuseren zich er kostelijk mee, dat die Amersfoorters zo'n lekker krom taaltje praten. Voor hen is het hoog Engels mt Nederlandse monden een bron van continu plezier. Paula Obdam nep maar: „Speak slowly", en dan lachte iedereen. GEZELLIGE AVOND Donderdag 24 juli vond de eerste aktiviteit plaats. In „Ons Nest" kwa men gastouders met eigen en gast kinderen bijeen voor een gezellige avond. Er was een apart zaaltje klaar gemaakt voor de kmderen met allerhande spelletjes. Guirlan des en ballonnen waren opgehan gen. Heel snel werd er gevraagd of er met de ballonnen gespeeld mocht worden: er boven op sprin gen, ballonnen met enorme knal uit elkaar laten springen: dat was hun favoriete spel! Tussen maandag en donderdag had zich overigens een mini-„dra ma" afgespeeld. Een broertje en zusje die m Leus den logeerden, mochten met z'n tweeën een eindje wandelen. Toen ze na een uur nog met terug waren werd er een zoekactie op touw ge zet. Het meisje was spoedig gevon den. Omdat het Politiebureau ge sloten was ging men met haar naar het gemeentehuis, in afwachting van het terugvinden van het jon getje. Het meisje stond naar het standbeeld met de vele gaten er in te kijken, en zei: „That is a statue that goes many times to the church: it is so holy!" („Dat standbeeld moet wel vaak naar de kerk gaan. Het is zo „holy" „vol met gaten", maar ook „heilig". Dolgelukkig waren zusje en broertje even later her enigd, hetgeen burgemeester Ra demaker in zijn speechje tot de kin deren nog even memoreerde Bur gemeester Schreuder sprak de gastouders toe. ze m Ierland ook doet om de kmde ren, die naar Nederland zijn ge weest, op te vangen en hun bijzon dere band met elkaar in vervolg- bijeenkomsten te verstevigen. Landelijk coördinatrice Fionulla sprak met de beide burgemeesters over de problemen van een groei stad. Ook op het Ierse platteland worden grote hoeveelheden huizen neergepoot, en vaak is er geen geld om de mensen in hun wijken te la ten recreëren en te doen samenko men. De Nederlandse landelijke coor dinator Adri Verwey was er. Evenals Truus Peters, die al 25 jaar secretaresse is van de Pax Christi Kinderhulp en door Paula Opdam de Vliegende Hollander wordt genoemd. Ze vliegt van actie plaats naar actieplaats. MOTTO Er staat voor de komend?' nog veel op het programma,1 de kinderen op zondag 10 augf! weer naar huis vliegen. Vers' dene regionale bedrijven late:' niet onbetuigd. Zo biedt Reste1 Bellevue m Woudenberg de it1' ren een maaltijd aan als ze eer| je naar het Dolfinarium m Hé* wijk gaan, en busonderneming derman uit Driebergen hee£ kinderen van Schiphol gehaat brengt ze ook weer terug. Solidariteit met de Noord* actie: „Laat ze samen komen' motto van de Pax Chnsti Kr hulp blijkt te werken. Ancoj Napoleon kijkt niet aJJeen toe, in restaurant Waterloo. Maar ook op u neer, zo meldde de Leusder Krant in 1971. VLIEGENDE HOLLANDER Ann Mac Glone deed „commuru- ty"-spelletje met de kinderen, wat De kmderen kregen een tasje met allerlei spulletjes erin. Ze kwa men zo af en toe limonade drinken aan het tafeltje van hun gastouders, en renden dan weer weg om te gaan spelen. De gastouders, die el ke avond een rapportje over het verblijf opmaken, vertelden dat ze na enkele dagen al konden mer ken, dat de kmderen rustiger wa ren geworden. In het begin schrok ken ze bij het geringste gelmd. Ze merkten dat ze vrij op straat konden bewegen, zonder dat er achter elke hoek een militaire pet gluurde, waardoor ze volkomen ontspan den. LEUSDEN - Ook in 1971 kon men het, blijkens wat de Leusder Krant op vier maart van dat jaar meldde, in Leusden niet laten. „Raad Leusden op de ouderwetse toer" was de kop, die het verslag van de raadsverga dering sierde. Dat sloeg op het feit, dat de raad meer tijd nodig bleek te hebben voor de rondvraag, dan voor de agenda van de vergadering. Liefst anderhalf uur duurde die rondvraag, waarbij met name de volkstelling, die op stapel stond, en... de vuilnisophaaldienst bleken onderwerpen, de voor de nodige gespreksstof zorgden. Wat er in vijftien jaar niet allemaal verandert. In diezelfde krant kon de eerste brand bij de Euro woningen gemeld wor den. Die brak uit bi) de familie Van der Meer, woonachtig aan de Fin mark 26. De schade bleef beperkt tot de trap- pengang, zo werd in het betreffende bericht ge meld. De ijsbaan, waarover we in de vorige aflevering al benchtten, bleek toch nog goede diensten te bewijzen. In de krant van 11 maart wordt tenmin ste gemeld, dat "tout Leusden" in het voor gaande weekeinde de schaatsen nog onder had gehad. Het was trouwens hele maal een tijd van gezel ligheid, als we in die zelfde krant lezen, dat de dorpscontactavond in Achterveld een ge slaagd feest was ge weest. En dat Achter veld wat dat betreft een alleen vanwege de leefj tijd van de man die dis eerste steen legde: he' waren ook de eerste bet iaardenwoningen die in Leusden werden get bouwd. '1 r Met dat bouwen gince men ook elders in Leua den voortvarend ts werk. Voorzitter W.H Bijleveld van de Groet" stichting wist namelijk f melden, dat de bewo" ners van de Eurowonirf gen mogelijk al op 1 jut gebruik zouden kunnei, maken van hun eigey zwembad. u N En, zoals het een gij meente in de groei be. taamt, kon de Leusdtj Krant van 29 april mei den, dat de Commissi^ Naamgeving Wegej, zich over de nieuwe str« ten in de bestemming» plannen gebogen had. De verkiezingen (lande' lijke) leverden, zo leze? we in een verkiezing!1' editie van de Leusde Krant, gedateerd 2" april, een sleutelposiffi opvoorDS'70. e i< r< Dat is het aardige van dl soort overzichten. Wais dat het met Leusdenst1 nanciën allemaal viP goed kwam, weten f3 inmiddels. En DS'ït^ Daarvan is het fossiel, bewijs van Brederoi stelling terug te vinde; in de kolommen van c» plaatselijke krant: "Hei kan verkeren..." 1 M delige biografie die hij schreef over Johan van Oldenbamevelt. Intussen opende Bijhof haar poorten voor de Leusder peuters. De gemeente Leusden kocht het pand van de failliete firma NV Ha- mersveld, en de ge meenteraad keurde de aankoop van vier nood- lokalen voor de scholen goed. Die vergadering was trouwens voor toen malig burgemeester Van der Post aanleiding op te merken, "dat we hier niet in de Tweede Ka mer zitten". Helaas echter, zou men vijftien jaar later voor zichtig kunnen constate ren, lijkt het er niet altijd op dat die wijze woor den op heden al zijn doorgedrongen. In de krant van donder dag 1 april verschijnt een reportage over de toekijkende Napoleon in restaurant Waterloo: hij kijkt toe, terwijl u er eet, zo suggereerde het ver haal. Daarin werd verder verhaald, hoe een speur tocht naar een eigen handelsmerk uitgroeide tot een verzameling rond Napoleon. Het komende zomersei zoen leverde voor de Zwembadstichting pro blemen op: er was een ondergrondse leiding gesprongen, wat aanlei ding zou kunnen zijn voor een latere opening van het buitenbad, dan de bedoeling was. Zo veel jaren later zou een mens kunnen verzuch ten: „Als dat alles was..." Het Paasvuur trok veel De 99-jarige Leusdenaar heer E. J. Schreuder legde de eerste steen voor de bejaarden woningen aaJiffl Asschatterweg. Dat gebeurde onder het toeziend oog van onder meer de heren Buiiung en Van Tfcf, s reputatie op te houden had, was blijkbaar ook bij het toenmalige col lege van B&W bekend. Het voltallige college was, met echtgenotes, op het feest te vinden. De Leusder gemeente raad vergaderde er ver der lustig op los: de plannen voor de aan koop van noodscholen werden gewogen en te licht bevonden. Op het sportieve vlak was er ook nieuws: Roda 4 werd ongeslagen kam pioen, en het tweede team promoveerde. In Achterveld werd in "De Roskam" de tennisver eniging "Achterveld" opgericht. EREDOCTOR Een heugelijk feit was de benoeming van mr. Jan den Tex uit Leusden tot ere-doctor in de lette ren bij de universiteit van Utrecht. Aanleiding tot die benoeming was het feit, dat de universi teit 33S jaar bestond, en de reden dat de heer Den Tex het ere-docto- raat ontving was de vijf- ,.Het zoeken naar een eigen handelsmerk leidde tot een hele verzameling rond Napoleon. belangstelling, in 1971. En hetzelfde gold voor de eerste-steenlegging van Anton van de Berg voor het clubhuis van Roda'46. Culdoto, de Achter- veldse toneelver eniging, deed ook van zich horen: men ver toonde in de opvoering van "De kruik te water" voortreffelijk spel, zo meldde de krant van 16 apnl. GELD De groeitaak van Leus den begon inmiddels de eerste groeistuipen te vertonen. In een aantal minder duidelijke uitla tingen van plaatselijke politici was sprake van een financiële behoefte van rond de zes miljoen gulden, waarover men beurtelings wist te mel den, dat het om een structureel tekort zou gaan, wat dan vervol gens weer werd ont kend. Een factor, die niet aan de duidelijkheid bij droeg was, dat in Den Haag inmiddels was be sloten om geen extra geld voor de ontwikke ling van Leusden uit te trekken. Wel achtte men in het Haagse "de ont wikkeling van Leusden van groot belang", maar daar werden geen ver dere consequenties aan verbonden. „De charme van het besturen gaat er zo wel van af", zo meldde burgemeester Van der Post naar aanlei ding van die eigenaar dige discussie. BEJAARDEN WONINGEN De 99-jarige heer E.J. Schreuder uit Leusden legde in april de eerste steen voor 32 bejaarden woningen van de Stich ting Bejaardenzorg Leus den, aan de Asschatter weg. Dat was een bijzon dere gebeurtenis, niet

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6