leu sd er krtan LEUSDER KRANT> IS JAAR GELEDEN! Reis raadsleden naar Engeland zorgde voor nodige opschudding Kosten reis worden hoger dan gedacht: 19.000- lllllïlllllllllliiiiiimtiimmnmfummimrr Dag van technisch hobbyisme in Nijkerk Sambra op de Groenmarkt Koppel poort als trek pleister DONDERDAG 31 JULI 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN De Leusdense gemoederen raakten in mei van 1971 redelijk verhit. Aanleiding daartoe was een reis je, dat een aantal raadsleden ondernam naar Engeland, om de nieuwe steden daar eens onder de Leusdense Loep te nemen. Dat vond een aantal inwoners maar niks, temeer daar de reis, die meer dan tienduizend gulden kostte, letterlijk ten koste ging van andere zaken in het Leusdense, waar geen geld voor was. De toenmalige redactie van de Leusder Krant rea geerde nogal fel op een smeuig verhaal in 's lands grootste ochtendblad. Daarin werd een Leusdense ingeze tene, de toen 22-jarige Kees Vis, geciteerd. Geconcludeerd werd, dat het geld voor de reis uit het grondbedrijf kwam, en dus niet aan andere zaken be steed kon worden. Dat was nog eens een redenering. Maar in de toenmalige hausse voor Leusden ging men nog verder: en conclur- deerde dat het om een mis plaatst bericht ging, niet in overeenstemming met de fei ten. En waarom? „Bovendien staat vast, dat Leusden een stad van 55.000 inwoners gaat worden. Daar is niets of heel weinig aan te ver anderen", zo werd vastge steld. Nou ja. Dat bleek achteraf toch niet helemaal te klop pen, zoals we vandaag de dag weten. En over reizen. Daar is anno 1986 nog wel het eén en ander over te doen. Bijvoorbeeld als men zo nodig naar Duitsland moet om zwembaden te bekijken en uiteindelijk met een model uit Driebergen op de proppen komt. Er is tenslotte niets nieuws onder de zon, zelfs niet in Leusden. Intussen ging gelukkig het dagelijkse leven door, Het nieuwe bankgebouw m Achterveld was het grootste van de hele gemeente Leusden. zoals we kunnen merken aan de Oranje-feesten, die er in de gemeente Leusden weer eens mochten zijn. KLOKKEN De pastoor van Leusden was begin mei zo enthousiast over het kampioenschap, dat Roda weer terug bracht in de eerste klasse, dat hij bij de intocht van de voetballers de klokken liet luiden. Ook daar kunnen we een aardige vergelijking met een zeer recente gebeurtenis haast niet uit de weg, toen men voor het 35-jarig priester jubileum van pastoor Ter Bekke de klokken luidde, en de pastoor concludeerde, dat men het wel aan de grote klokken hing. BANK In Achterveld werd inmid dels nijver doorgewerkt aan een riant bouwwerk. Dat leidde ertoe, dat op vrijdag acht mei het grootste bank gebouw van de gemeente Leusden de nieuwe Raiffei- senbank in Achterveld, ge opend werd. In Leusden betrokken de eerste bewoners de bejaar denwoningen van Geertrui- deshof, een feit dat men ook niet onopgemerkt voorbij liet gaan. OP HANDEN De omwonenden namen een kijkje in het nieuwe kantoorgebouw van Pon aan de Bavoortseweg En bij al die voorspoedige ontwikkelingen was het in de krant van 27 mei melk boer Cor Horst, die met voor uitziende blik de opmerking van de maand maakte. „In onrendabele gebieden moet men bezorgers op han den dragen", zo stelde hij in een gesprek met een mede werker van de Leusder Krant. Hoe waar zijn die woorden in een veel later sta dium gebleken. Intussen sudderde de En gelse reis van burgemeester en raadsleden voortvarend verder in de kolommen van de Leusder Krant. De inge zonden stukken vlogen de toenmalige redactie om de oren, en zelf kwam men op 10 juni met een groot artikel over de reis, waarvan de kop luidde: „Talrijke bruikbare ideeen voor hoofdcentrum." In hoeverre dat later in De Hamershof tot uiting is geko men, laat zich raden. BRANDWEER De Leusdense brandweer deed ook van zich spreken in 1971. Op dinsdag 15 juni vond de commando-wisseling plaats. De heer W. de Voogd nam afscheid, en de huidige commandant, de heer J. Up- perman, trad aan. Op diezelfde dinsdag maakten de buurtbewoners rond het bedrijf van de firma Pon kennis met het nieuwe kantoorgebouw aan de Ba voortseweg. Het magazijn was toen overigens nog in aanbouw. ENGELANDERS En ja hoor, tot slot was het De symbohsche overdracht van het commandode heer Upperman ontvmgeen miniatuur-brandweerauto. de Leusdense gemeenteraad zelf, die het vuurtje over de reis naar Engeland behoor lijk brandende wist te hou den. Met name een ingezon den stuk van tien inwoners uit Leusden Zuid was de Leusdense bestuurderen in het verkeerde keelgat ge schoten, zij blijkt uit een ver slag in de Leusder Krant van 24 juni. Gevraagde verslagen van de afzonderlijke raadsleden zouden er niet komen, zo meldde het toenmalige raadslid Meinema (CHU). „Ik denk niet, dat deze domme deelnemers daar in trappen", zo stelde hij. Ook burgemeester Van der Post sloot zich in grote lijnen bij de raad aan, toen hij con stateerde, dat de „algemene gevoelens van de raad uitste kend zijn vertolkt. De uitgave voor deze reis is rechtmatig en doelmatig. De ingezonden brief van de tien mensen te Leusden Zuid toont een dn delijke minachting voor d kwaliteiten van de raadslt den." Overigens, zo blijkt uit he betreffende verslag, kostt die reis niet iets meer dand tienduizend gulden, die me oorspronkelijk in gedachte had: de kosten kwamen c 19.000,— uit. Welk geld unaniem doord toenmalige gemeenteraa beschikbaar werd gesteld. De eerste bewoners trokken in de bejaardenwoningen van de Geertruideshof. LEUSDEN/NIJKERK Zaterdag 2 augustus 1986 is een grote dag voor alle hobbyisten in de tech nisch historische sfeer, van stoom tot stroom en al les wat daar tussen ligt. Het Nederlands Elektri- citeits- en Techniek Mu seum te Nijkerk organi seert die dag een turbulen te happening, voor tech neuten die verslaafd zijn aan het bezig zijn met ou de stoommachines, statio naire motoren, oude ra dio's, telefonie, telegrafie, grammofoons enz. enz. Als het maar oud is en met de techniedk te maken heeft. Overzicht van wat er die dag in Nijkerk allemaal te beleven valt: Voor het museum Techni sche oudheden markt, op ca 50 marktkramen wordt oud- technisch materiaal aangebo den in de meest ruime zin, ou de radio's, grammofoons, schrijfmachines, huishoudelij ke apparaten, telefoons, klok ken enz. enz. Demonstraties met oude motoren, machines, met o.a. een indrukwekkende Ruston eencylinder dieselmo tor van 6 ton. uit 1925. Deze draait de gehele dag. In hei luuaeuiu uuaaii.il uutv bij grote uitzondering deze dag alle oude motoren en machi nes, met als bijzonderheid een dit jaar precies honderd jaar oude elektncteitscent. Je, die het hele museum van elek trisch licht voorziet. Deze unie ke gebeurtenis wordt op de tv uitgezonden op 24 september aanstaande. Deze dag mag geen enkele oprechte techneut missen. Be leef de sfeer van de techniek uit de tijd van uw grootvader, een onvergetelijke turbulente manifestatie, gekruid met stoom en oliewalm, verlicht door lampen van honderd jaar oud. De antieke electnciteitscentrale in werking LEUSDEN/AMERS FOORT Op zaterdag avond 2 augustus zal „Le- vob Jazz op de Groen markt" in het teken staan van de Latin Jazz. 's Avonds om 21.00 uur pre senteert de Stichting Jazz in the Center de groep Sambra. De toegang is gratis. Percussie en marimba zijn sfeerelementen die onmisbaar zijn in de Zuidamerikaanse mu ziek. Vanzelfsprekend geldt dat ook voor de muziek van de Amsterdamse formatie Sam bra; Latin-jazz geent op Cu baanse ntmes. De groep Sambra werd m 1983 door drummer Lucas van Merwijk opgericht Voortge komen uit bekende Neder landse ensembles als Bib Bam boe, Salsa Caliente, Bess, Evo lution 2000, Viento Express en Monte Sauza heeft Sambra een geheel eigen geluid weten te ontwikkelen. Een geluid, dat door de specifieke combinatie van instrumenten (hout en me taal) gebaseerd is op het con trast tussen warm (marimba, contrabas, conga's, cabasa, ba ritonsax) en schel (trompet en sopraansax). Naast stukken van Jack De- Johnette, Horace Silver en Ken ny Wheeler speelt de groep ei gen werk gecomponeerd door trompettist Wouter van Bem- mel. Alle bandleden zijn reeds enkele jaren, na of naast een conservatonumopleiding, als professionele musici werk- LEUSDEN/AMERSFOORT Amersfoort heeft veel mooie monumenten, helaas zijn er maar enkele opengesteld ter bezichtiging. De Koppelpoort, een van de bekendste monu menten in de Amersfoortse binnenstad, is onlangs geres taureerd en nu kan men de poort met alleen van buiten, maar ook van binnen bekijken. In de Koppelpoort is het Poppentheater Toermalijn ge vestigd (het theater gebruikt een gedeelte van de poort). In het middenstuk (over het wa ter) is een originele tredmolen, waarmee de toegang van en naar de stad vroeger werd af gesloten zodat memand de stad in of uit kon over het wa ter. Die tredmolen is nu geres taureerd en de gidsen, die bij de rondleiding alle wetens waardigheden over de poort vertellen, laten zien hoe het rad bediend werd. Bezoekers van de Koppel poort mogen zelf helpen het schot dat aan de tredmolen verbonden is te laten zakken en weer op te halen door m de tredmolen te lopen. Dit is een zaam in verschillende jazz-, sal sa- en popformaties, waaron der Simplex (Dick de Graaf). Future Shock (Maarten van Noorden) en Eddy Martinez Salsaband precies werkje dat voorzichtig gedaan moet worden. In heel Nederland is er overigens maar één tredmolen m wer king: die in de Koppelpoort. De gidsen laten ook zien dat tachtig procent van het hout van de tredmolen de originele onderdelen zijn. De Koppelpoort is nog ge opend tot 17 augustus, dinsdag tot en met zaterdag van 10 uur tot 16.00 uur en op zond van 12.00 uur tot 16.00 uur, rondleidingen zijn op elk h( uur De entreeprijzen zijn vc volwassenen twee guldf voor kinderen tot 12 jaar 1 gulden. Voor groepen gra van tevoren kontakt opnem met de VW. Stationsplein, tel. 033-635151. De tredmolen m de Koppelpoon. waarmee vroeger de stad worden afgesloten.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4