„Jongens die zich presenteren als een soort James Bond worden hier niet aangenomen" ■interview oj donderaagr Bezuinigen. Herman van Nimwegen, directeur van de N.B.A.: .In wezen is het hele gezin beveiligingsbeambte Beveiligen begint met de deur op slot te doen. *;dnlüJ DONDERDAG 31 JULI 1986 interview ACHTERVELD „Het is jammer dat wij er moeten zijn." Dat verklaarde Herman van Nimwegen op 27 november in *en interview met de Leusder Krant. Hij was toen net twee aar bezig als professioneel bewaker. Van Nimwegen J werkte daarvóór in de bouw, maar kwam via zijn hobby [hondendressuur) in contact met het bewakings- en bevei- ïto. ligingswezen. Inmiddels is het eenmansbedrijfje uitgegroeid tot een ;n Onderneming met dertig mensen in vaste dienst. 3et centra - 1 dje punt van het bedrijf Nimwegen Bewakingsdienst Alarm- ^jVystemen (kortweg NBA) ligt aan de Postweg nummer 13, naast verscholen tussen het vele groen. Een bloeiend be- t fcirijf, waar James Bond-achtige figuren de deur worden (osftjewezen. airi :htt door -pv Martin Hermens ^r^Laten we dit artikel maar eens Steen goed beginnen: de Neder- ider is slordig met zijn eigen- mmen. Dat is de ervaring althans .1 Herman van Nimwegen. En hij echt met de emge zijn in ons ckerlandje „Mensen hebben oi zo'n 34.000 gulden aan spullen hun huis Gaan ze op vakantie, laten ze rustig een raam open- |an", zegt hij. In, zoals algemeen bekend, de Éegenheid maakt de dief. Sommi- i gaan echter „beroepshalve" op 1. Vooral tijdens vakantiepeno- i worden veel mensen bij hun ,st onaangenaam getrof- Onnodig, vmdt Van Nimwegen. veiligen begint met de deur op wegen „het vak" inging, ontstond er bij veel bedrijven in ons land de behoefte om gebouwen en andere bezittingen in de nachtelijke uren te laten beveiligen. Die bedrijven wa ren echter vaak te klem om een eigen team van bewakers m dienst te nemen. Daarom werd er een be roep gedaan op bedrijven die die behoefte aanvoelden en bewakers konden „leveren". Het ging natuurlijk voornamelijk om het financiële voordeel. Zo'n be waker kan in een nacht verschillen de bedrijven bewaken, wat de kos ten behoorlijk drukt Intussen za gen ook middenstanders het nut van nachtbewaking van hun win kels in. Kortom, de vraag groeide. „Wij opereren vanuit Leusden in de dnehoek Rhenen-Harderwijk- Hilversum. Binnen dat gebied vin- Hans Broer: Veel jongens worden aangetrokken door het avontuurlijke zo'n 2400 tot 2500 mensen in dienst." „Wat we doen' In principe alleen wat te maken heeft met beveiliging van mens, haven en goed", aldus Herman van Nimwegen kort en bondmg. „U vraagt, wij leveren", reageert Hans Broer, het hoofd be waking van de NBA. „Maar", ver volgt zijn baas weer, „het moet wel beveiligen blijven Je moet een te doen. Goede beveiligingsap- atuur is er al vanaf vijftienhon- d gulden." Nimwegen is directeur van bedrijf Nimwegen Bewakings- i 10'nst Alarmsystemen, de NBA. ond-ht jaar geleden begon hij in zijn ur, c-itje (hij komt oorspronkelijk uit k ht-bouw) „Het is gegroeid vanuit n vc'i hobby, de politiehondendres- uldeir," Zegt hij. „Toen ik met mijn u l-'/vakingsdienst begon, was er grag een gat in de markt. Dat hing lenden met de grote bouw m Leus sin -i. Aannemers hadden toen nog i hoop geld." Hij vervolgt dat met J lichte toon van teleurstelling: j moeten ze het doen met een pper budget." !o'n tien jaar voordat Van Nim- den voornamelijk onze surveillan cediensten plaats Portiersdiensten verzorgen we m heel Nederland. Maar ons voornaamste werkterrein is de regio Midden-Nederland", licht Herman van Nimwegen het werk van zijn mensen toe. Is er sprake van concurrentie? „Toch wel", meent Van Nimwegen. „Het stabiliseert zich wat nieuwe diensten betreft. Het aantal neemt af, maar de mate waarin neemt toe Concentratie is een term die in de beveiligingswereld met meer on bekend in de oren klinkt. „Wij heb ben vorig jaar een bewakings dienst uit Amersfoort overgeno men, inclusief de klanten", zegt Van Nimwegen „De grootste beveili gingsdienst van Nederland heeft rman van Nimwegen: „Nee, bij ons geen wapens. Gelukkig ruet Als dat doorkomt, houd ik er mee op. goed produkt leveren, dus met te veel concessies doen Ook de ge bruikers (de klanten dus) moet je disciplines opleggen. Een direc teur kan oók door onze portier aan gehouden worden. Daar moet hij op berekend zijn." Hans Broer „Ook body-guards zijn te leveren op gewenste breed te. Maar dat is meer een Ameri kaans gebeuren." PREVENTIEVE TAAK Directeur Van Nimwegen. „Wij hebben een preventieve en signa lerende taak. Actie ondernemen is weggelegd voor de politie. Daar hebben wij goed contact mee. We zijn zeker geen concurrentie, al wordt dat wel eens zo ervaren. Ik zie het meer als een aanvulling op Hij maakt het een en ander wat duidelijker met enkele voorbeel den. „Als de politie bij een ongeval is, kan zij met op een bedrijfsterrein zijn voor bewaking Wij controle ren bij de klanten of alles in orde is. Bij de politie ligt de pnonteit ergens anders." Een ander voorbeeld: sur veillanten zijn de hele nacht onder weg. Ze kunnen dan ongelukken tegenkomen, „iemand die tegen een boom aangeplakt zit" noemt Van Nimwegen als voorbeeld. „Er kan een hele tijd over heen gaan eer de politie en een ambulance gewaarschuwd worden. Onze men sen kunnen zo'n ongeval meteen doorgeven aan de meldkamer, zo dat de hulpverlening eerder op gang komt." Van Nimwegen en zijn personeel hebben te maken met de uit 1939 stammende Wet op de Weerkorp sen. Die wet werd m 1983 aange past en op 1 januari 1987 gaan de veranderingen in. Dit jaar al moeten echter alle beveiligingsbeambten een diploma op zak hebben Van Nimwegen(. „Onze mensen wor den gescreend en moeten voldoen aan de wettelijk gestelde eisen Sinds vorig jaar is er een certificaat voor hond en begeleider vereist. Daarvoor moet men een proef van bekwaamheid voor afleggen." An dere zaken die men onder de knie moet hebben zijn onder meer ken nis van de wet en rapportage. „Een basisdiploma is wettelijk verplicht. Wij gaan nog een stap verder en eisen een vakdiploma," aldus de directeur Dat vakdiploma is min of meer bmnen het bedrijf te behalen Daarnaast hebben alle be veiligingsbeambten van de NBA het brevet brandwacht tweede klas en het EHBO-diploma. EENTONIGHEID Niet iedereen wordt zomaar in dienst genomen bij de NBA. Van Nimwegen: „Jongens die zich pre senteren als een soort James Bond worden hier niet aangenomen. Ze moeten een objectief beeld hebben van het vak. Er is veel afwisseling, maar ook een bepaalde eentonig heid. Zo maken surveillanten elke avond dezelfde rit. Mensen knap pen ook wel eens af: ze verwachten te veel, iets anders „Er is wel een dusdanige be scherming dat men niet voor vreemde situaties komt te staan. Men mag geen enkel nsico ne men." Van Nimwegen doelt hier mee op de aanwezigheid van mobi lofoons en portofoons èn dat alle onregelmatigheden (bijvoorbeeld sporen van inbraak) aan de centra le moet melden. Van daaruit wordt dan verdere hulp (bijvoorbeeld de politie) ingeschakeld. Hans Broer „Veel jongens wor den door het avontuurlijke aange trokken. Daarom willen ze graag bij de beveiliging. Als we ze vertellen dat wij graag een diploma zien zijn ze minder enthousiast Het vak heeft zo zijn eigen risi co's, zowel lichamelijk als geeste lijk „Lichamelijke nsico's dat ligt aan de persoon zelf. Er zijn er die makkelijk afknappen omdat ze rust tekort komen Het werk speelt zich voornamelijk 's avonds, 's nachts en in het weekeinde af. Ze staan onder druk, vooral de surveillanten. Bij warm weer willen ze overdag liever in de zon liggen dan op bed Maar 's avonds hebben ze dan weer wel dienst." Stress blijkt vaak voor te komen Van Nimwegen kan dat alleen maar bevestigen. „In wezen is het hele gezin beveiligingsbeamte. Pa heeft een hele week nachtdienst en moet dan ook werker tijdens verjaarda gen bijvoorbeeld Het hele gezin moet zich aanpassen aan pa. Het is onregelmatig werk En de dienst roosters zijn met voor de familie ïn- zichtbaar Het scheidingspercenta- ge ligt dan ook dik boven de zestig. Men moet elkaar de vrijheid geven. Kan dat niet, dan loopt het geheid verkeerd." OUDERE MENSEN „Vroeger waren het over het al gemeen oudere mensen die deze branche ingmgen. Nu komen er ook jongens direct uit de militaire dienst. Ook ex-politie-agenten en ex-marechaussees; het gaat vaak om mensen die binnen het politie- kader geen promotiekansen meer hebben. Die kansen hebben ze in de particuliere sector wel. Ze wor den dan weggekocht met interes sante aanbiedingen. Ook de bezui nigingen bij de overheid spelen daarbij mee: al die kortingen op de inkomens." Het instellen van het verplichte basisdiploma leidt, volgens Van Nimwegen. ertoe dat de kwaliteit van de beveiliging en bewaking naar een hoger niveau gaat „Voor heen namen we goede mensen zon der papieren in dienst", vertelt hij, „Die worden nu op een bepaald moment voorbijgelopen door men sen die die papieren wel hebben. Het bedrijf wil tenslotte vooruit. De onderlinge concurrentie valt wel mee Toch zorgen we voor een stukje begeleiding; we zijn hier één grote familie." De opleiding voor het basisdiplo ma omvat veel schriftelijk werk. De LOI is op dat gebied overigens toonaangevend. ..De opleiding van de jongens is minder dan die van pohtie-agenten Wij mogen niet ge wapend zijn, dus krijgen ze tijdens de opleiding geen instructies over wapengebruik en dergelijke. Dat moeten we aan de politie overlaten. Nee. bij ons geen wapens. Geluk kig niet Als dat er door komt, houd ik er mee op." Van Nimwegen meent het seneus. VROUWEN bepaald nsico aan vast. Dat wil ech ter niet zeggen dat vrouwen niet geschikt zijn Maar wettelijk en m de praktijk kan en mag het niet." De verleiding om misbruik van je. positie te maken is erg groot. „Ver schillende mensen kunnen het met goed aan Surveillanten zijn vnje jongens. Ze hebben een twaalf uurs dienst. Het is haast onmogelijk om precies bij te houden wie zich waar en wanneer be vmdt. Ze moeten een x-aantal keren bij de opgegeven bedrijven gaan kijken of alles goed is. Dat kun je natuurlijk met elke avond op hetzelfde tijdstip doen." Om problemen te voorkomen, worden er interne controles opge zet. „De mensen worden in de ga ten gehouden; ze moeten wakker blijven. Er worden scènes opgezet. Als er jarenlang niets gebeurt, treedt er een sleur op. Dat gevaar kan dodelijk zijn. We zetten met meteen iemand op straat, maar we zijn er wel snel mee. We moeten ons verantwoorden naar de klan ten. We zijn verplicht en gedwon gen om ons werk goed te doen. Gaat het verkeerd, dan is een sur veillant so wie so de vrijheid van de auto kwijt." Het preventieve karakter van het werk laat zich niet altijd direct pei len. Maar dat het nsico-verklei- nend en pakkans-verhogend is. staat vast. Mensen bij wie een tijdje mets gebeurd is, willen de bewa kingsdienst van de NBA nogal eens bedanken voor de geboden servi ce. „Er gebeurt toch niets," wordt dan vaak opgemerkt. Van Nimwe gen probeert deze mensen dan te overtuigen van die preventieve werking. Hij heeft het steeds over jongens en mannen. Is er voor vrouwen geen plaatsje in het beveiligings- wezen? Van Nimwegen. „In de be veiliging zijn ook vrouwen werk zaam, maar dan voornamelijk op re ceptiediensten en centrales. Niet in NADEEL „In Nederland is het een nadeel dat de put gedempt wordt als het kalf verdronken is." merkt de NBA- Ook jongens die in het werk gemteresseerd zijn, kunnen con tact opnemen met NBA. „We zoe ken nu nog wat mensen in de leef tijd van 20 tot 30 jaar. Er zijn bepaal de projecten waar meer mensen voor nodig zijn. En er is een na tuurlijk verloop; de maximum leef tijd is 65", aldus Van Nimwegen. Liefhebbers moeten voldoen aan de volgende eisen. Ze moeten rustig zijn, zelfver zekerd- („Ik krijg argwaan bij ie mand die heel veel praat", aldus de grote baas.) Men moet correct zijn. (Hans Broer:Harry Vermegen-types zijn niet in trek En Herman van Nim wegen: „Een baard kweken? Lie ver met. Dat doen ze maar in de vakantie.") men moet een EG-staat ko men. (Vroeger moest men de Ne derlandse nationaliteit bezitten.) Men moet minimaal 18 jaar zijn. Gezond van lijf en leden (Een medische keuring is een verplicht onderdeel van de selectie.) Tot slot moeten liefhebbers de screening doorstaan. ZWIJGPLICHT „Wij kennen een zwijgplicht. Die geldt voor alle beveili gingsbeambten", geeft Van Nim wegen als toelichting. „We heb ben in die acht jaar geen boetes opgelopen omdat iemand zijn boekje te buiten is gegaan. Een nieuweling wordt dan ook niet meteen op grote projecten inge zet. We moeten eerst weten wat voor vlees we in de kuip heb ben." Over een maand wordt het kan toortje van de NBA verbouwd. Een aanpassing die hard nodig is. „Straks kom je hier niet meer zo gauw binnen," besluit Herman surveillancediensten. Bij de politie gaat men met z'n tweeen op surveil lance, bij ons ga je alleen In de wet staat dat vrouwen 's nachts met al leen over straat mogen. Daar zit een directeur op. En dat geldt met al leen voor bednjven, maar ook voor particulieren Die laatste groep kan dan ook voor adviezen terecht bij het Leusdense bedrijf van Nimwegen zijn verhaal. Hij belooft ons te waarschuwen als de verbouwingen klaar zijn. Daar kunnen we dat zelf eens uitprobe ren. -V ;V - 'T'>' LEUSDEN Bezuinigen is het parool van zowel de landehjke, als van de lagere overheden, de laatste jaren. Daar is op zich natuurlijk mets tegen, als het kan Maar ja. dat is toch niet altijd het geval. Zo laat de natuur zich met dwingen door de politieke verhandelmgen van wie dan ook. Vandaar, dat het fietspad bij de Torenakkerweg zich tegen woordig in toenemende mate als het toekomstige bos van Leusden aanmeldt Wie er nu de hond nog uitlaat langs de rand van het fietspad, hoeft maar een aantal jaren te wachten, tot het dier zijn achterpoot op kan tillen tegen de bomen in het midden. Alhoewel, zo'n vaart zal het nu ook wel weer met lopen

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5