Leusdenaren in Spanje vermoord B&W vinden pannekoekenhuis sociaal-culturele bestemming SB ^vandaag in Qe leusder krant" Bouwdorp Jit voorstel B W over De Hakhorst blijkt: ■M leusiflei krant Bliksem slaat schoorsteen door dak Inbraak bij Nimmerdor BDU Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering sb Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement f 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV /l/TTLO pkrant DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 - 18e JAARGANG NO. 28 LEUSDEN/CAMBRILS In Spanje zijn de 26-jari- ge Wim Vis en de 24-jarige Michiel Kuyper, beiden uit Leusden, vermoord. In verband met de moord heeft de Spaanse politie een 18-jarige Nederlander gearresteerd. Over de toe dracht van de dubbele moord, noch over de kant, die het onderhoek op gaat, wordt momenteel enige mededeling gedaan. Beide slachtoffers zijn in middels al ter aarde besteld. De 26-jarige Wim Vis was in Leusden geen onbekende. In het verleden was hij betrok ken bij de oprichting van „De Rockers", en later was hij, in gedeeld bij „Unifil", als Ne derlands militair in Libanon. Wim Vis was sinds een half jaar in het Spaanse Cambrils woonachtig. De Guardia Civil van het Spaanse Reus heeft de dubbe le moord in onderzoek. Maar officiële mededelingen wa ren bij het ter perse gaan van deze krant nog niet in ons land bekend. Desgevraagd bevestigde politie-woordvoerder Van Haaften van het district Utrecht van de Rijkspolitie, dat de dubbele moord inmid dels bekend was, evenals de namen van de slachtoffers. Maar verdere gegevens ont braken voorlopig nog. Wel had Van Haaften contact met het ministerie van Buiten landse Zaken. Daar was ech ter officieel nog geen mel ding van de Spaanse autori teiten ontvangen. Zo lang geen verdere infor matie beschikbaar was, zal geen van de betrokken in stanties zich over de zaak uit laten, zo luidt voorlopig de af spraak. LEUSDEN In onze be richtgeving over het bouwdorp voor kinderen, dat komende woensdag in Leusden van start gaat, is een essentieel onderdeel van de informatie helaas achterwege gebleven. Het betreft de leeftijdsgroep, waar kinderen toe moeten behoren om aan het bouw dorp mee te mogen doen. Die is bepaald op vier tot en met dertien jaar. Ovengens verzoekt de orga nisatie nog om oude tijdschrif ten en lapjes textiel. Daar wil men de kinderen collages mee laten maken, en een heus wandkleed. Dat laatste is be doeld als blijvende hennne- rmg aan het bouwdorp van dit jaar,' 1 'orig jaar een fraaie schutting werd beschilderd. Ouders van kinderen, die aan het bouwdorp deel nemen, kunnen die tijdschriften of snikjes textiel gewoon op woensdagmorgen aan hun kin- d(eren) meegeven. De organisatie beschikt in middels, zo werd ons meege deeld, over nog een ander ob ject, dat als toekomstig monu ment dienst zal kunnen doen. Dat er veel en kleurige verf aan te pas zal moeten komen, om er een echt monument van te ma ken, was voorlopig het enige, dat men kwijt wilde, de rest moest nog een verrassing blij ven. Dat merkt de Leusdense jeugd dus morgen vroeg wel LEUSDEN Uit een voorstel van het college van B&W aan de Leusdense gemeenteraad valt op te maken, dat het dagelijks bestuur van deze gemeente blijkbaar van me ning is, dat een pannekoekenhuis in De Hakhorst geheel past binnen een sociaal-culturele bestemming. Weliswaar wordt met zoveel woorden in het voorstel gemeld, dat een pannekoekenhuis uiteraard géén sociaal-culturele be stemming is, maar dat werd vervolgens meteen weer on deruit gehaald, speciaal met betrekking tot De Hakhorst. Een ander punt, dat uit dit nieuwe voorstel naar voren komt, is de grondprijs. Het terrein, dat nu verkocht zou moeten worden, is 300 vierkante meter groter, dan men oorspronkelijk wilde verkopen. De prijs, 570.000,-, is ech ter ongewijzigd. Dat betekent, dat 2.800 vierkante meter grond, met opstallen, voor die prijs wordt verkocht. Dat komt neer op een grondprijs van 203,50. Dat is niet alleen een belachelijk laag bedrag als vierkante meter-prijs, het komt er feitelijk op neer, dat de gebouwen gratis worden bijgeleverd. Niet uitgesloten moet worden geacht, dat er bovendien nog problemen ontstaan met betrekking tot de subsidie die de gemeente Leusden ooit ontving, toen De Hakhorst werd gerestaureerd, en de bestemming voor sociaal-culturele doeleinden verkreeg. Tenslotte wordt in het voorstel gewezen op het feit, dat conflicten tussen het gemeentebestuur en Soccle en die zijn er met betrekking tot De Hakhorst bij bindende uitspraak van de gemeenteraad worden geregeld. grip sociaal-culturele doelemden laat zich moeilijk vatten m een limi tatieve (begrensde, red.) opsom ming van activiteiten die daaronder precies wel of precies met vallen." Daarop volgt een heel relaas, waarin wordt gesteld dat de activi teiten binnen De Hakhorst altijd al ruim zijn geïnterpreteerd met be trekking tot de bestemming. ten in de sociaal-culturele sfeer voor zover de ruimte daartoe toe reikend is moet deze accommo datie de gelegenheid bieden, aldus de werkgroep in haar rapport", zo schrijft het college. TE VER „Het zou te ver voeren om een van de huidige activiteiten meldt het college in het voorstel, dat het mogelijk is om de zogenaamde vas té huurders van de schuur van De Hakhorst een ander onderkomen te bieden. Peuterspeelzaal „Nijntje" kan worden ondergbracht in leegstaan de lokalen van de vroegere open- In het uitgebreide voorstel wordt itvoerig ingegaan op de recente reschiederus van De Hakhorst. De xploitatie is, zoals bekend, sinds üuge tijd overgegaan in handen an Amersfoorter Rob Verduin. )aarmee zijn verschillende raads- :ommissies accoord gegaan. Dat blijkt in het huidige voorstel oor het college van B&W een han- lig opzetje te zijn, om te suggere- en dat de gemeenteraad ook maar net het vervolg van de voorstellen K moet stemmen. „Feitelijk impliceerde de ver eende toestemming de bij het ge meentebestuur aanwezige intentie >m medewerkmg te verlenen aan ten wijziging in de aard van het rebruik van „De Hakhorst" en in ,et bijzonder in die van de daarbij >ehorende schuur." „Deze vaststelling lijkt van be ing nu door uw raad een besluit enomen dient te worden betref- 2nde een regeling van de rechts- erhouding tussen de nieuwe be- irijfseigenaar en de gemeente," zo tellen B&W in hun voorstel. OPLOSSEN De vraagstukken die moeten worden opgelost, aldus het college, zijn of de bednjfsopzet, die de heer Verduin voor ogen staat, past in de ter plaatse geldende bestemmings voorschriften, en of de huidige sociaal-culturele activiteiten die in De Hakhorst worden gehouden, elders kunnen worden onderge bracht. Vervolgens antwoordt het college beide vragen met „ja". De Hakhorst in de Leusdense wijk Alandsbeek, waar volgens het college van B&W pannekoeken bakken en consumeren voortaan maar tot de zogenaamde sociaal-culturele activiteiten moet worden gerekend. BESTEMMING Volgens het bestemmingsplan voor Alandsbeek (artikel 8) geldt voor De Hakhorst de bestemming sociale culturele doelemden. „De omschrijving in de bestem mingsvoorschriften geeft het alge mene kader aan, doch is met der mate expliciet dat hieraan niet een nadere interpretatie kan worden gegeven," schrijven B&W Zij ver volgen dan met: „Trouwens het be- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1.38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00-12 00 uur en van 14 00-17.00 uur geopend Zaterdags gesloten „Wel is steeds gestreefd om dit gebouw zoveel mogelijk te exploi teren op de grondslag van het in dertijd door de werkgroep „Be stemming Oude Boerderijen" in een rapport neergelegde bestem- rrungsadvies", stelt het college. Aan dat advies wenst het dan ook de nu nieuw te ondernemen activiteiten en dan met name het bakken en consumeren van pannekoeken in de schuur van De Hakhorst te toetsen, zo stelt men. PASSEND „Welnu", zo concludeert het col lege in een optimistische toonzet ting, „de exploitatie van een bistro past geheel in de destijds door ge noemde werkgroep uitgebrachte adviezen. Een bistro werd namelijk voorgesteld als de belangrijkste in het hoofdgebouw onder te brengen activiteit. Met betrekking tot de schuur was het voorstel om deze aan te duiden als sociaal-cultureel centrum, waarbij een opsomming is gegeven van mogelijk hieronder vallende activiteiten, zoals exposi ties, cursussen, discussie-avonden, lezingen en middelgrote vergade ringen". „In haar rapport wijst de werk groep erop, dat de genoemde acti viteiten met moeten worden gezien als een limitatieve opsomming van mogelijkheden. Voor alle activitei- pannekoekenrestaurant op zich aan te duiden als een sociaal-cultu rele activiteit," concludeert het col lege vervolgens. Maar als zo vaak, volgt er een „maar" op deze stel ling. En die luidt: „In de plannen van de meuwe exploitant zijn echter elementen te onderkennen die wel duidelijk m die sfeer liggen. Im mers, het is zijn bedoeling als pri mair te nchten op de Leusdense bevolking als doelgroep met als uit gangspunt een duidelijk herken ningspunt in het maatschappelijk verkeer binnen de locale gemeen schap. Meer concreet, het panne- koekenrestaurant wil de mogelijk heid bieden om kinderfeesten, ver jaardagspartijen e.d. daar hun hoogtepunt te doen beleven" „Daarnaast", zo vervolgt het col lege in het voorstel, „zal het be- drijfsgebeuren worden gelardeerd met activiteiten buiten de horeca- sector. Een voorbeeld hiervan is het optreden van jazz-concerten op zondagmiddag. Bovendien kan de ruimte in de schuur op bepaalde tijden voor verschillende sociaal- culturele activiteiten gebruikt blij ven worden". „Kortom", concludeert het colle ge vervolgens, „wij zijn van mening dat de nieuwe bednjfsopzet past binnen de geldende bestemmings voorschriften". Voor wat betreft de huisvesting bare kleuterschool „De Wip Wap". „Met het bestuur van de peuter speelzaal bestaat daarover over eenstemming", aldus het college De twee zangkoren worden on dergebracht m respectievelijk ,,'t Claeverenblad" en m de ge meenschappelijke ruimte van de school „Groenhorst". Voor wat betreft de muziek school, dat vindt het college geen probleem, aangezien in de loop van volgend jaar het eigen onderko men aan de Zwarteweg in gebruik wordt genomen. „Voor de activiteiten, waarvoor mcidenteel wordt verhuurd," stelt het college, „zijn, zo deze al niet in De Hakhorst kunnen worden ge continueerd, her en der vervangen de ruimten voorradig". SOCCLE „Ondanks het feit, dat het realise ren van de plannen van de heer Verduin geen bezwaren oplevert voor het onderbrengen van sociaal- culturele activiteiten, heeft het be stuur van de Stichting Soccle be zwaren tegen ontbinding van de met haar voor de schuur van De Hakhorst gesloten huurovereen komst", zo concludeert het college. Daartoe verwijst men in het voor stel naar artikel 16 van de huurover eenkomst, waarin is bepaald, dat in het geval er een geschil ontstaat, dat voor een bindende uitspraak aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd. VERKOOP In de bednjfsopzet van De Hak horst is het vervolgens de vraag, of het pand eigendom van de ge meente moet blijven, of moet wor den verkocht. Het college kiest voor het laatste. Opbrengst en kos ten tegen elkaar afzettend, blijft op jaarbasis een batig saldo over van 397,-. „Wat betreft de verkoopprijs", zo stelt het college in het voorstel, „is met de heer Verduin overeenstem ming bereikt tot een bedrag dat ge lijk is aan de onlangs door een des kundige getaxeerde waarde, waar bij rekening is gehouden met een gewijzigde functie van het ge bouw." „Wat betreft de situatietekening vestigen wij u de aandacht op, dat het hierop aangegeven te verko pen terrein ongeveer 300 vierkante meter groter is dan het terein, dat DWS houdt rommelmarkt Achterveldse Greet Schouten hoopt vierdaagse tien keer te lopen pag. 3 pag. 5 Onderzoek onder schooljeugd: zwemmen is mulder fijn Ballonfiesta Bameveld 1986: Twintig toverballen en een suikerbeest pag. 6 pag. 7 tot nu toe geacht werd bij „De Hak horst" te behoren. De strook grond van 300 vierkante meter heeft thans de bestemming van openbaar groen. De bedoeling is, dat deze bestemming ongewijzigd wordt ge handhaafd. Het verschil is dat de onderhoudskosten hiervan niet lan ger ten laste van de gemeente, maar ten laste van de koper zullen komen," aldus het colleg. De verkoop van die driehonderd vierkante meter gebeurt ovengens, zo blijkt uit het voorstel, op aan drang van de koper De prijs, waarvoor De Hakhorst van eigenaar zou moeten verwisse len, bedraagt 570.000,-. SUBSIDIE Dat de gemeente Leusden, haast ongeacht de daadwerkelijke func tie, zo graag de bestemming „so ciaal-culturele doeleinden" wil handhaven, heeft mogelijk nog en oorzaak, die buiten Leusden zelf gelegen is. Los van allerlei geruch ten aangaande de personele bezet ting van het meuwe pannekoeken- restaurant, geruchten waarbij de naam van een zoon van burgemees ter Rademaker met hardnekkige regelmaat opduikt, maar die we nergens bevestigd of ontkend kun nen krijgen, speelt er namelijk nog een apart verhaal met betrekking tot een ooit verstrekte subsidie. Toen De Hakhorst werd geres taureerd, en een sociaal-culturele bestemming kreeg, betaalde het Rijk mee. Daar werd destijds een forse subsidie voor betaald. Als echter de bestemming binnen 25 jaar zou wijzigen, zou dat beteke nen dat die subsidie moet worden terug betaald. Dat zou minus een kleine aftrekpost van een paar dui zend gulden neerkomen op een teruggave door de gemeente Leus den aan het Rijk van zo'n 180.000,-. Dat is een feit, dat tot op heden zorgvuldig achter de schermen is gehouden, In hoeverre dit een rol heeft ge speeld evenals de geruchten aangaande de personele bezetting van de pannekoekenboerderij bij de besluitvorming in het college, wordt mogelijk duidelijk als de zaak m de verschillende commis sies en de gemeenteraad komt. Het onderwerp staan in elk geval voor volgende week maandagavond op de agenda van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs. COMMENTAAR OP PAGINA 3 LEUSDEN - Het hevige onweer van afgelopen nacht heeft betrekkelijk weinig schade aangericht in Leusden. Alleen een woning aan de Doomseweg werd getrof fen door blikseminslag. Daardoor zakte de schoorsteen door het dak. Er brak geen brand uit. Wel heeft de brandweer het ontstane gat in het dak gedicht. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. LEUSDEN - Bij manege Nim merdor is zondagmiddag rond Ib.uu uui ingebroken. Er werd een staldeur geforceerd. Men zadelde een paard en bracht dat naar de manege. De politie meent dat de daders daar zijn gestoord in hun werk zaamheden. Wie de manege is binnengedrongen, is nog niet bekend. (advertentie) Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ookniet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr. 03420-94911 „BOUW JE EIGEN DORP'' .is dat soms onder het motto- „jong geleerd is oud gedaan

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1