,Ik hoop de tien keer vol te maken' N v, aaien van een kalf, dat niet leuk. h f 1.1/ 1" leusder krant Achterveldse Greet Schouten (62) liep voor tweede maal Nijmeegse vierdaagse: Van therapie na een hernia tot vierdaagse lopen in Nijmegen not medio september m De Lichtenberg: TV' /v v Grote stinkzwam DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Deel name aan de Nijmeegse vierdaagse is een gewel dige belevenis, aldus Greet Schouten, de echte- note van Achtervelder Wim Schouten. „Ik ben een grote liefhebster van wandelen en fietsen. Het ws al een groot aantal ja ren een wens van mij ge weest om ook te kunnen deelnemen aan de Nij meegse vierdaagse. In verband met de zaak, de bakkerij en de winkel, was dat niet mogelijk. Ik kon mijn man en de kin deren niet alleen thuis la ten. Bovendien hadden we maar een week per jaar vakantie zodat die week besteed werd aan de vakantie met het ge zin. In die tijd hebben we veel fiets-vakanties ge houden. „Zes jaar geleden ben ik ge opereerd aan een hemia. Na hiervan genezen te zijn werd «mij door de betreffende art- r sen aangeraden om veel te wandelen en veel te fietsen. Naar aanleiding daarvan ben gik toen dat weer goed moge- llijk was, veel aan wandelen Hen ook veel gaan fietsen. Hierbij heb ik veel steun van mijn man die mij op dat ge- ^bied heel goed stimuleert". ^VOLBRENGEN M .Vorig jaar kwam toen bi) mij ^de wens op om mee te doen kan de Nijmeegse vier daagse. Ik was toen 61 jaar en vroeg mij eerst wel af of ik het zou kunnen volbrengen. Als ik voor me zelf ervan overtuigd ben dat ik iets niet kan volbrengen, dan begin ik er ook niet aan. Ook nu kreeg ik weer alle medewerking van mijn man. Ik was dan wel een aantal dagen van huis, maar dat vond hij helemaal niet erg. Ik moest nu mijn snipperdagen maar eens op gaan nemen die ik al die ja ren had gemist",vertelt Greet Schouten met een lach. ,,Ik heb toen door gezet en ben gaan trainen. Men had mij verteld dat men voor deelname aan de vierdaagse 400 km van te voren moest trainen. Ik kon geen mens met me mee krijgen en ben toen alleen gaan trainen. Dat is me heel goed gelukt en ik heb het volbracht. Ook de deelname aan de eerste avond-vierdaagse die ik liep, heb ik goed volbracht. GOED BEVALLEN ,,Het was me zo goed beval len dat ik ook dit jaar weer aan de Nijmeegse vierdaagse heb meegedaan. Ondanks dat ik nu 62 jaar ben en nog maar voor de tweede maal meewandelde, heb ik het ook nu weer gehaald". ,,Dit jaar heb ik echter gelo pen en getraind met een 26- jarig zusje van mijn schoon dochter Miriam. Ik ben wel lid van de KNBLO, maar ver der geen lid van een be paalde wandelclub We heb ben dit jaar samen getraind door mee te doen aan een aantal georganiseerde wan delingen Hierdoor waren we voor de vierdaagse al in het bezit van een aantal medail les. Gezien mijn leeftijd hoef ik maar 30 kilometer te wande len. We hebben dat ook nu weer gehaald, en ik hoop dat ik de tien maal vol zal kunnen maken". BELEVENIS ,,Het is een geweldige bele venis om aan een dergelijk evenement mee te doen. Dit jaar waren er 30.000 aanmel dingen waarvan er 29.000 van start zijn gegaan en 26.000 de eindstreep hebben gehaald. Het is een geweldig publiek dat die dagen aanwezig is. Al vroeg zitten de mensen langs de straten en wegen. Al re gent het veel, toch is het be- diezelfde mevrouw van vong jaar te zijn, die mij tussen al de anderen had herkend". „Niet alleen het feit dat je het weer gehaald hebt, maar ook dergelijke voorvallen geven je een geweldige voldoening waardoor je helemaal los komt van de gewone dage lijkse beslommeringen". KORTE BEENTJES ,,Je geniet de dagen van al les. Zowel van de omgeving waar je wandelt, als van de deelnemers, als je zo om je heen loopt te kijken. Er doen ook heel veel militairen mee, waarvan veel buitenlanders". „Elke militaire afdeling van een groot aantal jaren aan de vierdaagse deelnemen. Daar heb ik heel veel steun aan ge had". „Ook dat we dit jaar samen hebben gewandeld was veel prettiger. We hebben veel steun aan elkaar gehad en hebben het heel goed met el kaar kunnen vinden, wat ze ker aan de prestaties ten goede komt". DANKBAAR „Ik heb nu tweemaal deelge nomen en ben heel dankbaar dat ik dit heb kunnen doen. Je gedachten gaan dan wel even terug naar zes jaar gele den. Dan denk ik: 'wat ben ik treffende publiek present, gewapend met de paraplu". „De deelnemers worden steeds zowel met mooi weer als met regenachtig weer goed aangemoedigd. Ook de verstandhouding van de deelnemers onderling is een geweldige belevenis. Men maakt al wandelend kennis met elkaar, praat met elkaar en heeft samen veel plezier. Vorig jaar had ik kennis ge maakt met een mevrouw waar ik dat jaar veel contact mee had. Dit jaar deed zij niet me in Nijmegen. Tijdens mijn binnenkomst in Nijmegen kwam er plotseling een me vrouw op mij af. Het bleek een bepaald land, loopt op een andere manier. Dan kan ik wel eens bij mezelf den ken, 'hoe houden die kleine mannetjes uit de Oostelijke landen met hun kortere beentjes dit zo vol'. 'Ze moe ten toch heel wat meer pas sen afleggen' loop ik dan te denken', dan mensen van onze lengte'. Maar ze redden het ook". „Hoewel ik nu voor de tweede maal heb meegelo pen heb ik nog helemaal geen ervaring. Maar ik heb hele goede raadgevingen ge had van twee goede beken den, de heren Kroeze en Van den Heuvel, die beiden al een gelukkig mens dat ik dit nu weer kan'. Als alles goed gaat, hoop ik volgend jaar weer van de partij te zijn en de ervaring om aan een der gelijk evenement deel te ne men zal dan ook steeds beter worden". „Je moet het vol kunnen hou den zowel met goed als met slecht weer. Met mooi weer is het veel beter, dan met re gen. Maar je moet het zelf volbrengen en het zodanig doen dat men het kan vol brengen. Goed wandelen maar ook op tijd een rust pauze nemen. Als je dat zo goed, geniet je van alles en kom je goed op tijd binnen". Greet Schouten. Wanneer Versluis het landschap er bij betrekt doet hij dat door het aan brengen van een fikse reeks taugé - stengelachtige beplanting, die de jon gen in het drieluik ook als haar en als I epauletten op de schouders mee-1 krijgt De huidbehandeling van de kera miek is heel subtiel, de kleuren zijn teer afgetoond, en Versluis knipoogt tegen de kinderen, die hij in bescherming neemt tegen de fantasieloze wereld der volwassenen. IRONISCH VAN TOON Tenslotte hangt in de gang van het souterrain van het ziekenhuis het werk van Willy Belinfante Het zijn kleur etsen, die velerlei thema's tot onder werp hebben, en die met vlotte hand impressies geven van vooral zuidelijke I taferelen: de Damascuspoort in Jeruza lem, huizen in de Provence, strandge zichten aan de Middellandse Zee, gezel lige bloemuitstallingen in het zuiden van Frankrijk. Ze zijn sfeerbepalend, zonnig en ongecompliceerd. Er zijn ook etsen, gemaakt naar aanleiding van het univer siteitsleven: promoties, oraties en kou de buffetten, licht ironisch van toon. Als u de kleden van Yvonne Eek- man wilt zien moet u de Utrechtseweg 160 verlaten en via de Stichtse Rotonde naar het Verpleeghuis (Utrechtseweg 293) en het Rusthuis (op nr. 299) gaan Het is ambachtelijk zeer knap werk van een weefster die weet waar ze mee bezig is en die de technische kneepjes van haar vak tot in de fines ses beheerst. Het werk hangt prachtig strak af, en vertoont ook aan de zijkanten geen en kele onvolkomenheid. Zij kreeg haar weefopleiding aan de Rietveldakade- mie, is een kleindochter van de befaam de damastwever Jan de Kruyff die in Nuenen een damastfabnek, thans gale rie, stichtte. VAKBEKWAAM Eekman werkt met geometrische pa tronen die zonder enige oneffenheid zijn ingeweven Op een blauwe achter grond bewegen zich in lichtgrijs en grijsgeel blokken diagonaalsgewijs naar beneden, die naarmate ze de on derzijde van het kleed bereiken steeds groter worden. Een kleed in fel rood en blauw toont balken, waaromheen zich zigzagstrips slingeren, die door hun in geweven schaduwpartijen zeer sugges tief driedimensionaal werken. Soms zijn de kleden alleen geweven in nuances van éen kleur, in grote en kleine banen, op de punt staande vier kanten in verlopende tinten. Er is een kleed, bestaande uit vijf pa nelen in lichte pasteltinten, dat land schappelijk aandoet Het gehele oeuvre is vakbekwaam en kleurgevoelig De expositieruimte is dagelijks ge opend van 9.00 tot 17.00 uur. Vaak wordt verondersteld dat, als we paddestoelen wil len zien, we moeten wachten tot oktober. Dat is inderdaad wel de tijd dat de meeste paddestoelen zijn te vinden, maar nu zijn ze er ook. Let maar eens op, als u in het bos plotseling een vreemde geur ruikt. U hoeft alleen maar uw neus achterna te lo pen en dan ziet u ze wel: de Grote Stinkzwam. Vaak zijn ze gelijk te zien in de verschillende stadia van hun kortstondig leven. Her en der verspreid liggen bol letjes op de grond die er uit zien als eieren. Daartussen staan paddestoelen met een knopvormige, groen-glan- zende hoed. Ook zijn er bij die bedekt zijn met een massa vliegen en er zijn zie lig verschrompelde en om gebogen exemplaren. Onze voorouders vonden het maar vreemd, dat er van de ene op de andere dag zo maar eieren in het bos lagen. Ze waren er van overtuigd dat het het werk moest zijn van de duivel. Daarom wor den ze, ook nu nog, duivels- eieren genoemd. Deze duivelseieren kunnen we, vanaf mei, de hele zo mer in het bos aantreffen, hoofdzakelijk onder eiken en in naaldhout. Maar ze zijn het talrijkst in het na jaar, vooral als het weer warm en vochtig is. Dagenlang liggen die eieren op de grond, zonder dat we enige verandering waarne men. Tot plotseling de bo venkant openscheurt en een gelatine-achtige stof zicht baar wordt. Na nogmaals één of meerdere dagen, af hankelijk van het weer, komt er plotseling een olijf groene punt te voorschijn die, gevolgd door een zuiver witte steel, kans ziet in en kele uren een hoogte van soms dertig centimeter te be reiken, maar in de regel zo'n twaalf centimeter hoog wordt. De groene hoed, die een enorme hoeveelheid sporen bevat begint, als de sporen rijp zijn, kwalijk te geuren. Laten we maar zeggen; he vig te stinken, zodat we hem op meters afstand kunnen ruiken. Nu is over smaak, zomin als over geur, niet te twisten want op die geur ko men nu massa's aasvliegen af, zodat de groene hoed nu zwart ziet van de vliegen. Deze likken de slijmige groene laag in enkele uren volkomen af en nemen aan hun lichaam en poten de spo ren mee. Ze verspreiden die over grote afstanden, wat uiteindelijk de bedoeling is van dit hele proces. De witte steel, met de nu eveneens witte hoed, blijft nog enkele dagen staan en dient als voedsel voor ver schillende insekten en slak ken. Er gaat in de natuur nu eenmaals niets verloren... G. van L. qROTt. f>Tini\7.wAn AMERSFOORT - Tot medio september is een gevarieerde zomerexpositie te zien in zieken-, verpleeg- en rusthuis De Lichtenberg. Weefwerk, keramiek en kleuretsen van vier kunstenaars sieren er de wanden van gangen, hallen en balievitrines. DEN AMERSFOORTBij kinderboerderij De Vosheuvel aan de Heiligenbergerweg was het vorige week ider druk. Donderdag hield men daar een zogeheten „activiteitendag", waar veel belangstelhng voor was hoogtepunten, zo vernamen we, waren het verzorgen van de pony's, en een demonstratie pony-rijden Vu Willen we dat best geloven. Maar toen onze fotograaf Janus Visser met de hierbij afgedrukte foto terug fam, kwamen we tot de conclusie, dat deze dag meer hoogtepunten moet hebben gekend Want het aaien i een kalf, is dat niet leuk Daar is in de eerste plaats, in de gan gen van het ziekenhuis (bordjes met het opschrift expositie en voorzien van pij len wijzen u er de weg heen) het werk van Hans van Liempt, een man die aanvankelijk Nederlands studeerde en zich pas later aan het etsen zette. Zijn inspiratie deed hij op in het Vondelpark Daar boeide hem het lichtspel op de bladeren. Hij maakte voor één ets vaak zes platen, voor elke kleur één. Hij is met een ets dan ook zo'n maand of dne bezig. Dat wil zeggen dat de twintig et sen, die op de expositie hangen, in on geveer zes jaar tijd zijn ontstaan. Zijn etsen van planten en bloemen zijn natuurgetrouw tot in het kleinste detail van verf en bladaanzet. Hij geeft de planten weer zoals ze zich in hun groeiwijzen voordoen, zonder enige menselijke ingreep. Hij vult zijn papieroppervlak geheel en al met tij gerlelies. gele bloemetjes, jasmijn, ber ketakjes, en die volledige bladvulling maakt dat de toeschouwer zich in een stukje natuur waant. Blaadjes, knopjes, bloesem volgen el kaar in lagen op Van een struikje met een dicht aaneengesloten formatie van blaadjes laat hij uit de volledig uitge werkte bladvormen er enkele zachtgeel oplichten, alsof de zon daar speciaal op valt. Met eindeloos geduld is een aan trekkelijke levensechte groeistructuur opgebouwd. FIGUREN UIT LAPPEN In de vitrines bij de balie (van de in gang van het ziekenhuis De Lichtenberg aan de Hugo de Grootlaan) staat werk van Dick Versluis, die ten dele in Amersfoort werd opgeleid door Kedo Erné. Evenals zijn leermeesteres maakt hij figuren uit lappen uitgerolde klei die hij over elkaar legt. Hier en daar brengt hij met een flard groene of blauwe glan zende glazuur een accent aan. Hij zet kinderen op hoge stoelen, vervaardigd uit messing. Door zulk soort hoge grootschalige meubels moeten kinderen zich omringd voe len. Hij geeft ze belletjes in de handen, Indianentooien op het hoofd. Jongetjes kijken uitdagend de wereld in als ware krijgers met lansen en oorlogs-hane- kammen op het hoofd, staande op wie len als van Romeinse strijdwagens Soms is er in de kleding van de kinde ren een afdruk van textielstructuur te

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5