Twintig toverballen en een suikerbeest. Programma Ballonfiësta Barneveld 1986: Deelnemende ballonvaarders: DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 algemeen BARNEVELD Heel Barneveld en de wijde omgeving van deze dynamische plaats in de Gelderse Vallei maakt zich op voor het vierde Internationale Ballonfiësta dat van donderdag 7 tot en met zaterdag 9 augustus zal worden gehouden. Overal ziet men de fraaie posters die de aandacht van de voorbijganger voor dit nu al traditionele Barneveldse gebeuren vragen. Op deze pagina informatie over de ballonmeet ing van dit jaar, wat algemene gegevens over de (hetelucht)ballonsport en de dagagenda. Toverballen Stelt u zich eens voor dat u wat dromerig in een pannetje erwtensoep staat te roeren waaruit plotseling felgekleurde toverballen omhoog komen en naar het plafond zwe ven! Dat moet zo ongeveer de indruk zijn van een sportvlieger die per ongeluk tij dens het Ballonfiësta boven het Schaffe- laarsebos verzeild raakt en vergeten heeft z'n NOTAM (Notice to Airmen, red.) te lezen. Voeg bij dat snoepgoed nog een knalgeel gekleurd suikerbeest en het beeld van Ballonfiësta Barneveld 1986 is al bijna kompleet. Niet minder dan negentien min of meer „normale" ballonnen, een zogenaamde „special" in de vorm van een Egyptische sfinx alsmede in elk geval één luchtschip zullen tijdens de ballondagen acte de pre sence geven Ofschoon het aantal nationaliteiten wat kleiner is dan in het afgelopen jaar is het aantal deelnemers duidelijk gegroeid. De afvaardigingen uit Duitsland en België ver dubbelden en ook de Nederlandse groep werd uitgebreid. Misschien is het aardig om de piloten eens aan u voor te stellen België Uit de Belgische ballonstad Sint-Niklaas komt de charmante Jacqueline Sax die daar al sinds jaren in september een grote bal lonmeeting organiseert. Die wordt op de Grote Markt van het fraaie stadje gehou den en trekt elk jaar ook vele duizenden toeschouwers. Waarschijnlijk vaart me vrouw Sax dit jaar opnieuw met de eigen ballon, de overwegend gele OO-SAX, die ook in 1985 in Barneveld te zien was. Eveneens afkomstig uit Sint-Niklaas is Wim Verstraete die misschien een gloed nieuwe ballon mee naar Barneveld brengt welke.yaart ypor Canon-computers Is de ze nog niet klaar op 7 augustus dan zal hij ongetwijfeld met de Panasonic-ballon ko men met het reg.nr. OO-BNP. Eveneens een oude bekende voor Barne veld is Jev Vereecke die naast een eigen ballon er ook een vaart voor de in het Belgi sche Waarschoot gevestigde vleeswarenin- dustne Ter Beke (OO-BTB) Dankzij de goede kontakten van dit bedrijf met de fir ma De Roller komt deze sympathieke Belg opnieuw naar onze meeting. Tenslotte komt ook de bekende Belgi sche ballonvaarder Willy Francois Schaut naar Barneveld, een man die in het bezit is van twee brevetten: een voor gas- en een voor heteluchtballonnen. Hij was om streeks 1970 de eerste Europeaan met een heteluchtballon dankzij interventie van de Nederlander Jan IJzerman. Duitsland Uit Munster komt voor de derde maal Arno Sieger naar Barneveld. een zeer erva ren heteluchtballonpiloot die ook op orga nisatorisch gebied zijn sporen verdiend heeft. Onlangs maakte hij nog deel uit van de jury tijdens de Friese ballondagen in Joure. Welke ballon hij ditmaal meebrengt is onbekend maar wellicht is dit de Sakret- ballon (D-SAKRET) gesponsord door een bouwmaterialenfirma Karl Ludwig Buscmeyer „Mucki" in ballonvaarderskringen is afkomstig uit Aken en vaart met onder andere een naar die stad genoemde ballon. Met een iets klei ner luchtschip als de Alberto Santos-Du- mont maakt hij met een aan boord gemon teerde video-camera natuur- en archeolo- giedocumentaires en daarnaast heeft hij kleine, radiografisch bestuurbare hete luchtballons en -luchtschepen gebouwd waarmee het mogelijk is foto's te maken van opgravingen. Op dit moment is het on bekend of ook hij een heteluchtschip mee naar Barneveld zal brengen. Karl Ludwig („Mucki") Busemeyer is de mede-oprichter van de Duitse firma GE- FA-FLUG die zich sinds 1975 bezig houdt met de exploitatie van radiobestuurbare ballonnen en luchtschepen voor reklame en luchtfotografie. Ook het op dit moment grootste Neder landse heteluchtschip, de „Alberto Santos- Dumont" zal tijdens het ballonfeest te zien zijn Engeland Uit Engeland komen drie oude beken den. De sinds kort ex-politie-officier Ray Bailey uit Boxmoor in het graafschap Hert fordshire was al tweemaal eerder in Barne veld en ook de uit Awbndge afkomstige David Barker is voor ons lang geen onbe kende. Hij komt voor de vierde maal naar ons dorp en vaart zijn eigen ballon (reg.nr G-BDSK) welke is voorzien van een rippa- neel in de zijkanfvan de ballon inplaats van een parachutesysteem zoals bij de meeste ballonnen gebruikelijk is. Van de ballonfabriek Thunder-Colt kun nen we de Zweed Per Linstrand verwach ten met een vrij grote ballon een 105 met het logo van de Nederlandse Hoechst- vestiging waarvoor de Engelse fabriek een ballon in aanbouw heeft De Zweed Peter Anderson vaart dit jaar met de Fokker-ballon. Sinds 1970 heeft hij aan vele ballonevenementen deelgenomen en is op dit moment voorzitter van de Zweedse Ballonfederatie Frankrijk Uit het Normandische plaatsje Balleroy met het gelijknamige kasteel waarin een ballonmuseum is gevestigd, komen de twee voor multi-miljonair Malcolm Forbes werkzame ballonvaarders Pierre Leprieur en Claude Lair. De eerste mocht al twee maal achtereen in Barneveld de „Dick Wirth Memorial Cup" in ontvangst nemen. Zij hebben beloofd een zeer speciale ballon mee naar Barneveld te zullen brengen Dit is een bij de Engelse firma Cameron Bal loons gebouwd model van een Egyptische sfinx waarmee Forbes boven Egypte heeft gevaren. Voor Nederland is de komst van deze ballon uniek en bij gunstige weersom standigheden moet het een prachtig gezicht zijn het enorme gevaarte boven Barneveld te zien hangen. Z treden De Zweed Peter Anderson mag wel eén van Europa's meest ervaren ballonvaar ders worden genoemd. Op veertienjarige leeftijd leerde hij de kunst van zijn vader die een van Zwedens bekendste ballon vaarders was Peter bezoekt Barneveld voor de vierde maal en zal dit jaar hoogst waarschijnlijk met de Nederlandse Fokker ballon (PH-SWT) varen. Ztrilserland Op dit moment is het nog niet helemaal duidelijk of de uit Genève afkomstige pi loot Patrick Kearly naar Barneveld komt Hij was in 1982 ook van de partij maar moest in de jaren '84 en '85 verstek laten gaan. Nederland Zo spektaculair als op deze foto zal het in Barneveld niet worden want de m de vorm van een olifant gebouwde heteluchtballon komt niet naar Barneveld, wel de daar achter zwevende sfinx. De programma's zijn op alle drie avonden grotendeels hetzelfde. De tijden en sommige programma-onderdelen kunnen wat afwijken door weersomstandig heden. Het is verstandig zoveel mogelijk op tijd te komen. 18.00 uur: „Koeweide" open voor het publiek 18.30 uur: aankomst muziekkorps en oprijden ballonplocgen 19.00 uur: optreden muziekkorps, aanvang preparatie ballonnen 19.30 uur: demonstratie modelhelicopter briefing ballonvaarders 19.45 uur: opzetten heteluchtballonnen 20.00 uur- 20.15 uur: vertrek heteluchtballonnen 20.30 uur: parachutespringen 21.00 uur- 21.30 uur: einde programma In principe wordt op donderdag en zaterdag door twee teams DAF en Pall Mali gesprongen uit vliegtuigen om de Jan van Schaffelaartrofee. Het doel is aangegeven op de Koeweide. Op vrijdagavond springt de Pall Mali-groep bovendien vanuit ballonmanden! Donderdag en vrijdag wordt het muzikaal optreden zoals gebruikelijk ver zorgd door het muziekkorps „Elkander Getrouw" uit Zwartebroek-Terschuur en op zaterdag door een dixielandband uit Emmen. De helicopterdemonstraties op donderdag en vrijdag worden verzorgd door de heer Dercksen uit Veenendaal en op zaterdag door de heer Sukkel uit Kortenhoef. De grootste afvaardiging komt uit ons eigen land maar dat zal u natuurlijk niet verbazen. Uit Hengelo komen Rien Jurg en Clemens Machielsen met twee knalgele „Gouden Gids"-ballonnen (PH-PGG en PH-DGG). Evenals de Belg Schaut heeft ook Jurg zowel een brevet voor hetelucht- als voor gasballonnen. Streekgenoot Paul Kok uit Bennekom is eveneens weer van de partij met de PH- BBB (Boomsma Berenburger). Kok mag zich nog fungerend Nederlands kampioen heteluchtballonvaren noemen omdat de kampioenschappen in 1986 vanwege de weersomstandigheden na één vaart al moesten worden afgelast. Uit Hilversum komt Rob Wiegers die éen van de ballonnen van Hans Zoet zal gaan varen, waarschijnlijk de TDK-ballon (PH- AVC}. Rob hangt nogal eens boven Barne veld met zijn eigen ballon, de licht- en don kerblauw gestreepte PH-ELS. Uit Oosterhout N.Br. komt Sjef Horsten die u zich wellicht herinnert van de EO- documentaire over een ballonrace in Ja pan. Sjef vaart onder andere voor Coca Cola Nederland en Sky Channel. Mogelijk zijn beide ballons, al dan niet met hem als gezagvoerder, in Barneveld te zien Rudolph Sassen en Hans Zoet sluiten de rij en zullen afwisselend met de blauw-gele „Bauknecht"-ballon, de Amsterdam-bal lon en de laatste ook met het 27 meter lange heteluchtschip, de „Alberto Santos- Dumont" varen. Hallonraren Ballonvaren is een teamsport want voor een piloot is het ondoenlijk zijn luchtvaar tuig „airborne" te maken. Hij heeft daar hulp bij nodig en samen met zijn grondcrew vormt hij een snelwerkend, efficiënt team dat in staat is in een half uur een ballon te laten vertrekken. De felgekleurde lappen kunststof be staan uit een lichtgewicht, scheurvrij nylon, ook wel „rip-stop"-nylon genoemd, of een vrijwel niet poreus, sterk polyester of dra- con. De meeste ballonnen zijn tegenwoordig uitgerust met twee branders maar sommi gen nog met één. Zo'n brander heeft een capaciteit van tussen de vier en twaalf mil joen Btu's per uur (1 Btu (British thermal unit) 1.055 kilo Joule). De brander is voorzien van een waakvlam en een soort voorverwarming voor het ijskoude pro- paangas uit de drie tot vier meegenomen gascylinders. De waakvlam brandt via een onafhankelijke brandstofleiding en mondt uit in een carburateurachtigc verstuiver waar het opgewarmde propaangas wordt ontstoken. De brullende vuurkolom be reikt een hoogte van circa drie meter. Daar naast beschikken de meeste ballonnen te genwoordig over een zogenaamde „koe- brander" welke relatief weinig lawaai maakt. Deze wordt ontstoken wanneer de piloot boven weilanden met vee of schuren met varkens vaart. In het algemeen bestaat de tendens om steeds stillere branders te ontwikkelen omdat men de overlast voor anderen zo klein mogelijk wil houden. Na het uitpakken van de ballon wordt deze eerst opgeblazen met koude lucht door middel van een grote ventilator aan gedreven door een benzinemotortje. Hier door wordt voorkomen dat bij het inblazen Op deze door Hans Verhorst in 1985 gemaakte foto vijf ballonnen in verschillende stadia van preparatie. Op de voorgrond de D-SAKRET van Arno Sieger tijdens het opblazen met koude lucht. van de hete lucht de ballon zou beschadi gen. Door de koude lucht heeft de ballon immers al volume gekregen Met een mi nuut of vijf staat het gevaarte dan overeind, vastgehouden door de helpers en gereed voor vertrek. Na het „hands off" van de piloot gaat de ballon na een extra lange vuurstoot omhoog. Voor de overige crew- leden begint het werk dan pas. kaartlezen, radiokontakt onderhouden en volgen. Bij de landing van de ballon, liefst in een afge graasd weiland zonder vee en dicht bij een verharde weg, zal de crew altijd trachten nieuwsgierige voorbijgangers te weren. We hebben een boer al eens horen verzuchten dat een ballon geen schade veroorzaakte maar wel die hele kudde nieuwsgierigen. Een goede verstandhouding met de eige naar van het landingsterrein is voor een bal lonvaarder erg belangrijk. In de gemeente Barneveld en omgeving zijn de landbou wers er inmiddels wel een beetje aan ge wend dat er een ballon in hun weiland kan landen. De door de ballonvaarders meege nomen „verrassingspakketten", stickers en dergelijke dragen er toe bij dat de in de afgelopen jaren opgebouwde goede ver standhouding tussen de aan het Ballonfiës ta deelnemende piloten en de eigenaren van de landingsplaatsen blijft bewaard Na het terugvinden van „hun" ballon is het weer even hard aanpakken voor de grondploeg waarna de thuisreis wordt aan vaard. Onder het genot van een glaasje prik wordt er dan na gepraat over een alweer geslaagde ballonvaart. Om uil te knippen mevrouw Jacqueline Sax, België Willy Frangois Schaut, België Joseph Vereecke. Belgie Wim Verstraete, België Karl Ludwig Busemeyer, Duitsland Arno Sieger, Duitsland Ray Bailey, Engeland David Barker, Engeland Per Lindstrand, Engeland Claude Lair. Frankrijk Pierre Leprieur, Frankrijk Peter Anderson, Zweden Petrick Kearly, Zwitserland Rien Jurg, Nederland Clemens Machielsen, Nederland Sjef Horsten, Nederland Paul Kok, Nederland Rob Wiegers, Nederland Rudolph Sassen, Nederland Hans Zoet, Nederland ballon (waarschijnlijk): OO-SAX OO- OO-BTB (Ter Beke, Vleeswaren) OO-BNP (Panasonic) of 00- (Cannon Computers) D- (Aken-Ballon?) D-SAKRET PH-ZON (Amro Reizen) G-BDSK G- F-BXUI (Forbes Magazines) N- (idem) PH-SWT (Fokker) HB- PH-PGG (Gouden Gids) PH-DGG (Gouden Gids) PH-RWB (Coca Cola) PH-BBB (Boomsma Berenburger) PH-AVC (TDK-cassettes) PH-BKN (Bauknecht) PH-KRT (Diamantballon-Amsterdam) PH-UIT (Holland-Ballon) G-BMJP (luchtschip „Alberto Santos-Dumont") J

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7