Koffie met cake en filmsterren „Op Hoop van Zegen", familiefilm met gemiste kansen Ciske de Rat II op komst Actrices en acteurs „Op Hoop van Zegen" met promotietrem door Nederland DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 kijk op de film AMERSFOORT Barendje is niet verdronken. Barend je leeft! Afgelopen maandag toerde hij, samen met de an dere hoofdrolspelers van de nieuwe Nederlandse speel- ai film Op Hoop van Zegen, met de VIP-express van de Neder- landse Spoorwegen door het land. Speciaal voor deze gele- genheid werd het treinstel omgedoopt tot de Op Hoop van Zegen-Express. Niet zonder reden, want met deze publici teitsstunt hoopt men de komende maanden het grote pu bliek de bioscoop in te krijgen voor de film, waarvan de kosten 4,7 miljoen gulden bedroegen. Barendje is de tweede filmrol van de Amsterdamse Dan ny de Munk, u weet wel: dat jochie dat in 1984 in één klap beroemd werd met zijn vertolking van Ciske de Rat. Dan ny, inmiddels 16 jaar oud maar geen centimeter groter, staat vooraf min of meer al borg voor een commercieel succes: hij fungeert als publiekstrekker. Daar heeft Karin Loomans, de dame die het scenario schreef, terdege reke ning mee gehouden. In het oorspronkelijke toneelstuk speelt Barendje maar een klein rolletje, in de film is deze opgeblazen tot een hoofdrol. door- Martin Hermens Maar goed, dat mocht én mag de met drukken. Om 10.21 arri veert de NS VIP-express op het sta tion in Amersfoort, waar een flink gezelschap fans op Danny staat te wachten. Terwijl in klederdracht gestoken jongedames Hollandse Nieuwe uitdelen, heeft een enke- mg ook aandacht voor sterren ais ütty Courbois (in de film speelt zij Cniertje, de meest indrukwekken de rol), Renée Soutendijk, Rijk de Gooyer, Leen Jongewaard en Lex Goudsmit. De acteurs en actnces zien er nogal wat bleekjes uit Amersfoort is het tweede station waar de Op Hoop van Zegen-Express stopt. De eerste halte was Utrecht, waar het een drukte van jewelste moet zijn geweest. Ook Amersfoort laat be hoorlijk van zich horen. Bij gebrek aan dranghekken en personeel (er lopen slechts twee politie-agenten rond) is het een hele kunst om heel huids de trein in te komen Het is uw verslaggever echter gelukt. In de trem worden we (een gese lecteerd gezelschap journalisten) ontvangen door de dames en heren van het bednjf dat de publiciteit voor de film verzorgt. Het zijn in rode joggingpakken gestoken jon ge mensen, die ons keung verzor gen. Koffie, een stukje cake met krenten en rozijnen én natuurlijk de sterren uit de nieuwe film, die don derdag 7 augustus zijn premiere beleeft. Ze zijn te bestellen, in de geest van: u vraagt, wij brengen. Terwijl ze langzaam Amersfoort verlaten, „bestel" ik Kitty Courbois. ROZENKWEKERIJ In afwachting van haar komst, richt ik mijn aandacht op Matthijs van Heijningen, de producent van de film. Een tevreden man, zo schijnt het. Hij wilde al een tijd gele den rentenieren, zo verneem ik uit de korte biografie, maar kon toch met zonder speelfilm leven. Boven dien wil hij in ieder geval een Gou den Kalf (een log beeld, dat geldt als de hoogste Nederlandse onder scheiding op het filmgebied) én een Oscar (de beroemde Ameri kaanse film-onderscheiding) win nen voordat hij zich volledig aan het rozenkweken zal gaan wijden. Of hij beide onderscheidingen met Op Hoop van Zegen in de wacht gaat slepen, is nog een grote vraag. „Hollands drama internatio- coupé binnen. Spelers die niet voor een praatje gevraagd worden, ver maken zich in het achterste gedeel te van de VIP-Express en laten pas op het volgende station hun be roemde hoofd aan het verzamelde publiek zien. SPRAAKLESSEN Nog voordat ik iets heb kunnen zeggen, schalt zijn stem door de coupé: „Ik kan geen reet verstaan," op z'n Amsterdams. Van de spraak lessen die hij ooit eens gehad zou hebben, is niet veel overgebleven. Iets wat in de speelfilm af en toe ook pijnlijk duidelijk wordt. Nadat hij het raampje achter zich heeft dichtgedraaid, laat hij ongevraagd weten dat hij het leuk vond om deze film „te doen" We naderen langzaam maar ze ker het station Zwolle. Voordat we daar echter zijn, raak ik met Danny in discussie over het liedje „Rats- modee", dat naar mijn gevoel beter weggelaten had kunnen worden. „Dat heb ik al meer gehoord," be kent hij, „maar voor mijn gevoel geeft het de beelden iets meer dra ma mee." Ikzelf daarentegen vind dat de filmbeelden op zich al ge noeg zeggen en dat een instrumen tale ondersteuning meer dan vol doende was geweest. „Bij mij brengt het liedin ieder geval kippe- vel teweeg," reageert Danny ten slotte, daarmee aangevend, dat wat hem betreft de discussie gesloten is. En verder? Ach, verder word ik eigenlijk ruet zoveel wijzer van onze nationale beroemdheid. Hii vindt „Op Hoop van Zegen vond ik wel spannender en spectaculairder dan Ciske de Rat," aldus de 16-jari- ge Danny. Hij doelt daarmee met name op de opnames die zijn ge maakt in de Londense Pinewood studio's. Daar werd de ondergang van het schip Op Hoop van Zegen gefilmd. Terwijl Danny alias Ba rendje daar in een immens bassin met water wat ronddobberde op een stuk hout volgens het script zal hij het avontuur met overleven werd een schip met behulp van een joy-stick heen en weer bewo gen totdat het uiteindelijk met man en muis door de namaak-golven wordt verslonden. Vele duizenden liters water waren er voor nodig om die scènes zo echt mogelijk te laten zijn. Een kapitaalverslindend on derdeel in de gehele produktie. Voordat hij voor deze film ge vraagd werd, had Danny nog nooit van het gelijknamige toneelstuk ge hoord. Wel weet hij te vertellen dat het filmverhaal speciaal op hem is toegeschreven. Barendje speelt in de film namelijk een grotere rol dan in het eigenlijke toneelstuk. Het jo chie beseft ook verdomd goed dat hij als grote publiekstrekker fun geert. Tussen Ciske de Rat en Op Hoop van Zegen heeft hij een aanbieding gehad van het Nooi's Volkstheater. „Dat heb ik met gedaan," zegt hij. „Ik zou dan in zo'n 130 voorstellin gen moeten spelen. Dat zie ik met zo zitten." De opnamen van Op Hoop van Zegen, zo verneem ik van Danny, begonnen in mei en namen drie maanden m beslag. Wat ziet hij als grote verschillen tussen beide produkties? Danny: „Deze film gaat over een vissersfa- milie, terwijl Ciske de Rat over een straatjongen ging. Verder hebben we voor Op Hoop van Zegen meer moeten reizen; de film werd op di verse plaatsen opgenomen, Ciske de Rat speelde zich voornamelijk op éen lokatie af." Albert Mol fantastisch, wil graag een lachfilm maken en af en toe een elpee, is blij met de steun van zijn ouders, et cetera, et cetera. Over zijn studie aan een moeder-mavo betrap ik hem op een aardige op merking: „Ik hoop er wat intelligen ter van te worden." Vier minuten voordat we op sta tion Zwolle arriveren, vertelt Danny de Munk dat hij de komende drie jaar in ieder geval onder dak is, wat werk betreft. Er staat een bioscoop film op stapel met een andere re gisseur en producent. Tot nu toe heeft hij altijd samengewerkt met regisseur Guido Pieters en produ cent Matthijs van Heijningen. Bo vendien, en dat is een aardige ver rassing voor de liefhebbers, is er een Ciske de Rat deel II op komst. „Die wordt heel anders dan de eer ste," deelt hij haast overbodig mee. VERKEERDE SPOOR Dan wordt hij teruggeroepen naar de sterren-coupé. De Op Hoop van Zegen-Express glijdt Zwolle binnen. „Ze staan langs het ver keerde spoor," wordt er gegrapt. Dat blijkt echter mee te vallen. Onder het gegil van zowel jeug digen als ouderen („Danny! Danny! Danny!") speelt iedereen zijn rol weer mee. De meisjes met Holland se Nieuwe verlaten als eerste de trein. Vanuit de open ramen hangen de hoofdrolspelers, inmiddels met wat meer kleur op de wangen, weer half naar buiten voor het uit delen van handtekeningen en brengt Danny de Munk menig meisjeshart op hol. Tegelijkertijd weet ik. samen met enkele vakbroeders, de trein uit te glippen en me door het in groten getale opgekomen publiek te bo ren, op weg naar een rustig plekje. Onze reis met de VIP-express zit eroP- Martin Hermens Drukte op het Centraal Station van Amersfoort afgelopen maandag: aankomst van de ..Op Hoop van Zegen"-express. naai verfilmd", schreeuwen de kop pen in de pers-info's. Dat is natuur lijk voor iedereen persoonlijk te beoordelen. Feit is, dat Van Heijnin gen een prima, groots opgezette fa miliefilm kan presenteren. Een te vreden baasje dus, dat overigens ook geniet van deze promotie-reis door Nederland. Hij steekt een dik ke sigaar op en slaat een landelijk ochtendblad open, terwijl kilome ters rails op hem afkomen. Intussen heeft Kitty Courbois zich naast mij gezeteld (gewoon zitten doe je in zo'n VIP-express eigenlijk niet). Ze heeft de film al dne keer gezien en leeft nog steeds volop mee. „De eerste keer let je op je zelf," zegt ze. „Of je het allemaal wel goed doet. De tweede keer let je op de prestaties van je collega's. En de derde keer bekijk je de film als ge heel." Wat ze zélf van de film vindt? „Heel mooi. Hij is goed dramatisch opgezet. Ik vmd Herman Heijer- mans ook een fantastisch schrij ver." Als ik opmerk dat zij toch ei genlijk de hoofdrol speelt, is ze het daar niet helemaal mee eens. Kitty Courbois vindt dat er een aantal ge lijke (hoofd)rollen is Maar ook zij is van mening dat zij in het geheel een centrale positie inneemt. Over de rol van Kniertje zegt ze: „Dat was heel moeilijk. Die rol was eigenlijk tegen mijn karakter in. Ik ben feller. Het is moeilijk om tijdens het acteren die felheid weg te laten. Knier is een onderdanige vrouw." En dan met een gulle lach; „Ik ben geen Knier!" UITERSTE Toch heeft ze deze rol een hele interessante gevonden. „Ik heb zo'n uiterste nog nooit gespeeld," denkt de actnce, die al m ruim der tig speelfilms te zien was, hardop. Samen met regisseur Guido Pieters (hij maakte eerder Dokter Vlim- men, Kort Amerikaans, Te gek om los te lopen en Ciske de Rat) heeft ze de rol uitgediept en de persoon van Kniertje vorm gegeven. Het toneelstuk van Herman Heij- ermans, dat m 1900 in première ging, kende ze overigens van voor naar achteren. „De rol van Manetje Dekker heb ik al honderden keren gespeeld," aldus Kitty Courbois. In de film wordt Marietje gespeeld door de 25-jange Dorijn Curvers, die in het afgelopen theaterseizoen een hoofdrol speelde in het toneel stuk Jan Rap en zijn Maat. Had zij in Op Hoop van Zegen misschien liever een andere rol ge speeld? Ze antwoordt ontkennend. „Er zit geen andere rol voor mij in. Ik ben te oud om Jo te spelen. Mis schien de rol van oma." Waarop Matthijs van Heijningen reageert: „We hebben iedereen op leeftijd m deze film." Dan Kitty Courbois weer: „We hebben geboft met Dan ny de Munk. Met hem hadden we een Barend op leeftijd." Op Hoop van Zegen werd al drie keer eerder verfilmd. De eerste twee versies zijn vrijwel geheel ver loren gegaan. De derde, uit 1934, is nog geheel intact. De toen al 80- jarige actrice Esther de Boer-van Rijk speelde toen de rol van Knier tje, waarmee ze behoorlijk be roemd werd. Een vreemd filmge- geven was echter, dat de 80-jange dame een zoon van 15 jaar had In de 1986-versie is dat soort eige naardigheden achterwege gelaten ZWARE KOST Hoe ervoer zij het om samen te spelen met kmderen? „Enig. Danny is echt een natuurtalent. Hij speelt geconcentreerd en is erg serieus Een rasacteur." Kitty Courbois is op het moment bezig met voorberei dingen voor een nieuwe film, maar daar kan ze eigenlijk niets over ver tellen. „Dat is allemaal pas zeker als je op de set staat," zegt ze daarover. Vanaf januari is ze weer op het to neel te zien bij Toneelgroep Baal. Die brengt dan een stuk van Brecht „Zware kost," verzucht producent Van Heijningen vanuit zijn comfor tabele zetel. Halverwege het traject Amers- foort-Zwolle vraag ik om Danny de Munk. Korte tijd later stapt de klei ne Amsterdamse zanger/acteur de „Op Hoop van Zegen" met Barendje (Danny de Munk), reder Bos (Rijk de Gooyer), boekhouder Kaps (Leen Jongewaard) en Kruer (Kitty Courbois) beeld Esther de Boer-van Rijk (de „oer-Knier") of Beppie Nooij. Dan ny de Munk is een ras-acteur al moet hij oppassen niet in elke rol Danny de Munk te gaan spelen. Rijk de Gooyer is de rol van de feodale reder Bos op het lijf geschreven. Ook Stapel, Soutendijk en nieuwko mer Tamar van den Dop (als Bos' dochter Clementine) laten goed ac teerwerk zien. Erg sterk zijn de mensen in de bijrollen zoals Lex Goudsmit als grootvader Kobus. Ramses Shaffy als scheepstimmerman Simon, Leen Jongewaard als boekhouder Kaps en vooral Albert Mol als Daan- tje, de vriend van Kobus. Mol heeft al in diverse films laten zien meer te kunnen dan lachebek te zijn in „Wie van de dne9" Deze acteur- danser-choreograaf-schrijver (in middels al zeventig') is bepaald met te groot om voor de rol van Daantje zijn gebit uit te doen. Samengevat kan „Op Hoop van Zegen" een redelijke familiefilm genoemd worden, goed voor ruim anderhalf uur ontspanning. Benauwde momenten voor Danny de Munk in de i .newood Studio's in Engeland de ondergang van de „Op Hoop van Zegen' de spanning qp het schip goed te verfilmen geweest, alsook het op zetten van de storm. Nu ziet de film bezoeker hoe het thuisfront het na derende onheil ondergaat. PAAR SLORDIGHEDEN Een andere reden dat „Op Hoop van Zegen" geen hoogvlieger is, is dat er zo veel bekende acteurs aan mee doen. Het is moeilijk om je te identificeren met Barendje, Geert of Kniertje, je kijkt meer naar De Munk, Stapel en Courbois. Echt ont roerend, aandoenlijk of gevoelig wordt het daardoor nooit. Verder zijn er wat „slordighe den": zo heeft Barendje een iets te opgefohnd kapsel, hetzelfde geldt voor Geert Huub Stapel, een goed acteur, is overeigens in de rol van stoere zeebonk niet geheel op zijn plaats. Het is meer een disco-dan ser in visserskleren. Andere „storende" elementen: een slordige montage (hopelijk al leen m de versie die de pers te zien kreeg), de, ondanks spraaklessen, toch Amsterdamse uitspraak van De Munk. en het vrij rustig rond dobberen van Barendje op een stuk wrakhout, terwijl het noodweer is. Onduidelijk is de identificatie van Barendje aan de hand van een door zijn moeder gegeven oorring. Als het jochie verwoede pogingen doet het kleine Lijf tijdens de storm te redden, heeft hij het kleinood na melijk niet in! Erg storend vond ik dat een fraai verfilmde scene van de naar werk zoekende Barendje, wreed werd verstoord door een „Ratsmodee"- zingende Danny de Munk. Instru mentale ondersteuning was beter geweest dan deze „videoclip". STERKE BIJROLLEN Tot slot iets over de individuele acteerprestaties. Kitty Courbois laat zien een van de betere Neder landse actnces te zijn, al biedt de figuur Kniertje te weinig ruimte om te schitteren. Bij deze door het le ven getekende vrouw heb je toch meer een wat oudere figuur voor ogen, zoals neergezet door bijvoor- )p Hoop van Zegen". Nederland 1986 Regie: Guido Pieters; produktie Matthijs v m Heijningen; scenario: Karin Loomans, fotografie: Frans Bromet; licht Cor Rood- Nrt; camera zee- en studio-opnamen: Peter Brugman, montage: Ton Ruys; make up i haar: UUi Ullrich; kostuums: Jany van Hellenberg Hub ar, production design Dick :hillemans, muziek: Rogier van Otterloo Met Danny de Munk, Renee Soutendijk, lub Stapel. Kitty Courbois, Rijk de Gooyer. Willeke van Ammelrooy e.v a. Keunng. e leeftijden. Genre Hollands drama. >OOR HANS BOUWMAN) Het Nederlands filmrepertoire heeft er weer een exemplaar bij: „Op oop van Zegen" van regisseur Guido Pieters. Zeker niet het beste wat ederland op filmgebied heeft voortgebracht, maar ook niet het echtste. Dat Pieters en producent Matthijs van Heijningen geen pprodukt hebben afgeleverd, heeft een aantal redenen. Allereerst is het scenario te rak. Het is gebaseerd op een ver- al van Herman Heijermans die -X aan het eind van de vonge eeuw hreef. Heijermans was in de eer ste plaats toneelschrijver en staat bekend als de beste Nederlandse drama-schrijver uit die tijd. „Op Hoop van Zegen" heeft sinds de eerste voorstelling in 1900 vele Jo (Renée Soutendijk) schikt het mutsje van Knier voorstellingen gekend en werd zelfs drie maal verfilmd voor Pie ters aan de slag ging. Pieters heeft met zijn produkt een kans gemist: voor het grootste gedeelte gingen de makers uit van de toneelversie, met als een van de wemige veranderingen dat het filmverhaal zich afspeelt rond Ba rendje (Danny de Munk) die in de oorspronkelijke versie een onder geschikt rolletje heeft. Voor wie het nog met weet even het verhaal: in een klem vissers plaatsje is reder Bos (Rijk de Gooyer) de „grote man". Veel ge zinnen zijn van hem afhankelijk. Bos denkt echter voornamelijk aan cen ten en niet zozeer aan mensen Dat blijkt duidelijk als hij de pas opge knapte „Op Hoop van Zegen" laat uitvaren, wetende dat het schip on deugdelijk is en een storm met doorstaat. Het schip met Barendje en de opstandige Geert (Huub Sta pel), twee zonen van Knier (Kitty Courbois) vergaat. Klokkengelui en verdriet in het dorp. Regisseur Pieters had er verstan dig aan gedaan om bij dit bekende verhaal (ook een nadeel) alle film technische mogelijkheden aan te spreken- in tegenstelling tot het to neel had hij schitterende zee-opna men kunnen laten zien. Bij het nade ren van de storm was de onrust en ^endje komt terug van zijn eerste zeereis en treft Clementine (Tamar van den Dop). Daan (Albert Mol) en Jelle (Herman 1 Wiekaas).

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5