Via Overhees naar de Lage Vuursche Linderweek van en Blijhof Uit in de regio Dp de pedalen met Aat Daale s Soest, Lage Vuursche en Soestdijk Benelux- materieel in Utrechts Spoorweg museum Show van Apaloosa- paarden en van pony's Verzamel- beurs Aflevering 4 Korte routebeschrijving DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 reportage i1 '^LEUSDEN We gaan weer unit Leusden naar Amers- Aprt, maar laten de stad Ichts liggen. Laten we af breken dat alle Leusdenaren Alberts Comer terechtko- ;n. Of u daar al meteen iets lt gebruiken laten we aan u If over. We willen trouwens -lemaal geen reclame ma li. De mensen uit Leusden- ntrum komen via de Burg. Beaufortweg of de Heili- - nbergerweg naar het kruis- nt Lockhorsterweg en gaan ar, als het licht op groen _ringt, die Lockhorsterweg Vervolgens steken ze over ar het nieuwe fietspad van Dodeweg, waar de kaal- ig een hele nieuwe wereld eft geschapen. De fietsers Leusden-Zuid rijden ge- L/on over de Amhemseweg ,ld, gaan bij de stoplichten teemaal wachten op gToen, duldig wachten maar en Vi-[t opnieuw op die knop ikken, want dat helpt niet) ksaf. Dan zijn ze ook op de 'deweg. Het hele gezel- tap kan daarna na het pas- ■en van Albert zich opma- v«a voor de beklimmen van ve eerste col, de Laan 1914. e dat in drie minuten kan is dl.i redelijke tourrijder, maar ,rn oppassen, dit is geen p .dstrijd, mensen. Die Laan i «14 ligt gewoon in het ver gde van de Dodeweg, maar ke:: wist u al. 'm a, alweer stoplichten, maar zijn niet te vermijden, fa het klimmen volgt altijd J.t afdaling, dat is fijn te we- di.. Die volgt op de Daam Foc- nalaan, maar we moeten vai h eerst even de Stichtse Ro- ch.de passeren. Even goed op- -;en, u moet bovenaan de ),cm 1914 rechtsaf over het en steekt daarna de echtseweg (voorzichtig) >T. Via de Daam Fockema- _n moeten we naar de spoor- govergang bij de Vlasak- s afdalen. Dat kan langs ;e wegen, óf de hele Daam tkemalaan afrijden of na passeren van het gTote 'ij toolcomplex linksaf met iUri bocht over de Aletta Ja- >slaan. Dan komen we chtstreeks bij de spoorweg- trgang uit. Komen we van- De Witte Burght. elai af de Daam Fockemalaan, dan moeten we onderaan linksaf. Het klinkt misschien inge wikkeld, maar in wezen volgt u gewoon de richting Soest. Die staat duidelijk aangege ven. We zijn na de spoorweg overgang in een bosrijk ge bied, waar nog veel snelver keer voorbijraast. De B. W. Laan heet het daar. Amers- foorters spreken niet van Barchman Wuytierslaan. We zijn dan eindelijk daar waar we een echte start kunnen ma ken, namelijk verderop op het kruispunt Birkhoven onder aan het viaduct naar Amers foort. Daar moeten we ander maal op groen wachten en als dat licht er is steken we over en gaan aan de overzijde linksaf richting Soest. Links ligt het nieuwe hockeycomplex en heeft het aloude HVC, helaas dit sei zoen afgezakt naar lagere regio nen, zijn domicilie. Het Witte Huis heeft allang een andere bestem ming en verderop ligt het restau rant, waar snelle automobilisten rap een hapje verorberen. We willen geen reclame maken, maar u moet na dat restaurant de grote weg links oversteken om op de Bartelottilaan te komen. Het fietsen aldaar heeft altijd iets van fraaie blik naar de kerktoren van Soest. een onverwachte rust na het ru moer van de autoweg. De Barte lottilaan gaat op heen hoekpunt zonder enige reden over in de Van Beuningenlaan. Geschied schrijvers vermelden dat Barte- lotti en Van Beuningen een echt paar vormden, zodoende dus. Weldra bereikt de fietser het kruis punt met de grote weg naar Soesterberg vanuit Soest. Ditmaal steken v/e gewoon over en komen we m een weliswaar bewoonde, maar niettemin duidelijk vol met bosgeur opgevrolijkte woonwijk. De Dennenweg komt uit op de Heide weg en de bordjes „Heuvelrug-route" spreken hier duidelijke taal, De Heide weg gaat weer over in de Esdoornlaan en links doemt dan de Foekerdaan op, die op zijn beurt weer aansluiting geeft, via de overweg van de spoorlijn Baarn- Utrecht, op de Den Blieklaan. Voor velen nog altijd bekend terrein. Maar, laten we eerlijk zijn, altijd weer een gebied, waar je fijn kunt fietsen. De Den Blieklaan heeft een aantal bochten, waar je zwierend je weg kunt vervol gen, maar het is de bedoeling dat we op een bepaald punt de Heuvelrugroute verlaten. Dus even goed opletten. Op een gegeven moment verandert de Den Blieklaan in de Insingerstraat Deze laan hoeft u maar zo'n 150 meter te volgen. Dan gaat u rechtsaf over de Van der Weydenlaan. Dat is even een pro bleempje, want de straatnaam staat al leen rechts in de straat zelf aangegeven. Deze laan gaat u ook maar een stukje op, want bij het volgende kruispunt dient u naar rechts te gaan over de Obrechtstraat We bevinden ons nu in de muziek- buurt, want alle straten zijn genoemd naar oude Nederlandse componisten en allerlei muziekinstrumenten. De Obrechtstraat gaat bij het volgen de kruispunt links over in de Willaert- straat en daar blijft u een poosje voortrij den Hier heet het Overhees Het is maar dat u het weet. In de buurt van het win kelcentrum gaat de Willaertstraat over in de Di Lassostraat, een flinke straat met veel nieuwbouw. Na enige tijd komt er ook aan deze straat een einde en bevindt u zich op een punt, waar u via de Clemensstraat zowel naar links als naar rechts kunt. Naar links rijdend zou u in een nieuwe wijk kunnen komen met na men als Turfstreek. waar overigens fraaie houten Finse huizen staan. Niet doen maar, want de wegen zijn er nog niet afgerond Anders gezegd, bij de Clemensstraat gaan we naar rechts en iets verderop steken we de grote weg. de Koningsweg over. Rechts zien we de grote flats, die aan Soest een bepaalde allure geven Via het fietspad aan de overzijde gaan we naar links een stuk de Koningsweg op, maar weldra komen we bij een kruispunt, waar de fabriek van Lindner staat Nee, weer geen reclame, maar ge woon even een naam om u een idee te geven waar u naar links moet gaan Dat betekent gewoon de Dorresteinweg op De weg is met in al te beste staat, maar voor een fietser is dat niet zo bezwaar lijk. RICHTING BILTHOVEN De Dorrestemweg, op zichzelf nog wel in de rust van kwekerijen en soort gelijke bedrijven gelegen, is tamelijk lang Een windje tegen kan wellicht wat hinderlijk zijn, maar een echte pedde laar zet altijd door. Wind tegen hebben we in het dagelijkse leven zo vaak en op de fiets leer je om jezelf te trainen in doorzetten en volhouden De Dorre stemweg komt uit op de Wieksloterweg \'if jjiuïtrtatrcftfiüma gaan. We verlaten nu het grensgebied van Soest en komen op de grote weg van het paleis in de richting Biltho- ven. Naar links nu maar, over het goe de fietspad. Wederom moeten we nu even opletten, want na het passeren van het benzinestation ligt aan de overkant van de weg een wat onoffi cieel aandoend bosweggetje, dat de indruk geeft dat het daar verboden toegang zou kunnen zijn. Dat is niet waar. Voorzichtig daar met overste ken, want het kan druk op de weg zijn. De kruising Veldweg/Kolonieweg. De weg heet Edmond Insingerlaan. Het „eigen v/eg" moet u maar op uzelf laten slaan U gaat gewoon uw eigen weg. De weg is niet al te best, dus voor zichtig rijden. Insiders weten dat de ei genaars het liefste zouden zien dat Jan Publiek hier geen toegang had, maar de tijd van de hongen is definitief voorbij. De groen-rode blinden van de boer derijen in deze streek wijzen op pacht boeren die uitsluitend voor de grote graaf moesten werker maar nu ziet zo'n kleurige boerderij er alleen maar uit als het onschuldige plaatje uit Grootmoe ders album van Verkade Bij de boerde rij verderop, waar schuin linies de aan duiding van een fietspad zichtbaar is, dient u met meer rechtuit te gaan. An ders gezegd, u gaat dat fietspad op Een prachtig fietspad, dat in hoge ma te geschikt is voor lieden, die de nodige romantiek in hun leven willen brengen of daaraan willen worden herinnerd Het is de 300 Roedenlaan. Roenden ziin m dit geval geen apparaten om stokslagen mee te geven, maar het slaat op een bepaalde vlaktemaat Niet al te snel fiet sen is ons advies, want in Nederland duren romantische wegen maar kort Hoewel, in dit geval komt de fietser ,na het bereiken van het einde van het pad links op de weg naar de Lage Vuur sche en dat dorp is geheel gehuld in de nostalgische sfeer van brave school reisjes en fietstochtjes bij vader achter op. Pannekoeketers kunnen er op alle hoeken terecht, al moet men zich reali seren dat de prijzen flink zijn gestegen Gelukkig zijn ze nog niet de pan uitge stegen, zodat wij u met mogen ontraden, een lekkere spekpannekoek in hel mis schien al wat moede lijf te laten afdalen Lage Vuursche heeft ook de be zienswaardigheid van kasteel Dra- kesteyn. De schildwacht staat er nog wel, maar zijn baantje lijkt ons uiter mate saai. Fietsen is leuker. U moet vanuit de Vuursche in de richting Hilversum' Baarn. Verderop in de bocht van de weg bevindt zich paddestoel 20016 en daar wordt u verwezen naar het fietspad door de bossen. U moet nu er voor zor gen dat u altijd maar rechtuit gaat. Op het besmeurde paddestoeltje 20017 op het kruispunt een stuk verder (wie be smeuren eens de eigendommen van de besmeurders zelf?) kunt u nog wel zien, dat u rechtuit naar Baarn kunt gaan. Het fietspad voert langs de camping en uit eindelijk volgt er onvermijdelijk weer een grote weg, waar auto's voorbijrazen en mensen ijlings op weg zijn naar plaat sen, waar eenvoudige taken liggen te wachten De weg die op de straatweg naar Hilversum uitkomt, heet de Zeven Lindenlaan en natuurlijk staat daar weer zo'n gezellige ouderwetse paddestoel. Nummer 20918 met nog ,,2 km naar Baam" en „12 km naar Amersfoort". Niet al te veel dus meer. Na het passe ren van het paleis (ja. de vlag hangi uit) komen we op het kruispunt m Soestdijk, waar de weg naar links ombuigt richting Amersfoort. Zelf kunnen wij het nooit laten om op de hoek een ijsje te nutti gen. Alweer reclame dus. Nu gaan we wat anders doen dan ge woonlijk We kennen allemaal die hoofdwegen en eigenlijk weten v/e op den duur niet beter. Weet u wat u eens moest doen? Wel, u gaat op dat hoek punt ruet linksaf maar u gaat recht voor uit de wat heuvelachtige straat op Dat lijkt een klim maar het stelt niets voor Wilhelmmalaan heet de v/eg en al snel splitst die weg zich in een straat, die rechts doorgaat als Wilhelmmalaan en links als Julianalaan Het lijkt allemaal wat symbolisch, Wilhelmina rechts en Juliana links, maar dat berust op louter toeval De Julianalaan is van een bepaal de allure, iets wat met patriciërs te ma ken heeft. Het is er, en dat is even wat anders, een beetje klimmen en dalen, maar dat kan niet bezwaarlijk zijn. Het leuke van deze route is dat u heus niet later thuis bent dan als u over de hoofdweg was gegaan Op een bepaald punt verder krijgt u een aardig uitzicht op een parkachtig terrein, dat er heel wat vrolijker uitziet dan het veld in vroe gere jaren. De Witte Burcht en belen dende percelen staan er nog altijd, op zichzelf toch wel een bijzondere be zienswaardigheid We njden weldra over de Soester Engweg en dienen af te dalen door een tunneltje, dat door een wijsgeer kunst zinnig is beklad. „Tunnellang in de aarde, een golf van leven onderweg" staat er met duidelijke letters vermeld Om goed over na te denken. Wie de tunnel uit is en omkijkt, ziet aan die an dere kant staan „Tunnel.z.o.z Aar dig. Links passeren we een school en nu zijn we op een punt, waar de Molen straat ons pad kruist We steken over en gaan rechtuit de Molenweg op. Het uit zicht aldaar is verrassend mooi. De mais slaat nog met hoog, zodoende heeft ie dereen nog een vrij uitzicht op een zeer omvangrijk veld met als blikpunt de ma jestueus ogende Hervormde Kerk. Wie op de hoofdweg rijdt zou zo'n uitzicht hier niet vermoeden. Het is hier mis schien wel het grootste aangesloten maïsveld van Nederland We komen op een kleine splitsing bij het aardige witte huisje „In 't Ouwe Nest". We kiezen de linkerweg, die Veldweg heet. In de verte zijn duidelijk de heu- velachtioe contouren van Amersfoort te zien. Een fraai landschap, waarvan ve len misschien geen weet hebben. LEKKER VERMOEID De Veldweg brengt ons over de overweg van de spoorlijn van Baam naar Utrecht en ineens zijn we weer op de hoofdweg. De hoofdweg naar Amersfoort. We zonden n kunnen adviseren bij Birkhoven weer dezelfde weg te nemen als die welke n hebt geno men vanuit Leusden, maar het kan best zijn dat u rechtuit wilt gaan dwars door Amersfoort. Dat moeten we aan u zelf over laten. Het is maar net hoe u zich voelt. Waarschijnlijk lekker ver moeid, maar dat is niet erg, want lekker vermoeid betekent ook vaak (achteraf) lekker voldaan. Maakt u er in ieder geval een „halve dag" van. We schatten het op zo'n 45 a 50 km. De Koningsweg in Soest. Vanuit Leusden-C over de Burg. Beaufortweg of Heiligenber- gerweg naar kruispunt Lockhorsterweg, daar oversteken en via Lockhorsterweg naar kruispunt Amhemseweg. Vanuit Leusden- Z rechtstreeks over de Amhemseweg naar dit kruispunt. Oversteken en weg richting Soest volgen over het nieuwe fietspad Dodeweg naar volgende kruispunt bij Alberts Comer. Bij dit kruispunt weer oversteken en omhoog via de Laan 1914. Bovenaan Laan 1914 rechtsaf over viaduct en vervolgens over de Stichtse Rotonde richting Soest blijven volgen en over de Daam Fockemalaan naar beneden (deze helemaal uitrijden tot onderaan en aldaar linksaf of na de schoolgebouwen van Eem- land linksaf over de Aletta Jacobslaan) naar spoorwegovergang Vlasakkers. De Barchman Wuytierslaan (B.W. Laan) helemaal uitrijden tot aan kruispunt bij Birkhoven, daar oversteken en linksaf over fietspad naar Soest. Bij garage Bosboom linksaf de Bartelottilaan in. Bartelotti/Van Beuningenlaan uitrijden en bij de weg Soest-Soester- berg oversteken naar de Dennenweg. Heuvelrug-route volgen via Heideweg, Esdoomlaan en Foekenlaan. Overweg 78 oversteken en aan de overzijde de Den Blieklaan hele maal volgen. Na de overgang van Den Blieklaan in Insingerstraat ongeveer 150 meter verderop rechtsaf de Van der Weydenstraat in. Bij volgende kruispunt rechtsaf de Obrechtstraat in en bij het daarop volgende punt linksaf over de Willaertstraat. Bij winkelcentrum rechtuit over de Di Lassostraat en deze straat geheel uitrijden. Op het volgende kruispunt rechtsaf de Clemensstraat in. Op het kruispunt met de grote weg (Koningsweg) oversteken en linksaf over het fietspad aldaar. Bij fabriek Lindner linksaf, Koningsweg weer oversteken, en de hele Dorresteinweg afrijden tot aan Wieksloterweg. Bij kruispunt met de weg van Bilthoven naar paleis linksaf het fiets pad volgen tot voorbij het benzinestation in de bocht. Direkt na benzinestation voorzichtig de hoofdweg oversteken en de „eigen weg" (Edmond Insingerlaan) met wat minder goede bestrating inrijden tot aan de boerderij met roodgroen blinden, waar links een fietspad begint. Dit fietspad (300 Roedenlaan) geheel uitrijden tot aan de Dorpsweg naar Lage Vuursche (bij paddestoel 20562 rechtsaf). Lage Vuursche door en wegwijzer naar Hilversum en Baarn volgen. Bij paddestoel 20016 fietspad helemaal volgen, ook bij paddestoel 20017 rechtuit. Langs camping over de Zevenlindenlaan naar de Straatweg naar Hilversum bij paddestoel 20918 rechtsaf richting Baarn. en doorrijden tot hoekpunt Soestdijk, waar de weg naar Amersfoort naar links buigt. Op dat kruispunt niet naar links gaan maar omhoog (rechtuit) over de Wilhelminalaan en even verderop iets naar links over de Julianalaan. Julianalaan geheel uitrijden en over de Soester Engweg verder rijden door tunneltje. Bij kruispunt met de Molenstraat oversteken en rechtdoor over de Molenweg verder rijden. Bij splitsing van twee wegen bij het huis „In 't Ouwe Nest" de linker weg nemen (Veldweg). Veldweg geheel volgen en overweg oversteken. Veldweg komt uit op de hoofdweg. Naar eigen keuze terug naar Leusden via dezelfde route als de heenweg of dwars door Amersfoort. DEN Zo vlak voor begin van het nieuwe •oljaar staat er voor de (dense jeugd nog een aar- ipektakel op het program- de kinderweek van De Til 'e Blijhof. Deze wordt vol le week dinsdag, woens- en donderdag gehouden, programma ziet er als ■"■■t uit: dóif pj dag 12 augustus. Een kinder- op'tt. Deze duurt van 14.00 uur tot oo' 5 uur en wordt gehouden op het in van De Til en De Blijhof ge>2,50 gulden kan ieder kind /ss' 'f haar spulletjes, die met meer n uikt worden, verkopen aan en. Voor limonade én een •^ende verrassing wordt ge zorgd. Woensdag 13 augustus. Een mu ziekdag. Tussen 14.00 uur en 17.00 uur kun je in De Til je eigen muziek instrument fabriceren, fantaseren en uitproberen. Heb je al een eigen instrument, dan mag je dat meene men. Tegen het emde van de mid dag is het dan tijd voor een play back show. Daarvoor moet je je wel vooraf opgeven bij één der onder staande telefoonnummers. Donderdag 14 augustus. Een zi geunerdag. Speciaal bestemd voor de jeugd tussen vier en zeven jaar. Zij kunnen hun eigen snij- of brood plank meenemen naar De Blijhof, waar dan allerlei lekkernijen wor den vervaardigd. Om 16.00 uur be gint men met kokkerellen. Tegen 19.00 uur is hopelijk alles veror berd. Voor de kinderen van acht tot twaalf jaar is er 's avonds een vosse- jacht. Die begint om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. Men start vanaf De Til aan de Hamers- veldseweg 30. Evenals alle andere aktiviteiten bedragen hier de kos ten 2,50 per persoon. De organisatie van de kinder week is overigens nog op zoek naar medewerkers die willen meehelpen om van deze drie da gen een grandioos succes te ma ken. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Marianne de Vos (telefoon 033-947979), Tim van Voorst (telefoon 033-940189), Anita Voorburg (telefoon 033- 944642) of met De Til (telefoon 033-941826). Bij deze mensen moeten ook de deelnemers van de playback show zich opgeven. LEUSDEN/UTRECHT Na dat vong jaar de Dubbeldek ker te zien was, kan het mu- seumpubliek dit jaar vanaf 5 augustus het nieuwe Benelux - mateneel bezichtigen in het spoorwegmuseum te Utrecht. Deze nieuwe rood-gele rijtui gen gaan tegen het eind van het jaar het huidige Benelux - materieel m de Intercitydienst Amsterdam-Brussel vervan gen. De nieuwe Benelux-treinen zijn het resultaat van samen werking tussen de Nederland se Spoorwegen en de Nationa le Maatschappij der Belgische Spoorwegen. De NS zorgde voor de rijtuigen, terwijl de NMBS de bestelling van de electrische locomotieven op zich nam. Het nieuwe mateneel is ge schilderd in de huisstijlkleuren van beide maatschappijen: NS- geel en NMBS-bordeauxrood. Iedere trein bestaat uit 6 rijtui gen en biedt plaats aan 462 rei zigers. De treinen gaan m z.g. trek- duwformaties rijden: dat wil zeggen dat de locomotief steeds dezelfde positie in de trein behoudt en m de ene rich ting trekt en in de andere rich ting duwt. Een geduwde trein wordt bediend vanuit het stuur - standrijtuig. In het Spoorwegmuseum zal een locomotief, een stuur- standrijtuig en een rijtuig le/2e klasse te zien zijn. De Belgi sche locomotief blijft in het mu seum t/m 16 augustus, terwijl de rijtuigen tot het emd van de maand te zien zijn. Het Spoorwegmuseum is ge opend van dinsdag t/m zater dag van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Toegang voor volwassenen ƒ2,50, voor kin deren en 65-plus 1,25. Het adres is: Johan van Oldenbar- neveltlaan 6, Utrecht. LEUSDEN/ERMELO De jaar lijkse nationale keunng van Appa- loosa's wordt gehouden op zater dag 9 augustus a s. op de terreinen van het Federatiecentrum te Erme- lo. De Appaloosa staat bekend om zijn zeer exclusieve kleur en aftekening en wordt m ons land gefokt m drie sekties: minimaat (t/m 1.18 m) kleine maat (1.19 t/m 1.48 m) grote maat (vanaf 1 49 m) Geselekteerd wordt op kleur en njtype. Zij mogen geen erfelijke af wijkingen hebben. Om 9.00 uur beginnen de keurin gen aan de hand en de dressuur- proeven. 's Middags zijn er diverse zadelrubrieken met als afsluiting een behendigheidsrace, waar men getuige kan zijn, dat de Appaloosa uitmunt door haar snelheid, moed en behendigheid. De toegang is gratis. Het centrum is gelegen aan de weg tussen Harderwijk en Apel doorn. Vanaf de Al afslag Kootwijk richting Harderwijk en vanaf de A28 afslag Ermelo. richting Apel doorn. niet naar de plaats Ermelo. LEUSDEN/ARNHEM Op zondag 10 augustus 1986 van 10.00 tot 17.00 uur houdt de Ne derlandse Vereniging „De Verzamelaar" een grote inter nationale verzamelbeurs in de Rijnhal, Olympus 1, Arnhem (zuid). Van hand tot hand gaan munten, postzegels, ansicht kaarten, sigarebandjes, luci- fermerken, suikerzakjes, An ton Pieck, albums, album- plaatjes, aantekenstrookjes, oude boeken, bankpapier, ou de brieven, briefkaarten, boe- keleggers, blikken, biervilt jes, bidprentjes, eierdopjes, emblemen, geboortekaartjes, grammofoonplaten, Koninklijk Huis, oorlogsdokumentatie, penningen, poststempels, rij- wielbelastingplaatjes, stickers, trommels, stripboeken, oude aandelen, enz. Kortom, wat er ook maar verzameld wordt, hoogst waar schijnlijk is het in Arnhem aan wezig.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7