Toch woningbouw aan Achterveldse Kerkdijk Structurele subsidie voor SOS Telefonische hulpdienst LEUSDER KABEL KRANT Midzomerfeest College komt op eerder ingenomen standpunt terug: B. en W. in concept-voorstel: Leusdense schakers naar kelder gemeentehuis Uit het bevolkings register Iemand feliciteren? Beenbreek DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 leu 5 tl e r k non Is plaatselijk nieuws 5 DRIE Dat alles leidt ertoe, dat het colle ge de raad voorstelt, om medewer king aan nieuwbouw. Het betreft de percelen Kerkdijk 16,16a en 22. Dat moet dan gebeuren, aldus het colle ge, met toepassmg van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, waar een voorbereidings- besluit voor is vereist. Vandaar, dat het college de raad vraagt, in te stemmen met een dergelijk besluit (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN In tegenstelling tot eerdere besluiten van het Leusdense college van B W terzake, is dat college nu wel bereid, medewerking te verlenen aan woningbouw aan de noordelijke kant van de Kerkdijk in Achterveld. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad, om voor de betreffende percelen een voorbereidingsbesluit te nemen, zo als bedoeld in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. „De afgelopen jaren hebben ons woningen langs de Kerkdijk. Ook met regelmaat verzoeken bereikt om medewerking aan de realise ring van woningen langs de Kerk dijk (noordzijde) in Achterveld, op locaties waar het bestemmingsplan niet voorziet in woningbouw. Om een aantal redenen hebben wij ons steeds afwijzend opgesteld. De re denen hielden met name verband met planologisch/stedebouwkun- dige aspecten (handhaven open heid Kerkdijk) en hinderwetaspec ten (met het oog op de bestaande bedrijvigheid langs de Kerkdijk)", aldus het college. BERADEN „Naar aanleiding van herhaalde verzoeken hebben wij ons opnieuw beraden met betrekking tot de toe laatbaarheid van enkele nieuwe heeft hieromtrent ambtelijk overleg met vertegenwoordigers van de provincie plaats gevonden. Nader beraad en overleg heeft ons op het standpunt gebracht, dat langs het westelijk gedeelte van de Kerkdijk (terugtellend van nummer 22 t/m 16) nieuwbouw van enkele wonin gen niet op planologische/stede- bouwkundige bezwaren hoeft te stuiten", zo schrijft het college. Men heeft daarbij, zo blijkt uit het voorstel, gelet op de al aanwezige bebouwing langs het parallel aan de Kerkdijk lopende gedeelte van de Hessenweg, waardoor van 'een open gebied nauwelijks nog spra ke is. De toepassmg van de Hinder wet hoeft geen problemen op te le veren, aldus het college, gelet op de aard en de bescheiden omvang van de langs dit deel van de Kerk dijk bestaande bedrijven. LEUSDEN B en W van Leusden stellen de gemeenteraad voor om in principe een jaarlijkse vaste subsidie van 11.580 gulden te verlenen aan de Stichting SOS Telefonische Hulp dienst. Dat blijkt uit een concept raadsvoorstel dat deze maand in de commissie Welzijn en Onderwijs en Financieel Beleid en Beheer wordt behandeld. Vorig jaar mei besliste de ge meenteraad nog negatief over een subsidieverzoek van de Telefoni sche Hulpdienst vanwege het feit, dat in de gemeentebegroting van 1985 geen rekening was gehouden met het verlenen van dit soort sub sidies. Wel werd toen besloten dat er op het budgetprogramma van dit jaar rekening zou worden gehou den met het verlenen van een struc turele subsidie aan de Telefonische Hulpdienst. Daarom is in het budgetprogram ma 1986 een bedrag van 12.500 gul den opgenomen voor dat doel. Me de naar aanleiding daarvan heeft de Stichting SOS Telefonische Hulpdienst te Hilversum een ver zoek om subsidie voor dit jaar inge diend. PROBLEMEN De Stichting SOS Telefonische Hulpdienst is een organisatie van ongeveer zestig vrijwilligers onder leiding van drie beroepskrachten, terwijl een halve kracht is inge schakeld bij de administratie. Zij stelt zich ten doel dag en nacht be reikbaar te zijn voor mensen die problemen hebben en die daar over willen praten. Naast een SOS hulpdienstnum mer bestaat er ook een speciaal voor jongeren bestemd nummer, de zogenaamde kinder- en jeugd- telefoon. De grote bereikbaarheid en de anonimiteit verklaren waar schijnlijk waarop de hulpdienst m een behoefte voorziet: ruim 11.000 hulpvragen in 1984. De ingeschakelde vrijwilligers, die het eigenlijke telefoonwerk verrichten, worden gedurende het eerste jaar opgeleid Daarna wor den zij bij voortduring begeleid. WERKGEBIED Het werkgebied van de Stichtmg valt samen met het voormalige PTT- distnct Randmerengebied (Gooi en Eemland, Noordelijke Vecht streek, Flevoland en Noord-West Veluwe). Dat betekent dat alle in woners van dat gebied gebruik kunnen maken van de voorziening. „Omdat de Stichtmg alle hulpvra gen anoniem behandeld, kan het aantal hulpvragende Leusdenaren met worden aangegeven," zo schrijven B en W in het voorstel. „Volgens bestuurders van de Stich ting is dit aantal echter behoorlijk vertegenwoordigd m het clienten- bestand. Bovendien is er een wisse lend aantal Leusdenaren onder de vrijwillige medewerkers." De Stichtmg heeft behalve een rijksbijdrage en gemeentelijke subsidies geen andere inkomsten. Bij het berekenen van de subsidie wordt uitgegaan van het aantal in woners van elke gemeente, ge deeld door het totale aantal inwo ners van de subsidiërende ge meenten in het werkgebied. Voor Leusden, zo vermeldt het concept voorstel, kan de subsidie voor dit jaar worden geraamd op 11.580 gul den. VERDEELSLEUTEL „Wij stellen u voor om m principe een jaarlijks vaste subsidie te verle nen van 11.580 gulden, of zoveel minder als voortvloeit uit de ver deelsleutel voor het exploitatie-te kort," aldus het college. „Indien de ze verdeelsleutel in enig jaar leidt tot een hogere subsidie dan ge noemd bedrag dan zal, mede aan de hand van een m te dienen begro ting, beoordeeld worden of de fi nanciële ruimte aanwezig is voor verhoging van de subsidie." „Wij zijn namelijk van mening," schrijven B en W. „dat een vaste jaarlijkse subsidie meer m over eenstemming is met ons streven subsidiering met een open-emde karakter zoveel mogelijk te be heersen. Deelname m het totale ex ploitatietekort van de Stichting, zo als door ons is voorgesteld, is statu tair mogelijk." In het budgetprogramma-1986 is voor deze vorm van dienstverle ning een bedrag van 12.500 gulden opgenomen. De voor dit jaar te ver lenen subsidie ten bedrage van 11.580 gulden kan derhalve worden gedekt uit de post onvoorziene uit gaven met aangewezen bestem ming. Komende maandagavond (20.00 uur, commissiekamer van het ge meentehuis) buigt de commissie Welzijn en Onderwijs zich over het concept-voorstel. Later deze maand volgt een bespreking ervan m de commissie Financieel Beleid en Beheer LEUSDEN B en W van Leusden vragen de raad om in te stemmen met de verhuur van de grote zaal in de onder- keldering van het gemeente huis aan de Schaakvereniging Leusden. De SVL zou daar voor 1650 gulden per jaar (in clusief duizend gulden voor gas, water en electriciteit) moeten betalen. Mocht de raad akkoord gaan met de verhuur, dan kan SVL het ko mende seizoen al in de kelder terecht. Over 1986 is dan men dan nog 550 gulden aan de ge meente Leusden verschul digd. „Medio 1984 bleek dat de bestu ren van de vereniging K.C. Antilo pen, Tafeltennisclub Leusden, handbalvereniging Impala en de schaakvereniging Leusden geen overeenstemming konden berei ken over een gemeenschappelijk gebruik van het clubgebouw op het Burg. Buirungpark," memoreert het college m het raadsvoorstel. „Hier door was de Schaakvereniging ge noodzaakt uit te wijken naar een andere accommodatie,, Van gemeentewege zijn de afge lopen jaren bemiddelmgspogmgen (advertentie) Dat kan via de felicitatie-rubriek van de Leusder Kabel Krant. Abonnees op de Leusder Krant betalen slechts p,—Niet-abonnees 7,50 (max. 2 regels). Vandaag opgeven, morgen op de kabel. Het dagelijks kijk-nieuwsblad in de gemeente Leusden op kanaal 4 informatie: kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-C. LEUSDENEnigszins verlaat, maar toch nog, vond afgelopen zaterdag het „Midzomernachtfeest in de vorm van een disco-avond in „De Til"plaats. Velen maakten van die wat late gelegenheid gebruik, om alsnog te vieren, dat we de langste dag inmiddels al weer geruime tijd achter de rug hebben. Een situatietekening, waarop aangegeven voor welke percelen het voorbereidingsbesluit genomen zou moeten worden. uiiueiiis/ineii om passende huisves ting voor de Leusdense schakers te vinden. Deze is nu dus gevonden in de vorm van medegebruik van de grote zaal in de kelder van het ge meentehuis. „Bij het opstellen van de concept huurovereenkomst voor de ver huur van bedoelde ruimte is aan sluiting gezocht bij de reeds be staande overeenkomsten voor de reeds verhuurde ruimten in de on- derkeldenng," meldt het college. „De huursom is bepaald aan de hand van de taneven zoals deze worden gehanteerd voor de Stich tmg Soccle." Het college-voorstel wordt maandag besproken m de commis sie Welzijn en Onderwijs. Later de ze maand zullen ook de commissies Algemene Bestuurszaken en Finan cieel Beleid en Beheer zich erover uitspreken. LEUSDEN - Het overzicht van het bevolkingsregister van de gemeente Leusden geeft de volgende gegevens te zien: GEBOREN: 17 jul 86 Diane, d.v. A.J. Zuijd- weg en S. Mona; 17 jul 86 Diana, d.v. T. Tijsseling en J.W. Lagerweij; 19 jul 86 Maarten Folkert, z.v. F. van Braak en G.W. van Vliet; 22 jul 86 Kim, d.v. L.C. van Ha- mersveld en A.A. van Empelen; 1 22 jul 86 Gijbertus Alexander, z.v. W.G.M van Zandbrink en M.W. Hilhorst; I 24 jul 86 Irene Vera, d.v. J. Wan ner en E.P.M.A. Rodts; 24 jul 86 Erik Anthonius, z.v. T A. Tijmense en B.M. de Ven- te; 27 jul 86 Maneke, d.v. G.D. de Bie en J.M. Klarenberg; 29 jul 86 Anton Henk, z.v. A.B Meininger en H.H M. Hegge; 30 jul 86 Renate Dorothé Moni que, d.v. J.J.T. Berg en D.D.M. Spaaij; 31 jul 86 Jose, d.v. W.G. Vroom en M. de Wit; 4 aug 86 José, d.v. A.G.J. van Spellen en E.M.J. Weterman; 1 aug 86 Robin Gerard, z.v. W.J. van der Ploeg en J.H. van Weers; 4 aug 86 Erik, z.v. P. Wiegers en M A. Folkersma; 5 aug 86 Tom, z.v. J. Jansen en M. de Graaf; 5 aug 86 Marcel, z.v. H. Mulder en B.S. Boot. GEHUWD: 24 jul 86 W. Vahlkamp en E.E. Blom 7 aug 86 W. Bakker en H. van de Bunt OVERLEDEN: 16 jul 86 J.M.A.H. Meijntz. oud 79 jaar, geh. gew. met A.A. Schinkel; 15 jul 86 D.J.M.A. Braakenburg, oud 71 jaar; 16 jul 86 E. Pawellek, oud 85 jaar, geh. gew met F. Sczyrba; 25 jul 86 E. van der Gaauw, oud 62 jaar; 29 jul 86 N.J. Berkel, oud 82 jaar, geh. gew. met C.W. v. Ooste rum. Concert Bernard Bartelink Bekende componisten zijn met be trekkelijk onbekende composities ver tegenwoordigd op het programma voor het concert dat Bernard Banelink woensdag 13 augustus in de Sint Joris- kerk zal geven. Het zijn de volgende werken. Jan Pietersz. Sweelinck (1562-1621): variaties over „Onder een linde groen", te spelen op het orgelpositief, en Chro matische fantasie, op het koororgel uit te voeren. Vooral het laatstgenoemde stuk laat hoe Sweelinck de kunst van het contrapunt beheerste. Francisco Correa de Arauxo (t 1663): Tiento de medio registro de tiple (Fantasie voor een soloregister in de discant). Arauxo was een iets jongere Spaanse tijdgenoot van Sweelinck. Hij was bisschop van Segovia, maar kenne lijk ook op andere wijze actief. Zo publi ceerde hij in 1626 een orgelschool waar uit ook de Tiento afkomstig is. JuanJ. Cabamlles (1644-1712) Passa- calles de pnmo tono De Spanjaard Ca- banilles was weer wat jonger, een tijd genoot zou je kunnen zeggen van Henry Purcell. Zijn muziek is echter anders, ze ademt voor het merendeel de atmosfeer van de Ricercares van de Italiaan Fres- cobaldi. Joh. Seb. Bach (1685-1750) Partita di verse sopra „O Gott, du frommer Gott" BWV 767. Deze variatiereeks is een ta melijk vroeg werk, waann de invloed van Georg Bohm door de vele versierin gen van de koraalmelodie merkbaar is. WA. Mozart (1756-1791). Orgel- stuck fur eme Uhr. KV 608 Mozart schreef het samen met enkele andere stukken in zijn laatste levensjaar in op dracht van graaf Deym voor diens was senbeeldenkabinet met fantasie-graf monumenten voor jong gestorven pro minenten. „Programmavoer voor een onwelluidende automatische muziek doos" zo schrijft Wolfgang Hildeshei- mer, maar ook, nog steeds volgens Hil- desheimer, „van een unieke logische kracht die m een opwindende dubbele fuga culmineert: treurmuziek op bestel ling, volmaakte aflevering van het ge wenste." Carl Philipp Emmanuel Bach (1714- 1788)- twee fuga's Van J. S. Bachs zonen is het vooral Carl Philipp Emanuel die invloed heeft uitgeoefend. „Empfind- samkeit" en .Sturm und Drang" zijn de etiketten die zijn muziek heeft meege kregen Zeker is dat Mozart zonder C. Ph. Em. Bach anders geschreven zou hebben. Jean Langlais (geb. 1907): Miniature. Langlais kunnen we met Duruflé be schouwen als de grote voortzetters van de Franse Romantische orgelschool. Dat grootheid ook in miniatuur kan schuilen moge uit dit stuk blijken. Improvisatie: Bernard Bartelink heeft vooral als improvisator faam ver worven. Hij zal zijn concert dan ook af sluiten met een improvisatie op een op gegeven thema. Woensdag 13 augustus m de St. Joris- kerk, aanvang 20.00 uur. Tot nu toe heb ik altijd iets verteld over zaken in de natuur die rondom u heen zijn waar te nemen. Ik wil u ditmaal vertellen over iets dat nog wel in de om geving is te zien, maar dat inmiddels bezig is een grote zeldzaamheid te wo- den. Het gaat ditmaal over Beenbreek. In de hele pro vincie Utrecht zijn ze nog maar op twee plaatsen te vinden en beide plaatsen liggen in onze gemeente. Juist omdat de plant zo weinig eist is hij veelei send geworden. Been breek verlangt een dras sige en eer voedselarme standplaats. En waar vin den we nog, met al die overbemesting, voedsel arme plaatsen. De mest stoffen zijn al in het grond water doorgedrongen. Ze houden ook van plaat sen met horizontaal bewe gend grondwater, 's Win ters dient het grondwater op, of iets boven het maai veld te staan en 's zomers niet meer dan een meter er onder. Ook die plaatsen zijn, door de steeds lager wordende grondwater stand, zeldzaam gewor den. Alleen die plaatsen waar zich in de bodem, op vrij geringe diepte, oer- banken of leemlagen be vinden, kunnen nog aan dit verlangen voldoen. In de tijd, voor de komst van kunstmest en hei- deontginning op grote schaal, kwam Beenbreek op veel plaatsen in groten getale voor. De Beenbreek kleurde, op sommige plaatsen, in juli en augus tus, de heide goudgeel met zijn welriekende bloemen. Uit de wortelstok komen zwaardvormige bladeren tevoorschijn. De stengels dragen elk een tros ster vormige, van binnen fel gele, bloemen met wollig behaarde helmdraden en oranje helmknoppen. Aan die wollig beharde helm draden is te zien dat we te maken hebben met een lid van de familie der lelies. Na de bloei ontwikkelen zich, in de doosvruchten, verscheidene spaanvor- mige zaden met aan beide zijden een staart, dit om het drijfvermogen te ver hogen. Als in het najaar de groeiplaatsen overstroomd worden, zorgt zo het water voor de verspreiding van het zaad. Ook plant de Beenbreek, en wel in hoofdzaak, zich voort door middel van de ondergronds kruipende wortelstok. In de geneeskunde is nooit gebruik gemaakt van de Beenbreek, integendeel, men was er van overtuigd dat de plant bij het weide- vee de botten brosser maakte. Hiermee is tevens de herkomst van de naam Beenbreek verklaard. Ook de wetenschappelijke soortnaam 'Ossifragum' heeft deze betekenis. Het groter aantal botbreuken bij vee op plaatsen waar de Beenbreek groeit, hangt echter meer samen met zijn voorkeur voor een mineraal- en kalk arme bo dem. Rest mij nog te melden dat de Beenbreek een wette lijk beschermde plant is; dus afblijven!!! G. Vein L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5